چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم - صفحه 2-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 27 آبان 1395

روش غلط و مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

آیا احساس می‌کنی که ظرفیت حافظه‌ات برای یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار محدود و ضعیف است و همیشه شما را عقب نگه‌داشته است. من نیز روزگاری همچون احساسی داشتم…

هنگامی‌که در مدرسه، لیستی از لغات انگلیسی به من داده می‌شد که معنی آن‌ها را یاد بگیرم؛ اصلاً مشخص نبود که این کار را بایستی چطور انجام می‌دادم. هیچ‌کس، هرگز به من یاد نداد که چگونه مطالب جدید را یاد بگیرم. آن‌ها فقط به من می‌گفتند که چه چیزی را یاد بگیرم. در کلاس، همیشه افرادی بودند که خیلی بهتر از من زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتند؛ بنابراین برای من بسیار منطقی بود که فکر کنم آن‌ها از من باهوش‌تر هستند. آن‌ها حتماً تنها برای یک‌بار به لغت‌ها نگاه می‌کردند و آن لغت‌ها به‌صورت جادویی، تا ابد در ذهنشان جای می‌گرفت!

این کار طبیعتاً ساده‌ترین نتیجه‌ای است که افراد، وقتی‌که پیشرفت مطلوبی در سطح زبان انگلیسی‌شان و یا هر کار دیگری نمی‌بینند، در رابطه با خود می‌گیرند. به‌ویژه اگر احتمالاً جزو آن دسته از افرادی باشند که به‌طورکلی حافظه‌ی ضعیفی داشته باشند (به‌راحتی اسامی افراد را فراموش کنند و یادشان برود که کلیدشان را کجا گذاشته‌اند…). افراد دیگر حتماً به خاطر این بهتر هستند که هنگام تولد، حافظه‌ی قوی‌تری نصیبشان شده است که نصیب من و شما نشده است. هیچ‌وقت این فکر به ذهنمان خطور نمی‌کند که تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که روش بهتری را برای یادگیری خود انتخاب کنیم.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه می توانیم بهتر یاد بگیریم

حفظ لغات انگلیسی تکرار کردن، با وجود اینکه روشی مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی است، در بلندمدت بازدهی مناسب را ندارد.

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی این است که لغات انگلیسی را حفظ نکنیم

به این داستان برگردیم که بنده در مدرسه، چگونه لغات انگلیسی را یاد می‌گرفتم. من طبق معمول، از همان روش‌های مرسوم تکرار و دسته‌بندی لغات استفاده می‌کردم. حتماً شما نیز این کار را به‌وفور انجام داده‌اید. درست است؟ استفاده از فلش کارت‌ها، جعبه لایتنر و…. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواستیم معنی کلمه‌ی memorize را یاد بگیریم، با صدای بلند تکرار می‌کردیم “memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …”. ده‌ها و یا صدها بار این کار را انجام می‌دادیم تا اینکه بالاخره این لغت در ذهنمان فرومی‌رفت! درست است؟

بله خوب طبیعی است که بعد از انجام این تمرین کسل‌کننده و ذهن بی‌حس کن!؛ هر جا لغت memorize را ببینیم، ذهن ما آن را به خاطر میاورد. در حقیقت اگر از کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند سؤال بپرسید، خیلی‌ها وقتی‌که لغات انگلیسی را می‌شنوند و یا در کتابی می‌بینند، مشکل خاصی با به یاد آوردن معنی و مفهوم آن ندارند. اما همین‌که می‌خواهند آن را درجایی بکار ببرند، هرچقدر که به ذهنشان فشار میاورند لغت مناسبی به ذهنشان خطور نمی‌کند؛ درحالی‌که به‌اصطلاح تک زبانشان است.

کاملاً مشخص است که روش تکرار و دسته‌بندی لغات بسیار کسل‌کننده است؛ اما از آن هم مهم‌تر، بسیار نیز ناکارآمد است. زبان انگلیسی شامل صدها هزار لغت مختلف است. برای همین است که خیلی‌ها فکر می‌کنند که بایستی خیلی باهوش باشی که همه‌ی این لغات را حفظ کنی. و یا اینکه سالهای متمادی طول می‌کشد که با این روش این لغات در ذهن آدم فرورود (اگر از روشی که من استفاده می‌کردم استفاده شود).

حفظ لغات انگلیسی حفظ کردن طوطی‌وار و فلش کارتی، روش مناسبی برای افزایش دایره‌ی لغات انگلیسی نیست.

در ادامه‌ی نوشته می‌خواهم به شما روش منطقی و کارآمد یادگیری لغات انگلیسی را بگویم. روشی که در ادامه می‌آید کاملاً علمی و مطابق با طبیعت یادگیری زبان جدید. است. ما در زبانشناس هیچ‌وقت از روش‌های راه دررویی و مقطعی استفاده نمی‌کنیم و توصیه هم نمی‌کنیم (مگر اینکه مجبور باشید!).

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم ؟

۱- بخوانید، بخوانید، بخوانید. هرچه قدر بیشتر بخوانید، به‌ویژه کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر چیزهای آموزنده، با لغات بیشتری درگیری پیدا می‌کنید. خواندن، به‌طور طبیعی تمامی آنچه که برای یادگیری لغات جدید نیاز دارید را در بر دارد. تنها بایستی نکات ریزی را رعایت کنید. نخست اینکه مطالبی که برای خواندن انتخاب می‌کنید زیبا و جذاب باشد. دوم اینکه طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، مطالب برایتان قابل‌فهم باشد. وقتی‌که کتاب‌های مختلفی می‌خوانید، احتمال اینکه یک لغت را چندین جای مختلف ببینید بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که مفاهیم و روش‌های مختلف استفاده از آن لغت را یاد بگیرید و یادآوری و استفاده درست از آن لغت در آینده برای شما بسیار راحت شود.

خواندن کتاب خواندن کتاب، همه ی آنچه شما برای یادگیری لغات انگلیسی نیاز دارید را فراهم میکند.

۲- لغت‌ها را در مکان‌های مختلف ببینید. اگر برای یادگیری لغات جدید تنها از یک منبع و یک روش استفاده کنید، لغت‌ها به‌راحتی از یاد شما می‌رود. اما اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید، به وقتش لغات انگلیسی را بهتر به یاد می‌آورید. مثلاً باوجوداینکه خواندن کتاب برای یادگیری لغات بسیار اساسی است، اما دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به اخبار، گوش دادن به موسیقی، و از همه مهم‌تر، مکالمه زبان انگلیسی، برای یادآوری بهتر لغات بسیار توصیه می‌شود.

نوشته‌ی مرتبط: نقش فراموشی در یادگیری لغات انگلیسی

۳- به‌جای حفظ کردن لغات، فرازها را حفظ کنید. اگر واقعاً نمی‌توانید از حفظ کردن دل بکنید!؛ به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای مختلف را حفظ کنید. مثلاً به‌جای اینکه لغت school را به معنی مدرسه حفظ کنید، عبارت I go to school به معنی من به مدرسه می‌روم را حفظ کنید. وقتی شما به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای انگلیسی را حفظ می‌کنید، حداقل مطمئن هستید که در یک جمله به‌درستی می‌توانید آن کلمه را استفاده کنید. در ضمن در حقیقت به‌طور ناخودآگاه در حال یادگیری گرامر زبان انگلیسی نیز هستید.

۴- از قدرت تخیل خود استفاده کنید. به‌جای اینکه لغات انگلیسی را به فارسی معنی بکنید و آن‌ها را حفظ کنید، آن‌ها را در ذهن خود تجسم کنید و آن تصویر ذهنی را به خاطر بسپارید. مثلاً وقتی میگویید tree به‌جای اینکه در ذهنتان لغت درخت بیاید، تصویر یک درخت را تجسم کنید و این لغت را به آن تصویر گره بزنید. این کار باوجوداینکه ممکن است بیهوده به نظر برسد اما تأثیرات شگرفی دارد و باعث می‌شود که مکالمه زبان انگلیسی شما سریع‌تر و روان‌تر صورت بگیرد.

قدرت تخیل برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی، تصویر سازی ذهنی بهتر از حفظ کردن ترجمه ی لغت است.

نکته‌ی انحرافی: حفظ کردن ترجمه لغات انگلیسی به فارسی خود باعث مشکلات زیادی در مکالمه‌ی روان، به انگلیسی می‌شود. زیرا برای مکالمه مجبور می‌شوید که اول جمله را به فارسی در ذهن خود بیاورید بعد آن را ترجمه کنید. ولی کدینگ فارسی لغات دیگر از آن حرف‌هاست!!! به نظر شخصی خودم بهتر است که قضیه را از اینی که هست پیچیده‌تر نکنیم.

۵- یادگیری لایه‌ای به‌جای حفظ کردن با تکرار. در روش تکرار همان‌طور که در بالا آمد، شما لغات را آن‌قدر تکرار می‌کنید که درنهایت آن را حفظ کنید. اما در روش یادگیری لایه‌ای شما تمرکزتان روی حفظ کردن لغت نیست، بلکه تمرکزتان روی درگیری بیشتر با مطالب است. در این روش هر بار که لغت جدیدی می‌بینند سعی می‌کنید که مفهوم آن را یاد بگیرید و سپس از روی آن می‌گذرید. به‌احتمال‌زیاد آن لغت را جای دیگری هم می‌بینند و به‌این‌ترتیب هر بار به‌اندازه‌ی یک لایه، بهتر آن لغت را یاد می‌گیرید تا اینکه به‌طور ناخودآگاه این لغت در ذهنتان تثبیت می‌شود. خوبی این روش این است که یادگیری شما با مفاهیم و مطالب مختلفی گره می‌خورد. ذهن انسان نیز متشکل از نورون‌هایی است که هرکدام با تعداد زیادی نورون دیگر گره‌خورده‌اند. بنابراین ذهن شما این روش یادگیری را دوست دارد.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم

یادگیری لغات انگلیسی با زبانشناس

در نرم‌افزار زبانشناس، خواندن و شنیدن باهم تلفیق‌شده است. وقتی این دو باهم تلفیق شوند خیلی خیلی بهتر از زمانی که جدا از هم استفاده می‌شوند، لغات انگلیسی را یاد می‌گیرید. زیرا اولاً دو حس مهم دیداری و شنیداری درگیر یادگیری زبان انگلیسی می‌شود که این خود توجه شما را بسیار بالا می‌برد. ثانیاً در حالت شنیداری تلفظ لغات و نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد می‌گیرید. این چیزی است که خواندن تنها نمی‌تواند آن را برای شما فراهم کند. نرم‌افزار زبانشناس خصوصیات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

مشخص کردن حالت لغات

در این نرم‌افزار سه حالت مختلف برای لغات در نظر گرفته می‌شود: ۱- لغاتی که میدانید (بدون هایلایت)؛ ۲- لغاتی که جدید هستند (هایلایت آبی)؛ ۳- لغاتی که در حال یادگیری آن هستید (هایلایت زرد). با توجه به این موضوع توجه شما برای یادگیری بیشتر معطوف لغاتی می‌شود که یا جدید هستند و یا در حال یادگیری آن هستید.

تعیین میزان قابل‌فهم بودن درس

همان‌طور که در بالا آمد، قابل‌فهم بودن مطالب نکته‌ی بسیار مهمی در یادگیری آن محسوب می‌شود. اگر به‌عنوان‌مثال ۵۰ درصد لغات یک درس جدید باشند و یا شما در حال یادگیری آن باشید، آن مطلب برای شما احتمالاً قابل‌فهم نباشد. از طرف دیگر طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی اگر مطلبی شامل چیز جدیدی برای یادگیری نباشد، آن مطلب نیز برای یادگیری مناسب نیست. به‌عبارت‌دیگر اگر صد در صد لغات یک درس را بدانید، خواندن آن درس چیزی به سطح زبان انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. بنابراین توصیه‌شده است که درصد لغات جدید هر مطلبی که می‌خوانید بین پنج تا ده درصد کل لغات باشد که فرایند یادگیری به نحو مطلوب صورت بگیرد. نرم‌افزار زبانشناس میزان درصد لغات جدید را هرلحظه برای تمامی درس‌ها به شما نشان می‌دهد.

نکته‌ی مهم

وقتی‌که کار را تازه با این نرم‌افزار آغاز می‌کنید این عدد به واقعیت نزدیک نیست. ابتدا بایستی چند درس را بخوانید تا نرم‌افزار بتواند تشخیص بدهد که شما چه چیزهایی را بلدید و چه چیزهایی را بلد نیستید.

این نرم‌افزار قابلیت‌های مهم دیگری نیز دارد که در نوشته‌های آینده بیان می‌شود.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

137 دیدگاه:

شیوا

سلام من تازه بااین سایت اشناشدم وتازه شروع کردم به کلاس رفتن برایادکیری زبان ومکالمه زبان واین سایت واقعابرام جالبواموزنده هستش باتشکرازشماادمین محترم

پریسا یونس پور

سلام . من میخام لغات رو از طریق کتاب داستان و داخل متن یادبگیرم اینجوری یادم نمیره اکثرا . لطفا راهنمایی کنید .ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
خوب نرم افزار زبانشناس پر از داستانه. پیشنهاد میکنم نصبش کنی. راهنمایی های لازم هم بعد نصب براتون فرستاده میشه.

tara

سلام من خیلی دوست دارم زبان یاد بگیرم ولی زمانی که مکالمه گوش می دم بعضی کلملتشو یاد نمی گیرم. لطفا راه حل بدید ممنونم

حسین ناصری
حسین ناصری

شما بایستی تکنیک سایه رو روی داستان های وبسایت زبانشناس اعمال کنین.

بهار

سلام حالتون خوبهه؟؟ نرم افزارتون خیلی خوبه واقعا ولی من یه مشکل بزرگی که دارم اینه که وقتی یک اهنگ یا فیلم یا….به زبان اصلی گوش میدم همش استرس اینو دارم که چه لغتایی استفاده میکنن و…!! یعنی یجورایی خوب متوجه نمیشم مگه اینکه اروم اروم صحبت کنن , یا اینکه همش سعی میکنم اون لغتایی ک بلدم رو بذارم کنار هم که مثلا جمله رو بفهمم واسه همین از بقیه مکالمه جا میمونم… منظورمو متوجه میشین؟؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بله منظورتون رو متوجه شدم.
این مشکل شما با اعمال تکنیک سایه روی داستان ها حل میشه.

حمید

سلام
واقعا ممنونم به خاطر مقاله ها و مشاوره هاتون… واقعا انرژی گرفتم…
من دبیرستان که بودم کتاب اینترچنج قرمز رو خوندم ولی بیشتر بدلیل نداشتن وقت ادامه ندادم…امسال برای کنکور ارشد زبان خیلی خوندم و از لحاظ لغت به جایی رسیدم که وقتی یه خبر به زبان انگلیسی میشنوم لااقل میفهمم در مورد چه چیزی حرف میزنه….من یه سوالی ازتون داشتم…من میخوام با این سطح زبانم برسم تا نهایتا یک سال دیگه تافل قبول بشم… از لحاظ وقت و انرژی هم خیلی حاضرم چون هردوتارو دارم… فقط اگه لطف کنید برنامه ای بهم بدین که چچوری هم با استفاده از نرم افزارتون و هم فیلم friends به اون سطح برسم…
بازم تشکر میکنم ازتون به خاطر این کار و ایدتون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
در رابطه با فیلم friends که بنده یک برنامه ی هفتگی مفصل توی این لینک ارائه دادم که طبق اون پیش برین.
با نرم افزار هم پکیج داستان های واقعی و انگلیسی قدرت رو بخونین و استراتژی های تقویت مکالمه رو روش پیاده سازی بفرمایین.
باز اگه سوالی داشتین در خدمت شما هستم

نسیم

سلام متشکر از مطالب مفیدتون من کارشناسی ارشد حقوق بین الملل میخونم مناسفانه ترجمم خیلی ضعیفه ترم اول زبان پیش نیازموافتادم با اینکه دوستام همه پاس شدن خیلی ناراحت کننده بود به نظرتون این آمموزش لغات که در برنامه بازار است میتونه کمک کنه

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگه منظورتون برنامه ی جعبه ی لایتنر هست خیر.
به درد نمیخوره.
پیشنهاد میکنم از داستان های انگلیسی استفاده بفرمایین.

مهرگان

عالی بود با تشکر از زحمات شما مطالب بسیار خوبی بوووووووووود.

حامد

سلام آقای ناصری
بنده دو ماه قبل امتحان ارشد دادم به خاطر همین لغات زیادی را چه عمومی و چه تخصصی سعی کردم که حفظ کنم اما تلاشم فایده کمی داشت حالا هم دایره لغات خوبی دارم و متون عمومی انگیسی را میتوانم ترجمه کنم ولی در بخش صحبت کردن و شنیدن زبان انگلیسی خیلی ضعیفم به سایت شما مراجعه کردم و مطالب زیادی یاد گرفتم تعدد مطالب و اطلاعات کمی برایم گیج کننده بود حالا که برنامه را نصب کردم نمیدونم از چه بخشی باید شروع کنم لطفا گام به گام مرا راهنمایی کنید.
باتشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
مطالب به صورت گام به گام و در طی ایمیلهایی به شما ارسال میشه دوست گرامی
ممنون

محمد

سلام محمد هستم با 53 سال سن می خواهم اولا خواندن زبان انگلیسی را یاد بگیرم و بعد از آن بتوانم معنی آن را بفهم . لطفا من را راهنمایی بفرمایید .

مولود

سلام
من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم. 3 سال قبل قصد داشتم برای ادامه تحصیل از ایران خارج بشم ولی موفق نشدم. از مهمترین دلیل ان موفق نشدن در آزمون ibt بود. آن زمان من بعد از 6و7 سال که مطالعه زبان انگلیسی را رها کرده بودم خواستم در چندین ماه (حدودا 6 ماه) مدرک تاقل بگیرم .در ازمونی که بعد از 6 ماه شرکت کردم نمره 68 را گرفتم . بعد از آن هم کارشناسی ارشد قبول شدم و به جز مقالاتی که خواندم مطالعه ی دیگری نداشتم. االان می خوام دوباره شروع کنم. البته این بار مصمم تر هستم. نمی دونم میتونم تا اواخر مهرماه در آزمون تافل موفق باشم یا نه. در واقع الان نمی دونم از کجا شروع کنم ، یه سری منابع را هم که 3 سال قبل خوانده ام آزمون میدهم هنوز هم موفق نیستم .
ممنون میشم من را راهنمایی بفرمایید
با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگه کارتون عجله ای نیست من پیشنهاد میدم دیرتر آزمون بدین و حداقل 6 ماه به خودتون فرصت بدین که کامل آماده بشین.
اپلیکیشن ما توی قسمت مکالمه، گرامر، لیسنینگ، افزایش دایره ی لغات انگلیسی، و درک مطلب خیلی میتونه کمکتون کنه و پیشنهادم اینه با پکیج داستان واقعی شروع کنین. و در طول زمانی که تا تافل وقت دارین پیشنهادم اینه دو سوم زمانتون رو با اپلیکیشن ما کار کنین، و یک سوم هم به مطالعه ی منابع مخصوص تافل بپردازین

عالیه

سلام . من دانشجوی هستم . اما زبانم خیلی خیلی ضعیفه.اگه بخوام تقریبا از اول زبان رو برای مکالمه قوی و همچنین ارشد یادبگیرم باید چکار کنم؟

فرشاد

سلام.
ممنون از سایت عالی تون
خیلی وقت بود جای خالیه همچین سایت هایی بین سایت های ایراینی خالی بود

من خیلی وقته کلاس زبان میرم …
تاقبل از اینکه وارد دوره intermediate بودم از روند پیشرفت خودم خیلی راضی بودم
اما بعد از اون احساس میکنم علی رغم حفظ کردن لغات جدید و گرامر هیچ تغیری تو زبانم بوجود نیومده…ومثل همون ترمای قبلم…و دارم در جا میزنم…
امیدوارم بتونم روی کمک این سایت حساب باز کنم…

دغدعه بزرگی شده واسم که 2 3 ساله در گیرشم

با تشکر

امیرحسین

سلام
من دانش آموز پیش دانشگاهی هستم و یک ماه دیگه کنکور دارم
دنبال یه راهی بودم زبان کنکور رو یاد بگیرم
ولی الان فهمیدم باید انقدر تلاش کنم تا راه خودش منو راهنمایی کنه
از دیروز هم برنامه ریزی کردم تا ۲ روز قبل از کنکور روزی ۲ ساعت زبان بخونم
با اینکه مطمعنم امسال قبول نمیشم و باید واسه کنکور سال دیگه بخونم :-(
ولی به سال دیگه امیدوارم ;-)

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام دوست گرامی
امیدوارم که امسال یا سال دیگه شاخ کنکور رو بشکنی
بعدش میفهمی کنکور هیچی نبود و شاخهای بزرگتر و قویتری هم هست که تو زندگی باید بشکنیشون و میشکنیشون :))
در رابطه با زبان من توصیه ی کنکوری نمیکنم ولی اگه به صورت کلی برنامه خواستی در خدمتیم
ارادتمند
حسین

عباس

من قبلا خیلی زیادی لغت حفظ میکردم، اما اکثرشو به مرور زمان فراموش میکردم. بعد تصمیم به حفظ متن گرفتم، فقط نمی دونستم باید متن خوب و قوی رو از کجا بیاد گیر بیارم. تمام مطالب آموزشی که میگرفتم یه مشکلی داشت تا اینکه یه آموزش آیلتس دانلود کردم، تا آموزش 4 شو حفظ کردم (متن ها در حد چند خط بیشتر نبود و پر لغت های عالی در ضمن متن ها خیلی جالب و در همه حوزه ها بودن).

روش کارم هم اینطور بود که لغاتی که بلد نبودم رو استخراج و پیرینت میکردم. بعد بصورت جداگانه متن و لغاتشو حفظ می کردم.

شاید باورتون نشه که بعد از گذشت 5 سال هنوز 90 درصد متن ها رو حفظم. چون ارشد قبول شدم دیگه وقت نداشتم بقیه آموزش ها رو بخونم.

چند نمونه از متن ها شامل موارد زیرهست:

It is a new frontier, and there are old, traditional forms of crime being committed electronically, and via computers and the internet, but there are also new crime types emerging

Electronic crime really does cross over a whole range of different crime types

You can imagine stalking offences that may be facilitated via email, harassment, threatening emails, small-scale fraud offences, right up through to large-scale frauds committed via the internet

یا این متن

I believe that the public health problem for vitamin D deficiency is quite significant. I would estimate minimum 25% of adults in the United States, Europe and probably even in Australia are vitamin D deficient. I mean if you think about it, over 250,000 women in the United States will develop breast cancer this year. Something like 50,000 will die. If 25% of those breast cancers could have been averted, prevented in some way, just by having a little exposure to sunlight, would have been really tremendous.

نرم افزار شما رو دیدم متن ها یه خورده طولانی هستند. اما یه جاهایی که به همراه متن فیلم هم داره خیلی خوبه.

بعد از بررسی بیشتر نظرم رو خدمتتون عرض میکنم.

مریم

جناب آقای ناصری

دقیقا مشکلاتی که شما در یادگیری زبان با آن مواجه بودید من دارم تجربه می کنم. واقعا به بن بست رسیدم و تنها نتیجه آن صرف هزینه و بویژه نداشتن وقت و زمان کافیست که متاسفانه مرا سردرگم کرده. از طرف دیگر ندانستن زبان باعث می شود موقعیت شغلی ام را از دست بدهم. امیدوارم با راهنمایی شما بتوانم مشکلم را حل کنم.
متاسفانه درصد بالایی از مربیانی که با آنها کلاس داشتم اطلاعی از متد آموزش زبان ندارند.

نیلوفر

با سلام خدمت شما

از راهنماییهای گرانبهاتون بینهایت ممنونم

به طرز باور نکردنی همه ی مواردی که عرض کردید راجع به من واقعیت داره همه ی کلمات رو حفظ میکنم و الحق که حفظ کردنم هم خیلی خوبه از این بابت متاسفم اما پاس کردن امتحانات دانشگاه ایجاب میکنه که اینچنین کلمات رو به جای یادگیری حفظ کنیم فقط حفظ و این باعث میشه کلمات ذهنیمون خیلی کاهش پیدا کنه :(

من هم دقیقا همین مشکل رو دارم که وسط مکالمه کلمه کم میارم واسه صحبت کردن اما تصمیم دارم همونطور که عرض کردید داستانها و فیلمهای انگلیسی ببینم و شبها کارهایی که در طول روز انجام دادم و کارهایی که فردا میخوام انجام بدم رو به انگلیسی بنویسم تا کلمات بیشتری وارد ذهنم بشه

از راهکارهایی که ارائه دادین حتما استفاده میکنم و امیدوارم بتونم از پس این مشکل بر بیام و لااقل تو این زمینه بتونم باعث افتخار خودم بشم

ببخشید که طولانی شد

از زحماتتون بسیار سپاسگذارم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام

یک توضیح کوچیک فقط بدم با وجود اینکه من تو سایت روش صحیح دیدن فیلم رو قرار دادم اما فیلم رو فقط به عنوان یه آموزش تفریحی بهش نگاه بکنین چون به هرحال کارکرد فیلم ها مشخص هست. داستان ها برای یادگیری بسیار بهتر هستن.

علی الخصوص پکیج داستان واقعی رو خیلی توصیه میکنم.

ممنون از پیغامتون

سیوا

سلام آقای ناصری من هم قبلا کلمات را حفظ میکردم ولی در دوره های دانشگاهی سعی کردم کلمات را هماهنگ با متن یاد بگیرم.
در هر صورت همانطور که قبلا هم گفتم از نظر شنیداری و گفتاری زبان انگلیسی بسیار ضعیفم.

از نرم افزار شما بسیار خوشم اومد تا اونجا که من اطلاع دارم ایده جدیدیه و بسیار جالب و کاربردی بخصوص اینکه متن، صدا، انیمیشن و موارد جانبی جهت یادگیری، همه را یکجا داره.
با آرزوی موفقیت برای شما

سبحان

سلام
استاد من الان چند ماه ار نرم افزار زبان شناس استفاده میکنم اما تا به حال توجهی به جعبه لایتری که در لیست صفحه اول اضافه شده دقت نکردم نمیدونم چطور باید ازون استفاده کنم. میشه کمی راهنمایی کنید؟ یعنی هروز باید لغات رو حفظ کنیم؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
جعبه لايتنر تعاملي زبانشناس قابليتي هست كه چند ماهي هست قرار داديم
استفاده از اين جعبه لايتنر براي حفظ كردن نيست بلكه براي اينه كه ما بفهميم چه لغاتي رو بيشتر بلدين چه لغاتي رو كمتر بلدين
اين كار باعث ميشه لغاتي كه بيشتر بلدين هايلايتش كم رنگتر بشه تو متن و لغاتي كه كمتر بلدين هايلايتش همونجوري ميمونه و با اين كار توجه شما به لغاتي معطوف ميشه كه سخت تر هستن و هنوز ياد نگرفتين
بعضي لغات رو هم ممكنه ياد گرفته باشين كه هايلايتشو خود به خود بر ميداريم و به تعداد لغات ‘يادگرفتم’ تو قسمت آمار اضافه ميشه كه باعث ميشه كم كم متوجه بشين هر روز چقد لغت ياد گرفتين
خلاصه استفاده از اين قابليت رو خيلي توصيه ميكنم
مثلا هر شب آخر شب يه مرور بفرمايين

الهه

سلام دوست محترم
از زمانی که برای راهنمایی یادگیری لغات زبان می گذارید متشکرم و مطالب مفیدی که می فرستید من هم چند سال مشکل حفظ لغات را داشته ام در واقع همیشه تمام لغات را فراموش می کردم و به همین دلیل از خواندن زبان متنفرم اما باید این مشکل بزرگ را برای همیشه حل کنم
من باید منابع ایلتس بخونم و کلمات کاربردی ان ها را یاد بگیرم که طبیعتا خیلی از این لغات در مجموعه شما نیست برای یادگیری آن ها چکار کنم؟

از همکاری و لطف شما کمال تشکر دارم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
ببخشید بنده بعید میدونم لغاتی باشه که تو نرم افزارمون نباشه فقط ممکنه منظورتون این باشه که به طور متمرکز و خاص ارائه نشده که این موضوع اصلا خیلی برای شما بهتر هست که لغات رو به طور متمرکز یاد نگیرین. آزمون های تافل و آیلتس هم معمولا آزمون های استانداردی هستن و اینطور نیست که لغات خاصی توشون بیاد. من خودم تافل دادم و با افراد زیادی صحبت هم کردم مثلا این که میگن 1100 لغت مورد نیاز برای تافل و … اصلا حرف درستی نیست چون اکثر اوقات اصلا ممکنه لغتی بیاد که توی این 1100 تا هم نباشه. بنابراین نگران این موضوع نباشین که ممکنه با خوندن درسهای زبانشناس، از لغات تافل یا آیلتس جا بمونین. شما با زبانشناس سطح زبانتون رو بالا میارین و اگه سطح زبانتون بالا بیاد تو هر آزمون زبانی چه آیلتس باشه چه تافل باشه موفق میشین. حالا ممکنه یکی دو تا تست لغت هم درست نزنین که در مجموع چیز زیاد مهمی به حساب نمیاد. چون در عوض مکالمتون قوی شده و درک مطلبتون بالا رفته و لیسنینگتون فوق العاده شده که هم برای آزمونتون خیلی مهمه و هم شما که میخواین در نهایت در محیط واقعی انگلیسی رو به کار ببرین خیلی به کارتون میاد.

افشین

سلام
دقیقا من امروز داشتم از اپلیکیشن شما استفاده میکردم متوجه این موضوع شدم که سروکار داشتن با مداوم با کلمات بیشتر کمک میکنه تا تک تک کلمات رو حفظ کنم ، اولین کاری که کردم این بود که متن رو به همراه صدا گوش دادم تا آخرش یه چیزایی متوجه شدم با دوم سعی کردم کلماتی رو که نمیدونم پیدا کنم متوجه شدم متن کاملا چی میگه بار آخر با صدا دوباره گوش دادم . به نظرم جالب بود نکات زیادی هم گرامری هم لغوی هم در تلفظ پیدا کردم .
خسته نباشید .

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بله دقیقا همینطور هست
به همین روش ادامه بدین موفق میشین
البته برای یادگیری مکالمه هم پیشنهاد میکنم تکنیک سایه، و استراتژی تقویت مکالمه رو مطالعه بفرمایین چون استراتژی های مختلفی توضیح دادیم که میتونه برای مکالمتون مناسب باشه.
موفق باشین

نسیم

درود بر شما

سپاس از سایت خیلی خوبتون.

در قسمت فرم دریافت داستان، ایمیل خودم رو نوشتم اما بعد از اون تنها عکسی از داستان و این که در مورد چی هست برام ایمیل شده. فایل صوتی از آن برایم ارسال نشده است!
ممنون میشوم در این خصوص مرا راهنمایی بفرمایید.
سپاس

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
دقیقا بالای عکس لینک صفحه ی ورود به داستان قرار داده شده.
اگه لینک خراب بود به بنده ایمیل بدین که آدرسو براتون بفرستم.
ممنون

mahdi

سلام من انگلیسیم در حد صفره من چه جوری میتونم یاد بگیرم گوشی اندروید هم ندارم که از اپلیکیشنتون استفاده کنم لطفا راهنماییم کنید

مریم

سلام
از بخش داستان های زبان شناس استفاده کن. خیلی عالیه

sharifi

سلام ممنون از سایت خوب و مفیدتون
امکانش هست این نرم افزار کاربردی رو برای ios هم طراحی کنید؟
ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بله در حال شروع طراحی این نرم افزار برای محیط ios هم هستیم.
امیدوارم سریع بتونیم یه ورژن اولیه بدیم :)

خورشید

سلام خدمت شما
ممنون بابت سایت خوبتون
من تازه امروز با این سایت آشنا شدم
راستش چند سالی میشه که حدود دو الی سه ترم زبان میخونم ولی وقتی احساس می کنم که چیزی یاد نگرفتم، از ادامه خوندن منصرف میشم و باز بعد از گذشت چند ماه از اول با یک موسسه دیگه شروع می کنم ولی نتیجه ای نگرفتم
الان در موسسه رسپینا تاک ثبت نام کردم و احساس می کنم که کمی تغیرات داشتم ولی استرسی که بابت امتحانات وارد میشه خیلی وحشتناکه طوری که همه چیز از ذهن میره و موقع امتحان ذهن خالی از هر کلمه میشه
و همینطور که شما اشاره کردید، سخت بودن رفت و آمد مخصوصا واسه من که شاغل هم هستم.
اصلا نمی رسم که تمرین هام رو حل کنم ،
شهریه ها هم که رو به بالاست.
من قصدم یادگیری زبانه و برام یادگیری مکالمه مهمتر از قواعد و گرامر هستش.
خوشحال میشم که بیشتر منو راهنمایی کنید
امیدوارم بتونم با کمک سایت شما به نتیجه دلخواهم برسم.
تشکر فراوان برای اینکه وقت می گذارید و این متن رو می خونید.

حسین ناصری
حسین ناصری

درود بر شما دوست عزیز
اول از همه عزرخواهی میکنم که دیر جواب میدم، در حال انتقال سایت از دامین effeng به دامین zabanshenas.com بودیم که این کار مقداری طول کشید.

در رابطه با مساله ی شما، این مشکلاتی که میفرمایین (امتحان و استرس) برای آموزشگاه ها کاملا طبیعی هست. و با توجه به اینکه شما شاغل هستین از لحاظ وقت هم بسیار در مضیقه هستین. بنابراین بهترین راهکار برای شما به نظر بنده روش خودخوان و self study هست.
برای این موضوع هم ما دو منبع میتونیم تو زبانشناس به شما معرفی کنیم:
1- خوندن داستان های کوتاه و مگا داستانها با توجه به روش هایی که تو سایت قرار داده شده
2- اپلیکیشن زبانشناس
راهکار دوم بسیار جامع هست و ما حسابی روش وقت گذاشتیم
اولا از بابت منابع بسیار غنی هست و مشکلات شما رو حل میکنه
ثانیا روش مورد استفاده کاملا برای افرادی که وقت کمتری دارن مناسب هست
اگر گوشی اندروید دارین حتما همین امروز این اپلیکیشن رو نصب بکنین و از پکیج داستان های واقعی شروع کنین.
بعد از نصب اپلیکیشن راهکارهای استفاده از اپلیکیشن هم براتون فرستاده میشه

باز اگه سوالی بود در خدمتیم

ابولفظل فرهناکی

با سلام. من کاملا بانظره شما موافقم که هیچ کدام از این روشها به اندازه تمرین ودرگیر کردن خودبا لغات کاربردی نداره ونخواهد داشت و به نظره بنده بهترین روش فقط و فقط اینکه در یادگیری زبان وقته کافی وعشق باید وجود داشته باشد

آرشیو نظرات دیگر: