مرد گرگی

مقدمه:

قبلاً در دو داستان مختلف (داستان اول و داستان دوم) در رابطه با دوستی بین انسان و حیوانات گفته بودیم. اما در این داستان فردی پا را فراتر نهاده و با حیوانات، آن‌هم گرگ‌ها، زندگی می‌کند. شوان الیس فردی است که برای تحقیقات روی گرگ‌ها و حفظ نسل آن‌ها، خود را شبیه به گرگ‌ها کرده تا بتواند با آن‌ها زندگی کند. این کار عجیب او باعث شده است که به وی لقب مرد گرگی بدهند. زندگی با گرگ‌ها باعث شده که وی قوی‌تر بشود و اطلاعات جالبی در رابطه با آن‌ها به دست بیاورد.

دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

نکته‌ی مهم: همین داستان، با امکانات خیلی زیادتری، در اپلیکیشن اندروید زبانشناس (پکیج داستان های واقعی) قرار داده شده است که می‌توانید در آنجا، آن را مطالعه بفرمایید.

مرد گرگی، برای مطالعه ی گرگ ها، با آنها زندگی می کند.

مرد گرگی، برای مطالعه ی گرگ ها، با آنها زندگی می کند.

مرد گرگی

شوان اِلیس را گاهی اوقات مرد گرگی می‌نامند. او موجود عجیبی نیست؛ او محقق حیوانات است و روی گرگ‌ها مطالعه می‌کند. شوان یک محقق معمولی نیست. برخی از مردم به خاطر روش‌های غیرعادی که این مرد برای کار با گرگ‌ها استفاده می‌کند، او را «مرد گرگی» می‌نامند. برخلاف بقیه محققانی که روی گرگ‌ها تحقیق می‌کنند، او تقریباً یک گرگ شده است.

گرگ‌ها حیواناتی بسیار قدرتمند و گاهی اوقات خطرناک هستند. آن‌ها به‌راحتی می‌توانند استخوان‌های یک انسان را خرد کرده و او را بکشند، اما شوان از آن‌ها نمی‌ترسد. تقریباً دو سال با خانواده‌ای از گرگ‌ها در انگلستان زندگی می‌کرد با آن‌ها می‌خوابید، غذا می‌خورد، بازی و شکار می‌کرد. بیست‌وچهار ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته را مثل گرگ‌ها زندگی می‌کرد. خانواده گرگ‌ها گله نامیده می‌شود. شوان نه‌تنها به یک گله گرگ ملحق شده بلکه رئیسشان ‌هم هست.

شوان در منطقه‌ای روستایی در انگلستان بزرگ شده است. حیوانات محلی دوستان او بودند. در سنین پائین زندگی، روباه‌های محلی را تماشا می‌کرد. در جوانی، یکی از اولین کارهایش در یک پارک حفاظت شده بود. آن مکان یک پارک معمولی نبود. آنجا جایی بود که حیوانات را برای شکارچیان نگهداری می کرند تا به آن‌ها شلیک کرده و بکشند. شوان عاشق حیوانات است. او نمی‌خواست آن‌ها بمیرند. او به آن‌ها غذا می‌داد و نقشه می‌کشید تا روباه‌ها را فراری دهد.

وقتی رئیسش از این مسئله خبردار شد او را اخراج کرد.

بعدها شوان به ارتش پیوست و سرباز شد. تجربه سربازی جسم و ذهن او را تقویت کرد. این کار، او را برای زندگی خشن گرگی آماده کرد. پس از ارتش به دنبال علاقه‌اش به حیوانات وحشی رفت و محقق گرگ‌ها شد. ابتدا از سرخپوستان درباره زندگی گرگ‌ها یاد گرفت. آن‌ها گرگ‌ها را مطالعه می‌کردند و برایشان احترام قائل بودند. شوان هفت سال را با سرخپوستان و به آموختن درباره‌ی گرگ‌ها، و نحوه برقراری ارتباطشان گذراند.

پس از ترک آمریکا به خانه‌اش در انگلستان برگشت تا کار روی گرگ‌ها را در یک پارک حیات‌وحش شروع کند. در این پارک، یکی از گرگ‌ها سه توله داشت. گرگ مادر به دلیلی نامعلوم این توله‌ها را از خود می‌راند. این فرصتی برای شوان بود تا تحقیق منحصربه‌فردی روی حیوانات آغاز کند. شوان مادر و برادر و معلم و رئیس آن توله‌ها شد.

بچه گرگ ها

بچه گرگ ها

او ابتدا به آن‌ها یاد داد چطور مثل گرگ‌ها حرف بزنند. گرگ‌ها برای برقراری ارتباط از صداهای مختلف زیادی استفاده می‌کنند.

شوان اطلاعاتش درباره زبان گرگ‌ها را از سرخپوست‌ها یاد گرفته بود.

بعضی از صداهای گرگ‌ها دفاعی هستند. این صدا به دور نگه‌داشتن گله‌های دیگر گرگ‌ها و درگیری بر سر غذا کمک می‌کند. بعضی از صداهای آن‌ها برای جمع‌کردن گله در یکجا به کار می‌روند.

هر گرگ صدای مکان‌یابی منحصربه‌فردی مثل یک اسم برای خودش دارد. وقتی گله گرگ‌ها این صدا را می‌شنوند می‌فهمند که برادر یا خواهرشان کجاست.

گرگ در حال برقراری ارتباط

گرگ در حال برقراری ارتباط

شوان، ‌همچنین شکار کردن و غذا خوردن را نیز به توله‌ها یاد داد. شاید این خطرناک‌ترین بخش کار شوان بود. شوان رئیس است پس اول‌ازهمه، و بهترین قسمت شکار، یعنی قلب و کبد را می‌خورد. هضم کبد خام برای انسان دشوار است اما شوان باید آن را بخورد وگرنه گرگ‌ها به او به‌عنوان رئیسشان احترام نمی‌گذارند. گاهی اوقات شوان کبد را پنهان از آن‌ها کمی می‌پزد و آن را قبل از خوردن درون لاشه گوزن قرار می‌دهد. این کار خیلی سخت است چراکه گرگ‌ها حس بویای بسیار قوی دارند. اگر شوان کبد را زیاد بپزد گرگ‌ها خواهند فهمید که کبد خام نیست. اگر آن‌ها بدانند که او گوشت خام نمی‌خورد، به‌عنوان رهبر گرگ‌ها برایش احترام قائل نمی‌شوند. وقتی شوان مشغول خوردن است او را امتحان می‌کنند. آن‌ها دندان‌هایشان را نشان می‌دهند و صداهای ترسناکی برایش ایجاد می‌کنند. هرلحظه می‌توانند به او حمله کنند او باید از غذایش دفاع کند و نشان دهد که هیچ ترسی از آن‌ها ندارد. وقتی شوان مشغول غذا خوردن است درست مثل یک حیوان می‌شود.

او با دست‌هایش گوزن خونین را می‌درد و بیشتر گوشت خام می‌خورد. غرش می‌کند و دندان‌هایش را بر هم می‌ساید  تا بقیه گرگ‌ها را دور نگه دارد. شوان واقعاً رئیس گله گرگ‌ها است. پس‌ازاینکه او دست از خوردن کشید، به بقیه اجازه خوردن می‌دهد.

wolf-eating

خشونت در گله‌های گرگ‌ها رایج است و گرگ‌ها بارها شوان را گاز گرفته‌اند. چند بار اول به بیمارستان رفت و جراحت‌هایش را بخیه زدند. گرگ‌ها همیشه بخیه‌ها را پاره می‌کردند و زخم‌هایش را می‌لیسیدند. آن‌ها نمی‌خواستند شوان را زخمی کنند. آن‌ها می‌خواستند مراقب او باشند. شوان بعدها یاد گرفت که بزاق گرگ‌ها اثری شفابخش دارد که خوب شدن زخم‌ها را تسریع می‌کند. شوان باور دارد که زندگی خشن همراه گرگ‌ها در طبیعت، خوردن گوشت خام، و اثر شفابخش بزاق گرگ‌ها او را قوی‌تر کرده است.

wolf-fight

خشونت بین گرگها بسیار رایج است.

شوان به مراقبت از گله گرگ خود در انگلستان و تحقیق غیرعادی‌اش درباره زندگی آن‌ها ادامه می‌دهد. در بسیاری از کشورها ازجمله انگلستان گرگ‌های وحشی کاملاً به دست انسان‌ها از بین رفته‌اند. در جاهای دیگر جهان آن‌ها درخطر از بین رفتن هستند. شوان عمیقاً به حیوانات وحشی احترام می‌گذارد و هدف اصلی‌اش حفاظت از آن‌ها است. او به موفقیت‌هایی هم دست یافته است.

تحقیق او درباره زبان گرگ‌ها برخی از کشاورزان را از کشتن گرگ‌های وحشی در لهستان بازداشته است. او امیدوار است به مطالعه ادامه دهد و از دانشش برای کمک به زندگی مسالمت‌آمیز و دوستانه انسان‌ها و گرگ‌های وحشی در همه جای دنیا استفاده کند.

منبع این داستان: مجموعه ی True Stories ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت یک فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، زمان حال استمراری را شروع کنید:

همان‌طور که به زمان حال استمراری گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی استمراری به کار ببرید:

و درنهایت فایل صوتی زمان حال کامل را گوش بدهید:

درس‌های شتاب‌دهنده‌ی تسلط

درس‌های شتاب‌دهنده‌ی تسلط تقریباً شبیه قسمت فایل مکالمه است. در اینجا نیز سعی کنید بدون فکر کردن به سؤالات پاسخ دهید. اگر زیاد فکر می‌کنید، از اول فایل مکالمه را دوباره گوش دهید. هر وقت اعتمادبه‌نفستان بیشتر شد دوباره به همین درس‌های شتاب‌دهنده برگردید و آن‌ها را تمرین کنید.

شتاب‌دهنده‌ی تسلط A:

شتاب‌دهنده‌ی تسلط B:

شتاب‌دهنده‌ی تسلط C:

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

مگا داستان های قبلی زبانشناس:

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند