رقص شیدایی

بعضی وقت‌ها انسان کارهایی می‌کند که با دلایل منطقی جور در‌نمی‌آید. عده‌ای از مردم استراسبورگ فرانسه، در سال ۱۵۱۸ گرفتار موضوع خیلی عجیبی شده بودند که هنوز دلیلی قطعی برای آن پیدا نشده است. آن‌ها دیوانه‌وار شروع به رقصیدن نمودند و شب و روز می‌رقصیدند. خیلی از آن‌ها تا مرگ خود رقصیدند. این مورد تنها همین یک‌بار اتفاق نیفتاده بود، بلکه مواردی از این قبیل از قرن ۱۴ تا ۱۷ گزارش‌شده است.

=================

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی بخوانید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان های کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان:

==================

====>   متن انگلیسی فایل صوتی فوق  <====

==================

رقص شیدایی پدیده ای در قرون وسطی بود که افراد تا سرحد مرگ می رقصیدند.

رقص شیدایی پدیده ای در قرون وسطی بود که افراد تا سرحد مرگ می رقصیدند.

رقص شیدایی

فرائو تروفی، به‌تنهایی و در میان سکوت خیابان، شروع به رقصیدن کرد. آن روز، روز ۱۸  جولای ۱۵۱۸ در استراسبورگ فرانسه بود، که تروفی، بدون هیچ دلیلی، شروع به رقصیدن کرد. خیلی نگذشته بود که همسایه‌های متعجب، برای تماشای وی آمدند. عجیب‌تر آنکه کمی بعد یکی از همسایه‌ها، به رقص سکوت تروفی ملحق شد، و کمی بعد بازهم یکی دیگر به آن‌ها ملحق شد. رقص آن‌ها خیلی عجیب بود و صورت‌هایشان بی‌احساس بود.

تا آخر هفته، بیشتر از ۳۰ نفر به رقص عجیب ‌تروفی ملحق شدند. آن‌ها شب و روز می‌رقصیدند. اما این تنها نمونه‌ای از خروار بود (اصطلاح "the tip of the iceberg" یعنی "نمونه‌ای از خروار"). در عرض کمتر از یک ماه، بیش از ۴۰۰ تن از شهروندان استراسبورگ، گرفتار این رقص شیدایی و دیوانه‌وار شده بودند. هنوز هیچ توضیحی برای آنچه که در حال رخ دادن بود، وجود نداشت و موسیقی خاصی نیز پخش نشده بود که مردم با آن برقصند. بااین‌وجود، آن‌ها به رقصشان ادامه دادند.

برای خیلی از رقاص‌ها، به خاطر تحرک بدون توقف بسیار زیاد، مشکلات جسمی و سلامتی زیادی به وجود آمد. این رقص آن‌قدر مفرط بود که خیلی‌ها در حقیقت تا سرحد مرگ خودشان رقصیدند. آن‌ها، به خاطر حملات قلبی، سکته، و خستگی شدید، می‌مردند.

در این مرحله، دکترها فراخوانده شدند. آن‌ها، علل فرا طبیعی، که در آن زمان خیلی رایج بود را رد کردند. در عوض آن‌ها گفتند که این رقص دیوانه وار، طبیعی بوده و به خاطر خون داغ است. وقتی‌که آن‌ها موفق نشدند که درمانی برای این رقص پیدا کنند، تصمیم گرفتند که صحنه‌ای بسازند و نوازندگان را برای نواختن موسیقی برای رقاص‌ها، دعوت نمایند. آن‌ها فکر می‌کردند که درمان رقاص‌ها شاید این باشد که تا زمانی که رقص را از سیستم بدن خود بیرون کنند، برقصند. هیچ‌کس نمی‌داند چرا، اما پس از یک ماه رقصیدن، این رقص به طرز عجیبی متوقف شد.

رقص شیدایی

پزشکان معتقد بودند که شاید پخش شدن موسیقی بتواند افراد گرفتار رقص شیدایی را درمان کند.

شاید این داستان باورنکردنی به نظر برسد، اما این واقعه به‌خوبی توسط تاریخدان‌ها مستند شده است. و این واقعه، تنها مورد از نوع خود نیست. رقص شیدایی، یا رقص سنت ویتوس، اروپا را از قرن ۱۴ تا ۱۷ گرفتار کرده بود. مهم‌ترین موارد شناخته‌شده از این رقص در سال ۱۳۷۴ در آلمان و در سال ۱۵۱۸ در فرانسه، اتفاق افتاده است.

خیلی از روانشناسان معتقدند که آنچه که در فرانسه اتفاق افتاد، یک نمونه از تشنج جمعی بود. تشنج جمعی بعضی مواقع در جوامعی که تحت ‌فشار و استرس بالایی هستند، اتفاق میفتد. رقص شیدایی استراسبورگ هم دقیقاً زمانی اتفاق افتاد که مردم از قحطی و سوءتغذیه رنج می‌بردند.

برخی از مردم اما معتقدند که رقص شیدایی به خاطر شور و شوق و وجد مذهبی اتفاق افتاده است. سنت ویتوس، به‌عنوان قدیس رقص و صرع نیز شناخته می‌شود. قرن پانزدهم زمانی پر از خرافه بود. سوابق کلیسای مذهبی محلی می‌گوید که مردم معتقد بودند که سنت ویتوس مرض رقص روی زمین می‌ریزد. ما هیچ‌وقت نمی‌فهمیم که آیا مردم استراسبورگ دچار مریضی‌های فکری شده بودند، یا گرفتار بلایای غیرطبیعی شده بودند. قلب و ذهن انسان‌ها پر از رمز و راز است، و بعضی وقت‌ها ما قادر نیستیم بگوییم که چرا در حال انجام کاری خاص هستیم. آیا تا الآن تجربه داشته‌ای که گرفتار چیزی شوی که قادر به توضیح آن نباشی؟

==================

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود pdf

فایل PDF متن فایل صوتی بالا

منبع داستان: وبسایت Deep English

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

داستان های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما سخت بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح ابتدایی را بخوانید:

داستان انگلیسی شنل قرمزی

داستان انگلیسی شنل قرمزی

جورج و اژدها - اثر ویلیام شکسپیر

جورج و اژدها - اثر ویلیام شکسپیر

================

نکته‌ی مهم:

وبسایت زبانشناس هر هفته برای مشترکین ویژه‌ی خود یک مگا داستان انگلیسی می‌فرستد. مگا داستان‌ها، داستان‌هایی هستند که به‌طور ویژه‌ای برای یادگیری ناخودآگاه زبان انگلیسی ساخته‌شده‌اند. این داستان‌ها، به همراه خودشان مطالب تکمیلی و آموزشی زیادی دارند که می‌توانید آن‌ها را چندین روز داشته باشید و تمرین کنید. ازجمله مطالبی که به‌خوبی در این داستان‌ها یاد می‌گیرید، لغت‌های مهم کم‌کاربرد، گرامر زمان‌های حال استمراری، گذشته‌ی استمراری، حال کامل، و آینده است. برای اینکه این داستان ها را دریافت کنید، در فرم زیر ثبت نام نمایید.

================

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

7 دیدگاه

  • نه! گوش میدین متن رو هم میبینین ، لغات سختشو در میارین و هایلایت میکنین و به لایتنر اضافه میکنین و از این جور کارها

 1. یبار که ازتون مشاوره خواستم ، شما گفتین که ابتدا یه دور کامل واسه خودتون ترجمش کنین تا بفهمین اصلا درباره چیه و‌چی گفته، بعدش همراه با نگاه کردن به متن گوش هم بدین، یعنی گوش و نگاه کزدن باهم باشند و درمرحله دوم نیز باشند. بعد از این مرحله فقط گوش کردن بدون نیگا به متن باشه. حالا کلا شما الان خودتون یبار بدون اینکه برم ساییتون رو نیگا کنم، بگین چجوری فایل های صوتی رو کار کنم؟چون از روی ساییتون که نیگا کزدم و طبق گفته قبلی خودتون یکم گیج شدم.البته شرمنده من خودم یهویی قاطی کردم شما ببخشین و جسارت نباشه

  • دقیقا نمیدونم کجا همچین حرفی زدم. شاید منظورمو بد رسونده باشم.
   در کل سه تا پست خیلی مهم در رابطه با نحوه ی خوندن مطالب صوتی نوشتم. ۱- تکنیک سایه ، ۲- پنج استراتژی ، و ۳- چگونه فایل های صوتی بخوانم
   حالا ارتباط اینها با هم چی هست؟
   نوشته ی تکنیک سایه که مشخصه. تو این نوشته، تکنیک سایه رو با جزئیات بیشتری توضیح دادم. توی نوشته ی پنج استراتژی، همونطور که از اسمش مشخصه، برای تقویت مکالمه پنج استراتژی پیشنهاد کردم که از استراتژی های ساده شروع میشه و به استراتژیها خیلی سختی میرسه. اما اینکه زبان آموز چطور فایل صوتی رو بخونه که بتونه خودش رو به این استراتژیها برسونه در نوشته ی سوم یعنی “چگونه فایل های صوتی بخوانم” گفته شده.
   تو این نوشته گفته شده که ابتدا بایستی روی درک مطلب تمرکز داشته باشی. منظور اینه که برای اولین بار که درسی رو شروع میکنی، در هین گوش دادن احتمالا لغات زیادی رو بلد نیستی، با استفاده از نرم افزار اون لغات رو هایلایت میکنی و معانیشونو در میاری. بنابراین دفعه ی اول خیلی بیشتر از دفعات بعدی طول میکشه. اما همین دفعه ی اول هم بایستی به مطلب صوتی گوش بدین (احتمالا همینجا بوده که منظورم رو بد رسونده بودم. ) احتمالا دفعه ی دوم و سوم کمتر از دفعه ی اول طول بکشه ولی باز درگیری بیشتری با لغت های جدید و متن داستان داری. چند بار که به همین منوال بگذره، دیگه به مرحله ای میرسی که کاملا مطلب رو متوجه شدی و میتونی به مراحل بعدی بری.
   پس به طور خلاصه بخوام مراحل رو بگم :
   ۱- درک مطلب (در هین گیش دادن به فایل صوتی )
   ۲- افزایش سرعت (پکیج هایی مثل انگلیسی قدرت و داستانهای واقعی شامل درسنامه های سوال و جوابی هستن که افزایش سرعت میتونه افزایش سرعت در جواب دادن به سوالات مد نظر باشه)
   ۳- تلفظ و ملودی صدا + تقلید که تو نوشته ی “چگونه فایل های صوتی بخوانم” اومده در حقیقت به زبان ساده میشه همون استراتژی اول نوشته ی پنج استراتژی
   ۴- تکنیک سایه : این تکنیک جزئیات زیادی داره که توی نوشته ی مختص به خودش مفصل گفتم
   این چهار مرحله برای تمامی درسها بایستی پیاده سازی بشه
   اما استراتژیهای بعدی که توی نوشته ی پنج استراتژی اومده (استراتژی ۵ به بعد) کارهای سختی هستن. انتظار نداریم که زبان آموز همون روزهای اول این استراتژی ها رو هم انجام بده. اما بعد چند ماه که بیشتر مسلط شدین، کم کم برای بعضی درسها هم این استراتژی ها رو پیاده سازی کنین تا این ها هم براتون راحت بشه.
   امیدوارم که اینبار دیگه جوابم مشخص بوده باشه :)

 2. سلام
  یه سوال داشتم اینکه: شما در یه جایی در سایتتون نوشتین که برای لسینینگ این مراحل رو برو، یعنی مثلایه جاییش گفتین که ابتدا متن رو بخونین و بعد همراه با متن گوش بدین الان در اینجا باز نوشتین که ابتدا فایل رو کامل گوش بدین با سرعت اهسته و بعد برید سراغ نگاه کردن به متن. الان کدومش درست تره؟ من درباره فایلها و داستانهای صوتی میگم
  ممنون

  • سلام
   بعید میدونم ما جایی گفته باشیم که اول متن داستان انگلیسی رو بدون گوش دادن به فایل صوتی داستان، بخونین. همیشه اولین مرحله گوش دادن به فایل صوتی، به همراه خوندن متن بوده. اگه لطف بکنین و بگین کجا این موضوع رو دیدین ما سریع اصلاحش میکنیم.
   ممنون