جنگیدن برای محافظت از آمازون

در این نوشته به داستانی واقعی از جنگل‌های آمازون می‌پردازیم. این جنگل‌ها را همه به‌عنوان ریه‌های زمین می‌شناسند. اما کمتر کسی می‌داند که چه بلایی دارد بر سر این جنگل‌ها می‌آید. از سال ۱۹۷۰ تا الآن که ۲۰۱۶ هستیم، بیش از ۲۰ درصد این جنگل‌ها نابود شده است. ازجمله علل و عوامل نابودی این جنگل‌ها می‌توان به پرورش دام، صنایع چوبی، و استخراج نفت اشاره کرد. در آمازون افرادی هستند که برای محافظت از این جنگل‌ها، با جامعه‌ی مدرن می‌جنگند. یکی از آن‌ها رندی بورمن است که داستانش را در نوشته‌ی زیر می‌خوانید. خوب است که در آمازون افرادی وجود دارند که از جان خود مایه می‌گذارند. اما آیا کسی هست که برای جنگل‌های ایران دل بسوزاند؟

=================

نکته:

برای یادگیری زبان انگلیسی ابتدا فایل صوتی زیر را خوب گوش بدهید، سپس فایل‌های تکمیلی آخر نوشته را بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

جنگ برای آمازون

جنگیدن برای محافظت از آمازون

جنگیدن برای آمازون

بیش از بیست مرد که توسط یک شرکت نفتی به خدمت گرفته شده بودند، به اعماق جنگل‌های اکوادور زدند. ناگهان، آن‌ها خود را محصور در میان گروهی بزرگ از افراد بومی، به اسم کوفان، یافتند. کاملاً واضح بود که تازه‌واردها تعدادشان خیلی کمتر بود (بنابراین چاره‌ای جز تسلیم شدن نداشتند). در پنج سال گذشته، تعداد زیادی از کارکنان بخش نفتی، توسط قبایل مختلف، درون جنگل زده و یا کشته شده بودند.

این بیست مرد آماده بودند که بدترین شرایط برایشان اتفاق بیفتد. اما هیچ اتفاقی نیفتاد. مردان قبیله بدون سروصدا همان‌جا ایستادند؛ تا اینکه یک مرد چشم آبی بور ، از میان آن گروه بیرون آمد.

مرد سفیدپوست، با زبان اسپانیایی خیلی خوبی با آن کارکنان نفتی، شروع به صحبت کرد و به آن‌ها گفت که قدومشان در جنگل اصلاً مبارک نیست. سپس به مردم کوفان گفت که آن‌ها را دستگیر کنند. آن‌ها کارکنان نفتی را در قایق‌هایشان گذاشتند و به روستای خودشان آوردند. اما به‌جای اینکه آن‌ها را بزنند، مرد سفیدپوست که اسمش رندی بورمن (Randy Borman) بود، برای تازه‌واردها یک سخنرانی مفصل انجام داد که چگونه استخراج نفت دارد باعث می‌شود که جنگل‌ها نابود بشوند.

رندی، به‌عنوان پسر یک مبلغ مذهبی آمریکایی، در اعماق جنگل، در میان مردم کوفان بزرگ شده بود. وقتی‌که پدر و مادرش تصمیم گرفتند که جنگل را ترک کنند، رندی در شهر به دبیرستان رفت؛ اما پس از مدتی دوباره به جنگل برگشت. اما چیزی که مشاهده کرد، برایش باورکردنی نبود. جایی که قبلاً ۵۰۰ کوفانی در آنجا زندگی می‌کردند؛ الآن مکان ۳۰ هزار مهاجر شده بود که همگی برای استخراج نفت آنجا سکنی گزیده بودند. از آن به بعد، رندی تصمیم گرفت که دیگر جامعه‌ی مدرن را ول کند و به‌جای آن زندگی‌اش را وقف جنگیدن برای محافظت از جنگل‌ها نماید.

قبایلی که در آمازون هستند، برای زنده ماندن به جنگل‌ها وابسته‌اند. اما وقتی نفت کشف می‌شود، جاده‌های زیادی ساخته می‌شود و هزاران کارگر به مناطق نفت‌خیز هجوم می‌آورند. حیواناتی که یک زمانی در این مکان‌ها زندگی می‌کردند، با آمدن این آدم‌ها به اعماق جنگل، ناپدید می‌شوند؛ و گیاهان و درختان نابود می‌گردند.

رندی همان آدمی بود که کوفانی ها به وی احتیاج داشتند. او می‌توانست به انگلیسی، اسپانیایی و کوفانی صحبت کند که این مورد باعث شد که بتواند با سازمان‌های دولتی سروکله بزند. رندی درآن‌واحد متعلق به هر دودنیا بود. او با یک زن کوفانی ازدواج کرد و سه بچه از وی داشت و قلبا احساس می‌کرد که متعلق به قبیله‌ی خود است. از طرف دیگر سفرهایی به شهر انجام می‌داد و برای حقوق افراد قبیله‌اش می‌جنگید.

رندی، که اکنون در دهه‌ی پنجاه زندگی خود به سر می‌برد، توسط مردم قبیله‌اش به این نشان مفتخر شده است که یک‌تنه ناجی مردم کوفانی شده است. در دهه‌ی هشتاد میلادی خیلی‌ها فکر می‌کردند که کوفانی ها از بین می‌روند. الآن، نه‌تنها آن‌ها زنده هستند، بلکه در حال پیشرفت هم هستند. قلمرو آن‌ها شش برابر آن چیزی است که در دهه‌ی نود در تصرف داشتند. اما آینده همچنان مبهم است. و مأموریت رندی برای محافظت از مردم جنگل، هرروز ضروری‌تر می‌شود.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های عادی وبسایت زبانشناس:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند