انتهای اتوبوس – داستانی از تبعیض نژادی در آمریکا

سیاه‌پوستان آمریکا، تا اواسط قرن هجدهم، به‌صورت برده زندگی می‌کردند. حتی پس‌ازاینکه در سال ۱۸۶۵، برده‌داری در آمریکا ممنوع شد، تا اواسط قرن نوزدهم با سیاه‌پوست‌ها به‌عنوان شهروند درجه‌ی دوم برخورد می‌شد. اینجا بود که کم‌کم صبر سیاه‌پوست‌ها لبریز شد و جنبش‌های حقوق مدنی ایشان آغاز شد. رهبرانی از زن و مرد، این جنبش‌ها را هدایت می‌کردند. باوجوداینکه این جنبش‌ها علیه نژادپرستی و تبعیض رنگی ایجاد شده بود، خیلی جالب و تعجب‌برانگیز است که بدانید، یکی از رهبران زن سیاه‌پوست با توجه به اینکه رنگ پوست روشن‌تری داشته است انتخاب شده است. این موضوع برای یک همچون جنبشی بسیار ناراحت‌کننده است.

=================

نکته:

برای یادگیری زبان انگلیسی ابتدا فایل صوتی زیر را خوب گوش بدهید، سپس فایل‌های تکمیلی آخر نوشته را بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

انتهای اتوبوس

انتهای اتوبوس - داستانی از تبعیض نژادی در آمریکا

انتهای اتوبوس

تصور کن که تنها به خاطر رنگ پوستت، بایستی در انتهای اتوبوس بنشینی! کمتر از ۱۰۰ سال پیش در آمریکا، کاملاً مرسوم بود که آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار از فرصت‌های شغلی، مغازه‌ها و رستوران‌هایی که مختص سفیدپوست‌ها بود، محروم شوند. آن‌ها همچنین از خیلی از سرویس‌های عمومی محروم بودند و مجبور بودند که از توالت‌های بی‌کیفیت، و بیمارستان‌ها و مدارس سطح پایین‌تری استفاده کنند. نشستن در انتهای اتوبوس‌های عمومی تنها یکی از قوانین تبعیض‌آمیزی بود که در آن سال‌ها، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار با آن مواجه بودند.

در سال ۱۸۶۵، در آمریکا، برده‌داری غیرقانونی شد. اما زندگی سیاه‌پوستان آن‌چنان که بایدوشاید، بهتر نشد. آن‌ها معمولاً متهم به انجام جنایاتی می‌شدند که آن را مرتکب نشده بودند. آن‌ها، در اوایل قرن ۱۹، بدون هیچ دلیلی به زندان میفتادند و حتی کشته می‌شدند. تا سال ۱۹۵۰، با سیاه‌پوستان هنوز مثل شهروند درجه‌ی دوم برخورد می‌شد اما اینجا بود که دیگر صبرشان لبریز شد.

روزا پارکس، یک زن مشهور آمریکایی‌ آفریقایی‌تبار است که به مادر جنبش حقوق مدنی مشهور گشته است. او، حرکت مقاومت مسالمت‌آمیز خود را با امتناع از ترک کردن صندلی اتوبوس خود، برای مردی سفیدپوست، شروع کرد. و هنوز به خاطر این حرکت شجاعانه‌اش مورد تحسین قرار گرفته است.

اما چیزی که اغلب مردم نمی‌دانند این است که روزا پارکس، اولین زن سیاه‌پوستی نبود که این کار را انجام داد. نه ماه قبل از روزا، یک دختر ۱۵ ساله سیاه‌پوست دیگر، به اسم کلودت کالوین دقیقاً همین کار را انجام داده بود.

در سال ۱۹۵۵، از کلودت خواسته شده بود که صندلی اتوبوس خود را ترک کند، تا یک سفیدپوست روی آن بنشیند. کلودت از این کار امتناع ورزید. پلیس باخبر شد و به سمت اتوبوس آمد، اما این دختر شجاع، بسیار مصمم و استوار سر جایش نشسته بود.

درنهایت پلیس مجبور شد که به داخل اتوبوس هجوم ببرد و دودست وی را با خشونت بگیرد و وی را از جای خود بلند کند. کتاب‌های او روی راهروی اتوبوس پرت شدند. نیروهای پلیس به‌شدت وی را مورد ضرب و شتم قراردادند و وی را از اتوبوس به‌زور بیرون کردند و به داخل یک ماشین پلیس بردند. درنهایت این دختر به خاطر کارش به زندان افتاد.

اما چرا تاریخ کلودت کالوین را به یاد نمی‌آورد؟ علی‌القاعده، ایشان نیز بایستی به‌اندازه‌ی روزا پارک مشهور باشد، اما این‌چنین نیست. این موضوع به خاطر این بود که رهبران جنبش مدنی فکر می‌کردند که روزا چهره و وجهه‌ی بهتری برای این حرکت داشت. روزا مسن‌تر و باوقارتر از کلودت بود. اما خیلی‌ها میگویند که پوست روشن‌تر لوزا، وی را برای رهبری این حرکت جذاب‌تر ساخته بود. پوست کلودت تیره‌تر بود و مردم فکر می‌کردند که این موضوع وی را ضعیف‌تر و غیرقابل‌اعتماد جلوه می‌داد.

دانستن این موضوع که  حتی رنگ پوست، نقش بسیار مهمی را در تعیین چهره‌ی ماندگار جنبش حقوق مدنی ایفا کرده، بسیار ناراحت‌کننده است. جنبشی که وظیفه‌اش پایان دادن به نژادپرستی بوده است.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های عادی وبسایت زبانشناس:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند