بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟ - صفحه 5-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 03 شهریور 1394

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است. اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. در این نوشته می‌خواهم برای شما ثابت کنم که به جای خواندن کتاب های آموزش زبان انگلیسی مرسوم، بیشتر به مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب غیر درسی بپردازید. ازلحاظ علمی و تجربی، ثابت شده است که خواندن کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر کتاب‌های جذاب، خیلی بیشتر و بهتر از کتاب‌های آموزش زبان و گرامر انگلیسی، می‌تواند به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شما کمک بکند.

تجربیات شخصی به ما چه میگوید

هریک از ما تجربه‌ی تلخی را با یک یا چند کتاب آموزش زبان انگلیسی داشته‌ایم. بنده خود چندین مجموعه کتاب برای آموزش گرامر مانند کتاب English grammar in use، چندین مجموعه کتاب برای لغت مانند کتاب ۵۰۴ و ده‌ها کتاب آموزشی دیگر را در این زمینه در طول زمان، برای یادگیری زبان انگلیسی خریده‌ام. ولی خواندن هیچ‌کدام از این کتاب‌های آموزشی، برای بنده موفقیت‌آمیز نبود. بعضی‌هایشان آن‌قدر کسل‌کننده بودند که پس از خواندن چند برگه از آن خسته می‌شدم و خواندن آن را کنار می‌گذاشتم و به کتاب بعدی مراجعه می‌کردم. بعضی‌ها را نیز (مثل کتاب ۵۰۴ لغت) چندین و چند بار مطالعه کردم اما هیچ‌وقت نتوانستم از اکثر مطالب ارائه‌شده در آن کتاب استفاده‌ی مناسبی بکنم (داستان بنده با لغات ۵۰۴ را در این نوشته بخوانید). کم‌کم داشتم مثل شما به این نتیجه می‌رسیدم که مشکل از بنده است که نمی‌توانم زبان انگلیسی را درست بفهمم و روی کتاب‌های آموزشی تمرکز کافی داشته باشم. اما آیا واقعا این نتیجه گیری درست است؟

واقع‌گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم، بخش قابل‌توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب، بر عهده‌ی خود کتاب است (نه خواننده). بنابراین، اگر کتاب‌های آموزشی نمی‌توانند نظر ما را جلب کند، مشکل از کتاب آموزشی است!

برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود، نظر شما را به این سؤال جلب می‌کنم: وقتی کتابی می‌خریم، چه درسی و چه غیر درسی، چقدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم؟ مشاهدات تجربی روی احتمال رسیدن خواننده به فصل‌های مختلف کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های آموزشی به طرز قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دیگر کتاب‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، پس از خریدن یک کتاب درسی، نزدیک به ۳۰ درصد افراد حتی شروع به خواندن آن نمی‌کنند. درنهایت نیز کمتر از ۲۰ درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند. درحالی‌که این اعداد برای کتاب‌های غیر درسی، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ ‌درصد است.

احتمال خواندن کتاب کمتر از بیست درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند.

بنابراین اگر بتوانیم که زبان انگلیسی را با کتاب‌هایی غیر از کتاب آموزشی یاد بگیریم (که می‌توانیم) چه دلیلی دارد که اصلا به کتاب آموزشی تکیه کنیم؟

اگر تا این‌جا از این نوشته لذت برده‌اید، حتما از بخش داستان های آموزشی زبانشناس هم استفاده بفرمایید.

داستان‌های مبتدی:

داستان‌های پیشرفته:

تحقیقات علمی به ما چه می‌گوید؟

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی دو گروه از زبان آموزان انجام شد، نتایج بسیار جالبی به دست آمد. هر دو گروه به مدت شش ماه، به‌طور میانگین روزی ۲ ساعت را به خواندن زبان انگلیسی اختصاص می‌دادند. گروه اول فقط کتاب‌های داستان و غیردرسی می‌خواندند؛ درحالی‌که گروه دوم در این دو ساعت تنها به خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی مرسوم می‌پرداختند. در پایان این شش ماه، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد. همچنین، چند شاخص مهم مشترک این دو گروه موردبررسی قرار گرفت که نتایج آن به‌طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌شود.

اینفوگرافیک کتاب اینفوگرافیک مقایسه‌ی عملکرد خواندن کتاب داستان و غیر درسی در مقابل کتاب آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که در اینفوگرافیک فوق مشاهده می‌شود، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به مطالعه‌ی کتاب داستان و کتاب‌های غیردرسی می‌پرداختند، در آزمون تافل به‌طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتاب‌های درسی خوانده بودند، عمل کردند. همچنین گروه اول در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی معمولاً اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی، به کار می‌بستند؛ و در کل، ازیادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از گروه دیگر لذت برده بودند.

نظریات پروفسور کرشن

آقای پروفسور “استفان کرشن”، که یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان حال حاضر دنیا است، یک سخنرانی در رابطه با یادگیری زبان با استفاده از کتب غیر درسی داشته است؛ که ویدئوی آن را در زیر می‌بینید. در این ویدئو، ایشان تایید می‌کند که خواندن کتاب‌های جذاب غیر درسی، برای یادگیری زبان انگلیسی، خیلی بهتر از خواندن کتب آموزشی است. باوجوداینکه این ویدئو نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد اما دیدن آن واقعاً خالی از لطف نیست.

ویدئوی پروفسور کرشن در رابطه با قدرت خواندن

آقای کرشن در این ویدئو می‌گوید:

مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره‌ی لغات است. منبع اصلی توانایی ما در به‌کارگیری ساختارهای پیچیده‌ی گرامری است. منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه‌ی صحیح است. و منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون است.

وی همچنین به تحقیقی اشاره می‌کند که روی دانش آموزان جزیره‌ی فیجی انجام شده است. این تحقیق که در اینجا قابل‌مشاهده است، روی دو گروه از زبان آموزان انجام شده است که گروه اول به سبک معمولی و با کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، این زبان را یاد می‌گرفتند. اما گروه دوم با استفاده از کتاب‌های داستان به یادگیری زبان انگلیسی می‌پرداختند. این تحقیق نشان داده است که پس از هشت ماه، مهارت‌های زبان انگلیسی گروه دوم با سرعتی بیشتر از دو برابر معمول تقویت شده است. این سرعت، بعد از دو سال حتی بیشتر نیز شده است.

نکته‌ی بسیار جالب این تحقیق اینجاست که گروه اول به‌طور مستقیم گرامر زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند. اما نتایج امتحانات نشان می‌داد که گروه دوم، که هیچ گرامری آموزش ندیده بودند و تنها کتاب‌های داستان خوانده بودند، در به‌کارگیری صحیح گرامر خیلی بهتر از گروه اول عمل می‌کردند.

البته تنها همین تحقیق نیست که این موضوع را اثبات می‌کند. بلکه تحقیقات دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام‌شده و نتایجی مشابه به‌دست‌آمده است.

آقای کرشن در تأیید نتایج فوق می‌گوید:

وقتی‌که شما به‌صورت داوطلبانه کتاب‌های جذاب می‌خوانید، دانش شما (مهارت‌های خواندن، گرامر و …) به‌صورت ناخودآگاه فراگرفته و جذب می‌شود. این دانش به‌طور عمیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و در نهایت، جزئی از وجود شما می‌گردد.

نظر بزرگان در تأیید این تحقیقات علمی

تنها تحقیقات علمی نیست که ثابت می‌کند مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب، روشی بهتر برای یادگیری زبان انگلیسی است؛ بلکه نظر بزرگانی که زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند نیز به همین موضوع اشاره می‌کند. ازنظر بنده دیدگاه این افراد بزرگ باوجوداینکه دلیل علمی محسوب نمی‌شود اما کاملاً قانع‌کننده است. زیرا باوجوداینکه دیدگاه فردی شاید زیاد دلیل مستحکمی نباشد اما وقتی افراد زیاد و زیادتری یک الگو را بیان می‌کنند، احتمالاً آن الگو درست باشد.

به‌عنوان‌مثال آقای دزموند توتو برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در این رابطه گفته است:

یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او، برخلاف اصول آموزشی مرسوم، به من اجازه داد که کتاب‌های کمدی بخوانم. بنده فکر می‌کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه‌ی من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود.

و یا آقای ریچارد رایت نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی می‌گوید که:

من می‌خواستم بنویسم اما حتی با زبان انگلیسی آشنا نبودم. کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی زیادی خریدم اما همگی کسل‌کننده بودند. بنده این موضوع را دریافتم که با خواندن کتاب‌های رمان، درک بهتری از زبان انگلیسی پیدا می‌کردم که با کتاب‌های گرامر نمی‌توانستم.

مشکل کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

تا اینجای نوشته متوجه شدیم که تحقیقات علمی، زبانشناسان مشهور، و دیگر افراد معتبر، می‌گویند که برای یادگیری زبان، بهتر است که کتاب‌های غیر درسی بخوانیم. اما کتب درسی آموزش زبان انگلیسی چه مشکلی دارند که نتیجه‌ی خوبی در یادگیری ما ایجاد نمی‌کنند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، ملال‌آور هستند

چه کسی از خواندن کتاب‌های درسی لذت می‌برد؟ در رابطه با هر موضوعی که باشد. انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و …. همه‌ی کتاب‌های درسی کسل‌کننده هستند! کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به‌ویژه نسبت به دیگر کتاب‌های درسی، خسته‌کننده‌تر و ملال‌آورتر هستند. این کتاب‌ها اگر هیچ مشکل دیگری نداشته باشند همه‌ی ما دست‌کم سر این موضوع توافق داریم. این کتاب‌ها پر هستند از:

  • توضیحات گرامری بزرگ و دراز
  • گفتگوهای ساختگی که در واقعیت، کمتر دیده می‌شوند
  • تمرین‌ها و فعالیت‌های خسته‌کننده و زمان‌گیر

جالب اینجاست که برخی از این کتاب‌ها پر از عکس‌های براق و زیبا با آدم‌هایی در حال لبخند زدن هستند، که شما کمتر احساس خستگی کنید! ای‌کاش مشکل کتاب‌های درسی آموزش زبان انگلیسی به کسل‌کننده بودنشان پایان می‌یافت ولی این پایان داستان نیست.

کسل کننده اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

به‌کارگیری روش‌های قدیمی و ناکارآمد آموزش زبان انگلیسی

بیشتر تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر گرامر است. یعنی در هر درس، گرامر جدیدی آموزش داده می‌شود. درحالی‌که خیلی از قواعد گرامری قبلی هنوز در ذهن تثبیت نشده است. در حقیقت خیلی‌ها پس از چندین و چند سال از روزی که برای اولین بار حال ساده‌ی انگلیسی را یاد گرفته‌اند، هنوز در به‌کارگیری صحیح آن مشکل‌دارند. بااین‌وجود به یادگیری قواعد گرامری جدید ادامه می‌دهند. در نوشته‌های پیشین توضیح دادم که چرا این روش درست نیست. نادرست بودن پافشاری بر گرامر زبان انگلیسی به‌طورکلی به این برمی‌گردد که گرامر زبان انگلیسی بایستی در ناخودآگاهمان نقش ببندد تا بتوانیم از آن به‌درستی در مکالمه استفاده کنیم. نخست اینکه این فرایند به زمان فراوانی نیاز دارد زیرا عادت‌های فکری ‌مان بایستی تغییر کند. دوم آنکه این فرایند مانند یادگرفتن فیزیک و ریاضی نیست که تحلیلی باشد به‌جای آن بیشتر مانند یک ورزش است که نیازمند فعالیت‌های عملی است. فرض بکنید می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید. به‌راستی چه اندازه یک کتاب درسی فوتبال می‌تواند برای شما کارساز باشد. هرچقدر هم آن را بخوانید هرچقدر هم نمره‌ی بالایی در آن بیاورید هیچ دلیلی بر مهارت شما در فوتبال نیست. زبان انگلیسی نیز دقیقاً چنین است. بنابراین افزون بر اینکه کتاب‌های درسی زبان انگلیسی ملال‌آور هستند، روش مناسبی نیز برای آموزش زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. در حقیقت این کتاب‌ها تنها می‌توانند شما را برای آزمون انگلیسی آن‌هم نه گفتاری بلکه آزمون نوشتاری چهارگزینه‌ای آماده کنند.

بیشتر بخوانید: گرامر مهمتر است یا لغت؟

مطالعه‌ی آزاد چه کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب های جذاب

در رابطه با مطالعه‌ی آزاد، نخستین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه کتاب‌هایی برای این کار مناسب هستند. پاسخ آن بسیار ساده است. کتاب‌هایی که برای شما جذاب و یا موردنیازتان باشد. از روی نمونه کتاب‌های داستان و رمان می‌تواند مورد مناسبی باشد. اگر هم به داستان علاقه ندارید کتاب‌های کاربردی بخوانید. از روی نمونه بنده معمولاً کتاب‌های تاریخی، روانشناسی، و کتاب‌های مرتبط با موضوع کسب‌وکار را خیلی دوست دارم و آن‌ها را تا جای ممکن می‌خوانم. بنابراین شما چه کتابی خوب است که بخوانید؟ کتاب‌هایی در رابطه با عناوینی که موردعلاقه‌ی شماست. اگر داستان‌های عاشقانه دوست دارید کتاب‌های عاشقانه بخرید. اگر به آشپزی علاقه دارید کتاب‌های آشپزی به زبان انگلیسی بخوانید. مهم این است که به آن موضوع علاقه داشته باشید تا خواندن آن برایتان جذاب باشد.

کتاب‌های گویای زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا آمد خواندن کتاب به‌صورت مطالعه‌ی آزاد بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. ولی بالاتر و بهتر از آن کتاب‌های گویای زبان انگلیسی است. به‌ویژه اگر هردو را باهم داشته باشید یعنی اگر هم کتاب را داشته باشید و هم کتاب گویا، می‌توانید همزمان هم بخوانید و هم بشنوید. یعنی یک تیر دو نشان. تقویت دو مهارت بنیادین زبان انگلیسی به‌طور همزمان. این قدرتمندترین راه ممکن برای آموزش زبان انگلیسی است.

چرا به‌کارگیری کتاب گویا قدرتمندتر از کتاب اصلی است؟

خوب برای اینکه هنگامی‌که شما کتابی می‌خوانید البته که دایره‌ی لغات خود را به‌طور ناخودآگاه تقویت می‌کنید اما خواندن محض ضعف کوچکی دارد و آن این است که یاد نمی‌گیرید که لغت‌ها را چگونه تلفظ کنید. هنگامی‌که در ذهن خود کتابی را می‌خواهید تلفظ خود را در ذهنتان بکار می‌برید. این کار در زبان مادری خودتان ایرادی ندارد ولی هنگامی‌که به زبان انگلیسی کتابی را می‌خواهید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. و دقیقاً برای همین موضوع است که کتاب‌های گویا خیلی قدرتمندتر می‌شود. زیرا کتاب گویا نتنها خوبی‌های خواندن محض کتاب را در خود نهفته دارد بالاتر از آن ضعف‌های خواندن محض به زبان انگلیسی -که یکی از آن تلفظ است- را پوشش می‌دهد.

البته به‌کارگیری کتاب گویا خوبی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه شاید در هنگام قدم زدن و یا آشپزی نتوانست کتاب خواند ولی می‌توان مطالب داخل کتاب را با استفاده از کتاب گویا شنید. این موضوع خیلی از زمان‌های مرده‌ی شما را می‌تواند زنده کند.

بنابراین ترکیب کتاب و کتاب گویا روش شگفت‌انگیز ای برای یادگیری زبان انگلیسی است. و البته خیلی جذاب‌تر و بهتر از خواندن کتاب‌های درسی آموزش زبان است. هرچقدر شما موضوع کتاب گویای انتخابی را بیشتر دوست داشته باشید بیشتر از زمان خود لذت می‌برید و بیشتر دوست دارید که به آن گوش کنید. بنابراین بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

کتاب‌های صوتی با بکارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردد.

نخست کتاب‌های ساده سپس کتاب‌های سخت

نکته‌ی پایانی دربارهٔ بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتاب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. کتابی برای شما مناسب است که خیلی خیلی کم نیاز باشد به دیکشنری مراجعه بکنید. یعنی چیزی نزدیک به نودوپنج درصد لغات آن کتاب را بلد باشید. زیرا در این صورت می‌توانید که معنی لغات جدید را حدس بزنید و بر پایهٔ فرایند یادگیری لایه‌ای ، رفته‌رفته معنای لغت جدید را فرابگیرید. اگر کتاب سختی انتخاب کنید نیاز است که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید. این فرایند تا حد زیادی خسته‌کننده است و کارآمدی شما را پایین می‌آورد. بنابراین با کتاب‌های ساده آغاز کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده است می‌تواند آغاز خوبی باشد. برای نمونه اگر به ستاره‌شناسی علاقه دارید با کتاب‌های استیون ویلیام هاوکینگ آغاز نکنید. به‌جای آن با کتاب‌های ستاره‌شناسی‌ای آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است.

کتاب‌های داستان کتاب های داستان کودکان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی خیلی توصیه می شود

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما را در این مورد بدانم. شما در رابطه با بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتاب‌های درسی کسل‌کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می‌شدم بدانم.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

159 دیدگاه:

حنا

من خییییلی دوس دارم زبانای مختلفو یاد بگیرم چون یکی از رویاهام سفر ب دور دنیاس.
مکالمه عربی رو مثلا پدرم بهم یاد میدن چون خودشون بلدن.
ولی انگلیسی و فرانسوی و المانی رو دوس دارم یاد بگیرم
از انگلیسی شروع کردم دیگه
دو ترم رفتم کلاس هزززینه ها بالا و نتیجه صفر اصلا خوشم نمیاد از کلاس ، کسل کننده و بی محتوا
و بقول شما گرامر رو یاد میدن ک ب کارم نمیاد.
ی بسته زبان انگلیسی گرفتم (sweet english) و خب ی مشکلایی داره و بعد ی هفته هنو نتونستم نصبش کنم ولی خو میگن خوبه.
گفتم تا وقته با سایت شما پیش برم.
بعدم سایتتونو زیر و رو کردم دیگه ک فهمیدم چجوریاس و نرم افزارم نصبیدم.
خیلب روشتون خوب و جذابه منک شروع کردم
کتاب داستانای کوتاه هم دارم ب زبان انگلیش ک میخونمشون.
امروز تازه نرم افزارتون رو شروع کردم
ولی اونقد سریع نمیتونم پیش برم و ی روزا اصلا وقت نمیشششه چون کنکور دارم سال 96 رو

سمانه جمشیدی

با سلام وتشکر از متن مفیدی که گذاشتید چون من دقیقا همین مشکل رو بازبان دارم و از کتابای درسی شروع میکنم و دوباره ترکش میکنم اما بقول شما وقتی داستانی باشه اینطوری ذوق داری ببینی ادامش چی میشه و بهتر میخونیش…راه حل بسیار خوبی پیشنهاد دادید…ممنونم از راهنماییتون

هومن

سلام وقت بخیر.ضمن تبریک از نرم افزار و سایت بسیار مفیدتون.من علاقه زیادی به فراگیری زبان انگلیسی دارم 35 سال دارم و تو دوران راهنمایی همیشه جزو برترین دانش آموز تو این درس بودم و بعلت پاره ای از مشکلات و عدم امکانات در آن زمان دیگر ادامه و یادگیری زبان بصورت کامل برایم میسر نبود چند سال میشه که فوق لیسانس گرفتم و به دلیل اینکه نمره خوب آیلتس می خوام استاد زبان خصوصی گرفتم،ایشون هم کتاب های داستان های کوتاه همراه با سی.دی بهم معرفی کردند ولی یک موضوعی که من رو به شدت آزرده می کنه اینه که ماهی یک میلیون هزینه کلاس خصوصی زبانم میشه و( استادم دکترای تخصصی زبان داره و ارشد اشو تو انگلیس گرفته ) و هزینه یک ماه کلاسم رو استادم پیشاپیش می گیره(قبل از شروع کلاس می گیره!)ناراحتی ام به این دلیل است که استادم کار خاصی انجام نمی ده اگه خودم بااراده باشم اینقدر هزینه نمی کنم!ایشون جعبه لایتنر بم معرفی کرده بودن که می دونستم و همچنین داستانهای کوتاه که باز می دونستم و برای تلفظ و ترجمه لغات هم چند نرم افزار تو گوشی ام نصب کردم راحت شدم.لطفا پاسخ بدین که این همه هزینه الکی است؟!چون خودم واقعا می دونم چیکار کنم.سپاس

سعید

با سلام و خسته نباشید.
با شما صد در صد موافقم که کتاب های آموزشی و درسی کسل کننده و رنج آورن!کتاب های داستانهای کوتاه هیجان آورن چون وارد داستان می شی و زندگی می کنی و دوست داری تا آخر نقطه داستان رو پی گیری کنی.
ممنونم که وقت گذاشتین.

آرمان

با سلام .
من یک دانشجوی ۲۱ هستم و در اهواز زندگی می کنم ‌. چندین ساله که میخوام زبان انگلیسی به صورت عالی یاد بگیرم چون هم به شدت علاقه دارم و هم برای کار و تحصیل ایندم به شدت بهش نیاز دارم . من راه های مختلفی رو ازمایش کردم ولی نتیجه نداد. زبان دبیرستان عملا هیچ کمکی نکرد به جز اینکه تعدادی از لغات رو یادگرفتم . چند ماه پیش تصمیم گرفتم به کلاس زبان برم . کلاس زبان خوبی پیدا کردم حتی یک ترم شرکت کردم ولی به دلیل درس دانشگاه و هم به دلیل زیادی مسافت و هم به دلیل اینکه تاثیری تو وضعیت زبان خودم مشاهده نکردم و همچنین همسان نبودن سطح افراد حاضر در کلاس تصمیم گرفتم دیگه نرم . البته بیشترین مشکل من در صحب کردنه به طوری که حتی نمیتونم کلمات ساده (و همچنین بعضی کلمات سخت که بلدم) رو جفت هم بزارم حتی ساده ترین جملات رو بسازم حتی ساده ترین ! . ولی تو لیسنینگ مشکل بزرگی مثل صحبت کردن یا همون اسپیکینگ ندارم به طوری که می تونم سخنرانی های مختلف سیاسی و اجتماعی و تکنولوژی و غیره رو به طور کلی (البته نه به صورت حرفه ای و حساب شده) و تا حدود متوسط و همچنین با جزئیاتی متوجه بشم . ولی باز میگم که بزرگترین دلیل ترک کلاس زبان به اصلاح زبان باز نکردنم بود .
چند وقت پیش دوستم کتابی از زمان دانشجویی پدرش به اسم گرامر زبان از عباس فرزام بهم داد. دیشب یه نگاهی بهش انداختم و دیدم که میتونم متوجه بشم حتی بهتر از کلاس زبان . البته چندین بیست صفحه اولرو که دیدم و همچنین سوالاتش .
برای همین تو اینترنت جست و جو کردم که ببینم ایا میشه بدون کلاس رفتم و داخل خونه و با تمرین به زبان لنگلیسی چه گفتار و چه شنیدار مسلط بشم و حتی برای ازمون ایلتس اماده بشم یا فقط تنها راهش کلاسه ، که سایت شما رو دیدم .
حقیقتش الان هم درسته که برنامه زبانشناس رو دانلود کردم و این کتاب گرامر فرزام هم جلومه ولی گنگم و نمیدونم چکار کنم و از کجا شروع کنم. چون واقعا درمونده شدم و میخوام زبانم خوب بشه.
می خواستم نظر شما رو بدونم و همچنین شما من رو راهنمایی کنید که با این تفاسیر ایا میشه و اگر میشه چطور ؟ باید چکار کنم؟
شرمنده که زیاد شد ولی واقعا مشکل بزرگی شده و هر روز که میگذره و به اینده و زمان استخدامی نزدیک میشم فشار زیاد میشه و همچنین از اینکه نمیتونم مقالات و یا فیلم و یا سخنرانی ها رو متوجه بشم ناراحتم .
خیلی ممنون . باز هم ببخشید که زیاد شد.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
بدون کلاس که میتونین زبان یاد بگیرین ولی کتابهایی مثل کتابی که فرمودین برای یادگیری انگلیسی مناسب نمیدونم. به نظرم شما با این روش داستان های کودکانه رو پیش برین بعد مدتی مشکلاتتون تو سراشیبی قرار میگیره.

مریم

سلام
منم برای یاد گیری زبان مثل شما به کتابهای گرامری خیلی زیادی مراجعه کردم و با خودم فک میکردم اگه این کتابها را بخونم حتما دیگه به راحتی انگلیسی حرف میزنم و حتی دیگشنری را هم گذاشته بودم جلوی خودم تا همه ای کلمه هاش را حفظ کنم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم و هیچ کدوم این کتابها را تموم نکردم .
ممنون از مشاوره های خوبتون….

علی

سلام
بنده هم چند سال است می خواهم زبان انگلیسی یاد بگیرم اما نشده و نشده.
البته هدف اصلی بنده یادگیری مکالمه نیست بلکه هدف اصلی بنده ردینگ و ترجمه است حداقل از انگلیسی به فارسی، والبته اگر بشود در زمینه رشته تخصصی خودم که فلسفه است.

اما نشد و نشد و برنامه ها و نرم افزارها و کتاب ها و سی دی های مختلف نیز نتوانستند کمکی بکنند.
به نظرم مشکل اصلی در عدم مطالعه جدی گرامر و دانستن معنای لغات است و گرنه فهم کلی جمله بدون گرامر کار سختی است و ترجمه کردن نیز بدلیل موارد گرامری سخت تر.

روش شما خوب است اگر امکان اضافه کردن کتاب ها و متن ها و داستان های در دسترس خودمان نیز باشد.

به فرض بنده می خواهم کتاب شیعه در اسلام علامه محمد حسین طباطبایی که به انگلیسی ترجمه شده است توسط حسین نصر، در برنامه شما داشته باشم و به روش نرم افزار شما بخوانم.
اما چون این حالت اضافه کردن کتاب وجود ندارد، امکان استفاده بلند مدت از نرم افزار شما بدون پرداختن به لغات تخصصی خودم، کافی نخواهد بود.

به این دلیل بهتر است برای کسانی که می خواهند کمی متفاوت از دیگران با برنامه شما ارتباط داشته باشند، و از امکانات آن بهره مند بشوند امکان اضافه کردن متن شان را حداقل در نظر بگیرید.

منتظر راهنمایی های شما در چگونگی پیشرفت در این زمینه هستم و امیدوار به عملی شدن پیشنهادات در برنامه تان.

با سپاس

زهره

با سلام و خسته نباشید.خدمت شما.
ممنون از راه اندازی سایت مفیدتون.
سوال بنده در رابطه با نرم افزار زبان شناسه،من چطور میتونم.ترجمه فارسی داستان ها رو ببینم؟ باتشکر.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
ترجمه ی فارسی برای چهار پکیج داستان بچه گانه، داستان واقعی، داستان کوتاه، و مگا داستان قرار داده شده. و برای دستیابی به ترجمه، وقتی وارد درس میشین در نوار ابزار بالا علامتی به شکل ‘فا’ قرار داره که ترجمه ی فارسی رو براتون میاره

حجت

سلام دوست عزیز
از اینکه سخاوتمندانه تجربیات خودتان را در اختیار دیگران میگذارید ممنونم.
دو سال عمرمو گذاشتم و منابع دکتری رو کامل خوندم هر دو باری هم که کنکور دادم برا دوره روزانه مجاز شدم ولی رتبه خوبی نداشتم به همین خاطر با وجود رزومه پژوهشی خوب رد شدم. دیگه به این نتیجه رسیدم هرقدر هم متون تخصصی خودمون(ادبیات فارسی) رو بخونم باز هم درصد تخصصیم بهتر از این نمیشه. میمونه استعداد تحصیلی و زبان
استعداد د رهر دو کنکور حدود 27 درصد زدم که نمره نسبتا خوبی و انتظار هم ندارم بهتر از این بشه. اما زبان همیشه و در تمام کنکورها چه فوق چه دکتری سفید دادم. چون واقعا زبان عمومیم خیلی ضعیفه. پارسال تافل و رو دوبار خوندم با این نیت که فقط پسیجهارو بزنم ولی سر جلسه که پسیجارو خوندم در هر سطر تعداد زیادی لغت ناآشنا بود که از ادامه خوندن ناامیدم کرد و از منفی شدن ترسیدم و جواب ندادم. واقعا هم حق داشتم جواب ندم چون سخت بودن. چند وقت پیش 1100 واژه رو شروع کردم بخونم که خیلی سخت بود و هرچقدر میخوندم یک روز بعد یادم رفته بود. ناامید شدم. هم از اینکه با زدن درصد تخخصی بالا قبول شم هم از اینکه زبانو حداقل حدود سی درصد بزنم تا تخصصی رو جبران کنم. از یک طرف میگم بشینم فقط زبان بخونم که حداقل سی درصد زبان بزنم و از طرف دیگه میگم خوب اینطوری متون تخصصی که مهمترین پایین میاد و اون سی درصد نسیه رو هم خنثی میکنه. دیگه هیچ امیدی ندارم.
به نظرتون زبان چه کتابهایی بخونم که ده سوال ریدینقو حداقل جواب بدم؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام دوست گرامی
من متخصص زبان برای کنکور نیستم ولی همینقدر میدونم که ما به جای اینکه واقعا در پی یادگیری صحیح و اصولی مطالب باشیم، همیشه به فکر راه حلی کنکوری برای حل مسائل هستیم که این اشتباه خیلی بزرگی هست. به نظرم شما نیاز به تصمیمی جدی دارین که زبان رو به صورت اصولی یاد بگیرین نه به صورت کنکوری.
و برای یادگیری اصولی هم ما منابع زیادی در اپلیکیشن داریم که میتونه کمکتون کنه.
مثلا اگر مشکل لغت دارین پکیج داستان واقعی و داستان کوتاه رو به شما پیشنهاد میکنم.
اما باز هم تکرار میکنم. این تصمیم بزرگی هست که بایستی بگیرین که عملکردتون رو میتونه به طور کلی عوض بکنه. بنابراین خودتون بایستی شرایطتون رو خوب بسنجین و تصمیم بگیرین که آیا به همون روش کنکوریتون ادامه بدین یا روش اصولی.

گلبرگ

سلام
از آشنایی با شما سایتتون و نرم افزارتون خوشحالم
داستان من خیلی شبیه شماست . لیسانسه ای که بعد از سالها تحصیل رسما از زبان چیزی یاد نگرفته
اتفاقی به دنبال سرچ روش های یادگیری زبان با برنامه شما مواجه شدم و اون رو روی گوشیم نصب کردم .
امروز دو داستان اول سطح یکش رو مطالعه کردم . روش جالبه . امید وارم موثر باشه .
مشکل اساسی من اینه که گرامر رو نسبتا خوب یاد میگیرم ولی لغات زبان به سختی در ذهنم میمونه
و بدون لغت نه مکالمه نه ارتقای سطح ممکن نیست . فیلم رو هم امتحان کردم فقط قدرت شنیداری رو افزایش داد.
توکل بر خدا امیدوارم روش شما موثر باشه.
ممنون

م

سلام زبان شناس عزیز
از اینکه وقت میذارید و تجربه هاتون رو منتقل می کنید واقعا سپاسگزارم.
من تازه با شما آشنا شدم و هنوز با روش هاتون آشنا نشدم. راستش به زبان یاد گرفتن خودم زیاد امیدوار نیستم، هروقت که خواستم شروع کنم به یادگیری زبان بیشتر از یک یا دو ترم بیشتر دوام نیوردم، زود دلزده شدم و رها کردم، چون از طرفی اصلا احساس پیشرفت نمیکردم و از طرفی هم کلاس ها برام کند و کسل کننده بود، خلاصه کلا زبان آموز خوبی نیستم.
همونطور که شما گفتی کتابخونه ی من چندین کتاب لغت و گرامر داره و خیلی سعی کردم با انواع روش ها خودم شروع کنم به یادگیری زبان، اما خب متاسفانه اونا هم همیشه نصفه کاره رها شد.
دیشب یکی از درس های شمارو خوندم، داستان هملت بود، بازم حس کردم خیلی ضعیف هستم اما چون داستان برام آشنا بود می تونستم لغت هارو حدس بزنم
امیدوارم بتونم با روش شما پیش برم، آهسته و پیوسته
ممنون میشم اگر چندتا کتاب و فیلم که مناسب من باشه بهم معرفی کنید تا تهیه کنم، راهنمایی های شما قطعا موجب دلگرمی ماست، بازم ازتون متشکرم.
شاد و سلامت باشید.

طاهره

سلام و خسته نباشید
من متولد 72 هستم و مکانیک خوندم
چند ماه فارغ التحصیل شدم و بخاطر موقعیت شغلی به تسلط روی زبان نیاز دارم و حدود 7 ماه فرصت دارم
سطح زبانم و قدرت حفظیم خوب هست
الان حدودا روزی 4 ساعت مدتیه وقت میذارم و کتاب steps to understanding رو دیشب تموم کردم واسم سخت نبود یکم لغاتش ناآشنا بود ک دارم حفظ میکنم و دارم همزمان یکی از کتابای دوران کنکور که گاج هست و شامل 110 تا متن و 110 کلوز تست هست میخونم
اینا تموم شه میرم سراغ کتابای بعدی ب نظرتون من واجبه کلاس برم؟ یا خودم میتونم با روزی 4 ساعت 7 ماهه به سطح خوبی برسم؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام. نه لازم به کلاس رفتن نیست خودتون میتونین این کار رو انجام بدین.
در ضمن از اپلیکیشن زبانشناس پکیج انگلیسی قدرت هم خوبه استفاده بفرمایین.

مریم

سلام اقای ناصری
یک خواهشی ازتون داشتم
من 19 سالمه عاشق انگلیسیم. تو دبیرستان نمراتم از زبان 19 یا 20
هیچ کس رو ندارم ک راهنماییم کنه
کلاس هم نمیتونم برم. یک خانواده ی فقیری هستیم. لطفا راهنماییم کنید چجوری زبان یاد بگیرم؟
میشه بگین از چ روشای زبان یاد بگیرم؟ از چه کتابی استفاده کنم که خوب یاد بگیرم؟ بعد چجوری لیسنینگ و اسپیکینگمو خوب کنم؟ خیلی علاقه دارم اما متاسفانه هیچ کسو ندارم که راهنماییم کنه. چند روزه تو اینترنت مشغول بودم تا سایتتونو پیدا کردم و سعی کردم شمارتونو پیدا کنم. نوشته ها در سایت مفید بودن حفظشون کردم.
اما به دنبال راهیم که تا زیر سقف 2 سال انگلیسیم خوب بشه مخصوصا اسپیکینگ و لیسنینگ. لطفا راهنماییم کنید از چه کتابی استفاده کنم. بعد از یادگیری کتاب ها چه کار کنم؟ به ترتیب بگین تا برنامه ریزی کنم.
در روز میتونم 7 ساعت مطالعه زبان داشته باشم. تا زیر سقف 2 سال باید زبان یاد بگیرم و دوس دارم نمره ایلتس بالای 6 یا 7 داشته باشم….
نمیدونم میتونم نمره 7 ایلتس بگیرم یا نه…. اما من فقط زبان دبیرستانو میدونم.
لطفا یک راهنمایی جامع بکنید منو

زهره

سلام دوست
زهره 34 ساله از اصفهان هستم .از مقطع راهنمایی کلاس زبان میرفتم و از انجای که کلاس ها در یک زمانی خسته کننده میشد ادامه نمیدادم تا به مقطع فوق لیسانس رسیدم و همیشه برای رشته تحصیلی خودم ریدینگ میخواندم تا حدی که مفهوم متن ها را متوجه میشدم و بعد از رفتن به بازار کار تا سه ترم کلاس زبان را ادامه دادم ولی کلاس خسته کننده و به مرحله ای رفته بود که همه به دنبال نمره بودند و از طرف دیگه من خودم آدم ساکتی هستم و زیاد اهل صحبت کردن نیستم و در کلاس همیشه ساکت بودم که این موضوع من را آزار میداد و میدونستم که برای یادگیری و روان صحبت کردن به زبان انگلیسی باید از شخصیت ساکت بودن بیرون بیام که هنوز موفق نشدم و دوباره کلاس رفتن را رها کردم.
هدفم دیدن زیباییهای کل جهان و ایران است و باید زبان را یاد بگیرم تا به هدف دومم برسم.
از هر کسی روش یاد گیری زبان را میپرسیدم روش معمول کلاسها را میگفتند که من راضی نمیشدم تا اینکه تصمیم گرفتم در اینترنت جستجو کنم که روش صحیح یادگیری زبان چیست؟ و به سایت شما رسیدم و کامل همه مطالب و روشها را مطالعه کردم و این روش من را راضی کرد و اصول و منطق عقل جور در میاد. چون خودم قبل از آشنایی با این سایت چند کتاب داستان با فایل صوتی خریداری کرده و چند روز به همون روش که شما گفته بودید امتحان کرده بودم و خسته نشده بودم ، الان مطمئن شدم که راهم درست است.
فقط من حافظه ضعیفی دارم و اصلا حفظیات من خوب نبوده و میخوام از شما دوست خوب بپرسم که من با این روش واقعا میتونم زبان را یاد بگیرم و برای رفتن به کشورهای دنیا مشکلی پیدا نمیکنم؟ چه جوری اعتماد بنفسم را زیاد کنم و بتونم با دیگران صحبت کنم و اون لحظه فقط انگلیسی صحبت کنم و دربین جملاتم یکباره کلمه فارسی را عنوان نکنم؟ و یک جمله انرژی زا و مثبت بهم بگید.
از سایت و کمک شما بی نهایت سپاس گذارم(thank you)*:) happy

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام دوست گرامی
ابتدا بایستی به شما عرض کنم که ذهن انسان کاملا برای یادگیری زبان طراحی شده. و زبان، جزو اولین چیزهایی هست که در طول زندگی یاد میگیریم. پس این ذهن خود به خود بلده چطور زبان یاد بگیره و فقط کافیه در مسیر صحیحش بیفتیم که مسیر صحیحش همین چیزهایی هست که بنده در وبسایتم گفتم. البته نمیگم صد در صد همین ها درسته اینطور نیست اما بنده سعی کردم بهترین روش ها رو بگم. این حرفها هم از خودم نگفتم بلکه مقالات زیادی در این رابطه خوندم اعم از مقالات علمی و مقالات کاربردی، و این روشها گلچینی از مطالبی هست که بنده خوندم. بنابراین مطمئن هستم جواب میگیرین.
در ثانی یکی از مطالبی که بنده گفتم دقیقا همین فراموشی هست. فراموشی اگر مدیریت بشه، اطفاقا خیلی هم برای یادگیری لازمه. در باره ی این موضوع لطفا حتما نوشته ی چگونه میتوانیم بهتر یاد بگیریم رو بخونین. بنابراین زیاد نگران حافظتون نباشین.
نمیدونم نرم افزار زبانشناس رو نصب فرمودین یا نه. اما اگه نصب بفرمایین که دیگه اصلا نباید نگران این باشین که لغتی از یادتون بره. چون ما همه ی اطلاعات شما رو ذخیره میکنیم و لغتهایی که بلد نیستین رو همه جا به شما نشون میدیم.
اگر نرم افزار رو نصب فرمودین به بنده بگین که از روی نرم افزار به شما برنامه ای بدم
موفق و سرافراز باشین :)

فرشته

سلام استاد گرامی
من تمام کتابهایی رو که نام بردین و حتی به جز اونا ۵الا ۶تای کتاب گرامر خریداری کردم ،مثل شما چند درسش رو خوندم از هر کتاب و ول کردم چون بی فایده بوده. حتی بالای ده تا نرم افزار دارم که مخصوص گرامر و تست زدن گرامرن ولی فایده ایی نداشتن برام.
امید دارم که بتونم با نرم افزار شما به ارزوی دیرنه ام برسم. من‌دارم تکنیک هاتونو رو فایل های صوتی که خودم دارم پیاده میکنم ،خیلی زمان میبره، ولی من به شما و نرم افزارتون ایمان دارم.
با تشکر از شما

الهام

سلام و خدا قوت
ممنون از سایت عالی و جذابتون
دنبال دانلود کتاب صوتی و روش تدریس ریدینگ بودم که به سایتتون بر خوردم
مشکل من اینه که با اینکه فوق لیسانس دارم زبان ولی بلد نیستم چندتاجمله درست حسابی بگم
در حال حاضر تدریس می کنم و دوست دارم بیشتر انگلیسی صحبت کنم ولی نتونستم بیشتر فارسی می گم ولی زیاد ازشون کار می خوام مثل حفظ کردن متن ترانه ها دیدن فیلم و …
ولی خودم مشکل اسپیکینگ دارم
در ضمن یه سوال داشتم اینکه آیا خوبه که مدرک تافل یا آیلتس بگیرم؟ اگه بله کدومش بهتره و چطور شروع کنم
ممنون از لطف بینهایتتون

حسین ناصری
حسین ناصری

برای مشکل اسپیکینگ که در وبسایت مقاله خوبی نوشتم لطفا بخونین.
در رابطه با تافل و آیلتس، منظورتون از خوبه چی هست؟ اینها مدارک معتبر بین المللی هستن که اگه داشته باشین به درد میخورن. مثلا شاید کار خوبتری بتونین باهاشون بگیرین.
به نظرم تافل استاندارد تره.

مینو

سلام و روز بخیر آقای ناصری
واقعا از زحماتتون برای سایتی به این خوبی تشکر میکنم.
ما هر از گاهی به کشورهای مختلف سفر میکنیم و از شما چه پنهان که دوست دارم از ایران برم اما هیچ راهی پیش رو ندارم اما به این فکر افتادم که اول زبانم رو تکمیل کنم که اگر به خواست خدا برنامه ای فراهم شد و ما رفتیم مشکل زبان نداشته باشم. بنده و همسرم هر دو گرافیست هستیم و در شغل طراحی بسته بندی و آماده سازی قبل از چاپ فلکسو (که نوعی چاپ محسوب میشود) مشغول به کار هستیم. من همیشه فقط حرفشو زدم و هیچوقت کلاس نرفتم و هیچ کتابی مطالعه نکردم اما خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم اما من یه مشکلی دارم اون هم برنامه ریزی برای مطالعه یا یادگیریست. و اینکه من گوشی آیفون دارم و نرم افزار شمارو نمیتونم داشته باشم. و تو محل کارم هم خیلی سرم شلوغه و وقت زبان خوندن ندارم. لطفا راهنماییم کنید. سپاسگذار توجهتون هستم.

حسین ناصری
حسین ناصری

انشالا که بتونیم زودتر نسخه ی ios رو هم بیرون بدیم.
به هر حال برای شما که سرتون شلوغ هست یکی از کارهایی که میتونین بکنین، خوندن زبان انگلیسی در وقتهای مرده هست. اکثر استراتژی هایی که بنده اشاره کردم در وبسایت میتونه در وقتهای مرده پیاده سازی بشه. مثلا وقتی تو ماشین یا مترو هستین و سر کار میرین.
میتونین مثلا داستان های انگلیسی وبسایت رو توی گوشی تون بریزین و گوش بدین و این استراتژی ها رو روشون پیاده سازی بفرمایین.

بهار

سلام من بهار اکبری هستم .
ارشد بازرگانی بین الملل دانشگاه تربیت مدرس می خونم.با اینکه ترم قبل شاگرد اول شدم اما به خاطر ضعفم در زبان نه می تونست منابع خارجی رو بخونم نه تو شرکتها برام کار بود ما حداقل باید به یکی از زبانها انگلیسی آلمان ،فرانسه مسلط باشیم .خلاصه استادا بهم پیشنهاد دادن حتما کلاس برم چون پشتکار خوبی دارم
می خواستم کلاس های کانون زبان ایران رو برم که به قول شما طولانی و خسته کننده به نظر می رسید.18 ترم بود گفت 9 ترم شایدم 12 ترم اول رو خودم بخونم یا کلاسای مجازی رو شرکت کنم که در وقتم صرفه جویی بشه آخه تازگی ازدواج کردم. و زیاد وقت ندارم.اینترنت جست و جو زدم با سایت شما آشنا شدم به نظرم برای شما خیلی بهتر از بقیه بود
اما قصد ندارم کلاس نر م بلکه 10 -12 ترم رو خودم با کمک منابعی مثل شما بخونم و تعیین سطح بدم و کلاسای 6 ترم آخر رو برم کانون .
مکالمه و مکاتبات تجاری برام خیلی مهمه .و مدرک تافل یا آیلتس برای کنکور دکترام. و مقاله نویسیم.
ممنون میشم کمک کنید.

مریم

سلام اقای ناصری . افرین به این همت و پشتکار. باعث افتخار و خرسندیه که با شما اشنا شدم…. من خودم از 8 سالگی کلاس زبان رفتم . بر حسب علاقه بود نه زورکی تا 16 سالگی هم ادامه دادم اما سیستم کلاسای اینجا طوریه که ادم رو به حرف زدن وادار نمی کنند.. چرا دروغ بگم خودم هم روی حرف زدن نداشتم فقط یه تکرار مداوم و مسخره که سطح فعلی رو پاس شدم و برای فصل بعدی کلاس ثبت نام کنم تا قبل از کنکور ادامه دادم اما بعدش دیگه فاصله گرفتم فقط مزیت این کلاس رفتن من این بود که تو مدرسه زبانم خوب بود شاید معنی کلمه ای رو بلد نبودم اما میتونستم تلفظش کنم الان 26 سالمه و کارشناس ارشد برق قدرتم و چندین ساله فاصله گرفتم از زبان اموزی… اما مکالمه و حرف زدن با دیگران برام ارزو شده وقتی میبینم افرادی رو که به چه تسلط و زیبایی حرف میزنن خیللللللللللللللی لذت میبرم….خیلللی دوست دارم اخبار انگلیسی رو به راحتی بفهمم یا شعرای انگلیسی رو گوش بدم و بتونم با اعتماد به نفس برای دیگران هم ترجمه اش کنم … خوشحااالم با سایت خوب شما و همچنین با شخص با اراده ای مثل شما اشنا شدم این به من انگیزه میده و به خاطر تجربه های شخصی که تا بحال درباره یادگیری زبان داشتم حسم میگه روش شما بهترینه …… ممنونم و حتما پیشرفتم تو زبان و خواندن داستانهای کوتاه رو براتون ایمیل میکنم…. امیدوارم بتونم مثل شما همت بلندی داشته باشم.

کبری

سلام.
ممنون برای توضیحات خوب و کامل شما.

هفت سال پیش برای اولین بار رفتم کلاس زبان و وقتی به ترم هفتم رسیدم بخاطر شرایطی که برام پیش اومد دیگه نتونستم برم. راستشو بخواین توی کلاس هم که بودم اصلا راضی نبودم. احساس میکردم تعدادی از بچه ها سطحشون خیلی بالاتر از من و بقیه بود و مرتب کلاس رو به دست میگرفتن و باعث گوشه گیری ما میشدن.

امسالم امتحانی یک ماه در دوره ی آموزش اینترنتی زبان شرکت کردم ولی باز نتیجه دلخواه نگرفتم چون توی کلاس یه سری از بچه ها فرصت بهت نمیدادن برای داوطلب شدن و بیشتر اوقات ساکت بودم. تا میومدی فکر کنی در مورد سوال, اونا سریع جوابو میگفتن! علاوه بر اون معلم میگفت حتما پیش مطالعه داشته باشین تا توی کلاس خوب پیش بریم. وقتی که با آمادگی میومدم سر کلاس ازمون چیزایی میپرسید که توی درس نبودن و این ضربه ای بود که باعث میشد روحیه مو ببازم! مثلا درس درمورد اندام بدن بود, به انگشت که رسید, اسم تک تک انگشتان رو پرسید! بنظر شما لازم بود؟

نمیدونستم چیکار کنم که بطور اتفاقی با سایت شما آشنا شدم. دلم میخواد تا حدی زبان بدونم که اگه یه خارجی به انگلیسی ازم کمک خواست بتونم راهنماییش کنم یا اگه از داروخانه داروی خارجی میخرم راحت بتونم دستورالعملش رو بخونم بدون اینکه از بقیه خواهش کنم حتی در مورد هر کالای خارجی هم همینطور.

مشتاق به یادگیریش هستم ولی انگار نا امید شدم نسبت بهش. هزار بار استارت زدم و عین هزار بار متوقف شدم!

ممنون برای وقتی که برای خوندن مطلبم میذارین.

با آرزوی بهترین ها برای شما

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
متاسفانه کلاسهای آموزشی این معایب رو داره. مهمترین مساله در یادگیری زبان انگلیسی این هست که بتونیم توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران رو پیدا کنیم. ولی پرداخته شدن به موضوعات کلیشه ای و اینکه فرصت به اندازه کافی به همه تو کلاسها داده نمیشه، باعث میشه راندمان این کلاسها بسیار کم باشه و بعضا نتایج منفی هم داشته باشه.

آتوسا

مرسی از راهنماییتون. بنده اخیرا بسیار به کتاب داستان های کوتاه انگلیسی علاقه مند شدم و لغات خیلی خوب در ذهن می نشیند. سپاس از زحماتتون

مستانه

سلام جناب ناصری عزیز
ممنون از برنامه خوب و مفیدتون؛ همینطور توجهی که به مراجعین خودتون دارید.
راستش من فارغ التحصیل ارشد جامعه شناسی هستم و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیاز به تقویت زبان دارم. تا به حال به صورت خودآموز زبان می خوندم و نتیجه هم بد نبود اگرچه کاملاً رضایت بخش هم نبود. در حد رفع نیاز. اما علاقه زیاد به مطالعه و پژوهش باعث شد جدی تر به بحث زبان توجه کنم. به همین دلیل مدتیه به دنبال یک روش مفید برای یادگیری زبان هستم. از جایی که ساکن کرمانشاه هستم تصمیم گرفتم در دوره های reels آقای محمدی شرکت کنم. درحین تحقیق در این زمینه متوجه شدم شما هم مطالبی مشابه با این روش رو مطرح کردید این بود که برنامه شما رو هم نصب کردم.
درپايان برای هر دوی شما دو بزرگوار آرزوی موفقیت دارم.
با سپاس فراوان

علیرضا

حسین آقای عزیز سلام!
بنده مقاله‎ی شما رو در مورد این که خوندن چه کتابهایی برای یادگیری انگلیسی خوبه، رو خوندم و خیلی استفاده کردم. نرم افزارتون رو هم نصب کردم که جالب بود. البته من انتظار داشتم با یه چیزی مثل دوئولینگو (ِDuolingo) مواجه بشم. چون این نرم افزار روش منحصر به فردی رو ارائه داده که البته شاید پایه‎گذار این روش Rosetta Stone باشه. و اون هم یادگیری به وسیله‎ی بازی هست. من خدا رو شکر، خودم زبانم از سطح قابل قبولی برخورداره چون یه دوره کلاسهای کانون زبان رو گذروندم و متون انگلیسی زیادی هم مطالعه کردم. اما دنبال یه روش برای آموزش زبان به افراد مبتدی می‎گشتم تا این که مقاله‎ی شما رو در مورد « بهترین کتاب یادگیری زبان چیست؟ » رو خوندم و روی من اثر گذاشت. به نظرم با راه‎اندازی وبسایت و برنامه زبان‎شناس، راه خوبی رو شروع کردی. امیدوارم موفق باشی. اگر تونستی، برنامه‎ی Duolingo رو هم نصب کن و یه نگاهی بنداز بهش. فکر کنم به دردت بخوره.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خیلی ممنونم از نظری که دادین. بنده در جریان برنامه دولینگو هستم. این برنامه به نظرم برای مبتدی ها بسیار عالی هست که انشالا وقت کردیم در آینده مورد مشابهی رو برای زبان انگلیسی مختص ایرانی ها میدیم.

Golnaz

من هم کاملا با شما موافق هستم من خودم فقط کتاب های درسی میخواندم و هیچ نتیجه ای نمیگرفتم بخاطر همین آموزشگاه خودم را تغییر دادم ولی باز هم نشد تا اینکه از کتاب های دیگر استفاده کردم و الان به نتیجه دلخواه خودم رسیده ام

مرضیه

با سلام و احترام
جناب اقای ناصری در ابتدا تشکر میکنم از وقتی که میزارید و صادقانه تجربیات خودتون رو در اختیار کسانی مثل بنده قرار میدید که یادگیری زبان مث یک غولی در ذهنشون شده
منم مث خود شما که فرمودید هرراهی رو رفتین نتیجه نداد درگیر یادگیری زبانم امسال میخام کنکور دکتری شرکت کنم و واسه مصاحبه ها مدرک زبان داشته باشم ولی سطح زبانم خیلی ضعیفه. لغات تو ذهنم نمیمونه و زود ناامید میشم از ادامه یادگیری سر جلسه کنکور هیچ وقت جرات زدن تست کنکور نکردم ولی واقعا جدی قصد دارم که زبانم رو تقویت کنم
امروز که اتفاقی سایت شما رو دیدم خیلی خوشحال شدم. میشه لطفا راهنمایی کنید که منی که زبانم ضعیفه چجوری شروع کنم که بتونم هم سر جلسه کنکور تست بزنم و هم مدرک زبان ام اس ارتی بگیرم
پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم
با سپاس

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
راهنمایی هایی که ما توی وبسایت انجام دادیم، اختصاصی برای کنکور نیستن. بلکه بیشتر به درد نیازهای کاربردی میخورن (نه تئوری) البته نه اینکه هیچ تاثیری توی کنکور نداشته باشه. چون شما اگه به صورت عملی زبان رو خوب بلد باشین، با اندکی تلاش تئوریتون هم قوی میشه.
با توجه به این موضوع نمیدونم دقیقا از بنده چی میخواین. اگه روشهایی برای یادگیری عملی میخواین که در خدمت شما هستیم. اما مختص کنکور، از اونجایی که خودم یکی از مخالفین سر سخت کنکور هستم :) راهنمایی خاصی نمیتونم به شما بکنم متاسفانه

آرشیو نظرات دیگر: