چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم - صفحه 3-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ شنبه 06 آذر 1395

در طول این مدتی که در وبسایت زبانشناس با افراد مختلف سروکار داشتم، اغلب زبان جویان دو مشکل عمده با حفظ کردن لغات انگلیسی دارند که معمولاً با سؤالات زیر بیان می‌کنند:

۱- لغات انگلیسی رو حفظ می‌کنم ولی به‌سرعت از یادم میره!

۲- لغات انگلیسی خیلی زیادی بلدم اما نمیتونم اونها رو در مکالمه و جمله به کار ببرم! چکار کنم؟!

در این نوشته سعی بنده بر این است که دقیقاً به شما بگویم که چرا این مشکلات به وجود می‌آید و راه چاره‌ی آن چیست. بدین منظور ابتدا از شما دعوت می‌کنم که داستان واقعی زیر را بخوانید.

داستانی واقعی که برای خودم اتفاق افتاد:

مدت‌ها بود که برای حفظ کردن لغات انگلیسی، از نرم‌افزار یادگیری لغات نارسیس استفاده می‌کردم که روشی بر پایه‌ی جعبه‌ی لایتنر بود. از اینکه هرروز تعداد بیشتری لغت به حافظه‌ی بلندمدت بنده وارد می‌شد، خوشحال بودم.

یک روز داشتم به اخبار انگلیسی گوش می‌دادم که به این خبر رسیدم: Google’s ambitious plan to extend human life

برایم خیلی عجیب بود. معنی همه‌ی لغت‌ها را بلد بودم، به‌جز لغت ambitious. باوجوداینکه می‌دانستم که این لغت را چندین بار در این نرم‌افزار مرور کرده‌ام، اما هر کاری که می‌کردم، معنی آن به ذهن بنده خطور نمی‌کرد. خیلی ناراحت شدم! مگر قرار نبود که وقتی لغت‌ها، از خانه‌ی پنجم جعبه‌ی لایتنر بیرون بیایند، معنی آن به حافظه‌ی بلندمدت ما برود و به‌اصطلاح هیچ‌وقت از یادمان نرود؟

حقیقت اما این بود که کم‌کم متوجه شدم که نه‌تنها این لغت، بلکه خیلی لغت‌های دیگر نیز برخلاف ادعایی که می‌شود، از یادم رفته بود. اینجا بود که متوجه شدم چه اشتباه بزرگی کرده‌ام و چه مدت‌زمان زیادی را بیخودی، روی حفظ کردن طوطی‌وار لغت‌ها گذاشته‌ام.

حفظ لغات انگلیسی تکرار کردن، با وجود اینکه روشی مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی است، در بلندمدت بازدهی مناسب را ندارد.

حتماً داستان فوق برای خیلی از شما هم اتفاق افتاده است. مشکل روشی که بنده اتخاذ کرده بودم چیست؟ و چه چیزی باعث می‌شود که لغاتی که به‌سختی آن‌ها را حفظ کردیم، به همین راحتی از یادمان برود و نتوانیم از آن‌ها در جای مناسب استفاده کنیم؟

مشکل اصلی ما در حفظ کردن لغات انگلیسی این است که معمولاً آن‌ها را به‌صورت تکی و طوطی‌وار حفظ می‌کنیم و بعد انتظار داریم که بتوانیم آن‌ها را به‌صورت جمعی و در جملات و مکالمه به کار ببریم. که همان‌طور که در داستان بالا آمد، این انتظار اصلاً درست نیست. بنده پس از تجربه‌ی داستان فوق متوجه شدم که برای یادگیری مؤثر و کارآمد لغات انگلیسی، بایستی دو نکته مهم را در نظر داشته باشیم.

**۱- در معرض تماس بودن با لغات (Exposure) **

خیلی واضح بود! نه؟ اما نکته‌ای که اینجا وجود دارد این است که بایستی خود را در موقعیت‌هایی قرار دهیم که در معرض تماس طبیعی و معنی‌دار با لغات باشیم؛ نه تماس مصنوعی. به‌عنوان‌مثال اگر لغت memorize را داخل دیکشنری ببینیم و چندین بار تکرار کنیم: memorize یعنی حفظ کردن ... memorize یعنی حفظ کردن ...؛ این کار تماس مصنوعی با این لغت محسوب می‌شود. اما اگر همین لغت memorize را یک‌بار در یک فیلم ببینیم و آن را بفهمیم، در این موقعیت با این لغت تماسی طبیعی داشته‌ایم.

۲- تکرار در قالب‌های مختلف (repetition in multiple contexts)

تکرار اصلاً چیز بدی نیست. و ذهن ما برای فهم خیلی از چیزها (علی‌الخصوص زبان انگلیسی)، به تکرار نیاز دارد. اما چیزی که اکثر زبان آموزان در اینجا اشتباه می‌کنند، این است که در یک قالب ثابت گیر می‌کنند.

حتماً شنیده‌اید که میگویند: لغت‌های انگلیسی را بایستی در جمله یاد بگیرید. بنده همین جمله را مدنظر قرار داده بودم و با خودم فکر می‌کردم: "حالا که لغت‌ها رو در جعبه لایتنر در جمله یاد می‌گیرم، پس حتماً اونها رو به‌خوبی حفظ می‌کنم." اما با این کار، بنده خود را در یک قالب ثابت و کسل‌کننده، گیر انداخته بودم. در حقیقت وقتی شما در قالب ثابتی مثل فلش کارت‌ها و جعبه لایتنر لغات انگلیسی را حفظ می‌کنید، در همان قالب واقعاً لغات را حفظ هستید. اما به‌محض اینکه از آن قالب بیرون بیایید، لغت‌ها از یادتان می‌رود. یا به قولی تک زبانتان گیر می‌کند. اصلاً زبان انگلیسی به کنار. آیا کنکور دادید؟ چیزی که اکثر کنکوری‌ها یک روز بعد از کنکور تجربه می‌کنند این است که همه‌چیز از یادشان رفته است! و این موضوع دقیقاً به خاطر همین است که درس‌ها را در قالب کنکوری یاد گرفته‌اند و به‌محض اینکه از این قالب درآمده‌اند، همه‌چیز را نیز به فراموشی سپرده‌اند.

بنابراین برای اینکه لغات انگلیسی را بهتر یاد بگیریم، به موقعیت‌هایی احتیاج داریم که آن لغت‌ها، در قالبی معنی‌دار، رنگارنگ، و جالب‌توجه، اتفاق بیفتد که یادآوری آن به‌راحتی انجام شود.

به همین دلیل، بنده یادگیری زبان، با استفاده از داستانهای انگلیسی را به‌شدت توصیه می‌کنم.

داستان‌ها پر از قالب‌های متفاوت، احساسات، و وقایعی هستند که می‌توانیم آن‌ها را در ذهن خود تجسم کنیم. این ویژگی‌هایی که داستان دارد، باعث کمک به ذهن شما می‌شود که لغت‌ها و عبارات را بهتر یاد بگیرید و در شرایط مختلف بهتر بتوانید از آن، استفاده کنید.

ویژگی مهم دیگر داستان‌های انگلیسی، برخلاف فلش کارت و جعبه لایتنر و … این است که شما می‌توانید آن‌ها را برای دیگران به زبان خودتان بازگویی کنید. حتی بازگویی فارسی یک داستان انگلیسی نیز تأثیرات مثبتی روی زبان انگلیسی شما می‌گذارد. اما اگر به زبان انگلیسی این داستان‌ها را بازگویی کنید که بسیار عالی است.

در وبسایت زبانشناس به داستان اهمیت زیادی داده می‌شود و برای سطوح مختلف، داستان‌های آموزشی قرار داده شده است که در ادامه تعدادی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

داستان‌های مبتدی:

داستان‌های پیشرفته:

نحوه‌ی خواندن داستان‌های صوتی را در داستان‌های فوق توضیح داده‌ام. اما اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های داستان هستید، یکی از روش‌های خواندن کتاب‌های داستان و در کل، دیگر کتاب‌های جذاب، گسترده خوانی است. جهت اینکه از قالب متنی این مقاله در بیایید، پیشنهاد می‌کنم که توضیحات آقای آرون کمپبل مدیر وبسایت deep English را در این رابطه گوش بدهید:

[[این ویدئو هنوز آماده نشده است]]

نکته‌ی پایانی درباره‌ی نرم‌افزار زبانشناس

نرم‌افزار اندرویدی زبانشناس که توسط بنده و تیمی از همکارانم طراحی و ساخته شده است، دقیقاً بر مبنای مطالبی که در بالا گفتم برای آموزش و یادگیری لغات انگلیسی بهینه‌سازی شده است.

اولاً منابع اصلی این نرم‌افزار از پکیج‌های آموزشی جذاب و داستان‌های انگلیسی تشکیل شده است (که داستان‌های انگلیسی بالا نیز شامل آن می‌شود).

ثانیاً امکاناتی در این نرم‌افزار قرار داده شده است که همیشه تمرکزتان روی لغاتی باشد که سخت‌تر هستند و معانی آن‌ها را نمی‌دانید.

برای شروع کار با نرم‌افزار زبانشناس، متناسب با سطح خودتان، پکیج‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌کنم:

سطح ابتدایی: داستان‌های کودکانه

سطح متوسط: داستان‌های واقعی، و انگلیسی قدرت

سطح پیشرفته: مگا داستان‌ها، انگلیسی مهارت، و داستان‌های کوتاه

سطح فوق پیشرفته: مکالمات تجاری

برای دانلود نرم‌افزار زبانشناس روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

دانلود زبانشناس از کافه بازار

امیدوارم با این نوشته توانسته باشم مشکلات شما را در بحث حفظ کردن لغات، حل کرده باشم. اما اگر نظر یا سؤال خاصی دارید خوشحال می‌شوم مطرح بفرمایید.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

156 دیدگاه:

ایوب

سلام من پشت کنکور سراسری هستم وایشالا ی هفته دیگه ک تموم شه میخوام شروع کنم و خیلی دوس دارم زبان یاد بگیرم و اینکه این نرم افزار داستان مخصوص لغات کنکور نداره ؟درسته دایره لغاتتو ببری بالا خیلی خوبه ولی فرض بر این بگیریم ک همه لغاتو بلدی پس گرامر چی میشه برای اینکه بتونی با کسی مکالمه کنی.لطفا راهنمایی کنید ممنونم

پارین

سلام
برای یادگیریه زبان به کمکتون نیاز دارم من دانشجوی زیست شناسی هستم قصد شرکت در کنکور ارشد دارم و برام مهمه که حتما دانشگاه دولتی قبول شم. برای رسیدن به این خواسته یادگیری زبان خیلی برام مهمه. تجربه ی شخصیم ثابت کرده رفتن یه کلاس برام بی نتیجس امیدوارم بتونم با نرم افزارتون ارتباط برقرار کنمو سطح زبانمو بالا ببرم فقط برای این نیاز به یه ناظر دارم که عملکردمو به طور مداوم بررسی کنه و اصطلاحا نیرو محرکه برام ایجاد کنه در ضمن درس اولو مطالعه کردم ولی نمی دونم تو چه مرحله ای باید لغتارو به جعبه ی لایتنر اضافه کنم
ممنونم از راهنماییتون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
با استفاده از بخش آمار نرم افزار زبانشناس، بعد از مدتی خودتون یاد میگیرین که چطور ناظر کارهای خودتون باشین. البته من هم در این زمینه اگه هر کمکی از دستم بر بیاد براتون انجام میدم.
در رابطه با جعبه لایتنر تعاملی زبانشناس، همون موقع که لغتی که بلد نیستین رو هایلایت میکنین، بهتره همون موقع هم به لایتنر اضافه بشه و هر روز در مواقع فراغت یکبار مرور بشه.

الهام

با عرض سلام
قبل از هر چیز بابت توضیحاتتون سپاسگزارم.
در رابطه با طرز یادگیری لغات من به روش طوطی وار آنها را حفظ نمی کنم.کلا چیزی را تا نفهمم نمیتونم بپذیرم. برای یادگیری لغت من سعی میکنم آنها در متن یا جمله یاد بگیرم و ابتدا از روی دیکشنری انگلیسی به انگلیسی معنی اش را پیدا میکنم و بعد اگر متوجه نشدم سراغ دیکشنری انگلیسی به فارسی میرم. البته متاسفانه من بعد از این که آن لغت را یاد میگیرم دیگه مرورش نمیکنم. ولی وقتی در متن های دیگه آن لغات را میبینم میدونم که این لغت را تو ی متنی دیدم ولی نمیتونم معنی اش را به خاطر بیارم. هنگام مکالمه هم متاسفانه به لغات ساده اکتفا میکنم.
حالا با توضیحاتی که دادم امیدوارم شما به من بگویید که مشکل اصلی من کجاست؟
با کمال تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
روش شما خوب و منطقیه. تنها مشکلی که داره اینه که شما بایستی لغت ها رو در قالب های مختلف ببینین و مرور بشه. مثلا توی نرم افزار ما، یک لغت رو اگه یه جا هایلایت بکنین، این لغت رو هر داستان دیگه ای مشاهده بکنین به همون صورت هایلایت نشون داده میشه که دوباره توجه شما به لغت جلب میشه و مرور میشه.
دقیقا همین موضوعه که باعث میشه با استفاده از اپلیکیشن ما، لغات رو به روش خیلی بهتری یاد بگیرین.

مونا

با سلام و خسته نباشید
من اینو قبول دارم که حفظ کردن طوطی وار لغات کار خیلی موثری نیست اما ما تو آموزشگاهمون علاوه بر اینکه معنی انگلیسی هر واژه رو یاد میگیریم . بعضی اوقات تو جمله سازی ها و دیسکاشن ها ازشون استفاده میکنیم.
به نظرم این روش خوبیه چون علاوه بر همون واژه تو معنی انگلیسیش ممکنه چند تا واژه ی دیگه ام باشه واین باعث میشه که دامنه ی لغاتمون گسترده بشه!
اما راستش حق با شماست .خود منم گاهی اوقات خسته میشم….
به هر حال لطفا روش های بیشتریو بهم معرفی کنید.
راستی اگه بخوایم انگلیسیو مثل خود آمریکایی ها یاد بگیریم ، یعنی صحبت کنیم، چقدر طول میکشه؟؟
ازتون خیلی ممنونم!

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
سوالی که فرمودین خیلی کلی هست اما بنده سعی کردم توی این نوشته تا حدی بهش جواب بدم: مدت زمان لازم برای یادگیری زبان

یوسف

سلام جناب آقای ناصری
وقت بخیر
خیلی ممنون که تجربیاتتون را در اختیار عموم قرار دادید ، در حالیکه خیلی از دوستان با احتکار علمی رفتار می کنند
حقیقتش
من اصلن بطور اصولی زبان یاد نگرفتم
تو مدرسه و دانشگاه هایی که نمره گرایی مطرحه و مرجع کتب آموزشی چیزای گنگ و کسل کننده باشه
بیشتر از این نمیشه انتظار داشت
ولی بطور سلف استادی خودم چیزایی تونستم که یاد بگیرم
هدف من گرفتن نمره آیلتس بالای 6.5 هست
تا شاید بتونم برا دوره فوق اپلای کنم

یه آموزشگاه معتبر رفتم
تعیین سطح کرد و گفت اگه الان امتحان آیلتس بدی
نمره ت میشه 4.5
از اونور تجربه ی برادرم هم هست
که الان در آلمان مشغول تحصیل هستند
برادرم
از جعبه لایتنر بطور نوشتاری استفاده می کرد
و کلمات و جملات انگلیسی رو بوسیله اون دوره میکرد
آیا این روش مناسبه ؟ استفاده از جعبه لایتنر؟
و بیشتر منابع اصلی انگلیسی ، مقالات انگلیسی ، …. مطالعه می کرد

من نرم افزارتون را دیدم
خیلی جالبه
فقط یه ایراد داره
اینکه وقتی لغتی میره تو جعبه لایتنر
بعد از اینکه علامت صحیح(تیک سبز) رو زدیم
از جعبه لایتنر حذف میشه
در صورتیکه طبق تقسیم بندی جعبه لایتنر یک لغت پس از چندین بار تکرار درست از جعبه خارج میشه

ممنون میشم اگر هر راهنمایی برای گرفتن نمره آیلتس مطلوب انجام بدین و تو سایت نقل کنید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام یوسف آقا
وقت شما هم به خیر باشه
متاسفانه مدارس و دانشگاه ها به قول خودتون اصولی به آدم یاد نمیدن و کلی وقت و هزینه هدر میره. حتی مراکز و آموزشگاه های معتبر. اینکه حالا اون موسسه چقدر در رابطه با حد فعلی آزمون آیلتس شما دقیقه بماند، اما بهتر که موسسه نرین و به روش سلف استادی خودتون، البته با اصول کاربردی، ادامه بدین.هم صرفه جویی در وقت، هم هزینه، هم سرعت بیشتر و بهتر در یادگیری زبان رو برای شما به ارمغان داره.
در رابطه با متد داداشتون، من جعبه لایتنر خالی رو قبول ندارم و همونطور که در مقاله های سایت گفتم، لغت ها بدون در نظر گرفتن مسائل دیگه، تنها با جعبه لایتنر اگه یادشون بگیریم براحتی از یادمون هم میرن. اما نکته ای که داداشتون رعایت کرده و جعبه لایتنر براش فایده داشته این بوده از روی منابع مختلف و مقالات، لغات رو در میاوردن که این مورد تایید ما است و دقیقا همون کاریه که در نرم افزار زبانشناس انجام میشه.
در رابطه با ایرادی که فرمودین اصلا اینطور نیست که شما میفرمایین، و دقیقا مثل جعبه لایتنر، با اندکی تفاوت، در نرم افزار ما هم لغت ها به خانه های مختلف میرن و اینطور نیست که تیک سبز رو بزنی خارج بشن. شاید اشتباهی صورت گرفته باشه که شما اینطور برداشت کردین.
گرفتن نمره ی آیلتس مطلوب هم چیزی جز یادگرفتن زبان انگلیسی نیست. یعنی اگه شما زبان انگلیسی رو خوب یاد بگیرین، نمره آیلتستون هم خوب میشه. و ما تو وبسایت زبانشناس برای مهارت های مختلف، روش های کاربردی یادگیری قرار دادیم. مهمترین چیزهایی که احتمالا شما مشکل دارین، لیسنینگ و اسپیکینگ هست. که مقاله های متعدد در این رابطه نوشته شده.
بنابراین پیشنهادم اینه که تا سه چهار ماه قبل امتحان، فقط و فقط برای یادگیری زبان انگلیسی، زبان بخونین. سه چهار ماه مونده به امتحان هم کم کم منابع اختصاصی آیلتس رو توی برنامتون قرار بدین که با خود امتحان هم آشنایی لازم رو کسب کنین.

یوسف

درود بر شما
تشکر برای توضیحات
میخوام تمام داستان های انگلیسی تونا پرینت بگیرم و بعد بصورت شنیداری اونا رو مرور کنم و هر لغتی که مشکل باهاشون دارم فلش کارت کنم
سختمه با گوشی
من خیلی لیسنینگم ضعیفه. بخاطر همین از همون داستانهای کودکانه شروع میکنم. نمی دونم کار صحیحی هست ؟
البته از نرم افزارتون هم استفاده میکنم
ایکاش میتونسم مشکل جعبه ی لایتنرش رو بدونم چیه. شاید واسه اینه که ارتقا ندادم درسته ؟ یا بدون ارتقا هم بایستی کار میکرد ؟
وقتی لغتی رو به جعبه لایتنر انتقال میدم و مرور میکنم و جواب درست رو میدم؛ پیغام میاد که در حال حاضر هیچ واژه ای برای مطالعه وجود ندارد
البته اگر برم رو درسی که لغته وجود داشته و به رنگ زرد هایلات شده. اون لغت توی متن هایلایت شده هست
ببخشید مزاحمتون شدم
موفق باشید

حسین ناصری
حسین ناصری

متن داستان ها رو میتونین از قسمت داستان های آموزشی وبسایت زبانشناس دریافت بفرمایین. البته بهتره که داستان ها رو داخل نرم افزار بخونین و لغات سختو هایلایت کنین. چون باعث میشه لغاتی که بلد نیستین، همه جا هایلایت نشون داده بشه که باعث میشه تمرکزتون روی این لغات بالا بره و سریعتر یادشون بگیرین.
در ضمن عملکرد جعبه لایتنر اینطور که فرمودین درسته. یعنی مثلا شما یه لغت رو به جعبه لایتنر میفرستین، بعد که مرورش میکنین و دکمه سبز رو میزنین، اگه تمام لغت های اون روز رو مرور کرده باشین و چیزی نمونه، مینویسه که دیگه لغتی موجود نیست. فردا که دوباره برگردین اگه لغتی بایستی برای شما مرور بشه، به شما دوباره نشون داده میشه. نگران نباشین خلاصه جعبه لایتنر نرم افزار کاملا تست شده و مشکلی نداره.
در حالت رایگان فکر کنم فقط تا 50 لغت رو برای امتحان میتونین وارد جعبه لایتنر کنین.
ممنون

باران

سلام استاد عزیز
واقعا از پشتیبانی شما و سایت خوبتون متشکرم. دیشب تا 2 بعد از نیمه شب داخل سایت شما بودم و از مطالب بسیار به جا و گویاتون استفاده میکردم
باید بگم عاشق نرم افزارتون شدم .
بله من هم با نظر شما کاملا موافقم که حفظ کردن طوطی وار لغات فایده ای نداره. من هم تجربه اش را داشتم واقعا خسته کننده اس.
یک سوال .من تصمیم گرفتم داخل ماشین و در هنگام انجام کارهای شخصی به آهنگهای انگلیسی گوش بدم فقط نمیدونم از چه خواننده ای باشه .چندتایی که گوش کردم خیلی سریع بوده و غیر قابل فهم آیا همشون اینطوری هستن؟
اگر میشد صوت داستانهای داخل نرم افزار رو داخل آلبوم موسیقی ذخیره کرد که پشت سر هم پخش بشه عالی میشد.

در پناه خدا…

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
آهنگ ها زیاد برای یادگیری زبان انگلیسی مناسب نیستن
شما میتونین همین داستان های زبانشناس رو توی ماشین گوش بدین و به درسنامه هایی که شامل سوال جواب هستن، هم جواب بدین. این کار خیلی بهتر از گوش دادن به موسیقیه.
پیشنهادی هم که در انتها دادین خیلی خوب بود. اصلا باید خودمون امکان پخش پشت سر هم درسها رو توی اپلیکیشن قرار بدیم. سعی میکنیم که این کا رو بکنیم.
ارادتمند شما
حسین

اشکان

سلام جناب ناصری عزیز
خیلی لطف میکنید که اینقدر با حوصله مقاله هاتونو مینویسین. من یادگیری زبان رو واسه کنکور ارشد شروع کردم که البته بعد هم از کنکور دادن پشیمون شدم.توی همون مدت با نرم افزار memrise و کتاب ۵۰۴ تونستم لغت های ۵۰۴ رو یاد بگیرم. ولی چند روز پیش که داشتم به کتاب نگاه میکردم دیدم خیلی هاش از ذهنم پریده و واقعا هم اینکه اینجوری لغت یاد بگیرم راه حلی واسه خوب یاد گرفتن زبان نبود. بعد توی اینترنت سرچ کردم که با سایت شما آشنا شدم. واقعا میتونم بگم بهترین سایتی بود که تا حالا باهاش مواجه شدم. من ۴-۵ ماه زمان آزاد دارم میخواستم توی این مدت زبان رو تا جایی که بتونم یاد بگیرم. حتما از نرم افزار زبانشناس استفاده خواهم کرد. میخواستم کتاب گرامر هم بخونم، از چیزایی که دستگیرم شد فهمیدم این کارو نکنم بهتره. از طریق نرم افزار و فیلم و سریال خارجی که خیلی میبینم میخوام ادامه بدهم.اگر توصیه ای دارید که بدردم میخوره خیلی ممنون میشم بهم بگید.
با تشکر فراوان

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
توصیه ی خاصی ندارم. شما خودتون مطالب رو خیلی تیز گرفتین و به نظرم توی راهی که انتخاب کردین قطعا موفق میشین.
فقط در رابطه با فیلم لطفا پست مربوط به فیلم که یه برنامه هفتگی جهت یادگیری زبان توش دادم رو مطالعه بفرمایین.

صبا

سلام
ممنون از اینکه تجاربتون رو برای بقیه share میکنید
من دانشجوی رشته ی روانشناسی بالینی مقطع کارشناسی هستم ،با توجه به اینکه از بدو ورود به دانشگاه دغدغه ی یادگیری زبان رو داشتم پس از گذشت 4 ترم هنوز در رابطه با قضیه زبان سردرگمم (این رو هم بگم که منابع مختلفی رو هم از 504 و لغات ضروری تافل گرفته تا کتب مختلف در زمینه ی درک مطلب تهیه کردم و در زمینه ی لغات تخصصی موجود در رشته ذکر شده هم تا حدودی آمادگی دارم)،چند بار این کتب رو با ذوق و شوق فراوان شروع کردم ولی باز کنار گذاشتم از طرفی قصد شرکت در کنکور وزارت بهداشت رو دارم وخوب مسلما بهتر میدونید که کنکور پزشکی عمومی و دامنه ی گسترده ای رو شامل میشه با اپلیکیشن شما تازه آشنا شدم ،بنظر شما با توجه ب زمان باقیمانده تا کنکور، بهترین عملکرد با بازده مناسب چیه؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
ما برای نرم افزارمون فعلا نمیتونیم ادعا کنیم که آیا گزینه ی مناسبی برای کنکور هست یا خیر.
چون امتحان شنده
چیزی که میتونیم بگیم این هست که دایره ی لغات عمومیتون افزایش خوبی پیدا میکنه، و درک مطلبتون هم بالا میره. اگه از تکنیک های تقویت مکالمه هم استفاده بفرمایین، مکالمتون قوی میشه که البته مکالمه به طور مستقیم روی کنکور شما تاثیری نداره.
بنابراین پیشنهاد ما به کنکوری ها همیشه همین بوده که در حال حاضر بخشی از زمانی که میخواین به زبان انگلیسی کنکور اختصاص بدین رو با اپلیکیشن ما تمرین کنین که از وقت بهترین استفاده رو کرده باشین.

محمد

سلام
واقعا خیلی ممنون از این پستتون که به سوالاتی ک اصلا نپرسیدم ازتون جواب دادین و خیلی هم عالی جواب دادین…مرسی
من خودم وقتی کلاس زبان میرفتم نمیتونستم لغات رو تو جمله بکار ببرم و جمله های خیلی ساده رو تو کلاس بیان میکردم و وقتی هم توخونه یا توجمع بودم کسی ازم سوال میکرد این جمله ب انگلیسی چی میشه توش می موندم چی بگم نمیتونستم توذهنم کلمات رو کنار هم بچینم و جمله بسازم اون لحظه خجالت میکشیدم ازخودم و ب قول دوستان فوقش در حد کلاس اولی ها بلد بودم و تموم و خیلی هم هزینه های خیلی گزافی رو متحمل میشدم.
تنها مشکل باقی مانده اینجاست که وقتی ازروی writingنبینم و فقط listening رو انجام بدم هیچی نمیفهمم…
و ی سوال! چجوری میتونم listening ام رو قوی کنم با چه نوع برنامه هایی؟ و روزی چند ساعت باید تمرین کنم؟
و همچنین مشاوره هاتون عالیه …مرسی
خسته نباشید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
خیلی ممنونم از نظر لطفتون. این مشکل شما رو در نوشته ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه توضیح دادم.

مازیار

سلام
مشکل اصلی من اینه که کلاس های زیادی رو امتحان کردم. اما لغات به سرعت از ذهنم میرن. چه با روش تکرار، چه با حفظ کردن و چه با بازی کردن با لغات. کلی کلاس رو امتحان کردم اما تا حالا جواب نگرفتم.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام مازیار عزیز
مشکل شما رفته رفته با استفاده از ویژگی هایلایت و نشانه گذاری لغات توی نرم افزار زبانشناس حل میشه.

Ali

سلام. شما اینجا زدین داستان های’نابغه ای از یاد رفته’و’بردگی کودکان’ جزء مگا داستان هاست ولی تو نرم افزارتون این دو در بسته داستان های واقعیه!!!!لطفا این دو رو از پکیج داستان های واقعی بردارین.

حسین ناصری
حسین ناصری

نه یک مقداری تقسیم بندی اینجا با داخل نرم افزار فرق داره
بعدا باید یکپارچه سازی صورت بگیره
ممنون

سعید

با سلام
بله دقیقا منم بعد یه مدت که دایره لغاتم خوب شد با خودم می‌گفتم که تا یک ماه بعد 504 رو می خونم بعدش سراغ 1100 میرم و …
اما مثل شما از اینکه نمیتونم حتی در حد یک دقیقه دیالوگ رو توی ذهنم بیارم و حاضر جواب باشم واقعا رنج میبرم و اینکه فیلمی رو تا حدودی متوجه می شوم اما در جواب اون نمی تونستم دیالوگی رو بیان کنم، رنج میبرم.
اینی که میگید هایلایت کردن تمام کلمات موجود در یک متن، برای کلمه ای که بلد نیستیم، مفید و نیز بسیار نوآوری قشنگیه.
با تشکر از راهنمایی شما.

سپیده

خیییلی ممنون ازتوضیحات خوبتون و اینکه وقت میزارید تابه آدما دراین زمینه کمک کنید.
راسش بله وبرای من هم پیش میومدکه کلمات رو فراموش کنم ویانتونم درجمله بکارش ببرم اما خیلی کمترپیش میومد.
اما درعوض مشکل خیلی بزرگی که توزبان دارم اینه که همیشه واسه فهمیدن اون عبارت انگلیسی باید توذهنم به فارسی معنیش کنم تابفهممش وبا گفتن اون عبارت چه ازشخصی چه ازفیلمی وچه آهنگی من سریعا نمیفهمم.درحالیکه شخصی به من گفت زبان رو نباید به فارسی برای خودت معنی کنی.من برام خیلی سخته این موضوع و نمیفهمم ینی چی و چیکار باید بکنم.
به علاوه اینکه من خیلی آهنگ بریتیش یا آمریکایی گوش میدم و فیلم میبینم اما این مشکل همچنان بامن هست.

سپیده

ببخشید 1سوال دیگه ای هم که داشتم اینه که برای مهاجرت به استرالیا وهرکشوری فقط باید آیلتس جنرال رو قبول بشیم.درسته؟؟
بنظر شما بهترین راه برای قبولی درآیلتس و مهارت در این آزمون چیه؟
از راه کتاب بهتره یا از راه کلاس؟اگر کتاب چه کتابی؟متشکرم :)

حسین ناصری
حسین ناصری

برای کار نمیدونم ولی تافل هم مدرک معتبر و عمومی هست . برای گرفتن مدرک توصیم همیشه این بوده که تا دو سه ماه قبل امتحان از منابعی مثل همین اپلیکیشن بنده استفاده بشه کافیه. دو سه ماه قبل امتحان هم در کنار منبع قبلی، کتاب های تمرین امتحان مورد نظر که تعدادشون هم زیاد هست و بستگی به سلیقه داره خریداری بشه و خونده بشه (مثلا من برای گرفتن تافل، کتاب آکسفورد رو خوندم). دقیقا دو سه هفته قبل امتحان هم یکی دو بار امتحان مجازی بدین خیلی عالیه.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
دقیقا اون فرد درست گفتن و این مشکل با پیاده سازی و اعمال تکنیک سایه حل میشه.

امیر

با سلام
بله دقیقا این مقاله شما درسته و من هم تجربه ی حفظ کردن طوطی وار کلمات را داشتم که هیچ استفاده ای نمی توانستم از آن ها بکنم و میتوانم بگویم بدرد من نخوردند و از وقتی با سایت شما آشنا شدم عاشق سایت شما شدم و سایت شما با انگیزه دادن و روحیه دادن باعث شد که من دوباره به زبان انگلیسی علاقمند شوم و دنبال آن بروم .
راستش را بخواهید من بعد از این که نتوانستم پیشرفتی در زبان داشته باشم نا امید شدم و فکر می کردم مشکل از استعداد و هوش من است آخر من در درس هایم عالی هستم مخصوصا ریاضی ولی نمی توانستم زبان را خوب یاد بگیرم و صحبت و مکالمه کنم ولی از موقعی که با سایت شما آشنا شدم فهمیدم مشکل از روش کار من بوده است .
ممنون از سایت خوبتان و راهنمایی های درست و بجا و عالیتان

نگار

سلام
روزتون بخیر
من فکر میکنم بیشتر زندگیم زبان رو طوطی وار حفظ کردم
میدونم غلط بوده ولی خب اینطوری مثلأ میخواستم بگم من بلدم
بعدشم که فهمیدم نمیشه اینطوری یاد گرفت وقتی نداشتم که بتونم یاد بگیرم

میثم

با درود.
من میثم هستم و لیسانس فناوری اطلاعات دارم. و تا سه ماه آینده برای ارشد دارم میرم آلمان.
کلاس زبان زیادی رفتم ولی مشکلم فقط لغات زبان. چنتا نرم‌افزار مثل ممورایز و گویزلت رو بهم پیشنهاد دادن ولی جواب نگرفتم.
حالام مشکلم فقط لغات هست که به سایت شما برخوردم. و داستان تون مثل مال منه. حالا نرم‌افزار نصب کردم و از ابتدا میخوام شروع کنم.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
برای اینکه دایره ی لغاتتون سریع بالا بره، پکیج داستان واقعی و داستان کوتاه رو مطالعه بفرمایین
ممنون

حامد

من چند ماه قبل از امتحان ارشد امسال شروع به حفظ لغات به طور مثال لغات 504 کردم اون موقع فکر میکردم با کمک جعبه لایتنر به راحتی کلمات حفظ میکنم ولی لغاتی که به اصطلاح باید درون حافظه دائمم میرفت بعد از یه مدت کوتاه از ذهنم خارج میشد در آخر هم نتیجه ای از زبان در کنکور نگرفتم. حالا میخوام زبان به شکل درست یاد بگیرم آیا برای شروع کار با نرم افزار و خواندن داستان های واقعی از مقاله « پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی» تبعیت کنم؟
با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بله این استراتژی ها بهترین روشی هست که به صورت خودخوان میتونین مکالمه ی خودتون رو تقویت بفرمایین

مجتبی

من چيزي حدود 12 هزار لغت حفظ كردم چن سال پيش ولي بكارم نيومد

زهرا

من هم این تجربه رو داشتم و نزدیک به دو سال فقط لغات رو حف‍ظ میکردم در اخر شاید نزدیک به ۲۰۰۰ کلمه شد و دیگه خسته شدم و ذهنم کشش لازم رو نشون نداد و واقعا برای یادگیری مایوس شدم.
توصیه شما برای جمله بندی بهتر و صحبت اسان تر چیه؟فقط مطالعه داستان های آموزشی؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
نه فقط مطالعه
بلکه پیاده سازی استراتژی های تقویت مکالمه روی این داستان ها باید در برنامتون قرار بگیره.

ايل امان

اونايي كه آيفون دارن چيكاركنن؟

حسین ناصری
حسین ناصری

اپلیکیشن آیفون تا یکی دو ماه دیگه آماده میشه

حمید

سلام
من مشکلی که دارم با گرامره… لغات رو میتونم حفظ کنم تقریبا ولی با گرامر خیلی مشکل دارم و هر کاری میکنم یاد نمیگیرم…. میشه راهنماییم کنین که چطور با نرم افزارتون به اون حد برسم که نمره خوبی از تافل بگیرم؟
ممنون

Ehsan

سلام
برای ios ندارید؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
هنوز آماده نشده.

حامد

سلام دوستان
من مدرس زبان هستم
و بنظرم بهترین راه برای یادگیری زبان اینکه که
1-تنبل نباشید
2-حتما کلاس زبان برید
3-یه نفر انتخاب کنید که پارتنر وفاداری باشه و همیشه هر وقت دیدید همدیگرو به زبان انگلیسی باهم صحبت کنید.
تر جیحا یکی از اعضای خانواده شما باشه بهتره.

حقیقتش اگه فرد باانگیزه و وفاداری به زبان انگلیسی باشید به این روش یاد میگیرید

بمرور زمان انگیزه خوندن لغات مشکل و تمام کتاب داستانها و تمام کتاب لغات و گرامر ها بهتون دست میده.

نگران نباشید
فقط فرد وفادار پیدا کنید
من و داداشم زمانی که مجرد بود قانون ما این بود که تو خونه فقط انگلیسی صحبت کنید
حتی بیرون که میریم
فقط بعضی جاها نمیشد صحبت کرد چون مردم خیال میکردن داریم پیششون کلاس میزاریم.

وقتتونم داخل سایتو نمیدونم و غیره تلف نکنید.

مهرداد

سلام آقای ناصری گل

سایتای ایرانی در زمینه ارائه یه روش درس درمون خیلی خیلی افتضاحن

خیلی سرچ کردم ولی نود و نه و نه و نه و نه و نه و نه ونه ونه ونه درصد سایتا دارن تبلیغ کتاب و نرم افزارو فیلمای خودشونو میکنن

یه مدت پیش با یکی از دوستام که اتفاقا هم پدرش و هم مادرش دبیرای بازنشسته زبان انگلیسی هستن (خیلی مورد عجیبیه، فکر کن جفتشون بازنشسته یعنی جمعا شصت سال سابقه تدریس زبان) درمورد یادگیری زبان صحبت کردم و بهش گفتم نمیدونم چرا نمیتونم کتاب 504 رو یه بار برا همیشه تموم کنم. جوابی که بهم داد این بود که اگه میخوای زبان یاد بگیری بهتره کتابای معمولی بخونی تو اونا هم میتونی لغت یاد بگیری ولی فرقش اینه که اون جذابیتش بیشتره.

خیلی به این موضوع فکر کردم ولی مشکل اساسی بنده اینه که تنبل تر از اونی هستم که بگردم ببینم چه کتابی بخونم.

همین امروز داشتم یه چیز دیگه سرچ میکردم که سر از سایتتون در آوردم.

انصافا با هرچی که گفتید کاملا موافقم و خوبی که داره اینه که لقمه آماده اس

یعنی هم کتابا هستن هم ترجمشون هم فیلمشون هم صداشون

خلاصه کامله کامله (البته تا این لحظه کامل به نظر میرسه )ولی من یه خورده از مطالب خیییلی خییلی زیادی که تو سایتتونه گیج شدم و واقعا نمیدونم چطور شرو کنم

اگه کمک کنید

همین امروز تصمیم گرفتم بیفتم تو مسیری که گذاشتید جلو پام(ممکنه بعدا که تنبلی بیاد سراغم همه حرفامو تکذیب کنم، پیشاپیش عذر خواهی میکنم)

امیدوارم نتیجه بگیرم

من بسیار زیاد به زبان انگلیسی علاقه دارم و بیشتر به اسپیکینگ علاقه دارم به نظرتون میتونم توی همون شیش ماهی که خودتون فرمودین نتیجه بگیرم ؟؟؟؟؟(البته انتظار ندارم بعد شیش ماه بتونم با یه دختر آمریکایی ازدواج کنم ولی حداقل دوس دارم از شر زیرنویس فارسی خلاص شم و بتونم فیلم بدون زیر نویس ببینم )

با توجه به این پیاااااام که صد در صد خیلی وقتتونو گرفته فهمیدید که من چقدر آدم حرافی ام و مطمئنا باید خییییییلی خییییییلی زیاااااد کلمه بلد باشم که بتونم انگلیسی حرف بزنم آیا شما به وضعیت بنده حقیر خوشبین هستید؟؟؟

خیلی خیلی عذر خواهی میکنم بابت پیام وقتگیرم

ارادتمند مهرداد

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام مهرداد عزیز
خیلی ممنونم از اینکه داستان خودتو تعریف کردی. اتفاقا من از کسایی که به دقت مشکلات خودشون رو مطرح میکنن خیلی خوشم میاد و من هم سعی میکنم با دقت بالاتری بهشون جواب بدم.
ببینین شما الان منابع زیادی از طریق سایت توی بخش داستان کوتاه انگلیسی در اختیار دارین. همین منابع توی اپلیکیشن زبانشناس هم با امکاناتی که داره قرار گرفته که یادگیری تونو بهتر و سریعتر میکنه. بنابراین از لحاظ منابع مشکل خاصی ندارین.
در رابطه با روشی هم که مکالمتونو قوی کنه، اتفاقا همین امروز نوشته ی استراتژی های تقویت مکالمه رو تکمیل کردم. تمامی اونچیزی که فردی مثل شما، که به افرادی که زبان انگلیسی صحبت کنن دوروبرشون دسترسی ندارن، بهش نیازمنده توی نوشته ی زیر قرار گرفته. امیدوارم نظر شما رو جلب کنه.
لطفا مطالعه بفرمایین و نظرتونو بگین
مکالمه

تقی

سلام آقای ناصری.
من خودم دبیر زبان در مدرسه های شهرستان ملارد هستم.روش های مختلفی از جمله جعبه یادگیری لایتنر را هم خودم استفاده می کنم و به دانش آموزانم توصیه کرده ام.با این حال نکته این بود که خیلی وقت ها با وجود این که لغات را حفظ بوده و خانه پنجم نیز خالی شده بود باز لغات را فراموش می کردم.روشجنابعالی روش خوبی به نظرم می رسه.امیدوارم نتیجه اش را ببینم و بین دانش آموزانم رواج بدهم.
با سپاس

آرشیو نظرات دیگر: