چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم - صفحه 4-ام نظرات

نوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 27 آبان 1395

روش غلط و مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

آیا احساس می‌کنی که ظرفیت حافظه‌ات برای یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار محدود و ضعیف است و همیشه شما را عقب نگه‌داشته است. من نیز روزگاری همچون احساسی داشتم…

هنگامی‌که در مدرسه، لیستی از لغات انگلیسی به من داده می‌شد که معنی آن‌ها را یاد بگیرم؛ اصلاً مشخص نبود که این کار را بایستی چطور انجام می‌دادم. هیچ‌کس، هرگز به من یاد نداد که چگونه مطالب جدید را یاد بگیرم. آن‌ها فقط به من می‌گفتند که چه چیزی را یاد بگیرم. در کلاس، همیشه افرادی بودند که خیلی بهتر از من زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتند؛ بنابراین برای من بسیار منطقی بود که فکر کنم آن‌ها از من باهوش‌تر هستند. آن‌ها حتماً تنها برای یک‌بار به لغت‌ها نگاه می‌کردند و آن لغت‌ها به‌صورت جادویی، تا ابد در ذهنشان جای می‌گرفت!

این کار طبیعتاً ساده‌ترین نتیجه‌ای است که افراد، وقتی‌که پیشرفت مطلوبی در سطح زبان انگلیسی‌شان و یا هر کار دیگری نمی‌بینند، در رابطه با خود می‌گیرند. به‌ویژه اگر احتمالاً جزو آن دسته از افرادی باشند که به‌طورکلی حافظه‌ی ضعیفی داشته باشند (به‌راحتی اسامی افراد را فراموش کنند و یادشان برود که کلیدشان را کجا گذاشته‌اند…). افراد دیگر حتماً به خاطر این بهتر هستند که هنگام تولد، حافظه‌ی قوی‌تری نصیبشان شده است که نصیب من و شما نشده است. هیچ‌وقت این فکر به ذهنمان خطور نمی‌کند که تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که روش بهتری را برای یادگیری خود انتخاب کنیم.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه می توانیم بهتر یاد بگیریم

حفظ لغات انگلیسی تکرار کردن، با وجود اینکه روشی مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی است، در بلندمدت بازدهی مناسب را ندارد.

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی این است که لغات انگلیسی را حفظ نکنیم

به این داستان برگردیم که بنده در مدرسه، چگونه لغات انگلیسی را یاد می‌گرفتم. من طبق معمول، از همان روش‌های مرسوم تکرار و دسته‌بندی لغات استفاده می‌کردم. حتماً شما نیز این کار را به‌وفور انجام داده‌اید. درست است؟ استفاده از فلش کارت‌ها، جعبه لایتنر و…. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواستیم معنی کلمه‌ی memorize را یاد بگیریم، با صدای بلند تکرار می‌کردیم “memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …”. ده‌ها و یا صدها بار این کار را انجام می‌دادیم تا اینکه بالاخره این لغت در ذهنمان فرومی‌رفت! درست است؟

بله خوب طبیعی است که بعد از انجام این تمرین کسل‌کننده و ذهن بی‌حس کن!؛ هر جا لغت memorize را ببینیم، ذهن ما آن را به خاطر میاورد. در حقیقت اگر از کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند سؤال بپرسید، خیلی‌ها وقتی‌که لغات انگلیسی را می‌شنوند و یا در کتابی می‌بینند، مشکل خاصی با به یاد آوردن معنی و مفهوم آن ندارند. اما همین‌که می‌خواهند آن را درجایی بکار ببرند، هرچقدر که به ذهنشان فشار میاورند لغت مناسبی به ذهنشان خطور نمی‌کند؛ درحالی‌که به‌اصطلاح تک زبانشان است.

کاملاً مشخص است که روش تکرار و دسته‌بندی لغات بسیار کسل‌کننده است؛ اما از آن هم مهم‌تر، بسیار نیز ناکارآمد است. زبان انگلیسی شامل صدها هزار لغت مختلف است. برای همین است که خیلی‌ها فکر می‌کنند که بایستی خیلی باهوش باشی که همه‌ی این لغات را حفظ کنی. و یا اینکه سالهای متمادی طول می‌کشد که با این روش این لغات در ذهن آدم فرورود (اگر از روشی که من استفاده می‌کردم استفاده شود).

حفظ لغات انگلیسی حفظ کردن طوطی‌وار و فلش کارتی، روش مناسبی برای افزایش دایره‌ی لغات انگلیسی نیست.

در ادامه‌ی نوشته می‌خواهم به شما روش منطقی و کارآمد یادگیری لغات انگلیسی را بگویم. روشی که در ادامه می‌آید کاملاً علمی و مطابق با طبیعت یادگیری زبان جدید. است. ما در زبانشناس هیچ‌وقت از روش‌های راه دررویی و مقطعی استفاده نمی‌کنیم و توصیه هم نمی‌کنیم (مگر اینکه مجبور باشید!).

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم ؟

۱- بخوانید، بخوانید، بخوانید. هرچه قدر بیشتر بخوانید، به‌ویژه کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر چیزهای آموزنده، با لغات بیشتری درگیری پیدا می‌کنید. خواندن، به‌طور طبیعی تمامی آنچه که برای یادگیری لغات جدید نیاز دارید را در بر دارد. تنها بایستی نکات ریزی را رعایت کنید. نخست اینکه مطالبی که برای خواندن انتخاب می‌کنید زیبا و جذاب باشد. دوم اینکه طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، مطالب برایتان قابل‌فهم باشد. وقتی‌که کتاب‌های مختلفی می‌خوانید، احتمال اینکه یک لغت را چندین جای مختلف ببینید بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که مفاهیم و روش‌های مختلف استفاده از آن لغت را یاد بگیرید و یادآوری و استفاده درست از آن لغت در آینده برای شما بسیار راحت شود.

خواندن کتاب خواندن کتاب، همه ی آنچه شما برای یادگیری لغات انگلیسی نیاز دارید را فراهم میکند.

۲- لغت‌ها را در مکان‌های مختلف ببینید. اگر برای یادگیری لغات جدید تنها از یک منبع و یک روش استفاده کنید، لغت‌ها به‌راحتی از یاد شما می‌رود. اما اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید، به وقتش لغات انگلیسی را بهتر به یاد می‌آورید. مثلاً باوجوداینکه خواندن کتاب برای یادگیری لغات بسیار اساسی است، اما دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به اخبار، گوش دادن به موسیقی، و از همه مهم‌تر، مکالمه زبان انگلیسی، برای یادآوری بهتر لغات بسیار توصیه می‌شود.

نوشته‌ی مرتبط: نقش فراموشی در یادگیری لغات انگلیسی

۳- به‌جای حفظ کردن لغات، فرازها را حفظ کنید. اگر واقعاً نمی‌توانید از حفظ کردن دل بکنید!؛ به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای مختلف را حفظ کنید. مثلاً به‌جای اینکه لغت school را به معنی مدرسه حفظ کنید، عبارت I go to school به معنی من به مدرسه می‌روم را حفظ کنید. وقتی شما به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای انگلیسی را حفظ می‌کنید، حداقل مطمئن هستید که در یک جمله به‌درستی می‌توانید آن کلمه را استفاده کنید. در ضمن در حقیقت به‌طور ناخودآگاه در حال یادگیری گرامر زبان انگلیسی نیز هستید.

۴- از قدرت تخیل خود استفاده کنید. به‌جای اینکه لغات انگلیسی را به فارسی معنی بکنید و آن‌ها را حفظ کنید، آن‌ها را در ذهن خود تجسم کنید و آن تصویر ذهنی را به خاطر بسپارید. مثلاً وقتی میگویید tree به‌جای اینکه در ذهنتان لغت درخت بیاید، تصویر یک درخت را تجسم کنید و این لغت را به آن تصویر گره بزنید. این کار باوجوداینکه ممکن است بیهوده به نظر برسد اما تأثیرات شگرفی دارد و باعث می‌شود که مکالمه زبان انگلیسی شما سریع‌تر و روان‌تر صورت بگیرد.

قدرت تخیل برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی، تصویر سازی ذهنی بهتر از حفظ کردن ترجمه ی لغت است.

نکته‌ی انحرافی: حفظ کردن ترجمه لغات انگلیسی به فارسی خود باعث مشکلات زیادی در مکالمه‌ی روان، به انگلیسی می‌شود. زیرا برای مکالمه مجبور می‌شوید که اول جمله را به فارسی در ذهن خود بیاورید بعد آن را ترجمه کنید. ولی کدینگ فارسی لغات دیگر از آن حرف‌هاست!!! به نظر شخصی خودم بهتر است که قضیه را از اینی که هست پیچیده‌تر نکنیم.

۵- یادگیری لایه‌ای به‌جای حفظ کردن با تکرار. در روش تکرار همان‌طور که در بالا آمد، شما لغات را آن‌قدر تکرار می‌کنید که درنهایت آن را حفظ کنید. اما در روش یادگیری لایه‌ای شما تمرکزتان روی حفظ کردن لغت نیست، بلکه تمرکزتان روی درگیری بیشتر با مطالب است. در این روش هر بار که لغت جدیدی می‌بینند سعی می‌کنید که مفهوم آن را یاد بگیرید و سپس از روی آن می‌گذرید. به‌احتمال‌زیاد آن لغت را جای دیگری هم می‌بینند و به‌این‌ترتیب هر بار به‌اندازه‌ی یک لایه، بهتر آن لغت را یاد می‌گیرید تا اینکه به‌طور ناخودآگاه این لغت در ذهنتان تثبیت می‌شود. خوبی این روش این است که یادگیری شما با مفاهیم و مطالب مختلفی گره می‌خورد. ذهن انسان نیز متشکل از نورون‌هایی است که هرکدام با تعداد زیادی نورون دیگر گره‌خورده‌اند. بنابراین ذهن شما این روش یادگیری را دوست دارد.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم

یادگیری لغات انگلیسی با زبانشناس

در نرم‌افزار زبانشناس، خواندن و شنیدن باهم تلفیق‌شده است. وقتی این دو باهم تلفیق شوند خیلی خیلی بهتر از زمانی که جدا از هم استفاده می‌شوند، لغات انگلیسی را یاد می‌گیرید. زیرا اولاً دو حس مهم دیداری و شنیداری درگیر یادگیری زبان انگلیسی می‌شود که این خود توجه شما را بسیار بالا می‌برد. ثانیاً در حالت شنیداری تلفظ لغات و نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد می‌گیرید. این چیزی است که خواندن تنها نمی‌تواند آن را برای شما فراهم کند. نرم‌افزار زبانشناس خصوصیات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

مشخص کردن حالت لغات

در این نرم‌افزار سه حالت مختلف برای لغات در نظر گرفته می‌شود: ۱- لغاتی که میدانید (بدون هایلایت)؛ ۲- لغاتی که جدید هستند (هایلایت آبی)؛ ۳- لغاتی که در حال یادگیری آن هستید (هایلایت زرد). با توجه به این موضوع توجه شما برای یادگیری بیشتر معطوف لغاتی می‌شود که یا جدید هستند و یا در حال یادگیری آن هستید.

تعیین میزان قابل‌فهم بودن درس

همان‌طور که در بالا آمد، قابل‌فهم بودن مطالب نکته‌ی بسیار مهمی در یادگیری آن محسوب می‌شود. اگر به‌عنوان‌مثال ۵۰ درصد لغات یک درس جدید باشند و یا شما در حال یادگیری آن باشید، آن مطلب برای شما احتمالاً قابل‌فهم نباشد. از طرف دیگر طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی اگر مطلبی شامل چیز جدیدی برای یادگیری نباشد، آن مطلب نیز برای یادگیری مناسب نیست. به‌عبارت‌دیگر اگر صد در صد لغات یک درس را بدانید، خواندن آن درس چیزی به سطح زبان انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. بنابراین توصیه‌شده است که درصد لغات جدید هر مطلبی که می‌خوانید بین پنج تا ده درصد کل لغات باشد که فرایند یادگیری به نحو مطلوب صورت بگیرد. نرم‌افزار زبانشناس میزان درصد لغات جدید را هرلحظه برای تمامی درس‌ها به شما نشان می‌دهد.

نکته‌ی مهم

وقتی‌که کار را تازه با این نرم‌افزار آغاز می‌کنید این عدد به واقعیت نزدیک نیست. ابتدا بایستی چند درس را بخوانید تا نرم‌افزار بتواند تشخیص بدهد که شما چه چیزهایی را بلدید و چه چیزهایی را بلد نیستید.

این نرم‌افزار قابلیت‌های مهم دیگری نیز دارد که در نوشته‌های آینده بیان می‌شود.

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

137 دیدگاه:

ایوب

سلام من چن بار دیگه سوال پرسیدم خواهش میکنم به من جواب بدین من پشت کنکورم و میخوام دایره لغاتمو بالا ببرم این روش برام مفیده یا کتابای مخصوصه کنکور؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام در این روش دایره ی لغات و درک مطلبتون به شیوه ی اصولی تقویت میشه که قطعا برای کنکور هم مناسبه. اما به دلیل اینکه کنکور مسائل دیگه هم داره پیشنها میدم مثلا به صورت 50 50 وقت برای این روش و خوندن کتابهای کنکوری زمان اختصاص بدین.

فریبا

سلام خسته نباشید.ممنون از برنامه خوبتون و توضیحات کاملی که توی سایت دادین.
من لیسانس ادبیات انگلیسی هستم و میخوام برای ارشد امتحان بدم ولی دایره لغاتم خیلی ضعیفه. داشتم دنبال راه حل برای حفظ کردن سریع لغات میگشتم که با سایتتون آشنا شدم و فهمیدم روشی که تا الان لغت حفظ میکردمو خیلی از اونهارو زود از یاد میبردم اشتباه بوده.
از امروز میخوام شروع کنم و با برنامه شما پیش برم امیدوارم بتونم سطحمو خوب و سریع ارتقاء بدم.
لطفا اگه میتونید مشاوره ای یا روشی برای قبول شدن در ارشد زبان انگلیسی بهم بدین کمکم کنید.
یه دنیا ممنون از شما.

علی اصغر

سلام باعرض خسته نباشید من یه سوال دارم میخواستم بدونم اگه سن فرد 20سال به بالاباشد یادگیریه زبان انگلیسی براش دشواراست؟ من دربعضی جاها شنیدم هرچه سن پایین تر باشد یادگییریه زبان جدید برای فرد اسون تراست واینکه زبان انگلیسی معمولا چقدر طول میکشد تا فرد کامل یادبگیرد؟ ممنون میشم جوابموبدین علی اصغر احدی

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
اونطوری که بنده میدونم و منابع مختلف رو مطالعه کردم تاثیر سن و سال در یادگیری زبان ناچیزه. بیشتر مشغله ذهنی هست که تاثیر میذاره. در کل هرچی سن انسان کمتر باشه، به دلیل مشغولیت ذهنی کمتر، یادگیری راحت تر صورت میگیره. اما بیست سال هم در کل زمان آنچنان زیادی نیست و به نوعی یکی از بهترین زمانها برای یادگیری میتونه در نظر گرفته بشه.
در رابطه با سوال دومتون هم در نوشته ی مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی توضیح دادم.

پدرام

سلام
با آرزوی توفیق و سلامتی
تا هم اکنون که با سایت و نرم افزار شما آشنا شدم، تمایل فراوانی به ادامه این ارتباط هر چند مجازی دارم و امید دارم که با بهره بیشتر از سایت و نرم افزار شما این تعامل ادامه داشته باشه.
بنده سالها مکالمه عربی کار کردم و چند باری هم کار تدریس و ترجمه داشتم و دارم.
نزدیک سه ساله که مشغول زبان انگلیسی ام.
در طول این چند سال خیلی دغدغه داشتم که راه حساب شده ای رو بشه برای یادگیری و آموزش،پیدا کرد.
شدیدا به این اعتقاد دارم که تداوم آموزش زبان، باید همراه با جذابیت و لذت باشه.
اما ماجرای آشنایی من با شما بر می گرده به اینکه بعد از چند سال کار انگلیسی در چهارچوب کتاب آموزشی، خیلی تمایل داشتم که راه جدیدی رو برای ادامه پیدا کنم.
فعلا که میشه گفت راضیم، چرا که ( با عذرخواهی) خیلی نسبت به این طرح ها بدبینم و به نظرم توی شرایط امروز، مناسبه.
به هر صورت منتظر روز های در پیش به همراه پیشرفت و بهره برداری بیشتر از طرح و ایده های نوین شما می باشم.
باتشکر

راضیه

باسلام خدمت جناب آقای ناصری
متاسفانه از جی 5 برای حفظ لغات استفاده میکردم اما چون حجم خیلی زیاد و شباهت زیادی به هم دارند نمیتونم در جمله کلمات رو صحیح به کار ببرم
متاسفانه حجم مطالب زیادی هم برای نوشتن پایان نامه دارم که اصولا تخصصی هستن و باید ترجمه کنم و با کمبود وقت هم مواجهه هستم مقالاتی که در آنها بسیار از اصطلاحات خودشون استفاده کردن و من خیلی سخت معنی و مفهومش رو می فهمم یا اصلا نمی فهمم….واسه همین منم نصمیم گرفتم که از داستانهایی که توی نرم افزار گذاشتین استفاده کنم ،شاید با اصطلاحات برخورد کنم و ترجمه راحت تری داشته باشم،متشکرم از توضیحات شما
امیدوارم بتونم ازاین نرم افزار استفاده صحیح داشته باشم.

سارا

سلام استاد
من به زبان علاقه زیادی دارم با اینکه هیچوقت کلاس زبان نرفتم اما خودم با خوندن کتابای زبان باتوجه به اینکه رشته اصلیم ریاضی فیزیکه اما چون زبانو دوس داشتم خودم ب طور خود خوان زبانو میخونم کنکور زبان دادم و رتبه ام سه هزار شد اما مشکلی ک دارم اینکه میتونم خیلی عالی ترجمه کنم اما تلفظ های خیلی غلطی دارم حتی بعضی وقتا خنده داره تلفظام نمیدونم باید چیکار کنم اینهمه لغت بلدم ک تلفظاش اشتباهه میترسم توی دانشگاه به مشکل بربخورم.مرسی

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
برای تقویت تلفظ بهترین راه پیاده سازی تکنیک سایه روی مطالب صوتی هست

نسرین

من هم سابقه ی حفظ لغات رو داشتم شاید باورتون نشه 4ماه تمام شایدم بیشتر روش کار کردم ونتیجه ای حاصل نشد حتی خودم تو خونه تایمای رو ک بیکار بودم ک ساعت 5صبح بود رو لغات می خوندم حتی مترادف ومتضاد هر واژه رو جدا از این من آموزش مکالمه ی زبان نصرت رو هم روزانه ی درسشو گوش می کردم البته کامل ن ولی دوماهشو پیش بردم ب لحاظ علاقه واقعا تاثیر گذار بود ولی از اون جای ک لغاتای رو ک می خوندم رو قاطی می کردم وساده بگم علاقه ای یا کششی در من برای وقت گذاری بیشتر واسه حوندنش نبود زود خسته شدم ورهاش کردم وایمان دادم این ی ذره زبانی ک بلدم رو برا این بوده ک با لجولج بازی خوندم وگرنه من زبان یاد بگیر نبودم باور کنید

نیما

سلام با تشکر از سایت خوبتون.
سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینکه به چه شکل فرد باید بدون فرهنگ لغت معنی یک کلمه رو متوجه بشه؟
توی مطالبتون کلمه درخت رو مثال زدید،وقتی که شخص ندونه Tree چی هست ,به چه شکل باید اونو تجسم کنه؟
ضمنا من تجربه یادگیری زبان رو داشتم و همیشه از فرهنگ لغت استفاده میکنم.مطلب شما برام جالب بود .
ممنون میشم جوابمو بدید.
با تشکر.
نیما رزمجوئی

حسین ناصری
حسین ناصری

ببینین این بستگی به متن داره. گاهی اوقات اتفاق میفته که اکثر کلمات متن رو بلدیم بعد موضوع هم میدونیم چیه. اونوقت یک کلمه اون وسط بلد نیستیم با توجه به جملات قبل و بعد و کمک گرفتن از شواهد دیگه میتونیم معنی کلمه رو حدس بزنیم.
الان مثالی تو ذهنم نمیاد ولی برای خودم که خیلی این اتفاق میفته.

مرادی

سلام و عرض ادب
درمورد لغات مشترک بین داستان ها سوالی داشتم ، اینکه مثلا لغت castle در داستان اول معنیش رو نمیدونستم و زرد رنگ کردم و همین لغت در داستان دوم هم وجود داشت و چون دیگه معنیش رو میدونستم از حالت زرد رنگ درآوردم . ولی وقتی به داستان اول رجوع کردم این لغت اونجا هم زرد رنگ نبود! یعنی در داستان اول مثلا ده تا لغت نمیدونستم الان آمارش تغییر کرده و شده هفتا ! و درواقع آمار تعداد لغات ‘نمی دانم’ در داستان اول تغییر میکنه و آیا این کار آمار روند پیشرفت رو تغییر نمیده ؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما وقتی یک لغت رو توی یک درسی زرد میکنین، این کار همه جا اعمال میشه و در درس بعدی نباید اون رو از حالت هایلایت در بیارین. دقیقا ما این کار رو کردیم که همه جا لغت رو هایلایت ببینین و تا چشمتون خورد سریع معنی توی ذهنتون بیاد و خود به خود مرور بشه.

سعید

سلام وقتتون بخیر اقای ناصری
بنده مهندس برق گرایش کنترل و در پتروشیمی سرپرستی ی قسمتی هستم و در یک ضرب العجل چند ماهه به من پیشنهاد مدیریت بخش مهندسی برق داده شده ولی مستلزم به دونستن یک زبان هستم و بشدت دنبال اموزش کامل و سریع زبان انگلیسی هستم به هیچ عنوان تایمی برای کلاس و کتاب متفرقه یا حتی المقدور کتابی ک تایمی ازم بگیره ندارم و از چند تا از دوستان پرسیدم گفتن فقط مطالعه متون انگلیسی مثل کتاب داستان و روزنامه دیدن فیلم و گوش دادن ب موسیقی کمک شایانی میکنه زبان انگلیسیم بد نیست خوب هم نیست دایره لغاتم تقریبا ضعیفه اسپیکینگ تقریبا خوبه چون خیلی زیاد فیلم میبینم ولی لیسنینگ خیلی خوب نیست اگر امکانش هست در این موضوع کمکی میتونید بکنید خوشحال میشم
ممنونم از پاسخگوییتون

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
با توجه به فیدبکی که دادین، نرم افزار زبانشناس کاملا برای شما ایده آل هست.چون دقیقا شما رو از کلاس بینیاز میکنه، و محتوای نرم افزار هم شامل همون چیزهایی هست که شما میخواین.
تکنیک هایی هم که تو سایت عنوان کردیم مثل تکنیک سایه و استراتژی های تقویت مکالمه، به لیسنینگ و اسپیکینگ شما کمک میکنه که خیلی به اون احتیاج دارین.
پیشنهادم به شما شروع با پکیج داستان واقعی هست.

الهی

سلام..ممنون که این همه وقت گذاشتین واین اپلیکیشن رو ساختید..من لادن هستم و یک ماه هست که کلاس زبان میرم البته مبتدی..و به خاطر کارم خیلی ضروری باید مکالمه رو یاد بگیرم..از کلاسی که میرم چیزی نمیفهمم..مدرس خصوصی خواستم بگیرم اما گفتم شاید اونم بی فایده باشه..تو نت سرچ کردم یادگیری زبان..برنامه شما اومد..از امشب شروع کردم امیدوارم بتونه بهم کمک کنه تا به دوستام هم معرفی کنم این برنامه رو

محسن

سلام.
من کارشناسی ارشد در رشته علوم و تکنولوژی بذر دارم و در یک شرکت خصوصی روی اصلاح و به نژادی ذرت با کمک یک مشاور خارجی کار می کنم. البته مشکل من بیشتر روی مکالمه و استفاده از قواعد و گرامر در مکالمه است. از لحاظ فهم زبان و لغات تقریبا در حد مناسبی هستم و حتی کار ترجمه را هم انجام میدهم. اما در speaking و listening مشکل دارم.

با تشکر

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام. با توجه به فیدبکی که دادین، اعمال استراتژی های تقویت مکالمه رو به شما روی دروس داستان واقعی توصیه میکنم.

مسعود

سلام استاد عزیز خسته نباشی
خیلی خوشحالم ک میشه افرادی مثل شما که اینقد با دانش و کم توقع هستند صحبت کرد . بسیار بسیار نیز خوشحالم ک اینقد پیگیر کارتون هستید به امید موفقیت های روز افزون .

راجع به این موضوع ک مطرح کردین بحث کنیم راستش من پارسال امتحان ارشد مهندسی نفت داشتم ک رو زبان حساب ویژه ای باز کرده بودم . کلی لغت حفظ کردم جوری ک دیگه خودمم کلافه شده بودم . بعد از مدتی یا لغات از یادم میرفت یا با لغات دیگه اشتباه میگرفتمشون در نهایت هم نتیجه کار 25 درصد تو کنکور بود ک اصلا راضی کننده نبود.
حالا بعد از اینکه چند روز پیش خدمتو تموم کردم تصمیم گرفتم دوباره شروع به خوندن زبان کنم . حالا سوالاتم
1 نمیدونم چجوری و از کجا شروع کنم کلا سردرگمم. بازم مث قبل لغت بخونم وقتمو رو گرامر بزام یا نه ؟
2 میخوام واسه آزمون آیلتس هم شرکت کنم اونم نمیدونم اصلا جریانش چیه منابعش چیه کلا چکار باید بکنم؟

کلا با ی فرد کاملا سردرگم از لحاظ زبان انگلیسی طرفی استاد :(

اگه بتونین کمکم کنین ی دنیا ممنونتون میشم .

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
در مورد سوال اول شما جواب خودتون رو بالاتر دادین. و گفتین که یکبار تجربه لغت حفظ کردن داشتین و فایده نداشته. بنابراین جواب واضحه و بنده اصلا توصیه نمیکنم این راهو دوباره طی کنین. به نظرم با پکیج داستان های واقعی نرم افزار زبانشناس شروع بفرمایین تا هم لغت خوب یاد بگیرین هم مکالمتون قوی بشه.
برای آزمون آیلتس شما اول باید حسابی خودتون رو تقویت بفرمایین. بعد ثبت نام کنین. چون هزینش بالا هست و گرفتن نمره ی بالا زمان زیادی میطلبه.

کهزادی

سلام خسته نباشید از توضیحات کامل شما ممنونم من این نرم افزار رو هم برای خودم و هم یکی از دوستانم میخوام خودم به این علت که فارق التحصيل رشته مترجمی زبان هستم اما زبانم واقعاً در حد کسی که لیسانس داره نیست دامنه لغاتم کوچیکه، مکالمه معمولی و رایتینگم نسبتاً ضعیفه.دوستم هم برای آزمون های استخدامی که شرکت میکنه و برای ادامه تحصیل نیاز داره زبانش رو تقویت کنه و به سطح قابل قبولی برسونه رشته اصلیش غیرمرتبط هست، چند ترمی هم کلاس زبان رفته اما فایده نداشته میخواد دامنه لغاتش وسیع شه و مکالمه خوبی پیدا کنه.

آرزو

سلام
روزتون بخیر
تا حدودی با صحبتهایی که کردین موافقم ،تجربه حفظ کردن طوطی وار را داشتم ولی واقعا خوب بوده
من تونستم لغات خیلی زیادی رو به روش لایتنر یاد بگیرم واونها با این که خیلی وقته مرور نکردم ولی تو حافظه بلند مدت مونده.
خیلیا که راحت میتونن صحبت کنن بعضی وقتا لغتهایی که من یاد دارم یادشون نیس.
ولی نمیتونم ازشون خیلی استفاده کنم در مکالمه همونطوری که گفتید.
ولی این لغات خیلی به دردم خوردن.
تصمیم دارم روشمو ادامه بدم،چرا! چون تعداد لغاتی که در تافل مود نیاز خیلی زیاد و سخته و اصلا زیاد در داستانها نیس
اگه بخوام به روش داستان اینکارو پیش ببرم سالها طول می کشه تا لغات مورد نیاز تافل رو یاد بگیرم.
من به روش میخوام بیشتر برای راحت تر بودن در مکالمه و پیشرفت در آن.

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام دوست گرامی.
همین که میفرمایین این لغتها رو به خوبی نمیتونین در مکالمه استفاده بفرماین، یعنی خودتون جواب خودتون رو دادین. تعداد لغت زیاد و بدون استفاده به درد نمیخوره. برای تافل هم که فرمودین، مگه چند تا سوال لغت در تافل هست؟ جمعا شاید 5 تا هم نشه. ولی از طرف دیگه سوال درک مطلبی، مکالمه و … خیلی خیلی بیشتر هست که لایتنری حفظ کردن لغات با این همه وقتی که میگیره و نتیجه ی کمتری که داره، اصلا نمیتونه کاربردی باشه. حتی برای تافل.

مولود

با سلام
من کاملا موافق هستم با شما در مورد یادگیری لغات.من تو نرم افزار زبانشناس تونستم تو مورد هم پادکستا و هم داستانهای واقعی کار کنم .ولی احساس کردم داستانهای واقعی برام اسونه ولی این قسمت که زمانها رو جدا کرده بود خیلی خوب بود.و من به اینصورت کار میکنم که اول گوش میدم و در مراحل بعدی متن نگاه میکنم .بنظر شما این روش خوبیه؟

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
شما این قسمت رو بایستی با تکنیک سایه به همراه گوینده بخونین، و به سوالات قبل از اینکه گوینده جوابشو بگه شما جواب بدین. با سرعت هر چه تمامتر و فی البداهه

ویندوزفون

سلام خسته نباشید
برای ما ویندوزفونی ها هم برنامه ای دارید عایا؟

حسین ناصری
حسین ناصری

نه متاسفانه فعلا برای اندروید فقط داریم

حجت الله

درود بر شما متولیان این برنامه عالی که از نمونه های مشابه خارجی هم بهتر است.
یک پیشنهاد داشتم درباره لغات ترکیبی که معنای خاصی دارند و با معنای لغت به لغت متفاوت است که در برنامه شما این امکان گنجانده نشده است و فقط یک تک لغت هایلایت می شود.
امیدوارم در بازه زمانی نزدیک این امکان اضافه شود.
از شما بی نهایت سپاسگزارم.

محمد

صدالبته همینه که میگین. بار ها تصمیم گرفتیم گرامر کار کنیم و با ساختار های پیچیده و پوچ طرف شدیم.بارها خواستیم لغت کار کنیم و خسته شدیم! اما وقتی متنی خونده میشه اولا انرژی مثبت میگیری که یه سری لغات رو بلدی وهم این که لایه های فرهنگی یک کشور بدست میاد و میشه چیزهایی که امریکایی ها بینشون رایج هستش رو یاد گرفت.
تشکر

حسام

سلام عرض ادب
من واقعا می خوام یاد بگیرم خیلی چیزا رو امتحان کردم ولی تا یه مدت کوتاهی ازشون میگزره فراموش میکنم الان تا جای فاصله گرفتم از زبان که باید از همون ابتدا شروع کنم فرار بودن زبان بی اراده بودن من دست به دست هم دادن تا من زبان که اونجوری می خوام یاد نگیرم الانم واقعا به مدرک ایلس یا تافل نیاز دارم هر کمک یا مشورتی که از دستتون بر میاد خواهشا دریق نکنید

شیرین

سلام
خیلی خوشحال شدم باهاتون آشنا شدم خیلی ممنون از توضیحات خوبتون _من در دبیرستان رشته ی تجربی رو دوست داشتم اما برای وارد شدن به دانشگاه رشته ی مناسبی که میخواستم رو قبول نشدم و نسبت به دوره کردن درس های زیاد تجربی بی علاقه شده بودم اما سال دوم کنکور تصمیم گرفتم که رشته ی زبان رو کنکور بدم_و این اتفاق افتاد و من در دانشگاه با رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی قبول شدم _من شاید فرق زیادی از لحاظ حافظه با دوستان همکلاس دانشگاهم نداشته باشم اما اونها در هرصورت از کودکی زبان خوندن و الان دایره لغات بالایی دارن و به علاوه و نکته ی مهم اینه که خیلی خوب مهارت شنوایی دارن و درک میکنن اما برای من خیلی سخته تشخیص کلمات در لیسنینگ شاید هم دلیلش اینه که دایره لغات کمتری دارم… اما برام سخته توی حرف زدنهای روزانه هم سوالهای دوستانم رو متوجه بشم _خواستم بدونم برای من که رشته ادبیات دارم و وقت کمی دارم برای یادگیری به خاطر رسیدن ترمهای بعد و نمره گیری بهتر آیا این برنامه به من کمک میکنه؟ و به نظرتون توی چه مدت جواب میده؟
سپاس گذارم از این اجرای این برنامه آموزشی عالی 🙏
موفق باشید

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
مشکل شما با گوش دادن به درسنامه های نرم افزار زبانشناس و اعمال تکنیک هایی که گفتیم حل میشه. مدت زمانش البته به این ربط داره که چقدر زمان بذارین ولی مطمعن باشین که حتما حل میشه.

مصطفی

با سلام
من هم علاقه به يادگيري زبان دارم .اما به علت مشغله كاري چند دفعه حتي كلاس هم رفتم اما بعد از يكي دو ترم ول كردم.بحث زبان را ميخوام يادبگيرم يكي اينكه دايره لغات و اصلاحاتم افزايش پيدا كنه كه براي مطالعه كاتالوگ تو كارم به دردم بخوره.يكي هم افزايش مهارت شنيداري و صحبت كردن.

ستاره

راستیتش من برای یادگیری کلمات وقتی اونارو تو چند جمله برای خودم مثال میزنم تو ذهنم میمونه ولی بعد مدتی که ازشون استفاده نمیکنم از ذهن میپره . مشکل اساسی که وجود داره اینه که ما مکالمه ی روزمره نداریم تا از این کلمات استفاده کنیم تا در ذهنمان باقی بماند کلاس هایی هم که میریم همش گرامره متاسفانه

حسین ناصری
حسین ناصری

سلام
این روشهایی که بنده میگم به شما کمک میکنه که این مشکلاتتون برطرف بشه

حمید

سلام و تشکر ب خاطر برنامه خوبتون. اگه ممکنه هرچه سریع تر نسخه ی آی او اس، این اپ رو بسازید ک بسیار کاربردی و قابل استفاده خواهد بود. اگر مبلغش رو هم کم کنید بهتره
دمتون گرم و خسته نباشید

سالار

سلام..
من هم مشکل حفظ طوطی وار و نتیجه نگرفتن رو دارم.
من بدلیل درس و دانشگاه فرصت کمی دارم و هم این که باید زبان خیلی خوب بلد باشم.
بیش تر مشکل گرامر و لیسنینگ دارم.واقعا نمی دونم چیکار کنم.
آرزومه که بتونم راحت و بدون ترس و استرس اینگلیش صحبت کنم.

آرشیو نظرات دیگر: