بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟ - صفحه 4-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 03 شهریور 1394

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است. اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. در این نوشته می‌خواهم برای شما ثابت کنم که به جای خواندن کتاب های آموزش زبان انگلیسی مرسوم، بیشتر به مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب غیر درسی بپردازید. ازلحاظ علمی و تجربی، ثابت شده است که خواندن کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر کتاب‌های جذاب، خیلی بیشتر و بهتر از کتاب‌های آموزش زبان و گرامر انگلیسی، می‌تواند به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شما کمک بکند.

تجربیات شخصی به ما چه میگوید

هریک از ما تجربه‌ی تلخی را با یک یا چند کتاب آموزش زبان انگلیسی داشته‌ایم. بنده خود چندین مجموعه کتاب برای آموزش گرامر مانند کتاب English grammar in use، چندین مجموعه کتاب برای لغت مانند کتاب ۵۰۴ و ده‌ها کتاب آموزشی دیگر را در این زمینه در طول زمان، برای یادگیری زبان انگلیسی خریده‌ام. ولی خواندن هیچ‌کدام از این کتاب‌های آموزشی، برای بنده موفقیت‌آمیز نبود. بعضی‌هایشان آن‌قدر کسل‌کننده بودند که پس از خواندن چند برگه از آن خسته می‌شدم و خواندن آن را کنار می‌گذاشتم و به کتاب بعدی مراجعه می‌کردم. بعضی‌ها را نیز (مثل کتاب ۵۰۴ لغت) چندین و چند بار مطالعه کردم اما هیچ‌وقت نتوانستم از اکثر مطالب ارائه‌شده در آن کتاب استفاده‌ی مناسبی بکنم (داستان بنده با لغات ۵۰۴ را در این نوشته بخوانید). کم‌کم داشتم مثل شما به این نتیجه می‌رسیدم که مشکل از بنده است که نمی‌توانم زبان انگلیسی را درست بفهمم و روی کتاب‌های آموزشی تمرکز کافی داشته باشم. اما آیا واقعا این نتیجه گیری درست است؟

واقع‌گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم، بخش قابل‌توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب، بر عهده‌ی خود کتاب است (نه خواننده). بنابراین، اگر کتاب‌های آموزشی نمی‌توانند نظر ما را جلب کند، مشکل از کتاب آموزشی است!

برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود، نظر شما را به این سؤال جلب می‌کنم: وقتی کتابی می‌خریم، چه درسی و چه غیر درسی، چقدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم؟ مشاهدات تجربی روی احتمال رسیدن خواننده به فصل‌های مختلف کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های آموزشی به طرز قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دیگر کتاب‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، پس از خریدن یک کتاب درسی، نزدیک به ۳۰ درصد افراد حتی شروع به خواندن آن نمی‌کنند. درنهایت نیز کمتر از ۲۰ درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند. درحالی‌که این اعداد برای کتاب‌های غیر درسی، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ ‌درصد است.

احتمال خواندن کتاب کمتر از بیست درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند.

بنابراین اگر بتوانیم که زبان انگلیسی را با کتاب‌هایی غیر از کتاب آموزشی یاد بگیریم (که می‌توانیم) چه دلیلی دارد که اصلا به کتاب آموزشی تکیه کنیم؟

اگر تا این‌جا از این نوشته لذت برده‌اید، حتما از بخش داستان های آموزشی زبانشناس هم استفاده بفرمایید.

داستان‌های مبتدی:

داستان‌های پیشرفته:

تحقیقات علمی به ما چه می‌گوید؟

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی دو گروه از زبان آموزان انجام شد، نتایج بسیار جالبی به دست آمد. هر دو گروه به مدت شش ماه، به‌طور میانگین روزی ۲ ساعت را به خواندن زبان انگلیسی اختصاص می‌دادند. گروه اول فقط کتاب‌های داستان و غیردرسی می‌خواندند؛ درحالی‌که گروه دوم در این دو ساعت تنها به خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی مرسوم می‌پرداختند. در پایان این شش ماه، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد. همچنین، چند شاخص مهم مشترک این دو گروه موردبررسی قرار گرفت که نتایج آن به‌طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌شود.

اینفوگرافیک کتاب اینفوگرافیک مقایسه‌ی عملکرد خواندن کتاب داستان و غیر درسی در مقابل کتاب آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که در اینفوگرافیک فوق مشاهده می‌شود، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به مطالعه‌ی کتاب داستان و کتاب‌های غیردرسی می‌پرداختند، در آزمون تافل به‌طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتاب‌های درسی خوانده بودند، عمل کردند. همچنین گروه اول در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی معمولاً اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی، به کار می‌بستند؛ و در کل، ازیادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از گروه دیگر لذت برده بودند.

نظریات پروفسور کرشن

آقای پروفسور “استفان کرشن”، که یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان حال حاضر دنیا است، یک سخنرانی در رابطه با یادگیری زبان با استفاده از کتب غیر درسی داشته است؛ که ویدئوی آن را در زیر می‌بینید. در این ویدئو، ایشان تایید می‌کند که خواندن کتاب‌های جذاب غیر درسی، برای یادگیری زبان انگلیسی، خیلی بهتر از خواندن کتب آموزشی است. باوجوداینکه این ویدئو نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد اما دیدن آن واقعاً خالی از لطف نیست.

ویدئوی پروفسور کرشن در رابطه با قدرت خواندن

آقای کرشن در این ویدئو می‌گوید:

مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره‌ی لغات است. منبع اصلی توانایی ما در به‌کارگیری ساختارهای پیچیده‌ی گرامری است. منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه‌ی صحیح است. و منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون است.

وی همچنین به تحقیقی اشاره می‌کند که روی دانش آموزان جزیره‌ی فیجی انجام شده است. این تحقیق که در اینجا قابل‌مشاهده است، روی دو گروه از زبان آموزان انجام شده است که گروه اول به سبک معمولی و با کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، این زبان را یاد می‌گرفتند. اما گروه دوم با استفاده از کتاب‌های داستان به یادگیری زبان انگلیسی می‌پرداختند. این تحقیق نشان داده است که پس از هشت ماه، مهارت‌های زبان انگلیسی گروه دوم با سرعتی بیشتر از دو برابر معمول تقویت شده است. این سرعت، بعد از دو سال حتی بیشتر نیز شده است.

نکته‌ی بسیار جالب این تحقیق اینجاست که گروه اول به‌طور مستقیم گرامر زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند. اما نتایج امتحانات نشان می‌داد که گروه دوم، که هیچ گرامری آموزش ندیده بودند و تنها کتاب‌های داستان خوانده بودند، در به‌کارگیری صحیح گرامر خیلی بهتر از گروه اول عمل می‌کردند.

البته تنها همین تحقیق نیست که این موضوع را اثبات می‌کند. بلکه تحقیقات دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام‌شده و نتایجی مشابه به‌دست‌آمده است.

آقای کرشن در تأیید نتایج فوق می‌گوید:

وقتی‌که شما به‌صورت داوطلبانه کتاب‌های جذاب می‌خوانید، دانش شما (مهارت‌های خواندن، گرامر و …) به‌صورت ناخودآگاه فراگرفته و جذب می‌شود. این دانش به‌طور عمیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و در نهایت، جزئی از وجود شما می‌گردد.

نظر بزرگان در تأیید این تحقیقات علمی

تنها تحقیقات علمی نیست که ثابت می‌کند مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب، روشی بهتر برای یادگیری زبان انگلیسی است؛ بلکه نظر بزرگانی که زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند نیز به همین موضوع اشاره می‌کند. ازنظر بنده دیدگاه این افراد بزرگ باوجوداینکه دلیل علمی محسوب نمی‌شود اما کاملاً قانع‌کننده است. زیرا باوجوداینکه دیدگاه فردی شاید زیاد دلیل مستحکمی نباشد اما وقتی افراد زیاد و زیادتری یک الگو را بیان می‌کنند، احتمالاً آن الگو درست باشد.

به‌عنوان‌مثال آقای دزموند توتو برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در این رابطه گفته است:

یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او، برخلاف اصول آموزشی مرسوم، به من اجازه داد که کتاب‌های کمدی بخوانم. بنده فکر می‌کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه‌ی من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود.

و یا آقای ریچارد رایت نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی می‌گوید که:

من می‌خواستم بنویسم اما حتی با زبان انگلیسی آشنا نبودم. کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی زیادی خریدم اما همگی کسل‌کننده بودند. بنده این موضوع را دریافتم که با خواندن کتاب‌های رمان، درک بهتری از زبان انگلیسی پیدا می‌کردم که با کتاب‌های گرامر نمی‌توانستم.

مشکل کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

تا اینجای نوشته متوجه شدیم که تحقیقات علمی، زبانشناسان مشهور، و دیگر افراد معتبر، می‌گویند که برای یادگیری زبان، بهتر است که کتاب‌های غیر درسی بخوانیم. اما کتب درسی آموزش زبان انگلیسی چه مشکلی دارند که نتیجه‌ی خوبی در یادگیری ما ایجاد نمی‌کنند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، ملال‌آور هستند

چه کسی از خواندن کتاب‌های درسی لذت می‌برد؟ در رابطه با هر موضوعی که باشد. انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و …. همه‌ی کتاب‌های درسی کسل‌کننده هستند! کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به‌ویژه نسبت به دیگر کتاب‌های درسی، خسته‌کننده‌تر و ملال‌آورتر هستند. این کتاب‌ها اگر هیچ مشکل دیگری نداشته باشند همه‌ی ما دست‌کم سر این موضوع توافق داریم. این کتاب‌ها پر هستند از:

  • توضیحات گرامری بزرگ و دراز
  • گفتگوهای ساختگی که در واقعیت، کمتر دیده می‌شوند
  • تمرین‌ها و فعالیت‌های خسته‌کننده و زمان‌گیر

جالب اینجاست که برخی از این کتاب‌ها پر از عکس‌های براق و زیبا با آدم‌هایی در حال لبخند زدن هستند، که شما کمتر احساس خستگی کنید! ای‌کاش مشکل کتاب‌های درسی آموزش زبان انگلیسی به کسل‌کننده بودنشان پایان می‌یافت ولی این پایان داستان نیست.

کسل کننده اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

به‌کارگیری روش‌های قدیمی و ناکارآمد آموزش زبان انگلیسی

بیشتر تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر گرامر است. یعنی در هر درس، گرامر جدیدی آموزش داده می‌شود. درحالی‌که خیلی از قواعد گرامری قبلی هنوز در ذهن تثبیت نشده است. در حقیقت خیلی‌ها پس از چندین و چند سال از روزی که برای اولین بار حال ساده‌ی انگلیسی را یاد گرفته‌اند، هنوز در به‌کارگیری صحیح آن مشکل‌دارند. بااین‌وجود به یادگیری قواعد گرامری جدید ادامه می‌دهند. در نوشته‌های پیشین توضیح دادم که چرا این روش درست نیست. نادرست بودن پافشاری بر گرامر زبان انگلیسی به‌طورکلی به این برمی‌گردد که گرامر زبان انگلیسی بایستی در ناخودآگاهمان نقش ببندد تا بتوانیم از آن به‌درستی در مکالمه استفاده کنیم. نخست اینکه این فرایند به زمان فراوانی نیاز دارد زیرا عادت‌های فکری ‌مان بایستی تغییر کند. دوم آنکه این فرایند مانند یادگرفتن فیزیک و ریاضی نیست که تحلیلی باشد به‌جای آن بیشتر مانند یک ورزش است که نیازمند فعالیت‌های عملی است. فرض بکنید می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید. به‌راستی چه اندازه یک کتاب درسی فوتبال می‌تواند برای شما کارساز باشد. هرچقدر هم آن را بخوانید هرچقدر هم نمره‌ی بالایی در آن بیاورید هیچ دلیلی بر مهارت شما در فوتبال نیست. زبان انگلیسی نیز دقیقاً چنین است. بنابراین افزون بر اینکه کتاب‌های درسی زبان انگلیسی ملال‌آور هستند، روش مناسبی نیز برای آموزش زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. در حقیقت این کتاب‌ها تنها می‌توانند شما را برای آزمون انگلیسی آن‌هم نه گفتاری بلکه آزمون نوشتاری چهارگزینه‌ای آماده کنند.

بیشتر بخوانید: گرامر مهمتر است یا لغت؟

مطالعه‌ی آزاد چه کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب های جذاب

در رابطه با مطالعه‌ی آزاد، نخستین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه کتاب‌هایی برای این کار مناسب هستند. پاسخ آن بسیار ساده است. کتاب‌هایی که برای شما جذاب و یا موردنیازتان باشد. از روی نمونه کتاب‌های داستان و رمان می‌تواند مورد مناسبی باشد. اگر هم به داستان علاقه ندارید کتاب‌های کاربردی بخوانید. از روی نمونه بنده معمولاً کتاب‌های تاریخی، روانشناسی، و کتاب‌های مرتبط با موضوع کسب‌وکار را خیلی دوست دارم و آن‌ها را تا جای ممکن می‌خوانم. بنابراین شما چه کتابی خوب است که بخوانید؟ کتاب‌هایی در رابطه با عناوینی که موردعلاقه‌ی شماست. اگر داستان‌های عاشقانه دوست دارید کتاب‌های عاشقانه بخرید. اگر به آشپزی علاقه دارید کتاب‌های آشپزی به زبان انگلیسی بخوانید. مهم این است که به آن موضوع علاقه داشته باشید تا خواندن آن برایتان جذاب باشد.

کتاب‌های گویای زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا آمد خواندن کتاب به‌صورت مطالعه‌ی آزاد بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. ولی بالاتر و بهتر از آن کتاب‌های گویای زبان انگلیسی است. به‌ویژه اگر هردو را باهم داشته باشید یعنی اگر هم کتاب را داشته باشید و هم کتاب گویا، می‌توانید همزمان هم بخوانید و هم بشنوید. یعنی یک تیر دو نشان. تقویت دو مهارت بنیادین زبان انگلیسی به‌طور همزمان. این قدرتمندترین راه ممکن برای آموزش زبان انگلیسی است.

چرا به‌کارگیری کتاب گویا قدرتمندتر از کتاب اصلی است؟

خوب برای اینکه هنگامی‌که شما کتابی می‌خوانید البته که دایره‌ی لغات خود را به‌طور ناخودآگاه تقویت می‌کنید اما خواندن محض ضعف کوچکی دارد و آن این است که یاد نمی‌گیرید که لغت‌ها را چگونه تلفظ کنید. هنگامی‌که در ذهن خود کتابی را می‌خواهید تلفظ خود را در ذهنتان بکار می‌برید. این کار در زبان مادری خودتان ایرادی ندارد ولی هنگامی‌که به زبان انگلیسی کتابی را می‌خواهید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. و دقیقاً برای همین موضوع است که کتاب‌های گویا خیلی قدرتمندتر می‌شود. زیرا کتاب گویا نتنها خوبی‌های خواندن محض کتاب را در خود نهفته دارد بالاتر از آن ضعف‌های خواندن محض به زبان انگلیسی -که یکی از آن تلفظ است- را پوشش می‌دهد.

البته به‌کارگیری کتاب گویا خوبی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه شاید در هنگام قدم زدن و یا آشپزی نتوانست کتاب خواند ولی می‌توان مطالب داخل کتاب را با استفاده از کتاب گویا شنید. این موضوع خیلی از زمان‌های مرده‌ی شما را می‌تواند زنده کند.

بنابراین ترکیب کتاب و کتاب گویا روش شگفت‌انگیز ای برای یادگیری زبان انگلیسی است. و البته خیلی جذاب‌تر و بهتر از خواندن کتاب‌های درسی آموزش زبان است. هرچقدر شما موضوع کتاب گویای انتخابی را بیشتر دوست داشته باشید بیشتر از زمان خود لذت می‌برید و بیشتر دوست دارید که به آن گوش کنید. بنابراین بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

کتاب‌های صوتی با بکارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردد.

نخست کتاب‌های ساده سپس کتاب‌های سخت

نکته‌ی پایانی دربارهٔ بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتاب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. کتابی برای شما مناسب است که خیلی خیلی کم نیاز باشد به دیکشنری مراجعه بکنید. یعنی چیزی نزدیک به نودوپنج درصد لغات آن کتاب را بلد باشید. زیرا در این صورت می‌توانید که معنی لغات جدید را حدس بزنید و بر پایهٔ فرایند یادگیری لایه‌ای ، رفته‌رفته معنای لغت جدید را فرابگیرید. اگر کتاب سختی انتخاب کنید نیاز است که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید. این فرایند تا حد زیادی خسته‌کننده است و کارآمدی شما را پایین می‌آورد. بنابراین با کتاب‌های ساده آغاز کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده است می‌تواند آغاز خوبی باشد. برای نمونه اگر به ستاره‌شناسی علاقه دارید با کتاب‌های استیون ویلیام هاوکینگ آغاز نکنید. به‌جای آن با کتاب‌های ستاره‌شناسی‌ای آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است.

کتاب‌های داستان کتاب های داستان کودکان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی خیلی توصیه می شود

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما را در این مورد بدانم. شما در رابطه با بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتاب‌های درسی کسل‌کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می‌شدم بدانم.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

159 دیدگاه:

فاطمه

سلام
بخاطر سایت بی نظیر و مطالب عالیتون ازتون متشکرم. من خیلی ساله که از زبان انگلیسی برای درسهای دانشگاهیم (و قبل از اون در کلاسهای ترمیک موسسات) استفاده میکنم.
در حال حاضر مساله ای که برام خیلی مهمه یادگیری نوشتن مقاله به زبان انگلیسیه که همون طور که خودتون میدونید برای ادامه ی تحصیلات تکمیلی اهمیت زیادی داره، برای قوی شدن نوشتن به زبان انگلیسی به من چه پیشنهادی دارید، ضمن اینکه من تقریبا هم توانایی شنیداری به طور کلی و هم ترجمه ی آکادمیک انگلیسی به فارسی م در رشته ی خودم خوبه، اما دامنه ی لغاتم متاسفانه کمه که البته دارم با سایت سلام زبان درسهای بالاتر از متوسط رو گام به گام پیش میرم.

با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

روش افزایش دایره ی لغات رو در نوشته ی چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم توضیح دادم.

الهه

سلام آقای ناصری
خسته نباشید
من هم خیلی سعی کردم زبانم رو تقویت کنم ولی نتونستم و با رفتن به کلاس در آموزشگاه های متفاوت به صورت نصفه کاره رها کردم.دیگه نا امید شده ام ولی بازم میخوام سعی خودمو بکنم.نرم افزار زبانشناس رو دانلود کردم ولی روش استفاده اش برام سخت بود!!
میشه منو راهنمایی کنین.ممنون میشم

حسین ناصری
حسین ناصری

شما اولش گزینه ی دریافت مشاوره رو بزنین، روش استفاده براتون فرستاده میشه.

محسن

سلام آقای ناصری.والا حقیقتش من هم تا حدودی واسه زبان وقت گذاشتم ولی اونجور که میخواستم نتیجه نگرفتم! خیلی دوست دارم رشته زبان را بصورت آکادمیک در دانشگاه ثبت نام کنم اما تعدادی از همکاران رای من را زده اند که رشته ی خیلی سختیه!ماهم نا امید شدیم اما هنوز پیگیر روشهای خوب آموزش هستم اگه میتونید کمکم کنید!ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خوب شد که نرفتین رشته ی زبان. نه به خاطر اینکه سخته. بلکه به خاطر اینکه نه تو دانشگاه و این رشته چیزی بتون یاد میدن، نه مدرکش به درد میخوره. شما سعی کنین با استفاده از روش های سایت ما زبانتون رو تقویت کنین و یه مدرک بین المللی مثل تافل بگیرین.

ندا

سلام
من یه سوال داشتم در مورد اینکه چرا نمی تونم جمله بندی کنم ؟ توی به کار بردن کلمه هایی مثل to,of,be,at مشکل دارم؟
به همین دلیل اصلا نمی تونم مکالمه داشته باشم
ممنون میشم راهنماییم کنید موفق و پاینده باشید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
مشکل شما احتمالا به خاطر این هست که کتاب کم خوندین و فایل صوتی مختلف به زبان انگلیسی گوش ندادین. پیشنهادم اینه از بخش داستان های انگلیسی وبسایت زبانشناس استفاده بفرمایین.

زهرا زارعی

سلام
من تو زبان خیلی ضعیف هستم واز این موضوع واقعا ناراحتم هیچ وقتم رابطه خوبی با كلاس رفتن نداشتم والان بزرگتر شدم و برا دانشگاه به مشكل بر خوردم اگه بتونین بهم كمك كنین خیلی بهم لطف كردین تا آخر عمرم مدیونتون میشم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام. لطفا اپلیکیشن زبانشناس رو نصب بفرمایین تا راهنمایی های لازم رو براتون ارسال کنم. ممنون

marzi

سلام ممنونم از سایت خوبتون.
من الان دانشجو هستم و 19سالمه تقریبا 3 سالی هست که کلا کلاس زبان نمیرم اما الان تصمیم گرفتم که شروع کنم به خوندن زبان. زبانم افت کرده و نمیدونم از کجا شروع کنم میشه لطفا بگید برایه اینکه زبانم عالی بشه باید چیکار کنم واز کجا شروع کنم؟ممنون میشم بگید

مینا

سلام ممنون از سايت خوبتون
من بخش هاي زيادي از سايتتون و ديدم ، من هم حقيقتش خيلي وقت صرف كتاب و كلاس كردم از بچه گي كلاس زبان ميرفتم ولي چون در محيط نبودم همه چيز يادم رفته.
الان كه مي خوام استخدام بشم واقعا زبان نياز دارم و دلم مي خواد خيلي زود يادبگيرم مخصوصا اينكه من مهارت شنيدنم ضعيف هستش.

اصلان

راستش کتاب های آموزشی زبان همه یک الگو دارند. من چند بار شروع به رفتن به کلاس های آموزشی کردم و هر بار با مسایلی مانند روز های هفته تعطیلات آخر هفته یا نسبت های فامیلی یا موضوع رنگ ها یا شخصیت ها و …رو به رو شدم و واقعا کسل کننده و ملال آور بود اما با مطالعه رمان و یا داستان می توانستم راحت تر جذب بشم از لحاظ لغت هر دو برایم یکسان بودند ولی جذابیت کتاب های داستان انگلیسی از کتاب های آموزشی برایم بیشتر بود

حمید

سلام جناب مهندس ناصری عزیز
متاسفانه در دوران راهنمایی که درس میخوندم معلم خوبی برای روستاها نمیفرستادن ، یکی بود که وقتی می اومد سر کلاس همش چشمش دنبال والیبال بود و زود میرفت آخر سال هم یه نمره 10 به همه داد و ما هم خوشحال از اینکه قبول شدیم ، ولی با توجه به اینکه دوران راهنمایی پایه زبان بود غافل از اینکه چه بلایی سرمون آورد، خلاصه از آن تاریخ تا الان حدود 25 سال میگذره ، ولی الان با توجه شغلم بد جوری به زبان انگلیسی نیاز دارم ،به قول شما کلی کتاب گرفتم خوندم ولی هیچی تو مغزم نمیره ، هیچ هیچ
تا اینکه توی اینترنت سرج کردم و گزینه شما بالا اومد و الان خوشحالم که در خدمت شما استاد گرامی و بزرگوار هستم
عاجزانه ازتون تقاضا دارم که در این زمینه کمکم کنی و بعنوان یه استاد دست شاگردتتو بگیری و در این زمینه کمکم کنی چون واقعا به زبان نیاز دارم .
ارادتمند شما

حسین ناصری
حسین ناصری

چشم. در خدمت شما هستم. راهنمایی های لازم به شما ایمیل میشه.

مینا یزدان پرست

سلام چگونه می توانیم زبان را به طور صحیح خوانده و دز ان نمره ی بالایی کسب کنیم؟چگونه باید لیسنینگ خودمان را تقویت کنیم؟و چگونه باید ریدینگ بخوانیم؟ در سطح تاچ استون

حسین ناصری
حسین ناصری

یکی از بهترین راه حل ها همین اپلیکیشن زبانشناسی هست که خودمون طراحی کردیم.

میرزایی

جناب ناصری سلام
از وقتی که واسه من گذاشتید تشکر میکنم. تمام بلاهایی که سر شما اومده تا زبان یاد بگیرید سر من هم اومده. متاسفانه تمام آموزشگاه ها کاسب شدن و منو خسته کردن. الان من 43 سالمه و از آموزشگاه ها نامید شدم.
بعضی وقتا اینقدر به فایل های صوتی گوش میدم که گوشم سنگین میشه. راهنمایی هایی که تو سایتتون کردین خیلی عالیه و حرف دله منم هست. متاسفانه هر وقت میام از روشاتون استفاده کنم دچار روز مرگی میشم و احساس میکنم خوب پیشرفت نمیکنم. فکر کنم نیاز دارم یه آدم دلسوز منو مدیریت کنه. و برنامه جامع و بصورت مرحله ای بهم بده.اگه بتونید زبان منو راه بندازید تا آخر عمرم سپاسگزار خواهم بود……
ارادتمند میرزای

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
برای اینکه بتونم برنامه ای به شما بدم، لطفا یکی از دروس پکیج داستان واقعی و یکی از دروس پکیج داستان بچه گانه رو مطالعه بفرمایین و به بنده بگین که سطح کدومشون در حال حاضر برای شما مناسب هست
ممنون

سمیه

سلام و خسته نباشید خدمت شما
می خواستم بدونم نرم افزار زبانشناس رو نمیشه از طریق پست خرید ؟
آیا برای استفاده از نرم افزار باید به نت وصل بود ؟
خیلی ممنون میشم پاسخ بدید

نیزار

با سلام خدمت شما،من ازیک سال پیش زبان رو شروع کردم البته به طور خود آموز و کتابهای tactics و read this رو خوندم البته چند کتاب قواعد هم خوندم وگوش کردم که کلا خوب بود وچیز ای زیادی یاد گرفتم ولی آلان وقتی شبکه های انگلیسی زبان رو گوش میدم خیلی چیزی متوجه نمیشم .میخواستم بدونم باید چطور شروع کنم ؟ و از نرم افزار شما چطور استفاده کنم و روی کدوم قسمت از زبان کار کنم؟فکر میکنم که توی لیسنینگ مشکل دارم خواستم که راهنمایی بفرمائید.باتشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
نرم افزار ما رو که کار کنین که لیسنینگتون فوق العاده تقویت میشه. فقط کافیه تا قسمت تکنیک سایه پیش برین لیسنینگتون به شدت تقویت میشه. برای شروع هم به شما پکیج های داستان رو پیشنهاد میکنم. مخصوصا پکیج داستان واقعی

نیزار

سلام.عرض کنم که من طریقه کار با نرم افزار شمارو نمیدونم اصلا نمیدونم چطور شروع کنم .ممنون میشم توضیح بیشتری بدید . من با داستانهای واقعی شروع کردم.

حسین ناصری
حسین ناصری

بسیار عالی
ببینین با درسنامه اصلی شروع میکنین،
اول یه دور به همراه گوش دادن و نگاه کردن به متن، لغاتی که بلد نیستین رو انتخاب میکنین و هایلایت میکنین.
در نهایت با استفاده از دکمه ای که در پایان هر درس قرار داده شده به برنامه اعلام میکنین که بقیه لغات رو میدونین.
از اونجایی که هر درسنامه به سه سرعت آرام متوسط و سریع داده شده، به هر کدوم از اینها هم در حد کفایت گوش میدین تا درک مطلبتون از داستان به حد بالا برسه.
بعدش دیگه همون استراتژی ها به ترتیب بایستی انجام بدین
یعنی 1- تکرار فعالانه 2- تکنیک سایه و الی آخر
البته لازم نیست همه ی استراتژی ها حتما روی یه داستان انجام بشه و بعد برین داستان بعدی. بلکه مثلا میتونین یسری استراتژی ها که سخت تر هستن رو بذارین و بعد چند مدت که قوی شدین برگردین و انجام بدین.
در کنار خوندن درسنامه های اصلی هم بایستی برای تقویت درک مطلب، مکالمه و گرامر، درسنامه های کمکی بعدی مثل مکالمه فعالانه، زمانها و … رو که به صورت سوال جوابی هستن رو هم بخونین
امیدوارم پاسخم کافی بوده باشه
اگه ابهامی داشتین در خدمت شما هستم

زهره

سلام من میخوام برم کلاس مکالمه زبان..مکالمه خیلی ضعیفم..یه موسسه نزدیک خونه مون هس برا مکالمه کتاب doctrine تدریس میکنن. کتاب و روش تدریس خوبه به نظرتون؟

حسن

سلام کاملا با حرفهاتون موافقم. من دقیقا با کتاب های ریدینگ فور پلژر شروع کردم و با فیلم مکالمه رو تموم کردم در کنارش توی بحثای ازاد شرکت کردم. یک سال و سه ماه انگلیسی رو کنار گذاشتم و عربی رو شروع کردم . توصیه ام به دوستان اینه که وقت و هزینه رو تو کلاسا حروم نکنن مطالبی که تو این وبسایت هست دقیقا تجربه هایی هست که من تو دوران خوداموزی سپری کردم بچه ها. زبان در حد مکالمه مهارته که با تکرار و تمرین خودتون بدست میاد هیچ کس نمی تونه کمکتون کنه

hury

با سلام خدمت شما
من به زبان علاقه دارم.و دوران تحصیل هم نمره های خوبی می گرفتم.در دانشگاه مهندسی الکترونیک خوندم.متن های تخصصی خودم رو خوب ترجمه می کنم و سعی می کنم از منابع زبان اصلی استفاده کنم.اما از لحاظ صحبت کردن ضعیف هستم.و تا حالا دنبال صحبت کردن نبودم.امسال ارشد شرکت کردم.لغات 504 و تافل رو خوندم و 25 درصد زبان زدمو احتمالا قبول می شم.هم برای ارشد و هم برای دکترا می خوام که زبانم قوی بشه.و بتونم مدرک زبان بگیرم که برای دکترا مشکلی نداشته باشم.چند روزی هست که درگیر جستجو در اینترنت بودم و عضو کانالهای زیادی شدم تا اینکه دیروز برای بهترین کتابهای موجود اموزش زبان جستجو می کردم که به سایت شما رسیدم.برام خیلی جالب بود و تصمیم گرفتم از نرم افزار شما شروع کنم.امیدوارم نتیجه بگیرم.

فرزین

سلام
در قسمت آموزش شیوه مطالعه پک داستانها ی واقعی قسمت مکالمه فعالانه متوجه نشدم گفتین به سوالات جواب بدین یعنی اون جوابی که تو متن و گوینده می گه رو باید تکرار کنیم همین موضوع در گرامر ها هم هست میشه این قسمت رو با مثال کامل تو ضیح بدین؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
نباید تکرار کنین. بایستی قبل از اینکه گوینده سوالو جواب بده، شما بدون فکر کردن، با سرعت هرچه تمامتر جواب داده باشین.
مثال چطور براتون بزنم؟

فرزین

اگه میشه یکی از سوالات رو جواب بدینکه تو اون بخش هست جواب بدین بدون فکر به چهش کل میشه

مهتاب

سلام
خسته نباشید.
من میخام زبانمو ارتقا بدم تا بتونم مدرک بگیرم چون برای ادامه ی تحصیلم بهش نیاز دارم
چندین سال رفتم کلاس زبان و چون کنکور داشتم ولش کردم و میدونم که کار خیلی اشتباهی کردم
به خوندن زبان خیلی علاقه دارم ولی درطول دانشگاه نتونستم زیاد بخونم و حدود ۳سال ازش جدا شدم
خدا رو شکر دانشگاه شیراز روی زبان خیلی تاکید دارن و توی دانشگاه تونستم بازم بهش نزدیک بشم و توی این تابستون میخام ک هرچه بیشتر بهش نزدیک بشم و اون رو ارتقا بدم.
ممنون میشم که کمکم کنید.
من هرروز از روی ۵۰۴ لغاتی رو میخونم و با لغات هردرس یه داستان مینویسم که قدرت نوشتاریم تقویت بشه ولی به یکی نیاز دارم که گاهی سوالاتمو ازشون بپرسم و برام تصحیحش کنن.
ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنید.:)
باتشکر مهتاب

محمد

سلام دوست گرامی
این ایده که زبان رو با خوندن متنهای زیبا و ادبی یاد بگیریم خیلی ایده ی خوبیه!هم فال هم تماشا!
متاسفانه با اینکه کارشناسی ارشد دارم ولی دانش زبانم بسیار پایینه! در دوران مدرسه هم کتابهای کسل کننده داشتیم هم معلم های کسل کننده تر!
تقریبا یک ماهی هست که عزمم رو جزم کردم تا زبان انگلیسی رو در حد آیلتس برسونم، در این مدت از اینترنت یک پکیج آموزش لغت به صورت کد گذاری شده دانلود کردم که با استفاده از روش کدینگ لغات رو خیلی سریع میشه حفظ کرد (اگر وقت بذاری هر ساعت ۳۰ تا لغت) ولی توانایی کاربرد لغت تو جمله و مکالمه یک بحث دیگه است که با روش شما عملی تره!
من دیشب از اولین درس شما یعنی هملت شروع کردم و به نظرم خیلی مفید اومد. اگرمشاوه ای بتونید به من بدید که چطور میتونم در کمترین زمان از سطح بسیار پایین به نمره ی قابل قبولی از آیلتس برسم و زمان مورد نیازش رو بهم بگید ممنون میشم.
پاینده باشید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام محمد آقا.
قطعا این ایده خیلی بهتره شک نکنید. با وجود اینکه روش کدینگ لغات رو تهیه فرمودین اما متاسفانه بایستی به شما بگم که این روش از هیچ بنیه ی علمی برخوردار نیست و یک روش من دراوردیه (حداقل تا جایی که بنده تحقیق کردم هیچ زبانشناس معتبری همچین روشی رو پیشنهاد نکرده) تجربه ی خودتون هم گواه این موضوع هست که حفظ کردن این لغات با این روش، تاثیری در مکالمه نداره. پس اصلا اگه نشه یه لغتی که حفظ میکنیم رو در مکالمه به کار ببریم، چه دلیلی داره حفظش کنیم و حفظ کردن به چه دردی میخوره؟
پیشنهاد میکنم که وقت ارزشمند و گرانبهای خودتون رو با این روش های من دراوردی هدر ندین و به جای اون، با خوندن متون زیبا (اصلا من نمیگم از نرم افزار بنده بلکه هر چیز دیگه ای که پیدا کردین) هم از خوندن لذت ببرین، هم زبان انگلیسی رو یاد بگیرین.
برنامه ی مناسب برای شما رو هم به ایمیلتون ارال میکنم
ممنون

محمد

سلام
ممنون جناب حسین آقای عزیز
دوتا سوال داشتم:
اول اینکه از چه موقع باید اون قسمت آمارگیری و غیره برنامه شما رو تهیه کنم و سوال دوم اینکه آیا واقعا با استفاده از برنامه شما و انجام دادن تمامی ۶ مرحله یا هدفی که تو ایمیل فرمودید میتوان به زبان انگلیسی در حد نمرات بالای آیلتس و تافل مسلط شد؟ اگر جوابتون مثبت هست چقدر زمان میبره و اگر منفی هست بفرمایید به چه چیزهای دیگری و یا کلاسهای دیگری برای رسیدن به اون سطح از زبان نیاز هست؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
قسمت آمارگیری به همراه دیگر امکانات نرم افزار مثل هایلایت لغات در پکیج بینهایت قرار داده شده. از اونجاییکه هایلایت لغات بسیار مهم هست و و در حالت رایگان برای امتحان کردن مخدود به 40 لغته که سریع تموم میشه، پیشنهادم اینه که هر چه سریعتر تهیه بفرمایین. آمارها البته اولش که تازه شروع کردین ممکنه براتون بی معنی باشه، اما کم کم که با نرم افزار پیش رفتین این آمارها خیلی با معنی میشه و نشونگره پیشرفتتونه.
این شش هدفی که براتون فرستادم رو فعلا یکی دو ماه باید کار بکنین. در ادامه که قوی شدین و رو غلتک افتادین بایستی بقیه اهداف یعنی استراتژی 3 تا 5 نوشته ی 5 استراتژی برای تقویت مکالمه رو هم بایستی توی برنامتون بذارین؛ با این استراتژی ها و پکیج هایی که قرار دادیم، به منبع دیگه ای احتیاج پیدا نمیکنین.
البته دو سه ماه قبل آزمون بایستی منابع تکست اصلی آزمون مورد نظر رو هم تو برنامتون بذارین که با خود امتحان هم آشنا بشین
البته شاید تا اونموقع خودمون بستری برای آزمونهای مختلف توی نرم افزار ایجاد کردیم که دیگه اون هم احتیاج نشه.

امیر

سلام.من برای درس و دانشگاهم خیلی به کتاب های انگلیسی بر میخورم وخیلی زیاد به زبان احتیاج دارم ولی متاسفانه اصلا زبانم خوب نیست چند تا نرم افزار خود اموز هم تهیه کردم ولی نمیتونم باهاش به نتیجه مطلوب برسم.امروز رفتم ازمون تعیین سطح دادم و دیدم که واقعا زبانم در حد خیلی ابتدایی هست ولی باید بلاخره از یک جایی شروع کنم..به نظر شما چقدر وقت میبره تا بتونم یک مدرک معتبر زبان بگیرم؟ من الان 21 سالمه وترم 4 هستم وبرای ارشد حتما باید یک مدرک معتبر زبان داشته باشم.یا اگه بشه انشاا..بورس ….با چه کتابایی شروع کنم زودتربه نتیجه میرسم؟ حداکثر چند سال؟ ممنون از توجهتون..

مهدی

سلام و عرض ادب
واقعا ممنون که برای بالا بردن سطح زبان همنوعاتون تلاش میکنید
منم کلاسهای مختلفی تا سطح قبل از متوسط رفتمو خیلی نتیجه نگرفتم
بزرگترین مشکلم اینه که زبان انگلیسیرو برای حرف زدن تو ذهنم اول باید به فارسی ترجمه بعد دوباره معادل انگلیسیشو پیدا کنمو بعد بیانش کنم چون فارسی فک میکنم و این اعتماد به نفس حرف زدنمو میگیره
مشکل دوم عدم پشتکار بوده تا حالا که مدتی رفتم دنبال زبانو بیخیالش شدم
تو حرف زدنم معمولا دچار دسواس گرامر و زبانا میشم
مشکل آخرم که تو نرم افزار شما هم جسارتا دیدم ندونستن اصطلاحاته که پیدا کردن معنیشون واقعا سخته امیدوارم راهکارتونو بهم بدید
باز هم سپاس که انقدر لطف دارید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
مشکل فارسی فکر کردن، با اعمال تکنیک سایه و جواب دادن به درسنامه های سوال و جوابی پکیج داستان واقعی و انگلیسی قدرت حل میشه
در رابطه با مشکل آخر هم شما میتونین از ترجمه ی داستان ها که تو نرم افزار قرار دادیم استفاده بفرمایین.

رضا

سلام ، ممنون بابت مقاله خوبتون ، خیلی مطالب جالبی فرمودین ، در مورد اینکه کتابهای درسی خیلی کسل کننده هستن هیچ شکی نیست ، کاملا حق با شماست ، در مورد کتاب های متفرقه باید عرض کنم که من تقریبا هر چهار روز یه کتاب گویا گوش میدم (البته زبان فارسی) ، روانشناسی ، کسب و کار و غیره که واقعا شگفت انگیزه چون من حتی قبلا در عرض یک ماه هم نمیتونستم کتاب با این حجم رو بخونم ولی الان چهار روزه میخونم یعنی گوش میدم ، چون به قول شما از تمام وقتم دارم استفاده میکنم ، تو ماشین ، توباشگاه ، زمان آشپزی ، قبل خواب ، واقعا لمسش کردم ، من31 سالمه وقتی به گذشته نگاه میکنم میبینم سیستم آموزشیمون خیلی ناقصه چون عملا هیچی یاد نگرفتیم و باید از صفر شروع کنیم ، به نظرم اونم بوسیله کتاب گویا ، الان بعضی سایت ها کتاب هایی به زبان فارسی گویا دارن که اصلا به درد نمیخوره ولی یکی دوتاشون فوق العاده ضبط کردن حتی چند شخصیت گویا دارن داستانو ادامه میدن ولی متاسفانه فقط به زبان فارسی هستش و برای زبان های دیگه نداریم یا اگه هست درست ضبط نشده و آدمو گیج میکنه به نظرم رو این موضوع یه کم کار بشه تاثیر فوق العاده ای روی آموزش خواهد داشت چون هم از زمان استفاده بهینه میشه و فکنم هزینشم از کلاس و سایر روشه خیلی کمتر میشه ، بازم ممنونم امیدوارم شرایطشو ایجاد کنین تا هرچه زودتر من این زبان انگلیسیو یاد بگیرم.

ردا

سلام
من زبانم خوبه ولی میخوام کاملا مسلط بشم بخاطر عشقم به مطالعه کلا وادبیات عمیق انگلیسی دوما
برای زندگی زیباتر
واز دیرباز شخصا اعتقادی به کلاسها وزبانکده ها نداشتم وندارم
وروشم خواندن رمان ها level یا شعر دو زبانه ویا خرید کتابهای پیام نور از زبان عمومی گرفته تا سایر کتابهای رشته ادبیات انگلیسی
تنها مشکلم تا حالا عزم خود را جزم نکردنه وهمیشه به صورت دوره های دو سه ماهه روزی یکی دو ساعت میخواندم و رها میکردم
قدرت مکالمم خیلی خوبه
وهمیشه اعتقاد داشتم زبان را در قالب متن های زیبا به روش گشتالتی باید یاد گرفت.
انچه از ان مطمئنم من باید وقت لازم وکافی رو اختصاص بدم به قول شما برای غوطه ور شدن اما بخاطر مشغله ها ومشکلات فراوان در حال حاضر باید به روزی دو ساعت تا یکی دو سال قانع باشم
بنده تنها به یاد گرفتن گرامر از طریق خواندن آثار زیبا وفاخر وقشنگ یک زبان اعتقاد داشتم ودارم همانگونه که همه گرامر زبان مادریشان را همه خود به خود حتی بیسوادها از طریق مکالمه وشنیدن وخواندن متون غیر دستوری یاد گرفتند
یک متن به عنوان نمونه میفرستم تا سطح من رو تعیین کنید من منظور وپیام این متن رو کاملا درک کردم ویا مراجعه به یک دیکشنری وترجمه سه چهار کلمه از اون کاملا مقصودش رو فهمیدم البته گاهی پیش میاد فقط پنجاه شصت درصد یا حتی چهل درصد متن دشوار بتونم ترجمه کنم اما منظورش رو میفهمم البته به متن واینکه به چه حوزه معرفت شناختی و رشته ای متعلق باشه هم بستگی داره
ضمنا عاشق فیلمهای سینمایی عمیق و زیبای تاریخ و دوست دارم به زبان اصلی اون ها رو ببینم
یا کتابهای مهمی که هنوز ترجمه نشدند
یا سخنرانی های تد
ضمنا آرزو دارم بخاطر بودلیر و رمبو ومالارمه فرانسه وبخاطر فرلین شاعر بزرگ المانی المانی یاد بگیرم همونجوری که بخاطر شکسپیر وایمیلی دیکنسون و والت ویتمن وامرسون وفراست و سیلوا پلات و بلیک و وردوررث وییتس دوس دارم انگلیسی یاد بگیرم
فعلا منتظر نتایج دکترای دولتی رشتم زبان وادبیات عربم اگه قبول شدم که به انگلیسی فعلا همون یکی دو ساعت رو تا یکسال یکسال ونیم اختصاص میدم اگه هم نشدم بین سه الی چهار ساعت
ببخشید خیلی پر حرفی کردم
بازم ممنون بابت اهتمامتون
ومقاله ای که درباره مدت زمان لازم برای یادگیری زبان نوشته بودید چون عین انچه بود که در دلم میگذشت و خوشحال شدم که کسی رو که همون راهی رو رفته وعملا تجربه کرده که حدس میزدم برای همین روش و باهاتون و سایتتون رو به دو سه نفر از دوستان هم معرفی کردم
شاد وخرم باشید همیشه

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
ابتدا این رو بگم که نوشته ای که قرار دادین اگه به شما ایمیل شده، از اون ایمیلهای کلاهبرداری هست و نباید بهش جوابی بدین.
اما در کل اینکه گفتین این نوشته رو میفهمین، یعنی حد زبان انگلیسی شما در حد متوسط رو به بالا هست. و پیشنهادم به شما اینه که با پکیج داستان واقعی و انگلیسی قدرت از نرم افزار زبانشناس شروع بفرمایین تا بتونین مهارتهای زبان خودتون رو به سرعت تقویت کنین و به آرزوتون برسین.

ردا

سلام
داستانهای مگا و کلا پیشرفته رو دیدم اکثر معانی لغاتشان رو میدونم ومعنی درسها رو میفهمم ویا یکی دو بار گوش دادن و ترجمه دو سه واژه نهایتش چهار پنج واژه که یادم رفته انها رو میفهمم ومیشه در یکی دو روز کامل تمامشون کرد خوب بعدش چی؟
چکار باید بکنم
من همیشه دوست داشتم همین روش شما باشه با قطعات مختلفی از روزنامه ها در زمینه های مختلف حتی اگه به هزار قسمت هم برسه اشکال نداره
اینطوری دراندک زمانی وبتون قول میدم با روزی سه چهار ساعت ظرف یک ماه پیشرفت خیره کننده ای در زبان کنم چون خیالم رو بابت ترجمه وتلفظ راحت می کنید و دیگه وقتم تلف نمیشه ومیزان زمان وانرژی بدست آمده رو صرف یادگیری صرف میکنم
ضمنا همیشه معتقد بودم اگر انسان توانست یک روزنامه کامل رو بخونه تقریبا کاملا زبان رو یاد گرفته
ای کاش یک روزنامه رو که داری مطالب متنوع سیاسی اجتماعی اقتصادی و ورزشی فرهنگی ….وغیره است رو انتخاب میکردید و این روش رو روش اجرا می کردید یا چند شماره از یک روزنامه یا روزنامه های مختلف

حسین ناصری
حسین ناصری

صرفا خوندن درسها کافی نیست و بایستی تمام استراتژی های گفته شده در نوشته ی 5 استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی رو روی درسها پیاده سازی بفرمایین.

fereshteh

برای تقویت لیسینینگ چیکار باید کرد؟

حسین ناصری
حسین ناصری

برای تقویت لیسنینگ، تکنیک سایه رو بخونین.

الهام

با عرض سلام
راستش منم کتابهای گرامر زیادی را خوندم حتی این کتابهایی را که شما نام بردید. چیزی که بنده تجربه کردم اینه که گرامر فقط حفظ کردن فرمول زمانها نیست چون خیلی ها وقتی ازشون میپرسی مثلا زمان حال ساده چطور ساخته میشه بلدن ولی در عمل و هنگام مطالعه نمیدونند مناسب ترین چیزی که الان لازمه چی هست. من خودم چون کلاس های top notch میرفتم بعد از هر درس بایستی ی رایتینگ مینوشتم و با توجه به گرامری که در آن درس یاد گرفته بودیم در رایتینگ هم به کار میبردیم. به نظرم نوشتن یکی از راههای تثبیت گرامره البته اگه استادی داشته باشی که روی رایتینگت بهت فیدبک بده تا اشتباهاتتو متوجه بشی.و خواندن کتاب داستان های stage هم کمک کننده اس به شرط اینکه خواندن کتاب برات عادت بشه. و به نظرم دیدن فیلم هم خیلی شاید موثرتر از دو مورد بالا باشه چون هم صحنه فیلم و هم دیالوگ کاراکترها تو ذهن بهتر میماند. البته من خودم متاسفانه زیاد اهل فیلم نگاه کردن نبودم و از این بابت خیلی مکالمه ام قوی نیست.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
متشکرم از اینکه تجربتون رو در اختیار گذاشتین.
دقیقا اعمال تکنیک سایه هم روی داستان ها و هم روی فیلم، خیلی میتونه روی مکالمه تاثیر داشته باشه.
اگر هر سوال دیگه ای داشتین در خدمت شما هستم :)

الهام

با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار
در حال حاضر روی داستانهای واقعی کار میکنم و سوالی که دارم اینه که وقتی میخوام تکنیک سایه را اعمال کنم باید داستان را با چه سرعتی گوش کنم آهسته،نرمال یا سریع؟ سوال بعد،
بر طبق تجربه شما مناسب ترین مدت زمان برای اعمال تمام استراتژیها در سطح عالی بر روی داستانها چند روز میباشد مثلا برای زبان آموز در حد متوسط؟
با کمال تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
تکنیک سایه بایستی روی سرعت آهسته تر پیاده سازی بشه که کم کم بتونین با سرعت سریع هم راحت باشین. بنابرای هدف نهایی اینه که بتونین روی سرعت سریع پیاده سازی کنین ولی برای این کار ممکنه مجبور بشین که اولروی سرعت آهسته تمرین داشته باشین.
در کل به نظرم هر درسی دو هفته روش وقت بذارین خیلی خوبه. باز به زمانی که میذارین خیلی ربط داره. مثلا اگه روزی 5 6 ساعت بخونین، طبیعیه که یک داستان در روز کفاف نمیده و میشه دو تا داستان رو هر روز به مدت دو هفته کار کرد.

آرشیو نظرات دیگر: