داستان امروز در رابطه با عشق عجیب یک پنگوئن نسبت به کسی است که وی را نجات داده است. برخی محققان میگویند که حیوانات عاشق انسان‌ها می‌شوند. اما آیا ما هم عاشق حیوانات و در کل عاشق طبیعت هستیم؟ ۵۰ درصد از گونه‌های جانوری در ۴۰ سال گذشته نابود شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا دو نسل بعدی نیز ۷۵ درصد حیوانات فعلی، از بین برود. در همین ایران خودمان وضعیت بسیار وخیم است. گونه‌های جانوری زیادی از بین رفته است. قاچاقچی‌ها و شکارچی‌های حیوانات هنوز به کشتار حیواناتی مثل یوزپلنگ ایرانی که تقریباً در حال انقراض است، می‌پردازند. جنگل‌های ایران در حال نابودی است. و طبیعت ایران در حال تبدیل‌شدن به یک زباله‌دان است. مخصوصاً در ایام عید که الآن در آن قرار داریم، تقریباً جایی نیست که دست انسان به آن رسیده باشد و زباله‌ای در آن رها نشده باشد. امیدوارم که این داستان باعث شود که علاوه بر یادگیری زبان، کمی به فکر برویم و بیشتر به محیط اطرافمان توجه داشته باشیم.

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی یا تصویری ببینید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان با سرعت نرمال:

دانلود فایل صوتی

متن انگلیسی فایل صوتی فوق در انتهای همین نوشته قرار دارد.

دوستی دلگرم کننده ی یک انسان با یک پنگوئندوستی دلگرم‌کننده‌ی انسان و پنگوئن

تصور کن که شخصی را آن‌قدر دوست داشته باشی که به خاطر وی، بیشتر از 5000 مایل شنا بکنی تا به وی برسی. “دیندیم” هرسال این مقدار مسافت طولانی را شنا میکند تا دوست خود، “ژائو پریرا” را در برزیل ملاقات کند.

این موضوع بسیار دلگرم‌کننده است؛ نه‌فقط به خاطر عشق بین این دو دوست، بلکه به خاطر اینکه دیندیم در حقیقت یک پنگوئن است!

ژائو، دیندیم را در ساحل نزدیک خانه‌اش، در جزیره‌ای بیرون ریودوژانیرو، درحالیکه آغشته به نفت بود و در حال جان دادن بود، یافت. او دیندیم را بلند کرد؛ تمیز کرد؛ به خانه‌ی خود آورد؛ و از وی تا رسیدن به سلامتی کامل، پرستاری کرد. ژائو اسم این پنگوئن را دیندیم گذاشته بود.

پس از گذشت یک هفته، ژائو دیندیم را به ساحل بازگرداند تا وی را رها سازد. اما دیندیم ژائو را ترک نکرد. بنابراین این دو به مدت یازده ماه باهم زندگی کردند تا اینکه یک‌دفعه دیندیم غیبش زد.

ژائو فکر میکرد که دیگر هیچ‌وقت دوستش را نمیبیند. اما پس از گذشت چند ماه، دیندیم برگشت. او ژائو را در ساحل پیدا کرد و وی را تا خانه‌اش تعقیب کرد. هرسال، این پنگوئن برای مدت چهار ماه غیبش میزند تا در سواحل پاتاگونیا در آرژانتین، جفت‌گیری کند. اما در هشت ماه بعدی برمیگردد و با ژائو زندگی میکند. هرسال مردم به ژائو میگویند که دیندیم دیگر برنمیگردد اما دیندیم همیشه برمیگردد.

ژائو میگوید که هر دفعه که دیندیم بازمیگردد و به هم میرسند، عشق و علاقه‌ی دیندیم به وی بیشتر میشود و از دیدن وی خوشحال‌تر به نظر میرسد. از طرف دیگر ژائو نیز دیندیم را به‌اندازه‌ی بچه‌ی خودش دوست دارد. او اطمینان دارد که دیندیم هم همین حس را نسبت به وی دارد (رابطه‌ی پدر و پسری).

اکولوژیستی به نام کارل سافینا میگوید که حیوانات میتوانند عاشق انسان‌ها باشند و این کار را هم کرده‌اند. او در رابطه با حیوانات و احساساتشان زیاد مینویسد و سخنرانی میکند. او عاشق تعریف کردن داستان نهنگ قاتلی است که عده‌ای از پژوهشگران گمشده در مه غلیظ دریا را به مقصد خودشان در ساحل هدایت کرد.

طبق گفته‌های کارل، واضح است که حیوانات به انسان‌ها عشق میورزند. اما اصلاً مشخص نیست که آیا انسان‌ها نیز آن‌قدری به حیوانات عشق میورزند که از آن‌ها محافظت کنند؟ صدها هزار حیوان، تنها با همان نفتی که دیندیم را در معرض مرگ قرار داده بود تابه‌حال کشته‌شده‌اند.

در چهل سال گذشته، 50 درصد حیات‌وحش، به دلیل نابودی زیستگاه‌ها توسط بشر، از بین رفته است. دانشمندان میگویند که ما در دوره‌ی جدیدی از انقراض گروهی حیوانات قرارگرفته‌ایم. پیش‌بینی شده است که در دو نسل آینده، 75 درصد از گونه‌های جانوری باقیمانده در زمین، از بین میرود.

ممکن است بحث‌های زیادی روی این موضوع انجام شود که آیا واقعاً حیواناتی مثل دیندیم میتوانند انسان را دوست داشته باشند یا خیر. اما سؤال اصلی این است که آیا انسان‌ها میتوانند آن‌قدری حیوانات را دوست داشته باشند که از آن‌ها محافظت کنند؟

مطالب تکمیلی:

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

دانلود فایل صوتی

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

دانلود فایل صوتی

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

دانلود فایل صوتی

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود پی دی اف

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود پی دی اف

منبع داستان: وبسایت DeepEnglish.com
زبانشناس تنها دارنده مجوز استفاده و نشر محصولات deepenglish در ایران است.

اشتراک در بخش داستان

نکته‌ی مهم:

با ثبت‌نام در خبرنامه‌ی ایمیلی زیر، هروقت داستان جدیدی به وبسایت زبانشناس اضافه شد، از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

متن انگلیسی داستان:

A Heartwarming Friendship

Imagine loving someone so much that you’d swim more than 5,000 miles to see them. Dindim manages to swim that far every single year to visit his friend Joao Pereira de Souza in Brazil.

This is heartwarming, not only because of the love between the two friends, but because Dindim is actually a penguin.

Joao found Dindim covered in oil, barely alive on a beach near his home in a small island village outside of Rio de Janeiro, Brazil. He picked him up, cleaned him off and brought him to his house where he nursed him back to health. Joao named him Dindim.

After a week, he brought the penguin back to the beach and tried to release him, but Dindim refused to leave Joao. Joao, a retired fisherman and Dindim, a penguin lived together for the next 11 months. Then, Dindim disappeared.

Sadly, Joao thought he’d never see his friend again.

But just a few months later, Dindim was back. He found Joao on the beach, and followed him home. Each year, he disappears for four months to mate on the Patagonia coast of Argentina. For the other eight months, he lives with Joao. Every year, people say he won’t return, but that was five years ago, and he keeps coming back.

Joao says that each time they reunite, Dindim becomes more affectionate and seems happier to see him. He says he loves the penguin as if it were his own child. He feels certain that Dindim loves him in the same way.

Ecologist Carl Safina says that animals can and do love humans. He writes and speaks a lot about animals and their feelings. He loves to use an example of a killer whale, who led disoriented researchers on a boat through a thick fog all the way to their destination at the shore.

According to Carl, it’s obvious that animals feel love for humans. What’s less obvious is whether or not humans love animals enough to protect them. Hundreds of thousands of animals are killed by the same oil that covered Dindim when Joao found him.

Fifty percent of wildlife has disappeared in the last 40 years because of humans destroying their habitats. Scientists say we’re in a new mass extinction period. In the next two generations, they predict that we’ll lose 75 percent of the remaining species on earth.

People can debate whether animals like Dindim can truly love humans, but the real question is whether humans can love animals enough to save them.

داستان‌های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما بالا بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح مبتدی را بخوانید:

داستان‌های کوتاه:

نوشته شده در دسته‌ی: داستان