چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم

روش غلط و مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

آیا احساس می‌کنی که ظرفیت حافظه‌ات برای یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار محدود و ضعیف است و همیشه شما را عقب نگه‌داشته است. من نیز روزگاری همچون احساسی داشتم…

هنگامی‌که در مدرسه، لیستی از لغات انگلیسی به من داده می‌شد که معنی آن‌ها را یاد بگیرم؛ اصلاً مشخص نبود که این کار را بایستی چطور انجام می‌دادم. هیچ‌کس، هرگز به من یاد نداد که چگونه مطالب جدید را یاد بگیرم. آن‌ها فقط به من می‌گفتند که چه چیزی را یاد بگیرم. در کلاس، همیشه افرادی بودند که خیلی بهتر از من زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتند؛ بنابراین برای من بسیار منطقی بود که فکر کنم آن‌ها از من باهوش‌تر هستند. آن‌ها حتماً تنها برای یک‌بار به لغت‌ها نگاه می‌کردند و آن لغت‌ها به‌صورت جادویی، تا ابد در ذهنشان جای می‌گرفت!

این کار طبیعتاً ساده‌ترین نتیجه‌ای است که افراد، وقتی‌که پیشرفت مطلوبی در سطح زبان انگلیسی‌شان و یا هر کار دیگری نمی‌بینند، در رابطه با خود می‌گیرند. به‌ویژه اگر احتمالاً جزو آن دسته از افرادی باشند که به‌طورکلی حافظه‌ی ضعیفی داشته باشند (به‌راحتی اسامی افراد را فراموش کنند و یادشان برود که کلیدشان را کجا گذاشته‌اند…). افراد دیگر حتماً به خاطر این بهتر هستند که هنگام تولد، حافظه‌ی قوی‌تری نصیبشان شده است که نصیب من و شما نشده است. هیچ‌وقت این فکر به ذهنمان خطور نمی‌کند که تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که روش بهتری را برای یادگیری خود انتخاب کنیم.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه می توانیم بهتر یاد بگیریم

یادگیری لغات انگلیسی با روش تکرار

تکرار کردن، روشی مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی این است که لغات انگلیسی را حفظ نکنیم

به این داستان برگردیم که بنده در مدرسه، چگونه لغات انگلیسی را یاد می‌گرفتم. من طبق معمول، از همان روش‌های مرسوم تکرار و دسته‌بندی لغات استفاده می‌کردم. حتماً شما نیز این کار را به‌وفور انجام داده‌اید. درست است؟ استفاده از فلش کارت‌ها، جعبه لایتنر و…. به‌عنوان‌مثال اگر می‌خواستیم معنی کلمه‌ی memorize را یاد بگیریم، با صدای بلند تکرار می‌کردیم “memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …”. ده‌ها و یا صدها بار این کار را انجام می‌دادیم تا اینکه بالاخره این لغت در ذهنمان فرومی‌رفت! درست است؟

بله خوب طبیعی است که بعد از انجام این تمرین کسل‌کننده و ذهن بی‌حس کن!؛ هر جا لغت memorize را ببینیم، ذهن ما آن را به خاطر میاورد. در حقیقت اگر از کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند سؤال بپرسید، خیلی‌ها وقتی‌که لغات انگلیسی را می‌شنوند و یا در کتابی می‌بینند، مشکل خاصی با به یاد آوردن معنی و مفهوم آن ندارند. اما همین‌که می‌خواهند آن را درجایی بکار ببرند، هرچقدر که به ذهنشان فشار میاورند لغت مناسبی به ذهنشان خطور نمی‌کند؛ درحالی‌که به‌اصطلاح تک زبانشان است.

کاملاً مشخص است که روش تکرار و دسته‌بندی لغات بسیار کسل‌کننده است؛ اما از آن هم مهم‌تر، بسیار نیز ناکارآمد است. زبان انگلیسی شامل صدها هزار لغت مختلف است. برای همین است که خیلی‌ها فکر می‌کنند که بایستی خیلی باهوش باشی که همه‌ی این لغات را حفظ کنی. و یا اینکه سالهای متمادی طول می‌کشد که با این روش این لغات در ذهن آدم فرورود (اگر از روشی که من استفاده می‌کردم استفاده شود).

حفظ کردن لغات

حفظ کردن طوطی‌وار و فلش کارتی، روش مناسبی برای افزایش دایره‌ی لغات انگلیسی نیست.

در ادامه‌ی نوشته می‌خواهم به شما روش منطقی و کارآمد یادگیری لغات انگلیسی را بگویم. روشی که در ادامه می‌آید کاملاً علمی و مطابق با طبیعت یادگیری زبان جدید. است. ما در زبانشناس هیچ‌وقت از روش‌های راه دررویی و مقطعی استفاده نمی‌کنیم و توصیه هم نمی‌کنیم (مگر اینکه مجبور باشید!).

================

نکته‌ی مهم:

یک بخش آموزشی رایگان، برای یادگیری زبان انگلیسی و لغات جدید از طریق داستان، به وبسایت زبانشناس اضافه شده است. در این بخش، داستان هایی واقعی انتخاب می‌شود؛ و تمامی نکات ریز و درشت آن، به همراه لغات مهم، توضیح داده می‌شود. برای دریافت مطالب این بخش آموزشی، در فرم زیر ثبت نام نمایید. توجه بفرمایید که مطالب آموزشی این بخش، تنها برای افرادی که در فرم زیر ثبت‌نام کنند، فرستاده می‌شود.

================

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم ؟

۱- بخوانید، بخوانید، بخوانید. هرچه قدر بیشتر بخوانید، به‌ویژه کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر چیزهای آموزنده، با لغات بیشتری درگیری پیدا می‌کنید. خواندن، به‌طور طبیعی تمامی آنچه که برای یادگیری لغات جدید نیاز دارید را در بر دارد. تنها بایستی نکات ریزی را رعایت کنید. نخست اینکه مطالبی که برای خواندن انتخاب می‌کنید زیبا و جذاب باشد. دوم اینکه طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، مطالب برایتان قابل‌فهم باشد. وقتی‌که کتاب‌های مختلفی می‌خوانید، احتمال اینکه یک لغت را چندین جای مختلف ببینید بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که مفاهیم و روش‌های مختلف استفاده از آن لغت را یاد بگیرید و یادآوری و استفاده درست از آن لغت در آینده برای شما بسیار راحت شود.

نوشته‌ی مرتبط: بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی

یادگیری لغات انگلیسی با خواندن کتاب

خواندن کتاب، همه ی آنچه شما برای یادگیری لغات انگلیسی نیاز دارید را فراهم میکند.

۲- لغت‌ها را در مکان‌های مختلف ببینید. اگر برای یادگیری لغات جدید تنها از یک منبع و یک روش استفاده کنید، لغت‌ها به‌راحتی از یاد شما می‌رود. اما اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید، به وقتش لغات انگلیسی را بهتر به یاد می‌آورید. مثلاً باوجوداینکه خواندن کتاب برای یادگیری لغات بسیار اساسی است، اما دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به اخبار، گوش دادن به موسیقی، و از همه مهم‌تر، مکالمه زبان انگلیسی، برای یادآوری بهتر لغات بسیار توصیه می‌شود.

نوشته‌ی مرتبط: نقش فراموشی در یادگیری لغات انگلیسی

۳- به‌جای حفظ کردن لغات، فرازها را حفظ کنید. اگر واقعاً نمی‌توانید از حفظ کردن دل بکنید!؛ به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای مختلف را حفظ کنید. مثلاً به‌جای اینکه لغت school را به معنی مدرسه حفظ کنید، عبارت I go to school به معنی من به مدرسه می‌روم را حفظ کنید. وقتی شما به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، فرازهای انگلیسی را حفظ می‌کنید، حداقل مطمئن هستید که در یک جمله به‌درستی می‌توانید آن کلمه را استفاده کنید. در ضمن در حقیقت به‌طور ناخودآگاه در حال یادگیری گرامر زبان انگلیسی نیز هستید.

۴- از قدرت تخیل خود استفاده کنید. به‌جای اینکه لغات انگلیسی را به فارسی معنی بکنید و آن‌ها را حفظ کنید، آن‌ها را در ذهن خود تجسم کنید و آن تصویر ذهنی را به خاطر بسپارید. مثلاً وقتی میگویید tree به‌جای اینکه در ذهنتان لغت درخت بیاید، تصویر یک درخت را تجسم کنید و این لغت را به آن تصویر گره بزنید. این کار باوجوداینکه ممکن است بیهوده به نظر برسد اما تأثیرات شگرفی دارد و باعث می‌شود که مکالمه زبان انگلیسی شما سریع‌تر و روان‌تر صورت بگیرد.

تصویرسازی برای یادگیری لغات انگلیسی

برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی، تصویر سازی ذهنی بهتر از حفظ کردن ترجمه ی لغت است.

نکته‌ی انحرافی: حفظ کردن ترجمه لغات انگلیسی به فارسی خود باعث مشکلات زیادی در مکالمه‌ی روان، به انگلیسی می‌شود. زیرا برای مکالمه مجبور می‌شوید که اول جمله را به فارسی در ذهن خود بیاورید بعد آن را ترجمه کنید. ولی کدینگ فارسی لغات دیگر از آن حرف‌هاست!!! به نظر شخصی خودم بهتر است که قضیه را از اینی که هست پیچیده‌تر نکنیم.

۵- یادگیری لایه‌ای به‌جای حفظ کردن با تکرار. در روش تکرار همان‌طور که در بالا آمد، شما لغات را آن‌قدر تکرار می‌کنید که درنهایت آن را حفظ کنید. اما در روش یادگیری لایه‌ای شما تمرکزتان روی حفظ کردن لغت نیست، بلکه تمرکزتان روی درگیری بیشتر با مطالب است. در این روش هر بار که لغت جدیدی می‌بینند سعی می‌کنید که مفهوم آن را یاد بگیرید و سپس از روی آن می‌گذرید. به‌احتمال‌زیاد آن لغت را جای دیگری هم می‌بینند و به‌این‌ترتیب هر بار به‌اندازه‌ی یک لایه، بهتر آن لغت را یاد می‌گیرید تا اینکه به‌طور ناخودآگاه این لغت در ذهنتان تثبیت می‌شود. خوبی این روش این است که یادگیری شما با مفاهیم و مطالب مختلفی گره می‌خورد. ذهن انسان نیز متشکل از نورون‌هایی است که هرکدام با تعداد زیادی نورون دیگر گره‌خورده‌اند. بنابراین ذهن شما این روش یادگیری را دوست دارد.

نوشته‌ی مرتبط: چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم

یادگیری لغات انگلیسی با زبانشناس

در نرم‌افزار زبانشناس، خواندن و شنیدن باهم تلفیق‌شده است. وقتی این دو باهم تلفیق شوند خیلی خیلی بهتر از زمانی که جدا از هم استفاده می‌شوند، لغات انگلیسی را یاد می‌گیرید. زیرا اولاً دو حس مهم دیداری و شنیداری درگیر یادگیری زبان انگلیسی می‌شود که این خود توجه شما را بسیار بالا می‌برد. ثانیاً در حالت شنیداری تلفظ لغات و نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد می‌گیرید. این چیزی است که خواندن تنها نمی‌تواند آن را برای شما فراهم کند. نرم‌افزار زبانشناس خصوصیات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

مشخص کردن حالت لغات

در این نرم‌افزار سه حالت مختلف برای لغات در نظر گرفته می‌شود: ۱- لغاتی که میدانید (بدون هایلایت)؛ ۲- لغاتی که جدید هستند (هایلایت آبی)؛ ۳- لغاتی که در حال یادگیری آن هستید (هایلایت زرد). با توجه به این موضوع توجه شما برای یادگیری بیشتر معطوف لغاتی می‌شود که یا جدید هستند و یا در حال یادگیری آن هستید.

تعیین میزان قابل‌فهم بودن درس

همان‌طور که در بالا آمد، قابل‌فهم بودن مطالب نکته‌ی بسیار مهمی در یادگیری آن محسوب می‌شود. اگر به‌عنوان‌مثال ۵۰ درصد لغات یک درس جدید باشند و یا شما در حال یادگیری آن باشید، آن مطلب برای شما احتمالاً قابل‌فهم نباشد. از طرف دیگر طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی اگر مطلبی شامل چیز جدیدی برای یادگیری نباشد، آن مطلب نیز برای یادگیری مناسب نیست. به‌عبارت‌دیگر اگر صد در صد لغات یک درس را بدانید، خواندن آن درس چیزی به سطح زبان انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. بنابراین توصیه‌شده است که درصد لغات جدید هر مطلبی که می‌خوانید بین پنج تا ده درصد کل لغات باشد که فرایند یادگیری به نحو مطلوب صورت بگیرد. نرم‌افزار زبانشناس میزان درصد لغات جدید را هرلحظه برای تمامی درس‌ها به شما نشان می‌دهد.

***نکته‌ی مهم***

وقتی‌که کار را تازه با این نرم‌افزار آغاز می‌کنید این عدد به واقعیت نزدیک نیست. ابتدا بایستی چند درس را بخوانید تا نرم‌افزار بتواند تشخیص بدهد که شما چه چیزهایی را بلدید و چه چیزهایی را بلد نیستید.

این نرم‌افزار قابلیت‌های مهم دیگری نیز دارد که در نوشته‌های آینده بیان می‌شود.

نوشته شده در لغات.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

229 دیدگاه

 1. عرض سلام و احترام

  ۱-خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم،مطالب غنی و متنوعی دارید و محتویات این سایت اکثریت قریب به اتفاق سوالات کاربران را پوشش می دهد.

  ۲- ایمیلی برای شما ارسال کردم و منتظر لطف شما در پاسخگویی هستم.اگر مقدور هست یک برنامه برای مبتدیان ؛اینکه به ترتیب از چه مهارتی،با چه منبعی کار بکنند در سایت بگذارید؛دقیقا مثل نسخه ی یک پزشک به بیمار.

  ۳- بنده فقط با لپ تاپ کار می کنم و اندروید ندارم.آیا امکان خریداری نرم افزار کامپیوتری شما وجود دارد؟

  ۴_ برای کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه تهران احتیاج به کسب مهارت در بخش درک مطلب دارم و در این بخش ضعیف هستم.

  از الطاف شما ممنون هستم.

  • سلام. پاسخ سوال اولتون رو ایمیلی میدم.
   در رابطه با دیگر پلتفرم ها متاسفانه هنوز وارد نشدیم و فقط در اندروید برنامه داریم.

 2. سلام جناب آقای ناصری
  بنده تحصیلاتم در حد لیسانس هست و سطح زبانم هم دقیقا نمیدونم چه سطحی! همین در حد تحصیلاتی که در دوران دبیرستان و دانشگاه و کمی هم مطالعات متفرقه که خودم بدلیل علاقه داشتم،الان چند وقتی هست که میخوام زبان انگلیسی یاد بگیرم یعنی هر چهار مهارت رو ،زمانش هم اصلا برام مهم نیست چقدر طول بکشه فقط میخوام خوب یاد بگیرم ،چند وقتی هست که میخوام تو دوره های مجازی یکی از آموزشگاه ها شرکت کنم ولی دیروز بصورت تصادفی با این نرم افزار آشنا شدم ،حالا از شما میخوام بنده رو راهنمایی کنید که آیا این نرم افزار میتونه به من کمک کنه؟ و اینکه از چه سطحی شروع کنم بهتره به نظر شما؟

  • نرم افزار زبانشناس کاملا به درد شما میخوره و توصیه میکنم که از سطح داستان کودکانه شروع بفرمایین.

 3. سلام و خسته نباشید .
  فارغ التحصیل رشته گرافیک مقطع لیسانس هستم و در حال حاضر برای کنکور ۹۶ آماده میشم.
  داخل دانشگاه و تحصیلات اکادمیک نمی تونیم انتظار اینو داشته باشیم که در درس زبان بتونیم خوب یا به صورت صحیح یادگیری داشته باشیم.
  زبان انگلیسی جزو اون دسته از نکاتی که هر فرد در یه دوره از زندگی نیاز داره که یاد داشته باشه.
  در حال حاضر یکی از کهن های + در کنکور و یا حتی بیشتر شغل ها دانش زبان اهمیت داره و بیشتر افراد به دنبال یاد گیری صحیح زبان انگلیسی در جاهای مختلف (آموزشگاه های معتبر-کلاس های خصوصی-خودآموز) هستند، من جزو دسته افرادی هستم که به دنبال شیوه صحیح آموزش هستم.
  درمورد متد های اموزش روز دنیا هیچگونه اطلاعاتی ندارم ولی در مورد شیوه آموزش گرامر توسط متن داستان (مثل کتاب steps to understanding ) شنیده ام.
  توی این چند روزه که در مورد این متد شنیدم نتونستم اطلاعات خوبی در این مورد کسب کنم، تا این که با سایت شما و app اشنا شدم و نصب کردم .
  در مورد این که این متد چطوری میتونه گرامر زبان انگلیسی درس بده سوال شده واسم پیش اومده، آیا من باید گرامر زبان انگلیسی رو مسلط باشم یا با اطلاعات خودم (در مورد گرامر) وارد چالش بشم و بتونم سطح خودم و با توجه به پیشرفت و مطالعه داستان ها بیشتر کنم.
  خیلی ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.
  باتشکر

  • سلام. در نرم افزار زبانشناس به عنوان مثال پکیج داستان واقعی، درسنامه هایی برای مکالمه و گرامر وجود داره که ناخودآگاه و به صورت سوال و جواب گرامر رو یاد میگیرین.

 4. سلام
  باتقدیم احترام فراوان
  درابتدابگم بی نهایت ازینکه باسایت فوق العادتون آشناشدم خوشحالم،درضمن این نکته رومتذکرشم که شایدفقط یکی دوساعته که این اتفاق افتاده،وداستان هم ازین قراره که:
  من امسال تصمیم گرفتم بالاخره ازسدترس ودلهرم نسبت به یادگیری زبان بگذرم وعطش فوق العادم نسبت به یادگیری زبان فروبنشونم،والبته واسه آزمون دکتری هم احتیاج مبرم به مدرک زبان دارم که تصمیم گرفتم تافل بگیرم،درنتیجه کلاس زبان ثبت نام کردم،زمانی که واسه تعیین سطح رفتم باوجوداینکه متنش آسون بودومفهوم کلیشودرک کردم،طبق عادت همیشگیه زبانم که فکرمیکنم نمیتونم وبدصحبت میکنم یاشایداشتباه باشه وازین مسائل،اصلاترجمه نکردم(میبینیدچقداعتمادبه نفس زبانم پایینه؟)البته این اعتمادبه نفس پایین فقط مال زبانه،خلاصه استادقبول کردازسه سطح بالاترشروع کنم امابااصرارمن کتابای سطوح پایینترم تحویلم دادمنم تاشروع کلاس خودم خودخوان دارم این کتابارومیخونم،که کتابای جنرال انگلیشن،جلداول مشکل خاصی نداشتم جلددوم اولین درس،سوال باwhereبودومکان حروفin,on,atرودرزمان حال ساده گفته،ولی من نمیدونستم کدومشونوکجااستفاده کنم،دست به دامن اینترنت شدم که باسایت فوق العاده شماآشناشدم،ویکی دوساعت زمان گذاشتم ومطالب عالیتونوخوندم وبعدهم دانلوداپلیکیشن وثبت ونام والانم درخدمتون هستم

 5. سلام آقای ناصری
  من یه پسر ۱۳ ساله ام که دوست دارم زبان رو بهتر یاد بگیرم و تو آیلتس نمره ی ۹ رو به دست بیارم.درحال حاضر به کلاس زبان میرم و خوب یادمیگیرم فقط دوتا سوال داشتم که تا حالا پاسخ منطقی و مناسبی براشون پیدا نکردم.​

  ۱-میدونم که برای تقویت listening باید فیلم به خود انگلیسی زبانا گوش بدی مثلا فیلم و… ولی آیا فیلم با زیر نویس انگلیسی خوبه یا بدون اون؟

  ۲-چه جوری کلمات رو سریع و عالی یاد بگیرم؟منظورم از عالی ،برای همیشه هست.(درضمن اگه میشه بگید که برای کلاس زبان چطور کلمات رو یاد بگیرم؟چون هر جلسه باید ۱۰ تا کلمه حفظ کنیم.)

  ممنون.

  • سلام. آفرین بر شما که از همین الان به فکر روشهای درست و منطقی هستین
   در جواب سوالتون، دیدن فیلم جهت یادگیری زبان انگلیسی مراحل خاص خودشو داره که یکی از اون مراحل دیدن فیلم با زیرنویس هست. کل این مراحل در این مقاله توضیح داده شده.
   در رابطه با کلمات هم بهتره که کلمات رو در قالب داستان های کوتاه یاد بگیرین و زیاد نگران فراموش شدنشون نباشین چون این فراموشی خودش جزئی از فرایند یادگیری هست. به نظرم با اپلیکیشن زبانشناس قسمت داستان کودکانه شروع بفرمایین.

 6. جناب آقای ناصری سلام
  مشکل جدی من در زبان اینه که انگلیسی فکر نمی کنم و برای صحبت کردن مرتب باید فکر کنم . Listening من هم زمانی که یک نیتیو صحبت می کنه و سریع صحبت می کنه درست لغات رو متوجه نمی شم. من باید چه کاری انجام بدم که به صورت fluent بتونم به راحتی صحبت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  با احترام

 7. من راستش علاقه ی زیادی به یادگیری زبان دارم ولی هربار که سراغش رفتم تقریبا با شکست مواجه شدم.
  کلاس رفتم ولی اکثر کلاسا بیشتر نگران شهریه شون هستن تا یادگیری دانشجویان، کتابی میدن یا معرفی میکنن، تدریس میکنن و در نهایت یه آزمون میگیرن و مدرک میدن.
  ولی منو به خواستم نمیرسوندن که تصمیم گرفتم خودم شروع به خوندن کنم ولی نمیدونم چطور باید اینکارو کنم، خواستم با حفظ لغات شروع کنم که به گفته شما خوندن طوطی وار لغات فایده ای نداره.
  ممنون از اینکه دانسته هاتون رو در اختیار دیگران میذارید امیدوارم بتونم پیشرفت کنم در این زمینه.

 8. سلام،من به زبان انگلیسی خیلی علاقه مند هستم اما خب به قول شما ضعیف هستم شاید چیزایی بلد باشم اما با شک و تردید،رشته ی من تجربی بود اما امسال کنکور زبان دادم و اینکه رتبه ی خوبی نداشتم و با معدل دیپلمم دانشگاه های دولتی قبول شدم که ادامه اش ندادم و دانشگاه آزاد دزفول مترجمی زبان ثبت نام کردم و همه میگن که خیلی دانشگاه سخت گیریه از لحاظ نمره دادن و اینکه من میخوام با این اندک وقتی که دارم تا شروع دانشگاه به زبان حداقل یکم مسلط بشم که وقتی وارد دانشگاه شدم حداقل بتونم صحبت کنم،لیسینینگ خیلی ضعیفی دارم و ویدئو ها یا موزیک هایی که سریع صحبت میکنن رو درک نمیکنم،یه مدت کلاس زبان میرفتم وقتی میخواستم لکچر بدم اول فارسیشو مینوشتم بعد به انگلیسی ترجمه میکردم و اینکه از لحاظ گرامر کاملا افتضاح میشد،من باید با این تفاسیر چیکار کنم؟،ممنون

 9. سلام آقای ناصری
  خوشحالم که با شما و سایتتون آشنا شدم .
  و اما داستان من: خب من رشته ای تی خوندم و مطمئنا میدونید چقد زبان مهمه چون قصد ادامه تو یکی از دانشگاههای تراز اول کشور و به نیت اپلای گرفتن برای خارج از کشور دارم ولی زبانم خیلی ضعیفه متاسفانه به حدی که تو کنکور ارشد نمیتونم هیچ تستی جواب بدم . کلی مطلب درمورد نحوه یادگیری زبان خوندم ولی کمک زیادی به من نکرده و مشکل دیگه هزینه کلاس اموزشی هست که ندارم و اونم با ریسک اینکه چیزی یاد نگیرم.
  امیدوارم با آموزش شما و تلاش خودم به چیزی که میخوام برسم.

 10. سلام
  از کودکی ب یادگیری زبان دوم علاقمند بودم و تو این مدت کلاس زبان های زیادی رفتم ک با قواعد و لغات زبان بیگانه آشنا بشم ولی متاسفانه احساس میکنم تو یادگیری زبان خیلی کندم چون از این کلاس زبان رفتنا جز هدر دادن وقت و پول چیزی عایدم نشد بعد تصمیم گزفتم فیلم زبان اصلی نگاه کنم خب اونم بعد از ی مدت صداهایی ک میشنیدم مثل ویز ویز رو اعصابم بود (خیلی کندم تو یادگیری زبان چون هیچی تا اینجا دستمو نگرفته)
  بعد رفتم سراغ زبان سوم ک ی بهونه بشه برای یادگیری دومی Doulingo رو نصب کردم و اسپانیایی سعی کردم یاد بگیرم زبان اصلیش انگلیسه برای اینکه اسپانیایی یادبگیرم مجبور میشدم انگلیسی بخونم خب اولش خوب بود ولی وسطش هردوتا زبان دلمو زد سخت شده بود تازه اسپانیایی خیلی سخته اونم با نرم افزار
  از جعبه لایتنر B۱۵ هم استفاده کردم ولی بعداز چند وقت کلماتی ک حفظ کردمو هرکاری کردم ی جمله ازش دربیاد نشد خب نمیدونستم کدوم کلمه جاش کجای جمله است مثلا دوتا کلمه معنیش یکیه ولی کاربردشم یکیه؟
  و در همین نقطه بود ک دیگه B15 رو گذاشتم کنار
  خب بعدش موسیقی انگلیسی گوش دادم ولی اونم فایده نداشت کتاب داستان گرفتم میتونم بخونم البته بی لهجه انگلیسی فارسی تلفظ میکنم ولی نمیتونم خلاصه اشو ب انگلیسی بسازم و بگم(ی مقدار انگیزه ام اومده پایین دیگه مث سابق دقدقه یادگیری انگلیسی ندارم فقط رودلم مونده یادگرفتنش)
  خواهرمم زبان میخوند همراه من ولی اون یاد گرفته فقط با کلاس رفتن منم ک یاد نمیگیریم نکنه واقعا مشکل دارم؟
  الانم ک با نرم افزار شما اشنا شدم فقط میشه بهم راجع ب برنامه ریزی استفاده از نرم افزارتون مشاوره بدین؟
  اول داستاناشو بخونم و گوش بدم بعد فیلم؟ یا روزی چندساعت بانرم افزارتون کار کنم؟ یا چطوری خودمو محک بزنم؟ ی داستان رو حداقل چند بار بخونم؟ اگه نخوام از جعبه لایتنر و بقیه امکانات استفاده کنم ایا بازم میشه با خوندن داستان و دیدن فیلم نتیجه مطلوب رو ببینم؟
  ممنون ک وقتتون رو دراختیارم گذاشتین

  • سلام. به نظرم شما روش مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی نداشتین برای همین این احساس رو نسبت به خودتون دارین. پیشنهادم اینه که یکبار هم روش وبسایت ما رو پیش برین که تفاوت روشها رو احساس کنین. برای شروع هم پیشنهادم اینه که این روش قدم به قدم رو روی پکیج داستان بچه گانه اعمال کنین که رفته رفته قوی بشین.
   درضمن پیشنهادم اینه که برای اینکه تاثیر یادگیریتون بالاتر بره از تمامی امکانات از جمله جعبه لایتنر تعاملی استفاده بفرمایین
   جعبه لایتنر تعاملی زبانشناس درسته مشابه جعبه لایتنر معمولی هست ولی ماهیتش فرق میکنه و برای این هست که ما تغییراتی در نحوه ی نمایش لغات در متن هر درس به شما بدیم که سرعت یادگیریتون بالاتر بره

   • واقعا از این راهنماییتون ممنونم. تا حالا کسی منو اینجوری راهنمایی نکرده بود.یعنی این شش هدف رو برای هر داستان باید پیدا کنم؟
    بعد اینجوری لیسینینگ و تلفظم خوب میشه درسته؟ یعنی فعلا روی این دو تا کار میشه بعد به گرامر و رایتینگ و چیزهای دیگه میرسیم؟
    اتفاقا دیشب داستان هملت رو خوندم.و لغات رو زرد کردم و معانیش رو هم نوشتم.فقط بعضی جاها ترجمه ی من با ترجمه ی که شده بود متفاوت بود.
    ببخشید من میتونم اگه سوالی یا راهنمایی نیاز داشتم از شما بپرسم؟ واینکه تلفظ آمریکایی بهتره یا بریتانیایی؟ البته اگه درست یادم مونده باشه.
    و اینکه اگر بخواهم روی تلفظ و فهمیدنش کار کنم نرم افزار خاصی یا راهی وجود داره که به من معرفی کنید؟
    با تشکر فراوان از این راهنمایی بی دریغ و خالصانه شما

    • سلام. بله اهداف ذکر شده رو روی داستان ها پیاده سازی بفرمایین.
     در رابطه با تلفظ هم همین نرم افزار با اعمال هدف پنجم و ششم میتونه کافی باشه.

 11. سلام آقای ناصری
  خوشحالم که با شما و سایتتون آشنا شدم .
  و اما داستان من: خب من رشته ای تی خوندم و مطمئنا میدونید چقد زبان مهمه چون قصد ادامه تو یکی از دانشگاههای تراز اول کشور و به نیت اپلای گرفتن برای خارج از کشور دارم ولی زبانم خیلی ضعیفه متاسفانه به حدی که تو کنکور ارشد نمیتونم هیچ تستی جواب بدم . کلی مطلب درمورد نحوه یادگیری زبان خوندم ولی کمک زیادی به من نکرده و مشکل دیگه هزینه کلاس اموزشی هست که ندارم و اونم با ریسک اینکه چیزی یاد نگیرم.
  امیدوارم با آموزش شما و تلاش خودم به چیزی که میخوام برسم.
  باسپاس

 12. روز شما بخیر جناب ناصری
  من دانشجوی ارشد حفاظت و مرمت بناهای تاریخی هستم، از حدود ده سال پیش شروع ب یادگیری انگلیسی کردم و تا کنون در سطح گمان کنم متوسط هستم و هربار ب دلایلی کلاسایی ک می رفتم و رها کردم. علاوه بر کتابا و کلاسای متفاوت ، حتی حدود یک سال کانون زبان ایران بودم و خیلی خوب پیش میرفتم اما هم دیگه هزینه شو نداشتم هم زمان کلاساش و سختگیریاش برام سخت بود.البته انقد پیگیر بودم که از بیسیک در کانون بندرعباس شروع کردم و تا Elementary 3 در تهران ادامه دادم هر بار امتحاناتشو با قبولی سپری میکردم. الان هم هرجا به کتابای زبان میرسم دلم میخواد بگیرم و بخونم. کتابای داستان رو برای خودم ترجمه میکنم که آخریش Charles dickens بود. و اما مشکل اصلی، با وجود اینکه نظرم اینه ک زبان انگلیسی از واجباته در دنیای امروز و اصلن بشدت علاقه مندم ب یادگیری اون اما نمی دونم چرا مستمر و حساب شده پیش نمیرم!!!
  در حال حاضر ب علت پرکار بودن در زمینه های مختلف امکان کلاس رفتن و انجام تمرین بصورت خیلی منظم و رسمی ندارم به همین خاطر گفتم اگر با نرم افزار پیش برم بهتره و وقت زیادی رو نمیگیره در حالی ک زمان تنظیم اون دست خودمون هست. در آخر بگم ک حتی به زبان فرانسه هم علاقه مندم و از آرزوهامه روزی بتونم به این زبان شیرین هم صحبت کنم…روز خوش.

 13. سلام..من حدود ده سالی هست ک از درس فاصله گرفتم ولی الان تصمیم گرفتم مدرک زبان بگیرم..بزرگتربن نگرانیم اینه ک چجوری اون لغاتی رو ک بلد بودم یادم بیاد واین که من حس میکنم نمیتونم با تکرار لغاتو یاد بگیرم و یا متن و معنی کنم حتی اگه فقط یه کلمه شو بلد نباشم ..ولی ب شدت دلم میخاد یاد بگیرم نه با روش دوران دبیرستان چون منو زده کرد…همینآرو زدم تو نت.. درمورد روشای شما اومد…ممنون میشم کمک کنید
  من تو شهری هستم ک کلاسای بی کیفیت آموزشگاهها بی تاثیر نبود در کم کردن انگیزه ی من تو این مدت..
  اعتماد ب نفسم واس یادگیری زبان خیلی پایینه..دلم میخاد زبانو با لذت یاد بگیرم نه بزور تو مغزم فرو کنم

 14. سلام
  من رها هستم و مدرک ارشد مدیریتم تازه گرفتم
  و اینکه با وجود اینکه تو دوران مدرسه و دانشگاه زبان خوندم چون هیچ موقع از شیوه تدریسش خوشم نمیومد یاد نمیگرفتم و نمره ام خوب میشد اما فوری فراموش میکردم و کلاس زبان بیرونم رفتم باز واقعا شیوه آموزششون جذابتی واسم نداشت بعد یک یا دو ترم بیخیال میشدم
  الانکه مدرک ارشدم گرفتم با خودم شرط کردم زبان بخونم بعد دکترا شرکت کنم ، چون واقعا بنظر خودم خوب نیست دانشجو دکترا نتونه زبان بفهمه چه بسا ارشدم بشدت احساس نیاز به یادگیری زبان میکردم واسه همین دنبال یه روش مفید میگردم که مابین مشغله کاری بدردم بخوره و تایمم الکی از دست ندم واقعیت واسم الان یه هدف شده زبان خوندن و مهمه یاد گیری صحیح زبان و تو سایتا میگشتم با سیستم سایه روشن آشنا شدم و بعدم با نرم افزر شما که حس کردم شاید بتونه کمکی بهم کنه و رو گوشیم نصب کردم به امید اینکه واسم مفید باشه….با اینکه هنوز از نرم افزارتون استفاده نکردم فقط چند تا داستان دانلود کردم تا بعد تایم کاریم برم سراغش و ببینم چجوری هستش اما ممنون ازتون که تجربه خودتون در اختیار بقیه قرار دادید به نظرم حتی اگه فقط یه نفرم بتونه از این روش نتیجه بگیره خیلی عالیه چه برسه به تعداد بیشتر

 15. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای ناصری
  اینجانب دانشجو، برنامه نویس، محقق و نویسنده علوم کامپیوتری و سایر علوم که حالا به موضوع مربوط نمیشه اما اکثر چیزایی که می نویسم رو تو آرشیو خودم نگه می دارم و نزدیک ترین دوستام می تونن اونا بخونن البته چندین تن از استادان دانشگاهم گفتن که ترجمه کن و به چند تا از مطبوعات علمی استرالیا و آمریکا و کره بفرست و شانست رو برای چاپ مقالاتت امتحان کن اما شک هست دیگه نمیزاره بعضی اوقات به درجه علمی خودم شک می کنم شدید.
  حالا به بحث نزدیکتر بشیم، از اون جایی که گفتم محقق و نویسنده هستم و دانشجو پس شدیدا به یادگیری زبان محتاج هستم. دو زبان انگلیسی و لاتین ضریبی حیاتی برای بنده و زندگی کاریم دارند چون اکثر منابع پژوهژی بنده به این زبان ها هستند. اما با اینکه مطالب سایت شما خوندم بازم تو هاله ای از ابهام قرار دارم که چطور و از کجا شروع کنم؟
  بنده نرم افزار شما رو هم دانلود و با داستان های بچه گانه شروع کردم که واقعا مطالبی بود که معانیش واقعا نمی دونستم مثل مسموم کردن و از این چیزا و واقعا مفید و کاربردی واقع شد.
  اما با این حال صلاح رو در این دیدم که با شما صحبت کنم و نظر شما رو هم در رابطه با سلسله مراتب موثر آموزش زبان انگلیسی جویا شوم تا شاید با این روند تونستم بهتر به هدفم برسم.
  پ ن: بنده تا حدودی قواعد زبان انگلیسی رو بلد هستم و مشکل بنده در کمبود دایره لغاتم می باشد و به شنیدن موسیقی و خواندن کتاب و رمان و دیدن فیلم و سریال هم علاقه فراوانی دارم.
  به امید موفقیت روز افزون الهی
  سعید یاری

 16. سلام.
  بله من هم همون دوره که زبان میخوندم از جعبه لایتنر استفاده کردم. منتها فکر کنم من چند درجه وضعیتم از شما هم بدتر بود!
  اینکه طوطی وار یکسری لغت رو حفظ میکردم و حتی به درس های آخر کتاب ۵۰۴ که رسیدم اصلاً لغات از جعبه بیرون نمیامدن!😥 و شاید خیلی از لغات رو جاهای دیگه میدیدم ولی معنی اونها رو نمیدونستم. البته بنظر من با استفاده از جعبه لایتنر ما حتی ناخودآگاه به خودمون کلک میزدیم. کافی بود برگه که لغت داخل بود یه لکه یا رد خودکار داشته باشه و همون میشد رمز ما که معنی لغت رو حدس بزنیم.

  حالا یک سوال؟
  من داستان اول رو که دیدم، نمیدونستم لغات محدودی رو میتونم از هایلایت در بیارم و من همه رو برای خارج کردن از رنگ آبی مصرف کردم و نرم افزار به من اجازه نداد لغاتی رو که بلد نیستم زرد کنم و وارد جعبه کنم. آیا راهی هست؟
  تشکر

 17. من سه سال پیش اقدام به آموزش زبان کردم.و یک سال در کلاس مکالمه “سفیر” شرکت کردم اما بعد از یک سال ادامه ندادم.الان بعد از گذشت دو سال حتی یک کلمه هم در خاطرم نیست.من چون با همسرم به کشورهای خارج سفر میکنیم خیلی خجالت میکشم که زبان بلد نیستم.و دوست داشتم خیلی زود با زبان انگلیسی آشنا بشم.
  من از اینکه زبان انگلیسی بلد نیستم خیلی ناراحتم امیدوارم با نرم افزار شما به نتیجه خوبی برسم.
  فقط تنها سوال من اینه که نرم افزار شما واقعا جواب میده یا روش بهتری برای آموزش بهم پیشنهاد میدین؟

  با تشکر از زحمات شما

 18. من هر جلسه ای که کلاس زبان دارم از روز قبل تمام لغاتی که معنایش را نمی دانم از دیکشنری همراه با متضاد و مترادف معنی میکنم،و تمرینات کتابهای گرامر را حل می کنم،به مکالمات گوش میدم و برای جمله سازی و نوشتن لکچر،رايتينگ،و موضوع تاک شو وقت زیادی صرف می کنم،اما در کلاس ،جرات ابراز وجود ندارم و تا مدرس زبان از من چیزی نپرسد حرف نم زنم در حالی که بچه ها در کلاس تند و تند تمرین حل می کنند ویا جمله سازی می نویسند ودر گفتگوها شرکت می کنند اما در یک جمله چند کلمه فارسی بکار می بزند،لغت هم بلد نیستند اما همیشه آنها نمرات ۸۰_۹۰مي گیرند .من از صمیم قلب دوست دارم انگلیسی را مانند زبان مادری یاد بگیرم

 19. با سلام.من بارها و بارها مقاله شما را خوانده و بسیار لذت برده ام شما خيلي خوب تمامی نکات را توضیح داده اید ،من سه ساله که کلاس زبان ميرم،کتاب داستان می خونم،تمرینات گرامر حل می کنم ،اخبار پرس تی وی را گوش می دم و…. به امید آنکه انگلیسی را یاد بگیرم،اما در کلاس شهامت حرف زدن و مکالمه را ندارم، از شما بسیار ممنونم،لطفا در مورد فونتيک و آواشناسی و لکچر،تاک شو،نوشتن رايتينگ،املای انگلیسی و…..مقاله بنویسید .با سپاس فراوان .