حمله موجودات فضایی

مقدمه:

باوجوداینکه در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم، این فنّاوری‌های جدید هم هنوز نتوانسته است بشر را به سطح بالای درک و معرفت از مسائل پیرامون خود برساند. حتی گاهی اوقات، فنّاوری‌های ارتباطی در جهت عکس عمل می‌کند و شاهد هستیم که شایعه‌ای که قبلاً به‌زحمت می‌توانست بین مردم شیوع پیدا کند، با سرعت خیلی زیادی رشد پیدا می‌کند و افراد زیادی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. به‌عنوان نمونه، اگر اهل دنیای مجازی باشید، می‌توان به شایعه‌ی انداخته شدن آرم کوکاکولا روی ماه اشاره کرد که به‌سرعت بین ایرانی‌ها پخش شد و واقعاً خیلی‌ها منتظر همچون اتفاقی بودند.

در کل بایستی یاد بگیریم که صرفاً به خاطر اینکه خبری در رسانه‌ای منتشر می‌شود، نمی‌تواند صحیح باشد. داستان امروز ما نیز در رابطه با همین موضوع است. تقریباً هشتاد سال پیش، در زمانی که رادیو به‌تازگی وارد زندگی مردم شده بود، گوینده‌ای رادیوئی تصمیم می‌گیرد که با یک داستان خیالی مردم را گول بزند. جالب آن است که خیلی‌ها واقعاً گول این داستان خیالی را می‌خورند!

دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

نکته‌ی مهم: همین داستان، با امکانات خیلی زیادتری، در اپلیکیشن اندروید زبانشناس (پکیج داستان های واقعی) قرار داده شده است که می‌توانید در آنجا، آن را مطالعه بفرمایید.

alien-attack

حمله موجودات فضایی

من آدام کُچ هستم و اخبار نیمروزی رادیو را تقدیم حضورتون می‌کنم. من از پشت‌بام ساختمان رادیو در مرکز نیویورک با شما صحبت می‌کنم. صدای آژیری که می‌شنوید هشدار می‌دهد که همه شهر را ترک کنند. موجوداتی فضایی در راه‌اند. در یک ساعت گذشته هزاران نفر نیویورک را ترک کرده‌اند. اگر در نیویورک هستید به پل‌ها نزدیک نشوید. قطارها هنوز در حرکت‌اند، اما عبور و مرور کاملاً در خیابان‌ها متوقف شده است.

ارتش شکست خورده؛ تکرار می‌کنم، ارتش در اطراف نیویورک کاملاً از بین رفته است. شاید این آخرین گزارش ما باشد. ما تا آخرین لحظه گزارش را ادامه می‌دهیم.

در نزدیکی این ساختمان کلیسایی هست. جمعیت زیادی به داخل کلیسا می‌دوند. در اقیانوس، کشتی‌ها را پر از مردمی می‌بینم که شهر را ترک می‌کنند. خیابان‌ها پر از خودروست. ترافیک به‌قدری سنگین است که همه اتومبیل‌ها توقف کرده‌اند. مردم مشغول دویدن از این‌سو به آن‌سو هستند. شنوندگانی که در مرکز شهر صدای مرا می‌شنوند سعی نکنند با اتومبیل شخصی شهر را ترک کنند. تکرار می‌کنم، رانندگی نکنید. عبور و مرور در خیابان‌های مرکز شهر کاملاً متوقف شده است. یک‌لحظه صبر کنید! توده‌ای از دود از سمت شمال در حال گسترش است. شاید جایی آتش گرفته یا شاید هم مربوط به گازهای سمی است که موجودات فضایی پخش کرده‌اند.

چیزی در سمت جنوب می‌بینم. به نظر می‌آید سفینه‌های موجودات فضایی باشد. بله، می‌توانم سفینه‌های فضایی را در حال پیشروی ببینم. سه ، نه چهار، نه پنج سفینه هستند. پنج سفینه‌ی فضایی از سمت جنوب روی رودخانه در حال پروازند. الآن به بالای مرکز شهر رسیده‌اند.

خانم‌ها و آقایان یک‌لحظه صبر کنید! همین الآن گزارشی فوری از دفترمان در لس‌آنجلس دریافت کردم. سفینه‌های فضایی در همه جای کشور در حال فرود آمدن هستند. دو سفینه فضایی بیرون از شهر لس‌آنجلس فرود آمده‌اند. شیکاگو، سیاتل و واشنگتن دی سی هم گزارش‌های مشابهی از سفینه‌های فضایی داده‌اند. تکرار می‌کنم، سفینه‌های فضایی در همه جای کشور فرود آمده‌اند. تمام کشور مورد حمله قرار گرفته است. شاید این پایان کار باشد.

یک‌لحظه صبر کنید! همین الآن گزارش دیگری دریافت کردم. پیام مستقیم رئیس‌جمهور ایالات‌متحده را برایتان قرائت می‌کنم.

شهروندان آمریکا! لطفاً آرامش خودتان را حفظ کنید. درست است. تمام شهرهای کشور بزرگ ما مورد حمله قرار گرفته است. از همه شما می‌خواهیم همین الآن شهرها را ترک کنید. چمدان نبندید. وقتی باقی نمانده است.

همین الآن شهرها را ترک کنید و آرامش خود را حفظ کنید. نترسید. همه‌چیز  تحت کنترل ماست. ما هنوز شکست نخورده‌ایم. ما با تمام قوا با موجودات فضایی مبارزه خواهیم کرد...

آیا این داستان واقعی به نظر می‌رسد؟ نه. البته که این‌طور نیست. هیچ‌کس آن را باور نمی‌کند. درواقع یک برنامه رادیویی شبیه این وجود داشته و افراد زیادی آن را باور کرده‌اند. آن برنامه یک ماجرای خیالی را پخش کرده اما بسیاری از مردم فکر کردند که واقعی است. هراس مردم کاملاً واقعی بود. هزاران آمریکایی باور کرده بودند که موجودات فضایی به ایالات‌متحده حمله کرده‌اند. بسیاری از این مردم واقعاً ترسیده بودند.

سال ۱۹۳۸، و ده سال قبل از اختراع تلویزیون بود. در آن زمان برنامه‌های رادیو خیلی محبوب بودند. اخبار، موسیقی، گزارش‌های هواشناسی و نمایش‌های رادیویی تنها بخشی از برنامه‌هایی بودند که مردم از گوش دادن به آن‌ها از رادیو لذت می‌بردند. در آن زمان مرد جوانی به نام اورسون وِلِس برنامه نمایشی هفتگی را کارگردانی می‌کرد. یک هفته، ولس و گروه بازیگرانش داستانی به نام جنگ دنیاها را اجرا کردند. داستان، از کتابی با همین نام گرفته شده بود که در سال ۱۸۹۸ به رشته تحریر در آمد. داستان اصلی درباره حمله موجودات فضایی به انگلستان بود.

روزنامه های آمریکا، یک روز پس از پخش این داستان خیالی از رادیو

روزنامه های آمریکا، یک روز پس از پخش این داستان خیالی از رادیو

اورسون و نویسندگانش داستان را تغییر داده و آن را به حمله موجودات فضایی به ایالات‌متحده تبدیل کردند.

ولس در شروع برنامه رادیویی، جنگ دنیاها را یک نمایش معرفی کرد. کسانی که ابتدای برنامه را شنیده بودند می‌دانستند که واقعی نیست اما بسیاری از مردمی که ابتدای برنامه را نشنیده بودند فریب خوردند. برنامه جنگ دنیاها شبیه یک برنامه خبری واقعی درباره موجودات فضایی بود. ولس و گروه بازیگرانش در برنامه‌های خبری‌شان موسیقی و پیش‌بینی وضع هوا هم گنجانده بودند. این کار باعث واقعی‌تر شدن برنامه شد.

هیچ‌کس مطمئن نیست که چند نفر فکر کردند برنامه رادیویی یک بخش خبری واقعی است. شش میلیون نفر به برنامه جنگ دنیاهای ولس گوش می‌دادند. بعضی‌ها می‌گفتند که یک‌میلیون نفر فکر کرده بودند واقعی است. بعضی دیگر می‌گفتند فقط چند هزار نفر آن را واقعی پنداشته بودند. بعضی‌ها به کلیساها رفته بودند. برخی دیگر سوار اتومبیل‌هایشان شده و برای فرار از شر موجودات فضایی شهر را ترک کرده بودند. افراد زیادی برای درخواست کمک به پلیس زنگ زده بودند. ظرف دو ساعت دو هزار تماس فوری با یک پاسگاه گرفته شده بود. ماجرا فقط یک نمایش بود و بسیاری از مردم وحشت کرده بودند.

باور کردنش سخت است. این‌طور نیست؟ چطور مردم فکر کرده بودند که موجودات فضایی حمله کرده‌اند؟ خوب این تنها باری نبود که چنین اتفاقی افتاد. در سال ۱۹۴۹ مردی به نام لئوناردو پائز ماجرا را شنید و از آن خوشش آمد. پائز در یک شبکه رادیویی در اکوادور کار می‌کرد. او تصمیم گرفت مشابه این برنامه را بسازد. پائز داستان را تغییر داد تا مکان‌ها و مردم اکوادور را شامل شود. او می‌خواست داستان همه را فریب دهد پس از ولس هم فراتر رفت. شرکت آن‌ها صاحب یک روزنامه هم بود. پائز از روزنامه خواست چند روز قبل از برنامه رادیویی داستان‌هایی درباره موجودات فضایی چاپ کند. درست مثل برنامه ولس، برنامه رادیویی پائز هم داستانی درباره حمله موجودات فضایی بود که به شکل یک برنامه خبری ترتیب داده شده بود.

درست مانند آمریکا، مردم اکوادور نیز ترسیدند. بسیاری از آن‌ها به خیابان‌ها دویدند اما نمی‌دانستند چه کنند. حتی ارتش و پلیس هم فریب خوردند. کامیون‌های پر از سرباز و پلیس به سمت شمال می‌رفتند تا دنبال موجودات فضایی بگردند. مردم وقتی کامیون‌های واقعی پر از سرباز را در خیابان‌ها دیدند، واقعاً باور کردند که موجودات فضایی واقعی هستند. بسیاری از مردم به کلیسا رفتند تا از خدا طلب کمک کنند.

وقتی مردم فهمیدند داستانی خیالی بوده، بسیار خشمگین شدند. صدها نفر به ساختمان رادیو و روزنامه رفتند.

آن‌ها به طرف ساختمان سنگ پرتاب کردند و شیشه‌ها را شکستند. سپس در را شکستند و وارد ساختمان شده و دستگاه‌های چاپ را هم شکستند. آن‌ها ساختمان را آتش زدند.

پنجاه نفر از کارکنان شرکت در ساختمان بودند. آن‌ها با آتش‌نشانی و پلیس تماس گرفتند اما کسی جواب نداد. پلیس و آتش نشانها همگی برای مبارزه با موجودات فضایی به شمال رفته بودند و هیچ‌کس نتوانست به آن‌ها کمک کند. اکثر کارکنان شرکت به پشت‌بام فرار کردند و از آنجا به پشت‌بام ساختمان‌های دیگر پریدند. لئوناردو پائز هم فرار کرد اما پسر برادرش، دوست‌دخترش، و چهار نفر دیگر در آتش سوختند. پائز کشور را ترک کرد و دیگر به اکوادور برنگشت.

برای پائز سرانجام خیلی بدی بود. اورسون ولس خیلی خوش‌شانس‌تر بود. مردم زیادی از دست اورسون عصبانی بودند اما هیچ‌کس نمرد و هیچ‌کس آسیبی ندید.

یک ایستگاه رادیویی در اوایل قرن نوزده

یک ایستگاه رادیویی در اوایل قرن نوزده

پس چرا او این کار را کرد؟ چرا هزاران نفر را فریب داد تا وحشت کنند؟ پس از پخش برنامه جنگ دنیاهای ولس، پلیس همه را بازجویی کرد. ولس گفت که نمی‌خواسته کسی را فریب بدهد. او فکر می‌کرده همه می‌دانند که ماجرا خیالی است. شانزده سال بعد، ولس داستانش را تغییر داد. او گفت که می‌خواسته مردم را فریب دهد. او می‌خواسته به همه درس بدهد. به نظرِ او، مردم خیلی راحت فریب می‌خوردند. او می‌خواست مردم بیشتر فکر کنند. او می‌خواست همه بدانند که نمی‌توانند فقط به خاطر اینکه چیزی از رادیو پخش می‌شود، آن را باور کنند. بسیاری از افراد فکر می‌کردند که ولس شکست خورده است. او هیچ‌چیزی به ما یاد نداد. مردم هنوز هم فریب می‌خورند. هیچ‌چیز عوض نشده است. امروز، بسیاری از مردم هر چیزی را که از تلویزیون می‌بینند، باور می‌کنند.

شاید ولس در وادار کردن مردم به تفکر بیشتر درباره راست و دروغ چیزی شکست خورده باشد، اما به موفقیت‌هایش ادامه داد. جنگ دنیاها شروع کار ولس بود. بعدها ولس یکی از معروف‌ترین کارگردانان طول تاریخ شد.

منبع این داستان: مجموعه ی True Stories ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت یک فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، زمان حال استمراری را شروع کنید:

همان‌طور که به زمان حال استمراری گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی استمراری به کار ببرید:

و درنهایت فایل صوتی زمان حال کامل را گوش بدهید:

درس‌های شتاب‌دهنده‌ی تسلط

درس‌های شتاب‌دهنده‌ی تسلط تقریباً شبیه قسمت فایل مکالمه است. در اینجا نیز سعی کنید بدون فکر کردن به سؤالات پاسخ دهید. اگر زیاد فکر می‌کنید، از اول فایل مکالمه را دوباره گوش دهید. هر وقت اعتمادبه‌نفستان بیشتر شد دوباره به همین درس‌های شتاب‌دهنده برگردید و آن‌ها را تمرین کنید.

شتاب‌دهنده‌ی تسلط A:

شتاب‌دهنده‌ی تسلط B:

شتاب‌دهنده‌ی تسلط C:

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

مگا داستان های قبلی زبانشناس:

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: , .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند