پس از سقوط هواپیما

این داستان در رابطه با ۱۶ بازمانده از یک حادثه‌ی سقوط هواپیما در کوهستان‌های آندس، نزدیک به شیلی است. این حادثه در سال ۱۹۷۲ اتفاق افتاد. در داستان قبلی در رابطه با خصوصیات نجات‌یافتگان صحبت کردیم. در این داستان نیز در رابطه با این موضوع صحبت می‌کنیم که گاهی اوقات انسان در شرایط بسیار نفس‌گیر و خطرناکی گیر می‌کند که بایستی تصمیمات بسیار سختی بگیرد. آیا اگر شما در شرایط بسیار سختی قرار بگیرید که هیچ آب و غذایی نداشته باشید، بدن دوست مرده‌ی خود را به‌عنوان غذا نمی‌خورید؟

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

هواپیما

بازماندگان سقوط هواپیما در سال ۱۹۷۲ چطور زنده ماندند؟

پس از سقوط هواپیما

وقتی‌که تیم راگبی کشور اروگوئه برای مسابقه در کشوری دیگر سوار هواپیما شدند، اصلاً فکرش را نمی‌کردند که چند هفته بعد برای زنده ماندن مجبور بشوند که بدن هم‌تیمی‌هایشان را بخورند. درحالی‌که هواپیما، بر فراز کوهستان آندس پرواز می‌کرد، صدای خلبان هواپیما از داخل بلندگو شنیده می‌شد که می‌گفت: "کمربندهای خود را ببندید، داریم به داخل یک هوای متلاطم وارد می‌شویم". اما تیم راگبی روحیه‌ی خیلی خوبی داشتند و صحبت‌های خلبان را جدی نگرفتند. آن‌ها شروع کردند و یک توپ راگبی را این‌ور و آنور می‌انداختند و این آهنگ را می‌خواندند: "Conga, conga, conga, the plane is dancing conga!". اما سپس یکی از بازیکنان از پنجره بیرون را نگاه کرد و فریاد زد: "آیا ما خیلی نزدیک به کوه‌ها پرواز نمی‌کنیم؟" خلبان خیلی زودتر از موعد، فرود را آغاز کرده بود و به داخل کناره‌ی کوهستان تصادف کرد.

صحنه سقوط

اعضای تیم راگبی "مسیحیان قدیمی" اروگوئه، دو ماه بعد از سقوط هواپیمایی که آنها را برای مسابقه به سوی شیلی میبرد.

۴۵ نفر در هواپیما بودند اما تنها ۱۶ نفر زنده ماندند. آن‌ها در محیطی با هوای بسیار سرد (دمای منجمدکننده)، بالای کوهی کاملاً بی‌آب‌وعلف گیر افتاده بودند، بدون اینکه هیچ لباس گرم، غذا، و یا وسیله‌ای برای گرمای خود، داشته باشند. خیلی از نجات‌یافتگان، دست‌وپایشان شکسته بود و یا جراحات دیگری داشتند. گروه‌های نجات از سه کشور مختلف برای مدت زیادی دنبال هواپیما گشتند اما موفق نمی‌شدند. و پس از هشت روز متوالی، گروه‌های نجات، از جستجو منصرف شدند.

نجات‌یافتگان کاملاً مستأصل شده بودند. آن‌ها تنها چند قطعه شکلات و تعدادی نوشیدنی داشتند. آن‌ها آن مقدار بسیار کم غذا را بین یکدیگر تقسیم کردند تا اینکه آن‌هم تمام شد. وقتی غذا تمام شد، آن‌ها متوجه شدند که دو راه بیشتر نداشتند. از گرسنگی بمیرند یا بدن مرده‌ی دوستان و هم‌تیمی‌هایشان را بخورند. آن‌ها از هر دو طرف تحت‌فشار قرار داشتند اما درنهایت زنده ماندن را انتخاب نمودند.

محل سقوط 2006

محل سقوط هواپیما در سال ۲۰۰۶ . اینجا بزرگترین کوه کوهستان به ارتفاع ۷ هزار متر است و از همینجا بود که سه نفر بدون هیچ غذا، تجهیزات، و لباسی، برای ۱۰ روز به اندازه ۱۱۰ کیلومتر کوهنوردی کردند تا اینکه بالاخره به نیروهای نجات رسیدند.

سال ۱۹۷۲ بود و در آن زمان روبرتو کانسو از بازماندگان یک دانشجوی پزشکی ۱۹ ساله بود. ازآنجایی‌که وی بیشترین اطلاعات را از بدن انسان داشت، وی مسئول این بود که آن قسمتی از بدن مرده‌ها را ببرد که قابل‌خوردن باشد. این تصمیمی کاملاً منطقی برای روبرتو بود. گوشت اکثر پروتئین‌ها و چربی‌های موردنیاز را داشت و وی تلاش می‌کرد که مثل گوشت گاو به آن فکر کند. اما وی می‌گوید که گرچه این تصمیم، تصمیمی منطقی بود، خیلی سخت بود که بدن دوستانش را بخورد. او احساس می‌کرد که به دوستانش بی‌احترامی می‌کند. اما سپس با خود فکر کرد که اگر وی مرده بود، خیلی خوشحال و مغرور می‌شد اگر دوستانش قادر می‌بودند که با خوردن بدن وی زنده بمانند.

سه نفر

روبرتو کانسو به همراه دو تن دیگر که برای یافتن کمک تصمیم به ترک کوهستان گرفته بودند.

بعد از دو ماه گیرکردن در کوهستان، سه نفر از بازماندگان تصمیم گرفتند با پیاده‌روی ازآنجا خارج شوند. شانس با آن‌ها یار بود و بعد از بیشتر از یک هفته پیاده‌روی در شرایط بسیار سخت، آن‌ها به نیروهای کمکی رسیدند. و دیگر بازماندگان نیز چند روز بعد نجات یافتند.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

داستان انگلیسی شنل قرمزی

داستان انگلیسی شنل قرمزی

جورج و اژدها - اثر ویلیام شکسپیر

جورج و اژدها - اثر ویلیام شکسپیر

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

15 دیدگاه

 1. تصور کنید در هواپیما نشسته اید و ناگهان موتور آن از کار می افتد و در این زمان است که خلبان هواپیما باید همه شرایط را با یکدیگر بسنجد و هواپیما را سالم در بهترین محل بنشاند. برای این کار خلبان باید به چندین نکته بسیار توجه داشته باشد و همه آن ها را چک کند و این می تواند ضریب اشتباه او را در شرایط خطرناک بالا ببرد.
  به تازگی مححقان در آزمایشگاه لومینار دستگاه جدید را ابداع کرده اند که می تواند تمام این کارها را خودش انجام بدهد و تنها کافی است تا خلبان یک دکمه را فشار دهد. این دستگاه به کمک خلبان خودکار و GPS ‌که در داخلش تعبیه شده است مسیرها و شرایط را می سنجد و بهترین فرود را برای هواپیما انتخاب می کند
  این سیستم که VP-400 نام دارد ارتفاع حرکت هواپیما، سرعت، رطوبت هوا، میزان فشار، مشکلات فنی هواپیما، نزدیکترین فرودگاه را پیدا می کند و سپس به کمک خلبان خودکار خودش همه کارها را انجام می دهد. اگر هواپیمایی هم خلبان خودکار نداشته باشد، خلبان می تواند خودش با استفاده از اعدادی که دستگاه نشان می دهد این کار را انجام دهد.
  این دستگاه همیشه بدترین شرایط را در نظر می گیرد و در شرایط بحرانی شاید تا ۳۰ راه را در ثانیه پردازش می کند و بهترین ان ها را انتخاب می کند تا به بهترین نتیجه برسد

 2. ادم دوس داره بدونه سرنوشتشون چی شد به نظرم سوژ ه بسیار خوبی واسه ساخت فیلم ه چرا تا حالا هالیوود فیلمشو نساخته والا

  • فيلمً كاملش از شبكه من و تو پخش شد خيلي جالب بود. قسمت وحشتناكش اين بود كه غذاشون تموم شد و شروع كردن به خوردن جسد مرده هاشون!

 3. خیلی موضوع جالب و هیجان انگیز ودردناکی بود. یکی از ارزوهای بزرگ من تو زندگی اینه که یه راهی برای نجات جان انسان ها بهنگام سقوط هواپیما اختراع بشه همیشه خدا فکرمو مشغول می کنه

 4. سلام.صبحتون بخیر
  اقای ادمین سعی میکنم این اخرین سوالم باشه، بازم عذر میخوام
  پس من ابتدا داستانهای امما رو که میخونم ابتدا یه بار کامل بخونمش و بفهمم معنیش چیه و درباره چیه کلا. بعدش برم سراغ تکنیک سایه و تقویت سایر مهارتها درسته؟
  و یه سوال دیگه درباره فیلمها همینجوره؟

  • سلام
   تقریبا همینطور هست که فرمودین. البته چند روز دیگه برای شما ایمیلی فرستاده میشه که این موضوع، با جزئیات خیلی بیشتری برای شما روشن میشه.
   برای دیدن فیلم هم همینطور هست.

 5. البته فکرکنم بستگی به نوع مهارت داره، مثل رایتینگ، لسینینگ، اسپیکینگ، ریدینگ. درسته؟چون مثلا تکنیک سایه بیشتر برای اسپیکینگ و لیسینینگ خوبه .چون همراه با این تکنیکا خیلی مشکله به ترجمه و معنی هم فکرکنی که ببینیم مفهوم جمله ها چیه.منکه سخته برام. شاید مشکل از منه

  • نه خوب شما الان اول کارتونه بنابراین براتون سخته. خانوم بنده هم که داره با همین اپلیکیشن زبان یاد میگیره اولش مثل شما نمیتونست تکنیک سایه رو پیاده سازی کنه اما الان خیلی راحته و پیشرفتشم چشمگیر بوده و بعد ۴ ماه داره دروس سطح ۴ رو میخونه. در ضمن چون شما متن هم میخونین و دایره ی لغاتتون رو بالا میبرین، ریدینگتون هم رفته رفته قوی میشه.

 6. بازم سلام اقای ادمین و شرمنده
  من این روش رو امشب شروع کردم و از سطح اولش هم شروع کردم.شاگردان امما. اونجایی که گفتین که گوش بدید و بخونید رو یعنی ابتدا گوش بدم بعد بخونمش بعد معنیشو تو ذهنم بیارم؟من همه این کارارو باهم نمیتونم انجام بدم. باید ابتدا گوش بدم بعدش معنیش کنم که. اینجوری نه میتونم قدرت شنیداریمو خوب کنم و نه ترجمه و خوندنمو. چیکارکنم دقیقا؟

  • سلام
   خواهش میکنم ابراز شرمندگی نفرمایین. سوال پرسیدن حق شما و پاسخ دادن وظیفه ی بنده است.
   در رابطه با سوالتون اگر منظورتون مواردی هست که در نوشته ی پنج استراتژی گفتیم؛ اینها برای زمانی هست که ابتدا شما درس رو به خوبی متوجه شده باشین. بنابراین اولش لازمه که چند بار درس رو بخونین و لغاتی رو که نمیدونین رو معنیشو در بیارین و هایلایتشون کنین. بعد که درس رو بخوبی متوجه شدین، برای تقویت تلفظ و مکالمه میتونین اون روش ها رو به کار ببرین.
   در ضمن چون داستان های EMMA کوتاه هستن، پیشنهادم اینه چند درس رو با هم پیش ببرین و جهت اینکه از درسی خسته نشین، درسها رو به صورت چرخشی بخونین.

 7. It’s been over 40 years now since the accident happened and we are still puzzlled by the miracle of the survival of 16 passengers of the Andes flight crash. It is so uplifting to hear their stories now, when they are able to enjoy good life.

  But was it really a miracle? It was their endurance, ability to cooperate as a team and bold decision to get through inhospitable cordillera which ultimately saved their lives. There were many dramatic as well as poignant moments during the ordeal they came through, some of them Roberto Canessa recalls in the linked interview, and they are appealingly described in the book ‘Alive’ by Piers Paul Read. Sadly, the word ‘cannibalism’ is still used while discussing the accident, though not so frequently. What they did in order to save their lives was one of the hardest decisions we could face, but not unknown in human history (siege of Leningrad, great hunger in Ukraine). I personally respect the way they proceeded with what is called as anthropophagy, i.e they set some basic ethical rules, and one of them was not to consume someone’s relative body. But, as Canessa said, it is one thing to intellectually accept it and quite different to do it. He preceived it as an invasion of his friends’ privacy and striping away their dignity. Still, their lives were at stake.
  So the big question is what would we do if we were put in their shoes?

 8. OH! What a tragedy this was!! How life can change in the blink of an eye!

  This terrible event made the news for several years. The survivors, at that time, very young rugby players, were faced with this cruel dilemma, in other words, they were “stuck between a rock and a hard place” : either they gave up fighting for their lives or struggled tooth and nail and defeated otherwise an inevitable death!!!

  This was another case of “ life or death situation! The only solution was appalling, the conditions couldn´t be worse, and the clock was ticking!!! They were in a race against the clock!!

  I must conclude that these sixteen brave young men survived by “keeping their hopes alive “and also because they never gave up!!!

 9. Just after listening to this new lesson, the first words which come to my mind are anthropophagy, cannibalism, corpse, soul…

  What about the will power of survival… to some extent can we go???

  Eating a friend… to survive??? It is very easy to speak philosophically about this “topic”, but when I realize that this story is true, that freezes my blood.

  On the other hand that reminds me of two of my patients, a woman who has never accepted to live with the liver of somebody else, knowing that she is carrying a liver of a dead… I saw her just a few days ago, and a friend of mine, a great former champ, who had undergone a marrow transplant… he told me how it’s strange to have the totality of his new blood constantly rebuilt by another person that he’ll never know… (when people has a marrow transplant, the blood is constantly “refabricated” just with the donor cells for the entire life…. one of your parts that is not yours….)