چهل سال انتظار برای پایان جنگ

این داستانی واقعی از فردی ویتنامی است که برای فرار از جنگ به مدت چهل سال با فرزندش در جنگل زندگی کرد. در داستان قبلی به نام سفر خطرناک یک پناهجو در رابطه با یک دختر سوری صحبت کردیم که برای فرار از جنگ وارد یک سفر پر مخاطره شد. موضوع اصلی این داستان نیز فرار از جنگ است. اما فرار به اعماق جنگل، آن هم به مدت ۴۰ سال. تنها و تنها به همراه یک کودک دوساله. حقیقتا اگر ما نیز در یک شرایط جنگی قرار بگیریم چکار میکنیم؟ اصلا چرا با هم میجنگیم که این مشکلات پیش بیاید؟ این داستان با وجود اینکه برای یادگیری زبان انگلیس قرار داده شده است، اما خواندن و تامل در آن واقعا خالی از لطف نیست.

=================

نکته:

برای یادگیری زبان انگلیسی ابتدا فایل صوتی زیر را خوب گوش بدهید، سپس فایل‌های تکمیلی آخر نوشته را بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

لینک فایل تکست انگلیسی

زندگی در جنگل

مردی ویتنامی برای فرار از جنگ بین این کشور و آمریکا، به مدت چهل سال به همراه فرزندش در جنگل پنهان شده بود.

چهل سال انتظار برای پایان جنگ

مردم ویتنام در سال‌های ۱۹۵۵-۱۹۷۵ از جنگ، رنج کشیدند، اما برای مردی، این جنگ خیلی بیشتر طول کشید تا پایان یابد. هو وان تان، برای مدت ۱۵ سال سرباز بود. یک روز خیلی بد، یک مین منفجر شد و همسر و دو تا از پسرانش را کشت، و کاملاً خانه‌ی آن‌ها را ویران کرد.

وان تان، درحالی‌که به‌شدت ترسیده بود، فرزندش دوساله‌اش را برداشت و به‌سوی جنگل فرار کرد و تصمیم گرفت تا آخر جنگ آنجا زندگی کند. تنها دو سال بعد، جنگ پایان یافت. اما وی و پسرش، هیچ راهی برای شنیدن این خبر نداشتند. هردوی آن‌ها درنهایت به مدت ۴۰ سال در جنگل زندگی کردند، درحالی‌که هنوز فکر می‌کردند که جنگ به‌سختی ادامه دارد.

زمانی که وان تان وارد جنگل شد، ۴۲ سال سن داشت. پسرش نیز دوساله بود. درزمانی که این دو در جنگل یافت شدند، او پیرمردی ۸۲ ساله بود و پسرش نیز در میان‌سالی قرار داشت.

مردم محلی که برای یافتن چوب به اعماق جنگل رفته بودند، وان تان و پسرش را در حالی یافتند که در یک کلبه‌ی جنگلی که در ارتفاع ۸ متری آسمان بود زندگی می‌کردند. وان تان که آهنگر شناخته‌شده‌ای در روستای خود بود، تیرها و وسایل شکار زیادی ساخته بود. وقتی آن‌ها پیدا شدند، لباس‌هایی لنگ مانند از پوست درخت پوشیده بودند. آن‌ها با شکار کردن، پرورش سبزی‌های جنگلی و ذرت، زنده مانده بودند.

باوجوداینکه هیچ‌کدام از این دو مرد چیزی از زبان محلی را به یاد نداشتند، یادگاری‌های کمی از زندگی گذشته‌ی خود را در خانه‌ی درختی خود، نگه‌داشته بودند. شلوارهای نظامی پدر به‌خوبی تاشده بود و بین آن کت قرمز پسربچه که در هنگام فرار پوشیده بود، قرار گرفته بود.

ازآنجایی‌که وان تان شرایط ناسالمی داشت، توسط یک برانکارد، درحالی‌که فرزندش در کنارش بود، از جنگل خارج شد. ورود آن‌ها خیلی از اهالی شهر را سورپرایز کرد، چون تقریباً همه فکر می‌کردند که آن‌ها سال‌ها پیش مرده‌اند.

وقتی به شهر رسیدند، وان تان و پسرش برای مدت زیادی از شوک فرهنگی معکوس رنج می‌بردند. وان تان از خوردن خودداری می‌کرد و هر دو مرد تلاش می‌کردند که دوباره به جنگل بگریزند. فامیل‌هایشان می‌خواستند که آن‌ها را در شهر نگه‌دارند؛ زیرا نگران سلامتی وان تان بودند. برادرزاده‌اش می‌گوید: "ما میدانیم که او می‌خواهد از خانه‌ی ما به جنگل فرار کند. بنابراین بایستی مراقبشان باشیم."

باگذشت یک و نیم سال از رسیدن آن‌ها به شهر، لانگ (فرزند وان تان) در حال وفق پیدا کردن با وضعیت است. او هنوز با صحبت کردن مشکل دارد. زیرا برای سالیان دراز تنها با پدری زندگی کرده بود که به‌سختی حرف می‌زد. اما فنّاوری‌های جدید مانند تلویزیون و موبایل کمکم غالب بر وی شد. از طرف دیگر اما پدرش هنوز می‌خواهد که به جنگل برگردد.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های عادی وبسایت زبانشناس:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند