پارادوکس زمان

مقدمه:

آیا ماشین زمان می‌تواند واقعیت داشته باشد؟ اگر ماشینی داشته باشید که بتوانید با آن در زمان سفر کنید، به گذشته برمی‌گردید یا به آینده می‌روید؟ طبق تحقیقی که از مردم صورت گرفته است، ماشین زمان با اختلاف زیادی جزو اولین چیزهایی است که افراد آرزوی آن را دارند. عجیب‌تر آن است که بیشتر افراد، برای جبران و اصلاح گذشته‌ی خود، دوست دارند که ماشین زمان داشته باشند. یا دوست دارند به گذشته برگردند و عزیزی را از مرگ و یا گرفتاری نجات دهند.

باوجوداینکه سفرهای زمانی را تنها در فیلم‌ها دیده‌ایم و در داستان‌های علمی تخیلی خوانده‌ایم، بر اساس نظریه‌ی زمان و مکان انیشتین، سفر به آینده ازلحاظ تئوری امکان‌پذیر است. اما معلوم نیست که آیا بتوان به گذشته سفر کرد یا خیر.

دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

آیا میتوانیم در زمان به گذشته برگردیم؟

آیا میتوانیم در زمان به گذشته برگردیم؟

پارادوکس زمان

پارادوکس، موقعیتی است که در آن از منطق خاصی تبعیت نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال، داستان سفر زمانی که توسط رابین پویدوین نوشته شده است را در نظر بگیرید:

تیم، پسر جوانی است که در تابستانی، به دیدار پدربزرگش در روستا می‌رود. وی کتابخانه‌ی پدربزرگش را می‌گردد و چیز عجیبی پیدا می‌کند. داخل یکی از قفسه‌های گردوخاک گرفته‌ی قدیمی، او کتابی را پیدا می‌کند که هیچ عنوانی ندارد. وی کتاب را باز می‌کند و می‌بیند که یک دفتر خاطره است. دست خط به‌کاررفته در این دفتر، به طرز عجیبی آشنا به نظر می‌رسد. وی با هیجان زیادی، دفتر خاطرات را می‌خواند تا اینکه به مطلبی غیرقابل‌تصور می‌رسد. در این دفترچه خاطرات، دستورالعمل‌هایی برای ساخت یک ماشین زمان وجود داشت. تیم، این دستورالعمل‌های دقیق را موردمطالعه قرار می‌دهد و چندین سال را صرف ساختن ماشین زمان می‌نماید. وقتی‌که ماشین آماده می‌شود، تیم قدم در ماشین می‌گذارد و آن را روشن می‌کند و در یک‌چشم به هم زدن، پنجاه سال در زمان به عقب برمی‌گردد. وی سالم به مقصد می‌رسد. اما ماشین زمان و دفتر خاطرات نابودشده‌اند. تیم، تلاش می‌کند که هر چیزی که در رابطه با ساختن ماشین زمان در یادش مانده است را بنویسد، اما فایده‌ای ندارد. چون موادی که وی برای ساختن ماشین زمان به کار گرفته بود، هنوز به وجود نیامده است. وی متوجه می‌شود که تنها راه برای برگشت به زمان خودش، از راه طبیعی آن است. او بایستی به همان آهستگی دیگر افراد، یعنی بیست‌وچهار ساعت در روز و ۳۶۵ روز در هفته، در زمان سیر کند. تیم به‌تدریج بزرگ می‌شود؛ ازدواج می‌کند و دختری می‌آورد. وی زندگی‌اش را به محلی قدیمی در کشور منتقل می‌کند و دفتر خاطراتش را در قفسه کتاب فراموش‌شده‌ای قرار می‌دهد. روزی نوه‌ی بزرگش به دیدار وی می‌آید و این دفتر خاطرات را در کتابخانه پیدا می‌کند.

ماشین زمان

ماشین زمان برای بازگشت به گذشته

واضح است که نوه و پدربزرگ در این قصه یک نفر هستند. همانند هر پارادوکس دیگری، این موضوع نیز شدنی به نظر نمی‌رسد. تیم جوان در زمان به عقب برگشته است تا پدربزرگ خودش بشود. و عجیب‌تر از آن اینکه دختر وی، بزرگ می‌شود که به مادرش تبدیل شود. در این داستان، سوای درهم‌وبرهم بودن خانواده‌ی مذکور، نه تیم پسر و نه تیم پدر در اصل از ایده‌ی ماشین زمان خبری نداشتند. پس این ایده از کجا به ذهن آن‌ها خطور کرده بود؟

باوجوداینکه این داستان تخیلی است، واقعیت زمان، به همان اندازه اسرارآمیز است. چند ماه پیش، نظریه‌ی زمان و مکان انیشتین، به صدسالگی خود رسید. تنها صدسال پیش، فهم ما از زمان مثل رودخانه‌ای بود که با سرعتی ثابت، پیش می‌رفت. برای همگی ما بدیهی بود که زمان، با سرعتی ثابت، روبه‌جلو حرکت می‌کند، تا اینکه انیشتین وارد شد و همه‌چیز را عوض کرد. یک‌دفعه دیدگاه جدیدی نسبت به زمان ایجاد شد. بر اساس تئوری انیشتین، زمان با توجه به سرعتی که در آن در حال حرکت هستیم، آهسته یا تند می‌شود.

مثال ساده‌ی این تئوری، دوقلوهایی هستند که یکی سوار فضاپیمایی می‌شود که با سرعتی نزدیک به نور حرکت می‌کند و دیگری روی زمین می‌ماند. وقتی قل اول که در فضاپیما بود، به زمین بازگردد، تنها مقدار کمی بزرگ‌تر شده است. درحالی‌که قلی که در زمین مانده است، کاملاً پیر شده است. قلی که به سفر فضایی رفته، زمان سپری‌شده‌ی بسیار کمی را در این سفر تجربه می‌کند و وقتی برمی‌گردد، خودش را در آینده می‌بیند. ما همگی اشکال مختلفی از ایده‌ی سفر زمانی را در فیلم‌ها و کتاب‌های علمی تخیلی دیده‌ایم. باوجوداینکه ما قادر نیستیم که حتی نزدیک سرعت نور هم حرکت کنیم، تئوری آهسته‌تر شدن گذر زمان، متناسب با سرعت شیء، در آزمایش‌های زیادی تأیید شده است.

تئوری انیشتین برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ مورد آزمایش قرار گرفت. فیزیکدانی به نام جوزف هافل و فضانوردی به نام ریچارد کیتینگ سوار هواپیمایی شدند که از واشنگتن به سمت لندن می‌رفت. این پرواز، برای اکثر مسافران یک پرواز عادی بود. اما برای این دو فضانورد، شانسی برای ساختن تاریخ بود. هافل و کیتینگ چهار صندلی در هواپیما گرفتند: دو تا برای خودشان، و دو تا برای ساعت‌هایشان. این ساعت‌ها، ساعت‌هایی عادی نبودند. بلکه ساعت‌های اتمی ۱۷ هزار دلاری بودند که به طرز خارق‌العاده‌ای دقیق بودند. این ساعت‌ها قادر بودند که زمان را تا کسرهای بسیار کوچکی از ثانیه، اندازه‌گیری نمایند. لندن اولین مقصد آن‌ها در سفر به دور دنیا، برای تست تأثیرات سرعت بر زمان بود. همان‌طور که انیشتین پیش‌بینی کرده بود، زمان واقعاً آهسته شد. ساعت‌هایی که در پرواز بودند، در مقایسه با ساعت‌های اتمی که روی زمین در واشنگتن باقی مانده بودند به‌اندازه‌ی کسری از ثانیه عقب مانده بودند. درحالی‌که این تغییر نسبتاً کمی بود، اثبات غیرقابل‌انکاری بر این موضوع بود که سرعت، زمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ساعت اتمی

هافل و کیتینگ در کنار ساعتهای اتمی در هواپیما

درحالی‌که سفر به آینده محتمل است، بحث‌های فراوانی وجود دارد که آیا سفر به گذشته هم محتمل هست یا خیر. عده‌ای میگویند که اگر ما می‌توانستیم که سریع‌تر از سرعت نور حرکت کنیم، زمان برمی‌گشت. چه این موضوع محتمل باشد چه نباشد، مردم از یک چنین آرزویی صرف‌نظر نکرده‌اند.

در اوایل دهه‌ی نود، تبلیغ رده‌بندی‌شده‌ی زیر در مجله‌ی بکوود نوشته شد:

خواسته: کسی که با من در زمان به عقب برگردد. شوخی در کار نیست. وقتی‌که برگشتیم دستمزد شما پرداخت خواهد شد. بایستی سلاح‌های خودت را بیاوری. امنیت تضمین نمی‌شود. من این کار را قبلاً تنها یک‌بار انجام داده‌ام.

مجله‌ی بکوود مجله‌ای نیست که در آن انتظار داشته باشی که مسافران زمان در آن پیدا بکنی. بلکه مجله‌ی کوچکی در رابطه با زنده ماندن در شرایط سخت است، به همراه مقالاتی در رابطه با شکار، ساختن اتاقک با دست، و دیگر مهارت‌هایی که در آینده، وقتی‌که جوامع تجزیه و ازهم‌پاشیده شوند، به درد می‌خورد.

روزی در سال ۱۹۹۲ ناشر مجله به دوستش "جان" گفت که: خرابکاری کردم. در حال فرستادن نسخه‌ی این ماه، برای چاپ هستیم ولی هنوز مقداری فضای خالی در مجله وجود دارد. آیا می‌توانی برای من چند لطیفه بنویسی؟ دوستش گفت: چطور است که چند آگهی طبقه‌بندی‌شده بنویسم؟ ناشر قبول کرد و دوستش دو آگهی نوشت. یک آگهی شخصی جدی برای پیدا کردن دوست‌دختر و دیگری یک آگهی شوخی در رابطه با سفر در زمان.

جان اصلاً فکرش را نمی‌کرد که پاسخی بشنود اما سیلی از نامه‌ها روانه‌ی وی شد. در پاسخی گفته شده بود: "بله من می‌خواهم به سال ۱۹۸۴ برگردم. ماشین زمان من دزدیده شده است و من در سال ۲۰۱۰ گیرکرده‌ام. متشکرم". درحالی‌که بعضی از پاسخ‌ها مانند این‌یکی، از طرف افرادی بود که جوک را گرفته بودند؛ اکثر جواب‌های دیگر، سؤالاتی جدی بودند. جان می‌گوید که مردم خیلی به موضوع علاقه پیدا کرده بودند و سؤالات بسیاری داشتند.

"چطور می‌رویم؟ چرا خطرناک است؟ چرا اسلحه نیاز داریم؟ چه نوع اسلحه‌ای باید بیاورم؟ آیا دستمال توالت وجود دارد یا بایستی دستمال توالت برای خودم بیاورم؟"

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ درباره‌ی دیدگاه مردم در رابطه با فنّاوری و آینده انجام شده است، فنّاوری ماشین زمان بیشترین خواهان را داشته است. آمریکایی‌ها، بیشتر از روبات‌های شخصی و فضاپیما، ماشین زمان می‌خواهند. تنها چیزی که در رقابت با ماشین زمان بود، فنّاوری‌هایی بود که زندگی‌شان را درازتر کند. و اگر خوب در رابطه با این دو فنّاوری در آینده فکر کنیم، این دو به هم وابسته هستند. ما در طول زمان به آینده سفر می‌کنیم و اگر قادر باشیم که بیشتر زندگی کنیم، سفرمان نیز درازتر خواهد شد.

مردمی که به تبلیغ جان جواب داده بودند، نمی‌خواستند که به آینده سفر کنند. آن‌ها بیشتر علاقه داشتند که به گذشته سفر کنند. درحالی‌که تعدادی از آن‌ها بدون شک دوست داشتند که توریست زمانی باشند و تمدن‌های کهن یا دایناسورها را ببینند، خیلی از آن‌ها به خاطر حسرت نسبت به گذشته و تصحیح اشتباهات گذشته پیغام داده بودند.

بعضی‌ها، مانند این چیزی که در ادامه می‌آید، برای وضع فعلی خودشان متأسف بودند:

"ما اخیراً تبلیغ شما را درحالی‌که در زندان بودیم، دیدیم. ما همگی تبهکاریم و می‌خواهیم به گذشته بازگردیم و دیگر دستگیر نشویم. آیا تو از همان‌جایی که هستی می‌توانی ما را به گذشته برگردانی؟ یا ما بایستی به کالیفرنیا بیاییم؟ اگر چنین باشد، ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. چون ما اینجا در زندان برای مدتی گیر هستیم. اما شاید تو بتوانی برگردی و چیزهایی را برای ما تغییر دهی.

همچنین در بین درخواست‌ها، درخواست‌هایی منقلب کننده برای برگشتن به گذشته و نجات جان عزیزانی که فوت کرده بودند نیز وجود داشت. بعضی از ناراحت‌کننده‌ترین درخواست‌ها از طرف پدرها و مادرانی بود که بچه‌ی خود را از دست داده بودند. پدر و مادری می‌خواستند به گذشته بازگردند و فرزندشان را از خودکشی نجات دهند. پدر و مادری دیگر می‌خواستند به گذشته بازگردند و دخترشان را از یک تصادف مرگبار نجات دهند.

حتی نامه‌ای از یک قاتل رسیده بود که می‌خواست به گذشته برگردد و راه دیگری انتخاب نماید. راهی که درنهایت، همسرش در آن کشته نشود. این قاتل برای جان نامه نوشته بود و گفته بود: "اصلاً امنیت خود، برایم مهم نیست. در حقیقت، اگر نتوانم اتفاقات گذشته را تغییر دهم، ترجیح می‌دهم که اصلاً زنده نمانم.

بزرگ‌ترین خطر، در اکثر سفرهای تخیلی به گذشته، مرگ نیست. بلکه تغییر شرایط به نحوی است که نتایج وحشتناکی برای آیندگان داشته باشد. خیلی جالب است که بر اساس تحقیقی که در رابطه با فنّاوری‌های آینده انجام شده بود، آمریکایی‌های مسن، خیلی کمتر از میانه‌سال‌ها و جوانان به ماشین زمان علاقه نشان می‌دادند. ممکن است به خاطر این باشد که هرچه پیرتر می‌شویم، بیشتر قدردان گذشته‌ی خود، چه خوب چه بد می‌شویم. یا شاید به خاطر این باشد که افراد مسن تجربه‌ی بیشتری از زندگی دارند و یاد گرفته‌اند نا ملایمتی‌هایی که گذشت زمان برای ما به ارمغان میاورد را بپذیرند.

منبع این داستان: دوره ی Fast Fluency Formula ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

 

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

 

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

 

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

قسمت اول داستان:

 

قسمت دوم داستان:

 

قسمت سوم داستان:

 

قسمت چهارم داستان:

 

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

 

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، ضمایم پرسشی را شروع کنید:

 

همان‌طور که به ضمایم پرسشی گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی استمراری به کار ببرید:

 

و درنهایت فایل صوتی زمان حال استمراری را گوش بدهید:

 

گوش دادن به فایل صوتی بحث و بررسی

در این قسمت دو نفر در رابطه با داستان بالا به گفتگوی عادی می‌پردازند و آن را با یکدیگر مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. این گفتگو برای آشنایی هر چه بیشتر شما با زبان محاوره‌ای انگلیسی بسیار مناسب است:

 

آخرین فایل صوتی نیز در رابطه با لغات و اصطلاحات سخت و مهم فایل صوتی گفتگوی فوق است:

 

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

=======================

مگا داستان های قبلی:

مگا داستان اول: خانم غرق نشدنی

خانم غرق نشدنی

ویولت جسوپ، که به وی لقب خانم غرق نشدنی (Miss Unsinkable) داده بودند، در سه فاجعه ی بزرگ دریایی که شامل فاجعه ی کشتی تایتانیک می شد، حضور داشت و جان سالم به در برد.

مگا داستان دوم: قاعده ی ۱۰ هزار ساعت

موفقیت

چه چیزی از ما، آدم موفقی مانند بیل گیتس می‌سازد؟ تقریباً همه می‌دانند که داشتن استعداد و پشتکار، برای رسیدن به موفقیت، شرط‌هایی لازم و اساسی است. اما همه‌چیز به اینجا ختم نمی‌شود. زیرا دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، همیشه بر مبنای شایسته‌سالاری عمل نمی‌کند.

=======================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: , .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

3 دیدگاه

  1. سلام.خسته نباشید
    من تمام فايلای این داستانو با موبایل دانلود كردم مشكلی نبود ولی زمان حال كامل دانلود نمیشه مشكلی داره??

  2. من با ماشین زمان میرم به آینده تا ببینم در چه وضعی خواهم بود و چه اشتباهاتی ممکنه در آینده انجام داده باشم که باعث عدم پیشرفتم شده باشه و وقتی برگردم هر کاری میکنم تا به وضعیت بهتری برسم.

  3. “میلیونها نفردر آرزوی جاودانگی و سفر در زمان به سر می برند، در حالیکه نمیدانند با بعدازظهر بارانی یک روز تعطیل خود چه کنند” ما فقط اگه درصد کمی از اشتباهات تکراری خودمون و انجام ندیم کافیه. نیازی به بکار گیری عملی نظریه نسبیت نیست…