بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟ - صفحه 2-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 03 شهریور 1394

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است. اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. در این نوشته می‌خواهم برای شما ثابت کنم که به جای خواندن کتاب های آموزش زبان انگلیسی مرسوم، بیشتر به مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب غیر درسی بپردازید. ازلحاظ علمی و تجربی، ثابت شده است که خواندن کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر کتاب‌های جذاب، خیلی بیشتر و بهتر از کتاب‌های آموزش زبان و گرامر انگلیسی، می‌تواند به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شما کمک بکند.

تجربیات شخصی به ما چه میگوید

هریک از ما تجربه‌ی تلخی را با یک یا چند کتاب آموزش زبان انگلیسی داشته‌ایم. بنده خود چندین مجموعه کتاب برای آموزش گرامر مانند کتاب English grammar in use، چندین مجموعه کتاب برای لغت مانند کتاب ۵۰۴ و ده‌ها کتاب آموزشی دیگر را در این زمینه در طول زمان، برای یادگیری زبان انگلیسی خریده‌ام. ولی خواندن هیچ‌کدام از این کتاب‌های آموزشی، برای بنده موفقیت‌آمیز نبود. بعضی‌هایشان آن‌قدر کسل‌کننده بودند که پس از خواندن چند برگه از آن خسته می‌شدم و خواندن آن را کنار می‌گذاشتم و به کتاب بعدی مراجعه می‌کردم. بعضی‌ها را نیز (مثل کتاب ۵۰۴ لغت) چندین و چند بار مطالعه کردم اما هیچ‌وقت نتوانستم از اکثر مطالب ارائه‌شده در آن کتاب استفاده‌ی مناسبی بکنم (داستان بنده با لغات ۵۰۴ را در این نوشته بخوانید). کم‌کم داشتم مثل شما به این نتیجه می‌رسیدم که مشکل از بنده است که نمی‌توانم زبان انگلیسی را درست بفهمم و روی کتاب‌های آموزشی تمرکز کافی داشته باشم. اما آیا واقعا این نتیجه گیری درست است؟

واقع‌گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم، بخش قابل‌توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب، بر عهده‌ی خود کتاب است (نه خواننده). بنابراین، اگر کتاب‌های آموزشی نمی‌توانند نظر ما را جلب کند، مشکل از کتاب آموزشی است!

برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود، نظر شما را به این سؤال جلب می‌کنم: وقتی کتابی می‌خریم، چه درسی و چه غیر درسی، چقدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم؟ مشاهدات تجربی روی احتمال رسیدن خواننده به فصل‌های مختلف کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های آموزشی به طرز قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دیگر کتاب‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، پس از خریدن یک کتاب درسی، نزدیک به ۳۰ درصد افراد حتی شروع به خواندن آن نمی‌کنند. درنهایت نیز کمتر از ۲۰ درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند. درحالی‌که این اعداد برای کتاب‌های غیر درسی، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ ‌درصد است.

احتمال خواندن کتاب کمتر از بیست درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند.

بنابراین اگر بتوانیم که زبان انگلیسی را با کتاب‌هایی غیر از کتاب آموزشی یاد بگیریم (که می‌توانیم) چه دلیلی دارد که اصلا به کتاب آموزشی تکیه کنیم؟

اگر تا این‌جا از این نوشته لذت برده‌اید، حتما از بخش داستان های آموزشی زبانشناس هم استفاده بفرمایید.

داستان‌های مبتدی:

داستان‌های پیشرفته:

تحقیقات علمی به ما چه می‌گوید؟

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی دو گروه از زبان آموزان انجام شد، نتایج بسیار جالبی به دست آمد. هر دو گروه به مدت شش ماه، به‌طور میانگین روزی ۲ ساعت را به خواندن زبان انگلیسی اختصاص می‌دادند. گروه اول فقط کتاب‌های داستان و غیردرسی می‌خواندند؛ درحالی‌که گروه دوم در این دو ساعت تنها به خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی مرسوم می‌پرداختند. در پایان این شش ماه، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد. همچنین، چند شاخص مهم مشترک این دو گروه موردبررسی قرار گرفت که نتایج آن به‌طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌شود.

اینفوگرافیک کتاب اینفوگرافیک مقایسه‌ی عملکرد خواندن کتاب داستان و غیر درسی در مقابل کتاب آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که در اینفوگرافیک فوق مشاهده می‌شود، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به مطالعه‌ی کتاب داستان و کتاب‌های غیردرسی می‌پرداختند، در آزمون تافل به‌طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتاب‌های درسی خوانده بودند، عمل کردند. همچنین گروه اول در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی معمولاً اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی، به کار می‌بستند؛ و در کل، ازیادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از گروه دیگر لذت برده بودند.

نظریات پروفسور کرشن

آقای پروفسور “استفان کرشن”، که یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان حال حاضر دنیا است، یک سخنرانی در رابطه با یادگیری زبان با استفاده از کتب غیر درسی داشته است؛ که ویدئوی آن را در زیر می‌بینید. در این ویدئو، ایشان تایید می‌کند که خواندن کتاب‌های جذاب غیر درسی، برای یادگیری زبان انگلیسی، خیلی بهتر از خواندن کتب آموزشی است. باوجوداینکه این ویدئو نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد اما دیدن آن واقعاً خالی از لطف نیست.

ویدئوی پروفسور کرشن در رابطه با قدرت خواندن

آقای کرشن در این ویدئو می‌گوید:

مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره‌ی لغات است. منبع اصلی توانایی ما در به‌کارگیری ساختارهای پیچیده‌ی گرامری است. منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه‌ی صحیح است. و منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون است.

وی همچنین به تحقیقی اشاره می‌کند که روی دانش آموزان جزیره‌ی فیجی انجام شده است. این تحقیق که در اینجا قابل‌مشاهده است، روی دو گروه از زبان آموزان انجام شده است که گروه اول به سبک معمولی و با کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، این زبان را یاد می‌گرفتند. اما گروه دوم با استفاده از کتاب‌های داستان به یادگیری زبان انگلیسی می‌پرداختند. این تحقیق نشان داده است که پس از هشت ماه، مهارت‌های زبان انگلیسی گروه دوم با سرعتی بیشتر از دو برابر معمول تقویت شده است. این سرعت، بعد از دو سال حتی بیشتر نیز شده است.

نکته‌ی بسیار جالب این تحقیق اینجاست که گروه اول به‌طور مستقیم گرامر زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند. اما نتایج امتحانات نشان می‌داد که گروه دوم، که هیچ گرامری آموزش ندیده بودند و تنها کتاب‌های داستان خوانده بودند، در به‌کارگیری صحیح گرامر خیلی بهتر از گروه اول عمل می‌کردند.

البته تنها همین تحقیق نیست که این موضوع را اثبات می‌کند. بلکه تحقیقات دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام‌شده و نتایجی مشابه به‌دست‌آمده است.

آقای کرشن در تأیید نتایج فوق می‌گوید:

وقتی‌که شما به‌صورت داوطلبانه کتاب‌های جذاب می‌خوانید، دانش شما (مهارت‌های خواندن، گرامر و …) به‌صورت ناخودآگاه فراگرفته و جذب می‌شود. این دانش به‌طور عمیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و در نهایت، جزئی از وجود شما می‌گردد.

نظر بزرگان در تأیید این تحقیقات علمی

تنها تحقیقات علمی نیست که ثابت می‌کند مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب، روشی بهتر برای یادگیری زبان انگلیسی است؛ بلکه نظر بزرگانی که زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند نیز به همین موضوع اشاره می‌کند. ازنظر بنده دیدگاه این افراد بزرگ باوجوداینکه دلیل علمی محسوب نمی‌شود اما کاملاً قانع‌کننده است. زیرا باوجوداینکه دیدگاه فردی شاید زیاد دلیل مستحکمی نباشد اما وقتی افراد زیاد و زیادتری یک الگو را بیان می‌کنند، احتمالاً آن الگو درست باشد.

به‌عنوان‌مثال آقای دزموند توتو برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در این رابطه گفته است:

یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او، برخلاف اصول آموزشی مرسوم، به من اجازه داد که کتاب‌های کمدی بخوانم. بنده فکر می‌کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه‌ی من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود.

و یا آقای ریچارد رایت نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی می‌گوید که:

من می‌خواستم بنویسم اما حتی با زبان انگلیسی آشنا نبودم. کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی زیادی خریدم اما همگی کسل‌کننده بودند. بنده این موضوع را دریافتم که با خواندن کتاب‌های رمان، درک بهتری از زبان انگلیسی پیدا می‌کردم که با کتاب‌های گرامر نمی‌توانستم.

مشکل کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

تا اینجای نوشته متوجه شدیم که تحقیقات علمی، زبانشناسان مشهور، و دیگر افراد معتبر، می‌گویند که برای یادگیری زبان، بهتر است که کتاب‌های غیر درسی بخوانیم. اما کتب درسی آموزش زبان انگلیسی چه مشکلی دارند که نتیجه‌ی خوبی در یادگیری ما ایجاد نمی‌کنند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، ملال‌آور هستند

چه کسی از خواندن کتاب‌های درسی لذت می‌برد؟ در رابطه با هر موضوعی که باشد. انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و …. همه‌ی کتاب‌های درسی کسل‌کننده هستند! کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به‌ویژه نسبت به دیگر کتاب‌های درسی، خسته‌کننده‌تر و ملال‌آورتر هستند. این کتاب‌ها اگر هیچ مشکل دیگری نداشته باشند همه‌ی ما دست‌کم سر این موضوع توافق داریم. این کتاب‌ها پر هستند از:

  • توضیحات گرامری بزرگ و دراز
  • گفتگوهای ساختگی که در واقعیت، کمتر دیده می‌شوند
  • تمرین‌ها و فعالیت‌های خسته‌کننده و زمان‌گیر

جالب اینجاست که برخی از این کتاب‌ها پر از عکس‌های براق و زیبا با آدم‌هایی در حال لبخند زدن هستند، که شما کمتر احساس خستگی کنید! ای‌کاش مشکل کتاب‌های درسی آموزش زبان انگلیسی به کسل‌کننده بودنشان پایان می‌یافت ولی این پایان داستان نیست.

کسل کننده اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

به‌کارگیری روش‌های قدیمی و ناکارآمد آموزش زبان انگلیسی

بیشتر تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر گرامر است. یعنی در هر درس، گرامر جدیدی آموزش داده می‌شود. درحالی‌که خیلی از قواعد گرامری قبلی هنوز در ذهن تثبیت نشده است. در حقیقت خیلی‌ها پس از چندین و چند سال از روزی که برای اولین بار حال ساده‌ی انگلیسی را یاد گرفته‌اند، هنوز در به‌کارگیری صحیح آن مشکل‌دارند. بااین‌وجود به یادگیری قواعد گرامری جدید ادامه می‌دهند. در نوشته‌های پیشین توضیح دادم که چرا این روش درست نیست. نادرست بودن پافشاری بر گرامر زبان انگلیسی به‌طورکلی به این برمی‌گردد که گرامر زبان انگلیسی بایستی در ناخودآگاهمان نقش ببندد تا بتوانیم از آن به‌درستی در مکالمه استفاده کنیم. نخست اینکه این فرایند به زمان فراوانی نیاز دارد زیرا عادت‌های فکری ‌مان بایستی تغییر کند. دوم آنکه این فرایند مانند یادگرفتن فیزیک و ریاضی نیست که تحلیلی باشد به‌جای آن بیشتر مانند یک ورزش است که نیازمند فعالیت‌های عملی است. فرض بکنید می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید. به‌راستی چه اندازه یک کتاب درسی فوتبال می‌تواند برای شما کارساز باشد. هرچقدر هم آن را بخوانید هرچقدر هم نمره‌ی بالایی در آن بیاورید هیچ دلیلی بر مهارت شما در فوتبال نیست. زبان انگلیسی نیز دقیقاً چنین است. بنابراین افزون بر اینکه کتاب‌های درسی زبان انگلیسی ملال‌آور هستند، روش مناسبی نیز برای آموزش زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. در حقیقت این کتاب‌ها تنها می‌توانند شما را برای آزمون انگلیسی آن‌هم نه گفتاری بلکه آزمون نوشتاری چهارگزینه‌ای آماده کنند.

بیشتر بخوانید: گرامر مهمتر است یا لغت؟

مطالعه‌ی آزاد چه کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب های جذاب

در رابطه با مطالعه‌ی آزاد، نخستین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه کتاب‌هایی برای این کار مناسب هستند. پاسخ آن بسیار ساده است. کتاب‌هایی که برای شما جذاب و یا موردنیازتان باشد. از روی نمونه کتاب‌های داستان و رمان می‌تواند مورد مناسبی باشد. اگر هم به داستان علاقه ندارید کتاب‌های کاربردی بخوانید. از روی نمونه بنده معمولاً کتاب‌های تاریخی، روانشناسی، و کتاب‌های مرتبط با موضوع کسب‌وکار را خیلی دوست دارم و آن‌ها را تا جای ممکن می‌خوانم. بنابراین شما چه کتابی خوب است که بخوانید؟ کتاب‌هایی در رابطه با عناوینی که موردعلاقه‌ی شماست. اگر داستان‌های عاشقانه دوست دارید کتاب‌های عاشقانه بخرید. اگر به آشپزی علاقه دارید کتاب‌های آشپزی به زبان انگلیسی بخوانید. مهم این است که به آن موضوع علاقه داشته باشید تا خواندن آن برایتان جذاب باشد.

کتاب‌های گویای زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا آمد خواندن کتاب به‌صورت مطالعه‌ی آزاد بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. ولی بالاتر و بهتر از آن کتاب‌های گویای زبان انگلیسی است. به‌ویژه اگر هردو را باهم داشته باشید یعنی اگر هم کتاب را داشته باشید و هم کتاب گویا، می‌توانید همزمان هم بخوانید و هم بشنوید. یعنی یک تیر دو نشان. تقویت دو مهارت بنیادین زبان انگلیسی به‌طور همزمان. این قدرتمندترین راه ممکن برای آموزش زبان انگلیسی است.

چرا به‌کارگیری کتاب گویا قدرتمندتر از کتاب اصلی است؟

خوب برای اینکه هنگامی‌که شما کتابی می‌خوانید البته که دایره‌ی لغات خود را به‌طور ناخودآگاه تقویت می‌کنید اما خواندن محض ضعف کوچکی دارد و آن این است که یاد نمی‌گیرید که لغت‌ها را چگونه تلفظ کنید. هنگامی‌که در ذهن خود کتابی را می‌خواهید تلفظ خود را در ذهنتان بکار می‌برید. این کار در زبان مادری خودتان ایرادی ندارد ولی هنگامی‌که به زبان انگلیسی کتابی را می‌خواهید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. و دقیقاً برای همین موضوع است که کتاب‌های گویا خیلی قدرتمندتر می‌شود. زیرا کتاب گویا نتنها خوبی‌های خواندن محض کتاب را در خود نهفته دارد بالاتر از آن ضعف‌های خواندن محض به زبان انگلیسی -که یکی از آن تلفظ است- را پوشش می‌دهد.

البته به‌کارگیری کتاب گویا خوبی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه شاید در هنگام قدم زدن و یا آشپزی نتوانست کتاب خواند ولی می‌توان مطالب داخل کتاب را با استفاده از کتاب گویا شنید. این موضوع خیلی از زمان‌های مرده‌ی شما را می‌تواند زنده کند.

بنابراین ترکیب کتاب و کتاب گویا روش شگفت‌انگیز ای برای یادگیری زبان انگلیسی است. و البته خیلی جذاب‌تر و بهتر از خواندن کتاب‌های درسی آموزش زبان است. هرچقدر شما موضوع کتاب گویای انتخابی را بیشتر دوست داشته باشید بیشتر از زمان خود لذت می‌برید و بیشتر دوست دارید که به آن گوش کنید. بنابراین بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

کتاب‌های صوتی با بکارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردد.

نخست کتاب‌های ساده سپس کتاب‌های سخت

نکته‌ی پایانی دربارهٔ بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتاب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. کتابی برای شما مناسب است که خیلی خیلی کم نیاز باشد به دیکشنری مراجعه بکنید. یعنی چیزی نزدیک به نودوپنج درصد لغات آن کتاب را بلد باشید. زیرا در این صورت می‌توانید که معنی لغات جدید را حدس بزنید و بر پایهٔ فرایند یادگیری لایه‌ای ، رفته‌رفته معنای لغت جدید را فرابگیرید. اگر کتاب سختی انتخاب کنید نیاز است که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید. این فرایند تا حد زیادی خسته‌کننده است و کارآمدی شما را پایین می‌آورد. بنابراین با کتاب‌های ساده آغاز کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده است می‌تواند آغاز خوبی باشد. برای نمونه اگر به ستاره‌شناسی علاقه دارید با کتاب‌های استیون ویلیام هاوکینگ آغاز نکنید. به‌جای آن با کتاب‌های ستاره‌شناسی‌ای آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است.

کتاب‌های داستان کتاب های داستان کودکان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی خیلی توصیه می شود

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما را در این مورد بدانم. شما در رابطه با بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتاب‌های درسی کسل‌کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می‌شدم بدانم.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

159 دیدگاه:

fa

سلام. مطالب سایت شما خیلی مفید هستن ممنون. دو تاسوال داشتم. من با اینکه علاقه به زبان دارم بخاطر کمبود وقت فرصت نمیکنم داستان بخونم و همین کتابهایی که میخونم در راستای رشته ام هستن. رشته ام کامپیوتره و کتابهای تخصصی و استاندارد شرکتهایی مثل ماکروسافت رو میخونم. 1)چطور همون لحظه که کتاب رو میخونم کلماتش رو یاد بگیرم و رد بشم؟ چون مداوم نمیتونم مرور کنم و شاید بعضی جاها رو حتی یکبار بخونمش. از طرفی هم بهرحال روی یک کلمه زوم کردن تمرکزم رو بهم میزنه و خود متن رو یاد نمیگیرم. 2)وقتی زبان میخونم خیلی کلمات رو نصفه میگم و رد میشم و تمرکز ندارم. در واقع چشمام رد میشه از رو کلمه. مثلا یه جمله رو تو یه ثانیه میخونم… اما چه خوندنی… راه حل این مشکل چیه؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
راه حل این مشکلتون دقیقا تو اپلیکیشن زبانشناس که برای اندروید نوشتیم لحاظ شده.
تو اپلیکیشن زبانشناس قابلیتی هست به نام هایلایت لغات. یعنی شما یک لغتی رو که نمیدونین، هایلایت میکنین، و اون لغت همه جا به صورت هایلایت نمایش داده میشه. اینجوری همیشه تمرکزتون روی لغاتی هست که هایلایت شدن و اونهارو سریع یاد میگیرین.
در ضمن جعبه ی لایتنر تعاملی زبانشناس هم باعث میشه که لغتهایی که خوندین رو مرور بفرمایین که با این کار لغتها بیشتر تو خاطرتون میمونه.

لیلا

با سلام خدمت شما دوست عزیز
من دانشجوی رشته عمران هستم و کلاس زبان زیاد رفتم و درآخرین کلاس زبان این کتاب Headway رو خوندم این آخرین کتابی بوده و دیگر از پس به این منبع یعنی کتابهای آموزشی آکسفورد مراجعه کردم خسته شدم و امروز در مورد رشته ام در خارج کشور جستجو می کردم که اتفاقی سایت شما رو دیدم و به نظرم حق با شماست خواندن داستان و رمان بهترین شیوه برای یاد گیری زبان است.

Hossein

سلام ، من بسیار مشتاق هستم که درک مطلب و یادگیری لغات و کلا Reading خودم رو ارتقا بدم ، روزانه 5 ساعت مفید کتاب داستان مطالعه میکنم. اما میخام نظر شما رو در مورد بهترین استراتژی و روش برای تقویت ترجمه و درک مطلب و Reading رو بدونم. لطفا توضیح کاملی بدید تا برنامه ریزی دقیقی داشته باشم. از زحمات شما بسیار سپاسگزارم.

حسین ناصری
حسین ناصری

داستان خوندن خوب هست اما اگر به مهارت های دیگتون نپردازین، انگلیسیتون از یه حدی بیشتر رشد نمیکنه. پیشنهاد من اینه که داستان های گویا گوش بدین. مثلا همین داستان هایی که ما در وبسایت قرار میدیم.
از طرفی این داستان ها با سه عنوان داستان های واقعی، مگا داستان ها، و داستان های کوتاه در اپلیکیشن زبانشناس قرار داده شده که خوندن اونها در اپلیکیشن باعث میشه که سرعت افزایش دایره ی لغاتتون خیلی بالا بره.

kiya

شما لينك دانلود ديكشنري اكسفورد كه رايگان باشه سراغ دارين؟من هر جا گشتم نبود.

kiya

سلام.سايتتون عاليه.خسته نباشيد.مي خواستم بدونم مجله hot learning english چطوره؟تقريبا هر سه يا چهار خط كه ميخوانم يك يا دو لغت نا اشنا برام داره.بعد اين نرم افزار زبان شناس فقط اندرويد داره؟من الان گوشي اندرويدي ندارم.براي ويندوز يا اي او اس نداره؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
نرم افزار زبانشناس که فعلا فرصت نکردیم نسخه های IOS و ویندوزش رو بیرون بدیم. امیدوارم هر چه سریعتر بتونیم.
در رابطه با مجله ای که گفتین آشنایی ندارم. اگه لینکی از یه جلدش به من بدین نگاه میکنم که ببینم مناسب هست یا خیر.
ممنون میشم.

kiya

البته تصحيح مي كنم learn hot english

حسین ناصری
حسین ناصری

به نظر مجله ی خوبی میاد. آموزشی محض نیست برای همین خوبه. البته این که گفتین هر سه چهار خط دو لغت جدید براتون داره یخورده زیاد هست چون خطهاش هم خیلی کوتاهه. اینجوری باعث میشه تند تند سراغ دیکشنری برین و فرایند یادگیری کند بشه.

فرشته

با سلام مجدد
یه راهنمایی ازتون میخواستم.
پسر من چند ترم کلاس زبان رفته و تقریبا مبتدی محسوب میشه. درسهای ای جی فعلا به دردش نمیخورن توی درسای شما هم من چیزی برای مبتدیها پیدا نکردم. علت درخواستم مبنی بر ایجاد سطح بندی دروس در ایمیلهای قبلی همین بود.
استفاده از درسهای کافمن متاسفانه به علت عدم دسترسی به کردیت کارد برامون امکان پذیر نیست و در ضمن برخلاف درسهای ای جی که همه عالی هستن، بعضی درساش چندان هم چنگی به دل نمیزنند ضمن اینکه لهجه بعضی درساش بریتیشه و باید بگردی تا یه درس جالب توشون پیدا کنی.
میخواستم بپرسم شما در حال حاضر راه حلی دارید که از درسهای زبانشناس پسرم هم بتونه استفاده کنه. با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام،
سطح بندي الان هم هست
تو صفحه ي دوره ها بالا سمت چپ يه زبانه هست به اسم سطح
بعد اگه دقت كرده باشين بسته ي قصه هاي شاگردان emma سطحش يك هست كه به نظرم براي افراد مبتدي مناسب هست
در طول يادگيري هم اگر جايي مشكل داشتن حتما از شما ميتونن بپرسن
در ضمن در حال اضافه كردن پكيج هاي بيشتري هستيم كه دست افراد رو بازتر كنه در اين زمينه
به نظرم پسرتون ميتونه فعلا تركيبي از دروس قصه هاي شاگردان emma و دروس داستان كوتاه بسته ي انگليسي قدرت آقاي اي جي رو مطالعه كنه

صبا

سلام.
من یه بچه ی یکسال ونیمه دارم میخام زبان رو بهش یاد بدم
زبان خودم در حد عالی نیست و نمیتونم خوب زبان صحبت کنم
اما میتونم اسم وسایل و غذاها رو بصورت انگلیسی براش تکرار کنم….
ایا این کار تاثیری داره ؟ومیشه گفت حداقل بهتر از اصلا اهمیت ندادن به زبان کودک است؟؟

سایت شما عالللللللی
من به جواب فوری شما نیاز دارم
خواهش میکنم جوابشو به ایمیلم بفرستید در صورت ممکن

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام صبا خانم
من قبلا در این زمینه تو نوشته ی آموزش زبان انگلیسی به کودکان توضیح داده بودم که بهترین روش یادگیری زبان به کودک اینه که والدین باهاش حرف بزنن.
تکرار اسم اشیا و غذاها در حد یادگیری اولیه میتونه موثر باشه ولی قطعا کودک به حد تسلط نمیرسه.
اگه خودتون به زبان انگلیسی علاقه دارین به نظرم هم خودتون شروع بکنین و رفته رفته با فرزندتون هم صحبت کنین. اینجوری میشه با یه تیر دو نشون :) قطعا برای آینده ی خودتون و فرزندتون خیلی مفید واقع میشه. مخصوصا اگه خانه دار هستین که کاملا براتون مفیده و روش هایی که تو سایت گفتیم کاملا میتونه تو این زمینه به شما کمک کنه و بدون رفتن به کلاس زبان انگلیسی رو یاد بگیرین.
باز اگه سوالی داشتین در خدمتیم

زهرا

سلام وقت بخیر. سطح بندی زبانشناس بر چه اساسی هست.؟ مثلا من میخوام لغات تافل و ۵۰۴واژه رو تمرین کنم. برای این دو کتاب, نرم افزار چیزی داره؟ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگر قصد دارين كه آزمون تافل بدين پيشنهادم اينه كه فعلا با انگليسي قدرت شروع كنين. تا يك ماه ديگه هم دو سه پكيج خيلي خوب ديگه اضافه ميشه كه اونها هم براتون قابل استفاده هست

مهدی سیاه منصوری

سلام ببخشید کتاب elemantry vocabulary خوب است من الان دارم کتاب american file 1 می خونم و کتاب tacktics for listening basic بنظرتو من خیلی ترم بالایی هستم چند سال مونده کامل انگلیسی یاد بگیرم من اررو دارم مترجم شم لطفا کمکم کنید

حامد

سلام و درود
تشکر از مطالب مفیدتون.

من داستانهای انگلیسی سطح 1 و تقریبا 2 رو بیشترشون رو متوجه میشم.
می خواستم بدونم آیا وقتی داستان رو گوش می کنیم باید کل داستان رو هم حفظ کنیم؟
یعنی بتونیم داستان رو به انگلیسی بگیم؟
چون واسم سواله که بدون گفتن و حرف زدن و در واقع بدون حفظ جملات داستان چطور میشه صحبت کرد؟
البته حفظ داستان هم کمی وقت گیر هست و گاها خسته کننده . حتی داستان فارسی رو هم نمیشه بطور کامل حفظ کرد.
پس چطور می تونیم با گوش دادن به کتاب داستان و کتابهای مورد علاقه توانایی حرف زدن رو هم پیدا کینم؟

ممنون و سپاس.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خیر لازم نیست که کل داستان رو حفظ کنین.
بلکه تنها کافیه که بتونین تکنیک سایه رو روی اون پیاده سازی کنین. مخصوصا اگه بتونین تا قسمت سایه تعاملی جلو برین خیلی میتونه در تقویت مکالمه شما تاثیر گذار باشه.

Sajed

سلام من زبانم در حد basic هست
میخوام واسه اپلای کنم باید زبانمو بسیار قوی کنم تا در سطح نمره تافل بالای 100 برسونم
حالا شما چه راه کاری رو پیشنهاد میدید ؟
رزتا استون و کتاب های American English File و Oxford Practice Grammar و Vocabulary In Use رو تهیه کردم بخونم
میخوام خودخوان بخونم کلاس رفتم فایده نداشت
نظرتون رو میخواستم بدونم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
چه مدت زمانی در اختیار دارین؟
نرم افزار زبانشناس برای تمامی سطوح مناسب هست. شما میتونین از انشاهای شاگردان EMMA شروع کنین و ظرف یکی دو ماه خودتونو به سطح اینترمدییت برسونین و از اونجا کم کم پکیج انگلیسی قدرت رو هم شروع کنین. نرم افزار ما خیلی میتونه تو افزایش دایره ی لغات و گرامر به شما کمک کنه.

شعيب

سلام خسته نباشيد
من يك ماهي ميشه اومدم ونكور براي زندگي اينجا كلاس آموزشي ميرم ولي ميخام سريع تر ياد بگيرم در ايران كلاس زبان هم ميرفتم ، لطفاً كتاب هايي كه مناسب سطح من هستش و براي شروع خوبه اطلاع دهيد.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام دوست عزیز
بهترین پیشنهاد من به شما اپلیکیشن زبانشناس هست که درسهای سطح بندی شده داره. کلاس های آموزشی اونجا خوبه. البته قیمتش بسیار گزافه. پیشنهاد میکنم در کنار اونها از این اپلیکیشن هم استفاده کنین.
در این اپلیکیشن میتونین دایره ی لغاتتونو به طور تصاعدی افزایش بدین و با توجه به راهنمایی هایی که میکنیم مکالمتونو بهتر کنین.
اما اگر فقط کتاب میخواید بخونید کتاب های رولد دال بسیار عالی هست.

Tezar

سلام .من تاحدودی معنی لغات و میدونم ولی نمیدونم به چه صورت اون هارو مورده استفاده قرار بدم.توی جمله.به صورت تک تک میدونم و می تونم بگم ولی حرف نمی تونم بزنم لطفا اگه میشه راهنماییم کنید..ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما مشکلتون اینه که لغات رو بصورت حفظی یاد گرفتین. یعنی مثلا فهرست لغت برای خودتون درست کردین و لغت ها رو تکرار کردین یا از جعبه ی لایتنر استفاده کردین. ما در نوشته ی چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم توضیح دادیم که چرا این روش غلطه و چه روشی صحیحه. لطفا این نوشته رو بخونین.
پیشنهاد میکنم که برای افزایش دایره ی لغات و یادگیری نحوه ی بکارگیری اونها تو جمله و در کل ارتقای سطح مکالمتون از نرم افزار زبانشناس بهره مند بشید.

مهدی

سلام خدا قوت به خاطر اپلیکیشن و سایت فوق العادتون ، همه مطالب علمی و قانع کننده است و نگرش من رو به نحوه یاگیری زبان به طور کلی تغییر داد . ازتون راهنمائی می خواستم . زبان من در سطح starter هست من در اردیبهشت 95 کنکور ارشد در رشته الهیات دارم و می خوام زبان رو با درصد بالا بزنم منبع زبان تخصصی الهیات کتاب shiah تر جمه کتاب شیعه در اسلام علامه طباطبائی هست بر از لغات تخصصی فلسفی و اسلامی است و من وقتی شروع به خواندن این کتاب کردم تقریبا فقط 5 درصد لغات رو فقط بلد بودم و برای یافتن معانی تک تک لغات باید به دیکشنری مراجعه کنم و این کار زمان بسیار زیادی از من می گیره و تازه همه لغات در حافظم نمیمونه ، لطفا منو راهنمائی کنید برای اینکه این لغات تخصصی رو توی این سه ماه یاد بگیرم چه کار کنم و چقدر باید وقت بزارم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خیلی ممنون از نظر لطفتون
حقیقتش اینه که من خودم زیاد آدم کنکوری نیستم و تخصصی نمیتونم روی این موضوع نظر بدم. برای همین با توجه به وقت کمی که داری به نظرم بهتره با یه مشاور صحبت کنی.
من خودم یادمه برای کنکور ارشد خیلیا اصلا زبان تخصصی نمیزدن چون ضریبش پایین بود.

مهسا

سلام مطالب شما را خواندم كمك بزرگى كردين به شخص من حداقل انگيزه لازم و راه درست پيش من گذاشتيد ولى من يك مشكلى كه دارم بعضى از لغتها رو اصلاً نمى تونم بخونم بايد چى كار كنم از ديكشنرى تلفظى كمك بگيرم راهش اينه ؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
نه اصلا هیچوقت این کار رو نکنین!
برای خوندن و یادگیری تلفظ لغات فقط باید گوش بدین.
مثلا داستان های گویا
یا همین چیزهایی که ما تو نرم افزار زبانشناس قرار دادیم.

آتنا

سلام خسته نباشید این برنامه رو دانلود کردم ولی نمیدونم الان از کجا شروع کنم میشه راهنمایی ایم کنید؟؟ تو نظر قبلم شرایط امو گفتم بهتون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام مجدد
از پکیج انگلیسی قدرت یا مهارت شروع کنین اگر براتون مناسب بود فعلا همون ها رو ادامه بدین.
به نکاتی هم که در ایمیل های برنامه براتون میاد دقت کنین که به بهترین شکل ممکن زبان انگلیسی رو یاد بگیرین.

آتنا

سلام من دانشجوی رشته دندانپزشکی کورس انگلیسی هستم تازه دوره کالج ام ولی زبانم زیاد قوی نیست خوب میفهمم ولی تو صحبت کردن به دلیل اینکه دایره لغاتم ضعیفه مشکل دارم
به خاطر اینکه بتونم سه سال دیگ به دانشگاه آلمان انتقالی بگیرم باید تافل داشته باشم و در ضمن کل درسام از سال دیگ که ترم یکم انگلیسه
میخواستم راهنماییم کنید با چه کتابی و چطور شروع کنم تا بتونم سطحمو بالا ببرم
مثلا الان که ما دوره کالجیم یه کتاب داریم درمورد کل بیماریها به انگلیسی خوندنش واقعا برام لذت بخشه
ممنون میشم راهنماییم کنید الان که ایرانم چه کتابهایی رو تهیه کنم و همراه خودم ببرم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
کتابهای تخصصی خوندنشون خوبه ولی برای بالابردن دایره ی لغات و در کل تقویت مکالمه زبان انگلیسی مناسب نیست.
شما اگه بتونید نرم افزار آموزش زبان انگلیسی اندروید زبانشناس رو استفاده کنین بسیار براتون مناسبه. تو این نرم افزار به سرعت دایره ی لغاتتون بالا میره و مشکلات مکالمتون سریع حل میشه.

روح الله

سلام تشکر از راهنمایی های موثرتون
من قصد دارم رشته مترجمی زبان رو بخونم
برای این رشته قبلش باید یه سری آشنایی هایی با زبان انگلیسی داشته باشیم
لطفا’ راهنمایی کنید از چه کتاب هایی استفاده کنم
تشکر

Mohammad

سلام
من زبانم خیلی ضعیفه یعنی در نوشتن و معنی کردن دانشجو کاردانی هستم میخوام که زبانو خوب یاد بگیرم چیکار باید کنم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما میتونید از اپلیکیشن زبانشناس از سطح مبتدی شروع کنین.

Mohammad

باید دانلود کنم؟؟
چجور؟؟

حسین ناصری
حسین ناصری

اگر گوشی اندرویدی دارید میتونید این کار رو انجام بدین. از کافه بازار اندروید.
آدرسش هم لینک زیره:
دانلود اپلیکیشن

امین

سلام خسته نباشید…
خواستم یه سوال بپرسم اینکه الان من سطح زبانم تقریبا پایینه خواستم ببینم شما چه کتاب هایی رو پیشنهاد می کنید…؟؟
۲.آخه کتاب رمان و امثال اینا طوری هستن که ممکنه داخل هر خط یا صفحه تعداد زیادی کلمه جدید و نآشنا داشته باشه !!

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
برای انتخاب کتاب مناسب، توضیحاتی تو نوشته ی گسترده خوانی دادم.
به طور کلی وقتی میخواید یه کتاب رو انتخاب کنین اولا بایستی عنوانش براتون جذاب باشه. ثانیا یک صفحشو باز کنین اگر به طور متوسط در هر پنج خط یک کلمه ی جدید وجود داشته باشه براتون مناسبه. اما مثلا اگه هر خط یه کمه ی جدید باشه براتون سخته.
ما سعی میکنیم کم کم کتابهایی رو متناسب با تمام افراد اینجا معرفی کنیم که همه بتونن استفاده کنن

حسين

درود بر شما
من سطح زبان انگليسيم با توجه به سطح بندي هاي مرسوم در حد متوسط هستم
پيشنهاد شما چه نوع كتاب هايي هست؟
با سپاس

حسین ناصری
حسین ناصری

کتابهای داستان رولد دال اگر علاقه مند باشید فکر کنم براتون مناسب باشه.
مثلا یکیشو به اسم جیمز و هلوی غول پیکر در سایت معرفی کردیم. در آینده نزدیک کتاب های بیشتری از این نویسنده قرار میدیم.

باصر

سلام من دانشجوی بهداشت هستم و میخوام زبان فول باشم ولی از پایه ضعیف هستم باید چی کار کنم لطفا من را راهنمایی کنید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بهترین پیشنهاد من به شما داستانه. میتونین از بخش داستان های کوتاه سایت ما استفاده کنین.
همچنین پکیج 12 داستان واقعی که در قسمت محصولات قرار داده شده برای این موضوع بسیار مناسبه.

محمد

سلام و خسته نباشید
ممنون از زحماتتون
من برای ارشد mba دارم میخونم
برای قسمت زبان در حد تافل از نظر لغات و گرامر باید مسلط باشیم
لغات تافل و ۵۰۴ رو حفظ هستم گرامر هم کتاب ۵۰ آزمون گرامر رو قسمت درسیش رو یک بار مطالعه کردم ولی خیلی سنگینه و فرار
به نظرتون برای قسمت گرامر کنکور نرم افزار زبان شناس رو پیگیر باشم در زمینه گرامر مسلط میشم برای تست

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
نرم افزار زبانشناس برای کنکور ساخته نشده. کلا وقتی مسائل به کنکور ختم میشه مقدار خیلی زیادی از واقعیت به دور میشه. در کنکور چیزهایی مهم هستند که در واقعیت از اهمیت زیادی برخوردار نیستند. بنابراین واقعا نمیدونم به شما توصیه بکنم که از این نرمافزار استفاده کنین یا نه. چیزی که مشخصه استفاده از این نرم افزار در بلند مدت مکالمه و درک مطلب شما رو تقویت میکنه و بالا میبره. اما آیا در کوتاه مدت برای کنکور جواب بده چیزیه که فعلا قابل اثبات نیست.

سارا

سلام
از راهنمایی هاتون و همنطور از وقتی ک گذاشتید بی نهایت ممنونم، ی سوال دیگه داشتم اینکه امسال قصذاشتم ارشدشرکت کنم اماوقتی منابع و گرفتم دیدم ک خوندن کتاب vocab و یادگیریشون واقعاً مشگله واسه همینم شرکت نکردم تاآماده شم اما نمیدونم چطور؟اگه کلاسهای آمادگی آیلتس و شرکت کنم میتونه کمکم کنه؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خواهش میکنم
یعنی گذاشتین برا کنکور سال بعد؟ چه زمانیه و اصلا کنکور چیه؟
سطح زبان انگلیسی فعلی و سطح کتاب vocab رو هم بفرمایین

سارا

کنکور ارشد آموزش زبان ک گذاشتم واسه سال بعد، مدرکم کارشناسی مترجمیه و سطح زبانم upper mediate ،کتاب vocab ک گفتم. از امیر حسین البرزیست ک واسه ارشد و تافل و آیلتس استفاده‌ میشه برام واقعا سنگین بود کتابش

حسین ناصری
حسین ناصری

با توجه به وقت زیادی که دارین فک کنم بهتره یه چند ماهی رو به خوندن کتاب های انگلیسی اختصاص بدین که درک مطلب بره بالا. اگر خودتون بخونین نیازی به رفتن به کلاس نیست.

بهنام

باسلام وتشکرازراهنماییهاوتذکرات مفیدتان .درموردمطالعه کتابهای داستان آیالازمه معنی لغات واصطلاحات رادردفترچه ای یادداشت کردیانه. یااینکه روش حفظ لغات ازراه فراموشی بافاصله که درتوضیحات بآن اشاره شدبایدعمل بشه .دوم اینکه شماگفتیددرفایلهای صوتی که درکتابهای آموزشی آمده اصطلاحات ولغات رسمی اندودرمحاورات عامیانه چیزدیگه ایه ولی دردروس ای جی هوگ هم اصطلاحات رسمی اند. نظرشما چیست باتشکر.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگر میخواهید چیزی رو یادداشت کنید، جمله رو یادداشت کنید نه کلمه رو. ولی در کل اگر با تکرار فاصله دار پیش برین از از یادداشت کردن بسیار بهتره. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع نوشته ی چگونه میتوانیم بهتر یاد بگیریم رو حتما مطالعه کنین.
بنده نگفتم اصطلاحات و لغات رسمی هستند. بلکه گفتم محاوره ها مصنوعی و ساختگی هستند. اما فایل های صوتی آقای هوگ مخصوصا این جدیدها بسیار به واقعیت نزدیک است. در ضمن خوبی فایل های آقای هوگ این است که بسیار جذاب و شاد هستند.

آرشیو نظرات دیگر: