آزار و اذیت جنسی زنان و خشونت علیه آن‌ها مسئله‌ای جهانی است. در داستان پانزدهم گفتیم که از هر سه زن تقریباً یکی از آن‌ها مورد خشونت قرار گرفته است. در این داستان نیز به این موضوع می‌پردازیم که چقدر زندگی کردن به‌عنوان یک زن می‌تواند ترسناک باشد. برای اینکه این موضوع روشن شود، در مصر، قیافه‌ی مردی را شبیه به زنان درآوردند و به وی گفتند که در خیابان‌های مصر قدم بزند تا اتفاقاتی که برای زن‌ها در خیابان‌های شهر قاهره میفتد را تجربه کند. برای این کار عمداً از یک مرد استفاده شد تا مردان اندکی از آزارهایی که خودشان نسبت به زنان ایجاد می‌کنند را لمس کند. در پایان این کار، این مرد گفت که واقعاً این تجربه برای وی ترسناک بوده و اصلاً نمی‌تواند متصور باشد که هرروز مثل یک زن در جامعه زندگی کند. در ایران خودمان وضعیت چطور است؟ راهکارهای خلاصی جامعه از این گرفتاری چیست؟

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی یا تصویری ببینید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان با سرعت نرمال:

دانلود فایل صوتی

متن انگلیسی فایل صوتی فوق در انتهای همین نوشته قرار دارد.

 آزار و اذیت و خشونت های جنسی علیه زنان، هنوز هم مسئله‌ی خیلی مهمی در دنیای امروز است.

آزار و اذیت جنسی در سراسر جهان

در نگاه اول، همه‌چیز عادی به نظر میرسد. سیسا ساعت 6 برای کار کردن از خانه بیرون میزند درحالیکه شلوار محلی مردانه پوشیده است و آماده‌ی واکس زدن کفش‌ها و یا آجر گذاری است. اما اکثر افراد محل میدانند که سیسا رازی را درون خود پنهان دارد. علیرغم لباس مردانه و سر تراشیده، او در حقیقت یک زن است. او برای مدت 4 دهه قیافه‌ی خود را شبیه مردان درآورده است تا بتواند در کنار آن‌ها کار کند.

سیسا برای شش ماه حامله بود که همسرش، نان‌آور خانواده، مریض شد و مرد. در آن زمان، کار کردن زن در جامعه‌ی مصر تابو بود و اصلاً چنین چیزی شنیده نشده بود. تعداد اندکی از زنان هم که کار میکردند معمولاً تحت آزار و اذیت شدید جنسی و تبعیض بودند. به‌جای این، از زنانی مثل سیسا که شوهرشان مرده است انتظار میرفت که دوباره ازدواج کنند.

برادران سیسا به‌طور مداوم برای وی خواستگاران جدید میآوردند. اما وی میگفت که ترجیح میدهد که خاک بخورد تا اینکه همسری دیگر اختیار کند. بنابراین 40 روز بعد از مرگ شوهرش، وی موهای سرش را تراشید، تعدادی لباس مردانه پیدا کرد و تصمیم گرفت که زین پس مثل مردها زندگی کند. وی برای مدت 43 سال به همین صورت زندگی کرده است و میگوید که در لباسی مردانه خواهد مرد.

خیلی از ما ممکن است با خود فکر کنیم که در آن زمان زندگی زنان چقدر سخت میتوانست باشد؟ امروز چطور؟

یک بازیگر مرد 24 ساله‌ی مصری به نام ولید حماد میخواست که پاسخ همین سؤال را بیابد. زن بودن در بیرون از خانه در پایتخت مصر، قاهره چگونه میتواند باشد؟ آیا واقعاً مصر، همان‌طور که بسیاری از فعالان اجتماعی ادعا میکنند با یک اپیدمی از آزار و اذیت جنسی مواجه است؟

وی قبل از اینکه به خیابان‌ها برود، به مدت 4 ساعت مورد آرایش زنانه قرار گرفت تا به‌صورت زن‌ها دربیاید، ابروانش را اصلاح کرد، موهای دستش را تراشید، کلاه‌گیسی روی سرش گذاشت و همانند زنان لباس پوشید. وی همچنین یک دوربین مخفی همراه خود داشت تا تجربه‌اش را مستندسازی نماید (فیلم مربوطه را از اینجا ببینید.).

ولید میگوید که پس از چند دقیقه که به پیاده‌روهای اطراف خیابان قدم گذاشت، احساس میکرد که زیر یک میکروسکوپ قرار گرفته است. مردها به وی زل میزدند و برای مسائل جنسی به وی نزدیک میشدند و در قبال رابطه‌ی جنسی به وی پیشنهاد مالی میدادند. مسائل وقتیکه مردی به مدت 45 دقیقه وی را تعقیب میکرد، حتی پیچیده‌تر و خطرناک‌تر نیز شد! آن مرد دست ولید را گرفت و ملتمسانه از وی تقاضای شماره‌ی تلفنش را میکرد و اصرار داشت که با وی ملاقاتی داشته باشد.

 آزار و اذیت زنان تنها محدود به یک شهر و یک کشور نیست و در همه جای دنیا وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، خانمی در نیویورک از خود فیلمی به طور مخفیانه، در حال پرسه زدن در شهر، گرفته است که در آن نزدیک به صد بار مورد آزار اذیت جنسی قرار گرفته است.

ولید تأیید میکند که واقعاً ترسیده بود. و میگوید که نمیتواند تصور کند که زندگیاش هرروز مثل آن، مانند آنچه خیلی از زنانی که سراسر دنیا تجربه میکنند، بگذرد.

آزار و اذیت جنسی چیزی نیست که تنها مختص مصر باشد. در ویدئوی دیگری در شهر نیویورک آمریکا، زنی فیلمی از خود گرفته است که در آن وی به‌اندازه‌ی 100 بار، در یک روز که در خیابان‌های نیویورک قدم میزد مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است.

در آمریکا و مصر، این‌چنین آزار و اذیت‌های جنسی معمولاً خیلی زیاد رخ میدهد. در کشور ما این موضوع چطور است؟

مطالب تکمیلی:

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

دانلود فایل صوتی

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

دانلود فایل صوتی

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

دانلود فایل صوتی

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود پی دی اف

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

منبع داستان: وبسایت DeepEnglish.com
زبانشناس تنها دارنده مجوز استفاده و نشر محصولات deepenglish در ایران است.

اشتراک در بخش داستان

نکته‌ی مهم:

با ثبت‌نام در خبرنامه‌ی ایمیلی زیر، هروقت داستان جدیدی به وبسایت زبانشناس اضافه شد، از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

متن انگلیسی داستان:

Sexual Harassment Around The World

At first glance, everything seems ordinary. Sisa leaves for work at 6 am, wearing traditional men’s pants, ready to spend the day shining shoes or laying bricks. But most people in the neighborhood know that Sisa has a secret. Despite the men’s clothing and shaved head, she is actually a woman. She’s spent more than four decades posing as a man so that she could work alongside them.

Sisa was six months pregnant when her husband, the family’s sole breadwinner, fell ill and passed away. At this time, it was taboo and basically unheard of for Egyptian women to work. The few who did work often faced intense sexual **harassment **and discrimination. Instead, they were expected to remarry.Sisa’s brothers constantly brought her new suitors. But she said that she’d “rather eat dirt” than find a new husband. So forty days after her husband’s death, she shaved her head, found men’s garments, and committed to living her life as a man. She’s lived this way for 43 years, and continues to do so today, saying she’ll die in men’s clothes.

Many of us might be thinking, how hard would it have been to live as a woman back then? What about today?

A 24-year-old male Egyptian actor, Waleed Hammad, wanted to know the same thing. What is it like to be a woman out in public in Cairo, Egypt? Is Egypt really facing an “epidemic of sexual harassment” like many **activists **claim?

He underwent four hours of make-up, plucked his eyebrows, shaved his arms, wore a wig and dressed as a woman before hitting the streets. He also wore a hidden camera to document his experience. What he recorded was shocking.

Within minutes of stepping onto the sidewalk, Waleed said he felt like he was under a microscope. Men stared at him, made sexual advances and offered him money for sex. Things took a dangerous turn when one man followed Waleed for more than 45 minutes, grabbing his arm, begging for his phone number, and insisting on taking him on a date.

Waleed admits that he was scared, and says he can’t imagine living his life like that every single day, like so many women around the world.Sexual harassment isn’t an issue unique to Egypt. In another video from New York City, a woman recorded herself being harassed more than 100 times as she spent the day walking around the city.

In the US and Egypt, this kind of sexual harassment happens all too often. What about in your country?

داستان‌های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما بالا بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح مبتدی را بخوانید:

داستان‌های کوتاه:

نوشته شده در دسته‌ی: داستان