چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم - صفحه 1-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ شنبه 06 آذر 1395

در طول این مدتی که در وبسایت زبانشناس با افراد مختلف سروکار داشتم، اغلب زبان جویان دو مشکل عمده با حفظ کردن لغات انگلیسی دارند که معمولاً با سؤالات زیر بیان می‌کنند:

۱- لغات انگلیسی رو حفظ می‌کنم ولی به‌سرعت از یادم میره!

۲- لغات انگلیسی خیلی زیادی بلدم اما نمیتونم اونها رو در مکالمه و جمله به کار ببرم! چکار کنم؟!

در این نوشته سعی بنده بر این است که دقیقاً به شما بگویم که چرا این مشکلات به وجود می‌آید و راه چاره‌ی آن چیست. بدین منظور ابتدا از شما دعوت می‌کنم که داستان واقعی زیر را بخوانید.

داستانی واقعی که برای خودم اتفاق افتاد:

مدت‌ها بود که برای حفظ کردن لغات انگلیسی، از نرم‌افزار یادگیری لغات نارسیس استفاده می‌کردم که روشی بر پایه‌ی جعبه‌ی لایتنر بود. از اینکه هرروز تعداد بیشتری لغت به حافظه‌ی بلندمدت بنده وارد می‌شد، خوشحال بودم.

یک روز داشتم به اخبار انگلیسی گوش می‌دادم که به این خبر رسیدم: Google’s ambitious plan to extend human life

برایم خیلی عجیب بود. معنی همه‌ی لغت‌ها را بلد بودم، به‌جز لغت ambitious. باوجوداینکه می‌دانستم که این لغت را چندین بار در این نرم‌افزار مرور کرده‌ام، اما هر کاری که می‌کردم، معنی آن به ذهن بنده خطور نمی‌کرد. خیلی ناراحت شدم! مگر قرار نبود که وقتی لغت‌ها، از خانه‌ی پنجم جعبه‌ی لایتنر بیرون بیایند، معنی آن به حافظه‌ی بلندمدت ما برود و به‌اصطلاح هیچ‌وقت از یادمان نرود؟

حقیقت اما این بود که کم‌کم متوجه شدم که نه‌تنها این لغت، بلکه خیلی لغت‌های دیگر نیز برخلاف ادعایی که می‌شود، از یادم رفته بود. اینجا بود که متوجه شدم چه اشتباه بزرگی کرده‌ام و چه مدت‌زمان زیادی را بیخودی، روی حفظ کردن طوطی‌وار لغت‌ها گذاشته‌ام.

حفظ لغات انگلیسی تکرار کردن، با وجود اینکه روشی مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی است، در بلندمدت بازدهی مناسب را ندارد.

حتماً داستان فوق برای خیلی از شما هم اتفاق افتاده است. مشکل روشی که بنده اتخاذ کرده بودم چیست؟ و چه چیزی باعث می‌شود که لغاتی که به‌سختی آن‌ها را حفظ کردیم، به همین راحتی از یادمان برود و نتوانیم از آن‌ها در جای مناسب استفاده کنیم؟

مشکل اصلی ما در حفظ کردن لغات انگلیسی این است که معمولاً آن‌ها را به‌صورت تکی و طوطی‌وار حفظ می‌کنیم و بعد انتظار داریم که بتوانیم آن‌ها را به‌صورت جمعی و در جملات و مکالمه به کار ببریم. که همان‌طور که در داستان بالا آمد، این انتظار اصلاً درست نیست. بنده پس از تجربه‌ی داستان فوق متوجه شدم که برای یادگیری مؤثر و کارآمد لغات انگلیسی، بایستی دو نکته مهم را در نظر داشته باشیم.

**۱- در معرض تماس بودن با لغات (Exposure) **

خیلی واضح بود! نه؟ اما نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که بایستی خود را در موقعیت‌هایی قرار دهیم که در معرض تماس طبیعی و معنی‌دار با لغات باشیم؛ نه تماس مصنوعی. به‌عنوان‌مثال اگر لغت memorize را داخل دیکشنری ببینیم و چندین بار تکرار کنیم: memorize یعنی حفظ کردن ... memorize یعنی حفظ کردن ...؛ این کار تماس مصنوعی با این لغت محسوب می‌شود. اما اگر همین لغت memorize را یک‌بار در یک فیلم ببینیم و آن را بفهمیم، در این موقعیت با این لغت تماسی طبیعی داشته‌ایم.

۲- تکرار در قالب‌های مختلف (repetition in multiple contexts)

تکرار اصلاً چیز بدی نیست. و ذهن ما برای فهم خیلی از چیزها (علی‌الخصوص زبان انگلیسی)، به تکرار نیاز دارد. اما چیزی که اکثر زبان آموزان در اینجا اشتباه می‌کنند، این است که در یک قالب ثابت گیر می‌کنند.

حتماً شنیده‌اید که میگویند: لغت‌های انگلیسی را بایستی در جمله یاد بگیرید. بنده همین جمله را مدنظر قرار داده بودم و با خودم فکر می‌کردم: "حالا که لغت‌ها رو در جعبه لایتنر در جمله یاد می‌گیرم، پس حتماً اونها رو به‌خوبی حفظ می‌کنم." اما با این کار، بنده خود را در یک قالب ثابت و کسل‌کننده، گیر انداخته بودم. در حقیقت وقتی شما در قالب ثابتی مثل فلش کارت‌ها و جعبه لایتنر لغات انگلیسی را حفظ می‌کنید، در همان قالب واقعاً لغات را حفظ هستید. اما به‌محض اینکه از آن قالب بیرون بیایید، لغت‌ها از یادتان می‌رود. یا به قولی تک زبانتان گیر می‌کند. اصلاً زبان انگلیسی به کنار. آیا کنکور دادید؟ چیزی که اکثر کنکوری‌ها یک روز بعد از کنکور تجربه می‌کنند این است که همه‌چیز از یادشان رفته است! و این موضوع دقیقاً به خاطر همین است که درس‌ها را در قالب کنکوری یاد گرفته‌اند و به‌محض اینکه از این قالب درآمده‌اند، همه‌چیز را نیز به فراموشی سپرده‌اند.

بنابراین برای اینکه لغات انگلیسی را بهتر یاد بگیریم، به موقعیت‌هایی احتیاج داریم که آن لغت‌ها، در قالبی معنی‌دار، رنگارنگ، و جالب‌توجه، اتفاق بیفتد که یادآوری آن به‌راحتی انجام شود.

به همین دلیل، بنده یادگیری زبان، با استفاده از داستانهای انگلیسی را به‌شدت توصیه می‌کنم.

داستان‌ها پر از قالب‌های متفاوت، احساسات، و وقایعی هستند که می‌توانیم آن‌ها را در ذهن خود تجسم کنیم. این ویژگی‌هایی که داستان دارد، باعث کمک به ذهن شما می‌شود که لغت‌ها و عبارات را بهتر یاد بگیرید و در شرایط مختلف بهتر بتوانید از آن، استفاده کنید.

ویژگی مهم دیگر داستان‌های انگلیسی، برخلاف فلش کارت و جعبه لایتنر و … این است که شما می‌توانید آن‌ها را برای دیگران به زبان خودتان بازگویی کنید. حتی بازگویی فارسی یک داستان انگلیسی نیز تأثیرات مثبتی روی زبان انگلیسی شما می‌گذارد. اما اگر به زبان انگلیسی این داستان‌ها را بازگویی کنید که بسیار عالی است.

در وبسایت زبانشناس به داستان اهمیت زیادی داده می‌شود و برای سطوح مختلف، داستان‌های آموزشی قرار داده شده است که در ادامه تعدادی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

داستان‌های مبتدی:

داستان‌های پیشرفته:

نحوه‌ی خواندن داستان‌های صوتی را در داستان‌های فوق توضیح داده‌ام. اما اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های داستان هستید، یکی از روش‌های خواندن کتاب‌های داستان و در کل، دیگر کتاب‌های جذاب، گسترده خوانی است. جهت اینکه از قالب متنی این مقاله در بیایید، پیشنهاد می‌کنم که توضیحات آقای آرون کمپبل مدیر وبسایت deep English را در این رابطه گوش بدهید:

[[این ویدئو هنوز آماده نشده است]]

نکته‌ی پایانی درباره‌ی نرم‌افزار زبانشناس

نرم‌افزار اندرویدی زبانشناس که توسط بنده و تیمی از همکارانم طراحی و ساخته شده است، دقیقاً بر مبنای مطالبی که در بالا گفتم برای آموزش و یادگیری لغات انگلیسی بهینه‌سازی شده است.

اولاً منابع اصلی این نرم‌افزار از پکیج‌های آموزشی جذاب و داستان‌های انگلیسی تشکیل شده است (که داستان‌های انگلیسی بالا نیز شامل آن می‌شود).

ثانیاً امکاناتی در این نرم‌افزار قرار داده شده است که همیشه تمرکزتان روی لغاتی باشد که سخت‌تر هستند و معانی آن‌ها را نمی‌دانید.

برای شروع کار با نرم‌افزار زبانشناس، متناسب با سطح خودتان، پکیج‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنم:

سطح ابتدایی: داستان‌های کودکانه

سطح متوسط: داستان‌های واقعی، و انگلیسی قدرت

سطح پیشرفته: مگا داستان‌ها، انگلیسی مهارت، و داستان‌های کوتاه

سطح فوق پیشرفته: مکالمات تجاری

برای دانلود نرم‌افزار زبانشناس روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

دانلود زبانشناس از کافه بازار

امیدوارم با این نوشته توانسته باشم مشکلات شما را در بحث حفظ کردن لغات، حل کرده باشم. اما اگر نظر یا سؤال خاصی دارید خوشحال می‌شوم مطرح بفرمایید.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

156 دیدگاه:

faeze

با سلام ممنون از سایت خوبتون
من میخوام واسه کنکور دایره لغتمو ببرم بالا اما نمیدونم از کجا و چطوری شروع کنم با توجه به اینکه وقت زیادی ندارم چون درسای دیگه هم هستن خواهش میکنم راهنماییم کنین.

میلاد.ش

من کنکور پارسال زبان رو 0 درصد زدم
زبانو ول کن چون وقت نداری
به درس های دیگه بچسب وسغعی کن اونارو بالا بزنی

من خودم با این روش رتبه 800 کنکورم شدم

علی

سلام ممنون از راهنمائیتان من دانشجوی ارشد مهندسی سازه هستم و تازه متوجه شده ام که چقدر یادگیری زبان انگلیسی اهمیت دارد وبه دنبال راه سریع وثباتی بودم که جبران نمایم با راهنمائی شما احساس میکنم شما بهترین راه را پیشنهدا داده ومن یافته ام

yoosef

hi
Its about 2 years I’ve started learning English seriously and i use laitner box(i don’t know what is the true word) and should confess its great and really useful although as you mentioned we need to see a word in different situations such as books news and movies.I believe the best way for learning a word is watching movies but its useful for upper-intermediate level.

your website and its content surprised me i should admit you deserve my admiration!
good luck

ایوب

سلام منم برای کنکور از روش 21 بار تکرار استفاده کردم که متاسفانه بعد از سه ماه با شکست مواجه شدم.منم با این نظر موافقم که لایه ای یاد بگیریم ولی هنوز این روشو امتحان نکردم.ضمنا این نرم افزار برا کنکور مفیده؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
با نرم افزار زبانشناس زبان رو بصورتی یاد میگیرین که بتونین استفاده کنین. مثلا دایره ی لغاتتون افزایش زیادی پیدا میکنه. طبیعتا این موضوع برای کنکور هم خوبه اما اینکه این نرم افزار مختص کنکور باشه اینطور نیست.

safa

سلام من امتحان زبان داشتم خیییلییی استرس داشتم ولی با راهنمایی خوبتون از استرسم کم شد

امید

سلام بهترین کتاب برای یاد گیری لغت کدوم کتابه.من از صفر میخوام شروع کنم اول لغت یاد بگیرم یا گرامر.?ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

صد در صد اول لغت هاتون رو افزایش بدین و برای اینکار میتونین از داستان های کوتاه وبسایت زبانشناس و یا اپلیکیشن زبانشناس استفاده کنین.

حامد

با سلام . من شروع به خواندن کتاب های داستان سطح بندی شده کردم و از سطح یک شروع کردم ولی به بعضی از جمله ها در داستان که میرسم با اینکه معنی همه کلمات رو میدونم ولی متوجه معنی و مفهوم جمله نمیشم. به نظرتون باید چیکار کنم ؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
این موضوع برای سطوح پایین طبیعیه و بایستی اونقدری کتاب و مطلب سطح پایین بخونین که کم کم این مشکل براتون حل بشه.
خوندن انشاهای انگلیسی زبان های در سطح ابتدایی، بدلیل استفاده از ساختارهای ساده در جملات، میتونه براتون مفید باشه. پکیجی از این انشاها در نرم افزار زبانشناس گرداوری شده.

امین

سلام خسته نباشید
ببخشید یه سوال
اگر شما اعتقاد دارین روش لایتنر خیلی خوب نیست و جواب نمیده پس چرا تلاش می کنید که به امکانات برنامه اضافش کنید…؟؟!

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
ما به طور کامل چیزی رو نفی نکردیم. در همین مقاله هم اشاره کردیم که اشکالی نداره بخشی از زمان خودتون رو به یادگیری هدفمند و آگاهانه اختصاص بدین. درضمن لایتنر رو ماتنها برای حفظ کردن قرار نمیدیم. بلکه مهم ترین وضیفش اینه که بفهمیم شما چه لغاتی رو از طریق گوش دادن و خوندن درسها یاد گرفتید. چون بغیر از آزمایش کردن هیچ راه دیگه ای به ذهن نمیرسه. بنابراین ما نیاز داریم که بفهمیم شما چه لغتهایی رو واقعا یاد گرفتید که هم آمارشو به شما نشون بدیم و هم هایلایتشو برداریم که تمرکزتون فقط روی لغاتی باشه که هنوز یاد نگرفتین.

فرشید

سلام من تازه میخام زبانو شروع کنم اصلا تا حالا کار نکردم و کاملا اماتور هستم میشه لطفا یه روش مناسب بهم پیشنهاد بدین ممنون

نسترن

ممنونم.
من نصبش کردم، کار کردن با این شیوه هم از امروز شروع میکنم امیدوارم نتیجه بخش باشه

حسین ناصری
حسین ناصری

خواهش میکنم.
اول از دروس انگلیسی قدرت شروع کنین.

نسترن

سلام مجدد ممنونم از بررسی سوالم. بله زمان خیلی کمه برای این آزمون، اما من تمام وقت میتونم به مطالعه زبان بپردازم الان روزی 12 ساعت و گاهی بیشتر میخونم اما فکر میکنم در مدت زمان باقی مانده به جایی نرسم. من در زمینه با بخش شنیداری در سطح متوسطی هستم، در زمینه با نوشتاری ضعیفتر و در قسمت گفتاری از همه ضعیف تر، اما چون میخوام این آزمون رو در ارمنستان بدم فکر میکنم کمی ساده تر باشه. بزرگترین مشکل من حفظ لغت هست بطوری که در این یکماه با تمام فشارم فقط 400 یا 500 کلمه از تو روزنامه حفظ کردم، اما الان اگر بخوام برای شما متنی انگلیسی بنویسم این کلمات رو یادم نمیاد.

حسین ناصری
حسین ناصری

حفظ کردن بخ اون روشی که گفتید، یعنی با تکرار، اصلا درست نیست. با توجه به توضیحی که دادین به نظرم حتما کار با اپلیکیشن ما رو تو برنامتون بذارین.

نسترن

با عرض سلام و ادب
از متن جالبتون بسیار ممنونم. سوالی داشتم ممنون میشم در این زمینه کمکم کنید. من حدودا از یک ماه پیش در شرایطی قرار گرفتم که مجبورم که اسفند ماه در آزمون ایلتسی با نمره 6 قبول بشم یکماه با مطالعه روزنامه ایران نیوز و با ترجمه متون و حفظ لغات با تکرار پیش رفتم اما حفظ کردن لغات خیلی برام سخته و کلا درک مطلب روزنامه هم در قسمتهای زیادی سخته. گهگاهی فیلم با زیرنویس انگلیسی میبینم. اما بسیار ناامید هستم شما در این مدت باقی مانده چه راهی رو پیشنهاد میکنید برای اینکه بنده در این آزمون موفق باشم.سطح زبان من خیلی پایین بوده در این یکماه کمی بهبود پیدا کردم.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
واقعا یک ماه برای گرفتن نمره ی شش آیلتس خیلی کمه. باید در حجم بسیار زیادی کار کنید. مثلا روزی ۸ ساعت یا حتی بیشتر.
به شما پیشنهاد میکنم حتما برنامه آموزش زبان انگلیسی اندروید زبانشناس رو تهیه کنین و دروس انگلیسی قدرت اون رو مطالعه کنین و از خصوصیت های حفظ کردن لغتش استفاده کنین.
وضعیت هر کدام از مهارت های شما چطوره؟

m.jjjjjj

باسلام دوباره خدمت شما
ببخشید من این کتاب رو نتونستم بخونم
شما novelخوب و معروف که سطح نسبتا خوبی داشته باشد و در کل محتوای اون جذاب باشد ترجیها سطح متوسط سراغ ندارید؟ممنون میشم اگه چند تا از اونهارو معرفی کنید.ببینید من کتابی میخوام که سطحش متوسط باشه لطفا

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام مجدد.
تا دو سه روز دیگه یه لیستی احتمالا بذارم بهتون اطلاع میدم.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
کتاب های رولد دال من نگاهی انداختم هم سطحشون خوبه هم جذابه. به نظرم از این کتابها میتونید شروع کنید.
به عنوان مثال من یه خلاصه ای از کتاب جیمز و هلوی غول پیکر رو نوشتم که برید نگاه کنید اگر خوشتون اومد حتما پیگیرش باشین.
رفته رفته کتاب های بیشتری نگاه میکنم و تو سایت قرار میدم.

m.jjjjjj

باسلام خدمت شما
بنده یک دانشجوی زبان هستم که به وسیله ی کتاب های total english زبان انگلیسی رو یاد گرفته ام و الان در level upper mediate هستم دایره لغتم بسیار پایین است و بلافاصله بعد از اینکه مطالب بالا را خواندم به فکر خواندن کتاب افتادم و شروع به دانلود pdf کتاب invisible man کردم
به نظر شما سطح کتاب چطور است به درد من که در این لول هستم میخورد؟و برای بالابردن دایره لغتمم یه پیشنهاد بدین لطفا با توجه به اینکه من میتونم روزی 1ساعت به زبان اختصاص دهم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگر به فکر دایره ی لغت هستین و گوشی اندرویدی دارین، ما نرم افزار زبانشناس رو برای همین موضوع ساختیم. البته از طریق کتاب هم میشه فقط بایستی در سطح شما باشه.
من این کتاب رو نخوندم اما به طور کلی اگر یکی دو پاراگراف اول هر کتابی رو بخونین و نیازی نباشه که زیاد به دیکشنری مراجعه کنین اون کتاب براتون مناسبه. البته اینطور هم نباشه که همه لغتاشو بلد باشین . بایستی چیزی بین پنج تا ده درصد مطالب و لغتها براتون جدید باشه که اونها رو یاد بگیرین.
اما کتابی که نیاز باشه تند و تند به دیکشنری مراجعه کنین اصلا توصیه نمیشه.

فرید

عرض ارادت میخواستم بدونم بهترین راه برای یادگیری گرامر چیه؟ من هرچی کتاب و جزوه خوندم بازم مشکل دارم نامه های کاری رو هم با استفاده از جملات تکراری مینویسم که مطمئن بشم اشتباه نباشه شما چه راهی رو پیشنهاد میکنید سپاس-فرید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام بهترین راه برا یادگیری گرامر زبان انگلیسی اینه که کتاب و جزوه ی گرامری نخونین! به جاش کتاب های داستان و رمان و کتاب های کاربردی بخونین با خوندن این جور کتاب ها، گرامر انگلیسی به طور ناخودآگاه تو ذهنتون نقش میبنده این نوشته رو حتما بخونید: http://goo.gl/pBAaEd

فرید

سلام استاد عالی بود مرسی از راهنماییتون. من هر روز نیم ساعت توی سرویس اخبار یاهو رو میخونم چون برام جذابه ولی پیدا کردن کتابی که از محتواش خوشم بیاد و از خوندنش لذت ببرم سخته. این کتابهای داستان نسبتا کوتاه که تو بازار پیدا میشه چطورن؟ چه سطحی رو باید بخرم؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سطحشون بستگی به سطح فعلی شما داره. بطور کلی داستان رو تورق کنین اولا خوشتون بیاد ثانیا بخش کوچیکی ازش رو بخونین اگر 80 الی 90 درصدشو بلد بودین اون کتاب براتون مناسبه تقریبا

مرضیه طلایی

درود و عرض ادب.ممنون از راهنمایی های موثرتون .من مانند خیلی از دانشجویان دیگر مشغول حفظ لغات ۴۰۰و ۵۰۴ . … بودم البته گرامرم در سطح متوسط به بالایی است اما با این حال تمایل دارم که در مکالمه قوی شوم چرا که معتقدم در ازمون های زبان موثر است.به همین جهت از دو روز پیش روش پیشنهادی شما را شروع کردم و نرم افزار را دانلود کرده و از درس های شاگردان شروع کردم .فقط چند سوال داشتم و ممنون میشم پاسخ بدهید:
۱- من قبلا چند جلد از کتاب های سلکت ریدینگ را خواندم به نظرم موضوعاتش عمومی و قابل استفاده هستند.ایا به نظرتون من ادامه بدم این کتاب ها را و جملات و کلمات مورد استفاده را مانند روش شما تکرار کنم.؟
۲-من با توجه به رشته تحصیلی علاقمند به کتاب های هنر بخصوص کتاب ها یی درباره ی زندگی هنرمندان هستم .آیا خواندن این دست مطالب مفیده ؟و به چه روشی بخونم؟منبعی را توصیه میکنید ؟
۳-کتاب های داستانی مثل داستان های هانس کریستین اندرسون را خیلی دوست دارم ولی قالبا بدون صوت هستند نظر شما چیست؟
۴- منبعی را هم برای دانلود فیلم معرفی کنید.ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خوشحال شدم که از مطالب این سایت بهره بردین.
1- در رابطه با سلکت ریدینگ، اگر تاکید این ریدینگ ها بر درک مطلب هست مشکلی وجود نداره اتفاقا خیلی هم مناسب هست.
2- کتاب های هنر که علاقه دارید هم بسیار مناسب هست. اما اگر تخصصی باشن ممکنه سخت باشه و زیاد نتونید ازش استفاده کنین. بایستی کتابی انتخاب کنین که در سطح شما باشه. منبعی در این رابطه متاسفانه سراغ ندارم.
3- کتاب های داستان بسیار مناسب هستن. اگر درست متوجه شده باشم که کیو گفتین فکر کنم داستان های صوتی در این لینک موجود باشه از این نویسنده. البته کیفیت صدا ها مقداری مناسب نیست ولی به نظرم باز بگردین حتما چیز مناسب تری میتونین پیدا کنین. میتونین کیورد ‘hans christian andersen audio stories’ رو تو اینترنت سرچ کنین. اگه چیز مناسبی پیدا کردین خوشحال میشم اینجا هم در میون بذارین.
برای دانلود فیلم به نظرم از تورنت دانلود کنین که تمامی فیلم ها رو به راحتی میتونین پیدا کنین.
باز اگر سوالی داشتین بفرمایین

مرضيه طلايي

ممنون از راهنماییهاتون. چشم حتما پیدا میدکنم و براتون ارسال میکنم چون به نظرم داستان های معروف کودکان در سطح دنیاست مثل دختر کبریت فروش،لباس جدید پادشاه و ….
معمولا در مورد کتاب های هنری فایل صوتی نیست ولی نظرتون درباره ی برخی فیلم های کوتاه درباره ی هنر که در یوتوب پیدا کردم چیست معمولا اساتید صحبت می کنند.
فقط یک سوال دیگر اینکه قسمتی در نرم افزار زبان شناس به نام فیلم هست که در باره ی مکالمه شیوا صحبت می کنه،نحوه ی استفاده از آنها چطوریست .فقط برای راهنمایی است.باید دانلودشون کنیم؟
از اینکه وقت میذارید برای پاسخ دادن ازتون ممنونم.

حسین ناصری
حسین ناصری

نه اون ویدئو ها صرفا برای آموزش هست. البته شنیدنشون برای یک بار خالی از لطف نیست.

احمد

از زبان بيگانه متنفرم
چون هنوز زبان خودمان و خوب ياد نگرفته دنبال ياد گرفتن زبان بيگانه هستيم
هر وقت نيمي از مردم انگلستان علاقه به يادگيري زبان فارسي پيدا كردند منم سعي ميكنم زبان انها رو ياد بگيرم تا ادم مجبور نشه نمي تونه ياد بگيره بايد در شرايطي قرار بگيره كه مجبور به ياد گيري بشه با توجه به نيازش

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام. دیدگاهتون نسبت به زبان انگلیسی تا حد زیادی اشتباهه. زبان انگلیسی چه بخوایم چه نخوایم زبان بین المللی شده و الان کل دنیا به این زبان با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. اما چند درصد به زبان فارسی صحبت میکنند که نیمی از مردم انگلستان زبان فارسی یاد بگیرند؟ در ضمن خود انگلیسی زبان ها هم از یادگیری زبان دوم مستثنا نیستند و زبانهایی مثل اسپانیایی یاد میگیرند. الان ایرانیها حداقل برای توسعه اقتصادی در صنعت گردشگری هم که شده به نظرم به نفع ماست که حداقل یک زبان خارجی بلد باشیم. در حالی که ایران یکی از قطب های گردشگری است اما واقعا مردم عادی نمیتوانند با یک گردشگر ارتباط برقرار کنند. از طرف دیگر در مناسبات سیاسی بین المللی هم میبینیم که بلد نبودن زبان انگلیسی حتی در سطح کلان وزارت چقدر مشکلات برای ما بوجود می آورد.

مهتاب

{در جواب به احمد} نظرتون کاملا اشتباهه چون الان زبان انگلیسی مثلا ایتالیایی نیست که اگه بلد نباشیم زیاد تفاوتی ام نداشته باشه. به عنوان یک مترجم میتونم بگم، الان کسی که زبان انگلیسی رو بلد نیست واقعا در یک قرن دیگه زندگی میکنه که قرن 21 نیست قطعا و این موضوع اصلا ربطی به یادگیری زبان خودمون نداره یا اینکه اونا بیان زبان مارو یاد بگیرن چون زبان ما برای شخص خارجی کاربردی نداره.هیچوقت به یک موضوع تک بعدی نگاه نکنید.ممنونم

همکار آبفا

سلام. مطمئن باشید تنها راه گسترش زبان فارسی در دنیا اینه که ما بایک زبان بین المللی بتونیم دیگران رو متقاعد به یادگیری زبان فارسی کنیم. مطمئنا سطح زبان انگلیسی شما در مدرسه و دانشگاه اگر رفته باشید،بسیار پایین بوده و الان دیگه حوصله اش رو ندارید که زبان بخونید. پس لطفاً با حرفای نسنجیده در بحث شرکت نکنید.

ﺳﺎﺭا

با عرض سلام و وقت بخیر

ممنون بابت مطالب خوبتون
واقعا سایت خیلی خوبی دارین

ولی یه سوال داشتم ازتون
ممنون میشم راهنماییم کنید

من گرامر زبان انگلیسیم خییییلی خوبه. مشکلم اینه که نمیتونم حرف بزنم از یه طرف هم شش ماه و نیم دیگه یه امتحان انگلیسی خیلی مهمی دارم که باید توش خیلی خوب حرف بزنم.بخاطر همینم یه کتاب لغات انگلیسی گرفتم که توش تقریبا 9000 تا لغت پیشرفته و ابتدایی داره. الان سوالم اینجاست نمیخوام تمام اون 9000 تا رو یاد بگیرم طبیعتا ولی تعداد زیادی رو میخوام یادبگیرم به نظر شما از چه روشی استفاده کنم ؟ در ضمن تو امتحانمون یه بخش listening هم هست که خیلی سخت و خیلی کم متوجه میشم چی میگه، به نظرتون چیکار کنم listening م خوب شه ؟ ( ایا تنها موسیقی انگلیسی کفایت میکنه ؟ )
بغد پستاتون راجب فیلم و داستان کوتاه و … رو هم خوندم، چون به زبان انگلیسی خییلی علاقه دارم و دوست دارم بتونم حرف بزنم اونا رو هم انجام میدم ولی واسه امتحانم فقط فیلم دیدن و داشتان کوتاه فک نمیکنم کفایت کنه. در ضمن بخاطر مشفله درسیم هم واقعا وقت ندارم مثلا تا شش ساعت فقط تو درس انگلیسی تمرین کنم فوق فوقش دو ساعت میتونم چون درکنار امتحان انگلیسی امتحانات دیگه ی هم دارم. الان به نظرتون چیکار کنم ؟
اصلا لغات و بخونم ؟ یا اینکه کتاب و برگردونم ؟
اهان راستی یه نرم افزاری هست به اسم Duolingo خیلی معروفه اگه با این کار کنم خوب میشه زبانم به نظرتون ؟
و یا سی دی های Rosetta Stone اگر اشتباه ننوشته باشم، این و که دیگه هرکسی میشناسه این چی به نظرتون میتونه هم تو لیسینینگ و هم تو ایسپیکینگ و هم یادگیری لغات بهم کمک کنه ؟

ممنون میشم کمکم کنید و معذرت بخاطر طولانی شدن متن.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خیلی ممنونم از نظر لطفتون
کتاب لغت کمکی به شما نمیکنه شما بایستی مکالمه زبان انگلیسی و لیسنینگتونو قوی کنین.
برای تقویت لیسنینگ و مکالمه موسیقی کافی نیست. بلکه باید تکنیک سایه رو روی فایل های صوتی پیاده سازی کنین. برای این کار یه پست جدید به نام پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی در سایت نوشتم که حتما اون رو بخونین و پیاده سازی کنین.
فرقی نداره که چقدر وقت دارین چون لیسنینگ و مکالمه برخلاف دیگر چیزها راه میانبر نداره بنابراین بایستی در همین زمانی که دارین بتونین این کار رو انجام بدین. البته حتما شما مدت زمانی رو در تاکسی، اتوبوس، مترو و… به سر میبرین میتونین از این زمانها هم خیلی خوب استفاده کنین. تو پیاده روی ها و … خلاصه زمانهای مرده ی زیادی پیدا میشه که مثلا وقتی که رو زبان میذارین از دو ساعت به سه الی چهار ساعت برسونین. پیشنهاد میکنم برای باز کردن زمان بیشتر برای زبان انگلیسی پست یادگیری زبان انگلیسی در منزل رو بخونین چون روشی توش نوشتم که بتونین زمان بیشتری رو به زبان اختصاص بدین.
تو این فرصت کمی که دارین به نظرم درسهای آقای ای جی هوگ که تو نرم افزارمون به عنوان دروس قدرت قرار داده شده خیلی براتون مناسبه که در کنار فیلم و داستان کوتاه اونا رو هم بخونین.
دولینگو بعید میدونم کمک آنچنانی به مکالمه و لیسنینگ شما بکنه اما روزتا استون هم شنیدم خیلی خوبه. البته نمیدونم نسخه ی کرک شدش هم مثل نسخه ی اصلیش هست یا نه. من خودم به شخصه روزتا استون کار نکردم.

سارا

سلام
مجددا
خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتین
واقعا ممنونم

روزتا استون نسخه اصلیش رو دارم، یعنی خریدمش.

بازم ممنون بابت پاسختون و همچنین سایت خوبتون.
موفق باشین

رضا زندیه

من زبان عربی یاد میگیرم یکسال کانون زبان چندان کمکی به من نکرد به قول شما در حد حال شما چطوره
یاد گرفتم ! تا اینکه با کسی که چند زبان تدریس می کند اشنا شدم (ترکی انگلیس و عربی) ایشان در 15 جلسه کاملا یاد گیری مرا متحول کرد به دلیل لینکه دست اندازهای ذهن را میشناخت چون مدرس زبان به کودکان است (من 44 ساله ام ) روش ایشان گوش کردن به اهننگ های شاد و سعی در فهمیندن مفهوم و همچنین نوشتن انشا. ابتدا ساخترار جمله را یاد میداد و بر اساس ان ساختار انشا تکلیف میکرد سپس همان جمله را با کلمات دیگر و مشابه میخواست که از نوبسازم یعنی من الان میتوانم شعر سهراب را بع عربی برگردانم !!! و کل گرامر عربی را هم در ذهن دارم

مجید

با سلام من مشکلی در مورد یادگیری زبان دارم میخاستم بدونم شما میتونید کمک کنید و این موضوع به تخصص شما مربوط میشه یا نه؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بله بفرمایید تا جایی که بتونم کمک میکنم. فقط سوالتون رو با جزئیات بپرسین که جواب بهتری بدم.

مجید

من ۳۷ سال سن دارم و تازه ۲ ساله که زبان انگلیسی رو شروع کردم البته بطور ناپیوسته سطحی که کلاس میرم upper intermediate 3 هست و کتاب american english file تدریس میشه
در کنار اونها کتابهای word skill و idioms هم میخونم ولی مشکلم اصلیم اینه که اولا خیلی نمیتونم بموقع بخاطر بیارم چیزایی که خوندم
مخصوصا تو speaking
یعنی خیلی زود فراموش میکنم
و ثانیا برنامه ریزی دقیقی ندارم

حسین ناصری
حسین ناصری

ببینید اگر واقعا میخواهید که انگلیسی یاد بگیرین بایستی یک برنامه ی مستمر و منظم به صورت بلند مدت داشته باشین. در ضمن این روشی که در پیش گرفتین اصلا درست نیست. یعنی یادگیری زبان انگلیسی از طریق کتابهای آموزشی.

حسین ناصری
حسین ناصری

راستی نرم افزار زبان شناس ما هم خیلی میتونه به شما کمک کنه اگه دستگاه اندرویدی دارین.

حامد

من دانشجوی ترم اول دکتری هستم برا این موضوع مزاحم شما شدم که میخاستم در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی از شما مشاوره بگیرم آیا امکانش وجود دارد
با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
سوالات خودتونو بفرمایید تا جایی که بتونم پاسخ میدم

حامد

من الان میخواستم ببینم برا مدرک زبان که در دوره دکتری باید تحویل بدم مشکل دارم میخواستم ببینم چه مدرکی رو میتونم سریع تر بگیرم و آیا من کلاسی هم باید ثبت نام کنم و چه کتابای باید بخونم
بعد میخواستم ببینم برا رفتن به کشور دیگه برا فرصت مطالعاتی چه مدرکی نیاز هست
من تصیمیم دارم که زبان انگلیسی رو تقویت کنم باید از کجا شروع کنم؟

حسین ناصری
حسین ناصری

پیشنهاد میکنم ابتدا این مقاله رو بخونین : مکالمه

علی آبادی

با سلام و احترام-اگر مزاحم وقتتون شدم عذر خواهی میکنم-تخصص شما در خصوص یادگیری زبان باعث شد که از شما راهنمایی بگیرم-من در مورد یادگیری زبان انگلیسی دوره های متفاوتی را گذراندم ولی موفق نمیشم مکالمه زبان را به راحتی انجام بدم-اگر زحمتی نیست میخواستم نظر شما را در این مورد بدونم که شما به عنوان متخصص برای یادگیری زبان خارجه چه روشهایی را پیشنهاد میکنید که فرد بتونه به راحتی بتونه انگلیسی صحبت کنه؟- ممنونم از لطفتون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام پست من رو در رابطه با تکنیک سایه خوندین؟

علی آبادی

با سلام مجدد-بله من این تکنیک را مطالعه کردم ولی نکته دیگر اینکه آیا با وجود اینکه معنی کلمه یا جمله مورد نظر را نفهمیم ایا این روش موثر میتونه باشه؟از دیدگاه خودم این روش را اینطوری برداشت کردم که صحیح تلفظ کردن لغات و آشنایی با لهجه میتونه باشه آیا درسته؟

حسین ناصری
حسین ناصری

خیر وقتی این روش موثره که چیزی بین 90 تا 95 درصد چیزی رو که میشنوید رو بلد باشید.
در ضمن این روش تنها برای تلفظ نیست بلکه مکالمه رو نیز به شدت تقویت میکنه و دایره ی لغتتون هم میره بالا.
این کار رو میتونید با فیلم و هر چیز دیگه ای انجام بدین.
اگر علاقه مند بودین اپلیکیشن آموزش زبان زبانشناس ما توش یه پکیج آموزشی به اسم انگلیسی قدرت هست که خیلی میتونه تو بحث مکالمه به شما کمک کنه. تکنیک سایه هم توش به راحتی میشه انجام داد.

علی آبادی

ممنونم از اینکه وقتتونو در اختیارم گذاشتین

علی

مطلب خوبي بود استفاده كرديم

زهرا

ممنون، مطلب مفیدی بود. بله من هم موافق این هستم که بهتر است که لغات در کانتکست یا متن یادگرفته شوند تا اینکه به صورت مستقل و با تکرارهای چندین باره به خاطر سپرده شوند.

مهدی

این روشی که میگین درست اما وقتی مطلب جدید میخونیم از کجا بفهمیم نود و پنج درصد لغاتشو بلدیم که بتونیم بقیه لغاتو حدس بزنیم؟ بعضی متنا هستن خیلی سختن

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
اولا بایستی مطالبی که انتخاب میکنید در سطح خودتون باشه.
ثانیا یکی از کارهایی که ما در نرم افزار اندرویدی انگلیسی شیوا داریم انجام میدیم اینه که با توجه به دایره ی لغاتتون به شما بگیم که هر درسی چند درصد لغت جدید داره که متناسب با میزان لغت جدیدی که انتظار دارید بتونید درس رو انتخاب کنید.

آرشیو نظرات دیگر: