مبارزه برای زنبورها

هرچه بر تعداد انسان‌ها افزوده می‌شود، از تعداد حیوانات کاسته می‌شود. زنبور یکی از این حیوانات مهم است که اخیراً تعداد آن‌ها کم و کمتر شده است. زنبور از آنجایی بسیار مهم است که بسیاری از غذاهای ما، به گرده‌افشانی زنبورها وابسته است.باوجوداینکه خیلی‌ها اصلاً این موضوع برایشان اهمیت ندارد، دو نفر در این داستان نام برده می‌شود که کارهای بسیار مهمی برای زنبورها انجام داده‌اند.

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

فایل پی‌دی‌اف متن انگلیسی داستان + ترجمه‌ی فارسی:

دانلود pdf

پی‌دی‌اف داستان

battleforthebees_blog

مبارزه برای زنبورها

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که تعداد زنبورها در جهان در حال کاهش است. زنبورها کندوهای خود را ترک می‌کنند و دیگر به آن‌ها باز‌نمی‌گردند. این مشکل «اختلال فروپاشی کلنی» یا CCD نامیده می‌شود. دانشمندان، ۱۰۰ درصد از علت آن مطمئن نیستند اما این اتفاق مشکلات بزرگی برای انسان‌ها به وجود می‌آورد. بسیاری از غذاهایی که انسان‌ها می‌خورند، برای گرده‌افشانی به زنبورها وابسته‌اند.

یکی از ساکنان شهر نیویورک را ببینید: اندرو کوت مردی که مأموریتی به عهده دارد. اندرو نگذاشته جنگلِ بتنیِ اطرافش، او را از نگهداری زنبورها بازدارد. او بیش از ۷۵ کندو در سراسر شهر و بیشتر بر بام‌ها نگهداری می‌کند. درواقع او حتی آن را تبدیل به‌نوعی کسب‌وکار کرده است و به رستوران‌ها و هتل‌هایی مانند والدورف آستوریا خدمات ارائه می‌کند. اندرو به کارکنان این هتل مشهور در نگهداری ۳۶۰۰۰۰ زنبورعسل در شش کندو بر بالای پشت‌بام طبقه بیستم کمک می‌کند. عسل در غذاها و چای مشتریانِ هتل و حتی در نوعی نوشیدنی عسلی مخصوص سرو می‌شود.

اندرو معتقد است مشکل زنبورها باید به‌طور همه‌جانبه موردتوجه قرار گیرد، و ما نباید بگذاریم محیط شهری‌مان، ما را از پرورش زنبورها بازدارد. زنبورها و انسان‌ها می‌توانند در شهرها باهم همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند. اندرو در مصاحبه‌ای با سی ان ان می‌گوید: «زنبورداریِ شهری بسیار سرمست کننده است. نوعی دل‌مشغولی است و راه بازگشتی هم ندارد.»

اندرو به نیویورک اکتفا نکرده است. او همچنین رئیس موسسه‌ی زنبورهای بدون مرز است. این سازمان، برای ایجاد یا احیای کلنی‌های زنبورها در سراسر جهان و در مکان‌هایی مانند آفریقا، آمریکای مرکزی و شمالی، شرق اروپا، و آسیا فعالیت می‌کند. او و گروهش، حداقل یک‌بار در سال به محل دورافتاده‌ای سفر می‌کنند و معلومات زنبورداری خود را با جوامع محلی ردوبدل می‌کنند. این موضوع به بازگشت زنبورها به محل‌هایی که از آن ناپدیدشده‌اند، کمک می‌کند.

کریس برلی یکی دیگر از کسانی است که به این کار علاقه‌مند شده است. او با برنامه پرورش گل‌های وحشی، که گیاهان موردعلاقه‌ی زنبورها هستند، با مشکل آن‌ها مبارزه می‌کند. او برای انجام این کار، کارخانه‌ای به نام سیدلز تأسیس کرد که توپ‌های کوچکی شبیه آب‌نبات تولید می‌کند. بااین‌حال این توپ‌های کوچک رنگارنگ درواقع از کمپوست، خاک رس و دانه‌های گل‌های وحشی درست می‌شوند.

تنها کاری که باید بکنید این است که این‌طرف و آن‌طرف قدم بزنید و این توپ‌ها را هر جا که می‌خواهید روی زمین بیندازید. فقط همین. وقتی باران ببارد آن‌ها جذب خاک شده و گل‌های وحشی خواهند روئید. یک دسته سیدلز بخرید و گشتی در شهر بزنید و جانی اَپِلسیدِ دوم در دنیای زنبورها باشید که به پرورش گل‌هایی پرداختید که برای بقای زنبورها موردنیاز هستند.

مشکلات پیچیده، نیاز به راه‌حل‌های ابتکاری دارند. بدون وجود افرادی مانند اندرو و کریس برای نجات زنبورها، دیگر در سال‌های آینده بشقاب‌های شام ما چندان اشتهاآور نخواهند بود.

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

منبع داستان: وبسایت Deep English . com

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

داستان انگلیسی شنل قرمزی

داستان انگلیسی شنل قرمزی

جورج و اژدها - اثر ویلیام شکسپیر

جورج و اژدها - اثر ویلیام شکسپیر

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند