رازهای موفقیت در یادگیری زبان – قسمت اول

همان‌طور که مستحضر هستید، زبانشناس تاکنون توانسته است که برای زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، و اسپانیایی، نرم‌افزار اندروید آموزشی طراحی کند. زبان‌های دیگری نیز در ادامه به این لیست اضافه می‌شود. با توجه به اینکه رویکرد زبانشناس در تمامی این نرم‌افزارها یکسان است، زبان‌آموزان اغلب از بنده می‌پرسند که راهکار کلی برای یادگیری هر زبان دلخواهی چیست؟ آیا اصلاً این راهکار کلی وجود دارد؟ یا هر زبانی راهکار خاص خود را می‌طلبد؟

ازنظر بنده این راهکار کلی وجود دارد که و در ادامه می‌خواهم که این موضوع را برای شما موشکافی کنم.

۱- صرف زمان مناسب

یادگیری زبان، ازجمله چیزهایی است که خوشبختانه یا متأسفانه، هیچ راه میانبری ندارد. شاید مثلاً بتوان از روی شانس، یک‌شبه پولدار یا مشهور شد. مثلاً روی چیزی سرمایه‌گذاری کنید که یک‌دفعه قیمت سهامش چندین برابر شود. یا استعدادی در خوانندگی یا بازیگری داشته باشید که این استعداد یک‌دفعه کشف شود و یک‌شبه ره صدساله را طی کنید. اما یادگیری زبان مثل هیچ‌کدام از این‌ها نیست. وقتی‌که در حال یادگیری زبان هستید، هر چه قدر زمان بیشتری صرف این کار بکنید، بیشتر یاد می‌گیرید.

زمان

یادگیری زبان، هیچ راه میانبری ندارد و تنها راهش وقت گذاشتن است.

از طرف دیگر بایستی بدانید که یادگیری زبان، وقت خیلی زیادی از شما می‌گیرد. بنابراین نبایستی انتظارات بی‌مورد از خودتان داشته باشید. چون این انتظارات باعث می‌شود که پس از مدتی، انگیزه‌ی شما برای یادگیری، به‌شدت کاهش پیدا کند. زیرا وقتی انتظار داشته باشید که زبان را هر چه سریع‌تر یاد بگیرید، این موضوع نشان می‌دهد که فرایند یادگیری برای شما، همانند عاملی ناخوشایند است که بایستی هر چه سریع‌تر از شر آن خلاص بشوید.

بنابراین وقتی یادگیری زبانی جدید را شروع می‌کنید بایستی هرروز تمرین کنید و بدانید که این موضوع می‌تواند ماه‌ها و یا حتی سال‌ها از شما زمان بگیرد. اما در اینجا یک سؤال خیلی مهم مطرح می‌شود.

راهکارهای عملی برای ایجاد وقت برای یادگیری زبان چیست؟

۱-۱- ایجاد زنجیره‌ی یادگیری

فرض کنید که تصمیم گرفته‌اید که هرروز دست‌کم نیم ساعت زبان بخوانید. و تقویمی برای خود فراهم کرده‌اید که هرروز وقتی نیم ساعت زبان خواندید و به این هدفتان رسیدید، یک ضربدر بزرگ در آن روز، روی تقویم بزنید. وقتی این زنجیره‌ یک هفته، دو هفته، یک ماه یا دو ماه پشت سر هم شکسته نشود، و ببینید که مثلاً به‌اندازه‌ی دو ماه، همه‌ی روزها ضربدر دارند، فشار روانی بسیار زیادی به شما وارد می‌شود که به نشکستن زنجیره، ادامه بدهید. هرچقدر این زنجیره درازتر می‌شود، فشار روانی بیشتری به شما وارد می‌شود و انگیزه‌ی بیشتری برای نشکستن زنجیره، در شما ایجاد می‌شود.

بنابراین اولین راهکار عملی این است که تقویم بزرگی برای خودتان پرینت کنید و در اتاقتان قرار دهید. سپس هدفی برای خود در نظر بگیرید. پیشنهاد بنده، روزی حداقل نیم ساعت خواندن زبان است. سپس هرروز که به این هدفتان رسیدید، دایره‌ی آن روز تقویم را پررنگ کنید. اگر تنها همان نیم ساعت را خوانده‌اید، با رنگی روشن، آن دایره را پر نمایید. اما مثلاً اگر توانسته‌اید در آن روز، ۳ ساعت زبان بخوانید، آن روز را با رنگی تیره‌تر پر نمایید که همیشه بدانید که آن روز تلاش خیلی بیشتری کرده‌اید.

۲-۱- تغییر عادت‌های روزانه

همه‌ی ما میدانیم که اگر به چیزی عادت کنیم، دل کندن از آن عادت کار بسیار سختی خواهد بود. پس چه‌بهتر است که از این نیروی فوق‌العاده، استفاده‌ی مناسبی بکنیم و به چیزهای خوب عادت کنیم. در قسمت سوم سه گانه ی رسیدن به اهداف به این موضوع پرداختم که همیشه، تغییر عادت‌های فعلی، راحت‌تر از ایجاد عادت‌های جدید است. بنابراین می‌توانید که یک عادت به‌دردنخور، و یا حتی مضر را در نظر بگیرید، و آن را به یک عادت مفید تغییر دهید. مثلاً اگر عادت دارید که صبح‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شوید، نیم ساعت در اینترنت چرخ بزنید و اخبار اینترنتی را مرور کنید، به‌جای آن هر صبح نیم ساعت زبان بخوانید. این کار، کاملاً عملی است و در نوشته‌ی فوق جزئیات کامل این روش و نحوه‌ی پیاده‌سازی آن را توضیح داده‌ام.

عادت

علاقه و انگیزه باعث می شود که کاری را شروع کنیم، عادت باعث می شود که به کارمان ادامه بدهیم.

استفاده از دو تکنیک فوق می‌تواند یک یادگیری مستمر و روزانه را برای شما به ارمغان بیاورد که درنهایت دیر یا زود، چاره‌ای جز موفقیت در یادگیری زبان موردعلاقه‌تان پیدا نمی‌کنید.

۲- داشتن تمرکز و توجه

قابلیت تمرکز و توجه روی مطالب در هنگام یادگیری زبان، احتمالاً مهم‌ترین تفاوت بین یک زبان‌آموز خیلی خوب، و یک زبان‌آموز نه‌چندان خوب است. اگر در لابه‌لای مطالبی که از قبل بلد هستیم، مطالب جدیدی گنجانده شود، با خواندن و تکرار آن مطالب، می‌توانیم موارد جدید را یاد بگیریم:

۱-۲- توجه به لغات جدید

قبلاً در نوشته‌ی گسترده خوانی گفته بودم که مناسب‌ترین متنی که با آن بتوانید لغات جدید زبان را یاد بگیرید، متنی است که به‌طور میانگین در هر ۴-۵ خط، یک لغت جدید داشته باشد. اگر در هر خط، یک لغت جدید باشد، آن متن خیلی سخت؛ و اگر در هر ۱۰ خط، کمتر از یک لغت جدید باشد، آن متن بسیار آسان است. اما لازمه‌ی یادگیری لغات جدید، توجه به آن‌ها است. اگر متنی را بخوانید و بدون توجه از روی لغات جدید بگذرید، به‌احتمال خیلی زیادی، آن لغات را یاد می‌گیرید. از طرف دیگر اگر توجه خودتان را نسبت به لغات جدید بالا ببرید، آن‌ها را به‌طور ناخودآگاه یاد می‌گیرید. یکی از راه‌های ساده و بسیار مؤثر در توجه به لغات جدید، هایلایت کردن آن‌ها است. هایلایت لغات در حقیقت ناب‌ترین ایده‌ای است که اگر با نرم‌افزار زبانشناس کار کرده باشید، تأثیرات شگفت‌انگیز آن را حتماً لمس نموده‌اید.

۲-۲- توجه به ساختار گرامری جدید

اگر نوشته‌های بنده را در وب‌سایت زبانشناس دنبال کرده باشید، تا الآن متوجه شده‌اید که بنده با خواندن کتاب‌های گرامری، جهت یادگیری گرامر زبان، مخالفت زیادی دارم. در حقیقت، گرامر زبان را بایستی، با توجه کردن با ساختارهای جدید در آنچه که می‌خوانید و می‌شنوید، یاد بگیرید. به‌عنوان‌مثال، هنگام خواندن و شنیدن مطالب انگلیسی به زبان گذشته، تنها کافی است که به تفاوت بین I went و I was going توجه داشته باشید تا رفته‌رفته نحوه‌ی استفاده از آن را به‌صورت ناخودآگاه، یاد بگیرید.

۳- به‌کارگیری تکنیک سایه

تکنیک سایه

به‌جرئت می‌توان گفت که تکنیک سایه یکی از بهترین و کارآمدترین راهکارها برای افرادی است که دسترسی کمتری به بومی زبان‌ها دارند و می‌خواهند مکالمه‌ی خود را قوی‌تر کنند. تکنیک سایه به سه صورت زیر قابل پیاده‌سازی است:

۱-۳- تکنیک سایه‌ی گزینشی

در تکنیک سایه‌ی گزینشی، هنگامی‌که در حال گوش دادن به مطلبی هستید، قسمت‌های مهم آن را انتخاب می‌نمایید و با گوینده، همخوانی می‌کنید. همانند فیلم زیر:

۲-۳- تکنیک سایه‌ی کامل

در تکنیک سایه‌ی کامل، تمامی قسمت‌های مطلبی که در حال گوش دادن به آن هستید را با گوینده، همخوانی می‌کنید:

۳-۳- تکنیک سایه‌ی تعاملی

در تکنیک سایه تعاملی، نه‌تنها تمام مطلب را با گوینده همخوانی می‌کنید، بلکه دیدگاه خود را نیز در لابه‌لای این کار بیان می‌کنید. یا سؤالاتی از خود می‌پرسند و به آن‌ها جواب می‌دهید:

 

تکنیک سایه روی تمامی مطالب شنیداری، مثل فیلم، اخبار، سخنرانی و … قابل پیاده‌سازی است. بنابراین ازاین‌جهت دست شما باز است و این تکنیک را روی هر مطلب دلخواهی، می‌توانید پیاده‌سازی نمایید.

نوشته‌ی مرتبط: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه‌ی زبان انگلیسی

تا قسمت دوم از مجموعه‌ی رازهای موفقیت در یادگیری زبان فعلاً خدانگه‌دار

نوشته شده در روش آموزشی.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

6 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  راستش من هنوز استفاده از برنامه رو شروع نکردم و خواستم بدونم تلفظش امریکنه یا بریتیش؟؟
  البته در مورد صحبتتون که میگین با داستان و … زبان رو یاد بگیریم بهتره نظرتون درمورد بقیه زبان ها هم همینه؟
  من قبل از زبانشناس انگلیسی زبان شناس اسپانیایی رو نصب کردم خوب بود ولی بخاطر اینکه آشنایی خیلی خیلی خیلی کمی دارم شاید این روش برام سخت تر باشه منظورم در مورد اسپانیایی هستش و بخاطر گرامرش اینو میگم که متفاوت تره.
  و از طرفی هم ما تو مدرسه و دانشگاه انگلیسی رو خوندیم و پیش زمینه ای داریم برای بقیه زبان ها هم این روشو تجویز میکنین؟؟
  اگه نه چه روشی؟؟؟

  • سلام
   تلفظا اکثرن آمریکن هستن. معدود پکیجهایی بریتیش هم دارن.
   خوب دیگر زبانها هنوز کیفیت و سطح خدمات اپلیکیشن به اندازه ی زبانشناس انگلیسی نرسیده. تجربه ی شما با زبانشناس انگلیسی، علی الخصوص به خاطر پیشزمینه ای که دارین، خیلی بهتر خواهد بود.
   روشی که ما توی وبسایت بهش اشاره کردیم، منطقی و علمی هست و برای تمامی زبانها جواب میده. البته مساله ای که هست، شروع یادگیری یک زبان از صفر، برای زبانآموز خیلی سخته. یک بچه که از صفر زبان مادری رو شروع میکنه، پدر، مادر، و اطرافیان نزدیک به دو سال تمام با بچه ارتباط دارن و ذوق دارن که اولین کلمه از زبانش در بیاد. برای همین هست که بچه یاد میگیره. ولی این موضوع برای فردی که زبان رو میخواد تازه یاد بگیره صادق نیست. بنابراین هر فردی که میخواد از روش ما استفاده کنه، بایستی یه اطلاعات اولیه ای داشته باشه، که بر پایه ی اون اطلاعات پیش بره.

 2. سلام واقعا ممنون…آقا حسین عزیز من لیسانس مکانیک هستم ولی واقعا زبان انگلیسی ام خیلی ضعیفه مخصوصا تو مکالمه..ازتون خواهش میکنم اگه اپلیکشن خاصی واسه مکالمه سراغ دارید واسم ایمیل کنید..سپاس گذارم

 3. سلام. وقت به خیر. من ساعتهای زیادی رو در آموزشگاه های زبان هدر دادم و هیچ چیز بلد نیستم. هدف من یادگیری اصولی زبان انگلیسی هست به صورت مجازی چون واقعا برای نشستن در کلاسها و رفت و آمد وقت ندارم. به همین منظور تو اینترنت ساعتها سرچ کردم تا راه حل مناسبی پیدا کنم در نتیجه سایت شما رو پیدا کردم. بلافاصله اپلیکیشن رو نصب و عضو کانال تلگرامتون شدم. هنوز نحوه کار رو با اپ زبانشناس بلد نیستم والبته چگونگی اشتراک گرفتن رو توضیح بدین لطفا.

  با تشکر از اهمیتی که برای کاربران سایتتون قائل هستید.

  • سلام
   خواهش ميكنم، ما هميشه كاربرانمون رو در اولويت قرار ميديم
   در رابطه با سوالتون در روزهاي آينده چند ايميل دريافت ميكنين كه اين اپليكيشن چطور ميتونه كمكتون كنه
   اگر تازه كار هستين بهتر هست كه از بسته ي قصه هاي شاگردان Emma شروع كنين چون ساده ترين بسته هست
   ممكنه اولش يه مقداري براتون سخت باشه براي همينه كه داشتن صبر و شكيبايي و همت بلند براي يادگيري زبان انگليسي از اهميت زيادي برخورداره ، بنابراين نهايت تلاشت رو بكن كه درسها رو رفته رفته متوجه بشي
   حتي اگرم شده صد بار يه درس رو بخوني اشكالي نداره
   لغاتي رو كه بلد نيستي هايلايت كن كه اين مهمترين ويژگي اپليكيشن زبانشناس هست ، وقتي لغتي رو هايلايت ميكني يعني روي اون لغت متمركز شدي كه يادش بگيري ، ممكنه تو درس اول يادش بگيري اما بعد يه مدت از يادت بره ، اما همين لغت رو تو درس سوم يا چهارم يا درسهاي بعدي دوباره به صورت هايلايت ميبيني، اينجا است كه همه چيز دوباره يادت مياد ، كافيه دو سه بار يه لغت رو تو درسهاي مختلف ببيني تا به راحتي يادش بگيري
   هر لغت رو كه هايلايت ميكني ميتوني ببري تو جعبه لايتنر تعاملي زبانشناس
   اين جعبه لايتنر با متن درسها در تعامل هست و باعث ميشه يادگيري بهتر و سريعتري رو تجربه كني
   تو هيچ درسي نگران گرامر نباش، فقط نگران اين باش كه متن انگليسي رو درست متوجه بشي. براي اين كار در ابتدا شايد نياز باشه از ديگران كمك بگيري
   استفاده از روشهايي مثل تكنيك سايه و هفت استراتژي براي تقويت مكالمه رو هم تو برنامت بذار تا از همين اول هم مكالمت خوب بشه هم تلفظ لغات
   يسري قصه ها هم تو خود سايت قرار داديم كه با ترجمه هست كه ميتونه براي شروع كمكتون كنه بهتر متوجه بشي، اين قصه ها در آينده نزديك به اپليكيشن هم اضافه ميشن
   و در آخر، اگه تا الان از كافه بازار خريد نداشتي براي خريد اشتراك بايد اول نوشته ي زير رو بخوني
   https://cafebazaar.ir/help/?l=fa
   سپس تو صفحه اصلي برنامه منو رو انتخاب كن و به قسمت بسته ها برو
   اونجا با لمس گوشي به سمت چپ بسته ي ويژه و تخصصي رو ميتوني ببيني و بخري
   باز اگه سوالي داشتين در خدمتيم

 4. دوستان عزیز و اقا حسین سلام. درباره ۱۲
  داستان واقعی و پنج استراتژی خواستم بهتون بگم که اگه درست و منظم بکار بگیرید
  صد درصد شایدم بیشتر جواب میده و در جواب دوستان که سوال کرده بودند تا چند روز باید یه ست از داستان رو تموم کنیم بهتون بگم تا جاییکه اوتوماتیک وار تو خواب داستان رو برا خودتون تعریف کنید شاید اغراق باشه ولی حقیقته محض هستشو تلفیقی از تجسم سازی و گوش دادن عمیق. باور کنید اتوماتیک وار خودتون شروع میکنید به تعریف داستان وقتی دارید کارهای روزمرتون رو انجام میدید. اونوقت و البته وقتی که تمام سوالات سریع و با قدرت و اعتماد به نفس کامل انجام دادید برید قسمت بعد درباره مجموعه های دیگر هم همینطورمثه Power English.ببینید شما میخواید مسلط حرف بزنید بدون تپق زدن و گیر افتادن و اصلا دوست ندارید وقتی با یکی حرف میزنید کم بیارید و دنبال کلمه مورد نظر و مناسب بگردید تو اون موقعیت و شما باید اونقدر گوش کنید که کلمات سخت تو متن براتون مثل کلمه water که حتی مادربزرگ هاتون هم میدونند یعنی چی بشه! به هیچ وجه ممکم عجله نکنید چو باید برگردید و دوباره مرور کنید چون کلمات رو عمقی یاد نگرفتیدو به هیچ وجه هم حفظ نکنید بلکه باید کلمات و جملات رو ملکه ذهن کنید internalize. سوالاتی که تو این مجموع ها پرسیده میشه رو با تکرار مدوام جواب بدید نه حفظ کنید و جواب بدید، اجازه بدید کلمات و جملات قشنگ بیاد تو مغز تون جای بگیرن ، بعدش میبنید که چطور کلمات از دهنتون بیرون میاد بدون هیچ استرسی دقیقا مثه یه بچه امریکایی که یاد میگیره اینجوری باشید نه مثه یه مهندس یاد بگیرید تو هر سنی هستین به این شکل یاد بگیرید تمام محصولات این سایت واقعی کابردی و صدردصد جوابگوی تمام نیازهای شما هستند من نه اقا حسین رو دیدم ، نه میخوام تبلیغ کنم فقط و فقط برای رضای خدا و کمک به تمام دوستان. حتما حتما تمام داستان های سایت رو دانلود کنید و گوش کنید وبخونید سرشار از کلمات جدید و تکنیک های ناب هستند.
  ۲٫ درباره پنج استراتژی : اگه این روش هم درست انجام بدید و قدم به قدم مطمن باشید بعد از ۱ سال دیگه هم دقیقا کلمات تو ذهنتون حک شده.امتحان کنید برا فیلم ها و انمیشن ها و تمام فایل های صوتی هم همینطور. دوستان وقت بزارید و حوصله به خرج بدید واقعا می ارزه.شما اگه وقت زیاد ندارید . یه ست رو به جای هفت رو یا ده روز خوندن ۱۴ روز بخونید یا بیشتر و تکرار تکرار تکرار خیلی مهمه نه تو زبان تو همه چی اگه میخواین اوستای هر کاری بشید صادقانه بهتون میگم ، خودتون ماشالله استاد هستید تمام دوستان.
  ۳٫shadowing :فقط مختصر بهتون بگم چون اقا حسین محبت کردند توضیح کامل دادندو اگه شما روزی نیم تا یکساعت منظورم و تیکه تیکه خوندن هستش اینکارو انجام بدید بعد از چند ماه کسی ملیت شما رو تشخیص نمیده از بس لهجتون رو غربال میکنه. به امید موفقیت تمام دوستان و ایران و تموم ایرونی ها گل و یه تشکر ویژه از اقا حسین و تمام دست اندر کاران این سایت.Wish Ya’ll Dudes &Gals luck.Stay Green.