سلام دوست گرامی

به نرم افزار زبانشناس بسیار خوش اومدی.

با چند درس در خدمت شما هستم تا بتونی بهترین نتیجه رو با استفاده از این نرم افزار بدست بیاری.

بی مقدمه به درس اول میریم که به نکاتی در رابطه با انتخاب محتوای مناسب اختصاص داره.

نرم افزار زبانشناس شامل مطالب و درسهای زیادی هست که شاید در نظر اول شما رو گیج بکنه، اما کمی که عادت بکنی استفاده از این نرم‌افزار به یک عادت روزانه برات تبدیل میشه.

نکته‌ی مهم: اگه هنوز نمیدونی چطور درس‌ها رو اضافه بکنی، در صفحه اصلی نرم افزار بخش پشتیبانی رو انتخاب کن (آیکون خانم با هدست نارنجی). بعد در قسمت سوالات متداول، بخش دوره‌های آموزشی، بخش راهنمای اضافه کردن دوره های آموزشی رو بخون.

انتخاب محتوای درسی مناسب، بخشی کلیدی از فرایند یادگیری زبان انگلیسی هست. اگر این بخش به درستی انجام بشه، فرایند یادگیری عملکرد بالایی داره. اما محتوای مناسب چی هست؟

۱-مطالب غیر درسی و جذاب

اگر به وبسایت زبانشناس سری زده باشی حتما میدونین که بنده با محتوای آموزشی تا حد زیادی مخالف هستم. برای این موضوع دلایل بسیار زیادی وجود داره که خلاصه ای از اون رو میتونی در نوشته ی بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی بخونی. بنابراین پیشنهاد بنده این هست که با مطالب علمی، داستان، رمان و مطالبی آموزنده از این قبیل، زبان انگلیسی رو یاد بگیری. برای همینه که تو نرم افزار زبانشناس از داستان ها و اینجور مطالب خیلی استفاده کردیم. البته یادگیری توسط اینجور مطالب یک سری قواعد خاص داره که تو ایمیل های بعدی بهش اشاره میکنم. در این نوشته فقط میخوام به بحث انتخاب بپردازم.

۲-مطالب ساده و روان متناسب با سطح فعلی خود

فرض کن که میخوای از طریق یه فیلم زبان انگلیسی رو یاد بگیری. اگر هیچی از فیلم رو متوجه نشی، آیا اگر ۱۰۰ بار هم به فیلم نگاه کنی چیزی یاد میگیری؟ حتما که نه. از طرف دیگه اگر ۱۰۰% فیلم رو بلد باشی (تلفظ، لغت و …) آیا هر چند بار که دوباره فیلم رو ببینی چیزی به شما اضافه میشه؟ بازم نه. بنابراین اگر مطلبی انتخاب میکنی بایستی یک مقداریشو بلد باشی و یک مقداریش جدید باشه. به طور تجربی ثابت شده که نسبت این مقدار چیزی نزدیک به ۹۰ درصد به ۱۰ درصد هست. یعنی ۹۰ درصد مطلب رو بایستی بلد باشی و تنها ده درصدش برات جدید باشه.

رعایت کردن این نسبت شاید در واقعیت کمی سخت باشه اما در نرم افزار زبانشناس خیلی ساده است. به شکل زیر نگاه کن:

لغات جدید نحوه‌ی تشخیص درس مناسب با سطح شما در نرم افزار زبانشناس

در نرم افزار زبانشناس دور عکس هر درس و در کنار عنوان هر درسنامه دایره ای وجود داره که با رنگ سبز پر میشه. میزان پر بودن این دایره نشون میده که چقدر از لغتهای اون درس رو بلدی. بنابراین طبق قانون نود درصد به ده درصد، در شکل فوق، درس نشان داده شده در عکس سمت راست برای زبان آموز مناسبه و درس نشان داده شده در عکس سمت چپ نامناسبه. چون نزدیک به پنجاه درصد لغتها جدیده.

سوالی که برای شما پیش میاد این هست که ما چطوری درصد لغات جدید رو حساب می کنیم؟ این کار بدین صورت انجام میشه که وقتی تازه شروع کردی به خوندن از روی زبانشناس، همه ی لغت هایی که میبینی آبی هستن. هر درسی رو که میخونی میتونی لغاتی که بلدیو انتخاب کنی و از آبی به سفید تغییر بدی. یعنی به نرم افزار میگی اینها رو بلدی. از طرف دیگه هر لغتیو که بلد نیستی میتونی انتخاب کنی و زردشون کنی. معنی شو هم میتونی تو قسمتی که برای اینکار قرار دادیم بنویسی. بنابراین نرم افزار میفهمه که این لغتها رو بلد نیستی و همه جا زرد نشونشون میده. و اگر بخوای همون معنی که براش نوشتی رو هم به شما نشون میده. بنابراین بعد از یه مدت که تعدادی درس بخونی، نرم افزار کاملا متوجه میشه که چه لغت هایی بلدی و چه چیزهایی بلد نیستی. و از روی این موضوع به شما اعلام میکنه که هر درس چه مقدار مطلب جدید داره.

در شکل زیر میتونی یک نمونه از درس مناسب و نامناسب رو ببینی

درس مناسب یک نمونه درس مناسب (عکس سمت راست) و یک نمونه درس نامناسب (عکس سمت چپ)

بنابراین هدف شما بایستی این باشه که درسهایی رو بخونی که نهایتا ده درصد مطلب جدید دارن و تا اونجایی بخونی که بشن ۰ درصد.

خوب این از درس اول

امیدوارم که برات مفید باشه.

اگر سوالی داشتی یا میخواستی چیزی بگی از سه راه میتونی اقدام کنی.

۱- همینجا به این ایمیل جواب بدی.

۲- تو سایت قسمت نظرات نظر بدی.

۳- از توی خود نرم افزار قسمت ارتباط با ما مطلبتو بنویسی.

من همه ی ایمیلها و نظرات شما رو میخونم و اگر نیاز باشه حتما جواب میدم J

منتظر درس های خفن بعدی باش!

فعلا خدانگهدار