رسیدن به اهداف – قسمت اول: تصدیق

داشتن نگرش صحیح، انتخاب تیزبینانه‌ی اهداف، و رسیدن به این اهداف، ازجمله استراتژی‌هایی است که در این نوشته و دو نوشته‌ی آتی می‌خواهیم به آن بپردازیم. این تکنیک‌ها و استراتژی‌ها باعث می‌شود که روشی اتخاذ کنید که درنهایت بتوانید به اهداف خود برسید. حال این هدف فرقی نمی‌کند که یادگیری زبان انگلیسی باشد، یا هر هدف دیگری که در زندگی دارید. اولین قدم دررسیدن به اهداف، داشتن نگرش صحیح در رابطه با خود است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. (نوشته‌های بعدی این سه‌گانه: قسمت دوم ، قسمت سوم)

رسیدن به اهداف

تصدیق خود

If you think you can, or you think you can’t, you’re right.

چه فکر کنی که می‌توانی، چه فکر کنی که نمی‌توانی، در هر دو صورت نظر شما صحیح است (درست از آب در می‌آید)

هنری فورد (Henry Ford)

داشتن نگرش صحیح، اهمیت بسیار زیادی دررسیدن به اهدافی که برای خود قرار می‌دهید، دارد. خیلی از افراد، حتی قبل از اینکه شروع به انجام کاری بکنند، شکست می‌خورند. تنها به خاطر اینکه نگرشی منفی، یا عقیده‌ای نادرست، در رابطه با خودشان و قابلیت‌هایشان دارند.

یک راه ساده، اما قدرتمند، برای غلبه بر این نگرش‌ها و عقاید منفی، بیان تصدیق‌های مثبت است. تصدیق، اظهارات سازنده‌ای است که هرروز، برای خودتان، به‌دفعات مکرر، تکرار می‌کنید.

باگذشت روزها و هفته‌ها، این اظهارات در ناخودآگاه شما به طرز عمیقی نفوذ می‌کند، و ذهن خودآگاه، عقاید و رفتارهایتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در همان حالی که نگرش ناخودآگاه شما مثبت و سازنده می‌شود؛ عقاید خودآگاه و رفتارتان نیز از آن تبعیت می‌نماید. این موضوع به‌تدریج کاری می‌کند که شما، این عقاید جدید را باور کنید. و این خود باعث می‌شود که انگیزه و نیروی موردنیاز، برای گذر از سختی‌ها و رسیدن به موفقیت، را به دست بیاورید.

ساختن تصدیقی سازنده شامل پنج قدم مهم است:

۱- جمله‌ای انتخاب کنید

خیلی مهم است که جمله‌ای مثبت انتخاب کنید. چون خیلی‌ها فقط چیزی را انتخاب می‌کنند که خنثی باشد، یا به‌سختی برداشت مثبتی از آن صورت بگیرد.

به‌عنوان‌مثال:

“مکالمه زبان انگلیسی من بد نیست.”

“من تا حدودی می‌توانم با اطمینان انگلیسی صحبت کنم.”

این جملات، اظهارات سازنده‌ی خوبی نیستند. زیرا آن‌چنان‌که بایدوشاید مثبت نیستند. به‌جای این‌ها باید جمله‌ای انتخاب کنید که تا آنجایی که می‌توانید، مثبت باشد:

“مکالمه زبان انگلیسی من عالی است.”

“من در صحبت کردن به زبان انگلیسی، اعتمادبه‌نفس بالایی دارم.”

بنابراین اولین قدم این است که اظهاراتی انتخاب کنید که تا جایی که می‌توانید مثبت باشد.

۲- جمله‌ای کوتاه انتخاب کنید

اظهاراتتان، علاوه بر اینکه بایستی مثبت باشد، بایستی کوتاه و ساده نیز باشد. بایستی بتوانید که اظهارات مثبت را به‌راحتی و با شور و احساس، به زبان بیاورید. بنابراین جملات بلند اصلاً مناسب نیست. مثالی از یک جمله‌ی بلند را در ادامه مشاهده می‌کنید:

“من یک گوینده‌ی انگلیسی‌زبان با اعتمادبه‌نفس هستم که می‌توانم هرروز با افراد زیادی صحبت کنم و عاشق بیان نظرات و عقاید خود در رابطه با موضوعات مختلف هستم.”

به‌جای جمله‌ی بالا، جملات پایین خیلی می‌تواند مؤثر و کارآمد باشد:

“من با اعتمادبه‌نفس به زبان انگلیسی صحبت می‌کنم.”

“من به زبان انگلیسی مسلط هستم.”

“من شجاعانه عقاید خودم را ابراز می‌کنم.”

بنابراین به یاد داشته باشید که اظهاراتی کوتاه، مثبت و بی‌پروا انتخاب نمایید.

۳- کاری کنید که احساس خوبی به شما دست بدهد.

وقتی‌که می‌خواهید جمله‌ی مثبتی انتخاب کنید، تغییرات مختلفی را روی آن اعمال کنید. سپس جملات به‌دست‌آمده را با صدای بلند بگویید.

کدام‌یک احساس بهتری به شما می‌دهد؟

با کدام‌یک رابطه‌ی خیلی بهتری می‌توانید برقرار کنید؟

وقتی‌که جمله‌ی مناسب را پیدا کردید، همان را مورداستفاده قرار دهید. چون این جمله همان جمله‌ای است که بهترین تأثیر را رویتان می‌گذارد.

۴- تکرار

وقتی‌که یک جمله‌ی مثبت انتخاب کردید، بایستی که در طول روز آن را زیاد تکرار کنید تا تأثیر خودش را بگذارد. این جمله بایستی ورد زبانتان گردد. صبح زود، نزدیک‌های ظهر، شب، و قبل از خواب، زمان‌هایی هستند که برای این کار مناسب است.

همچنین می‌توانید تصدیقتان را دقیقاً قبل از زمانی که کاری برای رسیدن به هدفتان می‌خواهید انجام بدهید، بگویید. این کار به شما قدرت ذهنی، و صبر و شکیبایی می‌دهد.

۵- تصدیق نیازمند عمل است

لازم نیست که از همان ابتدای کار تصدیقتان را باور کنید. به یاد داشته باشید که تصدیق، ابتدا روی رفتارتان تأثیر می‌گذارد. رفته‌رفته تغییر در رفتارتان باعث می‌شود که عقایدتان نیز عوض شود. مخصوصاً وقتی‌که نتایج مثبتی را مشاهده نمایید.

به‌عنوان‌مثال، شاید وقتی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید خیلی خجالت‌زده می‌شوید. اما هدف شما این است که اعتمادبه‌نفستان بالا برود. ممکن است که تصدیق مقابل را انتخاب نمایید: “من با شجاعت به زبان انگلیسی صحبت می‌کنم.” مطمئناً از اول به همچون چیزی باور قلبی ندارید. اما با تکرار این تصدیق برای دفعات زیاد و در هفته‌های متوالی، رفته‌رفته نگرش شما مثبت می‌شود، که این خود، روی شجاعت شما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که خجالت‌زده بودن خود را بیشتر تحمل نمایید و کمتر آن را ابراز کنید.

پس‌ازاین، قادر خواهید بود که بیشتر در مکالمات انگلیسی شرکت کنید و بر احساس منفی خود غلبه کنید. سپس نتایج این موضوع را مشاهده می‌کنید، که این خود اعتمادبه‌نفس شما را به‌طور تصاعدی افزایش می‌دهد. درنهایت این موضوع منجر به این می‌شود که واقعاً باور کنید که با شجاعت می‌توانید انگلیسی صحبت کنید.

تصدیق‌های ساده‌ی احتمالی

در ادامه تعدادی از تصدیق‌های ساده و مثبت که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، به شما نشان داده می‌شود. ازآنجایی‌که هدف شما یادگیری زبان انگلیسی است، بهتر است که این تصدیق‌ها را نیز به‌صورت انگلیسی به کار ببرید:

 1. I am a confident English speaker.
 2. I am a brave English speaker.
 3. I can speak English fluently.
 4. I can speak English quickly.
 5. I can speak English smoothly.
 6. I can speak English fast.
 7. I understand English well.
 8. English mistakes are my friends.
 9. I love speaking English.
 10. I’m an interesting person to talk to.
 11. I’m great at telling stories in English.
 12. I’m skillful at starting conversations.
 13. I’m skillful at leading conversations.
 14. I’m skillful at sustaining conversations.
 15. I can communicate anything in English.
 16. I can communicate with anyone in English.
 17. I can communicate with great skill in English.
 18. I get better everyday at English.
 19. I achieve results everyday at English.
 20. I am unstoppable at English.

به عنوان تمرین، خودتان برای خودتان یک تصدیق احساسی انتخاب کنید و آن را هر روز تکرار کنید. میتوانید در قسمت نظرات، تصدیق خود را با دیگران در میان بگذارید.

==============

ویدئوی مرتبط:

نوشته شده در روانشناسی آموزش.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

یک دیدگاه