بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟ - صفحه 3-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 03 شهریور 1394

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است. اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. در این نوشته می‌خواهم برای شما ثابت کنم که به جای خواندن کتاب های آموزش زبان انگلیسی مرسوم، بیشتر به مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب غیر درسی بپردازید. ازلحاظ علمی و تجربی، ثابت شده است که خواندن کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر کتاب‌های جذاب، خیلی بیشتر و بهتر از کتاب‌های آموزش زبان و گرامر انگلیسی، می‌تواند به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شما کمک بکند.

تجربیات شخصی به ما چه میگوید

هریک از ما تجربه‌ی تلخی را با یک یا چند کتاب آموزش زبان انگلیسی داشته‌ایم. بنده خود چندین مجموعه کتاب برای آموزش گرامر مانند کتاب English grammar in use، چندین مجموعه کتاب برای لغت مانند کتاب ۵۰۴ و ده‌ها کتاب آموزشی دیگر را در این زمینه در طول زمان، برای یادگیری زبان انگلیسی خریده‌ام. ولی خواندن هیچ‌کدام از این کتاب‌های آموزشی، برای بنده موفقیت‌آمیز نبود. بعضی‌هایشان آن‌قدر کسل‌کننده بودند که پس از خواندن چند برگه از آن خسته می‌شدم و خواندن آن را کنار می‌گذاشتم و به کتاب بعدی مراجعه می‌کردم. بعضی‌ها را نیز (مثل کتاب ۵۰۴ لغت) چندین و چند بار مطالعه کردم اما هیچ‌وقت نتوانستم از اکثر مطالب ارائه‌شده در آن کتاب استفاده‌ی مناسبی بکنم (داستان بنده با لغات ۵۰۴ را در این نوشته بخوانید). کم‌کم داشتم مثل شما به این نتیجه می‌رسیدم که مشکل از بنده است که نمی‌توانم زبان انگلیسی را درست بفهمم و روی کتاب‌های آموزشی تمرکز کافی داشته باشم. اما آیا واقعا این نتیجه گیری درست است؟

واقع‌گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم، بخش قابل‌توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب، بر عهده‌ی خود کتاب است (نه خواننده). بنابراین، اگر کتاب‌های آموزشی نمی‌توانند نظر ما را جلب کند، مشکل از کتاب آموزشی است!

برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود، نظر شما را به این سؤال جلب می‌کنم: وقتی کتابی می‌خریم، چه درسی و چه غیر درسی، چقدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم؟ مشاهدات تجربی روی احتمال رسیدن خواننده به فصل‌های مختلف کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های آموزشی به طرز قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دیگر کتاب‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، پس از خریدن یک کتاب درسی، نزدیک به ۳۰ درصد افراد حتی شروع به خواندن آن نمی‌کنند. درنهایت نیز کمتر از ۲۰ درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند. درحالی‌که این اعداد برای کتاب‌های غیر درسی، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ ‌درصد است.

احتمال خواندن کتاب کمتر از بیست درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند.

بنابراین اگر بتوانیم که زبان انگلیسی را با کتاب‌هایی غیر از کتاب آموزشی یاد بگیریم (که می‌توانیم) چه دلیلی دارد که اصلا به کتاب آموزشی تکیه کنیم؟

اگر تا این‌جا از این نوشته لذت برده‌اید، حتما از بخش داستان های آموزشی زبانشناس هم استفاده بفرمایید.

داستان‌های مبتدی:

داستان‌های پیشرفته:

تحقیقات علمی به ما چه می‌گوید؟

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی دو گروه از زبان آموزان انجام شد، نتایج بسیار جالبی به دست آمد. هر دو گروه به مدت شش ماه، به‌طور میانگین روزی ۲ ساعت را به خواندن زبان انگلیسی اختصاص می‌دادند. گروه اول فقط کتاب‌های داستان و غیردرسی می‌خواندند؛ درحالی‌که گروه دوم در این دو ساعت تنها به خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی مرسوم می‌پرداختند. در پایان این شش ماه، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد. همچنین، چند شاخص مهم مشترک این دو گروه موردبررسی قرار گرفت که نتایج آن به‌طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌شود.

اینفوگرافیک کتاب اینفوگرافیک مقایسه‌ی عملکرد خواندن کتاب داستان و غیر درسی در مقابل کتاب آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که در اینفوگرافیک فوق مشاهده می‌شود، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به مطالعه‌ی کتاب داستان و کتاب‌های غیردرسی می‌پرداختند، در آزمون تافل به‌طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتاب‌های درسی خوانده بودند، عمل کردند. همچنین گروه اول در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی معمولاً اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی، به کار می‌بستند؛ و در کل، ازیادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از گروه دیگر لذت برده بودند.

نظریات پروفسور کرشن

آقای پروفسور “استفان کرشن”، که یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان حال حاضر دنیا است، یک سخنرانی در رابطه با یادگیری زبان با استفاده از کتب غیر درسی داشته است؛ که ویدئوی آن را در زیر می‌بینید. در این ویدئو، ایشان تایید می‌کند که خواندن کتاب‌های جذاب غیر درسی، برای یادگیری زبان انگلیسی، خیلی بهتر از خواندن کتب آموزشی است. باوجوداینکه این ویدئو نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد اما دیدن آن واقعاً خالی از لطف نیست.

ویدئوی پروفسور کرشن در رابطه با قدرت خواندن

آقای کرشن در این ویدئو می‌گوید:

مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره‌ی لغات است. منبع اصلی توانایی ما در به‌کارگیری ساختارهای پیچیده‌ی گرامری است. منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه‌ی صحیح است. و منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون است.

وی همچنین به تحقیقی اشاره می‌کند که روی دانش آموزان جزیره‌ی فیجی انجام شده است. این تحقیق که در اینجا قابل‌مشاهده است، روی دو گروه از زبان آموزان انجام شده است که گروه اول به سبک معمولی و با کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، این زبان را یاد می‌گرفتند. اما گروه دوم با استفاده از کتاب‌های داستان به یادگیری زبان انگلیسی می‌پرداختند. این تحقیق نشان داده است که پس از هشت ماه، مهارت‌های زبان انگلیسی گروه دوم با سرعتی بیشتر از دو برابر معمول تقویت شده است. این سرعت، بعد از دو سال حتی بیشتر نیز شده است.

نکته‌ی بسیار جالب این تحقیق اینجاست که گروه اول به‌طور مستقیم گرامر زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند. اما نتایج امتحانات نشان می‌داد که گروه دوم، که هیچ گرامری آموزش ندیده بودند و تنها کتاب‌های داستان خوانده بودند، در به‌کارگیری صحیح گرامر خیلی بهتر از گروه اول عمل می‌کردند.

البته تنها همین تحقیق نیست که این موضوع را اثبات می‌کند. بلکه تحقیقات دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام‌شده و نتایجی مشابه به‌دست‌آمده است.

آقای کرشن در تأیید نتایج فوق می‌گوید:

وقتی‌که شما به‌صورت داوطلبانه کتاب‌های جذاب می‌خوانید، دانش شما (مهارت‌های خواندن، گرامر و …) به‌صورت ناخودآگاه فراگرفته و جذب می‌شود. این دانش به‌طور عمیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و در نهایت، جزئی از وجود شما می‌گردد.

نظر بزرگان در تأیید این تحقیقات علمی

تنها تحقیقات علمی نیست که ثابت می‌کند مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب، روشی بهتر برای یادگیری زبان انگلیسی است؛ بلکه نظر بزرگانی که زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند نیز به همین موضوع اشاره می‌کند. ازنظر بنده دیدگاه این افراد بزرگ باوجوداینکه دلیل علمی محسوب نمی‌شود اما کاملاً قانع‌کننده است. زیرا باوجوداینکه دیدگاه فردی شاید زیاد دلیل مستحکمی نباشد اما وقتی افراد زیاد و زیادتری یک الگو را بیان می‌کنند، احتمالاً آن الگو درست باشد.

به‌عنوان‌مثال آقای دزموند توتو برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در این رابطه گفته است:

یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او، برخلاف اصول آموزشی مرسوم، به من اجازه داد که کتاب‌های کمدی بخوانم. بنده فکر می‌کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه‌ی من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود.

و یا آقای ریچارد رایت نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی می‌گوید که:

من می‌خواستم بنویسم اما حتی با زبان انگلیسی آشنا نبودم. کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی زیادی خریدم اما همگی کسل‌کننده بودند. بنده این موضوع را دریافتم که با خواندن کتاب‌های رمان، درک بهتری از زبان انگلیسی پیدا می‌کردم که با کتاب‌های گرامر نمی‌توانستم.

مشکل کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

تا اینجای نوشته متوجه شدیم که تحقیقات علمی، زبانشناسان مشهور، و دیگر افراد معتبر، می‌گویند که برای یادگیری زبان، بهتر است که کتاب‌های غیر درسی بخوانیم. اما کتب درسی آموزش زبان انگلیسی چه مشکلی دارند که نتیجه‌ی خوبی در یادگیری ما ایجاد نمی‌کنند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، ملال‌آور هستند

چه کسی از خواندن کتاب‌های درسی لذت می‌برد؟ در رابطه با هر موضوعی که باشد. انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و …. همه‌ی کتاب‌های درسی کسل‌کننده هستند! کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به‌ویژه نسبت به دیگر کتاب‌های درسی، خسته‌کننده‌تر و ملال‌آورتر هستند. این کتاب‌ها اگر هیچ مشکل دیگری نداشته باشند همه‌ی ما دست‌کم سر این موضوع توافق داریم. این کتاب‌ها پر هستند از:

  • توضیحات گرامری بزرگ و دراز
  • گفتگوهای ساختگی که در واقعیت، کمتر دیده می‌شوند
  • تمرین‌ها و فعالیت‌های خسته‌کننده و زمان‌گیر

جالب اینجاست که برخی از این کتاب‌ها پر از عکس‌های براق و زیبا با آدم‌هایی در حال لبخند زدن هستند، که شما کمتر احساس خستگی کنید! ای‌کاش مشکل کتاب‌های درسی آموزش زبان انگلیسی به کسل‌کننده بودنشان پایان می‌یافت ولی این پایان داستان نیست.

کسل کننده اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

به‌کارگیری روش‌های قدیمی و ناکارآمد آموزش زبان انگلیسی

بیشتر تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر گرامر است. یعنی در هر درس، گرامر جدیدی آموزش داده می‌شود. درحالی‌که خیلی از قواعد گرامری قبلی هنوز در ذهن تثبیت نشده است. در حقیقت خیلی‌ها پس از چندین و چند سال از روزی که برای اولین بار حال ساده‌ی انگلیسی را یاد گرفته‌اند، هنوز در به‌کارگیری صحیح آن مشکل‌دارند. بااین‌وجود به یادگیری قواعد گرامری جدید ادامه می‌دهند. در نوشته‌های پیشین توضیح دادم که چرا این روش درست نیست. نادرست بودن پافشاری بر گرامر زبان انگلیسی به‌طورکلی به این برمی‌گردد که گرامر زبان انگلیسی بایستی در ناخودآگاهمان نقش ببندد تا بتوانیم از آن به‌درستی در مکالمه استفاده کنیم. نخست اینکه این فرایند به زمان فراوانی نیاز دارد زیرا عادت‌های فکری ‌مان بایستی تغییر کند. دوم آنکه این فرایند مانند یادگرفتن فیزیک و ریاضی نیست که تحلیلی باشد به‌جای آن بیشتر مانند یک ورزش است که نیازمند فعالیت‌های عملی است. فرض بکنید می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید. به‌راستی چه اندازه یک کتاب درسی فوتبال می‌تواند برای شما کارساز باشد. هرچقدر هم آن را بخوانید هرچقدر هم نمره‌ی بالایی در آن بیاورید هیچ دلیلی بر مهارت شما در فوتبال نیست. زبان انگلیسی نیز دقیقاً چنین است. بنابراین افزون بر اینکه کتاب‌های درسی زبان انگلیسی ملال‌آور هستند، روش مناسبی نیز برای آموزش زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. در حقیقت این کتاب‌ها تنها می‌توانند شما را برای آزمون انگلیسی آن‌هم نه گفتاری بلکه آزمون نوشتاری چهارگزینه‌ای آماده کنند.

بیشتر بخوانید: گرامر مهمتر است یا لغت؟

مطالعه‌ی آزاد چه کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب های جذاب

در رابطه با مطالعه‌ی آزاد، نخستین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه کتاب‌هایی برای این کار مناسب هستند. پاسخ آن بسیار ساده است. کتاب‌هایی که برای شما جذاب و یا موردنیازتان باشد. از روی نمونه کتاب‌های داستان و رمان می‌تواند مورد مناسبی باشد. اگر هم به داستان علاقه ندارید کتاب‌های کاربردی بخوانید. از روی نمونه بنده معمولاً کتاب‌های تاریخی، روانشناسی، و کتاب‌های مرتبط با موضوع کسب‌وکار را خیلی دوست دارم و آن‌ها را تا جای ممکن می‌خوانم. بنابراین شما چه کتابی خوب است که بخوانید؟ کتاب‌هایی در رابطه با عناوینی که موردعلاقه‌ی شماست. اگر داستان‌های عاشقانه دوست دارید کتاب‌های عاشقانه بخرید. اگر به آشپزی علاقه دارید کتاب‌های آشپزی به زبان انگلیسی بخوانید. مهم این است که به آن موضوع علاقه داشته باشید تا خواندن آن برایتان جذاب باشد.

کتاب‌های گویای زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا آمد خواندن کتاب به‌صورت مطالعه‌ی آزاد بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. ولی بالاتر و بهتر از آن کتاب‌های گویای زبان انگلیسی است. به‌ویژه اگر هردو را باهم داشته باشید یعنی اگر هم کتاب را داشته باشید و هم کتاب گویا، می‌توانید همزمان هم بخوانید و هم بشنوید. یعنی یک تیر دو نشان. تقویت دو مهارت بنیادین زبان انگلیسی به‌طور همزمان. این قدرتمندترین راه ممکن برای آموزش زبان انگلیسی است.

چرا به‌کارگیری کتاب گویا قدرتمندتر از کتاب اصلی است؟

خوب برای اینکه هنگامی‌که شما کتابی می‌خوانید البته که دایره‌ی لغات خود را به‌طور ناخودآگاه تقویت می‌کنید اما خواندن محض ضعف کوچکی دارد و آن این است که یاد نمی‌گیرید که لغت‌ها را چگونه تلفظ کنید. هنگامی‌که در ذهن خود کتابی را می‌خواهید تلفظ خود را در ذهنتان بکار می‌برید. این کار در زبان مادری خودتان ایرادی ندارد ولی هنگامی‌که به زبان انگلیسی کتابی را می‌خواهید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. و دقیقاً برای همین موضوع است که کتاب‌های گویا خیلی قدرتمندتر می‌شود. زیرا کتاب گویا نتنها خوبی‌های خواندن محض کتاب را در خود نهفته دارد بالاتر از آن ضعف‌های خواندن محض به زبان انگلیسی -که یکی از آن تلفظ است- را پوشش می‌دهد.

البته به‌کارگیری کتاب گویا خوبی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه شاید در هنگام قدم زدن و یا آشپزی نتوانست کتاب خواند ولی می‌توان مطالب داخل کتاب را با استفاده از کتاب گویا شنید. این موضوع خیلی از زمان‌های مرده‌ی شما را می‌تواند زنده کند.

بنابراین ترکیب کتاب و کتاب گویا روش شگفت‌انگیز ای برای یادگیری زبان انگلیسی است. و البته خیلی جذاب‌تر و بهتر از خواندن کتاب‌های درسی آموزش زبان است. هرچقدر شما موضوع کتاب گویای انتخابی را بیشتر دوست داشته باشید بیشتر از زمان خود لذت می‌برید و بیشتر دوست دارید که به آن گوش کنید. بنابراین بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

کتاب‌های صوتی با بکارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردد.

نخست کتاب‌های ساده سپس کتاب‌های سخت

نکته‌ی پایانی دربارهٔ بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتاب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. کتابی برای شما مناسب است که خیلی خیلی کم نیاز باشد به دیکشنری مراجعه بکنید. یعنی چیزی نزدیک به نودوپنج درصد لغات آن کتاب را بلد باشید. زیرا در این صورت می‌توانید که معنی لغات جدید را حدس بزنید و بر پایهٔ فرایند یادگیری لایه‌ای ، رفته‌رفته معنای لغت جدید را فرابگیرید. اگر کتاب سختی انتخاب کنید نیاز است که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید. این فرایند تا حد زیادی خسته‌کننده است و کارآمدی شما را پایین می‌آورد. بنابراین با کتاب‌های ساده آغاز کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده است می‌تواند آغاز خوبی باشد. برای نمونه اگر به ستاره‌شناسی علاقه دارید با کتاب‌های استیون ویلیام هاوکینگ آغاز نکنید. به‌جای آن با کتاب‌های ستاره‌شناسی‌ای آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است.

کتاب‌های داستان کتاب های داستان کودکان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی خیلی توصیه می شود

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما را در این مورد بدانم. شما در رابطه با بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتاب‌های درسی کسل‌کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می‌شدم بدانم.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

159 دیدگاه:

نیلوفر

سلام
من رشتم ای تیِ.این رشته خیلی ب زبان انگلیسی وابستس ینی کلا بر پایه زبان انگلیسی و کتابای مرجع رشتم بیشتر به زبان انگلیسیه همینطور ک خودتون میدونید کتابهای ترجمه شده اکثرا درست ترجمه نشده و منم خیلی زبانم ضعیفه جوری ک تو کنکور نتونسم تست زبانو بیشتر از 10% بزنم برای همین تصمیم گرفتم زبانمو تقویت کنم
مرسی از سایت خوبتون

باران فهيم

من iOS داشتم دوست داشتم منم دان كنم برنامه رو
به نظر شما براى مكالمات رايج روزانه از جمله تجارت با كشور هاى خارجى و نوشتن قرار داد و غيره چه منابعى مناسب هست؟
ممنون

زینب

من میخوام زبان انگلیسی رو به خوبی یاد بگیرم و به راحتی صحبت کنم چون قراره به خارج از ایران برم. زبانم خوب نیست تا حالا هم کتاب زبانی مطالعه نکردم.. احساس میکردم من نمیتونم به زبان انگلیسی صحبت کنم. قصد داشتم برم انقلاب کتاب زبان بگیرم که با سایت شما برخوردم….به نظرم نرم افزار خوبیه…اگه میشه مطالب بیشتری بهش اضافه کنید…
راستی من دارم زبان کره ای رو هم میخونم…اگه میشه یه نرافزار این مدلی واسه زبان کره ای هم بسازید…متاسفانه همه نرم افزارا انگلیسی هستن و واسه زبان هایه دیگه نیست….زبان کره ای تو ایران زیاد طرفدار داره پس اگه میشه واسه اونم اقدام کنید. ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
مرسی از پیغامتون. ما کم کم برای همه ی زبانها، از جمله کره ای، به همین شکل نرم افزار میدیم.
ممنون

سحر روانشناسی

سلام
چه خبره؟
بچه ها یک سوال
برای کنکور دکترا زیان چی می خونین؟ من کلاس های زبان دکتر نیک پور رو رفتم ولی راضی نیستم. واقعا پول ندارم بخواهم بروم کلاس های ماهان و مدرسان. این ها همه اش الکیه. والا نیک پور که کتاب خودش را 22 تومان به ما حواله کرد.
واقعا نیاز دارم درصد خوبی بزنم. لطفا به من ایمیل بزنین ممنونم

حسن

سلام فکر کنم اول باید دید شما چی خوندید. بعد بگیم چی باید بخونید. مثلا از تستهای vocab امسال چند تا زدید؟ گرامر چند تا زدید؟ اگر ضربتی میخواید برای دکترا فقط یه درصد قابل قبول بیارید به نظر من سراغ vocab نباید برید. به جاش براای گرامر و تکنیکهای درک مطلب وقت بذارید. چون vocab دکترا خیلی پرته، منبع مشخصی نداره که شما بتونید در زمان کم به نتیجه برسید. تجربه من اینو میگه.

علیرضا

با سلام و خسته نباشید استاد گرامی

یک سوال برای من پیش آمد که خیلی دوست داشتم که نظر شما رو بپرسم
و اون اینکه ایا شما با روش آموزش زبان نصرت که در بازار وجود دارد موافق هستید یا نه؟؟؟
یا اینجوری بگم که ایا آموزش نصرت به درد میخوره یا نه؟؟؟

اگه نظرتان رو صادقانه بگید ممنون میشم
با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
من آموزش نصرت رو هیچوقت مطالعه نکردم که ببینم مناسب هست یا نه. ولی هر مطلبی که بشه استراتژی های تقویت مکالمه رو روش پیاده سازی کرد، در صورتی که کسل کننده هم نباشه، مناسبه.

حسین

سلام.خسته نباشید.نصرت1و2و3روتموم کردم.لغات 504روبه طورکامل بانرم افزارtick8تموم کردم الحمدالله.کتاب لغت میخوام!؟کتاب4000لغت انگلیسی چطوره؟!ویاکتابی بدردم بخوره برای گشترش دامنه لغاتم که توی زبان خیلی مهم هس.ممنون ازراهنمایتون.

محمد

با عرض سلام خدمت شما و تشکر از سایت مفیدتون
بنده جدیدا با سایت شما اشنا شدم.زبانشناسو رو گوشیم نصب کردم ولی هنوز شروع به استفاده نکردم.بیشتر داشتم مطالب سایتو میخوندم.من یک سوال داشتم.در مورد نحوه استفاده از فیلم اشاره کردید که به چه صورت استفاده بشه.در مورد کتاب هم میشه یه توضیح مختصر بدید خواندن کتاب به چه صورت انجام بشه مفیدتره و شاخصی برای تغییر کتاب وجود داره؟در واقع میخواستم بدون یک فیلم یا یک کتاب تا چند دفعه باید دوره بشه؟
ممنون از راهنماییتون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
در رابطه با خوندن کتاب، توی نوشته ی گسترده خوانی بیشتر توضیح دادم.

مهران

با سلام خدمت شما.بنده پایه نهم هستم و امسال میرم پایه دهم.توی درس زبان خیلی مشکل دارم.بعضی وقتا حتی اشکم درمیاد.خیلی دوست دارم زبانم پیشرفت کنه اما نمیدونم چه کار کنم.شرایط رفتن به کلاس رو ندارم.چون توی مدرسه تیزهوشان درس میخونم و درسا خیلی سخته.تو رو خدا راهنماییم کنید.

پوریا

سلام دوست عزیز منم خودم دانشجو بودم و الان فارغ التحصیل شدم چیزی که منو به اینجا کشونده چند تا دلیل داره
من خودم بارها کلاس زبان رفتم و نتیجه مد نظرم رو نگرفتم و ولش کردم
به دلیل ضعف در زبان نتونستن کنکور ارشد رتبه مناسبی کسب کنم
والان که بیشتر با زندگی و کار درگیر شدم میبینم هرکسی که زیان بلده نه یه سر و گردن که یه انسان کامل از بقیه جلوتره
و تصمیم گرفتم فارغ از کلاس یا به خاطر کنکور زبان یاد بگیرم

علی

با سلام و تشکر از سایت خوبتون
دانش آموز رشته ی تجربی هستم که می خواهم در رشته منحصرا زبان هم شرکت کنم دوره های آموزشی کانون زبان را کامل گذرانده ام اما احساس می کنم فشار درس ها و دور ماندن از زبان انگلیسی موجب تضعیف مهارتم در این زبان شده برای جبران این نقص به نظر شما چه کتابی برای بازیابی مهارت زبانی برای کسی که مدتی از زبان دور مانده مناسب تر است؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
به شما پیشنهاد نمیکنم که در رشته ی منحصرا زبان شرکت کنین. دلایل متعددی در این رابطه وجود داره که شما رو به این مقاله ارجاع میدم:
انتخاب رشته ی زبان آری یا خیر

گمنام

نمیدانم واقعا این متن خوانده میشود یا نه اما من واقعا برای انتخاب برنامه تان راضی و خشنودم نه برای کامل و جامع بودن برنامه که واقعا منبع بسیار خوبی برای یادگیری است بلکه برای متن زیبا و اینکه چقدر دیگران برایتان مهم میباشند افتخار میکنم که هموطنی مثل شما دارم.مشکل من هم دقیقا مثل مشکل شما .من برای کارشناسی ارشد باید زبانم را قوی کنم و با توجه به رشته ام که زبان دران حرف اول را میزند مجبورم که زبان را یادگیرم کلاسها و نرم افزار های زیادی داشتم اما بدردم نخوردن و درحال حاضر وقتی برای کلاس رفتن ندارم.تا در برنامه بازار نرم افزارتان را دانلود کردم خیلی برنامه جامعی است بخصوص قسمت listening ممنونم از نرم افزار خوبتون یک دنیا سپاس .نمیدانم میخوانید یا نه اما بنا به گفته شما من اگر مشکلی داشتم با کمال پروریی به شما ایمیل میزنم .بازهم ممنون

رسول

جناب اقای ناصری سلام

باید به عرض برسانم موقعیتی که از خود بیان کردید دقیقا شبیه به موقعیت الان بنده است .بنده هم کتاب گرامر میخرم کتاب لغت میخرم اما بعد از دو یا سه روز کنار میگذارم .شاید 6 سال پیش به کلاس زبان رفتم اما بعد از 5 ماه ان را رها کردم .در سال 94 بنده باز در اموزشگاه شروع کردم با کتاب american english file 2 اما این را هم بعد از یک ترم رها کردم .الان هم دو هفته ای است که در کانون زبان اسم نوشتم با کتاب expressways 3 .اما شهریه ان بالاست و بنده احتمال زیاد نتوانم باز ادامه دهم و حتی اگر شروع هم شود میترسم که باز ان را رها کنم .به شدت نیازمند یادگیری زبان هستم چونکه مدتی است بیکارم و میخواهم که از این طریق شغلی را داشته باشم.
ممنون میشوم که راهنمایی بفرمایید .بنده از پیام نور هم کارشناسی مترجمی دارم .اما در مکالمه و رایتینگ بسیار ضعیفم .
خداوند انشااله به شما و خانواده شما عاقبت بخیری و سلامتی عطا فرماید .

ارادتمند شما

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگر گوشی اندرویدی دارین، مشکل شما علی الخصوص مشکلی که با گرامر مکالمه دارین، با نرم افزار اندروید زبانشناس حل میشه.
لطفا نصب یفرمایین و به بنده اطلاع بدین.
دریافت نرم افزار آموزش زبان انگلیسی اندروید زبانشناس:
zabanshenas

امیر

راستش بنده عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی هستم و در کنگره ها و کنفرانس های داخلی و خارجی متعددی شرکت میکنم و خیلی دوست دارم از اونها بطور کامل و راحت بهره مند بشم. زبان تخصصی من در زمینه پزشکی تقریبا کامله و عمده مشکلم زبان عمومی و مکالمه راحته.
سپاس فراوان

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما با داستان های پیشرفته مشکل مکالمتون برطرف میشه.

نرگس

سلام آقای ناصری
من تازه دیپلممو گرفتم و قصد دارم وارد رشته ی مهمانداری بشم
برای مهمانداری هم یکی از شرایطش اینه که تا 60درصد زبان انگلیسی خوب باشه
یعنی بتونیم راحت صحبت کنیم و بفهمیم
بعد من کلاس هم تا TOP NOTCH
FUNDAMENTALS B
رفتم ولی دیگه ولش کردم زبانم تقریبا ضعیفه
الان به نظر شما من چه چیزایی رو باید بخونم
چقدر در روز باید بخونم
ممنون میشم کمکم کنید.. :-)

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
وقت که هر چقدر بیشتر بذارین بهتره :) اما ما توصیمون اینه یه وقتی برای خودتون تعیین کنین که بتونین استمرارش بدین. مثلا روزی یک ساعت بخونین بهتر از اینه یه روز دوساعت بخونین یه روز هیچی نخونین.
برای شما هم به نظرم داستان های واقعی خیلی عالی باشه.

محمد

سلام و خسته نباشید ببخشید من سطحم teenagers 3 و 15 سالمه به نظرتون می تونم فشرده بخونم یا مشکلی برام پیش نمیاد؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
چی فشرده بخونین؟ کتاب خاصی مد نظرتونه؟

ترنم

سلام. ببخشید من کانون زبان ایران سطح pre2 هستم
میشه یه کتاب خوب معرفی کنید
خیلی ممنون

مریم

سلام .خوشحالم ک با وبسایت شما و نرم افزارتون اشنا شدم
منم خودم به شدت دنبال یه مرکز بودم واسه اموزش زبان جاهای مختلفی رفتم ولی اونطور ک باید و شاید نتیجه نمیداد بنابراین تصمیم گرفتم ک خودم شرو ب خوندن کنم
خیلی سطح بالایی ندارم توی زبان ولی خب خیلی پایین هم نیستم توی مکالمه خیلی مشکل دارم ولی لیسنینگم خوبه خودمم با کتابایی ک خریدم دارم دایره لغاتمو وسعت میدم
دنبال ی کتاب خوبم ک بتونه تو زمینه گرامر ومکالمه کمکم کنه

شکوه منش

سلام

من می خواهم برای کنکور دکتری علوم سیاسی آماده شوم و امسال موفق نبودم

سطح زبانم اصلا خوب نیست. کلاس های استاد نیک پور هم رفتم و کتابشان را مطالعه کردم ولی متاسفانه درصد منفی زدم البته شاید مشکل از من بود که با این جور کلاس های کدینگ مشکلم حل نشد

لطفا اگر کتاب و کلاس مناسبی برای کنکور دکتری می شناسید اطلاع دهید به این سایت سر می زنم

با تشکر

سحر

سلام
می خواستم سوال کنم که ازکجا بدانم که دربین کتاب های داستانی سطح بندی شده چه سطحی برای شروع خواندن من مناسب است؟
با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
کاری نداره. یک صفحه رندم انتخاب میکنین.
اگه به طور میانگین توی هر دو سه خط، یک کلمه وجود داشت که بلد نبودین، تقریبا میشه گفت مناسبه.
اگه توی هر خط، بیشتر از یک کلمه بلد نبودین، براتون سخته.
اگه توی هر ده خط و بیشتر، کمتر از 2 کلمه وجود داشت که بلد نباشین، اون کتاب خیلی ساده است.
اطلاعات بیشتر رو میتونین توی نوشته ی گسترده خوانی پیدا بفرمایین.

مرضیه

سلام.
من کاردانی نرم افزار دارم قصد بالا بردن اطلاعاتم ، مطالعه ی کتاب های زبان اصلی و ادامه ی تحصیل دارم .با توجه به اینکه مکالمات روزمره به کار من نمی یومد و بیشتر قصد مطالعه ی کتاب علمی دارم ،نرم افزار شما به نظرم جالب اومد چون به مکالمات روزمره نپرداخته بود و من از سطح ضعیفی برخوردار هستم.پیشنهادی که دارم اینکه به لهجه ی امریکن بسنده نکنید و برای لهجه ی بریتانیایی هم تدبیری بیاندیشید.سوالی که واسم پیش اومد این بود که ایا این نرم افزار من رو واسه خوندن کتابهای علمی به سطح قابل قبول می رسونه البته می دونم که زبان داشتن اطلاعات زبان تخصصی هم بسیار مهمه

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
ممنون از نظر لطفتون
بعضی از پکیج های نرم افزار بریتیش هست ولی سعی میکنیم باز بیشتر بذاریم.
در رابطه با سوالتون، این نرم افزار زبانشناس به طور کلی مهارت های زبان انگلیسیتون رو بالا میبره. از طرف دیگه ویژگی نشانه گذاری و هایلایت لغات باعث میشه که دایره ی لغاتتون به سرعت افزایش پیدا کنه. و افزایش دایره ی لغات خودش نقش خیلی بسزایی رو در فهم متون، چه عمومی، چه تخصصی، بازی میکنه. بنابراین پاسخ سوال شما مثبت هست.

پرنیا

با سلام و خسته نباشید حدودا چند هفته است که نرم افزار زبانشناس رو خریداری کردم و واقعا خوشحالم که میتونم با برنامه پیش برم
قبل از سئوالم خواستم بگم بنظر من این نرم افزار بیش از دویست هزار تومان ارزش داره و واقعا جای تشکر داره
بنده در حوزه وب فعالیت میکنم و یک سایت در زمینه طب سنتی دارم و میخوام در حوزه سئو و موضوع سایتم سطح زبانم رو بالا ببرم الان قصه شاگردان اما رو دارم کار میکنم اما میخواستم بدونم چه دوره هایی رو برای من پیشنهاد میدید در سطوح مختلف با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام :)
خیلی ممنونم از نظر لطفتون.
داستان های EMMA پکیج بدی نیست اما مثلا اون سطح کیفیت و آموزنده بودن پکیجی مثل داستان های واقعی رو نداره. پیشنهاد میکنم حتما پکیج داستان های واقعی رو هم توی دستور کارتون قرار بدین و رفته رفته پکیج های انگلیسی قدرت و مگا داستان رو هم بخونین.

سلیمی

سلام ممنونم بابت سایت خوبتون.من امسال کنکور mba دادم و این رشته نیاز به زبان خیلی خیلی خوبی داره.قبلا موقع کلاسای دانشگاه کلاسهای کانون زبان رو تا سطح intermediate رفتم اما واقعا تاثیری زیادی واسم نداشت اما تصمیم گرفتم این 3ماه تابستون و ترم 1که درسا اسونتره زبانمو قوی کنم.سطحمم متوسط رو به پایین هستش چون لغاتهای زیادی که یاد گرفته بودم رو متاسفانه فراموش کردم.الان نمیدونم دقیقا با چه فیلم و کتاب داستانی شروع کنم؟

Alireza

سلام . خدمت شما عرض کنم که شما از تجربیاتتون گفتید دوست دارم برای شما از تجربیاتم بگم.

من زمانی عاشق زبان شدم که سال اول راهنمایی بودم و این درس برای من جالب و دوست داشتنی بود . من عاشق این بودم تا معنی موزیک ویدیو هایی رو که میبینمو یاد بگیرم اما از اونجا که بلد نبودم تمام اون زیر نویس هاشو مینوشتم و به معلمم نشون میدادم گاهی اوقات جواب بهم نمیداد و جوابهای بی معنی به من میداد . من از همان زمان و بدون اینکه کلاس زبان برم در خونه فیلم با زبان اصلی و زیرنویس انگلیسی نگاه میکردم و تمام لغات و می نوشتم . بعد شروع کردم به چت کردن و ی دوست آمریکایی پیدا کردم و اون سعی میکرد اشتباعات منو اصلاح کنه و من یاد میگرفتم این داستان یاد گیری از طریف چت و فیلم و صحبت کردن و … اینقدری ادامه داشت که من قبل از سربازی به موسسه زبان MCI رفتم و با اطلاعاتی که داشتم و صحبتی که میکردم به ی سطح بالا شروع به یادگیری حرفه ای کردم و حتی در زمان سربازی بنده کتاب های خودم رو همراه داشتم و به خوندن ادامه داد تا اینکه شغلمو طوری انتخاب کردم که منو از نظر روحی و علاقه به زبان و ارتباط داشتن بهادیگر کشورها تا من و از همه لحاظ و فقط و فقط عشق شروع کردم و هر زمان در کشورهای خارجی تحت شرایط زبان انگلیسی رو می آموزمو یادمیگیرم . در بحث زبان فقط فقط علاقه مورد نیاز می باشد و اگر علاقه نباشد هیچی نیست .

Best Regards

A.Parsaee

محمد

سلام حسین من انگلیسی تا حدی میتونم صحبت کنم ولی وقتی مکالمه با کسی دارم کمتر متوجه میشم که اون طرف چی میگه حالا به نظرت چکار کنم تا خوب متوجه بشم
ممنون میشم اگه جوابمو بدی

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما لیسنینگ کم کار کردین و بایستی همونطور که در همین نوشته گفتیم بایستی داستان گویا بخونین.
پیشنهادم اینه که یا از داستان های گویای وبسایتمون استفاده کنین، یا نرم افزار زبانشناس رو دانلود کنین و از پکیج داستان های واقعی شروع کنین.

فاطیما

واقعا بینظیر بود من واقعا خوشحال هستم که این مطالب رو خوندم . فقط دوست دارم به این کتاب ها دسترسی پیدا کنم

آرشیو نظرات دیگر: