بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است. اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. در این نوشته می‌خواهم برای شما ثابت کنم که به جای خواندن کتاب های آموزش زبان انگلیسی مرسوم، بیشتر به مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب غیر درسی بپردازید. ازلحاظ علمی و تجربی، ثابت شده است که خواندن کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر کتاب‌های جذاب، خیلی بیشتر و بهتر از کتاب‌های آموزش زبان و گرامر انگلیسی، می‌تواند به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شما کمک بکند.

تجربیات شخصی به ما چه میگوید

هریک از ما تجربه‌ی تلخی را با یک یا چند کتاب آموزش زبان انگلیسی داشته‌ایم. بنده خود چندین مجموعه کتاب برای آموزش گرامر مانند کتاب English grammar in use، چندین مجموعه کتاب برای لغت مانند کتاب ۵۰۴ و ده‌ها کتاب آموزشی دیگر را در این زمینه در طول زمان، برای یادگیری زبان انگلیسی خریده‌ام. ولی خواندن هیچ‌کدام از این کتاب‌های آموزشی، برای بنده موفقیت‌آمیز نبود. بعضی‌هایشان آن‌قدر کسل‌کننده بودند که پس از خواندن چند برگه از آن خسته می‌شدم و خواندن آن را کنار می‌گذاشتم و به کتاب بعدی مراجعه می‌کردم. بعضی‌ها را نیز (مثل کتاب ۵۰۴ لغت) چندین و چند بار مطالعه کردم اما هیچ‌وقت نتوانستم از اکثر مطالب ارائه‌شده در آن کتاب استفاده‌ی مناسبی بکنم (داستان بنده با لغات ۵۰۴ را در این نوشته بخوانید). کم‌کم داشتم مثل شما به این نتیجه می‌رسیدم که مشکل از بنده است که نمی‌توانم زبان انگلیسی را درست بفهمم و روی کتاب‌های آموزشی تمرکز کافی داشته باشم. اما آیا واقعا این نتیجه گیری درست است؟

واقع‌گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم، بخش قابل‌توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب، بر عهده‌ی خود کتاب است (نه خواننده). بنابراین، اگر کتاب‌های آموزشی نمی‌توانند نظر ما را جلب کند، مشکل از کتاب آموزشی است!

برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود، نظر شما را به این سؤال جلب می‌کنم: وقتی کتابی می‌خریم، چه درسی و چه غیر درسی، چقدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم؟ مشاهدات تجربی روی احتمال رسیدن خواننده به فصل‌های مختلف کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های آموزشی به طرز قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دیگر کتاب‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، پس از خریدن یک کتاب درسی، نزدیک به ۳۰ درصد افراد حتی شروع به خواندن آن نمی‌کنند. درنهایت نیز کمتر از ۲۰ درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند. درحالی‌که این اعداد برای کتاب‌های غیر درسی، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ ‌درصد است.

کمتر از بیست درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند.

بنابراین اگر بتوانیم که زبان انگلیسی را با کتاب‌هایی غیر از کتاب آموزشی یاد بگیریم (که می‌توانیم) چه دلیلی دارد که اصلا به کتاب آموزشی تکیه کنیم؟

تحقیقات علمی به ما چه می‌گوید؟

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی دو گروه از زبان آموزان انجام شد، نتایج بسیار جالبی به دست آمد. هر دو گروه به مدت شش ماه، به‌طور میانگین روزی ۲ ساعت را به خواندن زبان انگلیسی اختصاص می‌دادند. گروه اول فقط کتاب‌های داستان و غیردرسی می‌خواندند؛ درحالی‌که گروه دوم در این دو ساعت تنها به خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی مرسوم می‌پرداختند. در پایان این شش ماه، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد. همچنین، چند شاخص مهم مشترک این دو گروه موردبررسی قرار گرفت که نتایج آن به‌طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌شود.

اینفوگرافیک مقایسه‌ی عملکرد خواندن کتاب داستان و غیر درسی در مقابل کتاب آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که در اینفوگرافیک فوق مشاهده می‌شود، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به مطالعه‌ی کتاب داستان و کتاب‌های غیردرسی می‌پرداختند، در آزمون تافل به‌طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتاب‌های درسی خوانده بودند، عمل کردند. همچنین گروه اول در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی معمولاً اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی، به کار می‌بستند؛ و در کل، ازیادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از گروه دیگر لذت برده بودند.

نظریات پروفسور کرشن

آقای پروفسور “استفان کرشن”، که یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان حال حاضر دنیا است، یک سخنرانی در رابطه با یادگیری زبان با استفاده از کتب غیر درسی داشته است؛ که ویدئوی آن را در زیر می‌بینید. در این ویدئو، ایشان تایید می‌کند که خواندن کتاب‌های جذاب غیر درسی، برای یادگیری زبان انگلیسی، خیلی بهتر از خواندن کتب آموزشی است. باوجوداینکه این ویدئو نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد اما دیدن آن واقعاً خالی از لطف نیست.

ویدئوی پروفسور کرشن در رابطه با قدرت خواندن (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

آقای کرشن در این ویدئو می‌گوید:

مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره‌ی لغات است. منبع اصلی توانایی ما در به‌کارگیری ساختارهای پیچیده‌ی گرامری است. منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه‌ی صحیح است. و منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون است.

وی همچنین به تحقیقی اشاره می‌کند که روی دانش آموزان جزیره‌ی فیجی انجام شده است. این تحقیق که در اینجا قابل‌مشاهده است، روی دو گروه از زبان آموزان انجام شده است که گروه اول به سبک معمولی و با کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، این زبان را یاد می‌گرفتند. اما گروه دوم با استفاده از کتاب‌های داستان به یادگیری زبان انگلیسی می‌پرداختند. این تحقیق نشان داده است که پس از هشت ماه، مهارت‌های زبان انگلیسی گروه دوم با سرعتی بیشتر از دو برابر معمول تقویت شده است. این سرعت، بعد از دو سال حتی بیشتر نیز شده است.

نکته‌ی بسیار جالب این تحقیق اینجاست که گروه اول به‌طور مستقیم گرامر زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند. اما نتایج امتحانات نشان می‌داد که گروه دوم، که هیچ گرامری آموزش ندیده بودند و تنها کتاب‌های داستان خوانده بودند، در به‌کارگیری صحیح گرامر خیلی بهتر از گروه اول عمل می‌کردند.

البته تنها همین تحقیق نیست که این موضوع را اثبات می‌کند. بلکه تحقیقات دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام‌شده و نتایجی مشابه به‌دست‌آمده است.

آقای کرشن در تأیید نتایج فوق می‌گوید:

وقتی‌که شما به‌صورت داوطلبانه کتاب‌های جذاب می‌خوانید، دانش شما (مهارت‌های خواندن، گرامر و …) به‌صورت ناخودآگاه فراگرفته و جذب می‌شود. این دانش به‌طور عمیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و در نهایت، جزئی از وجود شما می‌گردد.

نظر بزرگان در تأیید این تحقیقات علمی

تنها تحقیقات علمی نیست که ثابت می‌کند مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب، روشی بهتر برای یادگیری زبان انگلیسی است؛ بلکه نظر بزرگانی که زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند نیز به همین موضوع اشاره می‌کند. ازنظر بنده دیدگاه این افراد بزرگ باوجوداینکه دلیل علمی محسوب نمی‌شود اما کاملاً قانع‌کننده است. زیرا باوجوداینکه دیدگاه فردی شاید زیاد دلیل مستحکمی نباشد اما وقتی افراد زیاد و زیادتری یک الگو را بیان می‌کنند، احتمالاً آن الگو درست باشد.

به‌عنوان‌مثال آقای دزموند توتو برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در این رابطه گفته است:

یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او، برخلاف اصول آموزشی مرسوم، به من اجازه داد که کتاب‌های کمدی بخوانم. بنده فکر می‌کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه‌ی من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود.

و یا آقای ریچارد رایت نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی می‌گوید که:

من می‌خواستم بنویسم اما حتی با زبان انگلیسی آشنا نبودم. کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی زیادی خریدم اما همگی کسل‌کننده بودند. بنده این موضوع را دریافتم که با خواندن کتاب‌های رمان، درک بهتری از زبان انگلیسی پیدا می‌کردم که با کتاب‌های گرامر نمی‌توانستم.

مشکل کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

تا اینجای نوشته متوجه شدیم که تحقیقات علمی، زبانشناسان مشهور، و دیگر افراد معتبر، می‌گویند که برای یادگیری زبان، بهتر است که کتاب‌های غیر درسی بخوانیم. اما کتب درسی آموزش زبان انگلیسی چه مشکلی دارند که نتیجه‌ی خوبی در یادگیری ما ایجاد نمی‌کنند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، ملال‌آور هستند

چه کسی از خواندن کتاب‌های درسی لذت می‌برد؟ در رابطه با هر موضوعی که باشد. انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و …. همه‌ی کتاب‌های درسی کسل‌کننده هستند! کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به‌ویژه نسبت به دیگر کتاب‌های درسی، خسته‌کننده‌تر و ملال‌آورتر هستند. این کتاب‌ها اگر هیچ مشکل دیگری نداشته باشند همه‌ی ما دست‌کم سر این موضوع توافق داریم. این کتاب‌ها پر هستند از:

 • توضیحات گرامری بزرگ و دراز
 • گفتگوهای ساختگی که در واقعیت، کمتر دیده می‌شوند
 • تمرین‌ها و فعالیت‌های خسته‌کننده و زمان‌گیر

جالب اینجاست که برخی از این کتاب‌ها پر از عکس‌های براق و زیبا با آدم‌هایی در حال لبخند زدن هستند، که شما کمتر احساس خستگی کنید! ای‌کاش مشکل کتاب‌های درسی آموزش زبان انگلیسی به کسل‌کننده بودنشان پایان می‌یافت ولی این پایان داستان نیست.

اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

به‌کارگیری روش‌های قدیمی و ناکارآمد آموزش زبان انگلیسی

بیشتر تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر گرامر است. یعنی در هر درس، گرامر جدیدی آموزش داده می‌شود. درحالی‌که خیلی از قواعد گرامری قبلی هنوز در ذهن تثبیت نشده است. در حقیقت خیلی‌ها پس از چندین و چند سال از روزی که برای اولین بار حال ساده‌ی انگلیسی را یاد گرفته‌اند، هنوز در به‌کارگیری صحیح آن مشکل‌دارند. بااین‌وجود به یادگیری قواعد گرامری جدید ادامه می‌دهند. در نوشته‌های پیشین توضیح دادم که چرا این روش درست نیست. نادرست بودن پافشاری بر گرامر زبان انگلیسی به‌طورکلی به این برمی‌گردد که گرامر زبان انگلیسی بایستی در ناخودآگاهمان نقش ببندد تا بتوانیم از آن به‌درستی در مکالمه استفاده کنیم. نخست اینکه این فرایند به زمان فراوانی نیاز دارد زیرا عادت‌های فکری ‌مان بایستی تغییر کند. دوم آنکه این فرایند مانند یادگرفتن فیزیک و ریاضی نیست که تحلیلی باشد به‌جای آن بیشتر مانند یک ورزش است که نیازمند فعالیت‌های عملی است. فرض بکنید می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید. به‌راستی چه اندازه یک کتاب درسی فوتبال می‌تواند برای شما کارساز باشد. هرچقدر هم آن را بخوانید هرچقدر هم نمره‌ی بالایی در آن بیاورید هیچ دلیلی بر مهارت شما در فوتبال نیست. زبان انگلیسی نیز دقیقاً چنین است. بنابراین افزون بر اینکه کتاب‌های درسی زبان انگلیسی ملال‌آور هستند، روش مناسبی نیز برای آموزش زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. در حقیقت این کتاب‌ها تنها می‌توانند شما را برای آزمون انگلیسی آن‌هم نه گفتاری بلکه آزمون نوشتاری چهارگزینه‌ای آماده کنند.

مطالعه‌ی آزاد چه کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب های جذاب

در رابطه با مطالعه‌ی آزاد، نخستین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه کتاب‌هایی برای این کار مناسب هستند. پاسخ آن بسیار ساده است. کتاب‌هایی که برای شما جذاب و یا موردنیازتان باشد. از روی نمونه کتاب‌های داستان و رمان می‌تواند مورد مناسبی باشد. اگر هم به داستان علاقه ندارید کتاب‌های کاربردی بخوانید. از روی نمونه بنده معمولاً کتاب‌های تاریخی، روانشناسی، و کتاب‌های مرتبط با موضوع کسب‌وکار را خیلی دوست دارم و آن‌ها را تا جای ممکن می‌خوانم. بنابراین شما چه کتابی خوب است که بخوانید؟ کتاب‌هایی در رابطه با عناوینی که موردعلاقه‌ی شماست. اگر داستان‌های عاشقانه دوست دارید کتاب‌های عاشقانه بخرید. اگر به آشپزی علاقه دارید کتاب‌های آشپزی به زبان انگلیسی بخوانید. مهم این است که به آن موضوع علاقه داشته باشید تا خواندن آن برایتان جذاب باشد.

کتاب‌های گویای زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا آمد خواندن کتاب به‌صورت مطالعه‌ی آزاد بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. ولی بالاتر و بهتر از آن کتاب‌های گویای زبان انگلیسی است. به‌ویژه اگر هردو را باهم داشته باشید یعنی اگر هم کتاب را داشته باشید و هم کتاب گویا، می‌توانید همزمان هم بخوانید و هم بشنوید. یعنی یک تیر دو نشان. تقویت دو مهارت بنیادین زبان انگلیسی به‌طور همزمان. این قدرتمندترین راه ممکن برای آموزش زبان انگلیسی است.

چرا به‌کارگیری کتاب گویا قدرتمندتر از کتاب اصلی است؟

خوب برای اینکه هنگامی‌که شما کتابی می‌خوانید البته که دایره‌ی لغات خود را به‌طور ناخودآگاه تقویت می‌کنید اما خواندن محض ضعف کوچکی دارد و آن این است که یاد نمی‌گیرید که لغت‌ها را چگونه تلفظ کنید. هنگامی‌که در ذهن خود کتابی را می‌خواهید تلفظ خود را در ذهنتان بکار می‌برید. این کار در زبان مادری خودتان ایرادی ندارد ولی هنگامی‌که به زبان انگلیسی کتابی را می‌خواهید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. و دقیقاً برای همین موضوع است که کتاب‌های گویا خیلی قدرتمندتر می‌شود. زیرا کتاب گویا نتنها خوبی‌های خواندن محض کتاب را در خود نهفته دارد بالاتر از آن ضعف‌های خواندن محض به زبان انگلیسی -که یکی از آن تلفظ است- را پوشش می‌دهد.

البته به‌کارگیری کتاب گویا خوبی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه شاید در هنگام قدم زدن و یا آشپزی نتوانست کتاب خواند ولی می‌توان مطالب داخل کتاب را با استفاده از کتاب گویا شنید. این موضوع خیلی از زمان‌های مرده‌ی شما را می‌تواند زنده کند.

بنابراین ترکیب کتاب و کتاب گویا روش شگفت‌انگیز ای برای یادگیری زبان انگلیسی است. و البته خیلی جذاب‌تر و بهتر از خواندن کتاب‌های درسی آموزش زبان است. هرچقدر شما موضوع کتاب گویای انتخابی را بیشتر دوست داشته باشید بیشتر از زمان خود لذت می‌برید و بیشتر دوست دارید که به آن گوش کنید. بنابراین بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

با بکارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردد.

نخست کتاب‌های ساده سپس کتاب‌های سخت

نکته‌ی پایانی دربارهٔ بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتاب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. کتابی برای شما مناسب است که خیلی خیلی کم نیاز باشد به دیکشنری مراجعه بکنید. یعنی چیزی نزدیک به نودوپنج درصد لغات آن کتاب را بلد باشید. زیرا در این صورت می‌توانید که معنی لغات جدید را حدس بزنید و بر پایهٔ فرایند یادگیری لایه‌ای ، رفته‌رفته معنای لغت جدید را فرابگیرید. اگر کتاب سختی انتخاب کنید نیاز است که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید. این فرایند تا حد زیادی خسته‌کننده است و کارآمدی شما را پایین می‌آورد. بنابراین با کتاب‌های ساده آغاز کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده است می‌تواند آغاز خوبی باشد. برای نمونه اگر به ستاره‌شناسی علاقه دارید با کتاب‌های استیون ویلیام هاوکینگ آغاز نکنید. به‌جای آن با کتاب‌های ستاره‌شناسی‌ای آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است.

کتاب های داستان کودکان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی خیلی توصیه می شود

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما را در این مورد بدانم. شما در رابطه با بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتاب‌های درسی کسل‌کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می‌شدم بدانم.

265 دیدگاه دربارهٔ «بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟»

 1. سلام دوست گرامی
  این ایده که زبان رو با خوندن متنهای زیبا و ادبی یاد بگیریم خیلی ایده ی خوبیه!هم فال هم تماشا!
  متاسفانه با اینکه کارشناسی ارشد دارم ولی دانش زبانم بسیار پایینه! در دوران مدرسه هم کتابهای کسل کننده داشتیم هم معلم های کسل کننده تر!
  تقریبا یک ماهی هست که عزمم رو جزم کردم تا زبان انگلیسی رو در حد آیلتس برسونم، در این مدت از اینترنت یک پکیج آموزش لغت به صورت کد گذاری شده دانلود کردم که با استفاده از روش کدینگ لغات رو خیلی سریع میشه حفظ کرد (اگر وقت بذاری هر ساعت ۳۰ تا لغت) ولی توانایی کاربرد لغت تو جمله و مکالمه یک بحث دیگه است که با روش شما عملی تره!
  من دیشب از اولین درس شما یعنی هملت شروع کردم و به نظرم خیلی مفید اومد. اگرمشاوه ای بتونید به من بدید که چطور میتونم در کمترین زمان از سطح بسیار پایین به نمره ی قابل قبولی از آیلتس برسم و زمان مورد نیازش رو بهم بگید ممنون میشم.
  پاینده باشید

  1. سلام محمد آقا.
   قطعا این ایده خیلی بهتره شک نکنید. با وجود اینکه روش کدینگ لغات رو تهیه فرمودین اما متاسفانه بایستی به شما بگم که این روش از هیچ بنیه ی علمی برخوردار نیست و یک روش من دراوردیه (حداقل تا جایی که بنده تحقیق کردم هیچ زبانشناس معتبری همچین روشی رو پیشنهاد نکرده) تجربه ی خودتون هم گواه این موضوع هست که حفظ کردن این لغات با این روش، تاثیری در مکالمه نداره. پس اصلا اگه نشه یه لغتی که حفظ میکنیم رو در مکالمه به کار ببریم، چه دلیلی داره حفظش کنیم و حفظ کردن به چه دردی میخوره؟
   پیشنهاد میکنم که وقت ارزشمند و گرانبهای خودتون رو با این روش های من دراوردی هدر ندین و به جای اون، با خوندن متون زیبا (اصلا من نمیگم از نرم افزار بنده بلکه هر چیز دیگه ای که پیدا کردین) هم از خوندن لذت ببرین، هم زبان انگلیسی رو یاد بگیرین.
   برنامه ی مناسب برای شما رو هم به ایمیلتون ارال میکنم
   ممنون

  2. سلام
   ممنون جناب حسین آقای عزیز
   دوتا سوال داشتم:
   اول اینکه از چه موقع باید اون قسمت آمارگیری و غیره برنامه شما رو تهیه کنم و سوال دوم اینکه آیا واقعا با استفاده از برنامه شما و انجام دادن تمامی ۶ مرحله یا هدفی که تو ایمیل فرمودید میتوان به زبان انگلیسی در حد نمرات بالای آیلتس و تافل مسلط شد؟ اگر جوابتون مثبت هست چقدر زمان میبره و اگر منفی هست بفرمایید به چه چیزهای دیگری و یا کلاسهای دیگری برای رسیدن به اون سطح از زبان نیاز هست؟

  3. سلام
   قسمت آمارگیری به همراه دیگر امکانات نرم افزار مثل هایلایت لغات در پکیج بینهایت قرار داده شده. از اونجاییکه هایلایت لغات بسیار مهم هست و و در حالت رایگان برای امتحان کردن مخدود به 40 لغته که سریع تموم میشه، پیشنهادم اینه که هر چه سریعتر تهیه بفرمایین. آمارها البته اولش که تازه شروع کردین ممکنه براتون بی معنی باشه، اما کم کم که با نرم افزار پیش رفتین این آمارها خیلی با معنی میشه و نشونگره پیشرفتتونه.
   این شش هدفی که براتون فرستادم رو فعلا یکی دو ماه باید کار بکنین. در ادامه که قوی شدین و رو غلتک افتادین بایستی بقیه اهداف یعنی استراتژی 3 تا 5 نوشته ی 5 استراتژی برای تقویت مکالمه رو هم بایستی توی برنامتون بذارین؛ با این استراتژی ها و پکیج هایی که قرار دادیم، به منبع دیگه ای احتیاج پیدا نمیکنین.
   البته دو سه ماه قبل آزمون بایستی منابع تکست اصلی آزمون مورد نظر رو هم تو برنامتون بذارین که با خود امتحان هم آشنا بشین
   البته شاید تا اونموقع خودمون بستری برای آزمونهای مختلف توی نرم افزار ایجاد کردیم که دیگه اون هم احتیاج نشه.

 2. من هم کاملا با شما موافق هستم من خودم فقط کتاب های درسی میخواندم و هیچ نتیجه ای نمیگرفتم بخاطر همین آموزشگاه خودم را تغییر دادم ولی باز هم نشد تا اینکه از کتاب های دیگر استفاده کردم و الان به نتیجه دلخواه خودم رسیده ام

 3. سلام ، ممنون بابت مقاله خوبتون ، خیلی مطالب جالبی فرمودین ، در مورد اینکه کتابهای درسی خیلی کسل کننده هستن هیچ شکی نیست ، کاملا حق با شماست ، در مورد کتاب های متفرقه باید عرض کنم که من تقریبا هر چهار روز یه کتاب گویا گوش میدم (البته زبان فارسی) ، روانشناسی ، کسب و کار و غیره که واقعا شگفت انگیزه چون من حتی قبلا در عرض یک ماه هم نمیتونستم کتاب با این حجم رو بخونم ولی الان چهار روزه میخونم یعنی گوش میدم ، چون به قول شما از تمام وقتم دارم استفاده میکنم ، تو ماشین ، توباشگاه ، زمان آشپزی ، قبل خواب ، واقعا لمسش کردم ، من31 سالمه وقتی به گذشته نگاه میکنم میبینم سیستم آموزشیمون خیلی ناقصه چون عملا هیچی یاد نگرفتیم و باید از صفر شروع کنیم ، به نظرم اونم بوسیله کتاب گویا ، الان بعضی سایت ها کتاب هایی به زبان فارسی گویا دارن که اصلا به درد نمیخوره ولی یکی دوتاشون فوق العاده ضبط کردن حتی چند شخصیت گویا دارن داستانو ادامه میدن ولی متاسفانه فقط به زبان فارسی هستش و برای زبان های دیگه نداریم یا اگه هست درست ضبط نشده و آدمو گیج میکنه به نظرم رو این موضوع یه کم کار بشه تاثیر فوق العاده ای روی آموزش خواهد داشت چون هم از زمان استفاده بهینه میشه و فکنم هزینشم از کلاس و سایر روشه خیلی کمتر میشه ، بازم ممنونم امیدوارم شرایطشو ایجاد کنین تا هرچه زودتر من این زبان انگلیسیو یاد بگیرم.

 4. این روش خوبیه … برای اموزش یک زبان باید با اون زبان زندگی کرد داستان خوند فیلم دید موسیقی شنید و صحبت …همونطوری که ما اول میتونیم فارسی حرف بزنیم جمله بندی کنیم بعد مدرسه میریم

 5. سلام ممنون از سايت خوبتون
  من بخش هاي زيادي از سايتتون و ديدم ، من هم حقيقتش خيلي وقت صرف كتاب و كلاس كردم از بچه گي كلاس زبان ميرفتم ولي چون در محيط نبودم همه چيز يادم رفته.
  الان كه مي خوام استخدام بشم واقعا زبان نياز دارم و دلم مي خواد خيلي زود يادبگيرم مخصوصا اينكه من مهارت شنيدنم ضعيف هستش.

 6. ممنون از مطلب بسیار خوبتون…بسیار موافقم و اضافه میکنم که میشه فیلم ها و کلیپ های در موضوع های مورد علاقه رو برای تقویت شنیدن و اسپیکینگ دید.
  فقط یک سوال…با این روش که توضیح دادین، میسه در آزمون تافل هم قبول شد؟

 7. بنده انگليسيم در حد متوسط هس(البته به علت فرار بودن مطالب خيلي چيزا يادم رفته)ميخوام مدرك تافل بگيرم و همچنين به زبان انگليسي مسلط بشم..اما چون سربازم و محدوديت استفاده از وسيله اي مانند موبايل براي فايل هاي صوتي در پادگان برام وجود دارد شما چه كتاب يا روشي رو براي يادگيري پيشنهاد ميكنين؟

 8. سلام
  منم برای یاد گیری زبان مثل شما به کتابهای گرامری خیلی زیادی مراجعه کردم و با خودم فک میکردم اگه این کتابها را بخونم حتما دیگه به راحتی انگلیسی حرف میزنم و حتی دیگشنری را هم گذاشته بودم جلوی خودم تا همه ای کلمه هاش را حفظ کنم ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم و هیچ کدوم این کتابها را تموم نکردم .
  ممنون از مشاوره های خوبتون….

 9. سلام
  خسته نباشید
  من از ایران خارج شدم ولی اصلا متوجه نمیشم اینا چی میگن…
  هر روز به قول شما این کتاب 504 و … رو میخونم.
  امیدوارم اپلیکیشنتون کمکم کنه…
  واقعا درمونده ام/.

 10. سلام

  من می خواهم برای کنکور دکتری علوم سیاسی آماده شوم و امسال موفق نبودم

  سطح زبانم اصلا خوب نیست. کلاس های استاد نیک پور هم رفتم و کتابشان را مطالعه کردم ولی متاسفانه درصد منفی زدم البته شاید مشکل از من بود که با این جور کلاس های کدینگ مشکلم حل نشد

  لطفا اگر کتاب و کلاس مناسبی برای کنکور دکتری می شناسید اطلاع دهید به این سایت سر می زنم

  با تشکر

 11. سلام. مطالب سایت شما خیلی مفید هستن ممنون. دو تاسوال داشتم. من با اینکه علاقه به زبان دارم بخاطر کمبود وقت فرصت نمیکنم داستان بخونم و همین کتابهایی که میخونم در راستای رشته ام هستن. رشته ام کامپیوتره و کتابهای تخصصی و استاندارد شرکتهایی مثل ماکروسافت رو میخونم. 1)چطور همون لحظه که کتاب رو میخونم کلماتش رو یاد بگیرم و رد بشم؟ چون مداوم نمیتونم مرور کنم و شاید بعضی جاها رو حتی یکبار بخونمش. از طرفی هم بهرحال روی یک کلمه زوم کردن تمرکزم رو بهم میزنه و خود متن رو یاد نمیگیرم. 2)وقتی زبان میخونم خیلی کلمات رو نصفه میگم و رد میشم و تمرکز ندارم. در واقع چشمام رد میشه از رو کلمه. مثلا یه جمله رو تو یه ثانیه میخونم… اما چه خوندنی… راه حل این مشکل چیه؟

  1. سلام
   راه حل این مشکلتون دقیقا تو اپلیکیشن زبانشناس که برای اندروید نوشتیم لحاظ شده.
   تو اپلیکیشن زبانشناس قابلیتی هست به نام هایلایت لغات. یعنی شما یک لغتی رو که نمیدونین، هایلایت میکنین، و اون لغت همه جا به صورت هایلایت نمایش داده میشه. اینجوری همیشه تمرکزتون روی لغاتی هست که هایلایت شدن و اونهارو سریع یاد میگیرین.
   در ضمن جعبه ی لایتنر تعاملی زبانشناس هم باعث میشه که لغتهایی که خوندین رو مرور بفرمایین که با این کار لغتها بیشتر تو خاطرتون میمونه.

 12. با سلام و خسته نباشید بابت پیگیری های سودمندتان
  باور کنید بیشتر یادگیری های من در گرامر مربوط به دوران دبیرستان میشه که نوع آموزش در سالهای 50 تا 57 که از جذابیت خاصی برخوردار بود که با گذشت سالها هنوز درصد زیادی از آن مطالب با توجه به اینکه آن موقع اینقدر تنوع کتاب و مطلب نبود و صرفا نوع آموزش تعیین کننده بود به یادم مانده ولی بعد از آن به دلیل گرفتاری های فراوان مثل شما هر زمان فرصتی پیدا می کردم و یا کتابی میدیدم آن را تهیه کرده مدتی می خواندم و بعد دلسرد می شدم . همیشه هم فکر می کردم تا گرامر را یاد نگیرم نمی توانم صحبت کنم ولی همیشه نسبت به این طرز تفکر تردید داشتم که این خود مزید بر علت به بی میلی به یادگیری و فاصله گرفتن از آموزش می شد چون میگفتم اگر گرامر لازم است مگر من در کودکی با گرامر صحبت کردن را یاد گرفتم.ما اول صحبت کردن را یاد می گیریم و با بالاتر رفتن علم آنوقت می توانیم به صورت ادبی و طبق گرامر صحبت کنیم.من از خد آموز تالیف رالف اس.باگز و رابرتجی.دیکسون ترجمه بهنام شاپوری هم استفاده کردم کتاب خوبی بود ولی باز هم در گام اول نتوانست مرا ترغیب کند و مطالعه آن به نظر من برای زمانیست که مکالمه تا حدی خوب شده باشد و سپس برای ارتقای سطح علمی ادبیات انگلیسی می شود کاربردی باشد.من فعلا قصد دارم با راهنمایی های شما جلو بروم و ببینم این روش برای من چگونه کار می کند و با توجه به این که من آموزش دهنده بودم چه در سطح ابتدایی چه بالاتر از آن چه عمومی و چه تخصصی فکر می کنم این روش ایجاد انگیزه و علاقه بیشتری می نماید.با تشکر از شما استاد گرامی

 13. سلام من دانشجوی بهداشت هستم و میخوام زبان فول باشم ولی از پایه ضعیف هستم باید چی کار کنم لطفا من را راهنمایی کنید

  1. سلام
   بهترین پیشنهاد من به شما داستانه. میتونین از بخش داستان های کوتاه سایت ما استفاده کنین.
   همچنین پکیج 12 داستان واقعی که در قسمت محصولات قرار داده شده برای این موضوع بسیار مناسبه.

  1. سلام
   بله با این روش ها فقط شاید نتونین امتحان کنکور بدین وگرنه تافل و هر امتحان دیگه ای نه تنها مشکلی نداره بلکه خیلی هم بهتر هست که اینطوری پیش برین

  2. سلام
   بله با این روش ها فقط شاید نتونین امتحان کنکور بدین وگرنه تافل و هر امتحان دیگه ای نه تنها مشکلی نداره بلکه خیلی هم بهتر هست که اینطوری پیش برین

 14. باسلام از اینکه خیلی ملموس و روان درباره یادگیری زبان توضیح دادید تشکر میکنم اما نکته اینجاست که این آیا این کتاب ها همراه با ترجمه هستن و دوم اینکه کتاب های بیشتری رو معرفی نکردید

 15. سلام
  در قسمت آموزش شیوه مطالعه پک داستانها ی واقعی قسمت مکالمه فعالانه متوجه نشدم گفتین به سوالات جواب بدین یعنی اون جوابی که تو متن و گوینده می گه رو باید تکرار کنیم همین موضوع در گرامر ها هم هست میشه این قسمت رو با مثال کامل تو ضیح بدین؟

  1. سلام
   نباید تکرار کنین. بایستی قبل از اینکه گوینده سوالو جواب بده، شما بدون فکر کردن، با سرعت هرچه تمامتر جواب داده باشین.
   مثال چطور براتون بزنم؟

 16. سلام از ارائه مطلب خوبتون تشکر میکنم مشکلی که من سالیان طولانی بایادگیری زبان انگلیسی داشتم رو شما مطرح کردید الان متوجه شدم که چرا همیشه بعد از یک دوره کسل میشدم بله دقیقا صحیح ميفرماييد کاش بجای اینهمه وقت و هزینه گذاشتن دوتا کتاب خونده بودم از پیشنهاد خوبتون تشکر میکنم
  پايينده باشید

 17. سلام استاد گرامی
  من تمام کتابهایی رو که نام بردین و حتی به جز اونا ۵الا ۶تای کتاب گرامر خریداری کردم ،مثل شما چند درسش رو خوندم از هر کتاب و ول کردم چون بی فایده بوده. حتی بالای ده تا نرم افزار دارم که مخصوص گرامر و تست زدن گرامرن ولی فایده ایی نداشتن برام.
  امید دارم که بتونم با نرم افزار شما به ارزوی دیرنه ام برسم. من‌دارم تکنیک هاتونو رو فایل های صوتی که خودم دارم پیاده میکنم ،خیلی زمان میبره، ولی من به شما و نرم افزارتون ایمان دارم.
  با تشکر از شما

 18. شخصا فکر میکنم بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی و هر زبانی, دیدن فیلمه مخصوصا بدون زیرنویس . من خودم اصلا کلاس نمی رفتم مجبور شدن نصف یه سریال رو بدون هیچ زیرنویس نگاه کنم و واقعا الان تمام زبانی رو که بلدم مدیون همون هستم. مثل بچه ای که به دنیا میاد و از حرف زدن بقیه کم کم یاد میگیره همون طوریه. زیرنویس هم نمی خواد. فقط یکم صبر و حوصله لازمه.

 19. ببخشيد يك سوال داشتم در مورد بچه هاي تازه متولد شده در ايران آيا مي شود پدر و مادر بچه در دو سال ابتدايي با بچه به زبان انگليسي صحبت كننو بعد از دو سالگي زبان فارسي را نيز به بچه ياد بدهند؟ آيا اين روش مفيد هست يا ضرراتي براي بچه خواهد داشت؟در ضمن بچه يادآور مي شوم كه بچه در ايران به دنيا آمده و والدينش تا 5 سال قصد ترك ايران را ندارند.

  1. سلام. اگر پدر و مادر با زبان انگلیسی راحت هستند. بچه قادر خواهد بود که هردو زبان را بدون هیچ مشکلی یاد بگیرد. که در این باره در مقاله ی زیر توضیحات کافی دادم:
   کودکان
   ببینید میتوانید هر دو زبان را همزمان یاد بدهید. یک راه این است که نصف وقتها با وی انگلیسی و نصف دیگر با وی فارسی صحبت کنید. راه دیگر این است که پدر و مادر با وی انگلیسی و با خود فارسی صحبت کنند. البته یادگیری همزمان میتواند به صورت موقت مشکلاتی ایجاد کند که در همین مقاله بالا اشاره کردم ولی این مشکلات موقتی است. مثلا فرزند ممکن است در ابتدا از کلمات یک زبان در زبان دیگر استفاده کند یا چند ماهی دیرتر صحبت کند که کاملا موقتی هستند. باز اگر سوالی بود بفرمایید.

 20. سلام کاملا با حرفهاتون موافقم. من دقیقا با کتاب های ریدینگ فور پلژر شروع کردم و با فیلم مکالمه رو تموم کردم در کنارش توی بحثای ازاد شرکت کردم. یک سال و سه ماه انگلیسی رو کنار گذاشتم و عربی رو شروع کردم . توصیه ام به دوستان اینه که وقت و هزینه رو تو کلاسا حروم نکنن مطالبی که تو این وبسایت هست دقیقا تجربه هایی هست که من تو دوران خوداموزی سپری کردم بچه ها. زبان در حد مکالمه مهارته که با تکرار و تمرین خودتون بدست میاد هیچ کس نمی تونه کمکتون کنه

 21. سلام ، من بسیار مشتاق هستم که درک مطلب و یادگیری لغات و کلا Reading خودم رو ارتقا بدم ، روزانه 5 ساعت مفید کتاب داستان مطالعه میکنم. اما میخام نظر شما رو در مورد بهترین استراتژی و روش برای تقویت ترجمه و درک مطلب و Reading رو بدونم. لطفا توضیح کاملی بدید تا برنامه ریزی دقیقی داشته باشم. از زحمات شما بسیار سپاسگزارم.

  1. داستان خوندن خوب هست اما اگر به مهارت های دیگتون نپردازین، انگلیسیتون از یه حدی بیشتر رشد نمیکنه. پیشنهاد من اینه که داستان های گویا گوش بدین. مثلا همین داستان هایی که ما در وبسایت قرار میدیم.
   از طرفی این داستان ها با سه عنوان داستان های واقعی، مگا داستان ها، و داستان های کوتاه در اپلیکیشن زبانشناس قرار داده شده که خوندن اونها در اپلیکیشن باعث میشه که سرعت افزایش دایره ی لغاتتون خیلی بالا بره.

 22. سلام
  من زبانم خوبه ولی میخوام کاملا مسلط بشم بخاطر عشقم به مطالعه کلا وادبیات عمیق انگلیسی دوما
  برای زندگی زیباتر
  واز دیرباز شخصا اعتقادی به کلاسها وزبانکده ها نداشتم وندارم
  وروشم خواندن رمان ها level یا شعر دو زبانه ویا خرید کتابهای پیام نور از زبان عمومی گرفته تا سایر کتابهای رشته ادبیات انگلیسی
  تنها مشکلم تا حالا عزم خود را جزم نکردنه وهمیشه به صورت دوره های دو سه ماهه روزی یکی دو ساعت میخواندم و رها میکردم
  قدرت مکالمم خیلی خوبه
  وهمیشه اعتقاد داشتم زبان را در قالب متن های زیبا به روش گشتالتی باید یاد گرفت.
  انچه از ان مطمئنم من باید وقت لازم وکافی رو اختصاص بدم به قول شما برای غوطه ور شدن اما بخاطر مشغله ها ومشکلات فراوان در حال حاضر باید به روزی دو ساعت تا یکی دو سال قانع باشم
  بنده تنها به یاد گرفتن گرامر از طریق خواندن آثار زیبا وفاخر وقشنگ یک زبان اعتقاد داشتم ودارم همانگونه که همه گرامر زبان مادریشان را همه خود به خود حتی بیسوادها از طریق مکالمه وشنیدن وخواندن متون غیر دستوری یاد گرفتند
  یک متن به عنوان نمونه میفرستم تا سطح من رو تعیین کنید من منظور وپیام این متن رو کاملا درک کردم ویا مراجعه به یک دیکشنری وترجمه سه چهار کلمه از اون کاملا مقصودش رو فهمیدم البته گاهی پیش میاد فقط پنجاه شصت درصد یا حتی چهل درصد متن دشوار بتونم ترجمه کنم اما منظورش رو میفهمم البته به متن واینکه به چه حوزه معرفت شناختی و رشته ای متعلق باشه هم بستگی داره
  ضمنا عاشق فیلمهای سینمایی عمیق و زیبای تاریخ و دوست دارم به زبان اصلی اون ها رو ببینم
  یا کتابهای مهمی که هنوز ترجمه نشدند
  یا سخنرانی های تد
  ضمنا آرزو دارم بخاطر بودلیر و رمبو ومالارمه فرانسه وبخاطر فرلین شاعر بزرگ المانی المانی یاد بگیرم همونجوری که بخاطر شکسپیر وایمیلی دیکنسون و والت ویتمن وامرسون وفراست و سیلوا پلات و بلیک و وردوررث وییتس دوس دارم انگلیسی یاد بگیرم
  فعلا منتظر نتایج دکترای دولتی رشتم زبان وادبیات عربم اگه قبول شدم که به انگلیسی فعلا همون یکی دو ساعت رو تا یکسال یکسال ونیم اختصاص میدم اگه هم نشدم بین سه الی چهار ساعت
  ببخشید خیلی پر حرفی کردم
  بازم ممنون بابت اهتمامتون
  ومقاله ای که درباره مدت زمان لازم برای یادگیری زبان نوشته بودید چون عین انچه بود که در دلم میگذشت و خوشحال شدم که کسی رو که همون راهی رو رفته وعملا تجربه کرده که حدس میزدم برای همین روش و باهاتون و سایتتون رو به دو سه نفر از دوستان هم معرفی کردم
  شاد وخرم باشید همیشه

  1. سلام
   ابتدا این رو بگم که نوشته ای که قرار دادین اگه به شما ایمیل شده، از اون ایمیلهای کلاهبرداری هست و نباید بهش جوابی بدین.
   اما در کل اینکه گفتین این نوشته رو میفهمین، یعنی حد زبان انگلیسی شما در حد متوسط رو به بالا هست. و پیشنهادم به شما اینه که با پکیج داستان واقعی و انگلیسی قدرت از نرم افزار زبانشناس شروع بفرمایین تا بتونین مهارتهای زبان خودتون رو به سرعت تقویت کنین و به آرزوتون برسین.

  2. سلام
   داستانهای مگا و کلا پیشرفته رو دیدم اکثر معانی لغاتشان رو میدونم ومعنی درسها رو میفهمم ویا یکی دو بار گوش دادن و ترجمه دو سه واژه نهایتش چهار پنج واژه که یادم رفته انها رو میفهمم ومیشه در یکی دو روز کامل تمامشون کرد خوب بعدش چی؟
   چکار باید بکنم
   من همیشه دوست داشتم همین روش شما باشه با قطعات مختلفی از روزنامه ها در زمینه های مختلف حتی اگه به هزار قسمت هم برسه اشکال نداره
   اینطوری دراندک زمانی وبتون قول میدم با روزی سه چهار ساعت ظرف یک ماه پیشرفت خیره کننده ای در زبان کنم چون خیالم رو بابت ترجمه وتلفظ راحت می کنید و دیگه وقتم تلف نمیشه ومیزان زمان وانرژی بدست آمده رو صرف یادگیری صرف میکنم
   ضمنا همیشه معتقد بودم اگر انسان توانست یک روزنامه کامل رو بخونه تقریبا کاملا زبان رو یاد گرفته
   ای کاش یک روزنامه رو که داری مطالب متنوع سیاسی اجتماعی اقتصادی و ورزشی فرهنگی ….وغیره است رو انتخاب میکردید و این روش رو روش اجرا می کردید یا چند شماره از یک روزنامه یا روزنامه های مختلف

 23. با سلام لیسانس برق هستم میخوام واسه ارشد اموزش زبان انگلیسی شرکت کنم میخواستم راهنماییم کنین از کجا شروع کنم و چی بخونم؟قبلا کلاس زبان میرفتم اما سه ساله زبان کار نکردم و فراموش کردم

 24. احسنت، درود بر شما 🙂 البته در کنار این روش کتاب‌های لغت اصولی هم میتونن خیلی مفید باشن و فرآیند یادگیری رو تسریع ببخشن.

 25. مینا یزدان پرست

  سلام چگونه می توانیم زبان را به طور صحیح خوانده و دز ان نمره ی بالایی کسب کنیم؟چگونه باید لیسنینگ خودمان را تقویت کنیم؟و چگونه باید ریدینگ بخوانیم؟ در سطح تاچ استون

 26. سلام وباعرض خسته نباشید
  بنده هم خیلی خوشحالم ازاینکه سایت شماروپیداکردم…

  راستش من ازکلاس پنجم دبستان تاالان دارم زبان انگلیسی میخونم ت،رشته تحصیلیمم ادبیات وزبان انگلیسیه.کلاسهای آیلتس هم گذروندم اما هنوز امتحانشوندادم…حقیقت میترسم …
  من واقعااحساس میکنم هیچی از زبان بلد نیستم و این همه سال بیهوده بوده….
  نمیتونم به صورت روان صحبت کنم….
  توی رایتینگ مشکل دارم وهمینظور جمله بندی…..
  درس اول نرم افزار زبان شناس ،قسمت کتاب خوانی رو شروع کردم وخوب بود،اغلب کلمات رومیدونستم وحتی خوب هم متوجه میشدم اما بااین وجود خیلی تند حرف میزد ومن ازخودم توقع بیشترازاین دارم….
  لطفاکمکم کنین وبهم راهی رو نشون بدین که بتونم مکالممو تقویت کنم ….

  باسپاس،

 27. سلام و خسته نباشید
  ممنون از زحماتتون
  من برای ارشد mba دارم میخونم
  برای قسمت زبان در حد تافل از نظر لغات و گرامر باید مسلط باشیم
  لغات تافل و ۵۰۴ رو حفظ هستم گرامر هم کتاب ۵۰ آزمون گرامر رو قسمت درسیش رو یک بار مطالعه کردم ولی خیلی سنگینه و فرار
  به نظرتون برای قسمت گرامر کنکور نرم افزار زبان شناس رو پیگیر باشم در زمینه گرامر مسلط میشم برای تست

  1. سلام
   نرم افزار زبانشناس برای کنکور ساخته نشده. کلا وقتی مسائل به کنکور ختم میشه مقدار خیلی زیادی از واقعیت به دور میشه. در کنکور چیزهایی مهم هستند که در واقعیت از اهمیت زیادی برخوردار نیستند. بنابراین واقعا نمیدونم به شما توصیه بکنم که از این نرمافزار استفاده کنین یا نه. چیزی که مشخصه استفاده از این نرم افزار در بلند مدت مکالمه و درک مطلب شما رو تقویت میکنه و بالا میبره. اما آیا در کوتاه مدت برای کنکور جواب بده چیزیه که فعلا قابل اثبات نیست.

 28. با سلام و خسته نباشید.خدمت شما.
  ممنون از راه اندازی سایت مفیدتون.
  سوال بنده در رابطه با نرم افزار زبان شناسه،من چطور میتونم.ترجمه فارسی داستان ها رو ببینم؟ باتشکر.

  1. سلام.
   ترجمه ی فارسی برای چهار پکیج داستان بچه گانه، داستان واقعی، داستان کوتاه، و مگا داستان قرار داده شده. و برای دستیابی به ترجمه، وقتی وارد درس میشین در نوار ابزار بالا علامتی به شکل ‘فا’ قرار داره که ترجمه ی فارسی رو براتون میاره

 29. سلام من زبانم در حد basic هست
  میخوام واسه اپلای کنم باید زبانمو بسیار قوی کنم تا در سطح نمره تافل بالای 100 برسونم
  حالا شما چه راه کاری رو پیشنهاد میدید ؟
  رزتا استون و کتاب های American English File و Oxford Practice Grammar و Vocabulary In Use رو تهیه کردم بخونم
  میخوام خودخوان بخونم کلاس رفتم فایده نداشت
  نظرتون رو میخواستم بدونم

  1. سلام
   چه مدت زمانی در اختیار دارین؟
   نرم افزار زبانشناس برای تمامی سطوح مناسب هست. شما میتونین از انشاهای شاگردان EMMA شروع کنین و ظرف یکی دو ماه خودتونو به سطح اینترمدییت برسونین و از اونجا کم کم پکیج انگلیسی قدرت رو هم شروع کنین. نرم افزار ما خیلی میتونه تو افزایش دایره ی لغات و گرامر به شما کمک کنه.

 30. با سلام و خسته نباشید.
  با شما صد در صد موافقم که کتاب های آموزشی و درسی کسل کننده و رنج آورن!کتاب های داستانهای کوتاه هیجان آورن چون وارد داستان می شی و زندگی می کنی و دوست داری تا آخر نقطه داستان رو پی گیری کنی.
  ممنونم که وقت گذاشتین.

 31. سلام
  ممنون برای زحماتتون
  من 15 سالمه و از 7 سالگی تا 12 سالگی کلاس زبان می رفتم خوب میشه گفت تو اون 5 سال من یه سری لغات و گرامر های اولیه رو یاد گرفتم ولی اخراش دیگه واقعا برام سخت بود و خسته میشدم و روز هایی که کلاس زبان داشتم برام مثله جهنم بود.اخرش هم اون ترم و افتادم…
  دیگه کلاس زبان نرفتم و زبانو کنار گذاشتم ولی یه چند ماهیه میخوام به صورت حرفه ای شروع کنم یه سرچ تو اینترنت کردم و با سایت شما اشنا شدم راستش من گوشیم iphone هست و نمیتونم نرم افزارو نصب کنم برای همین روی گوشی مادرم نصب کردم ولی زیاد نمیتونم ازش استفاده کنم…
  من سریال امریکایی زیاد میبینم از جمله friends/how i met your mother/bign bang theory که اسم اینا توی سایت شما هم بود راستش به صورت نا خوداگاه لغات های زیادی ازین سریال ها یاد گرفتم ولی اون مطلبه سایتتون رو خوندم میخوام ازین به بعد از همون روش استفاده کنم که امروز هم همینکارو کردم..
  من فقط در خواست دارم که نرم افزارو برای ios هم بسازید تا کسایی که اپل دارن هم بتونند استفاده کنن.
  امروز هم دوتا کتاب زبان اصلی سفارش دادم که یکیشون هری پاتره که نسخه فارسیشو هم دارم و خوندم و میخوام زبان اصلی رو هم بخونم و لغات هایی که بلد نیستم به دنبالشون برم.

  1. سلام. اپلیکیشن ios به فکرش هستیم ولی هنوز به نتیجه ی خاصی نرسیدیم. خودمون دوست داریم سریعتر آماده بشه

 32. سلام، من غلامرضا جدی هستم اهل شیراز؛ واقعأ خسته نباشید استاد، میگن سخنی که از دل برآید بر دل نشیند، من یکی از برنامه های اصلیم تو زندگی شخصی که برپایه مدیریت خاصی است زبان انگلیسی است چرا که خودتون می دونید ارتباط میان تقریبا جهان هست.خیلی این در اون در زدم کتاب های زیادی گرفتم ولی از انجا که دستورزبان را در فارسی یادنگرفته ام برام خیلی سخت و غیرممکن بود بفهمم کتاب های قبلی دارن چی میگن مثلا فاعل مفعول اضافه و ….، نرم افزار شما که به صورت کاملا تصادفی با اون اشنا شدم واقعا بی نظیره چرا که در اول مقدمش می گه تلفظ و از انجا که من به صورت غریزی همیشه برای خودم شعارم این بود که اکر می خوای زبان یاد بگیری باید بتونی تلفظ خوب کنی به همین دلیل از همون اول مبحثتون مجذوب شدم و حتی ظهر جمعه بود و وقت استراحت اما تا آخر بحثتون رو خونم و برنامه رو نصب کردم و امید دوباره ای که قوی هم هست را دوباره پیدا کردم، امیدوارم بتونم کامل فرابگیرم و بتونم باهاش برای جامعه خودم و حتی جهان خدمتی ارزشمند کنم. در ضمن من خیلی پایم ضعیفه ولی از انجا که امیدم به خداست و به برنامتون امید دارم مطمئنم خیلی زود نتیجه میگیرم. باتشکر جناب ناصری، اجرتون با خداست

 33. سلام . خدمت شما عرض کنم که شما از تجربیاتتون گفتید دوست دارم برای شما از تجربیاتم بگم.

  من زمانی عاشق زبان شدم که سال اول راهنمایی بودم و این درس برای من جالب و دوست داشتنی بود . من عاشق این بودم تا معنی موزیک ویدیو هایی رو که میبینمو یاد بگیرم اما از اونجا که بلد نبودم تمام اون زیر نویس هاشو مینوشتم و به معلمم نشون میدادم گاهی اوقات جواب بهم نمیداد و جوابهای بی معنی به من میداد . من از همان زمان و بدون اینکه کلاس زبان برم در خونه فیلم با زبان اصلی و زیرنویس انگلیسی نگاه میکردم و تمام لغات و می نوشتم . بعد شروع کردم به چت کردن و ی دوست آمریکایی پیدا کردم و اون سعی میکرد اشتباعات منو اصلاح کنه و من یاد میگرفتم این داستان یاد گیری از طریف چت و فیلم و صحبت کردن و … اینقدری ادامه داشت که من قبل از سربازی به موسسه زبان MCI رفتم و با اطلاعاتی که داشتم و صحبتی که میکردم به ی سطح بالا شروع به یادگیری حرفه ای کردم و حتی در زمان سربازی بنده کتاب های خودم رو همراه داشتم و به خوندن ادامه داد تا اینکه شغلمو طوری انتخاب کردم که منو از نظر روحی و علاقه به زبان و ارتباط داشتن بهادیگر کشورها تا من و از همه لحاظ و فقط و فقط عشق شروع کردم و هر زمان در کشورهای خارجی تحت شرایط زبان انگلیسی رو می آموزمو یادمیگیرم . در بحث زبان فقط فقط علاقه مورد نیاز می باشد و اگر علاقه نباشد هیچی نیست .

  Best Regards

  A.Parsaee

 34. سلام آقای ناصری
  من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم.
  ترم اولی ام و میدونم که اهمیت زبا تو دنیای امروز چه جوریه در حدی که بنا به تعریف یونسکو فرد باسواد باید حداقل دو زبان غیر مادری بلد باشه…
  و همچنین شرایط زبان برای رشته ی خودم و موضوعاتی مثل ادامه تحصیل تو خارج کشور و …
  من فقط یه بار خیلی وقت پیش کلاس زبان رفتم اونم سطح lets go 4
  بعد اون دیگه کلاس نرفتم و با سلف استادی زبانم رو تقویت کردم
  از کتابای آکادمیک زبان گرفته تا هر کتابی که به زبان انگلیسی بود حتی کتاب آموزش های نظامی سازمان ملل که البته مال برادرم بود
  خودم نمیدونم سطح زبانم کجاس ولی احساس میکنم یه خلا هایی تو دانسته هام وجود داره از تلفظ گرفته تا قواعد… تو کنکور زبان رو هشتاد و پنج درصد زدم و. چند تا دفترچه ی لغت دارم ولی احساس میکنم این روش لغت یادگرفتنم اشتباهه آخه بعضی کلمات کاربردای گوناگون داره و من فقط یکیشو که شاید کاربرد مهمی هم نباشه بلدم چرا؟ چون مثلا تو فلان جا این کلمه رو دیدم و بلافاصله معنی شو حدس زدم و از دیکشنری چک کردم و تو دفترچه نوشتم…
  زیاد وقتتونو نمیگیرم می خوام زبان رو قوی و حرفه ای تا حد تسلط ادامه بدم و قسمت هایی مثل لیسنینگ رو که به علت زیاد کار نکردن توی اون ها ضعف دارم رو قوی کنم
  خوشحالم که با سایت شما و نرم افزارتون آشنا شدم
  راستی من بیشتر زبان یادگرفتو متمرکز کنم تو تابستون بهتر نیست؟ البته منظورم این نیست که الآن تا تابستونو بی خیال شم منظورم اینه که تو تابستون با شدت بیشتر و با چند برابر زبان کار کردن پیش برم…

  1. سلام. در یادگیری زبان انگلیسی به نظرم آهستگی و پیوستگی نکته ای بسیار کلیدی هست. بنابراین پیشنهاد میکنم که از همین الان تصمیم بگیرین که حداقل روزی نیم الی یک ساعت روی زبان انگلیسی وقت بذارین. مثلا نیم ساعت شب قبل از خواب، و نیم ساعت هم صبح بعد از خواب، که به عادت روزانه تبدیل بشه. و وقتی که تابستون شد علاوه بر این مقدار، به صورت فشرده تری تمرین کنین.

 35. سلام خسته نباشید این برنامه رو دانلود کردم ولی نمیدونم الان از کجا شروع کنم میشه راهنمایی ایم کنید؟؟ تو نظر قبلم شرایط امو گفتم بهتون

  1. سلام مجدد
   از پکیج انگلیسی قدرت یا مهارت شروع کنین اگر براتون مناسب بود فعلا همون ها رو ادامه بدین.
   به نکاتی هم که در ایمیل های برنامه براتون میاد دقت کنین که به بهترین شکل ممکن زبان انگلیسی رو یاد بگیرین.

 36. راستش من علاقه به فراگیری زبان دارم اما به دلیل (بعضی وقتها) مشغله کاری و موارد دیگر همیشه نتونستم بطور مستمر ادامه بدم…نمیدونم اما بعضی وقتها انگیزشو دارم اما بعد مدتی نه…شاید صبرکافی تو این کار یا شاید عدم انگیزه کافی نمیدونم واقعا…شاید هم روش مطالعه و زمانبر شدن… لطفا راهنمایی کنین

  1. بابت راهنماییتون ممنونم،راستش احساس کردم یه روش یا مشاوره از سوی شما با تکیه بر برنامه و تلاش خودم در پروسه زمانی درکار باشه…یعنی اینکه شما مشاوره گام به گام و مرحله به مرحله بهمراه کتاب وابزارآمورشی داشته باشین ( یجورایی برنامه ریزی هدفمند حال باتوجه به تخصصتون از بعد روانشناسی یادگیری)…بعضی وقتها شاید این حرف یعنی دنبال ساده ترین چیز البته تصحیح کنم بنده دنبال ی روش تجربی خوب و انگیزشی هستم… واقعا خودم هم نمیدونم چرا مستمر و با جدیت پیگیر نیستم .بعضی وقتها خوبه ولی همین که مدتی رها میکنم دیگه کاملا رها میشه ،درکل امیدوارم بتونم از راهنماییتون بهترین استفاده رو کنم. بازم بابت وقتی که گذاشتین ممنونم . با آرزوی تندرستی و موفقیت.

 37. سلام
  اره حق باشماست کتابهای صرفاآموزشی کسل کننده اندولی آموزشیاهم لازمه کناراینهاباشن هموتکمیل کنندولی تمرکزبیشتررو مطالعه آزادباشه
  مرسی ازراهنمایهای ارزندتون که مارادرانتخاب بهترکمک کردید

 38. سلام.من هم مانند شما کتابهای زیادی تهیه کردم که گرامر را از پایه تا پیشرفته یاد می دهند، من با علاقه و شوق فراوان تمرینات ان کتابها را حل می کردم،ولی خیلی کم یاد گرفتم،اما یکی از دوستانم. با خواندن داستان موفق به یادگیری لغت و گرامر ،فونتیک،استرس ها شده است،او می گوید من یک صفحه از کتاب را میخوانم زیر لغاتی که معنی ان را نمی دانم خط کشیده بعد ترجمه ان را با مترادف،متضاد،مثال در جمله یاد می گیرم و قید و صفت را مشخص می کنم،بعد ان جمله را در زمان های مختلف می نویسم روزی سه لغت را به این صورت با تمام قواعد دستوری یاد می گیرم. خواهر زاده های من از دو سالگی با دیدن فیلم و بازی های رایانه ای و با کامپیوتر توانستن بدون کلاس رفتن انگلیسی بیاموزند انها خیلی راحت ترجمه فیلم ها و کارتون ها را درک می کنند و اخبار راهم ته حدود زیادی می فهمند، برادرم در ابتدای یادگیری زبان هر روز تعدادی لغت حفظ می کرد کارتون زبان اصلی و فیلم می دید و داستان می خواند او یکسال و نیم هم به کلاس زبان رفت الان تمام فیلم ها و ترانه ها و داستان های انگلیسی را بخوبی متوجه می شود،او لکچرها و رایتینگ های خیلی خوبی می نویسد و کلی دوست مجازی خارجی دارد که باور نمی کنند او ایرانی است اینطوری و خود به خود گرامر را یاد گرفته،من انشاله از دوستان دیگرم هم می پرسم و برایتان شرح یاد گیری گرامر را می نویسم

 39. با سلام وتشکر از متن مفیدی که گذاشتید چون من دقیقا همین مشکل رو بازبان دارم و از کتابای درسی شروع میکنم و دوباره ترکش میکنم اما بقول شما وقتی داستانی باشه اینطوری ذوق داری ببینی ادامش چی میشه و بهتر میخونیش…راه حل بسیار خوبی پیشنهاد دادید…ممنونم از راهنماییتون

 40. سلام تشکر از راهنمایی های موثرتون
  من قصد دارم رشته مترجمی زبان رو بخونم
  برای این رشته قبلش باید یه سری آشنایی هایی با زبان انگلیسی داشته باشیم
  لطفا’ راهنمایی کنید از چه کتاب هایی استفاده کنم
  تشکر

 41. سلام
  چه خبره؟
  بچه ها یک سوال
  برای کنکور دکترا زیان چی می خونین؟ من کلاس های زبان دکتر نیک پور رو رفتم ولی راضی نیستم. واقعا پول ندارم بخواهم بروم کلاس های ماهان و مدرسان. این ها همه اش الکیه. والا نیک پور که کتاب خودش را 22 تومان به ما حواله کرد.
  واقعا نیاز دارم درصد خوبی بزنم. لطفا به من ایمیل بزنین ممنونم

  1. سلام فکر کنم اول باید دید شما چی خوندید. بعد بگیم چی باید بخونید. مثلا از تستهای vocab امسال چند تا زدید؟ گرامر چند تا زدید؟ اگر ضربتی میخواید برای دکترا فقط یه درصد قابل قبول بیارید به نظر من سراغ vocab نباید برید. به جاش براای گرامر و تکنیکهای درک مطلب وقت بذارید. چون vocab دکترا خیلی پرته، منبع مشخصی نداره که شما بتونید در زمان کم به نتیجه برسید. تجربه من اینو میگه.

 42. جناب اقای ناصری سلام

  باید به عرض برسانم موقعیتی که از خود بیان کردید دقیقا شبیه به موقعیت الان بنده است .بنده هم کتاب گرامر میخرم کتاب لغت میخرم اما بعد از دو یا سه روز کنار میگذارم .شاید 6 سال پیش به کلاس زبان رفتم اما بعد از 5 ماه ان را رها کردم .در سال 94 بنده باز در اموزشگاه شروع کردم با کتاب american english file 2 اما این را هم بعد از یک ترم رها کردم .الان هم دو هفته ای است که در کانون زبان اسم نوشتم با کتاب expressways 3 .اما شهریه ان بالاست و بنده احتمال زیاد نتوانم باز ادامه دهم و حتی اگر شروع هم شود میترسم که باز ان را رها کنم .به شدت نیازمند یادگیری زبان هستم چونکه مدتی است بیکارم و میخواهم که از این طریق شغلی را داشته باشم.
  ممنون میشوم که راهنمایی بفرمایید .بنده از پیام نور هم کارشناسی مترجمی دارم .اما در مکالمه و رایتینگ بسیار ضعیفم .
  خداوند انشااله به شما و خانواده شما عاقبت بخیری و سلامتی عطا فرماید .

  ارادتمند شما

  1. سلام
   اگر گوشی اندرویدی دارین، مشکل شما علی الخصوص مشکلی که با گرامر مکالمه دارین، با نرم افزار اندروید زبانشناس حل میشه.
   لطفا نصب یفرمایین و به بنده اطلاع بدین.
   دریافت نرم افزار آموزش زبان انگلیسی اندروید زبانشناس:
   zabanshenas

 43. سلام استاد،وقت بخیر
  بنده دانش اموزه ساله دهم هستم و سه ساله دیگه کنکور تجربی دارم، چند سال و توی چند مرحله کلاس زبان رفتم ولی هیچ نتیجه ای از این کلاسا نگرفتم…همین الان هم زبانم بر خلاف خیلی از درسای دیگم نسبتا خیلی خیلی ضعیفه و اگه اینجوری پیش بره صد در صد توی کنکور و مراحله مهمه دیگه ی زندگی آسیب میبینم،توی اینترنت دنبال کتاب مناسب میگشتم که پایه ای و جامع گرامر رو درس داده باشه و سایت های پر از تبلیغ و … اعصابمو بهم ریخته بود و نا امید شده بودم…ولی واقعا وقتی که وارد سایت شما شدم خیلی به خودم امیدوار شدم،تازه معنی گرامر و زبان و مشاوره و تکنیک های مطالعه رو فهمیدم و کلا دیدم نسبت به زبان تغییر کرد،خیلی خوشحالم که با شما و سایتتون آشنا شدم،خیلی…
  واقعا از شما ممنونم که به فکر بقیه هستید و اطلاعاتتون رو با دیگران در میون میذارید.
  ببخشید متنم طولانی شد،بیشتر از این وقتتونو نمیگیرم،فقط یه چیز
  پیشنهادتون برای منی که زبان رو از صفر دارم شروع میکنم و در حال حاضر تمرکزم روی کنکور و مدرسست چیه؟؟؟من از همین الان میخوام شروع به زبان اموزی اونم با روش شما بکنم،من حتی وقتی داستانای سطحه کودکانه ی شما رو میخونم ،از هر خط شاید دو کلمه رو بلد نباشم،پیشنهاد شما برای همین الانه من چیه؟ چجوری شروع کنم؟؟؟ببخشید که وقتتون رو بیش از حد گرفتم،خوش حال میشم که جوابم رو بدید یا لینکی در خصوص جوابه سوالم رو برام بفرستید…

 44. بنده و همسرم فرصت حضور در کلاس های زبان نداریم و نیاز به متد قوی تری داریم که با شرایط ما در کوتاهترین زمان مشکل محاوره به زبان انگلیسی را حل نمی نماید تمایل داریم معلم خصوصی داشته باشیم و با برنامه ریزی ایشون به این مهم دست پیدا کنیم در این خصوص چه کمکی و پیشنهادی میتونید داشته باشید برای ما ممنون میشم از اعلام نظرتون با سپاس

  1. سلام. معلم خصوصی کار خاصی برای شما نمیکنه. از روش متد سایه استفاده کنین.
   سایه
   دروس power english آقای ای جی هوگ هم بسیار پیشنهاد میشه. یا از اینترنت دانلود بکنین و گوش بدین. یا از داخل نرم افزار زبانشناس به همین اسم اونها رو داشته باشین.

 45. سلام.خسته نباشید.نصرت1و2و3روتموم کردم.لغات 504روبه طورکامل بانرم افزارtick8تموم کردم الحمدالله.کتاب لغت میخوام!؟کتاب4000لغت انگلیسی چطوره؟!ویاکتابی بدردم بخوره برای گشترش دامنه لغاتم که توی زبان خیلی مهم هس.ممنون ازراهنمایتون.

 46. ممنون. خیلی خوب بود. بله همینطوره فکر میکنم. من از اوایل دوران راهنمایی اینطور یاد گرفتم. یعنی بدون در نظر گرفتن قواعد و بعدا کمی قواعد خوندم.

 47. با سلام خدمت شما آقای ناصری .
  از سایت خوبی که درست کردید خیلی خوشم آمد .
  بنده ترم 5 کارشناسی پرستاری هستم .
  جریان زبان من هم خیلی نزدیک به جریان شما است .
  بعضی اوقات تو بعضی شرایط متن زبان برایم خیلی دلنشین است و بسیاری از لغات برایم آشنایی دارد و احساس می کنم تعداد زیادی لغت را بلد هستم ولی بعضی اوقات هم تو ساده ترین متن ها گیر میکنم و انگار تابه حال هیچکدام از لغات را ندیدم و معانی ساده ترین لغات هم یادم نمیاد . داخل کتاب هایم تعدادی زیادی کتاب زبان از گرامر و دیکشنری و داستان و فلش کارت انگلیسی دارم ، داخل موبایلم هم پر است از نرم افزار های زبان ولی دریغ از یک برنامه منظم و پیوسته در خواندن و ادامه آن .
  واقعا نمیدونم از کدوم راه باید شروع کنم که وقتم را تلف نکنه و زبان را یاد بگیرم و با زبان زندگی کنم . مثل دوتا رفیق صمیمی برای هم بشیم . اینه داستان ما به هر سایتی که میری برای درآمد خودش میگه روش ما جدیدترین و بهترین روش موجود در حال حاظر است که تنها با این روش شما موفق میشوید به هر کتابی که مراجعه میکنی نوشته کتاب مورد نظر شما بهترین کتاب جمع آوری شده در این زمینه هست .
  وسط یه صد راهی ایستادیم منتظر یه استاد خوب یه استادی که به پیشرفت افراد بیشتر از پول درآوردن از افراد توجه داشته باشه . میخوام از صفر شروع کنم تا 100 ولی آهسته و پیوسته به دلیل اینکه میخوام یاد بگیرم نه اینکه طوطی وار حفظ کنم و برم جلو .
  از توجه شما سپاسگزارم

 48. دقیقاً منطقی و درست است و گواه آن این همه تحصیلکرده که سالیان متمادی در مئارس زبان خوانده اند! اما روش دوم و در صورت امکان؛ زیستن و کار کردن در محیطی که افراد با ملیت آن زبان مورد نظر حضور دارند (تجربه شخصی).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *