مردی برای تمام فصول

افراد خیلی کمی پیدا می‌شوند که درعین‌حالی که قدرت مطلق دارند، شرافتمند و فروتن باشند. یکی از آن‌ها سینسیناتوس، از حاکمان روم باستان است که قدرت مطلق فرمانروایی بر کل روم، برای دو بار به وی محول شد، اما هر بار پس از انجام وظایف خود، به‌سرعت قدرت را واگذار نمود و به مزرعه‌اش، که علاقه‌ی شدیدی به آن داشت، بازگشت.

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

سینسیناتوس

سینسیناتوس، یکی از اسطوره های دوران روم باستا

مردی برای تمام فصول

لوسیوس کوینچز سینسیناتوس، در طول زندگی‌اش، وظایف زیادی انجام داد و نقش‌های زیادی ایفا کرد. وی کشاورزی فروتن، اشراف‌زاده، و از طبقه‌ی اعیان جامعه بود. در دو نوبت، به وی، قدرت زمامداری مطلق بر مردم روم باستان داده شد؛ و هر دو بار، وی درنهایت به‌صورت داوطلبانه قدرت را واگذار نمود. آنچه که سینسیناتوس را در زمان خودش مشهور کرده بود – و وی را به یک اسطوره در دوران ما تبدیل کرده است- این بود که وی در عین قدرت، فردی شرافتمند بود.

وی همچنین، فردی ثروتمند بود. اما همچنان خود را یک کشاورز فروتن می‌دید. و بزرگ‌ترین شادی‌اش را در زندگی، در کشت زمین‌هایش می‌دید. باوجوداینکه اشراف‌زاده بود، هیچ‌گاه به قدرتی که در اختیارش بود فکر نکرد و خواهان آن نبود. وی با اکراه به درخواست مجلس سنا، رهبری قوم خود را پذیرفت.

 در زمان‌های جنگ و ستیز، این مجلس سنا بود که بایستی یک مرد را به‌عنوان فرمانروایی مطلق، منصوب می‌کرد. فرمانروا، بر مردم و ارتش روم، اختیار تام داشت. سینسیناتوس، وقتی‌که رومی‌ها در حال شکست خوردن از دو تا از همسایگان خود بودند، به سمت فرماندهی کل قوا رسید. وی در حال شخم زدن یک زمین کشاورزی بود که درحالی‌که شهر در وحشت فرورفته بود، وی را برای دفاع و جنگ فراخواندند.

سینسیناتوس موفق شد که ارتش روم را به پیروزی سریعی برساند. وقتی رومی‌ها در جنگ به پیروزی رسیدند، برای تقدیر از سینسیناتوس، برای وی در خیابان‌های روم رژه‌ای به اسم پیروزی بزرگ ترتیب دادند. مردم می‌خواستند که سینسیناتوس همچنان فرمانده‌ی کل قوا باقی بماند. حتی عده‌ای می‌خواستند که وی پادشاه شود. سینسیناتوس این پیشنهادها را رد کرد و تنها پس از دو هفته، قدرت را واگذار نمود و به مزرعه‌اش بازگشت.

۱۹ سال بعد، برای بار دوم وی برای رهبری روم فراخوانده شد. این مرد بزرگ، باری دیگر به‌سرعت پس‌ازاینکه وظیفه‌اش را به سرانجام رسانید، قدرت را واگذار کرد.

سینسیناتوس، بقیه‌ی زندگی‌اش را  با فروتنی در مزرعه‌اش گذراند. شجاعت و شخصیت شرافتمندانه‌ی وی، برای قرن‌ها به استانداردی تبدیل شد که حاکمان بعدی را با آن مورد ارزیابی قرار می‌دادند. رفتار او هنوز هم به‌عنوان استانداردی طلایی برای حکومت در سراسر جهان در نظر گرفته می‌شود.

جورج واشنگتن (یکی از روسای جمهور آمریکا در حدود دو قرن پیش) ازجمله کسانی است که معمولاً با سینسیناتوس مقایسه می‌شود. او نیز کشاورزی بود که علاقه‌ای نداشت که بیشتر از حد نیاز در قدرت بماند. از واشنگتن هم خواسته بودند که پادشاه شود، اما همانند سینسیناتوس این درخواست را رد کرد. و به‌سرعت پس‌ازاینکه دوران ریاست‌جمهوری‌اش به پایان رسید، به مزرعه‌اش بازگشت.

نزدیک به ۲۵۰۰ سال است که از درگذشت سینسیناتوس می‌گذرد اما نام وی در قالب نام مکان‌های مختلف در اروپا و آمریکا، در یادها باقی‌مانده است. مشهورترین مکانی که به اسم وی درآمده است، سینسیناتی در ایالت اوهایو است.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند