ژاندارک: دوشیزه‌ی اورلئان

هنوز در خیلی از فرهنگ‌ها به خانم‌ها به‌عنوان موجوداتی ضعیف نگاه می‌شود. اما خانم‌هایی نیز بودند و هستند که واقعاً قدرت خود را به رخ مردان کشیده‌اند. یکی از این خانم‌های بسیار شجاع، ژاندارک، دوشیزه‌ی اورلئان بود که در سنین نوجوانی رهبری لشکری را بر عهده گرفت و انگلستان را، که اکثر فرانسه را به تصرف خود درآورده بود، شکست داد.

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

متن فایل صوتی فوق

ژاندارک

ژاندارک، دوشیزه ی اورلئان در لباس رزم

ژاندارک: دوشیزه‌ی اورلئان

یک دختر روستایی فرانسوی به نام ژاندارک، در سن سیزده‌سالگی، صداهایی می‌شنید و چیزهایی می‌دید. آن صداها به وی می‌گفتند که برای نجات فرانسه، به مأموریتی بسیار مهمی برود. آن زمان قرن چهارده میلادی بود و انگلیس، اکثر کشور فرانسه را تصرف کرده بود و مردم فرانسه مجبور شده بودند که خانه‌های خود را ترک کنند.

صداهایی که در ذهن ژاندارک بود، به نظر می‌رسید که الهی باشد. ژاندارک متقاعد شده بود که خدا دارد به وی می‌گوید که کشور موردعلاقه‌اش را حفظ کند. صداها به وی مأموریت مشخصی داده بودند: کشور فرانسه را از لوس وجود متخاصمان پاک‌کن و چارلز، پسر ارشد پادشاه قبلی را به پادشاهی برسان.

به‌عنوان بخشی از مأموریت ژاندارک، وی سوگند یادکرد که پرهیزکار بماند. وقتی‌که پدرش می‌خواست برای وی در سن شانزده‌سالگی، مراسم ازدواجی ترتیب دهد، وی دادگاه محلی را متقاعد کرد که داماد برای وی مناسب نیست. در آن زمان، غیب‌گویی محبوب، پیش‌بینی کرده بود که یک دوشیزه، فرانسه را نجات می‌دهد. ژاندارک ادعا کرد که وی همان دوشیزه است، اما در آن زمان عده‌ی اندکی وی را باور کردند. بااین‌وجود، او مصمم بود که خودش به‌شخصه با شاهزاده چارلز صحبت کند، و شاهزاده را برای انجام مأموریتی که به وی محول شده بود، متقاعد سازد.

ژاندارک که حتی نمی‌توانست بخواند و بنویسد، به شاهزاده چارلز قول داد که اگر به وی ارتشی بدهد، پادشاه فرانسه می‌شود. شاهزاده چارلز، برخلاف نظر مشاورانش، به وی ارتشی از مردان خود داد.

در ماه مارس سال ۱۴۲۹، ژاندارک درحالی‌که زره سفیدی پوشیده بود و سوار بر اسب سفیدی بود، به‌سوی نبرد تاخت. با رهبری ژاندارک، دشمن به طرز معجزه‌آسایی عقب‌نشینی کرد. به‌زودی تمام مردم فرانسه از ژاندارک و مأموریت الهی وی خبردار شدند. کمی بعد، شاهزاده چارلز همان‌طور که ژاندارک قول داده بود به پادشاهی رسید.

متأسفانه، ژاندارک در دید بعضی‌ها خیلی قدرتمند شده بود. شاهزاده چارلز فکر می‌کرد که چون مردم فرانسه ژاندارک را مثل یک قدیسه می‌بینند، وی تهدیدی برای قدرت خودش بود. در بهار سال ۱۴۳۰ میلادی، پادشاه باری دیگر به ژاندارک دستور داد که ارتشی را رهبری کند. اما وی این بار قدم در راه مأموریت الهی خود نمی‌گذاشت. بلکه تنها اوامر پادشاه را اجرا می‌کرد. اما این بار، سرنوشت برای وی وارونه رقم خورد و وی توسط دشمن دستگیر شد و مورد اسارت قرار گرفت. وی به بیش از هفتاد اتهام جنایی ازجمله جادوگری متهم شد.

در حین محاکمه، ژاندارک از صحبت کردن خودداری می‌کرد که این کار قوز بالای قوز شده بود. هیئت‌منصفه به خشم آمدند و وی را به اعدام محکوم کردند و ادعا کردند که ژاندارک به‌جای ارتباط با خدا، درواقع جادوگری سیاه است.

چند روز بعد وی را به میدان وسط شهر بردند و پای چوبه‌ی دار سوزاندند.

اعدام ژاندارک

نقاشی صحنه ی اعدام ژاندارک

بااین‌وجود، حتی در هنگام مردن هم ژاندارک قوی بود. خیلی از فرانسوی‌ها معتقد بودند که مأموریت وی، واقعاً الهی بود و از اینکه انگلیسی‌ها وی را زنده‌زنده سوزاندند، خشمگین بودند. این موضوع، قیلم فرانسه علیه انگلیسی‌ها را شعله‌ور کرد.

در سال ۱۹۲۰، پاپ به ژاندارک لقب قدیس اعطا کرد.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود pdf

فایل PDF عناوین مختلف جهت مکالمه


اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

منبع داستان: وبسایت deep english

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

3 دیدگاه

  1. سلام
    ممنون از زحماتتون
    اما چرا فایلای صوتی دانلود نمیشن؟برا مواقعی ک انلاین نیستیم؟
    بازم ممنونخدا خیرتون بده