قدرت زن

در این داستان، به مناسبت روز جهانی زن، به مردم روستای خاسی، واقع در شمال شرقی هند می‌پردازیم. جایی که زن‌ها، حکمرانی می‌کنند (برخلاف نقاط دیگر دنیا که معمولاً این مردها هستند که قدرت را در اختیار دارند). در این روستا، این‌قدر وزنه‌ی قدرت به سمت زنان چرخیده است که تعداد زیادی از مردهای این روستا به جنبش‌های آزادی‌خواهانه پیوسته‌اند و برای برابری حقوق مردها با زنان می‌جنگند. این موضوع برخلاف خیلی جاهای دیگر در این دنیا است که هنوز مردها قدرت بسیار زیادتری دارند، حقوقشان بالاتر است، و جایگاه و مزیت‌های بالاتری در اجتماع خود دارند.

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

قدرت زن

قدرت زن

قدرت زن

در سراسر دنیا تخمین زده می‌شود که از هر سه زن، یکی از آن‌ها قربانی خشونت شده است. همچنین، حقوق زن‌ها معمولاً خیلی کمتر از مردها است، و احتمال اینکه پست‌های مدیریتی بگیرند نیز کمتر است. حتی جنین‌های مؤنث نیز با نرخ بیشتری نسبت به جنین‌های مذکر، سقط می‌شوند. این پدیده (سقط‌جنین دختر) این‌قدر در بعضی کشورها مرسوم است که برای آن نامی انتخاب شده است: دختر کشی (femicide)
بااین‌وجود، در روستای دورافتاده‌ای در هند،این زن‌ها هستند که حکمرانی می‌کنند. مردم روستای خاسی (Khasi)، که به‌عنوان تمیزترین روستای منطقه مشهور است، به‌جای داشتن یک سیستم پدرسالارانه، سیستمی مادرسالارانه را به کار گرفته‌اند. دخترها، زمین‌های مادرانشان را به ارث می‌برند. مردها به‌ندرت صاحب زمین هستند. زن‌ها تمامی قدرت اقتصادی را در اختیار دارند. مادربزرگ‌ها رئیس خانواده هستند و بچه‌ها اسم خانوادگی مادرشان را دریافت می‌کنند. دخترها خیلی در روستای خاسی باارزش شمرده می‌شوند، طوری که خانواده‌ای که فقط پسر دارد، بدشانس محسوب می‌گردد.
در تحقیقی نشان داده شده است که زن‌های روستای خاسی، برخلاف مردها، به رقابت بیشتری با یکدیگر می‌پردازند. در اکثر جاهای دیگر، مردها بیشتر به رقابت با یکدیگر در مسابقات ورزشی، کار، و ترفیع رتبه می‌پردازند؛ اما برای مردم خاسی، این موضوع برعکس است. وقتی شرایطش فراهم باشد، بیش از ۵۴ درصد از زن‌های روستای خاسی، به رقابت با یکدیگر می‌پردازند؛ درحالی‌که این عدد برای مردهای خاصی زیر ۳۹% است. نیز، زن‌های روستای خاسی، از اعتمادبه‌نفس بالاتری نسبت به مردها، در اجتماع خودشان، برخوردارند.

دختر خاسي

دختران روستاي خاسي

مردم روستاهای اطراف خاسی، از اینکه مردهایشان عاشق یک دختر خاسی بشود، نگران‌اند. زیرا نمی‌خواهند که مردهایشان استقلال و قدرت اقتصادی خود را از دست بدهند. زنان خاسی اعتقاددارند که به مردها نمی‌شود در موارد اقتصادی اطمینان نمود.
بر اساس اظهارات تعدادی از مردان روستای خاسی، عدالت در این روستا برقرار نیست. آن‌ها میگویند که حتی زبانشان زن‌ها را در ارجحیت قرار داده است. وقتی اسمی برای چیزی که بدرد خور هست انتخاب می‌شود، معمولاً اسم زنانه می‌گیرد (برخلاف زبان‌های دیگر که معمولاً صفات خوب به مردها نسبت داده می‌شود : جوانمرد، ...). تعدادی از مردان خاسی میگویند که رسم و رسومات این روستا مردها را بی‌ارزش جلوه می‌دهد. خیلی از مردهای خاسی، به جنبش‌های آزادی‌خواهانه‌ی مردان پیوسته‌اند. این مردها، با تعدادی از زنان سال ۱۸۰۰ میلادی، که به جنبش‌های حق رأی برای زنان پیوسته بودند، و برای حق رأی زنان می‌جنگیدند، خصوصیان مشترک و شباهت‌های زیادی دارند.
با توجه به تمامی نا ملایمتی‌ها و نا عدالتی‌هایی که در مورد زنان در سرتاسر دنیا وجود دارد، خیلی برایمان سخت است که برای مردان خاسی متأسف باشیم! اما نظر شما چیست؟ آیا مردان خاسی بایستی انقلاب کنند و برای حقوق برابر بجنگند؟

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

یک دیدگاه