چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم - صفحه 3-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 27 آبان 1395

روش غلط و مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

آیا احساس می‌کنی که ظرفیت حافظه‌ات برای یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار محدود و ضعیف است و همیشه شما را عقب نگه‌داشته است. من نیز روزگاری همچون احساسی داشتم…

هنگامی‌که در مدرسه، لیستی از لغات انگلیسی به من داده می‌شد که معنی آن‌ها را یاد بگیرم؛ اصلاً مشخص نبود که این کار را بایستی چطور انجام می‌دادم. هیچ‌کس، هرگز به من یاد نداد که چگونه مطالب جدید را یاد بگیرم. آن‌ها فقط به من می‌گفتند که چه چیزی را یاد بگیرم. در کلاس، همیشه افرادی بودند که خیلی بهتر از من زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتند؛ بنابراین برای من بسیار منطقی بود که فکر کنم آن‌ها از من باهوش‌تر هستند. آن‌ها حتماً تنها برای یک‌بار به لغت‌ها نگاه می‌کردند و آن لغت‌ها به‌صورت جادویی، تا ابد در ذهنشان جای می‌گرفت!

این کار طبیعتاً ساده‌ترین نتیجه‌ای است که افراد، وقتی‌که پیشرفت مطلوبی در سطح زبان انگلیسی‌شان و یا هر کار دیگری نمی‌بینند، در رابطه با خود می‌گیرند. به‌ویژه اگر احتمالاً جزو آن دسته از افرادی باشند که به‌طورکلی حافظه‌ی ضعیفی داشته باشند (به‌راحتی اسامی افراد را فراموش کنند و یادشان برود که کلیدشان را کجا گذاشته‌اند…). افراد دیگر حتماً به خاطر این بهتر هستند که هنگام تولد، حافظه‌ی قوی‌تری نصیبشان شده است که نصیب من و شما نشده است. هیچ‌وقت این فکر به ذهنمان خطور نمی‌کند که تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که روش بهتری را برای یادگیری خود انتخاب کنیم.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه می توانیم بهتر یاد بگیریم

حفظ لغات انگلیسی تکرار کردن، با وجود اینکه روشی مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی است، در بلندمدت بازدهی مناسب را ندارد.

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی این است که لغات انگلیسی را حفظ نکنیم

به این داستان برگردیم که بنده در مدرسه، چگونه لغات انگلیسی را یاد می‌گرفتم. من طبق معمول، از همان روش‌های مرسوم تکرار و دسته‌بندی لغات استفاده می‌کردم. حتماً شما نیز این کار را به‌وفور انجام داده‌اید. درست است؟ استفاده از فلش کارت‌ها، جعبه لایتنر و…. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواستیم معنی کلمه‌ی memorize را یاد بگیریم، با صدای بلند تکرار می‌کردیم “memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …”. ده‌ها و یا صدها بار این کار را انجام می‌دادیم تا اینکه بالاخره این لغت در ذهنمان فرومی‌رفت! درست است؟

بله خوب طبیعی است که بعد از انجام این تمرین کسل‌کننده و ذهن بی‌حس کن!؛ هر جا لغت memorize را ببینیم، ذهن ما آن را به خاطر میاورد. در حقیقت اگر از کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند سؤال بپرسید، خیلی‌ها وقتی‌که لغات انگلیسی را می‌شنوند و یا در کتابی می‌بینند، مشکل خاصی با به یاد آوردن معنی و مفهوم آن ندارند. اما همین‌که می‌خواهند آن را درجایی بکار ببرند، هرچقدر که به ذهنشان فشار میاورند لغت مناسبی به ذهنشان خطور نمی‌کند؛ درحالی‌که به‌اصطلاح تک زبانشان است.

کاملاً مشخص است که روش تکرار و دسته‌بندی لغات بسیار کسل‌کننده است؛ اما از آن هم مهم‌تر، بسیار نیز ناکارآمد است. زبان انگلیسی شامل صدها هزار لغت مختلف است. برای همین است که خیلی‌ها فکر می‌کنند که بایستی خیلی باهوش باشی که همه‌ی این لغات را حفظ کنی. و یا اینکه سالهای متمادی طول می‌کشد که با این روش این لغات در ذهن آدم فرورود (اگر از روشی که من استفاده می‌کردم استفاده شود).

حفظ لغات انگلیسی حفظ کردن طوطی‌وار و فلش کارتی، روش مناسبی برای افزایش دایره‌ی لغات انگلیسی نیست.

در ادامه‌ی نوشته می‌خواهم به شما روش منطقی و کارآمد یادگیری لغات انگلیسی را بگویم. روشی که در ادامه می‌آید کاملاً علمی و مطابق با طبیعت یادگیری زبان جدید. است. ما در زبانشناس هیچ‌وقت از روش‌های راه دررویی و مقطعی استفاده نمی‌کنیم و توصیه هم نمی‌کنیم (مگر اینکه مجبور باشید!).

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم ؟

۱- بخوانید، بخوانید، بخوانید. هرچه قدر بیشتر بخوانید، به‌ویژه کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر چیزهای آموزنده، با لغات بیشتری درگیری پیدا می‌کنید. خواندن، به‌طور طبیعی تمامی آنچه که برای یادگیری لغات جدید نیاز دارید را در بر دارد. تنها بایستی نکات ریزی را رعایت کنید. نخست اینکه مطالبی که برای خواندن انتخاب می‌کنید زیبا و جذاب باشد. دوم اینکه طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، مطالب برایتان قابل‌فهم باشد. وقتی‌که کتاب‌های مختلفی می‌خوانید، احتمال اینکه یک لغت را چندین جای مختلف ببینید بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که مفاهیم و روش‌های مختلف استفاده از آن لغت را یاد بگیرید و یادآوری و استفاده درست از آن لغت در آینده برای شما بسیار راحت شود.

خواندن کتاب خواندن کتاب، همه ی آنچه شما برای یادگیری لغات انگلیسی نیاز دارید را فراهم میکند.

۲- لغت‌ها را در مکان‌های مختلف ببینید. اگر برای یادگیری لغات جدید تنها از یک منبع و یک روش استفاده کنید، لغت‌ها به‌راحتی از یاد شما می‌رود. اما اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید، به وقتش لغات انگلیسی را بهتر به یاد می‌آورید. مثلاً باوجوداینکه خواندن کتاب برای یادگیری لغات بسیار اساسی است، اما دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به اخبار، گوش دادن به موسیقی، و از همه مهم‌تر، مکالمه زبان انگلیسی، برای یادآوری بهتر لغات بسیار توصیه می‌شود.

نوشته‌ی مرتبط: نقش فراموشی در یادگیری لغات انگلیسی

۳- به‌جای حفظ کردن لغات، فرازها را حفظ کنید. اگر واقعاً نمی‌توانید از حفظ کردن دل بکنید!؛ به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای مختلف را حفظ کنید. مثلاً به‌جای اینکه لغت school را به معنی مدرسه حفظ کنید، عبارت I go to school به معنی من به مدرسه می‌روم را حفظ کنید. وقتی شما به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای انگلیسی را حفظ می‌کنید، حداقل مطمئن هستید که در یک جمله به‌درستی می‌توانید آن کلمه را استفاده کنید. در ضمن در حقیقت به‌طور ناخودآگاه در حال یادگیری گرامر زبان انگلیسی نیز هستید.

۴- از قدرت تخیل خود استفاده کنید. به‌جای اینکه لغات انگلیسی را به فارسی معنی بکنید و آن‌ها را حفظ کنید، آن‌ها را در ذهن خود تجسم کنید و آن تصویر ذهنی را به خاطر بسپارید. مثلاً وقتی میگویید tree به‌جای اینکه در ذهنتان لغت درخت بیاید، تصویر یک درخت را تجسم کنید و این لغت را به آن تصویر گره بزنید. این کار باوجوداینکه ممکن است بیهوده به نظر برسد اما تأثیرات شگرفی دارد و باعث می‌شود که مکالمه زبان انگلیسی شما سریع‌تر و روان‌تر صورت بگیرد.

قدرت تخیل برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی، تصویر سازی ذهنی بهتر از حفظ کردن ترجمه ی لغت است.

نکته‌ی انحرافی: حفظ کردن ترجمه لغات انگلیسی به فارسی خود باعث مشکلات زیادی در مکالمه‌ی روان، به انگلیسی می‌شود. زیرا برای مکالمه مجبور می‌شوید که اول جمله را به فارسی در ذهن خود بیاورید بعد آن را ترجمه کنید. ولی کدینگ فارسی لغات دیگر از آن حرف‌هاست!!! به نظر شخصی خودم بهتر است که قضیه را از اینی که هست پیچیده‌تر نکنیم.

۵- یادگیری لایه‌ای به‌جای حفظ کردن با تکرار. در روش تکرار همان‌طور که در بالا آمد، شما لغات را آن‌قدر تکرار می‌کنید که درنهایت آن را حفظ کنید. اما در روش یادگیری لایه‌ای شما تمرکزتان روی حفظ کردن لغت نیست، بلکه تمرکزتان روی درگیری بیشتر با مطالب است. در این روش هر بار که لغت جدیدی می‌بینند سعی می‌کنید که مفهوم آن را یاد بگیرید و سپس از روی آن می‌گذرید. به‌احتمال‌زیاد آن لغت را جای دیگری هم می‌بینند و به‌این‌ترتیب هر بار به‌اندازه‌ی یک لایه، بهتر آن لغت را یاد می‌گیرید تا اینکه به‌طور ناخودآگاه این لغت در ذهنتان تثبیت می‌شود. خوبی این روش این است که یادگیری شما با مفاهیم و مطالب مختلفی گره می‌خورد. ذهن انسان نیز متشکل از نورون‌هایی است که هرکدام با تعداد زیادی نورون دیگر گره‌خورده‌اند. بنابراین ذهن شما این روش یادگیری را دوست دارد.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم

یادگیری لغات انگلیسی با زبانشناس

در نرم‌افزار زبانشناس، خواندن و شنیدن باهم تلفیق‌شده است. وقتی این دو باهم تلفیق شوند خیلی خیلی بهتر از زمانی که جدا از هم استفاده می‌شوند، لغات انگلیسی را یاد می‌گیرید. زیرا اولاً دو حس مهم دیداری و شنیداری درگیر یادگیری زبان انگلیسی می‌شود که این خود توجه شما را بسیار بالا می‌برد. ثانیاً در حالت شنیداری تلفظ لغات و نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد می‌گیرید. این چیزی است که خواندن تنها نمی‌تواند آن را برای شما فراهم کند. نرم‌افزار زبانشناس خصوصیات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

مشخص کردن حالت لغات

در این نرم‌افزار سه حالت مختلف برای لغات در نظر گرفته می‌شود: ۱- لغاتی که میدانید (بدون هایلایت)؛ ۲- لغاتی که جدید هستند (هایلایت آبی)؛ ۳- لغاتی که در حال یادگیری آن هستید (هایلایت زرد). با توجه به این موضوع توجه شما برای یادگیری بیشتر معطوف لغاتی می‌شود که یا جدید هستند و یا در حال یادگیری آن هستید.

تعیین میزان قابل‌فهم بودن درس

همان‌طور که در بالا آمد، قابل‌فهم بودن مطالب نکته‌ی بسیار مهمی در یادگیری آن محسوب می‌شود. اگر به‌عنوان‌مثال ۵۰ درصد لغات یک درس جدید باشند و یا شما در حال یادگیری آن باشید، آن مطلب برای شما احتمالاً قابل‌فهم نباشد. از طرف دیگر طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی اگر مطلبی شامل چیز جدیدی برای یادگیری نباشد، آن مطلب نیز برای یادگیری مناسب نیست. به‌عبارت‌دیگر اگر صد در صد لغات یک درس را بدانید، خواندن آن درس چیزی به سطح زبان انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. بنابراین توصیه‌شده است که درصد لغات جدید هر مطلبی که می‌خوانید بین پنج تا ده درصد کل لغات باشد که فرایند یادگیری به نحو مطلوب صورت بگیرد. نرم‌افزار زبانشناس میزان درصد لغات جدید را هرلحظه برای تمامی درس‌ها به شما نشان می‌دهد.

نکته‌ی مهم

وقتی‌که کار را تازه با این نرم‌افزار آغاز می‌کنید این عدد به واقعیت نزدیک نیست. ابتدا بایستی چند درس را بخوانید تا نرم‌افزار بتواند تشخیص بدهد که شما چه چیزهایی را بلدید و چه چیزهایی را بلد نیستید.

این نرم‌افزار قابلیت‌های مهم دیگری نیز دارد که در نوشته‌های آینده بیان می‌شود.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

137 دیدگاه:

احمدظاهر منصوری

خیلی خوشحالم که این نرم افزار زبانشناس را معرفی نمودید . میخواستم بدانم که این نرم افزار را میتوانیم با استفاده از گوشی مورد استفاده قرار بدهیم? ممنون

حسین ناصری
حسین ناصری

بله مختص گوشی های اندروید هست.

مریم

سلامـاقا حسین و ممنون بابت اطلاعاتتون
اگه شما اینـ توضیحاتو ارایه نمیدادین مطمینا من به همونصورت نادرست حفظ کردن لغات ادامه میدادم…
ممنون از راهنمایی و مشاورتون و البته که کماکان به مشاورتون نیاز دارم
راستی شما ازم خاستید داستانهای واقعی رو بخونم و بگم سطحش چطوره برام…درواقع بد نیس اما من چون میخام اصولی یاد بگیرم زبانو ترجیح میدم از سطح پایین تر شروع کنم….
بابت صحبتهای گرانقدرتونم سپاسگذارم

دانیال

جناب آقای مهندس ناصری
با سلام و درود بر شما،

من دانیال هستم ۴۸ ساله و سرنوشت فراگیری زبان بنده هم نظیر شماست در بازه زمانی خیلی بیشتر با استفاده از نرم افزارهایی مختلف و متدهای متفاوت،…
اشکالی که به خودم وارد است، به دلیل شکل کاری ، عدم مداومت در گذراندن دوره های آموزشی با نرم افزارهای متفاوت و در یک مورد حضور در کلاسهای کیش بود که در نیمه راه متوقف شدند.
به هر حال فقط برای تعیین سطح خودم، در امتحان آزمایشی در خانه آیلتس موفق به اخذ رتبه ۵ شدم ولی هنوز در مکالمه مشکلات عدیده دارم. دایره لغاتم در مقاطعی تا ۵۰۰۰ لغت را با استفاده از جعبه لایتنر اموختم ولی بدلیل استفاده نکردن از انها در حال فراموشی است.در خواندن کتابهایی تخصصی کامپیوتر روانتر هستم ولی صحبت کردن و شنیدن بسیار ضعیف هستم.
با توجه به اینکه در ۶ ماه آینده باید در امتحان های تخصصی بین المللی حضور یابم و در صورت موفقیت امکان اخذ اقامت را داشته باشم بدنبال موسسه و روش مناسبی برای فراگیری زبان بودم که نرم افزار شما را در اینترنت دیدم.
ولی با توجه به اینکه اکثر نرم افزارهایی را که با آنها کار کردم در نیمه های راه دستخوش پیچیدگی، سردرگمی و مشکلاتی که جنابعالی با آن روبرو شده آید و اکثرا کسب درآمد و بیزینس در اولویت اول قرار داشته است بنا به تجربه های گذشته بسیار محتاط و دست به عصا شده ام.
به هر حال برای آخرین بار بنا به نیاز و انگیزه بالایی که دارم ، از ابتدای شهریور ۶ ماه تمام کارهایم را برای خاتمه دادن به این کابوس ۲۵ ساله کنار گذاشته ام و به دنبال روش، کلاس و یا آموزشگاهی هستم که به صورت تضمینی بتوانم هر ۴ مهارت انگلیسی را فرا بگیرم و در صورت امکان بتوانم رتبه مناسبی در آیلتس کسب نمایم.

از صبر و حوصله ای که برای مطالعه متن اختصاص دادید پیشاپیش سپاسگزارم و منتظر مشاوره کاربردی و راهنمایی های شما خواهم ماند.

با احترام

مریم

> حفظ کردن طوطی وار لغات واقعااااااااااا کسل کننده و بی فایده س. من از یک مرداد شروع به استفاده از نرم افزار کردم و دارم داستان های بچه گانه رو میخونم تا امروز حس میکنم پیشرفت داشتم و دوس دارم پیشرفت بیشتری داشته باشم لطفا یه پیشنهاد دیگه هم بهم بدین ک در کنار خوندن داستانای بچه گانه یه فعالیت دیگه ای هم داشته باشم تا برام کسل کننده نشه.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اگه پکیج داستان های واقعی رو هم بتونین بخونین بسیار عالیه.
درضمن آپدیت بعدی شما رو سوپرایز خواهیم نمود :)

سینا

سلام خدمت شما
من دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی هستم ۲۷ سالمه و هدف اولم قبول شدن تو آزمون ept زبان دانشگاه آزاد هستش واسه همین دارم کتاب لغات ضروری ۵۰۴ رو حفظ میکنم به روش tick8 که دروس آخرش هستم، و هدف بعدیم هم این هست که واقعا زبان رو یاد بگیرم و مهارتم رو در زبان افزایش بدم
سطح زبانم زیاد بالا نیست و همیشه تو این چند سال با این مشکل دست و پنجه نرم می کردم چند ترم کلاس کیش رفتم که متاسفانه بعد از مدتی ول کردم، الان چند وقتی دارم فیلم میبینم و لغت حفظ میکنم شاید از این طریق خودمو بتونم بالا بکشم، روش فیلم دیدن درست را در سایتتون دیدم، میخوام همین روش رو برای سریال اکسترا که فکر کنم واسه سطح من مناسب باشه را اجرا کنم که امیدوارم جواب بگیرم،
تشکر از نرم افزار خوبتون

زهرا

سلام خسته نباشیند
بابت اینكه دارین كمكم میكنین كه زبان راحت یاد بگیرم ممنونم
تو یادگیری زبان خیلی ضعیف هستم چه تو خوندن چه نوشتن چه صحبت كردن همه چی ضعیف هستم
پارسال تصمیم گرفتم برم كلاس ولی نشد
دنبال یه كتاب خوب یه راهكار خوب برای یادگیری زبان بودم كه با صفحه شما آشنا شدم چون تازه دانشجو شدم و مطمئن هستم بعد به مشكل بر میخورم میخواستم كمكم كنین
همیشه زبان مدرسه در حد 14,15نمره میاوردم
الان اگه میشه یه برنامه مناسب بهم بدین كه بتونم زبانمو قوی كنم
زبان كه بلد نیستم احساس پوچی بهم دست میده
ممنون از این كه وقتتونو در اختیار ما میذاریند

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام.
پیشنهادم به شما اینه که این روش رو روی داستان های بچه گانه اپلیکیشن زبانشناس اعمال بفرمایین.

مجید

سلام علیکم؛ وقت بخیر.
احتراما ضمن عرض خسته نباشید و خداقوت به استحضار می رساند که بنده در ابتدای راه یادگیری زبان انگلیسی هستم و دانسته هایم مربوط به زمان مدرسه و دانشگاه می باشد که آن هم نزدیک به دوازده سال است که بنده لیسانسم را گرفته و در حال کار می باشم. لذا خیلی از دانسته ها و محفوظاتم از ذهنم رفته است. لذا به اشتراک سایت شما درآمدم. اما در اولین ایمیل دریافتی ام، اشاره به داستانهای مگا شده که به نظر سخت می باشند. لذا به نظر بنده باید از داستانهای کوتاه و ساده تر شروع شود. همچنین می شود از بنده یک امتحان اخذ نمایید و بر اساس امتحان ، سطح بنده مشخص شود و سپس بر همان اساس داستانهای مختلف برای بنده ارسال شود تا بازدهی و سرعت یادگیری حقیر منطبق بر واقعیت بیشتری باشد.
با تشکر.
التماس دعا.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
برای سطح ابتدایی در وبسایت و مخصوصا در اپلیکیشن زبانشناس، داستان قرار داده شده است که به همراه ترجمه می باشد. لذا لطفا ابتدا نرم افزار را نصب نموده تا بنده برنامه ی مناسبی به شما بدهم.
ممنون

احمد نسیان

سلام .من زبان انگلیسی رو یاد نمیگرم یه راه حل ساده جلوم بذارین مرسی ممنون .مرسی

منیژه قاسمی

توضیحات بسیار عالی و مفید بود .متشکرم

حامد.موسی زاده

سلام وخسته نباشید برای شما انسانه خوب و با وجدان .من واقعآ از زبان شناس استفاده کردم و در حال ادامه دادن هستم .نظری جز عالی بودن ندارم.فقط خواستم یه پیشنهاد به دوستانه خوبم بدم.من خودم خیلی نا امید شده بودم تو یادگیریه زبان ولی وقتی با زبان شناس آشنا شدم اون رو تو کلییه شبکه های اجتماعی دنبال کردم.وبه تمام پستها خوب نگاه کردم و کلییه صحبتهای دوست خوبمون رو بادقت خوندم درسته آدم باثوادی نیستم ولی تو پستهای ایشون دوباره امید رو تو خودم زنده دیدم.واین زنده شدن واقعی بود نه مصنوعی .منظورم رو که متوجه میشید میخوام بگم که جنبیه تبلیغی نداشته برای من.اگه توضیحاته برنامه رو خوب متوجه بشی و یک کمی عملکرد داشته باشی حتمآ جواب میده.باز هم میگم حتما مطالعه کنید.شما هم امتحان کنید بعد حرفی که الان تو دلتون هست و میخواید بگید رو بعدآ بیایدبزنید.😜😜.آروزی موفقیت برای بانی و تمام این مجموعه ی دوست داشتنی دارم.خداوند یکتا پشتیبان همه ی انسانها ی خوب و دوست داشتنی باشه انشا الاه.

علیرضا

سلام

من کلمات زیادی رو حفظ هستم چون برای کنکور ارشد آماده میشدم اما اینکه زبانم حرفه ای باشه و بتونم راحت ازش استفاده کنم نیست. تو این زمینه واقعا سردرگم شدم. چون مشاوره ها و روشهای زیادی رو دیدم.
لطفا راهنمایی بفرمایید برای اینکه زبانم روان بشه یعنی از اطلاعات و کلماتی که بلد هستم در مهارتهای مختلف استفاده کنم چه کار باید بکنم.
سپاس

مژگان

سلام و خسته نباشید به شما
راستش خیلی علاقه به اموزش زبان انگلیسی دارم و از جهتی مجبور به یادگیری هستم برای اینده،رفتم به اموزشگاه ثبت نام کردم ولی سه ترم که رفتم احساس کردم پوچ و بیهوده هست هیچی یاد نمیگیرم با اینکه هر سه ترم 80 بالا شدم ولی از خودم راضی نیستم مشکل من یکی دو تا نیست من میخوام یاد بگیرم ولی نمیشه وقتی کسی باهام انگلیسی میحرفه احساس میکنم گیج هستم و هنگ کردم مدرسمون هم وقتی کلاس صحبت میکرد من هاچ و واچ نگاش میکردم انگار هیچی نمیفهم بعد کلاس با خودم درگیر میشدم اون همه پول میدم ولی چیزی بلد نیستم و یه مشکل دیگه من خوب تلفظ نمیکنم انگاری لکنت دارم و گیر میکنم دوس ندارم بخاطر بلد نبودن زبان انگلیسی تحقیر شم دوس دارم راحت مثل زبان ترکی و فارسی بحرفم همسرم خیلی زود عصبی میشه بخاطر اینکه چرا یاد نمیگیرم اون راحت بدون هیچ مشکلی میحرفه ولی من نه دوس دارم بیشتر راهنماییم کنید

حسین ناصری
حسین ناصری

متاسفانه این چیزهایی که فرمودین از جمله تاثیرات منفی رفتن به کلاس زبان هست. برای اینکه زبان انگلیسی رو یاد بگیرین، استراتژی های تقویت مکالمه رو روی پکیج داستان واقعی پیاده سازی بفرمایین.

الهه

سلام. من 3سال کلاس زبان رفتم و تاچ استون رو خوندم ولی بعد از اون زبان رو کامل رها کردم و الان بعد از دوسال میخوام واسه آیلتس بخونم ولی سطحم خیلی اومده پایین و لغات زیادی رو یادم رفته و لیسنینگ و اسپیکینگم هم ضعیفه. به نظر شما آیا من میتونم تا سه ماهه دیگه برای آیلتس آماده بشم؟

فاطمه

سلام من ۱ ساله کلاس زبان میرم اما حتی نمیتونم یه کلمه انگلیسی صحبت کنم تو کلاس از همه ضعیفترم هر کاری میکنم نمیتونم خودمو بکشم بالا با این همه خوندن نمره من شده ۷۶ استاد فکر میکنه من خنگم دیگه اهمیتی به من نمیده ازش کمک میخوام یه راهی بهم نشون بده اما نشده

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام. متاسفانه وضع کلاسها همین هست که میفرمایین. جایی که انگیزه به آدم بدن، انگیزه رو از آدم میگیرن.

اکبر

سلام خیلی خوشحالم که باهاتون در ارتباط هستم.
راستش من زبان رو خیلی دوس دارم ولی شغل فعلیم به من اجازه یادگیری شایسته رو نمیده . چون فرصت کلاس رفتنو اینارم ندارم. به همین دلیل تو اینترنت سرچ کروم که برای یادگیری چیکارا میتونم بکنم که با سایت مفید شما آشنا شدم. فقط میخوام ازتون بپرسم که برای لینکه بیشتر با لغات و اصطلاحات انگلیسی آشنا شم و اونایی که بیشتر مفیده رو یاد بگیرم چه توصیه ای میکنی. تا بعد بتونم مکالمه و غیره رو راحت انجام بدم .

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
بستگی داره سطحتون چقد باشه. اگه متوسط هستین، پکیج داستان واقعی و داستان کوتاه خیلی لغت داره.

حسین

با سلام و تشکر از حسن توجه جنابهالی و همکاران
منم دقیقی شرایطی که شما قبلا داشتید رو دارم. با این تفاوت که من کلاس زبان نرفتم.اطلاعات زبانم در حد دانشگاه و ضعیفه به گونه ای که نمیتونم چند جمله انگلیسی صحبت کنم یا کمتر متوجه صحبت کردن انگلیسی زبانها میشم. همچنین من تو گرامرهای مرتبط با زمان افعال اعم از گذشته و حال و اینده مشکل دارم
من در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم و بزودی فارغ التحصیل میشم. دکتری مدیریت. خیلی بد که یه نفر که دکتری میگیره زبانش ضعیف باشه. این فاجعست. لطفا کمک کنید تا از تجربایتتون تو این زمینه استفاده کنم و بتونم سطح زبانم رو ارتقاء بدم. من ترجممم نسبتا خوبه. چون زیاد متنهای تخصصی مدیریت رو ترجمه کردم. اما تو رایتینگ و لیسنینگ و اسپیکینگ ضعیفم.
با تشکر از لطف شما

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
برای تقویت لیسنینگ و مکالمه نوشته های این بخش رو مطالعه بفرمایین.

مریم حبیب زاده

من خیلی نیازدارم که زبان را یادبگیرم ولی توان مالی رفتن به کلاس را ندارم امیدوارم که عضوشدن در این سایت منو در این کار کمک کنه

امین

سلام میتونین یکم درباره یادگیری لغت و هایلایت در برنامه بگین و وقتی لغت هایلایت شد چطور باید یاد بگیریم لغت رو

امین

من هنوز مشکل یادگیری لغت دارم
ولی یچیز هست الان من فقط داستان هارو خوندم و الان که کامل فهمیدم میخام سایه رو شروع کنم شاید شما منظورتونه وقتی بین تکنیک سایه اون نگاه ها به متن و دیدن معنی کلمه و تکرار شدنش باعث این میشه که لغت رو یاد بگیرم
راستی روزی 3-4 ساعت خوبه برای سایه روی داستان های کودکانه؟چقدر طول میکشه بنظرتون تا تمومش کنم
چون طبق گفته خودتون سریع باید سراغ داستان های واقعی بریم

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما نگران نباشین با این روش برین جلو حتما یاد میگیرین. در ضمن آیا از جعبه لایتنر داخل خود نرم افزار هم استفاده میکنین؟ اون هم تا حدی تاثیر داره
دقیقا اگه تکنیک ها رو مرتب انجام بدین، مثل تکنیک سایه، باعث میشه که لغت رو بهتر یاد بگیرین.
بله روزی 3-4 ساعت عالیه. به همین سرعت که پیش برین تا یک الی دو ماه دیگه میتونین در کنار داستان کودکانه، داستان واقعی رو هم شروع بفرمایین

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
وقتی لغت رو هایلایت میکنین، خود به خود همه جا هایلایت میشه یعنی تو هر درس دیگه ای هم ببینین هایلایته و سریع این کار باعث میشه براتون مرور بشه
درضمن میتونین پس از هایلایت، به جعبه لایتنر هم اضافش کنین و هر شب جعبه لایتنر رو مرور بفرمایین
ممنون

محبوبه

بنده به شخصه هیچ وقت نتونستم لغتی رو طوطی وار حفظ کنم چون مدتی بعد یادم میره…بیشتر دوس دارم از توی یه متن لغات جدید رو یاد بگیرم چون بهتر توی ذهن جا میگیره مثلا معنی بعضی لغات تخصصی رشته خودم که حسابداری هستش رو ار ترجمه دست و پاشکسته مقاله های لاتین یاد گرفتم…اینم بگم که بیشتر اصرارم به یادگیری بخاطر همینه…چون خیلی نیاز دارم توی ترجمه مقالات کمی راحت تر عمل کنم و انقدر واسه هر لغت نرم سراغ ترنسلیت…گرامر هم در حد چیزایی که دوران مدرسه یاد گرفتم… جالبه اما این روشهای حفظ لغات از طریق یه کلمه مشابه فارسیش هم واسه من چندان عملی نبوده…خلاصه اینکه راه حل خوب میخوام تا بهتر بتونم زبان رو یاد بگیرممم
یه مورد دیگه اینکه خوندن داستانهای شما برام جالبه توی معنی بعضی لغات خیلی گیر نمیکنم چون اکثر داستانها رو قبلا شنیدم یه معادل براش توی ذهنم میسازم درست و غلطشم نگاه نمیکنم

لیلا

من بارها کتاب 504 واژه رو خوندم. اما هم زمان مطالعه طولانی شده و هم اینکه چیزی عایدم نشده.
من از حفظ کردن متنفررررررم!!
و مشکل بزرگ من علاوه بر حفظ لغت و توانایی ترجمه متون مختلف تلفظ صحیح کلمات هست. یعنی یه وقتایی معنی کلمه رو میدونم ولی جرات نمیکنم با صدای بلند بخونم چون تلفظ صحیح نمیدونم و… :| :|

اکرم

سلام تلفظ لغات برای من سخته ایا راهی هست برای تلفظ درست و ایا اموزش انگلیسی به صورت شعر ساده هست

حسین ناصری
حسین ناصری

برای اینکه تلفظتون خوب بشه باید از تکنیک سایه استفاده کنین.

amor

سلام و خسته نباشین جناب آقای ناصری,و تشکر ویژه از راهنماییهای شما,من هم دقیقا از همین روش حفظ کردن طوطی وار لغات استفاده میکردم که اصلا مفید فایده واقع نمیشد.امیدوارم با این روش که شما توضیح دادین بتونم تحول اساسی در این زمینه در خودم به وجود بیارم.فقط یه سوال داشتم که ممنون میشم از پاسخ شما و اون اینکه با استفاده از این نرم افزار سطح لغات و دیگر موارد مانند سطح گرامر و لیسنینگ و مکالمه و در کل سطح زبانمون تا چه حد میتونه بالا بره و پس از اتمام این دوره ها با استفاده از زبانشناس,آیا منابع و کارهای دیگری هست که با توصیه و مشاوره ی شما باید انجام بدیم؟با تشکر از زحمات جنابعالی…

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اتفاقا تاکید ما روی مکالمه خیلی بیشتر از لغت هست. هم از بابت پکیج هایی که قرار دادیم، هم از بابت روش هایی که اشاره کردیم.
به عنوان مثال نوشته ی استراتژی های تقویت مکالمه رو مطالعه بفرمایین
ممنون

یوسف

یادگیری زبان ما خیلی یلخی بوده. چونکه تو دوران راهنمایی املای نوشتاری یکی نوع از امتحان زبان بود. و هدف نمره بود نه یادگیری . کلمات اینطوری حفط میشد:
مثلن Nature
تو ذهن میگفتی
ناتور
ناتور
ناتور
بعد ها میگرفتی که تی و یو تلفظش چه میشه. و همینطور الخ… :)
و واقعن الان وضع جامعه مون بجایی رسیده که وختی ترانه علیدوستی تو مصاحبه ای انگلیسی روان صحبت میکنه
میگیم به به چه چه
در صورتیکه اگر یه آموزش صحیحی بود دیگه زبان از کلاس کاری به غریزه ذهنی تبدیل میشد
و هرکی میتونست در حد متوسطی زبان بلد باشه

موفق باشید

حسین ناصری
حسین ناصری

دقیقا درست میفرمایید. جالب اینجا است که دقیقا خود من هم همینطوری بودم. واقعا الان که نگاه میکنم سیستم آموزشی سالها عقبه.

😉نهال😉

من ۴سال است که به کلاس زبان می روم ولی کمی در یادگیری زبان مشکل دارم و می خواهم با کمک شما زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیرم

shirin

سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم ومی خواهم با کمک شما انگلیسی را بهتر یاد بگیرم
با تشکر از شما

آرشیو نظرات دیگر: