بهترین روش آموزش زبان انگلیسی با فیلم

مقدمه

دیدن فیلم زبان انگلیسی می‌تواند یکی از بهترین روش‌ ها برای یادگیری زبان انگلیسی باشد. دست‌کم خیلی خیلی بهتر از خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی است. برای اینکه زبانی انگلیسی که در کتاب‌های درسی بکار رفته است، ساختگی و الکی است و روش‌های آموزشی به‌کاررفته کارایی زیادی ندارد (البته در پرانتز بگویم که منظور فقط کتاب های آموزشی مرسوم است وگرنه خواندن کتاب هایی مانند کتاب داستان، برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار مناسب است). ولی زبان انگلیسی به‌کاررفته در فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی به زبان انگلیسی‌ای که در واقعیت استفاده می‌شود خیلی نزدیک‌تر است. و از همه مهم‌تر گویش به‌کاررفته نیز به گویش واقعی نزدیک‌تر است. ولی همین فیلم اگر به روش صحیح استفاده نشود کارایی چندانی در بهبود زبان انگلیسی شما ندارد.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی

محتوای نوشته:

مقدمه

۱- اینفوگرافیک

۲- روش غلط و مرسوم فیلم نگاه کردن (جهت یادگیری زبان)

۳- روش صحیح یادگیری زبان با فیلم
     ۰-۳- انتخاب فیلم مناسب
     ۱-۳- برنامه‌ی روز اول
     ۲-۳- برنامه‌ی روز دوم
     ۳-۳- برنامه‌ی روز سوم
     ۴-۳- برنامه‌ی روز چهارم
     ۵-۳- برنامه‌ی روز پنجم
     ۶-۳- برنامه‌ی روز ششم
     ۷-۳- برنامه‌ی روز هفتم

۴- تغییرات احتمالی روش فوق

۱- اینفوگرافیک جامع آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم

هیچ چیز به اندازه‌ی یک تصویر گویا نمیتواند در ذهن ما باقی بماند. بنابراین در ادامه، اینفوگرافیک جامعی درباره‌ی یادگیری زبان انگلیسی با فیلم، برای شما قرار داده شده است. در این اینفوگرافیک به‌طور خلاصه توضیح داده شده است که چرا فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی مناسب است؛ چگونه با فیلم زبان انگلیسی یاد بگیریم؛ و نیز برخی فیلم‌ها و سریال‌های محبوب بین زبان آموزان، به همراه آمار و ارقام آن، به شما نشان داده شده است.

فیلم

اینفوگرافیک آموزش و یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم

در ادامه‌ی این نوشته، ابتدا به روش غلط و رایج دیدن فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی پرداخته می‌شود و بعد از آن روش صحیح استفاده از فیلم توضیح داده می‌شود.

================

نکته‌ی مهم:

یک بخش آموزشی رایگان، برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم، به وبسایت زبانشناس اضافه شده است. در این بخش، قطعاتی از فیلم‌های مختلف انتخاب می‌شود؛ و تمامی نکات ریز و درشت آن، توضیح داده می‌شود. برای دریافت مطالب این بخش آموزشی، در فرم زیر ثبت نام نمایید. توجه بفرمایید که مطالب آموزشی این بخش، تنها برای افرادی که در فرم زیر ثبت‌نام کنند، فرستاده می‌شود.

================

۲- روش رایج (اما غلط) آموزش و یادگیری زبان انگلیسی با دیدن فیلم

سال‌ها پیش در دوران دبیرستان در یک کلاس آموزش زبان انگلیسی نشسته بودم. در هنگامی‌که آموزگار در حال آمدن به کلاس بود، من داشتم با خود درباره‌ی یک روز خسته‌کننده‌ی دیگر فکر می‌کردم. ولی یک‌دفعه همه‌چیز تغییر کرد. آن روز آموزگار با یک سیستم تصویری در حال آمدن به کلاس بود. یک انرژی مثبت دورتادور کلاس را فرا گرفته بود. زیرا همه دریافته بودند که آن روز، روز دیدن فیلم بود. روزهایی که در هر کلاسی به‌ویژه کلاس زبان انگلیسی فیلم می‌دیدیم خیلی روزهای خوبی بودند چون قرار نبود هیچ کار خسته‌کننده‌ی دیگری انجام بدهیم.

در آغاز فیلم، من سعی کردم که تمرکز فراوانی روی فیلم داشته باشم. ولی هیچ‌چیزی نمی‌فهمیدم! برای ده دقیقه سعی کردم که تمرکز خود را حفظ کنم. ولی پس از ده دقیقه احساس می‌کردم که انرژی‌ام دارد کاهش پیدا می‌کند و احساس خستگی می‌کردم. برای همین به‌جای تمرکز، سعی کردم که تنها از صحنه‌های فیلم لذت ببرم و فیلم را با توجه به صحنه‌هایش دنبال کنم. پس از ۱۵ دقیقه ، دیگر چشمانم داشت بخواب می‌رفت. نگاهی به دیگر دانش آموزان کردم و دیدم که بیشتر کلاس کم‌وبیش همان حس بنده را داشتند و همگی خسته شده بودند. خیلی‌ها حتی دیگر به فیلم نگاه نمی‌کردند. چون هیچ‌کس فیلم را متوجه نمی‌شد. و همین‌گونه تا پایان کلاس این موضوع ادامه پیدا کرد و یک ساعت به همین صورت تلف شد.

چرا روش فوق برای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم مناسب نیست؟

متأسفانه خیلی‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی، فیلم‌ها و سریال‌های زبان انگلیسی را به همین روش بالا به کار می‌برند. شما نیز احتمالاً به همین روش خیلی تلاش کرده‌اید که زبان انگلیسی را یاد بگیرید. برای نمونه شاید سعی کرده‌اید به اخبار گوش دهید یا یک فیلم زبان انگلیسی را در رایانه‌ی خود تماشا کنید. چه‌بسا همین رخدادی که برای بنده در کلاس زبان انگلیسیم پیش آمده برای شما نیز پیش آمده است. در ابتدا می‌خواهید تمرکز فراوانی داشته باشید ولی شدنی نیست. مشکلاتی در دیدن فیلم‌ها، سریال‌ها، اخبار و دیگر چیزهای این‌چنینی وجود دارد. برای نمونه خیلی سریع صحبت می‌کنند، اصطلاحات فراوانی استفاده می‌کنند، به زبان عامیانه گفتگو می‌کنند، و با گویش متفاوتی صحبت می‌کنند. حقیقت این است که به کار بردن فیلم و سریال بدین صورت بالا هیچ کمکی به بهبود زبان انگلیسی نمی‌کند. مگر اینکه خیلی خیلی سطح زبان انگلیسی‌تان بالا باشد طوری که همه‌چیز را بفهمید.

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

۳- روش صحیح یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم

برای اینکه سریال و فیلم بتواند زبان انگلیسی شما را تقویت کند بایستی نکته‌هایی چند را رعایت نمایید.

۰-۳- انتخاب فیلم مناسب: برای آموزش زبان انگلیسی چه فیلم‌هایی ببینیم

انتخاب فیلم و سریال مناسب بیشتر وابسته به سلیقه ی خودتان است. اما سعی بفرمایید به نکاتی که بنده طی سالیان متمادی تجربه نمودم، دقت بفرمایید.

نکته‌ی ۱ - فیلم‌های صحنه‌دار!

از آنجایی که زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید زبان انگلیسی است، طبیعی است که اکثر فیلم‌ها و سریال‌ها هالیوودی باشد. یکی از نکات آزاردهنده درباره‌ی محصولات هالیوود، صحنه‌دار بودن اکثر آنها است که این موضوع با فرهنگ ایرانی تطابق خاصی ندارد. تجربه هم ثابت کرده که فیلم‌ها و سریال‌هایی که بیشتر حول این موضوع می‌چرخد، معمولا به درد یادگیری زبان نمی‌خورد. دلایل زیادی در این رابطه وجود دارد که بیش از این نمی‌خواهم آن را باز نمایم. فقط توصیه میکنم که حتی الامکان، فیلم‌های سالم‌تری برای این کار انتخاب نمایید.

نکته‌ی ۲ - فیلم‌های طنز

فیلم‌ها و سریال‌های طنز از این بابت که کمتر آدم را خسته میکنند،خوب است. اما نکته ای که وجود دارد این است که در این فیلم ها، معمولا اصطلاحات، و شوخی هایی به کار گرفته می شود که در فرهنگ خودشان رایج است. بنابراین اگر فیلم طنزی انتخاب نمایید، ممکن است که بخش قابل توجهی از آن را به راحتی متوجه نشوید.

تجربه به بنده ثابت کرده که معمولا فیلم هایی که کارگردانی قوی پشت آن است، برای یادگیری زبان مناسب تر هستند. برای نمونه بنده فیلم‌های بینوایان، هوگو، ذهن زیبا، و ارباب حلقه‌ها را بارها و بارها دیده‌ام و برای یادگیری زبان توصیه میکنم.

انتخاب فیلم نکات دیگری نیز دارد که با مراجعه به این نوشته می‌توانید آنها را نیز در نظر بگیرید.

۱-۳- روز نخست: دیدن کلی فیلم به زبان انگلیسی

برای روز نخست فیلم را با خیال آسوده از ابتدا تا انتها نگاه کنید. زیاد توجهی به گرامر و لغت و دیگر مسائل مرتبط با یادگیری زبان نداشته باشید. این کار را یک‌بار انجام دهید تا یک دید فراگیر نسبت به فیلم به دست بیاورید. در این گام حتی برای اینکه دید بهتری به دست بیاورید می‌توانید فیلم را با زیرنویس پارسی ببینید.

۲-۳- روز دوم: انتخاب بخش نخست فیلم و نگاه کردن آن با زیرنویس انگلیسی

در این بخش شما می‌خواهید که با رویکرد یادگیری زبان انگلیسی، فیلم را نگاه کنید. بنابراین بخش نخست فیلم ( نزدیک ۱۰ تا بیست دقیقه‌ی نخست) را انتخاب کرده و این بار به‌دقت با زیرنویس زبان انگلیسی آن را نگاه کنید. درحالی‌که همزمان هم به فیلم گوش می‌دهید و هم زیرنویس را می‌خوانید، هر کلمه‌ی تازه‌ای که مشاهده نمودید را یادداشت کنید. پس از پایان این بخش، فیلم را قطع نموده و معنی لغت‌هایی که یادداشت کرده‌اید را به‌وسیلهٔ دیکشنری استخراج نموده و معنی همه‌ی لغت‌های تازه را بازبینی کنید. سپس دوباره فیلم را از ابتدا پخش نمایید و برای باری دیگر به همراه زیرنویس بخش نخست فیلم را تماشا کنید. این کار باعث می‌شود که دوباره لغت‌های تازه را مشاهده کرده و بهتر آن‌ها را بفهمید. هنگامی‌که دوباره این بخش به پایان رسید بار دیگر به سرعت لغت‌ها را بازبینی کنید. توجه کنید که قرار نیست لغت‌ها را از بر کنید. تنها یک بازبینی سریع کافی است. این کار را تا جایی که می‌توانید برای روز نخست تکرار کنید. پس از چند بار احتمالاً بیشتر لغت‌ها را یاد گرفته‌اید.

بیشتر بخوانید: چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم

۳-۳- روز سوم: دیدن بخش نخست فیلم بدون زیرنویس زبان انگلیسی

در روز سوم دوباره بخش نخست فیلم، همانی که در روز دوم دیده بودید را انتخاب کرده و این بار بدون زیرنویس انگلیسی آن را تماشا کنید. دوباره لغت‌هایی که نمی‌دانستید را می‌شنوید ولی این بار احتمالاً بیشترشان را میدانید. هنگامی‌که به پایان بخش رسیدید دوباره فیلم را متوقف کرده و لغت‌های تازه را بازبینی کنید. شاید برخی از آن‌ها از یادتان رفته باشد ولی ایرادی ندارد. هنگامی‌که بازبینی می‌کنید دوباره یادتان می‌آید. در روز سوم نیز همین کار را برای چند بار انجام می‌دهید. یعنی دیدن بخش نخست فیلم بدون زیرنویس و بازبینی لغات تازه. احتمالاً پس از چند بار دیگر این بخش برای شما خیلی ساده به نظر برسد و از آن سختی و سرعتی که بار نخست باعث می‌شد کم‌وبیش هیچ‌چیزی از فیلم را نفهمید چیزی نمانده باشد.

۴-۳- روز چهارم: تمرین تلفظ آنچه می‌شنوید

در این روز احتمالاً دیگر همه‌چیز بخش نخست فیلم را میدانید. شما چندین بار فیلم را با زیرنویس انگلیسی و چندین بار بدون زیرنویس تماشا کرده‌اید و هر بار نیز لغت‌های تازه زبان انگلیسی بازبینی کرده‌اید. بنابراین نوبت بهبود تلفظ شما به زبان انگلیسی می‌رسد. دوباره بخش نخست فیلم را آغاز می‌کنید. این بار هر جمله که در فیلم پخش شد فیلم را متوقف نموده و آن جمله را به زبان انگلیسی از زبان خودتان تکرار می‌کنید. سعی کنید که تلفظ بازیگر را به‌درستی تکرار کنید. همین‌طور جمله به جمله پیش بروید و همه جملات را همانند آنچه بازیگران می‌گویند تکرار کنید. تنها به تکرار طوطی‌وار جملات اکتفا نکنید بالاتر از آن سعی کنید که همان احساسی که بازیگران منتقل می‌کنند را نیز شما منتقل نمایید. این فرایند را روی بخش نخست فیلم چندین بار تکرار نموده تا کارتان برای روز چهارم نیز پایان یابد.

۵-۳- روز پنجم: تکنیک سایه با کمک زیرنویس انگلیسی

کار امروز شما شاید هیجان‌انگیزترین بخشی باشد که تجربه می‌کنید. تکنیک سایه یکی از تازه‌ترین روش‌هایی است که به‌وسیلهٔ پروفسور الکساندر آرگولس برای یادگیری زبان انگلیسی ارائه شده است. در این روز همانند روز قبل قرار است که آنچه را که می‌شنوید را بازگویی کنید ولی تفاوتش این است که دیگر فیلم را متوقف نمی‌کنید. شما بایستی در این بخش همزمان با بازیگران، هرچه آن‌ها میگویند را با آوای بلند تکرار می‌کنید. برای همین است که نام این روش را سایه گذاشته‌اند. بی‌گمان تأخیر خیلی کمی خواهید داشت ولی توقف نداشته باشید. دوباره سفارش می‌کنم که تنها به‌صورت طوطی‌وار تکرار نکنید به‌جای آن سعی کنید که احساسات و حتی حرکاتی که بازیگران انجام می‌دهند را تا آنجایی که می‌توانید منتقل کنید. این کار را نیز برای چند بار در روز پنجم روی بخش نخست انجام دهید. شاید برای دفعات نخست نیاز باشد که زیرنویس انگلیسی را نیز روشن نموده تا عقب نیفتید ولی کم‌کم به این کار عادت می‌کنید و می‌توانید بدون زیرنویس نیز این کار را انجام دهید.

در تکنیک سایه شما به طور همزمان هر آنچه را که میشنوید، تکرار می‌کنید.

در تکنیک سایه شما به طور همزمان هر آنچه را که میشنوید، تکرار می‌کنید.

۶-۳- روز ششم: تکنیک سایه بدون زیرنویس انگلیسی

شاید امید داشتید که در روز ششم دیگر کاری با بخش نخست فیلم نداشته باشید ولی این‌گونه نیست. زیرا شما انگلیسی را به روش کسب مهارت می‌خوانید. یعنی با به‌کارگیری فرایند بهبود همیشگی کایزن. امروز نیز همانند دیروز روش سایه را روی بخش نخست فیلم اجرا می‌کنید ولی این بار بدون زیرنویس انگلیسی. چندین بار این کار را به همین صورت تکرار کنید تا همه نکات ریزودرشت بخش نخست فیلم را یاد گرفته باشید. تنها گفتگوها را تکرار نکنید. اگر بازیگران می‌خندند شما نیز بخندید اگر ناراحت هستند شما نیز چهره‌ی ناراحتی به خود بگیرید. حتی حرکات دست‌ها و پاها را نیز تا جایی که می‌توانید تقلید کنید. بدین صورت زبان انگلیسی با شما آمیخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: تمرینات مکالمه‌ی سریع

۷-۳- روز هفتم: استراحت

به شما تبریک میگویم شما موفق شدید که بخش نخست فیلم را به‌طور کامل فرا بگیرید. در این روز به خود استراحتی بدهید و از پیشرفتی که در هفته‌ی گذشته داشتید لذت ببرید. اگر دوست داشتید به دامان طبیعت پناه برده و از سکوت آرامش‌بخش آن و پهنه‌های زیبای آن لذت ببرید. این استراحت‌های کوتاه خیلی می‌تواند در بالا نگه‌داشتن انگیزه‌ ی شما کمک کند. برنامه‌ی بعدی شما این است که در روزهای آینده، همین فرایند شش‌روزه را برای بخش‌های دوم سوم و بعدب فیلم نیز اجرا کنید. شاید یک فیلم برای شما یک یا دو ماه طول بکشد ولی این را بدانید که شما تنها برای سرگرمی فیلم را نگاه نمی‌کنید به‌جای آن برای بهبود زبان انگلیسی خود این کار را انجام می‌دهید. بنابراین پس‌ازاین چند ماه شما همه‌چیز آن فیلم را یاد گرفته‌اید و نیز قدرت شنیداری‌تان نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است. مکالمه زبان انگلیسی شما نیز خیلی سریعتر، طبیعی‌تر، روان‌تر،و واضح‌تر شده است. گرامر زبان انگلیسی‌تان نیز به‌طور ناخودآگاه بهبود یافته است. بنابراین فکر می‌کنم که کاملاً ارزشش را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: گرامر مهمتر است یا لغت ؟

استراحت در طبیعت

استراحت در طبیعت بهترین راه برای رسیدن به آرامش و کاهش تنش‌های روزانه است. پس از یک هفته‌ی پرکار در یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود که یک روز را در طبیعت سپری کنید.


۴- تغییر روش بالا با توجه به نیاز

روشی که در بالا آمد یک برنامه‌ی فراگیر برای همه‌ی زبان آموزان است. ولی این روش می‌تواند با توجه به نیاز و سطح زبان انگلیسی شما تغییراتی بکند. برای نمونه اگر سطح زبان انگلیسی شما بالا باشد شاید نیازی نباشد که روز دوم بخش نخست فیلم را با استفاده از زیرنویس تماشا نمایید. یا اگر این‌قدر مهارت دارید که می‌توانید بدون استفاده از زیرنویس، شگرد سایه را انجام دهید، می‌توانید روز پنجم و ششم را باهم ترکیب نمایید.

این روشی بود که شما با استفاده از آن می‌توانید از فیلم‌ها و سریال‌های انگلیسی برای بهبود زبان انگلیسی‌تان بهره‌مند شوید. خوشحال می‌شوم که دیدگاهتان را در رابطه با این روش و بهبود آن بدانم.

نوشته شده در روش آموزشی, فیلم, مکالمه.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

181 دیدگاه

 1. سلام
  من اهل یزد هستم. یادگیری زبان واقعا برام مشکل ساز شده با اینکه خیلی بهش نیاز دارم تا اینکه سایت شما و نرم افزار شما رو دیدم. راستش در کامپیوتر این نرم افزار رو نصب کردم با کمک یه شبیه ساز اندروید و ازش لذت بردم در حدی که میخوام به خاطرش یه گوشی بخرم. چون کلا با این گوشی ها مخالف بودم ، معتقد بودم که وقت آدم رو هدر میدند ، اما با دیدن این نرم افزار تا حدودی نظرم عوض شده. خدا خیرتان بدهد. تمام سعیم رو میکنم که تمرین های شما رو انجام بدهم.
  در مورد سریال ها مثلا سریال فرندز ، آیا از نظر فرهنگی به فرهنگ ما میخوره؟ چون خیلی علاقمندم زبانم بهتر بشه اما میترسم ذهنم رو به چیزای دیگه ای مشغول کنه. بسیار ممنونم

  • سلام. بله طبیعیه که از لحاظ فرهنگی تفاوت قابل توجهی با ارزش های ایرانی-اسلامی داره. ما در حال تهیه ی اپلیکیشنی برای آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم هستیم که بتونیم قسمت های مناسب فیلم ها رو به صورت پالایش شده برای یادگیری زبان بذاریم که این مشکل کمتر پیش بیاد.

 2. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما

  یه سوالی که برام پیش اومده بود در مورد روشی که توضیح دادید توی سایت در مورد یادگیری زبان از طریق فیلم

  من روشی که فرمودید رو در حال انجام دادنش هستم فقط میتونم بگم فوق العادست و تآثیرش رو دارم میبینم با اینکه تازه شروع کردم. من با انیمیشن zootopia شروع کردم و یک بار به طور کامل دیدم با زیرنویس

  فارسی بعدش برای روز دوم من ۱۰ دقیقه اول رو انتخاب کردم و شروع کردم به دیدن از طریق زیرنویس انگلیسی و در حین دیدن لغت هایی که نمیدونستم رو مینوشتم برای ۱۰ دقیقه شد ۱۲۰ تا لغت و ۲ ساعت طول کشید

  نوشتن این لغت ها ویپدا کردن معنیشون

  اما مشکل من :

  ۱-آیا میتونم معنی لغت ها رو از زیر نویس های فارسی بردارم آیا لغت ها رو باید معنی انگلیسی به انگلیسی رو بنویسم یا فارسی کافیه؟

  ۲-متآسفانه بعد از ۲ ساعت دیگه هیچ جونی برام نمونده بود که دوباره ۱۰ دقیقه اول رو نگاه کنم و لغات رو بررسی کنم به همین دلیل الان روز دوم من ۳ روز طول کشیده یعنی من ۳ روز هست که دارم روز دوم رو تکرار میکنم

  چون لغت ها رو کامل یاد نگرفته بودم و مینداختم روز بعدش تا کامل یاد بگیرم لغات اون ۱۰ دقیقه رو آیا اشتباه هستش اینکار یا حتمآ باید تو ۷ روز جمع بشه؟

  با تشکر

  • سلام
   روش شما مشکلی نداره. ولی اگه ده دقیقه لغتهاش زیاده تبدیلش کنین به پنج دقیقه.
   در ضمن مشکلی در نگاه کردن زیرنویس فارسی و انگلیسی برای دیدن معنی کلمه نیست. اما سعی بفرمایین که یاداوری لغتها رو تا حد ممکن بدون نگاه کردن به معنی فارسی انجام بدین و فقط درصورتی که از یادتون رفته مراجعه بفرمایین.

 3. سلام اقای ناصری ی سوال داشتم.لطفا جوابموبدید.توی اولین قدم برای یادگیری زبان به روش فیلم دیدن گفته بودید ی فیلمو از ابتدا تا انتها ببینید روز اول.اما سوالم اینجاست که ایا میشه ما همون ۲۰دقیقه اولو که قراره روش یک هفته کار کنیمو اول ببینیم بعدبریم سراغ۲۰دقیقه ی بعدی؟چون متلا ی فیلم ۲ساعته رو کامل ببینی هم وقت بیشتری میگیره و هم اون حس کنجکاوی ادم برای ادامه فیلم از دست میره.چون تا اخر تماشاش کردی.بلاخره کنجکاوی برای ادامه فیلم هم خودش یک انگیزس.ممنون

 4. سلام
  واقعا ممنون که این همه زحمت میکشیدیه سوال داشتم شاید جاش اینجا نباشه ولی خواهش میکنم جوابم بدید من دارم سعی میکنم زبان رو با کمک سایت شماو راهنماییهاتون یاد بگیرم یه سوالی که برام پیش اومده اینه که بعد از یاد گیری زبان ایا اموزشگاها مدرک بهم میدن واگر میدن چه مدرکی میدن و اون مدرک به چه کاری میاد…ممنونم

   • مدرک ایلتس و تافل به جز برای مهاجرت تو خود ایران به چه دردی میخوره ممنونم که وقت میذارید.

    • شما مدرک آموزشگاهی رو هرجایی لازم داشته باشید، مدرک تافل هم همونجا میتونه ارائه بشه. مثلا اگه برای تدریس مدرک میخواید مدرک تافل معتبر تر از مدرک آموزشگاهیه.

 5. با عرض سلام خدمت شما و تشکر از سایت خوب شما.
  ميخواستم بدونم با دیدن فیلم میتوانم به اندازه مناسب زبان انگلیسی خودم رو تقویت کنم؟؟
  هدفم این است که بتوانم مکالمات رو به طور تقریبا روان درک کنم و همچنین زبانم را برای نیاز های دانشگاهی تقویت کنم.البته بگم که به فیلم هم واقعا علاقه دارم و خیلی دلم ميخواد که بتونم فیلم ها رو با زبان اصلی نگاه کنم.و همچنین مثلا در خواندن یک رمان مشکل چندانی نداشته باشم.میدانم که این کار زمان بر است ولی میخواهم بدانم که وقت گذاشتن بر روی روش یادگیری زبان با فیلم با مراحلی که در سایت شما گفته شده است،روش خوبی میباشد؟؟؟؟
  سطح زبانم در حد متوسط میباشد.یعنی مثلا در نگاه کردن به یک فیلم نصف کلمات برایم آشنا نیست،و در نصف کلماتی که میدانم بعضی از آنها آشنا است و میفهمم آنها را،و بعضی از آنها هم به گونه ایست که با نگاه کردن به زیر نویس تازه میدانم که چه کلمه ای بوده.یعنی در واقع چون مکالمات یه کم سریع انجام میشود با بعضی مواقع به مشکل بر میخورم

  • سلام
   بله این روش مناسبه و در بلند مدت خیلی کمکتون میکنه اما توصیه میکنم که برای یادگیری زبان انگلیسی تنها به فیلم اکتفا نکنین و از منابع داخل نرم افزار زبانشناس یا موارد مشابه هم استفاده بفرمایین.

 6. سلام
  من زبانم بدک نیست یعنی وقتی فیلم وسریال نگاه میکنم تو بیست تا سی درصد مواقع میتونم منظور طرفو بفهمم ولی بدون زیرنویس نمیتونم فیلم نگاه کنم یکی از دلایلی که نمیتونم اینه که من قوه شنواییم ضعیفه وچون دیالوگا خیلی سریع ردو بدل میشه نمیتونم منظورو بفهمم و همینطور خیلی علاقه به آهنگ خارجی دارم وبه همین دلیلی که گفتم نمیتونم گوش بدم و همچنین از اصطلاحات انگلیسی هم ناآگاهم ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   شما بهتره از پکیج داستان واقعی و انگلیسی قدرت نرم افزار زبانشناس استفاده کنین تا این مواردی که گفتین رو پوشش بده.

 7. با سلام
  این روش فیلم دیدنتون و تقویت زبان به نظرتون زمان بر نیست؟
  فرض برای۲۰ دقیقه یک هفته زمان زیادیه!حمید

  • گاهی اوقات تو ۲۰ دقیقه فیلم ۱۰۰ تا کلمه و اصطلاح جدید هست که کار سخت میشه
   در ضمن برای ۲۰ دقیقه فیلم روزی ۴۰ دقیقه وقت بذارین در هر روز میشه در کل ۲۴۰ دقیقه که یعنی ۴ ساعت. یعنی از لحاظ زمانی زیاد نیست.

 8. سلام
  بهرام هستم. متولد ۵۹ . لیسانس برق و فوق لیسانس صنایع. زبان رو بصورت دست و پا شکسته بلدم. اما دوست دارم مکالممو قوی کنم. فیلم زیاد میبینم ولی با زیرنویس فارسی. دوست دارم فیلم رو بدون زیرنویس ببینم و کاملا متوجه بشم. چندین بار کلاس زبان رفتم حتی خصوصی هم گرفتم ولی تنیجه ای نگرفتم. با نرم افزارهای مختلفی کار کردم حتی سایت های انگلیسی زیادی هم کار کردم. تنیجه همش شد هیچی. بنظرم درجا زدنه. پیشرفتی ندیدم تو خودم. سایتتونو دیدم. یکم گیجم. نمیدونم باید از کجا شروع کنم. ایمیلتونو دیدم. خیلی انرژی مثبتی گرفتم. امیدوارم بتونین راهنماییم کنین که چکار کنم. ممنون میشم و براتون آرزوی سلامتی و موفقیت بیشتر میکنم
  راستی اگه امکانش هست نرم افزار برای گوشیهای آیفون هم درست کنید. ممنون

 9. سلام.من خیلی دوست دارم زبان یاد بگیرم ولی همیشه به مشکل خوردم یه بار لغت حفظ میکنم یه بار داستان و…
  ولی الان میخوام با فیلم یاد بگیرم چنتا سوال دارم
  ۱-کلمات رو چه جوری حفظ کنم که انگلیسی بتونم فکر کنم
  ۲-از کجا اصطلاحات فیلمارو در بیارم
  ۳-فیلم از کجا گیر بیارم که خوب باشه
  ۴-من فیلم هری پاتر رو خیلی دوست دارم میشه با اون کار کرد؟
  ۵-چه جوری با دیکشنری انگلیسی به انگلیسی لانگمن کار کنم؟

  • سلام.
   ما داریم یه بخش فیلم به اپلیکیشن زبانشناس اضافه میکنیم که همه ی نیازهاتون رو پاسخ میده.
   احتمالا تا دو سه هفته دیگه اضافه بشه
   با ما همراه باشین

   • یاحضرت عباس سه هفته دیگه؟ من فکر میکردم حداکثر تا هفته بعد این بخش رو اضافه میکنید!!!!!!!!!!!!!

    • خوب سخت هست :)) فقط ۲۰۰ گیگ اطلاعات فیلم بایستی آپلود بشه که شما به سرعت اینترنت ایران حساب کنید فکر کنم سر به فلک میزنه!
     در ضمن مقدار زیادی از علامت های پرسشی شما که از تعجب فراوان بود حذف شد :)

     • بله شاید کمی زیادی علامت سوال گذاشتم.پس یعنی فعلا من باید یادگیری با فیلم رو حداقل یه ماهی فراموش کنم.خوب.خوبه حداقل تکلیف خودمو دونستم.

 10. سلام.خیلی ممنون بابت توضیحاتتون :)
  دلیل این ک من وارد سایت شما شدم این بود که میخواستم روش یادگیری زبان با دیدن فیلم رو بدونم که فقط سایت شما جالب توضیح داده بود روشش رو.چون من لیسنینگم خیلی افتضاحه با این که زبانم متوسطه اما لیسنینگ صفرم.کلی هم فیلم آمریکایی دیدم ولی به خاطر زیرنویس فارسی فایده ای نداشته برام.امیدوارم بتونم با نرم افزار شما سطح زبانم رو ببرم بالا و لیسنینگم رو تقویت کنم :)
  خیلی هم مشتاقم مدرک زبان تافل بگیرم اما خیلی ضعیفم هنوز. واسه تافل هم اگه آموزش بذارین عالی میشه.
  ممنون از توجهتون

 11. سلام جناب ناصری، تشکر بابت پیام ها و راهنمایی
  یک سوال داشتم، من شیوه فیلم دیدن رو به روش سایه دارم اجرا میکنم هر روز، به همون روشی که تو سایت گفته بودین،یه جورایی وقت نمیشه واسه نرم افزار،به نظر شما همین فیلم کافیه یا با یه زمانبندی خاصی نرم افزار هم کار کنم
  تشکر

  • سلام. توصیه ما اینه که فیلم به عنوان منبع اصلی یادگیری زبان در نظر گرفته نشه. بلکه به عنوان یه منبع سرگرم کننده باشه.
   بهتره که با اپلیکیشن پکیج داستان واقعی رو کار کنین تا با خوندن درسنامه های مکالمه و گرامر، در این موضوعات هم قوی بشین.

 12. سلام و خسته نباشيد.
  اگه ممكنه بفرماييد فيلمهاي مناسب مثل فرندز رو كه هم زيرنويس فارسي و هم انگليسي داشته باشن از كجا تهيه كنيم؟
  با تشكر