رازهای موفقیت در یادگیری زبان – قسمت اول

همان‌طور که مستحضر هستید، زبانشناس تاکنون توانسته است که برای زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، و اسپانیایی، نرم‌افزار اندروید آموزشی طراحی کند. زبان‌های دیگری نیز در ادامه به این لیست اضافه می‌شود. با توجه به اینکه رویکرد زبانشناس در تمامی این نرم‌افزارها یکسان است، زبان‌آموزان اغلب از بنده می‌پرسند که راهکار کلی برای یادگیری هر زبان دلخواهی چیست؟ آیا اصلاً این راهکار کلی وجود دارد؟ یا هر زبانی راهکار خاص خود را می‌طلبد؟

ازنظر بنده این راهکار کلی وجود دارد که و در ادامه می‌خواهم که این موضوع را برای شما موشکافی کنم.

۱- صرف زمان مناسب

یادگیری زبان، ازجمله چیزهایی است که خوشبختانه یا متأسفانه، هیچ راه میانبری ندارد. شاید مثلاً بتوان از روی شانس، یک‌شبه پولدار یا مشهور شد. مثلاً روی چیزی سرمایه‌گذاری کنید که یک‌دفعه قیمت سهامش چندین برابر شود. یا استعدادی در خوانندگی یا بازیگری داشته باشید که این استعداد یک‌دفعه کشف شود و یک‌شبه ره صدساله را طی کنید. اما یادگیری زبان مثل هیچ‌کدام از این‌ها نیست. وقتی‌که در حال یادگیری زبان هستید، هر چه قدر زمان بیشتری صرف این کار بکنید، بیشتر یاد می‌گیرید.

زمان

یادگیری زبان، هیچ راه میانبری ندارد و تنها راهش وقت گذاشتن است.

از طرف دیگر بایستی بدانید که یادگیری زبان، وقت خیلی زیادی از شما می‌گیرد. بنابراین نبایستی انتظارات بی‌مورد از خودتان داشته باشید. چون این انتظارات باعث می‌شود که پس از مدتی، انگیزه‌ی شما برای یادگیری، به‌شدت کاهش پیدا کند. زیرا وقتی انتظار داشته باشید که زبان را هر چه سریع‌تر یاد بگیرید، این موضوع نشان می‌دهد که فرایند یادگیری برای شما، همانند عاملی ناخوشایند است که بایستی هر چه سریع‌تر از شر آن خلاص بشوید.

بنابراین وقتی یادگیری زبانی جدید را شروع می‌کنید بایستی هرروز تمرین کنید و بدانید که این موضوع می‌تواند ماه‌ها و یا حتی سال‌ها از شما زمان بگیرد. اما در اینجا یک سؤال خیلی مهم مطرح می‌شود.

راهکارهای عملی برای ایجاد وقت برای یادگیری زبان چیست؟

۱-۱- ایجاد زنجیره‌ی یادگیری

فرض کنید که تصمیم گرفته‌اید که هرروز دست‌کم نیم ساعت زبان بخوانید. و تقویمی برای خود فراهم کرده‌اید که هرروز وقتی نیم ساعت زبان خواندید و به این هدفتان رسیدید، یک ضربدر بزرگ در آن روز، روی تقویم بزنید. وقتی این زنجیره‌ یک هفته، دو هفته، یک ماه یا دو ماه پشت سر هم شکسته نشود، و ببینید که مثلاً به‌اندازه‌ی دو ماه، همه‌ی روزها ضربدر دارند، فشار روانی بسیار زیادی به شما وارد می‌شود که به نشکستن زنجیره، ادامه بدهید. هرچقدر این زنجیره درازتر می‌شود، فشار روانی بیشتری به شما وارد می‌شود و انگیزه‌ی بیشتری برای نشکستن زنجیره، در شما ایجاد می‌شود.

بنابراین اولین راهکار عملی این است که تقویم بزرگی برای خودتان پرینت کنید و در اتاقتان قرار دهید. سپس هدفی برای خود در نظر بگیرید. پیشنهاد بنده، روزی حداقل نیم ساعت خواندن زبان است. سپس هرروز که به این هدفتان رسیدید، دایره‌ی آن روز تقویم را پررنگ کنید. اگر تنها همان نیم ساعت را خوانده‌اید، با رنگی روشن، آن دایره را پر نمایید. اما مثلاً اگر توانسته‌اید در آن روز، ۳ ساعت زبان بخوانید، آن روز را با رنگی تیره‌تر پر نمایید که همیشه بدانید که آن روز تلاش خیلی بیشتری کرده‌اید.

۲-۱- تغییر عادت‌های روزانه

همه‌ی ما میدانیم که اگر به چیزی عادت کنیم، دل کندن از آن عادت کار بسیار سختی خواهد بود. پس چه‌بهتر است که از این نیروی فوق‌العاده، استفاده‌ی مناسبی بکنیم و به چیزهای خوب عادت کنیم. در قسمت سوم سه گانه ی رسیدن به اهداف به این موضوع پرداختم که همیشه، تغییر عادت‌های فعلی، راحت‌تر از ایجاد عادت‌های جدید است. بنابراین می‌توانید که یک عادت به‌دردنخور، و یا حتی مضر را در نظر بگیرید، و آن را به یک عادت مفید تغییر دهید. مثلاً اگر عادت دارید که صبح‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شوید، نیم ساعت در اینترنت چرخ بزنید و اخبار اینترنتی را مرور کنید، به‌جای آن هر صبح نیم ساعت زبان بخوانید. این کار، کاملاً عملی است و در نوشته‌ی فوق جزئیات کامل این روش و نحوه‌ی پیاده‌سازی آن را توضیح داده‌ام.

عادت

علاقه و انگیزه باعث می شود که کاری را شروع کنیم، عادت باعث می شود که به کارمان ادامه بدهیم.

استفاده از دو تکنیک فوق می‌تواند یک یادگیری مستمر و روزانه را برای شما به ارمغان بیاورد که درنهایت دیر یا زود، چاره‌ای جز موفقیت در یادگیری زبان موردعلاقه‌تان پیدا نمی‌کنید.

۲- داشتن تمرکز و توجه

قابلیت تمرکز و توجه روی مطالب در هنگام یادگیری زبان، احتمالاً مهم‌ترین تفاوت بین یک زبان‌آموز خیلی خوب، و یک زبان‌آموز نه‌چندان خوب است. اگر در لابه‌لای مطالبی که از قبل بلد هستیم، مطالب جدیدی گنجانده شود، با خواندن و تکرار آن مطالب، می‌توانیم موارد جدید را یاد بگیریم:

۱-۲- توجه به لغات جدید

قبلاً در نوشته‌ی گسترده خوانی گفته بودم که مناسب‌ترین متنی که با آن بتوانید لغات جدید زبان را یاد بگیرید، متنی است که به‌طور میانگین در هر ۴-۵ خط، یک لغت جدید داشته باشد. اگر در هر خط، یک لغت جدید باشد، آن متن خیلی سخت؛ و اگر در هر ۱۰ خط، کمتر از یک لغت جدید باشد، آن متن بسیار آسان است. اما لازمه‌ی یادگیری لغات جدید، توجه به آن‌ها است. اگر متنی را بخوانید و بدون توجه از روی لغات جدید بگذرید، به‌احتمال خیلی زیادی، آن لغات را یاد می‌گیرید. از طرف دیگر اگر توجه خودتان را نسبت به لغات جدید بالا ببرید، آن‌ها را به‌طور ناخودآگاه یاد می‌گیرید. یکی از راه‌های ساده و بسیار مؤثر در توجه به لغات جدید، هایلایت کردن آن‌ها است. هایلایت لغات در حقیقت ناب‌ترین ایده‌ای است که اگر با نرم‌افزار زبانشناس کار کرده باشید، تأثیرات شگفت‌انگیز آن را حتماً لمس نموده‌اید.

۲-۲- توجه به ساختار گرامری جدید

اگر نوشته‌های بنده را در وب‌سایت زبانشناس دنبال کرده باشید، تا الآن متوجه شده‌اید که بنده با خواندن کتاب‌های گرامری، جهت یادگیری گرامر زبان، مخالفت زیادی دارم. در حقیقت، گرامر زبان را بایستی، با توجه کردن با ساختارهای جدید در آنچه که می‌خوانید و می‌شنوید، یاد بگیرید. به‌عنوان‌مثال، هنگام خواندن و شنیدن مطالب انگلیسی به زبان گذشته، تنها کافی است که به تفاوت بین I went و I was going توجه داشته باشید تا رفته‌رفته نحوه‌ی استفاده از آن را به‌صورت ناخودآگاه، یاد بگیرید.

۳- به‌کارگیری تکنیک سایه

تکنیک سایه

به‌جرئت می‌توان گفت که تکنیک سایه یکی از بهترین و کارآمدترین راهکارها برای افرادی است که دسترسی کمتری به بومی زبان‌ها دارند و می‌خواهند مکالمه‌ی خود را قوی‌تر کنند. تکنیک سایه به سه صورت زیر قابل پیاده‌سازی است:

۱-۳- تکنیک سایه‌ی گزینشی

در تکنیک سایه‌ی گزینشی، هنگامی‌که در حال گوش دادن به مطلبی هستید، قسمت‌های مهم آن را انتخاب می‌نمایید و با گوینده، همخوانی می‌کنید. همانند فیلم زیر:

۲-۳- تکنیک سایه‌ی کامل

در تکنیک سایه‌ی کامل، تمامی قسمت‌های مطلبی که در حال گوش دادن به آن هستید را با گوینده، همخوانی می‌کنید:

۳-۳- تکنیک سایه‌ی تعاملی

در تکنیک سایه تعاملی، نه‌تنها تمام مطلب را با گوینده همخوانی می‌کنید، بلکه دیدگاه خود را نیز در لابه‌لای این کار بیان می‌کنید. یا سؤالاتی از خود می‌پرسند و به آن‌ها جواب می‌دهید:

 

تکنیک سایه روی تمامی مطالب شنیداری، مثل فیلم، اخبار، سخنرانی و … قابل پیاده‌سازی است. بنابراین ازاین‌جهت دست شما باز است و این تکنیک را روی هر مطلب دلخواهی، می‌توانید پیاده‌سازی نمایید.

نوشته‌ی مرتبط: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه‌ی زبان انگلیسی

تا قسمت دوم از مجموعه‌ی رازهای موفقیت در یادگیری زبان فعلاً خدانگه‌دار

نوشته شده در روش آموزشی.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند