حقوق رباتها

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 آبان 1395

هیچ شکی نیست که ربات‌ها، نقش‌های زیاد و زیادتری در جامعه‌ی مدرن امروزی ایفا می‌کنند. و با توجه به‌سرعت رو به رشد هوش مصنوعی، اندک زمانی طول نمی‌کشد که بعضی از ما، ربات‌ها را همانند اشخاصی با ویژگی‌های مشخص ببینیم. این موضوع سؤالی را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا به ربات‌ها هم بایستی حقوق قانونی بدهیم؟ یا اینکه آن‌ها بایستی وسیله‌هایی مثل وسایل دیگر برای انسان‌ها بمانند؟

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی یا تصویری ببینید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان با سرعت نرمال:

دانلود فایل صوتی

متن انگلیسی فایل صوتی فوق در انتهای همین نوشته قرار دارد.

آیا روباتها هم حقوق قانونی باید داشته باشند؟

حقوق ربات‌ها

در سال ۱۴۵۷یک مادر و شش فرزندش در ساویگنی فرانسه متهم به کشتن پسربچه پنج‌ساله‌ای شدند. مادر و فرزندانش را به دادگاه کشاندند تا جرائم خود را به گردن بگیرند. مادر مجرم شناخته و به اعدام محکوم شد اما فرزندانش آزاد شدند. اگرچه بچه‌ها به خون مقتول آلوده شده بودند اما هیچ‌کس ندیده بود که آن‌ها به او حمله کرده باشند. این پرونده یکی از پرونده‌های رایج روستائیان بود که دارای شاهد وقوع جرم، یک وکیل مدافع، دادستان و قاضی بود. تنها چیز غیرعادی این بود که مادری که به مرگ محکوم شده بود یک خوک بود و بچه‌هایش هم شش بچه خوک.

طبق معیارهای دنیای مدرن، به دادگاه کشاندن یک حیوان احمقانه به نظر می‌رسد، اما این کار در اروپای قرون‌وسطی چیز عجیب‌وغریبی نبود. مواردی از محاکمه‌ی خوک‌ها، اسب‌ها، سگ‌ها، گاوها و بزها به خاطر ارتکاب جرم ثبت شده است. امروزه اگر حیوانی یک انسان را بکشد، احتمالاً کشته خواهد شد، اما هیچ محاکمه‌ای در کار نخواهد بود. قضاوت درباره یک حیوان طبق معیارهای انسان‌ها نیازمند این است که باور داشته باشیم حیوانات هم از اختیار و آزادی و اصول اخلاقی انسان‌ها بهره‌مند هستند. انسان‌ها قرون‌وسطی به همین شیوه به قضیه نگاه می‌کردند. در مورد شش بچه خوک که آزاد شدند قاضی گفت که آن‌ها خیلی کوچک بوده و نمی‌توانسته‌اند انتخاب‌های اخلاقی درستی داشته باشند. به‌علاوه مادرِ قانون‌شکن الگوی بدی برای آن‌ها بوده است.

بااینکه دوره‌ی رفتارهای انسان گونه با حیوانات گذشته است، برخی به فکر افتاده‌اند با ربات‌ها مانند انسان برخورد کنند. در حال حاضر ربات‌ها اجسام بی‌جانی تلقی می‌شوند که جزء اموال انسان‌ها هستند. در آینده زمانی که ربات‌ها هوشمند شوند، شاید مجبور شویم راجع به این مسئله تجدیدنظر کنیم. یک کمیته در پارلمان اروپا در حال بررسی برنامه‌هایی برای برخورد با ربات‌ها به‌عنوان «اشخاص الکترونیک» است. برخی از پیشنهاد‌های آن‌ها شامل دادن حق مالکیت پول و دادوستد از طریق آن، داشتن حق انحصاری انتشار تولیدات خود، و دریافت مزایای بازنشستگی از صاحبانشان می‌شود. نظرتان چیست؟ آیا دادن حق‌وحقوق به ربات‌ها هم نسخه مدرن محاکمه‌ی قرون‌وسطایی خوک‌ها است، یا هوش مصنوعی واقعاً قریب‌الوقوع است؟

مطالب تکمیلی:

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

دانلود فایل صوتی

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

دانلود فایل صوتی

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

دانلود فایل صوتی

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود پی دی اف

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود پی دی اف

منبع داستان: وبسایت DeepEnglish.com
زبانشناس تنها دارنده مجوز استفاده و نشر محصولات deepenglish در ایران است.

متن انگلیسی داستان:

Robot Rights

A mother and her six children were accused of killing a five-year-old boy in Savigny, France in 1457. The mother and children were brought before a court to answer for their crimes. The mother was found guilty and sentenced to death by hanging, but her children were freed. Although the six children had blood on them, no one had witnessed them attacking the 5-year-old boy. It was a standard court case with villagers who had witnessed the crime, a defense attorney, prosecutors and a judge. The only unusual thing was that the mother who was sentenced to death was a pig, and her six children were piglets.

By modern standards, bringing an animal to court sounds ridiculous, but in the Middle Ages in Europe, it was not uncommon. There are records of pigs, horses, dogs, cows, and goats being judged in court for crimes. Today, if an animal were to kill a human, the animal would probably be put down, but there would be no trial. To judge an animal by human standards requires the belief that animals have the same level of free will and the same sense of morality that humans do. That is exactly how some medieval Europeans saw things. In the case of the six piglets that were set free, the judge said that they were too young to make correct moral choices. Furthermore, their law-breaking mother had been a poor role model to them.

While the days of treating animals like people are long gone, some people are suggesting that we should start treating robots as people. Currently, robots are considered inanimate objects that are the property of humans. In a future where robots may one day become intelligent, we might have to rethink this. A committee of the European parliament is discussing plans to treat robots as “electronic persons.” Some of their proposals include giving robots the right to own and trade money, copyright their creations, and force their owners to pay into a pension. What do you think? Is robot rights a modern day version of medieval pigs on trial, or is artificial intelligence really on the horizon?

داستان‌های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما بالا بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح مبتدی را بخوانید:

داستان‌های کوتاه:

نوشته شده در دسته‌ی: داستان

تگ‌ها: داستان واقعی انگلیسی

تالار گفتگوی زبانشناس

تالار گفتگوی زبانشناس افتتاح شد.

تالار گفتگوی زبانشناس

در این تالار می‌توانید در رابطه با مطلب حاضر در این صفحه، نظر دهید؛ سوالات خود را درباره‌ی زبان انگلیسی مطرح کنید؛ و از همه مهمتر، با استفاده از تجربیات خود به دیگران کمک کنید.

به تالار گفتگوی زبانشناس بپیوندید.

آدرس: talk.zabanshenas.com

9 دیدگاه:

مریم

سلام من به احتمال زیاد از مهر وارد دانشگاه می شم.
همین طور که میدونید حتی اگه رشتم هیچ ربطی به زبان نداشته باشه حداقل ۳واحد زبان انگلیسی رو باید پاس کنم.
به همین خاطر تصمیم گرفتم که یادگیری رو شروع کنم، فعلا ۱۰۰۰ کلمه پر کاربرد رو دارم یاد می گیرم.
امروز هم که با سایت شما آشنا شدم.
اگه پیشنهادی برای یادگیری بهتر دارید ممنون میشم بگید
با تشکر

ایرج

ابزار و ماشین آلات به هر اندازه هم که پیشرفته باشند باز ابزار هستند و با ورود گونه های جدید و پیشرفته تر نمونه های قبلی خارج از رده و پس از مدتی عملا’ بی مصرف شده وبه دور انداخته شده و یا به سیستم بازیافت منتقل می شوند، اما بشر چنین نیست و علیرغم افزایش عمر و کهولت سن و کاهش توان فیزیکی دارای دانش شعوری بیشتر و تجارب بسیار در ابعاد مختلف زندگی چه از لحاظ موضوعات مادی و محیطی چه معنوی و ادراکی میگردد و این توانائی نسل به نسل فراتر و گسترده تر می شود، شاید بتوان معنی دوست داشتن را در قالب میلیونها میلیون دیتا در حافظه یک ماشین بصورت پیش فرض تعریف و ذخیره سازی کرد که قادر باشد آن را معنی کند، اما ذات خود دوست داشتن و عاشق شدن را چگونه میتوان به یک ماشین آموخت ؟؟؟ مگر اینکه بتوان تمام اطلاعات موجود در حافظه یک انسان را که مجموعه ای از عواطف،خشم،احساسها،نیازها،علاقه ها ووو آنچه که در خاطرات آدمی درطی سالها ثبت گردیده را در حافظه یک ماشین(ربات) کپی نمود،در آنصورت ممکن است تکرار آن رفتارها را در ربات مشاهده کرد اما باز نکته ای جای سوال دارد که آن ربات قادر به باز آموزی رفتار بر مبنای الگوهای ثبت شده در حافظه خواهد بود؟ عواطف و احساس آدمی بگونه ای است که ممکن است یک عشق بزرگ به سبب بی مهری از سوی شخص مقابل تبدیل به نفرت بزرگ گردد، این چالش بزرگی در هماهنگ سازی ربات و انسان است و انسان بواسطه ادراک خود دارای مسولیت قانونی است،

غلامرضا

درست است که رباتها هوشمندتر می شوند. ولی چون اراده ای از خودشون ندارند و براساس برنامه ریزی انجام شده و واکنش به آنچه که ممکن است رخ دهد تصمیم گیری نموده و اقدام می کنند نمی توان حقوقی برای آنها متصور بود. به نظر بنده تمام مسئولیتها برعهده سازندگان و مالکان آنها خواهد بود.

ایرج

سی و چند سال قبل یک فیلم علمی تخیلی فضائی بنام( توطعه درفضا )دیدم که داستان آن اینگونه بود که یک تیم ۸نفر دانشمند فضانورد به یک ماموریت نامشخص تحقیقاتی فضائی اعزام می شوندتا آزمایشهائی را انجام دهند و در میان این گروه تعدادی ربات انسان نما نیز بودند که هیچکس از هویت آنها آگاه نبود و فرمانده سفینه که انسان بود به سبب اختلاف نظربا یکی از فضانوردان درگیر ماجرای دشواری شد و سفینه در خطر نابودی قرار گرفت ولی به سبب اطلاع زود هنگام یکی دیگر از همراهان نزدیک فرمانده آن فضانورد خرابکار از سفینه به بیرون پرتاب شد و در لحظه آخر همه متوجه شدند که آن فضانورد خرابکار ربات بود و سرانجام سفینه بسلامت به زمین برگشت و فرمانده در گزارش خرابکاری آن ربات را شرح داده و از مساعدت بموقع دیگر همکار که موجب نجات سفینه شده بود به نیکی یاد کرد ، در پایان فیلم وقتی که فرمانده برای دیدار خصوصی وتشکر به منزل همکار ناجیش رفته بود در حال گفتگو و پذیرائی کارد تیزی در دست همکارش فرو رفت ولی از دست آن خون نیامد، فرمانده پرسید که مگر توهم ربات هستی ؟ همکارش گفت بله من هم یک ربات هستم ، فرمانده پرسید پس چرا به من کمک کردی؟ پاسخ داد درک من از رفتار آن این بود که او خلاف مقررات و قوانین ماموریت عمل می کند بنابراین توطعه آنرا خنثی کردم ولی نمی دانستم که آن خرابکار رباط است و فرمانده با تعجب با خودش گفت حالا می فهمم که ماموریت ما چی بود!

محمد

نمیدونم فیلم من یک ربات هستم رو دیدید یا ن محصول چند سال پیش امریکا هستش.تو اون فیلم عواقب کنترل نکردن روبات هارو به تصویر میکشه و میگه اگر نخوایم حقوق قانونی تعیین کنیم روبات ها سازندگان خودشون رو هدف میگیرند.پس به عقیده من باید قوانینی درباره این اشیا وضع شود.

جاوید

سلام البته در دوران پیشرفت های سریع در دهه 60 و هفتاد هم تحت تاثیر همان پیشرفت ها این حرف ها مطرح میشد و پیش بینی بود که با اغاز قرن 21 ام. ربات های انسان نمای هوشمند داشته باشیم و مثلا انقدر پیشرفته شوند که ما با ربات ها فوتبال بازی کنیم و … از این قبیل پیش بینی ها. خب 16 سال از این هزاره گذشته و پیشرفت های رباتیک به کندی اما پیوسته رخ می دهد. بنظر من برخلاف خوشبینی متن، بعید است که به زودی ربات هایی داشته باشیم در این سطح هوشمتد که بخواهند شخصیت مستقل داشته باشند یا از قدرت تفکر برخوردار! مساله این است که ما هنوز به اسرار تفکر، هوشمندی و شخصیت به طور کامل پی نبرده ایم و بحث های فلسفی در این اینکه اینها واقعا چه هستند زیاد است. آیا چند مدار الکترونیکی می تواند شخصیت داشته باشد!؟ یعنی اعمال خودش را با اراده و منطبق بر تصمیم گیری یا احساس شخصی انجام دهد!؟ حتی اگر منشا شخصیت و احساسات ادمی را درک کنیم. چطور قرار است در روبات بازتولید شود. از همه مهمتر ایا خود ربات واقعا می داند که وجود دارد!؟ یعنی از هویت مستقل خود اگاه است. ایا خوداگاه است یا این فقط یک برنامه از پیش نوشته شده است که این چنین ظاهر می شود!؟
از طرف دیگر، به فرض ساخت چنین ربات هایی پرسش ها و مسولیت های اخلاقی مطرح می شود؟ قطعا به دنیا اوردن طبیعی یک انسان یک مسولیت بزرگ است. حال چه کسی مسول اعمال یک ربات است.!؟ اگر ربات ها به تهدید تبدیل شوند سازندگان ان مسولیت خسارت های مادی و معنوی ان را خواهند پذیرفت یا خود ربات. !؟

پدیده

فکر نکنم لازم باشه چون رباتها توسط انسان طراحی میشن مسئولیت عواقب کارهاشون اغلب باید با طراحش باشه . درست مثل کودکان زیر ۱۸ سال.

Mehdi

اقا حسین ببخشید بازم مزاحمتون میشم ، خواستم فقط بدونم کلا مگا داستانها رو برداشتید از سایت اصلی یا نه و من قبلا 12 داستان رو خریداری کردم ، فقط خواستم اگه میشه بازم محبت کنید و برا کسانی که نمیتونن به نرم افزار شما دسترسی داشته باشند ، همینجا بازم مگا داستان ها رو بزارید . اگه محبت کنید بازم مممنون میشم.

فرهاد...م....

سلام و درود بر شما استاد
ممنون از لطف بی دریغتون