نقد و بررسی کامل برنامه‌ی آموزش زبان انگلیسی Casco

برنامه‌ی اندرویدی Casco، با کسب امتیاز میانگین ۴٫۸ از ۵، توسط ۴۶۰۲ کاربر، جایگاه محبوب‌ترین برنامه‌ی آموزش زبان انگلیسی را در کافه بازار اندروید، به خود اختصاص داده است. این برنامه در حال حاضر روی ۲۰ هزار دستگاه اندرویدی نصب شده است. در این نوشته می‌خواهیم به نقد و بررسی این برنامه، و بیان نقاط قوت و ضعف آن بپردازیم.

آموزش زبان انگلیسی Casco

برنامه‌ی اندرویدی آموزش زبان انگلیسی Casco

دیدگاه کاربران در رابطه با برنامه

همان‌طور که در بالا آمد، این برنامه‌ی آموزشی، در دیدگاه کاربران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. به‌طورکلی، دلایل این محبوبیت بالا، از دیدگاه کاربران به شرح زیر است:

 • محیط بسیار ساده و کاربرپسند
 • هزینه‌ی بسیار ناچیز نسبت به کلاس‌های آموزشی
 • داشتن دروس برای سطوح مختلف
 • شبیه‌سازی کلاس‌های آموزشی

البته از دید کاربران، این برنامه نقاط ضعفی نیز به شرح ذیل دارد:

 • ضعیف بودن بخش تشخیص صدا
 • ضعف قسمت توضیحات گرامری (مخصوصاً ازلحاظ گرافیکی کاملاً نسبت به بقیه قسمت‌ها تو ذوق میزند)
 • ضعف در آموزش و معنی لغات (برخی کاربران نسبت به فارسی بودن معنی لغات ایراد می‌گیرند، برخی دیگر اعلام می‌کنند که همه‌ی لغت‌های برنامه در دیکشنری برنامه موجود نیست)
 • نیاز به اینترنت برای دانلود درس‌ها

همین‌جا لازم است که یک نکته درباره‌ی نقطه‌ضعف آخر از دید کاربران (یعنی نیازمندی به اینترنت برای دانلود درس‌ها) بگویم. ازنظر بنده این موضوع نه‌تنها نقطه‌ضعف محسوب نمی‌شود، بلکه یک نقطه‌ی قوت است. زیرا اگر قرار بود که همه‌ی درس‌ها یکجا و در هنگام دانلود خود برنامه از کافه بازار نصب شود، حجم برنامه بسیار بالا می‌رود، که اصلاً درست نیست. اما بدین‌صورت، کاربران می‌توانند در مواقع نیاز، و در حجم کمتر، درس‌های موردنیاز خود را دانلود کنند.

توضیح مختصر و بررسی ویژگی‌های برنامه

محیط کاربری:

از همان ابتدا که وارد برنامه می‌شویم، محیط گرافیکی برنامه خیلی مجذوب‌کننده است. این محیط کاربری باعث می‌شود که انگیزه‌ی کاربر برای استفاده از این برنامه، دوچندان شود. جذاب بودن این محیط کاربری، تقریباً در اکثر قسمت‌های برنامه دیده می‌شود و می‌توان گفت که توسعه‌دهندگان این برنامه نهایت تلاش خود را برای یکدست بودن محیط کاربری قسمت‌های مختلف برنامه ، انجام داده‌اند. البته همان‌طور که کاربران نیز اشاره کرده بودند، محیط کاربری در قسمت توضیحات گرامری برنامه کاملاً از حالت یکدستی خارج‌شده و تو ذوق می‌زند.

امتیاز بنده به محیط کاربری: پنج ستاره

محیط کاربری Casco

محیط کاربری برنامه‌ی اندرویدی آموزش زبان انگلیسی Casco بسیار جذاب است.

محتوای آموزشی:

این برنامه از سه سطح آموزشی مقدماتی، متوسط و پیشرفته تشکیل شده است. سطح مقدماتی و متوسط، خود هرکدام به سه قسمت تقسیم‌شده‌اند. سطح پیشرفته نیز دو قسمت دارد. هر قسمت از سطح مقدماتی دارای ۸ درس، هر قسمت از سطح متوسط دارای ۱۶ درس، قسمت اول سطح پیشرفته دارای ۱۶ درس، و قسمت دوم سطح پیشرفته دارای ۱۲ درس مجزا است. با این حساب، کل برنامه شامل ۱۰۰ درس کامل است.

نکته: با بررسی که بنده روی سطح پیشرفته‌ی این برنامه انجام دادم، این سطح برای زبان‌آموزان Intermediate مناسب است و برای زبان‌آموزان Advanced بسیار ساده است. بنابراین به نظر بنده درج عنوان پیشرفته برای این سطح تا حدودی متناسب با محتوای آن انتخاب نشده است.

محتوای دروس

هر درس دقیقاً از شش بخش خواندن (Reading)، مکالمه (Conversation)، شنیدن (Listening)، گرامر (Grammar)، لغت (Vocabulary)، و تمرین (Practice)، تشکیل شده است.

درس های Casco

محیط درس‌های آموزشی Casco

بخش خواندن (Reading)

این بخش شامل یک متن کوتاه، متناسب با سطح مربوطه است که توسط یک انگلیسی‌زبان، خوانده می‌شود. یکی از نقاط قوت برنامه همین بخش است. زیرا علاوه بر اینکه متن انگلیسی را می‌خوانید، می‌توانید همزمان آن را بشنوید. این کار باعث می‌شود که بتوانید از تکنیک سایه، برای تقویت مهارت مکالمه خود نیز در این بخش بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی

این برنامه مجهز به یک دیکشنری درون برنامه‌ای است تا با آن بتوانید معنی لغاتی که در بخش Reading استفاده‌شده را به دست بیاورید. البته برای سطوح مقدماتی و متوسط، توضیحات فارسی درس نیز موجود است.

امتیاز بنده به این بخش: ۵ ستاره

بخش مکالمه (Conversation)

این بخش شامل یک مکالمه‌ی کوتاه بین دو شخصیت است. شما می‌توانید هرکدام از این دو شخصیت را انتخاب نموده و به‌جای وی حرف بزنید. البته چیزی از خودتان نمی‌توانید بگویید و بایستی از روی متن مکالمه بخوانید. این بخش مجهز به یک تشخیص صدا (Speech Recognition) ساده است تا تلفظ شما را بررسی کند. ازنظر بنده این تشخیص صدا، یکی از نقاط ضعف برنامه محسوب می‌شود. زیرا اغلب، فقط در ۲۰ الی ۳۰ درصد شرایط صحیح عمل می‌کند. قسمت مکالمه نیز آن‌قدر کوتاه است که عملاً تأثیر چندانی روی مکالمه‌ی زبان‌آموز ندارد.

پیشنهاد: بنده به سازندگان این برنامه پیشنهاد می‌کنم که از یک داستان کوتاه در این قسمت استفاده کنند و برای مکالمه، از زبان‌آموزان سؤال‌هایی از خود داستان بپرسند.

امتیاز بنده به این بخش: ۳ ستاره

بخش مکالمه Casco

در بخش مکالمه‌ی برنامه‌ی Casco میتوانید از بین دو شخصیتُ یکی را انتخاب نمودهُ و به جای وی صحبت کنید.

بخش شنیدن (Listening)

در این بخش برای شما یک فایل صوتی پخش می‌شود که دیگر به متن آن دسترسی ندارید. پس از گوش دادن به فایل صوتی بایستی به سؤالات چندگزینه‌ای طراحی‌شده، پاسخ دهید.

امتیاز بنده به این بخش: ۴ ستاره

بخش گرامر (Grammar)

بخش گرامر این برنامه شامل یک درس‌نامه‌ی کوتاه است و هیچ نکته‌ی خاص دیگری ندارد. در کل بنده زیاد با درس دادن گرامر میانه‌ی چندانی ندارم و به نظر بنده بایستی تأکید بیشتری روی درک مطلب صورت بگیرد.

امتیاز بنده به این بخش: ۲ ستاره

بخش لغت (Vocabulary)

در این بخش، لیستی از لغت‌های درس، به شما نشان داده می‌شود. شما می‌توانید در اینجا معنی این لغت‌ها را نیز مشاهده نمایید. به نظر بنده جا داشت که روی این قسمت بیشتر کار می‌شد. در کل هدف‌گذاری خاصی برای افزایش دایره‌ی لغات در این برنامه وجود ندارد.

پیشنهاد: برای کاربردی‌تر شدن برنامه پیشنهاد می‌کنم که حداقل یک جعبه‌ی لایتنر به این برنامه اضافه گردد. فکر نمی‌کنم که ازلحاظ برنامه‌نویسی کار چندانی ببرد. اما باعث می‌شود که این برنامه در قسمت یادگیری لغات هدفمندی بالاتری داشته باشد.

با توجه به اینکه این بخش به یک لیست لغت ساده خلاصه شده است، امتیاز بنده به این بخش ۲ ستاره است.

بخش تمرین (Practice)

در این بخش، سؤالاتی در مورد درس از کاربر پرسیده می‌شود. این سؤالات معمولاً شامل چند سؤال گرامری از گرامر درس، یک یا دو سؤال جمله‌سازی، چند سؤال معنی لغت و یک سؤال دیکته است. سؤالات خوبی در این بخش پرسیده می‌شود اما تعداد آن‌ها بسیار محدود است.

نکته: اگر به سؤالات پایان هر درس پاسخ ندهید، برنامه به شما اجازه نمی‌دهد که به درس بعدی بروید.

امتیاز بنده به این بخش: ۳ ستاره

یادآور

این برنامه مجهز به یک سیستم یادآور است که می‌توانید آن را تنظیم کنید در زمان مقرر به شما یادآوری کند که از برنامه استفاده نمایید. این ایده بسیار جالب است و باعث می‌شود که زمان‌بندی مرتب‌تری برای استفاده از این برنامه داشته باشید.

چه چیزهایی در این برنامه پولی است؟

درس اول و دوم هر سطحی مجانی است و می‌توانید از آن استفاده کنید. اما برای خواندن درس‌های بعدی، لازم است که پکیج موردنظر را خریداری نمایید. به نظر بنده قیمت‌های تعیین‌شده برای هر پکیج بسیار منصفانه است.

بررسی تکمیلی برنامه

به‌طورکلی اطمینان دارم که توسعه‌دهندگان این برنامه زحمت بسیار زیادی برای آن کشیده‌اند و توانسته‌اند که برنامه‌ای کاربردی وارد بازار نمایند. تعدادی پیشنهاد در بالا بیان شد. در اینجا نیز به تعدادی دیگر اشاره می‌شود.

۱- با توجه به پتانسیلی که در برنامه‌ایجاد شده است، به نظر بنده خیلی خوب می‌شود که قسمت‌های درک مطلب یعنی Reading و Listening افزایش پیدا کند. در حال حاضر هرکدام از این دو بخش، تنها شامل یک موضوع هستند. این موضوع مخصوصاً برای کاربران سطوح پایین که بخش اعظمی از کاربران این برنامه را تشکیل می‌دهند، بسیار حیاتی است. زیرا کاربران سطوح ابتدایی لازم است که حجم بسیار بیشتری از مطالب ساده را بخوانند و بشنوند تا بتوانند مهارت‌های خود را بالا ببرند.

۲- قسمت گرامر برنامه، به‌جای یک درس‌نامه‌ی خشک‌وخالی متنی، می‌تواند به یک درس‌نامه‌ی صوتی، و یا حتی تصویری تبدیل بشود.

۳- قسمت لغت نیز می‌تواند بسیار بهتر ارائه شود. در حال حاضر تنها لیستی از لغات به همراه معنی آن‌ها ارائه‌شده است. به‌عنوان‌مثال می‌توان برای هر لغت، چند مثال در جملات مختلف قرارداد تا کاربر با نحوه‌ی به‌کارگیری لغت در جمله آشنا شود. اضافه کردن جعبه لایتنر که در بالا نیز اضافه شد، خیلی می‌تواند مفید باشد

نتیجه‌گیری پایانی

در این نوشته به بیان ویژگی‌های برنامه‌ی اندرویدی آموزش زبان انگلیسی Casco ، به همراه نقاط قوت و ضعف آن پرداختیم. همچنین پیشنهاد‌هایی نیز برای بهتر شدن برنامه در قالب فعلی بیان کردیم. با توجه به نکات گفته‌شده، امتیاز نهایی بنده به این نرم‌افزار کاربردی، چهار ستاره است و یک‌بار امتحان کردن آن را به تمامی علاقه‌مندان زبان انگلیسی توصیه می‌کنم.

امیدوارم که توسعه‌دهنده‌ی گرامی با افزایش قابلیت‌ها و افزودن این پیشنهاد‌ها این برنامه را بیش‌ازپیش قوی‌تر و کاربردی‌تر نماید.

دریافت از کافه‌بازار

دریافت برنامه‌ی Casco از کافه‌بازار

 

نوشته شده در سوالات رایج.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

7 دیدگاه

 1. سلام. به نظرتون برنامه اندروید rosetta stone برای یادگیری انگلیسی مناسب هست که در کنار برنامه خودتون ازش استفاده کنم؟

 2. با سلام،
  با تشکر از پاسخ شما.
  مد نظر بنده قرار دادن دیکشنری در داخل برنامه نبود، اکثر دیکشنریها مثل google و fastdic نسخه آفلاین دارند و برنامه میتواند این دیکشنری های آفلاین نصب شده رو گوشی را اجرا کند.
  این کار خیلی سخت نیست و حجم برنامه را بالا نمی برد همانطور که گفتم سرعت یادگیری را بسیار بالا برده و در بهبود کارایی برنامه بسیار موثر است.

  متشکرم.

  با تشکر.

 3. سلام
  با تشکر از نرم افزارتون من به نظر خودم در سطح متوسط رو به پایین هستم نرم افزار رو هم دانلود کردم فقط نمی دونم حالا چکار کنم و از کجا شروع کنم ممنون می شم راهنمایی کنید

  • سلام
   به نظرم یکی از درس های انگلیسی قدرت رو تا آخر بخونین، اگر راحت بودین و خوشتون اومد همین پکیج رو بخونین، اگر خیلی براتون سخت بود از دروس انشاهای شاگردان EMMA شروع کنین.

 4. با سلام،

  لطفا امکان استفاده از دیکشنری موجود بر روی خود گوشی را به برنامه خوبتان اظافه کنید.
  با توجه به کیفیت پایین اینترنت در ایران رجوع متناوب به دیکشنری در اینترنت سرعت بادگایری را پایین می آورد.
  با امکان استفاده از دیکشنری Local بر روی خود گوشی سرعت یادگیری بسیار بالا می برد.

  متشکرم.

  • سلام
   ما وضعيت اينترنت رو ميدونيم زياد مناسب نيست ، و دوست داشتيم كه اين كار رو هم آفلاين انجام بديم ، اما قرار دادن ديكشنري در برنامه حجم اپليكيشن رو به شدت بالا ميبره
   ولي باز با تيم توسعه دهنده صحبت ميكنم ببينم ميشه كاري كرد يا نه
   ممنون بخاطر پيشنهاد