نقاط عطف در تاریخ

مقدمه:

این داستان انگلیسی، در رابطه با اتفاقات خیلی کوچکی است که تغییرات بزرگی را در تاریخ بشریت رقم زده است. به عنوان مثال حتماً با آدولف هیتلر و جنایاتی که انجام داده است آشنایی دارید. اما آیا می‌دانستید که آدولف هیتلر، آدمی بسیار معمولی و علاقه‌مند به هنر بود که می‌خواست وارد دانشگاه هنر بشود. وی دو بار برای ثبت‌نام در دانشگاه هنر اقدام کرد اما هر دو بار به دلیل اینکه مسئولین دانشگاه معتقد بودند وی در هنر استعدادی ندارد، از پذیرش وی خودداری شد. چه می‌شد اگر مسئول دانشگاه یک دانشجوی بیشتر می‌پذیرفتند و هیتلر را به دانشگاه هنر راه می‌دادند؟ احتمال خیلی زیاد، سرنوشت دیگری برای هیتلر رقم می‌خورد و جنگ جهانی دوم، که پرخون‌ترین جنگ طول تاریخ بشریت است، شروع نمی‌شد. .
دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

نکته‌ی مهم: همین داستان، با امکانات خیلی زیادتری، در اپلیکیشن اندروید زبانشناس (پکیج مگا داستان) قرار داده شده است که می‌توانید در آنجا، آن را مطالعه بفرمایید.

آدولف هیتلر

آدولف هیتلر با وجود اینکه میتوانست یک دانشجوی هنر شود، در دانشگاه ثبت نام نشد و سرنوشت وی را به سمت دیکتاتوری مخوف برد.

ترجمه ی فارسی داستان نقاط عطف در تاریخ

گاهی اوقات کوچک‌ترین اتفاق‌ها می‌تواند تأثیرات خیلی بزرگی از خود بر جای گذارد. این اتفاق‌ها در تاریخ جهان، نقاط عطف و یا دوراهی حوادث مهم نامیده می‌شوند.

در اوایل قرن بیست، یک هنرمند جوان و مشتاق از شهر لینز کشور اتریش، بر سر یک دوراهی قرار گرفت. پدرش آرزو می‌کرد که پسرش دنباله‌رو راه او باشد و یک کارمند دولتی بشود؛ اما مرد جوان آرزوی بزرگ‌تری، آرزوی تبدیل‌شدن به یک هنرمند معروف را در سر می‌پروراند.

پس از درگذشت پدرش، او آزادی تمام برای انتخاب هر آنچه که آرزو داشت را به دست آورد. خیلی زود از مدرسه انصراف داد و به شهر وین که یکی از مراکز هنر و فرهنگ است، رفت. زندگی او با فراغ بال، با اندک ارثیه‌ای که از پدرش به او ارث رسیده بود، می‌گذشت. او شب‌ها تا دیروقت بیدار بود و روزها و شب‌هایش را به مطالعه، نقاشی و بازدید از موزه‌ها و اپراها اختصاص می‌داد.

او دو مرتبه تلاش کرد تا در یک مدرسه معتبر هنر نام‌نویسی کند ولی هر دو بار درخواست او رد شد. مسئولین مدرسه رد شدن او را  عدم رضایت بخشی نقاشی‌هایش و نداشتن استعداد نقاشی عنوان کردند. این رد شدن‌ها به‌سختی او را نامید و ویران کرده بود.

طولی نکشید که او فقیر و نیازمند شد. باوجوداینکه  از خانواده متوسطی به حساب می‌آمد اما ارثیه‌اش خیلی زود تمام شد و او تبدیل به یکی از فقیرترین اعضای جامعه گردید. او شب‌ها را در پناهگاه افراد بی‌خانمان، نیمکت‌های پارک و زیر پل‌ها سپری می‌کرد؛ اما او هنوز آرزوهای بزرگ، و حتی جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تری داشت. این شخص آدولف هیتلر بود.

همان‌طور که همه‌ی جهانیان می‌دانند، هیتلر تقریباً شش میلیون یهودی را در زمان هولوکاست به قتل رساند. اگر شما تلفات غیرنظامیان جنگ جهانی دوم در سراسر اروپا به علت قحطی و بیماری را، به این رقم اضافه کنید، به رقم بسیار بزرگ‌تری می‌رسید. برخی از تاریخ نویسان، هیتلر را مسئول کشته شدن ۱۷ میلیون غیرنظامی می‌دانند.

آیا از تمام این کشتارها و رنج‌ها می‌توانست جلوگیری شود؟ مردمی که آرزوی داشتن یک ماشین زمان فرضی را دارند، معمولاً برگشت به گذشته و ترور هیتلر جزو لیست کارهای مهمشان محسوب می‌شود.  اما شاید ترور این شخص با استفاده از ماشین زمان، تنها پاسخ ممکن نباشد. شاید متقاعد کردن شخص آزمون گیرنده در آکادمی هنر شهر وین، برای پذیرفتن یک دانش‌آموز بیشتر، می‌توانست همه‌چیز را تغییر دهد.

حتی مسئله کم‌ارزش‌تری از نامه‌ی رد شدن از مدرسه‌ی هنر، تکه‌ی کوچکی از یک نوارچسب، تاریخ را تغییر داد و باعث سرنگونی رئیس‌جمهور امریکا شد. در شب ۱۷ ام ماه ژوئن سال ۱۹۷۲، یکی از افراد گارد امنیتی در دفتر پیچیده‌ی واترگیت  که مقر حزب دموکرات بود، مشغول به انجام وظایفش بود.

در آن دوران حزب دموکرات مخالف حکومت جمهوری‌خواهان به سرپرستی ریچارد نیکسون بود. هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که فرانک ولیز که یک مأمور امنیتی پایین رتبه، که تنها دارای درامد ۸۰ دلار در هفته بود، بتواند رئیس‌جمهور را از کار برکنار کند. برخی از مردم، ولیز را به خاطر کاری که آن شب انجام داد قهرمان می‌خوانند. ولی خودش می‌گوید زمانی که آن نوارچسب را شناسایی کرد، تنها  مشغول انجام دادن وظیفه‌اش بوده است. آن نوارچسب، نواری بسیار کوچک بود که قفل را به نحوی می‌پوشاند که از قفل شدنش جلوگیری می‌کرد. ویلز نوارچسب را برداشت و حذف کرد و به انجام بقیه کارهایش مشغول شد. هنگامی‌که بعد از ۳۰ دقیقه به محل کارش برگشت، نوارچسب را دید که دوباره همان‌جا قرار دارد. دانست که اتفاقی در حال وقوع است. به‌سرعت با پلیس تماس گرفت و آن‌ها به‌محض رسیدن ۵ سارق را دستگیر کردند.

معلوم شد که این پنج نفر ارتباطاتی با کاخ سفید داشته‌اند. این اولین دستبرد آن‌ها از طرف حزب دموکرات نبود. دست برد دوم آن‌ها جدا از جمع‌آوری اطلاعات برای انتخاب دوباره نیکسون به ریاست جمهوری، دلیل دیگری نیز داشت و آن رفع معایب دستگاه استراق سمع نصب‌شده در دستبرد اول بود.

آن دوران زمان رواج حقه‌های کثیف و عملیات غیرقانونی به رهبری نیکسون و اطرافیانش بود. سارقان واترگیت توسط جی. جردن لیدی و هوارد هانت، که در یکی از اتاق‌های هتل واترگیت مشرف‌به خیابان اقامت داشتند، تحت نظر بودند.

لیدی و هانت از اعضای امنیتی واحد تحقیقاتی کاخ سفید، با نام مستعار لوله‌کش کاخ سفید، بودند. نام مستعار لوله‌کش از کلمه‌ی دو معنایی و دووجهی" نشت" در زبان انگلیسی گرفته شده است. نشت به معنای از دست رفتن ناگهانی مایعات در اثر سوراخ شدن لوله است که برای تعمیر آن  نیاز به لوله‌کش دارد. معنای کنایی نشت نیز افشاسازی اطلاعات محرمانه است. یک سال پیش از حمله به واترگیت، یک مقام دولتی به نام السبرگ با افشاسازی اطلاعات محرمانه، ثابت  کرد که آمریکا  به‌طور مخفیانه  جنگ در ویتنام  را گسترش داده تا حملات در لائوس و کامبوج افزایش یابند. وظیفه اولیه لوله‌کش بی‌اعتبار و بدنام کردن السبرگ بود. برای این منظور آن‌ها به دفتر روان‌پزشک او دستبرد زدند تا اطلاعات مخربی را در رابطه با او پیدا کنند.

هیچ‌کس یقیناً از چگونگی همکاری نیکسون در ترتیب دادن حمله به واترگیت و یا دفتر السبرگ اطلاع ندارد اما نیکسون برای سرپوش نهادن بر این اتفاقات نهایت تلاش خود را انجام کرد. نیکسون تلاش کرد تا اف.بی.ای را از ادامه‌ی تحقیقات منصرف سازد و به هر یک از سارقان یک‌میلیون دلار بابت حق‌السکوت پرداخت کرد. بزرگ‌ترین اشتباه نیکسون ضبط کردن همه‌ی مذاکراتش در دفتر کاخ سفید بر روی نوار بود. هنگامی‌که نوارها لو رفت سخنان نیکسون در رابطه با مبالغ پرداختی برای سرپوش نهادن بر روی اتفاقات، و خریدن زمان لازم، افشا شد.

نیکسون درنهایت با پیش‌بینی شرایط وخیم آینده، از سمتش استعفا داد. زیرا چیزی نمانده بود که از سمتش استیضاح شود. نیکسون دفترش را، بدون اینکه از نظر قانونی مورد پیگرد قرار گیرد، ترک کرد. هانت، لیدی و همه‌ی پنج سارق به حبس کوتاهی محکوم شدند. اما اعتماد مردم به حزب جمهوری‌خواه بسیار خدشه‌دار شد. ولیز نیز ۲٫۵ دلار در هفته افزایش حقوق گرفت اما درنهایت فقر و تنگدستی از دنیا رفت. از او به عنوان شخصی که با کشف نوارچسب، رئیس‌جمهور را سرنگون کرد، یاد می‌شود.

رئیس‌جمهور دیگری که با یک‌چیز جزئی و بدیهی زندگی‌اش متحول شد، رئیس‌جمهور پیشین، تئودور روزولت بود. روزولت رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۰۹ بود. قبل از ترک دفترش به یکی از دوستان نزدیکش به نام ویلیام تفت قول ریاست جمهوری آینده را داد. پس از ترک کاخ سفید، روزولت به تمام دنیا سفر کرد. هنگامی‌که بازگشت، از نحوه‌ی  مدیریت کشور توسط تفت بسیار مکدر شد. تصمیم گرفت تا سنت‌ها را زیر پا بگذارد و برای سومین بار برای اداره‌ی کشور اقدام کند.

این یک رقابت سه‌جانبه بسیار متفاوت بود که در یک‌طرف تفت جمهوری‌خواه، در طرف دیگر حزب دموکرات ویدو ویلسون و در طرف سوم روزولت و حزب ترقی‌خواه خودش بودند. حزب ترقی‌خواه بعد از صحبت روزولت مبنی بر" من حس می‌کنم که یک گوزن نر هستم"، به نام مستعار گوزن نر تغییر نام پیدا کرد. روزولت با نگه‌داشتن روندی یکنواخت در سراسر کشور به سخنرانی پرداخت. اغلب اوقات ۱۵ الی ۲۰ سخنرانی در روز داشت و از این بابت پرگو لقب گرفته بود. در یک ستاد در ۱۴ ام اکتبر سال۱۹۱۲، عادت به سخنرانی‌های بلند و بالا، جان او را نجات داد.

روزولت در حال ترک هتل گیلپتریک و سوارشدن به ماشین روبازش بود درحالی‌که اصلاً نمی‌دانست که در میان جمعیت  شخصی خود را برای کشتن وی، پنهان کرده بود. این شخص نامش اسکرنک بود. اسکرنک یک بیمار روانی و صاحب یک مشروب‌فروشی در شهر نیویورک بود. او ادعا می‌کرد که رئیس‌جمهور سابق میکنلی به خواب او رفته و از او خواسته تا روزولت را به قتل برساند. درست در زمانی که روزولت ایستاد و کلاهش را برداشت تا رو به هواداران تکان دهد، اسکرنک اسلحه‌اش را به سمت سر روزولت نشانه رفت. در همان لحظه، یکی از حاضران به بازوی اسکرنک ضربه‌ای وارد کرد و گلوله در وسط قفسه‌ی سینه‌ی روزولت اصابت کرد.

روزولت دستش را بر روی سینه‌اش گذاشت و خون را بر روی انگشتانش احساس کرد. سپس دستش را برای چک کردن خون در دهانش فروبرد. هنگامی‌که خونی در دهانش احساس نکرد مطمئن شد که گلوله به شش‌هایش اصابت نکرده است. اطرافیانش می‌خواستند تا او را به بیمارستان ببرند اما روزولت اصرار داشت تا او را به ستاد بعدی ببرند.

روزولت سخنرانی بعدی‌اش را با این جمله آغاز کرد:" دوستان، من از شما می‌خواهم تا جایی که ممکن است سکوت را رعایت فرمایید. من نمی‌دانم که آیا شما از تیر خوردن چند دقیقه قبل من، اطلاع دارید یا نه، اما بیشتر از این‌ها باید برای کشتن گوزن نر هزینه کرد." روزولت قبل از رفتن به بیمارستان ۵۵ دقیقه دیگر سخنرانی کرد.

گلوله به بدن روزولت اصابت کرده بود اما کم‌ترین آسیب را رسانده بود چراکه سرعت پرتاب گلوله ۵۰ درصد به خاطر جعبه‌ی عینک و دفترچه‌ی ۵۰ صفحه‌ای سخنرانی درازش، که وی در جیب بغلش داشت، کاهش‌یافته بود. سخنرانی طولانی او جانش را نجات داده بود.

برگی از سخنرانی ظولانی روزولت که ضربه ی شلیک تیر را آهسته تر نمود تا روزولت از ترور جان سالم به در ببرد.

برگی از سخنرانی ظولانی روزولت که ضربه ی شلیک تیر را آهسته تر نمود تا روزولت از ترور جان سالم به در ببرد.

بعدها روزولت بیان کرد که از اصابت گلوله شگفت‌زده نشده است. و اگر هم احیاناً زخمی که برداشته بود، خطرناک و کشنده می‌بود، دوست داشت که درحالی‌که چکمه‌هایش را پوشیده بود (در حال انجام‌وظیفه)، جان بدهد.

منبع این داستان: دوره ی Fast Fluency Formula ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

 

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

 

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

 

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

قسمت اول داستان:

 

قسمت دوم داستان:

 

قسمت سوم داستان:

 

قسمت چهارم داستان:

 

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

 

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، گذشته کامل را شروع کنید:

 

همان‌طور که به ضمایم پرسشی گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی استمراری به کار ببرید:

 

و درنهایت فایل صوتی زمان حال کامل را گوش بدهید:

 

گوش دادن به فایل صوتی بحث و بررسی

در این قسمت دو نفر در رابطه با داستان بالا به گفتگوی عادی می‌پردازند و آن را با یکدیگر مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. این گفتگو برای آشنایی هر چه بیشتر شما با زبان محاوره‌ای انگلیسی بسیار مناسب است:

 

آخرین فایل صوتی نیز در رابطه با لغات و اصطلاحات سخت و مهم فایل صوتی گفتگوی فوق است:

 

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

=======================

مگا داستان های قبلی:

مگا داستان اول: خانم غرق نشدنی

خانم غرق نشدنی

ویولت جسوپ، که به وی لقب خانم غرق نشدنی (Miss Unsinkable) داده بودند، در سه فاجعه ی بزرگ دریایی که شامل فاجعه ی کشتی تایتانیک می شد، حضور داشت و جان سالم به در برد.

مگا داستان دوم: قاعده ی ۱۰ هزار ساعت

موفقیت

چه چیزی از ما، آدم موفقی مانند بیل گیتس می‌سازد؟ تقریباً همه می‌دانند که داشتن استعداد و پشتکار، برای رسیدن به موفقیت، شرط‌هایی لازم و اساسی است. اما همه‌چیز به اینجا ختم نمی‌شود. زیرا دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، همیشه بر مبنای شایسته‌سالاری عمل نمی‌کند.

=======================

learn-english-ipad-iphone-nobg بسته‌ی آموزشی ۱۲ داستان واقعی

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: , .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند