فرمول “یادگیری برای مهارت” در زبان انگلیسی

بهترین راه برای آموزش زبان انگلیسی پیروی از فرمول کسب مهارت است.

برای یادگیری زبان انگلیسی و یا هر مهارت دیگر، بایستی از فرمول کسب مهارت پیروی کرد. اما فرمول کسب مهارت چیست؟

بنده هرگاه تصمیمی جدی دارم که در حرفه‌ای ماهر شوم، از یک فرمول ساده‌ی کسب مهارت پیروی می‌کنم. برای نمونه من این فرمول را در تجارت، موفقیت علمی و موفقیت روانی، بکار می‌گیرم. فرمول یادگیری برای مهارت به شکل زیر است:

 • یافتن یک آموزگار، مربی، الگو و یا استاد برجسته
 • تمرین فلسفه کایزن یا همان بهبود یافتن پیوسته و بی‌پایان برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه
 • یادگیری عمیق در فواصل زمانی معین

همین! خیلی ساده ولی کاملا عملی و قدرتمند.

یافتن استاد یا الگوی برجسته در آموزش زبان انگلیسی

نخستین گام برای کسب مهارت در هر حرفه‌ای یافتن یک استاد و یا الگوی برجسته در آن حرفه است. این کار، کار ساده‌ای نیست. بیشتر آموزگاران در هر حرفه‌ای در حد متوسط یا میانگین قرار دارند. در حقیقت در هر زمینه‌ی علمی که بنده دنبال کردم، چیزی نزدیک ۹۹ درصد استادان میان بازه‌ی ضعیف تا متوسط تا خوب قرار می‌گیرند.

پرواضح است که هیچ‌کس دوست ندارد که آموزگار بدی داشته باشد. ولی نباید به آموزگاری در حد متوسط و یا صرفاً در حد خوب اکتفا کرد. این اساتید همشان گرایش دارند که از مواد و منابع یکسانی استفاده کنند. آن‌ها همان ایده‌های ساده و قدیمی را برای آموزش زبان انگلیسی (و یا هر چیز دیگری) دارند. به‌ویژه در زبان انگلیسی این موضوع خیلی مشاهده می‌شود. اساتید بسیار زیادی که روش‌های تکراری آموزش کتابی را به کار می‌گیرند، با همان تمارین خسته‌کننده و روش‌های حفظی.

البته این تنها در مورد زبان انگلیسی نیست. در موسیقی نیز بنده همین موضوع را مشاهده کردم. برای نمونه بیشتر اساتید آوازخوانی، روش‌های ساده‌ی یکسانی را بکار می‌گیرند. یک سال تمام طول می‌کشید تا بتوانیم یک آموزگار آواز برجسته پیدا کنیم. این موضوع کاملا طبیعی است. یافتن یک آموزگار برجسته زمان فراوانی می‌برد و بایستی صبورانه به دنبال وی بود.

هنگامی‌که اساتید را ارزیابی می‌کنید، بسیار مهم است که به این نکته توجه داشته باشید که آموزش یک حرفه، مهارت کاملا متفاوتی را نسبت به انجام دادن همان حرفه می‌طلبد. به عبارت دیگر، تنها به خاطر اینکه شخصی انگلیسی‌زبان است و یک مدرک دکتری در زبان انگلیسی دارد دلیل نمی‌شود که استاد خیلی خوبی باشد. این را در هر چیز دیگری می‌توانید ببینید. برای نمونه در همین حرفه‌ی موسیقی الان گیتاریست‌های عالی بسیار زیادی وجود دارند که در آموزش گیتار بسیار وحشتناک‌اند.

آموزش یک مهارت کاملا مجزاست. دنبال اساتیدی بگردید که روش‌های قدرتمند مخصوص به خودشان دارند. نه کسانی که به تعدادی کتاب آموزشی اتکا می‌کنند. دنبال اساتیدی بگردید که به شما انرژی می‌دهند. کسانی که شما را نسبت به یادگیری زبان انگلیسی هیجان‌زده می‌کنند. روانشناسی ۸۰ درصد موفقیت در زبان انگلیسی است. بنابراین دنبال فردی باشید که به شما امید بخشد و انگیزه‌ی شما را در حد بالایی نگه دارد.

تمرین فلسفه‌ی کایزن یا همان بهبود پیوسته در زبان انگلیسی

هنگامی‌که استاد و یا الگوی واقعی خود را یافتید بایستی دو روش آموزشی مختلف را به‌صورت پشت سر هم اتخاذ کنید. اولی بهبود ثابت و پیوسته در زبان انگلیسی و یا همان روش فلسفی کایزن است. کایزن یک کلمه‌ی ژاپنی به معنی تمرکز بر بهبود روزانه‌ی خیلی خیلی کوچک است. این روش بسیار بسیار شگفت‌انگیز است و در حقیقت این پیشرفتی که در تمامی زمینه‌ها در کشور ژاپن دیده می‌شود بر پایه‌ی بکار بردن همین روش فلسفی است. کافی است که روزانه نیم ساعت یا یک ساعت خود را به زبان انگلیسی اختصاص دهید. و روزانه سعی می‌کنید که بهبود بسیار کمی را در زبان انگلیسی داشته باشید. فلسفه‌ی کایزن در طول زمان بسیار قدرتمند می‌شود. شما با بهبودهای بسیار کوچک روزانه آغاز می‌کنید و هرروز کمی از روز قبل بهتر می‌شوید. ولی یک‌دفعه پیشرفت بسیار زیادی را مشاهده می‌کنید. این پیشرفت هرروز بزرگ‌تر و سریع‌تر می‌شود. طوری که پس از یک سال اگر در این روش پایداری به خرج دهید نتایجی باورنکردنی را مشاهده خواهید نمود.

فلسفه کایزن در زبان انگلیسی

در فلسفه ی کایزن تغییرات کوچک تدریجی بعد از مدت زمان زیادی به یک پیشرفت بزرگ تبدیل می شود

یادگیری عمیق در فواصل زمانی معین

فلسفه‌ی کایزن فرآیند بسیار قدرتمندی است. ولی خیلی‌ها این‌قدری بردبار نیستند که برای مدت زمان زیادی تا دیدن پیشرفت خود شکیبا بمانند. بنابراین این فلسفه را می‌توان با یادگیری عمیق و شدید زبان انگلیسی در فواصل زمانی مشخص ترکیب کرد. برای نمونه هر سه چهار ماه یک‌بار یک چهار هفته‌ی اساسی در یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید طوری که هرروز بجای نیم ساعت چهار تا پنج ساعت، خود را با زبان انگلیسی درگیر کنید. هدف این است که فکر خود را کاملاً مشغول زبان انگلیسی نمایید. ولی تنها برای زمان کوتاه چهار هفته. پس‌ازاین چهار هفته دوباره به همان روش بهبود تدریجی کایزن برمی‌گردید تا هم استراحتی به خود داده و هم فرصتی به ناخودآگاهتان که این یادگیری شدید را در خود استوار کند.

این سه نکته تمامی آن چیزی است که شما بایستی انجام دهید. نخست یک الگو یا استاد برجسته انتخاب کنید. سپس با انتخاب راهبردی مناسب در یادگیری زبان انگلیسی، روش بهبود پیوسته کایزن و بهبود عمیق را به‌طور پی‌درپی و بصورت کاملا آزادانه و مستقل بکار ببرید.

توجه بفرمایید که اکثر اساتید برجسته‌ی آموزش زبان و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد که خواندن و شنیدن مطالب جذاب به زبان انگلیسی برای بهبود پیوسته‌ی شما کافی است. شما در این راه نه به کتاب‌های گرامر زبان انگلیسی نیاز دارید نه مجبور خواهید بود که به روش های حفظ لغت روی بیاورید. بلکه تنها کافی است که با خواندن و شنیدن مطالب جذاب و مرتبط با نیاز خودتان از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید.

نوشته شده در روش‌های نوین.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

5 دیدگاه

 1. سلام ممنون از مطلب خوبتان. دقیقا همین بحث را اقای ای جی هوگ در مورد اموزش زبان می کنند. جالب است که بسیاری از مطالب و روش های ایشان در سایت شما هم به زبان فارسی وجود دارد.

  • نه تنها آقای هوگ بلکه اساتید متعددی به این روش ها روی آوردن. مثلا آقای steve kaufmann. البته همه ی اینها تمامی ایده های خودشون رو از جناب آقای پروفسور استفان کرشن میگیرن که با تئوری های جدیدشون انقلابی رو در موضوع یادگیری زبان دوم پدید آوردند.

 2. پر از کلی گویی.. استاد خوب پیدا کنید خیلی کلی است. بله استاد خوب زبان شما را خوب میکند این را همه میدانند. بنظرم این مقاله باید بسمت و سوی دیگری حرکت میکرد. باید به راهکارهایی اشاره میشد که فرد مستقل از دیگران زبان را بیاموزد.

  • توجه بفرمایید که در مقاله آورده ام که ما به استاد خوب نباید اکتفا کنیم و بایستی استادی را بیابیم که برجسته باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد. اگر مقاله را تا پایان میخواندید اشاره کردم که اساتید برجسته چه چیزی را پیشنهاد میکنند و همچنین راهکار مستقل خوانی را نیز در نوشتارهای قبلی پیشنهاد کرده ام.

  • درضمن قسمت انتخاب استاد شاید مقداری کلی بنظر برسد اما چاره ای جز عنوان آن نبود. مهمترین قسمت این مقاله توضیح فلسفه کایزن در یادگیری زبان انگلیسی است. این چیزی است که اکثر زبان آموزان از آن غافلند یعنی اکثرا به روش های سریع و غیر عملی روی می آورند و بعد از مدتی خسته می شوند و آموزش زبان انگلیسی را کنار می گذارند در حالی که با استفاده از فلسفه کایزن می توان پس از یک الی دو سال کاملا به نتیجه مطلوب رسید.