تک همسرگزینی

در این نوشته به داستان زوجی می‌پردازیم که بیش از هشتاد سال است که باهم زندگی می‌کنند. یعنی مدت‌زمان زندگی مشترک این زوج، از طول زندگی خیلی از انسان‌های کره‌ی زمین هم بیشتر است. این دو زوج نماد ازدواج‌های موفق و مادام‌العمر هستند. اما افرادی مثل این دو، هرروز در حال کمتر شدن هستند. در همین ایران خودمان، طبق آمار، در تهران از هر چهار زوج یک زوج طلاق می‌گیرد. اگر آمار طلاق‌های عاطفی را هم حساب بکنیم، این عدد خیلی بزرگ‌تر نیز می‌شود. این موضوع انسان را به فکر وامی‌دارد که آیا ما واقعاً غریزه‌ی تک همسرگزینی داریم؟ یا از روی ناچاری تنها به یک همسر بسنده می‌کنیم؟

=================

نکته:

برای یادگیری زبان انگلیسی ابتدا فایل صوتی زیر را خوب گوش بدهید، سپس فایل‌های تکمیلی آخر نوشته را بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

همسرگزینی

آیا انسان ها موجوداتی با غریزه ی تک همسرگزینی هستند؟

تک همسرگزینی

هلن و موریس در سال ۱۹۲۹، وقتی‌که نوجوان بودند همدیگر را دیدند و ازدواج کردند. و سال پیش در سال ۲۰۱۵، این زوج سالروز هشتادسالگی ازدواج خود را جشن گرفتند. آن‌ها بیشتر از طول عمر خیلی از انسان‌های کره‌ی زمین باهم زندگی کرده‌اند. و زندگی آن‌ها در میان سال‌ها شادی و غم، همچنان ادامه یافته است. این دو، دو فرزند خود را از دست داده‌اند و یک جنگ و بمباران خانه‌شان را پشت سر گذاشته‌اند. بعدازاینکه پسر جوانشان مرد، هلن حتی یک‌بار به خودکشی فکر کرد.

بااین‌وجود، هیچ‌گاه تعهد این زوج نسبت به یکدیگر دچار تزلزل نشد. هلن اذعان می‌کند که نمی‌داند راز خوشبختی در ازدواج در چیست، اما فکر می‌کند که صبر و شکیبایی خصوصیات اخلاقی خیلی مهمی است.

هلن و موریس

ازدواج هلن و موریس در سال ۱۹۳۴

معمولاً فیلم‌ها از یک چنین داستان‌هایی ساخته می‌شوند. خیلی افراد آرزو دارند که فردی را پیدا کنند که تا آخر عمر با وی باشند.

بااین‌وجود، زوج‌هایی مثل هلن و موریس در حال کم شدن هستند. طلاق گیری، رایج‌تر از همیشه گشته است. در برخی کشورها، بیشتر از نصف ازدواج‌ها به طلاق مینجامد.

مثلاً خانمی به نام لیندا ولف، تاکنون ۲۳ بار در طول زندگی‌اش ازدواج کرده است. و در این زمینه رکورددار است. شوهر مرحومش مردی به اسم گلین ولف بود، خطیبی که در طول زندگی ۲۹ بار ازدواج کرده بود. لیندا می‌گوید که عاشق احساس عاشق شدن است. و وقتی‌که این احساس فروکش می‌کند، دنبال فردی جدید می‌گردد.

طلاق هرروز در حال رایج‌تر شدن است. از هر ۲٫۷ ازدواج، یکی‌شان از یک جلسه رابطه‌ی نامشروع در طول ازدواج، رنج می‌برد.

این موضوع برخی از انسان‌ها را به تعجب وامی‌دارد. آیا بشر واقعاً تک‌همسر‌گزین خلق شده است؟

دانشمندان در رابطه با این موضوع میگویند که تنها ۳ تا ۵ درصد پستانداران روابط مادام‌العمر و تک‌همسری تشکیل می‌دهند. برخی از قابل‌توجه‌ترین این حیوانات، گرگ‌ها، سگ‌های آبی و خفاش‌ها هستند. این موضوع بدین معنی است که اگر انسان‌ها چیزی شبیه حیوانات دیگر باشند، یک همسر وفادار، بسیار غیرطبیعی و عجیب است.

پروفسور پپر شوارتس که دکترای جامعه‌شناسی دارد می‌گوید که فکر نمی‌کند که انسان‌ها موجوداتی تک ‌همسر‌گزین باشند. یک موجود تک ‌همسرگزین واقعی، غاز است، که در طول زندگی حتی پس‌ازاینکه جفتش کشته شود دیگر زوج دیگری برنمی‌گزیند. بااین‌وجود، ایشان اعتقاد دارد که تک همسرگزینی، علیرغم اینکه حالتی غریزی در انسان‌ها نیست، باعث می‌شود که یک نظم اجتماعی ایجاد شود.

خیلی افراد ممکن است که مخالف این موضوع باشند. این افراد ممکن است که این موضوع را پیش بکشند که ازدواج‌های شکست‌خورده، نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که انسان‌ها موجوداتی با غریزه‌ی تک همسرگزینی نیستند. بلکه نشان‌دهنده‌ی این است که دو نفر برای یکدیگر ساخته نشده‌اند.

برخی حتی به یار جانی (soul mate) مثل آنا و بوریز کوزلو اعتقاددارند که در ابتدا با یکدیگر ازدواج کردند. جنگ جهانی دوم آن‌ها را از هم جدا کرد، اما پس از ۶۰ سال دوباره یکدیگر را پیدا کردند و دوباره ازدواج کردند.

برای آن‌هایی که دنبال یاری جانی هستند توصیه‌های روبرو جالب‌توجه است. بر اساس تحقیقی که روی ۱۳۰ زوج در طول ۶ سال انجام شده است، مهربانی و سخاوت به‌عنوان دو عامل مهم موفقیت در ازدواج شناخته شده است. مهربانی و سخاوت منجر به زندگی شاداب‌تر و ازدواج‌های سالم‌تری می‌شود. و پسرها و دخترهای مهربان، در عشق‌های طولانی‌مدت، معمولاً از دیگران سبقت می‌گیرند.

شما چه فکری می‌کنید؟ آیا بشر واقعاً به‌طور غریزی تک همسر‌گزین است؟

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های عادی وبسایت زبانشناس:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

11 دیدگاه

 1. چند سال پیش تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفت که نشان میداد تک همسر گزینی بستگی به هورمون های زوجین داره. یک پروفسور مغز و اعصاب اینطور بیان میکرد که با اندازه گیری هورمون های افراد میتوان زمان کنار هم بودنشون رو تخمین زد. من متن فارسی رو تو سایت رادیو فردا خوندم اگر علاقمند هستید میتونید در آرشیو سایت رادیو فردا جستجو کنید

 2. در رابطه با تک همسری به نظر بنده تنها به ضمیر ناخود آگاه فرد و تعریف همسر و تعریف تعداد یا ویژگی های مختلف همسر در ضمیر ناخود آگاه فرد بستگی دارد که در سنین اولیه زندگی به صورت خواسته یا نا خواسته شکل گرفته و در هر فردی میتواند بسیار متفاوت از دیگر افراد باشد.

 3. شش۶ ماه اول رابطه که اوج هورمونهاس بنظر میرسه غیر از پارتنر کسی رو نمیبینیم غیرارادی هم هست اما کم کم غیر ارادی به دیگران هم توجه میکنیم که اگه بطور ارادی کنترلش کنیم ميشه تعهد. ولی بعضی آدمها ذاتا مونوگامی هستن و تکپر و بعضیا پلی گامی و تعدد و تنوع طلب. همچنین به ترس از وابسته شدن به یک نفر هم ارتباط داره. فکر میکنیم شاید اگر با چند نفر باشیم شاید از فقدان یک نفر کمتر لطمه ببینیم

 4. به نظر من شرایط ایجاب میکنه که افراد با یک نفر بمونن ، حالا این شرایط میتونه واسه افراد مختلف متفاوت باشه ولی فکر کنم غریزه آدمها به تنوع طلبی بیشتر نزدیک باشه.

  • در رابطه با شرایط فکر میکنم صحیح میفرمایین. یکی از جنبه های این موضوع ثبات اجتماعی هست. یعنی ما جامعه ای رو نمیتونیم متصور باشیم که همه ی افراد پلی گامی باشن و اون جامعه ثبات داشته باشه.

  • سلام.
   فعلا دکمه ای برای دانلود نذاشتیم. ولی میتونین مثلا اگه از فایرفاکس استفاده میکنین، افزونه ی flashgot رو نصب کنین و دانلود کنین.

 5. نظر شخصی بنده در رابطه با افزایش آمار طلاق اینه که بیشتر انسانها دنبال یک همسر ایده آل برای خود هستند که شامل فاکتور های زیادی میشه مثل،زیبایی،اخلاق خوب،ثروت،تحصیلات و … میشه.تنها نکته ای که بیشتر انسان ها دقت نمی کنند اینه که تمام این فاکتور ها در یک نفر پیدا نمیشه و اگر هم بشه خیلی کم پیش میاد.باید به حداقل ها قانع بود نه به حداکثرها.به همین خاطر وقتی بعد از بالا رفتن سن و فشار خانواده و جامعه ازدواج میکنن حس قربانی شدن بهشون دست میده و به دنبال جفت ایده آل می گردن قافل از اینکه هرچی بیشتر بگردی از اصل ماجرا دورتر میشی و به یه جاده فرعی دیگه ای هدایت میشی که مجموعه ای از انسان هارو پیدا کردی که هر کدوم به تنهایی میتونن بخشی از ایده آل های شما باشن و باز هم این چرخه ادامه پیدا میکنه ، و در طول پیدا کردن نفر بعدی شما از همسر خود فاصله زیادی گرفته ای که در نهایت منجر به جدایی و طلاق میشه.

  • خیلی ممنونم آقا علی در رابطه با نظرتون در باره ی افزایش آمار طلاق. اما سوال اصلی این بود که آیا انسانها موجوداتی با غریزه ی تک همسر گزینی هستند یا خیر.

  • خواهش میکنم فکر میکنم که بله انسانها موجوداتی با غریزه تک همسر گزینی هستند،چرا که ما نمونه پیشرفته و تکامل یافته حیوانات و موجوداتی هستیم که در طبیعت زندگی میکنند.