آزار و اذیت جنسی در سراسر جهان

آزار و اذیت جنسی زنان و خشونت علیه آن‌ها مسئله‌ای جهانی است. در داستان پانزدهم گفتیم که از  هر سه زن تقریباً یکی از آن‌ها مورد خشونت قرار گرفته است. در این داستان نیز به این موضوع می‌پردازیم که چقدر زندگی کردن به‌عنوان یک زن می‌تواند ترسناک باشد. برای اینکه این موضوع روشن شود، در مصر، قیافه‌ی مردی را شبیه به زنان درآوردند و به وی گفتند که در خیابان‌های مصر قدم بزند تا اتفاقاتی که برای زن‌ها در خیابان‌های شهر قاهره میفتد را تجربه کند. برای این کار عمداً از یک مرد استفاده شد تا مردان اندکی از آزارهایی که خودشان نسبت به زنان ایجاد می‌کنند را لمس کند. در پایان این کار، این مرد گفت که واقعاً این تجربه برای وی ترسناک بوده و اصلاً نمی‌تواند متصور باشد که هرروز مثل یک زن در جامعه زندگی کند. در ایران خودمان وضعیت چطور است؟ راهکارهای خلاصی جامعه از این گرفتاری چیست؟

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

آزار زنان

آزار و اذیت و خشونت های جنسی علیه زنان، هنوز هم مسئله‌ی خیلی مهمی در دنیای امروز است.

آزار و اذیت جنسی در سراسر جهان

در نگاه اول، همه‌چیز عادی به نظر می‌رسد. سیسا ساعت ۶ برای کار کردن از خانه بیرون میزند درحالی‌که شلوار محلی مردانه پوشیده است و آماده‌ی واکس زدن کفش‌ها و یا آجر گذاری است. اما اکثر افراد محل می‌دانند که سیسا رازی را درون خود پنهان دارد. علیرغم لباس مردانه و سر تراشیده، او در حقیقت یک زن است. او برای مدت ۴ دهه قیافه‌ی خود را شبیه مردان درآورده است تا بتواند در کنار آن‌ها کار کند.

سیسا برای شش ماه حامله بود که همسرش، نان‌آور خانواده، مریض شد و مرد. در آن زمان، کار کردن زن در جامعه‌ی مصر تابو بود و اصلاً چنین چیزی شنیده نشده بود. تعداد اندکی از زنان هم که کار می‌کردند معمولاً تحت آزار و اذیت شدید جنسی و تبعیض بودند. به‌جای این، از زنانی مثل سیسا که شوهرشان مرده است انتظار می‌رفت که دوباره ازدواج کنند.

برادران سیسا به‌طور مداوم برای وی خواستگاران جدید می‌آوردند. اما وی می‌گفت که ترجیح می‌دهد که خاک بخورد تا اینکه همسری دیگر اختیار کند. بنابراین ۴۰ روز بعد از مرگ شوهرش، وی موهای سرش را تراشید، تعدادی لباس مردانه پیدا کرد و تصمیم گرفت که زین پس مثل مردها زندگی کند. وی برای مدت ۴۳ سال به همین صورت زندگی کرده است و می‌گوید که در لباسی مردانه خواهد مرد.

خیلی از ما ممکن است با خود فکر کنیم که در آن زمان زندگی زنان چقدر سخت می‌توانست باشد؟ امروز چطور؟

یک بازیگر مرد ۲۴ ساله‌ی مصری به نام ولید حماد می‌خواست که پاسخ همین سؤال را بیابد. زن بودن در بیرون از خانه در پایتخت مصر، قاهره چگونه می‌تواند باشد؟ آیا واقعاً مصر، همان‌طور که بسیاری از فعالان اجتماعی ادعا می‌کنند با یک اپیدمی از آزار و اذیت جنسی مواجه است؟

وی قبل از اینکه به خیابان‌ها برود، به مدت ۴ ساعت مورد آرایش زنانه قرار گرفت تا به‌صورت زن‌ها دربیاید، ابروانش را اصلاح کرد، موهای دستش را تراشید، کلاه‌گیسی روی سرش گذاشت و همانند زنان لباس پوشید. وی همچنین یک دوربین مخفی همراه خود داشت تا تجربه‌اش را مستندسازی نماید (فیلم مربوطه را از اینجا ببینید.).

ولید می‌گوید که پس از چند دقیقه که به پیاده‌روهای اطراف خیابان قدم گذاشت، احساس می‌کرد که زیر یک میکروسکوپ قرار گرفته است. مردها به وی زل می‌زدند و برای مسائل جنسی به وی نزدیک می‌شدند و در قبال رابطه‌ی جنسی به وی پیشنهاد مالی می‌دادند. مسائل وقتی‌که مردی به مدت ۴۵ دقیقه وی را تعقیب می‌کرد، حتی پیچیده‌تر و خطرناک‌تر نیز شد! آن مرد دست ولید را گرفت و ملتمسانه از وی تقاضای شماره‌ی تلفنش را می‌کرد و اصرار داشت که با وی ملاقاتی داشته باشد.

ولید تأیید می‌کند که واقعاً ترسیده بود. و می‌گوید که نمی‌تواند تصور کند که زندگی‌اش هرروز مثل آن، مانند آنچه خیلی از زنانی که سراسر دنیا تجربه می‌کنند، بگذرد.

آزار و اذیت زنان تنها محدود به یک شهر و یک کشور نیست و در همه جای دنیا وجود دارد.

آزار و اذیت زنان تنها محدود به یک شهر و یک کشور نیست و در همه جای دنیا وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، خانمی در نیویورک از خود فیلمی به طور مخفیانه، در حال پرسه زدن در شهر، گرفته است که در آن نزدیک به صد بار مورد آزار اذیت جنسی قرار گرفته است.

آزار و اذیت جنسی چیزی نیست که تنها مختص مصر باشد. در ویدئوی دیگری در شهر نیویورک آمریکا، زنی فیلمی از خود گرفته است که  در آن وی به‌اندازه‌ی ۱۰۰ بار، در یک روز که در خیابان‌های نیویورک قدم می‌زد مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

در آمریکا و مصر، این‌چنین آزار و اذیت‌های جنسی معمولاً خیلی زیاد رخ می‌دهد. در کشور ما این موضوع چطور است؟

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

10 دیدگاه

 1. براي نهادينه كردن يك امر به طور طبيعي ميبايست قوانيني در آن جامعه مصوب شودكه حامي و پشتوانه جدي آن حركت باشه. وجاهت قانوني يك موضوع و در كنار آن مسائل آموزشي و تفهيمي باعث تثبيت گفتماني آن درجامعه و نهايتأ نهادينه شدن آن بعنوان يك ارزش اجتماعيست . بنابراين حقوق زنان ابتدا ميبايست به شكل گسترده و در كلان در متن قانون تعريف بشه. قانون شدن يك امر لزومأ جامعيت داشتن و اهليت داشتن آن است.

 2. به نظر من فرهنگسازی مهمترین و موثرترین راهکاره. اونم در کودکی. فرهنگسازی و تربیت پسربچه ها بطوری که تفاوتی و برتری نسبت به دختر ها در خودشون حس نکنند (شاید خود مادر ها مهمترین عامل ایجاد طرز فکر برتری و قوی بودن مردها و ضعیف بودن و زیر دستی خانمها هستند) و تربیت صحیح دختر بچه ها بطوریکه مستقل بار بیان نه وابسته. اینها کمک کمک میتونه که دخترها در بزرگسالی کمتر مورد سو استفاده و مردها کمتر حق و اجازه سو استفاده به خودشون بدهند.

 3. سالها در انگلیس زندگی کرده ام و میتوانم به جرات بگویم که تبعیضات جنسی علیه زنان در عمل و فرهنگ مردم سازمانها در اروپا بسیار زیاد و حتی در بعضی موارد بیش از ایران است ولو اینکه در سالهای ۱۹۷۰ قوانینی برای مبارزه با آن وضع شد.
  نهایتا ابن نکته را گفتم که امر مشتبه نشود که این مساله عارضه ای اسلامی یا شرقی یا ایرانیست. نهایتا این معضلیست در همه فرهنگها و جوامع و به میزان قابل توجهی ناشی از عدم حساسیت عموم جامعه به این امر و مشکلات آن بخصوص از جانب خود زنان که آنرا به عنوان یک امر اجتناب نا پذیر پذیرفته و حتی در تبلیغ و ترویج آن از طرق رفتاری و هنجاری شریک هستند

  • ممنونم از نظری که قرار دادین. اصلا و ابدا هم قصد بنده این نبود که این موضوع رو محدود به جایی بکنم و همونطور که از عنوان نوشته هم مشخص هست خشونت و آزار جنسی علیه زنان در همه جای دنیا ، از آمریکا بگیر تا اروپا تا خاورمیانه و … وجود داره.

 4. بله متاسفانه در مملکت ما هم این مشکل وجود داره. واقعا تا زمانی که جای یک زن نباشید و جای یک زن زندگی نکنید نمیتونید مشکلاتی رو که خانمها حس میکنند حس کنید. نگاه جنسیتی بسیار ازاردهنده هست. مخصوصا و مخصوصا برای خانمهایی که قابلیت انجام کارهای علمی و شغلی را به اندازه اقایون دارند.. اما همیشه دست کم گرفته میشوند شاید در محیط کاری و دانشگاه کمتر این موضوع حس بشه اما توی اجتماع و کنار عامه مردم زنها اصلا به اندازه مردها جدی گرفته نمیشن.. اذیتهای روانی هم که به کنار.نمونه های زیادی رو میشه مثال زد که از حوصله بحث خارجه..

  • متاستانه اینا همگی از فرهنگ سازی غلط ماست
   روز ب روزم داره بدتر میشه…
   سپاس از سایت بی نظبرتون

 5. نگاه ابزاري به زن . درجوامع به قول خودشان متمدن و توسعه يافته هميشه اين نگاه وجودداشته و اين را هم با پوشش اطلاعات نادرست درسطح جوامع با تعبير برابري جنسيتي به خوردمردم ميدهند، بنظربنده تازمانيكه اصل برابري جنسيتي به معناي خاص خود در جوامع و افكار و انديشه هاي بشري پيدا نشه اين مشكل كماكان پابرجاست، ودورشدن از اين دروغ بزرگ تاريخي تنها نسخه واحديست براي جامعه زنان .

 6. امیدوارم جهان هر چه سریعتر به سمت برابری مرد و زن حرکت کند, و این مشکل برخورد جنسیتی هر چه زودتر از بین برود.