احساس غربت روی زمین و فراتر از آن

مقدمه:

خیلی از شما احتمالاً با واژه‌ی Homesick (احساس غربت) آشنایی دارید. کسی که برای مدت زیادی از خانواده‌اش، سرزمینش، یا کشورش دور باشد احتمال دارد که به انواع حاد این بیماری مبتلا شود. اما به نظر شما کسی که برای مدت زیادی اصلاً از زمین دور باشد چه اتفاقی برایش میفتد؟ سفر انسان به مریخ دیگر خیلی دور از انتظار نیست. برای همین، دانشمندان به بررسی این موقعیت پرداخته‌اند که دوری انسان از زمین، چه فشارهای روانی می‌تواند ایجاد کند.
از طرف دیگر، در قسمت دوم نوشته، به داستان عجیبی از یک زوج کره‌ی جنوبی می‌پردازیم که به‌صورت انفرادی به دستور دیکتاتور کره‌ی شمالی ربوده می‌شوند. این زوج در حقیقت فیلم‌ساز بودند و دیکتاتور کره‌ی شمالی می‌خواست از آن‌ها برای ساخت فیلم استفاده کند. هیچ‌کدام از این دو، نمی‌دانستند که دیگری نیز ربوده شده است و در کشور کره‌ی شمالی، احساس غربت می‌کردند تا اینکه یک روز ماجرا برایشان روشن می‌شود
.

دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

نکته‌ی مهم: همین داستان، با امکانات خیلی زیادتری، در اپلیکیشن اندروید زبانشناس (پکیج مگا داستان) قرار داده شده است که می‌توانید در آنجا، آن را مطالعه بفرمایید.

homesick

احساس غربت روی زمین و فراتر از آن

طبق یک ایمیل جدید، یک فضانورد نیجریایی در فضا گرفتار شده، و به‌شدت دچار احساس غربت شده است. او از سال ۱۹۸۹ در یک ایستگاه فضایی روس، تنها و بی‌کس رها شده، و به کمک شما نیاز دارد. شما احتمالاً از این قضیه خبر نداشته‌اید، زیرا آن ایستگاه، یک ایستگاه نظامی فوق سر‌ی بود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰، فضانوردان شوروی به زمین بازگردانده شدند؛ اما آباچا توندا، سرگرد نیروی هوایی از نیجریه آنجا باقی ماند. مرتباً برایش آذوقه فرستاده می‌شود و حالش خوب است. اما خبر بد این است که او برای پروازِ برگشت خود باید سه میلیون دلار بپردازد. بااینکه او در چهارده سال گذشته، ۱۵ میلیون دلار جمع کرده است؛ هیچ راهی برای دست یافتن به این پول‌ها ندارد.

این ایمیل را برادرزاده‌ی این فضانورد فرستاده و دنبال کسی می‌گردد که بتواند به او کمک کند. او به یک نفر احتیاج دارد که انتقال بانکی پس‌انداز آن فضانورد را به عهده بگیرد، و سپس، پول را برای هزینه‌ی سفر بازگشت عمویش پرداخت کند. در عوض، او نیز ۳۰ درصد از این ۱۵ میلیون دلار را به او پاداش می‌دهد. به نظر معامله‌ی خوبی است، نه؟ اگر دوست دارید، فقط باید جزئیات حساب بانکی‌تان را بفرستید.

مرد ثروتمندی که برای دسترسی به پول‌هایش به کمک نیاز دارد یکی از کلاه‌برداری‌های رایج ایمیلی است. معمولاً کلاه‌بردارها ماجرای یکی از اعضای خانواده‌ی سلطنتی را که آواره و دور از وطن است، و یا تاجری را که ربوده شده و برای دسترسی به پول‌هایش به کمک یک غریبه نیاز دارد، را بازگویی می‌کنند. ماجرای فضانوردی که دچار احساس غربت شده ترفند جدیدی است.

صرف‌نظر از کلاه‌برداری ایمیلی، یک سؤال جالب درباره‌ی احساس غربت در فضا مطرح می‌شود. اکنون چندین مأموریت سفر به مریخ در حال برنامه‌ریزی است، و احتمال دارد که بشر ظرف چند دهه به آنجا سفر کند. مطابق یکی از این برنامه‌ها، رفت‌وبرگشت به مریخ ۵۰۱ روز طول خواهد کشید. برخی افراد به این فکر افتاده‌اند که از قبل به مشکلات روانی که ممکن است براثر دور بودن از سیاره زمین برای انسان پیش بیاید، فکر کنند. ماری روچ، روانشناس و نویسنده کتاب چمدان‌ها را برای سفر به مریخ ببندید ، معتقد است که  افرادی که دیگر نمی‌توانند زمین را ببینند، ممکن است به اضطراب، افسردگی و شاید حتی توهم دچار شوند. او این حالت را پدیده‌ی «ندیدنِ زمین» می‌نامد.

محققان به دنبال این هستند که بفهمند سفر به مریخ چه مشکلات روانی برای انسان ایجاد میکند.

محققان به دنبال این هستند که بفهمند سفر به مریخ چه مشکلات روانی برای انسان ایجاد میکند.

مردم مطمئناً در مسافت‌های بسیار کمتر نیز دچار احساس غربت شده‌اند. ایده‌ی بیمار شدن به خاطر دوری از خانه، از یونان باستان وجود داشته است. از قرن ۱۷ میلادی احساس غربت و دل‌تنگی برای خانه نوعی وضعیت پزشکی محسوب می‌شد. یک گروه سرباز دور از خانه دچار مشکلات قلبی، اختلال در خواب و جنون شده بودند. یک پزشک سوئیسی این وضعیت را «نوستالژی» نامید. امروزه واژه نوستالژی به دل‌بستگی به گذشته اطلاق می‌شود اما در قرن ۱۷ و تا قرن ۱۹ به معنای احساس دل‌تنگی برای خانه بود. این حس فقط دل‌تنگی برای خانه نبود. بلکه یک وضعیت پزشکی بود. طبق نظر سوزان مات، نویسنده‌ی کتاب تاریخچه‌ی احساس غربت در امریکا ، این حس می‌تواند موجب تنگی نفس، تپش قلب، اسهال خونی، تب و مشکلات ریوی شود. برخی حتی بر این باور بودند که دل‌تنگی برای خانه می‌تواند انسان را بکشد.

پزشکان در جنگ داخلی آمریکا ۵۰۰۰ سرباز مبتلا به احساس دل‌تنگی برای خانه را شناسایی کردند. گزارش شد که ۷۴ نفر از آن‌ها براثر آن جان سپردند. در آن روزها، پزشکان بر این باور بودند که تنها درمان دل‌تنگی برای خانه، برگشتن به خانه بود. برای بسیاری از سربازان تشخیص دل‌تنگی در آن‌ها از سوی پزشک، بلیت بازگشت به خانه و خروج از میدان نبرد به‌حساب می‌آمد.

امروزه ما دیگر دل‌تنگی برای خانه را یک وضعیت پزشکی نمی‌دانیم. ما دل‌تنگی برای خانه را چیز کوچکی می‌دانیم که اندکی غمگینمان می‌کند. اندکی حال و هوای خانه، حال افرادی که نمی‌توانند راحت به خانه بازگردند را بهتر می‌کند. خوردن غذای موردعلاقه، تماشای تلویزیون یا شنیدن موسیقی وطنی، و یا ارتباط آنلاین با دوستان قدیمی یا خانواده، درمان‌های رایج دل‌تنگی برای خانه هستند.

به‌ندرت کسی از جمع دل‌تنگان بتواند تصور کند که همسر سابقش، حس دل‌تنگی‌اش برای خانه را علاج کند. در ماجرای عجیبِ شین سانگ اوکی، و چوئی یون هی، این مطلب صدق می‌کند.

چوئی یکی از مشهورترین ستارگان سینمای کره جنوبی در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ قرن بیستم بود. همسر سابق او، شین، نیز تهیه‌کننده و کارگردان سینما به همان اندازه مشهور بود و ۱۷۰ فیلم را تهیه و کارگردانی کرده بود. او سلطان سینمای کره لقب گرفته و هم‌تراز استفان اسپیلبرگ بود.

چویی در سال ۱۹۷۸ پس‌ازاینکه فهمید شوهر کارگردان معروفش به او خیانت کرده از شین طلاق گرفت. اندکی پس از طلاق ناپدید شد. در بیشتر داستان‌های جنایی، یک همسر عاشق‌پیشه در جنایت دست دارد بنابراین تعجبی نداشت که مردم به شین مظنون شوند. شین برای رفع اتهام از خود، به هنگ‌کنگ سفر کرد تا او را پیدا کند. پس‌ازآن، خود او نیز ناپدید شد.

مأموران کره شمالی، به دستور مستقیم دیکتاتور کره شمالی، کیم جونگ ایل، چوئی و شین را ربوده بودند. کیم، یکی از علاقه‌مندان دوآتشه‌ی فیلم بود و مجموعه‌ای از ۲۰۰۰۰ فیلم از سراسر جهان را گردآوری نموده بود. او حتی یک کتاب هم درباره ساخت فیلم نوشت که در باب هنر سینما نام داشت و البته کتاب راهنمای تمام فیلم‌سازان کره شمالی بود. کیم، از نبودِ خلاقیت در کار کارگردانان کره‌ای کلافه شده بود. شاید این کارگردانان می‌ترسیدند مبادا خلاقیت هنری در کارشان به مذاق دیکتاتور خوش نیاید. راه‌حل کیم، واردکردن دو نفر از هنرمندان موردعلاقه‌اش به نام‌های چوئی یون هی و شین سانگ اوکی بود. او که می‌دانست آن‌ها هیچ‌وقت نخواهند آمد، دستور داد که آن‌ها را بدزدند.

وقتی چوئی با قایق به کره‌ی شمالی رسید کیم در اسکله منتظر بود و یک عکاس هم آماده بود تا ملاقاتشان را ثبت کند. کیم بعدها آن عکس را به‌عنوان یادگاری اولین دیدارشان برای چوئی فرستاد. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید چوئی شبیه زنی بود که به‌تازگی ربوده شده بود و کیم هم لبخند بزرگی بر لب داشت.

چوئی و شین در ویلاهای مجللی مستقر شدند. چند سال نمی‌دانستند که چرا آن‌ها را ربوده‌اند. همچنین هیچ‌یک نمی‌دانستند که دیگری نیز ربوده شده و در کره شمالی است. شین چند بار سعی کرد فرار کند و برای این کار او را دو سال در یک زندان صحرایی محبوس کردند.

چوئی را اغلب به مهمانی‌های میگساری اعیان کشور می‌بردند و او در آنجا نهایت تلاشش را می‌کرد که به نظر برسد به او خوش می‌گذرد. در یکی از این مهمانی‌های در سال ۱۹۸۳ شنید که با ورود کسی صدای هلهله و کف زدن بلند شد. فکر کرد شاید دارند برای کیم دست می‌زنند اما وقتی جمعیتی که دست می‌زدند کنار رفتند، همسر سابقش شین را دید.

ابتدا حتی چهره لاغر و نحیف شین را نشناخت. شین دو سال طولانی را در یکی از طاقت‌فرساترین زندان‌های کره‌ی شمالی گذرانده بود. او ۱۶ ساعت در روز مجبور بود تا در وضعیتی شکنجه آمیز پشتش را صاف کرده، و سرش را به حالت تعظیم به پائین بیندازد. اگر حرکت می‌کرد کتکش می‌زدند. سپس ناگهان آزادش کردند و به او گفتند که کیم او را بخشیده است و حالا قرار است برای کره شمالی فیلم بسازد. ده روز پس از آزادی از زندان، به مهمانی آورده شده بود و چوئی را می‌دید. کیم گفت: «بسیار خوب، بروید و همدیگر را در آغوش بگیرید! چرا آنجا ایستاده‌اید؟ زوج ابتدا با بی‌میلی و سپس با احساسات در آغوش هم جای گرفتند. در سالن فوران شادی و سرور به هوا رفت.

سپس کیم اعلام کرد که آن‌ها قرار است دو ماه دیگر در سالروز ولادت پدرش باهم ازدواج کنند.

شین و چوئی به ویلای مجلل فرستاده شدند و اولین کاری که کردند این بود که آب دستشویی را باز کنند. آن‌ها می‌دانستند که احتمالاً در اتاق میکروفن کار گذاشته بودند و صدای آب مانع از ثبت صدای آن‌ها هنگام حرف زدن می‌شد. پس از اطمینان از اینکه هیچ‌کدامشان شستشوی مغزی نشده بودند خیلی زود دوباره عاشق هم شدند.

هردوی آن‌ها مصمم بودند که فرار کنند اما در آن زمان مجبور بودند دستورات کیم را اجرا کنند. شین و چویی در سه سال بعد هفت فیلم برای کیم ساختند. آن‌ها اعتماد کیم را جلب کردند و در سال ۱۹۸۶ به آن‌ها اجازه داده شد برای کسب‌وکار فیلم‌سازی به اتریش سفر کنند. مأموران کره شمالی مانند بازِ شکاری آن‌ها را زیر نظر داشتند اما یک روز آن دو فرصتی به دست آوردند تا یک تاکسی گرفته و فرار کنند. آن‌ها از دست مراقبانشان فرار کرده و به سفارت امریکا و سپس به آمریکا رفتند.

شین و چوی بعد از فرار از دست کره ای ها

شین و چوی بعد از فرار از دست کره ای ها

شین و چوئی تا سال ۲۰۰۶ و زمان مرگ شین باهم پیوند زناشویی داشتند. پس از چند سال زندگی و فیلم‌سازی در آمریکا آن‌ها سرانجام تصمیم گرفتند به خانه خود در کره جنوبی بازگردند.

در زمانه‌ای که جهانی‌شدن روزبه‌روز گسترده می‌شود، هرروز افراد بیشتر و بیشتری خارج از کشور زندگی و کار می‌کنند. درواقع در سال ۲۰۱۵ دویست و چهل‌وچهار میلیون نفر در کشورهای خارجی زندگی می‌کردند. بنابراین دل‌تنگی برای خانه چیزی است که افراد بسیاری باید با آن دست‌وپنجه نرم کنند. برای بسیاری افراد درمان دل‌تنگی برای خانه یک پرواز، یا تماس از طریق نرم‌افزار اسکایپ و یا فرستادن ایمیل است. به امید اینکه دیکتاتورهای دیوانه، جنگ‌های داخلی و ظلمات عمیق و گسترده فضا هیچ‌کدام از شما را از خانه‌تان دور نکند.

منبع این داستان: دوره ی Fast Fluency Formula ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

قسمت اول داستان:

قسمت دوم داستان:

قسمت سوم داستان:

قسمت چهارم داستان:

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، ضمایم پرسشی را شروع کنید:

همان‌طور که به ضمایم پرسشی گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی کامل به کار ببرید:

و درنهایت فایل صوتی زمان حال استمراری را گوش بدهید:

گوش دادن به فایل صوتی بحث و بررسی

در این قسمت دو نفر در رابطه با داستان بالا به گفتگوی عادی می‌پردازند و آن را با یکدیگر مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. این گفتگو برای آشنایی هر چه بیشتر شما با زبان محاوره‌ای انگلیسی بسیار مناسب است:

آخرین فایل صوتی نیز در رابطه با لغات و اصطلاحات سخت و مهم فایل صوتی گفتگوی فوق است:

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

=======================

مگا داستان های قبلی:

مگا داستان اول: خانم غرق نشدنی

خانم غرق نشدنی

ویولت جسوپ، که به وی لقب خانم غرق نشدنی (Miss Unsinkable) داده بودند، در سه فاجعه ی بزرگ دریایی که شامل فاجعه ی کشتی تایتانیک می شد، حضور داشت و جان سالم به در برد.

مگا داستان دوم: قاعده ی ۱۰ هزار ساعت

موفقیت

چه چیزی از ما، آدم موفقی مانند بیل گیتس می‌سازد؟ تقریباً همه می‌دانند که داشتن استعداد و پشتکار، برای رسیدن به موفقیت، شرط‌هایی لازم و اساسی است. اما همه‌چیز به اینجا ختم نمی‌شود. زیرا دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، همیشه بر مبنای شایسته‌سالاری عمل نمی‌کند.

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: , .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند