عیب‌جویی و نکوهش، بزرگ‌ترین دشمن موفقیت

در این درس، در رابطه با یکی از بزرگ‌ترین دشمنان موفقیت صحبت می‌کنیم. این دشمن، جلوی بسیاری از موفقیت‌ها را در زندگی گرفته است. خیلی از افراد، به خاطر همین دشمن، شکست‌خورده‌اند. آدم‌هایی که می‌توانستند موفقیت‌های بزرگی در زندگی داشته باشند. اما در عوض شکست خوردند و یک زندگی نومیدانه و فلاکت‌بار داشته‌اند. اگر شما نمی‌خواهید که یکی از این افراد باشید، بایستی که بر این دشمن غلبه کنید و آن را شکست دهید. در حقیقت، تمامی افراد موفق جهان، به نحوی با این مانع مواجه شده‌اند و در طول زندگی خود با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراین اگر شما نیز می‌خواهید آدم موفقی باشید بایستی بدانید که چطور با این مانع روبرو شوید. این دشمن چیزی نیست جز عیب‌جویی و نکوهش دیگران و ترس از آن.

================

نکته: اگر می‌خواهید مستقیما فایل‌های آموزشی انگلیسی را گوش بدهید به آخر این نوشته مراجعه کنید.

================

هر جا آدم موفق هست، آدم عیب‌جو و منفی‌باف هم هست

در طول زندگی، هر جا که آدم موفقی ببینید، دوروبر وی، آدم‌های عیب‌جوی زیادی نیز مشاهده می‌کنید. آدم‌هایی را می‌بینید که به‌شدت از آن‌ها انتقاد می‌کنند و پشت سر آن‌ها حرف‌های بد زیادی می‌زنند. حتی در خانواده و دور و اطراف خودمان هم این موضوع زیاد دیده می‌شود. فرض بفرمایید که موفقیت خاصی در زندگی دارید. مثلاً شاید پول بیشتری درمی‌آورید. یا شاید زندگی شاد و سلامت و سرحالی دارید؛ بااین‌حال یکی از اعضای فامیل، یا یکی از همکارانتان شروع می‌کند و پشت سر شما حرف میزند و از شما و زندگی‌تان عیب‌جویی می‌کند. چطور با این افراد کنار می‌آیید؟

خیلی از افراد، از انتقاد و نکوهش شدن می‌ترسند. این‌قدر از این موضوع هراس دارند که اصلاً تلاشی نمی‌کنند. این افراد خیلی ساکت عمل می‌کنند تا از هرگونه انتقاد و نکوهش دوری کنند. این کار باعث می‌شود که این‌ها هیچ‌وقت ریسک نکنند و به دنبال رؤیاهای خود نروند. شاید اگر بگوییم که این موضوع یک تراژدی محسوب می‌شود اغراق نکرده باشیم.

حقیقت زندگی این است که انتقاد و نکوهش شدن جزئی از زندگی است. به همان میزان که شما در زندگی آدم موفقی بشوید، به‌احتمال‌زیاد، افراد عیب‌جوی بیشتری را به خود جذب می‌کنید. در حقیقت افراد والامقام افرادی هستند که معمولاً بیشترین انتقادها از آن‌ها می‌شود. هرچقدر که شما بیشتر برجسته باشید، احتمالاً افراد بیشتری به انتقاد از شما می‌پردازند.

به‌عنوان‌مثال خود بنده وقتی وب‌سایت زبانشناس را راه انداختم افراد زیادی به انتقاد کردن و عیب‌جویی از بنده پرداختند که حتی فکرش را هم نمی‌کردم. اگر بنده به حرف این افراد گوش می‌دادم و کاری که به‌تازگی شروع کردم را بی‌خیال می‌شدم، الآن یک چنین وب‌سایت و کاربران خوبی نداشتم. روزانه تقریباً هزار نفر به سایت بنده سر می‌زنند و وقتی می‌بینم که واقعاً از مطالب راضی هستند به بنده هم احساس خیلی خوبی دست می‌دهد و لذت می‌برم و کار را با قدرت بیشتری ادامه می‌دهم.

انتقاد

نمونه ای از عیبجویی های دیگران، هنگامی که تازه این سایت را راه انداخته بودم.

چرا عیب‌جوها به انتقاد از دیگران می‌پردازند؟

شاید اگر انگیزه‌ی افراد عیب‌جو را بیشتر متوجه شویم، بتوانیم با این موضوع بیشتر کنار بیاییم. در فکر این افراد چه می‌گذرد که این‌قدر از دیگران انتقاد می‌کنند؟

۱- حسادت

مهم‌ترین دلیل عیب‌جویی از دیگران احساس حسادت است. افراد عیب‌جو معمولاً تنبل یا بدبخت هستند و همه‌ی بدبختی‌های خود را از چشم دیگران می‌بینند (Victim mentality = افرادی که بدبختی خود را از دیگران می‌دانند). به خاطر همین، این افراد معمولاً زندگی شادی ندارند. بنابراین وقتی افرادی را می‌بینند که در زندگی خود موفق هستند و زندگی شادی دارند، احساس حسادت می‌کنند. این احساس حسادت باعث می‌شود که به عیب‌جویی بپردازند تا فرد موفق را (حداقل در ذهن خود) به پایین بکشند و زمین‌گیر کنند. این کار باعث می‌شود که احساس بهتری به آن‌ها دست بدهد و خود را شکست‌خورده ندانند.

حسادت مهمترین عامل عیبجویی از دیگران است.

حسادت مهمترین عامل عیبجویی از دیگران است.

۲- خودبرتربینی

دومین دلیل عیب‌جویی از دیگران این است که افراد عیب‌جو با این کار می‌توانند خودشان را بدون هیچ تلاش و ریسکی، برتر ببینند. انسان می‌تواند با انجام کاری سخت و برجسته، احساس برتری بکند اما این کار ریسک بالایی به همراه دارد. مثلاً فرض بفرمایید که نویسنده هستید و می‌خواهید کتابی چاپ کنید. چاپ کتاب ریسک بالایی دارد چون ممکن است که کسی از کتاب شما خوشش نیاید. بنابراین این کار باوجوداینکه می‌تواند کار برجسته‌ای باشد اما کمی ترسناک نیز به نظر می‌رسد.

افراد عیب‌جو معمولاً افرادی هستند که نمی‌خواهند در زندگی خود، کار برجسته‌ای انجام دهند. چون نمی‌خواهند زیر بار عواقب آن بروند. به‌جای این، آن‌ها افراد دیگری که به دنبال انجام کارهای بزرگ هستند را پیدا می‌کنند و مرتب از آن‌ها انتقاد می‌کنند و این کار باعث می‌شود که خلأ کار خودشان را بپوشانند و احساس برتری به خودشان دست بدهد.

با انتقاد و نکوهش دیگران، حس خود-برتربینی به آدم دست می دهد.

با انتقاد و نکوهش دیگران، حس خود-برتربینی به آدم دست می دهد.

۳- محافظه‌کاری

سومین دلیل انتقاد و عیب‌جویی از دیگران این است که خیلی‌ها معمولاً از کارها و رویکردهای جدید می‌ترسند. به این افراد محافظه‌کار میگویند. بنابراین اگر شما کار جدیدی انجام بدهید، یا ایده‌ی جدیدی در ذهن خود داشته باشید از شما انتقاد می‌کنند.

چطور با عیب‌جویی و انتقاد کنار بیاییم؟

با توجه به مطالب فوق، اگر می‌خواهید که آدم موفق و برجسته‌ای بشوید، باید با عیب‌جویی‌ها و انتقادات کنار بیایید. این کار اصلاً کار ساده‌ای نیست اما قدم‌های زیر می‌تواند این کار را برای شما راحت‌تر کند:

مراحل کنار آمدن با عیبجوها

مراحل کنار آمدن با عیبجوها

۱- پذیرش انتقاد و منتقدان

انتظار این را داشته باشید که از شما انتقاد شود. چون همان‌طور که در بالا آمد انتقاد و عیب‌جویی در ذات خیلی از افراد وجود دارد. خیلی‌ها ذاتاً آدم‌های حسودی هستند و تاب دیدن موفقیت دیگران را ندارند. بنابراین این موضوع همیشه اتفاق میفتد. این موضوع در تاریخ برای سالیان هزار، رخ داده است و در ادامه نیز رخ می‌دهد. بنابراین اولین کار برای کنار آمدن با این موضوع این است که منتظر انتقاد از خود باشیم و چیز عجیبی برایمان نباشد. و فکر نکنیم که چون از ما انتقاد می‌شود، پس حتماً مشکلی در کارمان وجود دارد.

همچنین بایستی انتقاد را بپذیرید علیه آن نجنگید. چون طبیعی است که هیچ‌وقت نتوانید ۱۰۰ درصد آدم‌های روی زمین را از کار خود راضی نمایید. بنابراین نگران انتقاد نباشید چون امری کاملاً طبیعی است. حتی اگر کسی به شما به خاطر موفقیتتان توهین هم کرد، به‌سادگی و بزرگوارانه از کنار آن بگذرید و عکس‌العمل خاصی نشان ندهید.

۲- دوری کردن از عیب‌جویان

قدم دوم این است که تا جایی که می‌توانید از افراد عیب‌جو دوری‌کنید. اگر به این موضوع دقت کنیم که عیب‌جوها از افراد موفق چه چیزی می‌خواهند، متوجه می‌شویم که آن‌ها دوست دارند که ببینند افراد موفق چه عکس‌العملی نشان می‌دهند. آن‌ها دوست دارند که ببینند شما عصبانی شده‌اید. آن‌ها دوست دارند که ناراحتی شما را ببینند. آن‌ها دوست دارند بدانند که قدرت این را داشته‌اند که شما را مجبور کنند که احساس بدی نسبت به خود داشته باشید. زیرا اگر شما را ناراحت کنند احساس بزرگی و خودبرتربینی به آن‌ها دست می‌دهد. بنابراین شما بایستی که خوراک آن‌ها را با دور کردن آن‌ها از خود، قطع نمایید. به‌عنوان‌مثال در محیط‌های مجازی اگر می‌بینید شخصی هست که مرتب به صفحه‌ی شما می‌آید و مطالب ناجور می‌نویسد، کافی است که وی را بلاک کنید. با این کار خوراک وی را قطع کرده‌اید و هیچ‌چیزی به وی نداده‌اید. اما اگر به‌جای بلاک کردن و نادیده گرفتن وی، تحریک شوید و جواب وی را بدهید، در حقیقت خوراک وی را فراهم کرده‌اید و آن شخص دیگر شما را ول نمی‌کند.

در محیط واقعی کافی است که حتی‌الامکان با افراد عیب‌جو هم‌نشین نشوید و با آن‌ها صحبت نکنید. اگر این کار امکان‌پذیر نیست، حداقل با آن‌ها دوستانه برخورد نکنید. یک‌جوری با آن‌ها برخورد کنید که انگار اصلاً آن‌ها را نمی‌شناسید و در زندگی شما هیچ نقشی ندارند.

در کل در نظر داشته باشید که هیچ‌وقت، تأکید می‌کنم هیچ‌وقت تلاش نکنید که خودتان را به افراد عیب‌جو بقبولانید، یا کارهای خود را به آن‌ها توضیح دهید. حتی آن‌ها را تحقیر هم نکنید و به انتقاد از آن‌ها نپردازید. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که با یک لبخند از کنار انتقادهای آن‌ها بگذرید. همین!

البته این کار باعث نمی‌شود که آن‌ها دیگر از شما عیب‌جویی نکنند؛ اما شما حتی‌الامکان سخنان بیجای آن‌ها را نمی‌شنوید و با آن تحریک نمی‌شوید.

۳- تمرکز روی افرادی که عاشق کارتان هستند

وقتی شما آدم متفاوت و موفقی هستید، درست است که آدم‌های عیب‌جوی زیادی ممکن است دوروبر شما پیدا شود؛ اما آدم‌هایی نیز پیدا می‌شوند که عاشق شما و کارتان هستند. با توجه به این موضوع، اصلاً چه دلیلی وجود دارد که روی آدم‌های منفی تمرکز داشته باشید؟ چه دلیلی وجود دارد که احساساتتان را خرج آن آدم‌های منفی و عیب‌جو بکنید که اصلاً شما را دوست ندارند و اهمیتی برای شما قائل نمی‌شوند؟ به‌جای تمرکز روی افراد بد، روی افراد شگفت‌انگیزی که عاشق شما و کارتان هستند تمرکز کنید! خیلی ساده است نه؟ تمام انرژی خود را صرف این افراد بکنید تا روزبه‌روز موفقیتتان بیشتر بشود. با آن‌ها صحبت کنید، آن‌ها را حمایت کنید، و به آن‌ها عشق بورزید. این کار باعث می‌شود که خیلی راحت‌تر از پس افراد منفی بر بیایید.

۴- قدردانی از عیب‌جوها!

شاید این موضوع خیلی عجیب به نظر برسد و خیلی هم سخت باشد. چرا بایستی قدردان عیب‌جوها باشید؟ زیرا آن‌ها نشانه‌ای هستند که شما آدم متفاوت و موفقی هستید! خیلی واضح به شما بگویم: حقیقت این است که اگر شما هیچ کار متفاوتی انجام ندهید و اگر در زندگی آدم شکست‌خورده‌ای باشید؛ هیچ‌کسی از شما عیب‌جویی نمی‌کند چون اهمیتی برای آن‌ها ندارید! توجه داشته باشید که افراد موفق، معمولاً موردنقد و نکوهش قرار می‌گیرند و افراد شکست‌خورده، معمولاً نادیده گرفته می‌شوند.

بنابراین اگر معمولاً موردنقد و نکوهش دیگران قرار می‌گیرید، این را نشانه‌ی موفقیت خود بدانید و قدردان این موضوع باشید؛ زیرا حتماً کار خیلی بزرگی انجام داده‌اید که این‌همه توجه به‌سوی شما جلب شده است. از طرف دیگر اگر آدم‌های سنتی و محافظه‌کار از کار شما خوششان بیاید بایستی یک مقداری در رویکردتان تجدیدنظر کنید. چون دارید همان کاری را انجام می‌دهید که خیلی از آدم‌های معمولی دیگر آن را قبلاً انجام داده‌اند.

نکته‌ی پایانی

همان‌طور که گفتیم ممکن است حس شما نسبت به انتقاد و نکوهش، در ابتدای کار، عصبانیت باشد که این کار دقیقاً باعث می‌شود که خوراک افراد عیب‌جو را فراهم کرده باشید. اما با انجام دادن قدم‌های بالا می‌توانید به انتقاد و نکوهش‌هایی که نسبت به شما صورت می‌گیرد بخندید و حتی قدردان آن نیز باشید. این کار حس فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد و شما می‌توانید به راه رفتن در مسیر موفقیت خود ادامه بدهید.

=================

فایل‌های انگلیسی برای تمرین زبان

برای یادگیری زبان انگلیسی ابتدا کلیپ زیر را نگاه کنید و در ادامه به فایل صوتی تکمیلی آن گوش دهید.

توجه بفرمایید که اگر تنها یک‌بار این مطالب را گوش بدهید تأثیر چندانی در یادگیری زبان نخواهد داشت. پیشنهاد می‌کنم حداقل به مدت یک هفته، روزی دو بار این مطالب را گوش بدهید تا حسابی در ذهنتان جا بیفتد. در طول این کار می‌توانید استراتژی‌هایی که در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه ی زبان انگلیسی آمده است را روی فایل‌های زیر پیاده‌سازی نمایید.

ویدئوی آموزشی:

فایل متنی ویدئو:

دانلود pdf

فایل صوتی توضیحات تکمیلی:

فایل متن توضیحات تکمیلی:

دانلود pdf

دانلود فایل pdf توضیحات تکمیلی

نوشته شده در روانشناسی آموزش.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

4 دیدگاه

  1. حسین جان سلام. ممنون به خاطر زحماتت. ببخش فایل پی دی اف دوم کار نمیکنه.اگه محبت کنی. مرسی بازم.

  2. سلام.خیلی حرفهاتون منطقی ومفیدند.من چند وقتی که توی حرکت رو به جلو وبه سمت آرزوهام رفتن متوقف شدم.متاسفانه همنشینی با آدمای عیب جو که صراحتا منو نقد نمیکنن،اما میگن شیوه زندگی ما درسته و تو اشتباه میری آزارم میده.تقریبا تمام وقتم رو صرف این میکنم که به اونها ثابت کنم راهم اشتباه نیست.ای کاش بتونم از صحبت کردن با اینها خودمو رها کنم.متاسفانه چند وقتیه خودمو گم کردم ازبس فشارای این جور ادمها دوروبرم هست.

    • سلام
      شما دقیقا بایستی که از قدم هایی که تو این نوشته گفتیم استفاده کنی و ارتباطتو با این افراد تا جایی که میتونی کم و کمتر کنی.
      در غیر اینصورت چاره ای جز تسلیم شدن و همرنگ جماعت شدن نداری که اونوقت تبدیل میشی به یه فرد عادی مثل بقیه. که امیدوارم اینطور نباشه و بتونی پله های موفقیت رو دونه دونه طی کنی. :)