استخراج آب از سیارک‌ها

بیش از نیم‌قرن است که انسان پای در فضا گذاشته است و عطش انسان برای کشف بیشتر این فضای بیکران، پایانی ندارد. اما در این راه، انسان یک سری محدودیت‌ها دارد. ازجمله مهم‌ترین محدودیت‌ها، محدودیت آب و انرژی است. بدون آب، انسان زنده نمی‌ماند؛ و بدون انرژی نمی‌توان به کاوش ادامه داد. حال عده‌ای از پژوهشگران در حال ‌توسعه‌ی دستگاه‌هایی هستند که از بعضی سیارک‌های مستعد، آب تهیه کند. جالب آنکه تحقیقات دیگری نیز در جریان است که از آب، به‌عنوان منبع انرژی نیز استفاده شود.

=================

نکته:

برای یادگیری زبان انگلیسی ابتدا فایل صوتی زیر را خوب گوش بدهید، سپس فایل‌های تکمیلی آخر نوشته را بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

ربات

رباتهایی که منابع مورد نیاز را از سیارک ها استخراج میکنند.

استخراج آب از سیارک‌ها

مریخی‌ها، غول‌هایی بودند که به‌اندازه‌ی بیست نفر قدرت داشتند. هنگامی‌که آن‌ها به زمین حمله کردند، به نظر می‌رسید که همه‌چیز از دست رفته باشد. چون مریخی‌ها خیلی قوی بودند. اما خوشبختانه، سیستم ایمنی بدن آن‌ها آن‌قدری قوی نبود که با باکتری‌های شایع روی کره‌ی زمین بجنگد.

فتح مریخ توسط ادیسون، داستانی علمی تخیلی است که در سال ۱۸۹۸ توسط "گرت پوتمن سرویس" نوشته شد. قصه از آنجایی آغاز می‌شود که جنگ برای زمین پایان می‌یابد و انسان‌ها، بیگانگان را تا خانه‌شان در مریخ تعقیب می‌کنند. زمانی که این قصه نوشته می‌شد، نویسنده نمی‌توانست چیزهایی مثل ارتباطات رادیویی، که الآن بودنشان کاملاً برای ما بدیهی است، را تصور کند. در این قصه، سفینه‌های بیگانگان، با یکدیگر توسط پرچم‌هایی ارتباط برقرار می‌کردند. به همان میزانی که این موضوع خنده‌دار به نظر می‌آید، "سرویس" به طرز عجیبی، چیزی را تصور نمود که به نظر می‌رسد در زندگی ما محقق شود. انسان‌ها، در طول راهشان به سمت مریخ، روی سیارکی توقف نمودند که بیگانگان روی آن در استخراج طلا بودند.

برگردیم به سال ۲۰۱۵، یک شرکت کاملاً واقعی به نام منابع سیاره‌ای (Planetary Resources)، برنامه‌ریزی کرده است که در آینده‌ای نزدیک، از سیارک‌ها، منابع استخراج کند. اگرچه آن‌ها به دنبال طلا نیستند. بلکه به دنبال پلاتینیم و آب می‌کردند. و آن‌ها حامیانی بسیار جدی نیز دارند. اریک اشمیت و لری پیج، میلیاردرهای گوگل و از سرمایه‌گذاران شرکت منابع سیاره‌ای، معتقدند که استخراج از معادن سیاره‌ای، در آینده به واقعیتی پرسود تبدیل می‌شود.

سیارک‌ها، سیاره‌های کوچکی در منظومه‌ی شمسی هستند و میلیون‌ها عدد از آن‌ها در منظومه‌ی شمسی وجود دارد. بزرگ‌ترین سیارک شناخته‌شده، سرس (Ceres) نام دارد. این سیارک، بین مریخ و مشتری به دور خورشید می‌چرخد. این سیارک در سال ۱۸۰۱ کشف شد و قطری به‌اندازه‌ی ۹۶۳ کیلومتر و سطحی به‌اندازه کشور هند، دارد. در سال ۲۰۱۴، دانشمندان با استفاده از تلسکوپی در فضا، اکتشافی شگفت‌انگیز انجام دادند: فضای اطراف سرس شامل بخار آب است.

آب، همان‌طور که میدانیم، برای زندگی بسیار لازم است. هنگامی‌که بشر استعمار فضا را آغاز کند، منابع اولیه‌ای مانند آب، بایستی پیدا شود. دانشمندان در حال حاضر در حال ‌توسعه‌ی فنّاوری‌هایی هستند که آب موجود در سیارک‌ها را در ظروفی، بسته‌بندی کند.

آب برای حفظ حیات انسان موردنیاز است، اما علاوه بر آن، منبع انرژی نیز هست. محققان دانشگاه پوردو درحال‌توسعه‌ی نوع جدیدی از سوخت موشک هستند که از آب و پودر آلومینیوم ساخته شده است.

آب منبع انرژی

در دانشگاه ردو اخیرا از آب به عنوان منبع انرژی استفاده شده است.

هزینه‌ی انتقال آب و سوخت از زمین به فضا، برای ادامه یافتن اکتشافات فضایی، بسیار هنگفت است. بنابراین، یافتن آب در فضا واقعاً می‌تواند بازی را تغییر دهد. آیا فضانوردان، در طول زندگی ما، قادر خواهند بود که از آب‌های بسته‌بندی‌شده‌ی سیارک‌ها بنوشند؟ و آیا از آن برای قدرت بخشیدن به سفینه‌ی خود برای رسیدن به سیاره‌های دیگر استفاده می‌کنند؟

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های عادی وبسایت زبانشناس:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

6 دیدگاه

      • بازم سلام.
        اقای ادمین من برای داستانهای واقعی هرسه سرعت رو باید گوش بدم؟و تکنیکها رو روی هرسه تا اجرا کنم؟یا فقط یک سرعت رو؟