بحران هویت

مقدمه:

همه‌ی ما با هویت خود زنده‌ایم. بعضی‌ها هویتشان را در کشورشان می‌بینند، بعضی‌ها در دین خود می‌بینند، بعضی‌ها در خانواده‌ی خود می‌بینند، بعضی‌ها در کار خود می‌بینند و خلاصه هر کس هویت خاص خود را دارد. اگر روزی از خواب بیدار بشوید و ببینید که هویتتان را از شما گرفته‌اند چه حالی به شما دست می‌دهد؟ داستان امروز، در همین رابطه است. ابتدا به دو کودک می‌پردازیم که به مدت بیست سال فکر می‌کردند کانادایی اصل هستند و در آمریکا بزرگ‌شده‌اند، اما درنهایت یک‌باره مشخص می‌شود که پدر و مادرشان روسی، و در حقیقت جاسوس روسیه بوده‌اند.
در داستان دوم نیز به گروهی در انگلستان می‌پردازیم که هویتشان را کار ریسندگی تشکیل می‌داد. اما با ورود دستگاه‌های ریسندگی، کار آن‌ها را و به قولی هویتشان را از ایشان گرفتند
.

دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

نکته‌ی مهم: همین داستان، با امکانات خیلی زیادتری، در اپلیکیشن اندروید زبانشناس (پکیج مگا داستان) قرار داده شده است که می‌توانید در آنجا، آن را مطالعه بفرمایید.

بحران هویت

بحران هویت

ترجمه ی فارسی داستان بحران هویت

به‌جز مردان و زنان میان‌سالی که در اواسط زندگی دچار بحران می‌شوند، ما به‌ندرت راجع به هویت خود دچار تردید می‌شویم. اسمتان اسم خودتان است، خانواده‌تان خانواده‌ی خودتان است و کشورتان کشور خودتان. اما اگر روزی از خواب بیدار شوید و اسمتان  دیگر اسم شما نباشد، یا خانواده‌تان دیگر همان کسانی نباشد که فکر می‌کردید و کشورتان به شما پشت کند چه می‌کنید؟ این دقیقاً همان اتفاقی است که برای دو برادر به نام‌های تیم و الکس فولی افتاد و یکی از روزهای سال ۲۰۱۰ زندگی‌شان زیرورو شد.

آن روز در ظاهر یک روز معمولی برای یک خانواده معمولی آمریکایی بود. الکس دانش‌آموز دبیرستانی بود که اخیراً از تحصیل در سنگاپور به خانه برگشته بود. تیم هم به‌تازگی سال سوم رشته روابط بین‌الملل را در دانشگاه جورج واشنگتن تمام کرده بود. تعطیلات تابستانی و تولد ۲۰ سالگی تیم بود. خانواده به مناسبت تولد تیم برای صرف ناهار به یک رستوران هندی رفتند و بعد از بازگشت ازآنجا جشن گرفتند. تیم داشت آماده می‌شد که شب با دوستانش بیرون برود و به اتاقش رفت تا برای آن برنامه‌ریزی کند. بعد شنید که کسی در می‌زد و کسی داد زد «اف بی آی». مأموران اف بی آی از در جلو و در پشتی به خانه ریختند.

تیم اول فکر کرد که پلیس به دنبال او آمده چون از وجود الکل در مهمانی که شب قبل در آن شرکت کرده بود، مطلع شده‌اند. سن قانونی برای مصرف الکل در آمریکا ۲۱ سال است و تیم هنوز به این سن نرسیده بود. اما خیلی زود متوجه شد که مأموران برای مسئله مهم‌تری آنجا بودند. یکی از مأموران اف بی آی به آن‌ها گفت که پدر و مادرشان مأموران یک دولت خارجی هستند. اف بی آی هردوی آن‌ها را دستگیر کرد و دستبند به دست و با ماشین‌های جداگانه ازآنجا برد.

الکس و تیم حیران مانده بودند که چه اتفاقی افتاده است. آن‌ها مطمئن بودند که اشتباهی پیش آمده است. پدرشان برای یک شرکت تحقیقاتی بین‌المللی کار می‌کرد و مادرشان مشاور املاک بود. خانواده آن‌ها اخیراً شهروند امریکا شده بودند اما اصلیتشان کانادایی بود. آن‌ها فقط یک خانواده حومه‌نشین معمولی بودند، یا اینکه فکر می‌کردند این‌طور است.

ظرف چند روز پدر و مادرشان به همراه هشت نفر دیگر اعتراف کردند که جاسوس روسیه بوده‌اند و با چهار زندانی روس که برای آمریکا جاسوسی می‌کردند معاوضه شدند. در دوره‌ای که سازمان سیا به جاسوسی در کشورهای هم‌پیمانش شناخته شده است، بسیاری از مردم وقتی می‌شنوند کشورهای دیگر در آمریکا جاسوسی می‌کنند اصلاً تعجب نمی‌کنند. اما ماجرای والدین الکس و تیم واقعاً موردی بسیار غیرعادی بود.

خانواده ی فولی که خود را شهروند کانادایی جا زده بودند، در حقیقت جاسوس هایی از روسیه بودند که برای مدتها مخفی شده بودند.

خانواده ی فولی که خود را شهروند کانادایی جا زده بودند، در حقیقت جاسوس هایی از روسیه بودند که برای مدتها مخفی شده بودند.

والدین الکس و تیم خود را مهاجران روس جا نزده بودند. آن‌ها خود را کانادایی جا زده بودند و چندین دهه مخفی مانده بودند. اسامی آن‌ها که دونالد هیتفیلد و تریسی فولی بود به دو کانادایی واقعی تعلق داشت که در بچگی مرده بودند. این زوج جوان پس از تعلیم بسیار سرسختانه‌ی زبان و فرهنگ کانادا، در تورنتو به کار گماشته شدند.

دونالد کار توزیع پوشک را آغاز کرد و بااینکه یک مدرک لیسانس از دانشگاهی روسی داشت، یک لیسانس دیگر هم گرفت. تریسی فرزندانی که در کانادا به دنیا آورده بود را بزرگ می‌کرد. بعد خانواده نوپای چهارنفره به فرانسه نقل‌مکان کرد و دونالد در آنجا در رشته مدیریت بازرگانی، فوق‌لیسانس گرفت. آن‌ها پس از مهاجرت از کانادا، ده سال، با پوششی دروغین، در فرانسه بودند. سپس دونالد در سال ۱۹۹۹همسر و دو فرزندش را از فرانسه به آمریکا نقل‌مکان نمود. سپس شروع به گرفتن مدارک تحصیلات عالی کرد و این بار به دانشگاه هاروارد رفت. تریسی بچه‌ها را بزرگ می‌کرد و هیچ‌کس هم بویی نبرد. حتی الکس و تیم هم نفهمیدند.

وقتی همه‌چیز رو شد تیم و الکس سردرگم شدند. یک‌شبه والدینشان از دونالد و تریسی به آندره بِزروکف و اِلِنا واویلووا تبدیل شدند. تیم و الکس هم اسم‌های تازه‌ای گرفته بودند. آن‌ها تیموفِی و الکساندر واویلووا بودند. آن دو ناگهان خود را در حال زندگی در روسیه یافتند اما به زبان روسی حرف نمی‌زدند و سعی داشتند بفهمند چه کسی هستند و والدینشان چه کسانی هستند. الکس می‌گفت: «احساس می‌کنم به خاطر چیزی که هیچ ربطی به من نداره هویتم رو از من گرفتن.»

الکس و تیم هر دو هویت کانادایی‌شان را از دست داده‌اند و حالا از دولت کانادا درخواست می‌کنند حداقل آن قسمت از هویتشان را به آن‌ها برگردانند.

تیم و مادرش، سال 1991 در باغ وحشی در تورنتو

تیم و مادرش، سال ۱۹۹۱ در باغ وحشی در تورنتو - کانادا

تیم در بیانیه‌ای خطاب به دادگاه کانادا نوشت: «من ۲۰ سال با این فکر زندگی کرده‌ام که کانادایی هستم و هنوز هم باور دارم که کانادایی‌ام و هیچ‌چیزی نمی‌تواند آن را تغییر دهد. من هیچ تعلق‌خاطری به روسیه ندارم، به زبان روسی حرف نمی‌زنم، آنجا دوستان چندانی ندارم، زمان زیادی را در آنجا زندگی نکرده‌ام و نمی‌خواهم آنجا زندگی کنم.»

بحران هویت الکس و تیم به خانواده و کشورشان مربوط می‌شود اما ۲۰۰ سال قبل از آن، لودیتها بحرانی از جنس دیگر را تجربه کردند. هویت آن‌ها را کارشان تعیین می‌کرد. امروز ما از کلمه لودیت برای توصیف کسی استفاده می‌کنیم که با فناوری جدید مقابله می‌کند اما لودیتها آدم‌هایی واقعی بودند. آن‌ها در قرن ۱۹ در انگلستان طرفدار ژنرال ند لود بودند. آن‌ها لجوجانه تصمیم گرفته بودند ماشین‌آلات را نابود کنند و از هیچ‌چیز هم اِبایی نداشتند. لودیتها در نبرد خود با ماشین‌آلات دستگیر می‌شدند، گلوله می‌خوردند، کشته می‌شدند و یا به دار آویخته می‌شدند.

یکی از شنبه‌شب‌ها، مردان درشت‌هیکلی در میخانه‌ی محل، آبجو خورده بودند اما میخانه رفتن آن‌ها معمولی و عادی نبود. آن‌ها مسلح به تفنگ و پتک بودند. آن‌ها لودیتهایی بودند که خود را برای نبرد آماده می‌کردند. از میخانه بیرون زدند و سر راه کارخانه، مردان بیشتری را با خود همراه کردند. شبی تاریک بود و ماه در آسمان نمی‌درخشید. وقتی به کارخانه رسیدند همه‌ی آن ۱۵۰ نفر، آماده‌ی خراب کردن ماشین‌آلات بودند.

لودیتها با همه‌ی ماشین‌آلات مخالف نبودند. آن‌ها مخالف آن نوع از دستگاه‌ها بودند که راه تأمین معاش آن‌ها را می‌بست. لودیتها کارگران ماهری بودند که دست مزدهای بالایی می‌گرفتند؛ اما ماشین‌آلات جدید جایشان را گرفته بود. اوایل قرن نوزدهم بود و تولید پوشاک، تجارت بزرگی به‌حساب می‌آمد. لباس‌های گران‌قیمتی که انگلستان تولید می‌کرد، در سراسر دنیا فروخته می‌شد و افراد بسیاری در آن صنعت مشغول به کار بودند.

زنان بسیاری بودند که پشم خام را می‌ریسیدند و به نخ تبدیل می‌کردند. مردان بسیاری هم نخ‌ها را می‌بافتند و لباس تولید می‌کردند. افراد دیگری هم مسئول برش پارچه با قیچی‌های ۵۰ پوندی بودند. دستمزد تمام این کارها بسیار بالا بود و صاحبان کارخانه‌ها نیز مانند صاحبان مشاغل در هرجایی می‌خواستند هزینه‌هایشان را کاهش دهند. خیلی زود دستگاه‌هایی ریسندگی، بافندگی و برش ساخته شدند. آن‌ها این کارها را سریع‌تر، ارزان‌تر و بهتر انجام می‌دادند.

امروزه ما فناوری جدید را اجتناب‌ناپذیر می‌دانیم اما لودیتها نمی‌خواستند به آن، تن بدهند. نامه‌هایی از یک ژنرال مرموز به نام لود در شهر پست می‌شد و به دست صاحبان کارخانه‌ها می‌رسید. آن نامه‌ها خواستار خلاص شدن کارخانه‌ها از شر ماشین‌آلات جدید بودند. و اگر صاحبان کارخانه‌ها این را قبول نمی‌کردند ژنرال لود سربازانش را می‌فرستاد تا آن را نابود کنند و کارخانه‌ها را آتش بزنند.

این‌ها تهدیدهای پوشالی نبودند. در سراسر انگلستان جماعت اوباش شب‌هنگام به کارخانه‌ها می‌ریختند و کارخانه‌ها را نابود می‌کردند. در مدت‌زمانی کوتاه ده‌ها حمله در کشور صورت گرفت. مردم به‌تدریج از این ارتش زیرزمینی دچار وحشت می‌شدند به همین خاطر دولت وارد عمل شد. قانون جدیدی تصویب شد که برای تخریب ماشین‌آلات، مجازات مرگ تعیین نمود. ارتش هزاران سرباز را برای یافتن لودیتها اعزام کرد و صاحبان کارخانه‌ها، نگهبان‌های مسلحی برای محافظت از خود آوردند.

نقاشی از لودیت ها در هنگام تخریب کارخانه

نقاشی از لودیت ها در هنگام تخریب کارخانه

در آن شنبه‌شب سرنوشت‌ساز در سال ۱۸۱۱ نبردی سرنوشت‌ساز اجتناب‌ناپذیر بود. صاحب کارخانه و نگهبانانش آماده و منتظر جماعت لودیتها بودند. ارتش ۱۵۰ نفره ی  لودیتها به کارخانه حمله کردند. آن‌ها پنجره‌ها را شکستند و سعی کردند از درها وارد شوند اما نتوانستند. نگهبان‌ها به‌سوی لودیتها تیراندازی کردند و لودیتها هم با گلوله جوابشان را دادند. در پایان لودیتها پس از کشته شدن دو نفر از جمعشان در جلوی کارخانه عقب‌نشینی کردند و تعداد زیادی از آن‌ها نیز دستگیر شدند.

محاکمه‌ای برگزار شد و بسیاری از آن‌ها مجرم شناخته شده و به مرگ محکوم شدند. این اعدام‌ها پایان عمر لودیتها بود. صاحبان کارخانه‌ها پیروز شدند، دولت پیروز شد، فناوری پیروز شد، و کارگران شکست خوردند. تا سال ۱۸۵۰ تعداد بافندگان در انگلستان از ۲۵۰۰۰۰ نفر به صفر رسید. از سوی دیگر نتوانستند نِد لود را بگیرند. بسیاری از مردم فکر می‌کردند او اصلاً وجود خارجی نداشته و راهی هوشمندانه برای تهدید صاحبان کارخانه‌ها بوده است. نگاه به گذشته نشان می‌دهد که نبرد لودیتها با فناوری هدفی دست نیافتی بوده است اما می‌توان گفت که حمله به کارِ آن‌ها حمله به هویت و موجودیت آن‌ها بوده است.

منبع این داستان: دوره ی Fast Fluency Formula ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

قسمت اول داستان:

قسمت دوم داستان:

قسمت سوم داستان:

قسمت چهارم داستان:

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، ضمایم پرسشی را شروع کنید:

همان‌طور که به ضمایم پرسشی گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی استمراری به کار ببرید:

و درنهایت فایل صوتی زمان حال استمراری را گوش بدهید:

گوش دادن به فایل صوتی بحث و بررسی

در این قسمت دو نفر در رابطه با داستان بالا به گفتگوی عادی می‌پردازند و آن را با یکدیگر مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. این گفتگو برای آشنایی هر چه بیشتر شما با زبان محاوره‌ای انگلیسی بسیار مناسب است:

آخرین فایل صوتی نیز در رابطه با لغات و اصطلاحات سخت و مهم فایل صوتی گفتگوی فوق است:

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

=======================

مگا داستان های قبلی:

مگا داستان اول: خانم غرق نشدنی

خانم غرق نشدنی

ویولت جسوپ، که به وی لقب خانم غرق نشدنی (Miss Unsinkable) داده بودند، در سه فاجعه ی بزرگ دریایی که شامل فاجعه ی کشتی تایتانیک می شد، حضور داشت و جان سالم به در برد.

مگا داستان دوم: قاعده ی ۱۰ هزار ساعت

موفقیت

چه چیزی از ما، آدم موفقی مانند بیل گیتس می‌سازد؟ تقریباً همه می‌دانند که داشتن استعداد و پشتکار، برای رسیدن به موفقیت، شرط‌هایی لازم و اساسی است. اما همه‌چیز به اینجا ختم نمی‌شود. زیرا دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، همیشه بر مبنای شایسته‌سالاری عمل نمی‌کند.

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: , .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

3 دیدگاه

  1. باسلام و تشكر از وب سايت خوب و مفيدتون
    پاراگراف يكي مونده به آخر رو اينجوري ترجمه زدين :
    “تعداد زیادی از آن‌ها نیز دستگیر شدند”
    بهتر نيست با توجه به كلمه handful بجاي اون “تعدادي از آن ها نيز دستگير شدند” بگيم ؟

    باتشكر