کمرویی و ترس بزرگ‌ترین موانع مکالمه زبان انگلیسی

چرا این‌قدر در زبان انگلیسی احساس کمرویی و ترس داریم؟

این سؤال خیلی خیلی رایج است و دلایل فراوانی می‌تواند داشته باشد. بنابراین بنده می‌خواهم مهم‌ترین عاملی که در کمرویی و افسردگی، هنگام شنیدن و مکالمه زبان انگلیسی، دخیل است را برای شما باز کنم.

چرا هنگام مواجه شدن با زبان انگلیسی اینقدر احساس ترس و کمرویی میکنیم؟

مشکل مدارس در آموزش زبان انگلیسی

این موضوع بیشتر به روشی که شما با آن زبان انگلیسی را در مدارس یاد گرفته‌اید بازمی‌گردد. مشکل آموزشگاه‌ها این است که آن‌ها به شما یاد داده‌اند که نگران اشتباهاتتان باشید. در آموزشگاه‌ها شما همچون یک دانش‌آموز یاد می‌گیرید که اشتباهات پیامدهای بدی در پی دارد. اگر تمرین‌ها را درست حل نکنید آموزگار به شما خرده می‌گیرید. اگر نمره‌ی خوبی در آزمون کسب نکنید که از آن بدتر است. از تذکر شفاهی و کتبی آموزگار و مدیران آموزشی گرفته تا فراخواندن خانواده‌ی دانش‌آموز به آموزشگاه، این‌ها جزو کمترین برخوردهایی است که برای اشتباهاتتان با شما در آموزشگاه صورت گرفته است. این مشکلات تنها ویژه‌ی زبان انگلیسی نیست و مشکلی است که برای همه‌ی درس‌ها وجود دارد و شاید برای همین است که کمتر کسانی را می‌یابیم که تنها از راه درس خواندن موفقیت‌های بزرگ را کسب کرده باشند. چون همه‌ی ما به آموزشگاه می‌رویم و در آموزشگاه یاد گرفته‌ایم که از اشتباهات بترسیم.

دانش‌آموزان در مدارس یاد می‌گیرند که همیشه نگران اشتباهاتشان باشند

ولی این موضوع به‌طور آشکار در یادگیری زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها وجود دارد. بی‌گمان این موقعیت برای شما بارها روی داده است که آموزگار زبان انگلیسی از شما سؤالی پرسیده باشد و شما پاسخی اشتباه داده باشید. بیشتر آموزگاران در این‌جور شرایط اشتباه شما را در برابر همه‌ی دانش‌آموزان تصحیح می‌کند که اصلاً رویداد خوشایندی نیست. اگر یادتان مانده باشد شاید این یکی از بدترین ترس‌هایی بوده که شما در کلاس زبان انگلیسی تجربه داشته‌اید. ترس از اشتباه. ترس از اینکه در برابر یک جمع اشتباه بکنید و بدتر از آن اشتباه شما را به همه اعلام کنند. بنده خود یادم می‌آید که همیشه گوشه‌گیر بودم که مبادا آموزگار از من سؤالی بپرسد. اگر شما هم این‌چنین بودید بی‌گمان کلاس‌های زبان انگلیسی برایتان ترسناک و خسته‌کننده بوده است.

مرتبط ساختن مشکل آموزشگاه‌ها و زبان انگلیسی

در طول زمان در هنگامی‌که شما بدین صورت زبان انگلیسی را میاموزید(یعنی با ترس و دلهره)، شما به‌طور ناخودآگاه آن احساس ترس و کمرویی را زبان انگلیسی مرتبط می‌سازید (نه روش آموزشی). بنابراین همین‌که می‌شنوید که کسی به زبان انگلیسی صحبت می‌کند یا بدتر از آن در موقعیتی قرار می‌گیرید که بایستی به زبان انگلیسی گفتگو کنید، ناگهان آن احساس ترس و کمرویی شما را به‌طور کامل فرامی‌گیرد. و این موضوع مشکل بسیار رایجی بین همه‌ی زبان‌آموزان است.

چگونه بر کمرویی به‌عنوان بزرگ‌ترین مانع مکالمه زبان انگلیسی غلبه کنیم؟

طبیعتاً نخستین کاری که بایستی انجام دهید این است که اگر هنوز هم به یادگیری آموزشگاهی ادامه می‌دهید آن را قطع کنید. حتی آموزشگاه‌های خصوصی نیز اکنون کارایی لازم را در آموزش زبان انگلیسی ندارند. اکنون فناوری و ابزارهای ارتباطی آن‌گونه‌ای پیشرفت داشته است که بتوانید بدون رفتن به کلاس به‌صورت آزادانه و مستقل زبان انگلیسی را بیاموزید.

دومین کاری که انجام می‌دهید این است که نکته‌های زیر را برای چیره شدن بر کمرویی و ترس در نظر داشته باشید.

مکالمه زبان انگلیسی به صورت قدرتمندانه و توجه به فیزیک بدنی

در نوشتار پیشین با نام انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی اشاره کردم که داد زدن (قدرتمندانه سخن گفتن) تاثیر شگرفی بر خودباوری شما می‌گذارد. بهترین جا برای رها کردن صدا در دل طبیعت است. اگر مانند بنده اهل کوهنوردی، جنگل نوردی و طبیعت‌گردی هستید این روش بسیار به شما کمک می‌کند که خودباوری خود را در گفتگو به زبان انگلیسی بالا ببرید. اگر در خانه‌ی خود هستید می‌توانید تااندازه‌ای که دردسری برای همسایگان ایجاد نشود با خود بلند و باقدرت گفتگو کنید. هنگامی‌که می‌خواهید قدرتمندانه صحبت بکنید بایستی به فیزیک بدنی خود نیز اهمیت زیادی بدهید. برای این کار نخستین و ساده‌ترین کار ممکن این است که سر خود را بالا، سینه‌ی خود را جلو و شانه‌های خود را به سمت پشت ببرید. یاد بگیرید که تنها در این حالت به انگلیسی صحبت کنید. حالت فیزیکی تاثیر شگرفی بر حالات روانی شما دارد و در این حالت احساس خودباوری شما دوچندان می‌شود. یاد بگیرید که هرگاه به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید خنده‌ای بر لبانتان باشد. این کارها ابزارهای بسیار ساده اما قدرتمندی است که عادت‌های کمرویی و ترس شما را می‌شکند. البته این یک مقداری زمان می‌برد و بایستی صبر داشته باشید ولی آرام آرام ذهن شما یاد می‌گیرد که در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی احساس قدرت کنید.

فیزیک بدنی مناسب در هنگام یادگیری زبان انگلیسی خودباوری شما را افزایش می‌دهد.

بدترین حالت ممکن

اگر اشتباهی در مکالمه به زبان انگلیسی داشته باشید، بدترین پیش آمدی که شاید برای شما رخ بدهد چیست؟ هیچ! گروهی شاید به شما بخندند ولی چه اهمیتی دارد؟ اگر کسی درک درست‌وحسابی داشته باشد این موضوع را به‌خوبی متوجه می‌شود که هنگامی‌که درگیر یادگرفتن زبان تازه‌ای هستید، اشتباهات کاملاً رایج است.

اگر اشتباهی در زبان انگلیسی داشته باشید در بدترین حالت ممکن گروهی ممکن است به شما بخندد. چه اهمیتی دارد!

خشکاندن ریشه‌ی بنیادی کمرویی

چرا اصلاً شما کمرو هستید؟ آیا برای این نیست که به داوری‌های دیگران در رابطه با خودتان بسیار توجه دارید؟ این نه‌تنها به زبان انگلیسی بالاتر از آن به همه‌ی جنبه‌های زندگی شما نیز مرتبط است. کمتر به داوری‌های مردم در رابطه با خودتان فکر کنید. اگر خیلی احساس بی‌پروایی می‌کنید پیشنهاد خوبی برای شما دارم. هنگام یادگیری زبان انگلیسی سعی کنید که دیوانه‌بازی دربیاورید. بالا و پایین بپرید، داد بزنید، بخندید شکلک دربیاورید و درعین‌حال سعی کنید که اهمیتی برای داوری‌های دیگران قائل نشوید. البته بایستی توجه بفرمایید که این کارها را در جای مناسب خود مانند پارک که محلی برای تفریح و شادی است انجام دهید تا دردسری برای دیگران ایجاد نشود. اگر بی‌پروایی‌تان کمتر است نیز می‌توانید در محلی خلوت مانند کوه و یا طبیعت این کارها را تمرین کنید.

اشکالی ندارد که گاهی در هنگام یادگیری زبان انگلیسی به کودک درون خود مراجعه کرده و سرمستانه بالا و پایین بپرید!

آیا شما نیز کمرو هستید؟ به بنده بگویید که چگونه به کمرویی و ترس غلبه کرده‌اید. اگر هم هنوز نتوانسته‌اید بر این احساس غلبه کنید بفرمایید که چه تأثیراتی بر یادگیری زبان انگلیسی‌تان گذاشته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.