انباشت

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 آبان 1395

محتکر واژه‌ای است که بیشتر آن را برای افرادی به کار می‌بریم که جنسی را انبار می‌کنند و به بازار نمی‌فرستند، تا قیمتش در بازار بالا برود و بتوانند سود بیشتری بکنند. اما به کسانی که علاقه مفرط و فراوانی به جمع‌آوری وسایل زیاد در زندگی خود دارند نیز محتکر میگویند. احتکار و انباشت وسایل تفکر بسیار غلطی است که در دنیای امروز، کم یا زیاد، در بین افراد زیادی رایج است. یکی از دلایل آن نیز تبلیغات پر زرق‌وبرقی است که در طول روز از طریق رسانه‌های مختلف به خورد جامعه داده می‌شود و مصرف‌گرایی را ترویج می‌کند. در مقابل این تفکر، تفکر مینیمالیسم و ساده‌سازی زندگی قرار دارد. یعنی تنها وسایل موردنیاز خود را تهیه نماییم. دانشمندان میگویند که برخلاف اعتقاد مرسوم، این ساده‌سازی است که می‌تواند زندگی انسان‌ها را شادتر کند، نه داشتن وسایل زیاد.

شما چه فکری می‌کنید؟ آیا انتخاب رویکرد مینیمالیسم و ساده‌سازی زندگی، نمی‌تواند زندگی ما را بهتر و شادتر کند؟

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی یا تصویری ببینید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان با سرعت نرمال:

دانلود فایل صوتی

متن انگلیسی فایل صوتی فوق در انتهای همین نوشته قرار دارد.

انباشت وسایل غیرضروری و مصرف گرایی در مقابل مینیمالیسم و ساده سازی زندگی. کدام یک بهتر است؟

انباشت

وقتی الیسون مینامی برای رفتن به کالج، خانه‌ی پدر و مادرش را ترک میکرد، عملاً با کندوکاو و زحمت زیاد از این خانه خارج شد! خانواده‌اش وسایل خیلی زیادی داشتند و تقریباً غیرممکن بود که در خانه قدم بزنند. پدر و مادر وی محتکر بودند (Hoarder : کسی که حتی هر وسیله‌ی غیرضروری را نیز نگه میدارد). همه جای خانه از آت و آشغال پرشده بود. ماشینی جلوی خانه قرار داشت که اصلاً حرکت نمیکرد. طاقچه‌ها پر از آشغال بود. والدین وی از دور ریختن هر چیزی امتناع میورزیدند. بااین‌وجود، هنوز هم چیزهای بیشتر و بیشتری جمع میکنند.

انباشتن و احتکار وسایل، تنها به معنای بینظم بودن نیست. بلکه به معنی نیازی اجباری برای بیشتر داشتن، و ناتوانی در دور انداختن حتی مزخرف‌ترین وسایل است. یک محتکر به خاطر اندوختن بیش از 5000 اردک پلاستیکی، رسانه‌ای شد. محتکر دیگری هم تنها به خاطر اینکه نمیخواست “هنر کوچک” را دور بریزد، 8000 برچسب روی پوست موز را نگه داشته بود.

اما به‌هرحال، الیسون دختر پدر و مادری محتکر، وقتیکه برای رفتن به کالج خانه‌اش را ترک کرد، بالاخره موفق شد که از زندان به‌هم‌ریخته‌ی پدر و مادرش فرار کند. معمولاً وقتیکه فرزندان پدر و مادری محتکر، خانه را ترک میکنند، غرق در تمیزی و مینیمالیسم (کمینه‌گرایی، گرایش نیاز به چیزهای کمتر و ساده) میشوند. به‌عنوان‌مثال جسی شل که مادرش یک محتکر بود، میگوید که وقتی چیزی را دور میریزد هیجان‌زده میشود! او حتی مدرک دیپلم خود را دور ریخته است. چون هرچقدر که وسایل کمتری داشته باشد، احساس بهتری میکند.

امروزه، تنها فرزندان محتکران نیستند که احساس نیازی نسبت به ساده‌سازی زندگی، پیداکرده‌اند. حرکت بزرگی در این زمینه در حال وقوع است. مردم دارند به این نتیجه میرسند که داشتن وسایل زیاد، به معنی داشتن زندگی شادتر نیست.

تحقیقات نشان میدهد که اگر واقعاً بخواهی که شاد زندگی کنی، به‌جای خریدن وسایل بیشتر، بایستی پولت را روی کسب تجربه‌های بیشتر خرج کنی.

تجارب زندگی ما را خوشحال‌تر میکند چون تبدیل به جزئی از هویت ما میشود. تصور کن که در خانه‌ای زیبا و گران زندگی میکنی، درحالیکه عشق و علاقه‌ی اصلیات نقاشی، پیاده‌روی، یا مسافرت باشد. قطعاً نمیگویی که من صاحب یک خانه‌ی زیبا و گران هستم. اگر قرار باشد که خودت را تعریف کنی، حتماً میگویی که هنرمند هستی، یا اهل پیاده‌روی و مسافرت هستی.

مهم‌تر از این، تجارب ما را بیشتر به یکدیگر نزدیک میکند. رفتن به یک کنسرت، کلاس هنر، یا یادگیری صحبت کردن به زبانی دیگر، تجاربی هستند که خانه‌ی ما را با وسایل بیشتری پر نمیکنند، بلکه به ما چیز ارزشمندتری میدهند. این‌ها به ما این فرصت را میدهند که بیشتر با یکدیگر در ارتباط باشیم. نه‌تنها میتوانیم این تجارب را با دیگران تقسیم کنیم، بلکه میتوانیم خاطرات مشترکی را با افرادی که دوست داریم، داشته باشیم.

دفعه‌ی بعدی که میخواهی چیزی گران‌قیمت بخری، در رابطه با این موضوع فکر کن که چه تجربه‌ی خوبی را میتواند برای تو به ارمغان بیاورد. آیا تجربه‌ای است که باعث میشود که زندگی بهتری داشته باشی و ارتباط عمیق‌تری با دیگران پیدا بکنی، یا فقط یک شیء قشنگ دیگری است که آن را در خانه‌ات انباشته کنی؟

مطالب تکمیلی:

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

دانلود فایل صوتی

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

دانلود فایل صوتی

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

دانلود فایل صوتی

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود پی دی اف

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود پی دی اف

منبع داستان: وبسایت DeepEnglish.com
زبانشناس تنها دارنده مجوز استفاده و نشر محصولات deepenglish در ایران است.

متن انگلیسی داستان:

Hoarding

When Alison Minami left for college, she practically dug herself out of her parents’ house. They had so much stuff it was almost impossible to walk through the home. Her parents were hoarders. Every surface was covered with junk. There was a car in the driveway that didn’t run. Shelves were full of garbage. Her parents refused to throw anything away. Yet they accumulated more and more.

Hoarding is more than just being messy. Hoarding is having a compulsive need for more, and an inability to throw even the silliest of things away. One hoarder made the news for having more than 5,000 rubber duckies. Another hoarder kept more than 8,000 stickers taken off of banana peels because she didn’t want to get rid of the “tiny art.”

As for Alison, the daughter of hoarders, she finally escaped the cluttered prison of her parents’ home when she left for college. Often, when kids of hoarders leave home, they become obsessed with cleanliness and minimalism. Jessie Sholl whose mother was a hoarder, says she gets excited to throw things out. She’s even thrown away her college diploma. The less stuff she has, the better she feels.

These days, it’s not just kids of hoarders who are feeling the pull towards minimalism. There’s a whole movement happening. People are realizing that more stuff does not equal more happiness.

Studies show if you want to be truly happy, instead of buying more things, you should spend your money on experiences.

Experiences make us happy because they become part of our identity. Imagine that you live in a beautiful house, but your real passion is painting, or hiking, or traveling. You wouldn’t say, I am a beautiful home-owner. If you had to describe yourself, you’d probably say that you’re an artist or a hiker or a painter.

And most importantly, experiences bring us closer to each other. Going to a concert, taking an art class, or learning to speak another language are experiences that don’t fill up our houses with stuff, but they give us something much more valuable. They give us the opportunity to connect with one another. Not only do we share the experience, but we create shared memories with the people we care about.

The next time you’re about to make an expensive purchase, think about what kind of experience it will give you. Is it an experience that will allow you to live more fully and connect more deeply with others or is it just another pretty object to hoard in your house?

Vocabulary:

practically: basically

hoarders: people who can’t throw things away

junk: trash

accumulated: collected; gathered

compulsive: uncontrollable

silliest: most meaningless

get rid of: throw away

cluttered: messy

obsessed: very focused on

minimalism: having less

the pull: the attraction to

movement: growing trend

valuable: worth a lot

passion: enthusiasm

deeply: intimately; closely

داستان‌های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما بالا بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح مبتدی را بخوانید:

داستان‌های کوتاه:

نوشته شده در دسته‌ی: داستان

تگ‌ها: داستان واقعی انگلیسی

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

14 دیدگاه:

حسین

با سلام
در رابطه با انباشت یا کمینه گرایی حقیقتا من با هر دوش مشکل دارم نه الکی زیاد مصرف کردن خوبه و نه الکی کم مصرف کردن . (منظور از مصرف همون استفاده از وسائل هست) من فکر کنم درست برطرف کردن احتیاجاتمون بهترین و شاد ترین راه هست.

پری

سلام
تشکر از این پست جالب
بنظر من یک دلیل مهم مصرف گرایی در زمان ما اینه که ما خیلی اهل تظاهر و چشم همچشمی هستیم . در ایران به ادم ولخرج میگن : لارج !!!! مرتب به اطرافیانم میگم خوب زندگی کردن با کمترین هزینه یک هنره …..و هنر اموختنی است .
در ضمن نظر اقا مهرداد جالب بود .
سپاس

اردشیر

خداوند بزرگ در قرآن هیچگاه انسان را به جمع مال و ثروت تشویق نمیکند و حتی به ثروتمندان میگوید از مال خود به تهیدستان بدهند. و کسانی را که مال و ثروت زیادی جمع میکنند و در هیچ راه خیری مصرف نمیکنند به عزاب سختی بشارت داده است.
سیره ائمه علیهم السلام هم نشان دهنده همین قناعت و زندگی عاری از مال دنیاست.
در حدیث معراج آمده است:
ای احمد! … بر یاد من مداومت کن. عرض کرد: پروردگارا! چگونه یاد تو را مداومت بخشم؟ فرمود: با خلوت گزینی از مردم و بیزاری از ترش و شیرین و تهی داشتن شکم و خانه از دنیا.

مهرداد

كم نه به اندازه بهتره
من سعى ميكنم هر ماه هرچيرو كه استفاده نكردم نشون بزارم و هر سه ماه از دور خارج كنم احساس سبكى و راحتى بهم ميده وبيشتر چيزها اگر سالم ونوباشن ميدم به ديگران ومثل وزن كم كردن براى جسم اين كار روحم رو سبك ميكنه.

مرتضی

اموال كمتر،زندگي بهتر ،ساده تر ،روان تر ،كم دغدغه تر…

هاجر

نظریه درستی هست،و دوستان هم تکمیلش کردند.مجلل ترین خانه و گران قیمت ترین لوازم خانگی و…بعد از مدت کوتاهی،تبدیل به روزمرگی میشوند،انگار که از قبل هم بوده اند و مجددا انسان سراغ موارد دیگر میرود،ولی مسافرت،امور خیریه، تفریح و بودن در طبیعت با داشتن رویکرد خودمراقبتی میتونه شادی رو بهمراه داشته باشه..

مهران

با سلام،
داشتن هدف، عامل اصلي مي باشد. كه معمولا كساني كه هدف را جمع كردن اموال قرار مي دهند، پس از بدست آوردن خونه، اتومبيل، ويلا، همسر و فرزند و مايحتاج آنها، و… همينطور كه پيش ميروند انگيزه و هدفشان نيز كمرنگتر ميشه، و به دليلي جهت كاهش كيفيت (غير مادي)زندگي مي گردد.
بنابراين، نظر بنده انتخاب اهداف صحيح مي باشد، كه قطعا از هر چيز به اندازه در آن قرار خواهد گرفت، چه اموال و چه عشق پيروز باشيد

عصمت

سلام
من با اعتدال موافقم نه افراط نه تفریط.
دوستی میگفت وقتی من ماشین ندارم یعنی دیگه نگرانی فرسایش لاستیک ماشین، قیمت بنزین، بیمه ماشین و…. رو هم ندارم.پس نگرانیم کمتر از کسی که داره. داشتن اموالی که نیاز به اداره کردن داره قاعدتا دل مشغولی خودش رو هم داره.
نمونه دیگری هم که تو خونه ها دیدم لوازم برقی ای هست که روی کابینتها چیده شده و فقط زحمت گردگیری داره برای دادند جالبه بعضیاش هیچ استفاده ای نداره! بنظرم به اندازه نیاز که زندگی رو بهتر کنه خوبه نه اینکه مختل کنه

حسین ناصری
حسین ناصری

ممنونم از نظری که دادی.
ببین یه زمانی هست آدم میخواد زورکی قناعت به خرج بده، مثلا اصلا ممکنه پول نداشته باشه یا تحت یه شرایط خاصی بشه، طبیعیه که کمینه گرایی برای این آدم خوشحالی نمیاره. اما یه زمانی هست آدم به اندازه ی کافی پول داره ولی گرایش به ساده زیستی داره. به جای اینکه پولشو صرف وسایل غیر ضرور کنه، پولشو خرج تفریح، کمک به دیگران و … میکنه. گرایش به ساده زیستی و کمینه برای این فرد خوشحالی به همراه داره. و منظور تحقیقات دانشمندان هم همینه. یعنی دانشمندا میگن اونایی که به طور طبیعی به ساده بودن و قناعت گرایش دارن، زندگی شاد تر و بی دغدغه تری نسبت به دیگران دارن
در ضمن از نظر من کمینه گرایی و قناعت مخالف اعتدال نیست

جاوید

چنین انسانی که توصیف کردید شایسته ستایش که مال بر او سوار نیست و عقل او بر مالش حاکم… اما کمتر دیدم اینگونه متاسفانه.

عصمت

مرسی کاملا موافقم. همینطوره. کسی که قناعت هم نداره هرگز به اعتدال نمیرسه. چون خوی انسان سیری ناپذیری داده وقناعته که میتونه کنترلش کنه. چشم تنگ دنیا دوست را یا قناعت پر کند یا خاک گور…

لیلا

١) قاعدتا نه افراط خوب است و نه تفريط. اما طبق قوانين موجود در طبيعت، و با توجه به وفور نعمت پروردگار، هر انساني ميتواند به هر اندازه كه ميخواد اموال داشته باشد اما ما روش كاربرد اين قانون را بلد نيستيم.
٢) با اين نظريه كه كمبود اموال، شادي مياورد مخالفم. چون جهان در حال پيشرفت است و انسان نيازمند رشد.
٣) اسراف يك نوع بيماري است اما همين افراد اگر بتوانند به صفت (بخشش) تغيير خصلت دهند بنابراين، اين نعمتها به صورت گردشي به همه افراد خواهد رسيد. من معتقدم كه؛ (خداوند بخيل نيست و منبع خير و بركت است، به همان اندازه كه از او بخواهيم به ما ميدهد).
قصد من مذهبي جلوه دادن مطلب نيست. صرفا استفاده از قوانيني چون جذب، كارما و … ميباشد كه متعاقب آن شادي يا غم را به دنبال خواهد آورد.
با تشكر از پست شما

جاوید

دو چشم و شکم پر نگردد به هیچ تهی بهتر این روده پیچ پیچ
چون: ندارند تن پروران آگهی که پرمعده ز حکمت باشد تهی

عزیز

براي من اينجور واژه ها (مصرف گرايي و كمينه گرايي) بار منفي دارن؛ ولي اينو ميدونم كه شاد بودن افراد به نگرش دروني افراد نسبت به زندگي وابسته است، و چه بهتر كه اين نگرش در محور قناعت باشد. از سري جمله هاي كه زندگي منو كاملا تغيير داد ‘هرگز تخم نااميدي نمي تواند در قلبي كه شكرگذار باشد، رشد كند و ريشه بدواند’، را به اوناي كه ميخواهند شاد زيستن را تجربه كنن توصيه ميكنم.

حسین ناصری
حسین ناصری

بله شاد بودن به نگرش بستگی داره. یعنی نمیتونیم یکنفری که نگرش مصرف گرایی داره رو مجبور کنیم کم مصرف کنه و بگیم اینطوری بیشتر شاد میشی! منظور اینه که کسایی که به کم مصرف کردن و درست مصرف کردن گرایش دارن، اغلب زندگی شادتری نسبت به دیگران دارن. توجه بفرمایید که کم مصرف کردن به معنای فقر نیست بلکه نوعی گرایشه که حتی در افراد بسیار ثروتمند هم میتونه دیده بشه

نادر

نه کمینه و نه مصرف گرایی، به نظرم اعتدال بهتره. انسان باید با توجه به نیازش کالایی که توان اقتصادی و کیفیت لازم رو داره تهیه کنه. ضمنا وابستگی به کالا هم خوب نیست. البته در هر بحثی حس میکنم شاید بعضی ها شعاری برخورد کنند، مثل خودم که در زمینه کتاب و لوازم التحریر مصرف گرا هستم، البته در لوازم التحریر یکم رویکردم بهتر شده ولی در کتاب نه با اینکه تلاش میکنم ساعت مطالعه ام رو به افزایش باشه ولی هنوز کلی کتاب نخونده دارم وضمنا روزشماری میکنم برای نمایشگاه کتاب تا باز هم برم کلی کتاب بخرم که این یک دیوانگیست

پریسا

برای افراد عادی اعتدال بهتره. ولی منظور در کل اینه که کسایی که دلبخواهی به کم مصرف کردن و درست مصرف کردن گرایش دارن، معمولا شادتر از دیگران هستن.

مقصودی

اصطلاحی در اقتصاد بنام گرسنگی بعد از جنگ داریم . یعنی پس از یک دوره کمبود در دوره فراوانی ناخودآگاه به انباشت کالاها روی آورده میشود ولی کم کم از کمیت گرایی به کیفیت گرایی میرسد که به دنبال خود کمینه گرایی به علت عادت چشمها به دیدن انباشت کالاها در قفسه فروشگاه رایج میگردد .

احمد

سلام با تشکر از شما و داستان های خوبتون
اگه ممکنه لینک های دانلود فایل صوتی داشتان ها رو برای من بفرستین چون من توی کتابخونه میتونم گوش بدم و دسترسی به اینترنت هم ندارم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
فعلا برای دانلود فایلهای صوتی از افزونه هایی مثل flashgot برای موزیلا استفاده کنین.
ممنون