چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم

چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم : نظریه‌ی داده‌های ورودی

نظریه‌ی داده‌های ورودی به برجسته‌ترین سؤالی که در حوزه‌ی یادگیری زبان دوم وجود دارد پاسخ می‌دهد. نیز تأثیر قابل‌توجهی بر همه‌ی جنبه‌های آموزش زبان انگلیسی دارد.

برجسته‌ترین سؤال در حوزه‌ی یادگیری و آموزش زبان این است: چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم ؟

نظریه‌ی ترتیب طبیعی در یادگیری زبان انگلیسی

یکی از هیجان‌انگیزترین اکتشافات در حوزه‌ی فراگیری زبان این بوده است که ساختارهای زبانی به یک ترتیبی قابل پیش‌بینی فراگرفته می‌شوند. یعنی اگر یادگیری به‌صورت آکادمیک نباشد و فراگیری زبان مانند فرایندی که برای بچه‌ها رخ می‌دهد صورت گیرد، زبان‌آموزان گروهی از دستورات گرامری را زودتر و بقیه را دیرتر یاد می‌گیرند. اگرچه این موضوع دقیقاً برای همه یکسان نیست ولی تشابهات آشکار و روشنی میان زبان‌آموزان در این زمینه وجود دارد. از روی نمونه در زبان انگلیسی، حال استمراری جزو نخستین دستوراتی است که زبان‌آموز فرامی‌گیرند درحالی‌که حال ساده‌ی سوم شخص بسیار دیرتر فراگرفته می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده است که این ترتیب طبیعی در افراد بومی و افراد غیر بومی تفاوت چندانی نمی‌کند.

چگونه تراز زبانی زبان‌آموز بالا می‌رود؟

با فرض اینکه نظریه ی ترتیب طبیعی درست باشد، چگونه زبان‌آموز از یک تراز به تراز بالاتر پیشرفت می‌کند؟ برای نمونه، چگونه پس از فراگیری حال استمراری، گذشته‌ی ساده را نیز فرامی‌گیرد. به‌طورکلی اگر زبان‌آموز در تراز i ام باشد چگونه به تراز i+1 پیشرفت می‌کند؟

نظریه‌ی داده‌های ورودی ادعای زیر را مطرح می‌کند:

شرط لازم (نه کافی) برای پیشرفت از تراز i به تراز i+1 این است که زبان‌آموز درگیر “فهمیدن” داده‌هایی گردد که افزون بر دانسته‌های پیشین (دانسته‌های تا تراز i) دربرگیرنده i+1 نیز باشد. “فهمیدن” در اینجا به این معنی است که زبان‌آموز تمرکزش بر معنی باشد نه ساختار پیام.

به‌عبارت‌دیگر زبان‌آموز تنها هنگامی زبان را فرامی‌گیرند که درگیر فهمیدن مطالبی شود که یک خورده از تراز کنونی وی بالاتر باشد. چگونه این موضوع شدنی است؟ چگونه زبان‌آموز ساختارهایی که هنوز یاد نگرفته است را فرامی‌گیرند؟ پاسخ این سؤال این است که ما تنها توانایی‌های کنونی زبان خود برای یادگیری مفهوم جدید، بکار نمی‌بریم. بلکه زمینه، اطلاعات محیط پیرامون و اطلاعات فرازبانی را نیز برای یادگیری مفهوم جدید در نظر می‌گیریم. برای نمونه اگر گوینده‌ای بگوید هوا سرد است و ما معنی کلمه‌ی سرد را ندانیم، با توجه به اطلاعاتی که از سردی محیط پیرامون به دست می‌آوریم، معنی آن در ذهنمان نقش می‌بندد.

نظریه داده‌های ورودی در برابر باور سنتی در یادگیری زبان

بند نخستین نظریه: نخست مفهوم سپس ساختار

نظریه‌ی داده‌های ورودی در تضاد با باور ما به شیوه‌ی آموزشی مرسوم در یادگیری زبان دوم است. فرض ما این بوده است که برای پیشرفت در شیوایی و روان سخن گفتن، نخست ساختار را یاد می‌گیریم، سپس آن‌ها را برای برپایی ارتباط با دیگران تمرین می‌کنیم. نظریه‌ی داده‌های ورودی در حقیقت خلاف این را می‌گوید. نظریه داده‌های ورودی می‌گوید که نخست به‌سوی مفهوم می‌رویم سپس ساختار در ذهن ما شکل می‌گیرد.

بند دوم نظریه: همه‌چیز طبیعی، نه از پیش تعیین شده

در شیوه‌ی سنتی آموزش زبان، زبان‌آموز هرلحظه می‌داند که قرار است چه چیزی یاد بگیرد. مثلا یک روز قرار است حال ساده و روز بعد گذشته‌ی ساده را یاد بگیرد. ولی بند دوم نظریه‌ی داده‌های ورودی می‌گوید که زبان‌آموز به‌صورت طبیعی زبان انگلیسی را یاد بگیرد. نه اینکه همه‌چیز از پیش تعیین شده باشد. از پیش تعیین شده بودن اطلاعات جدید نه‌تنها سودی برای زبان‌آموز ندارد بلکه زیان نیز دارد.

بند سوم نظریه: داده‌ی ورودی قابل فهم

در پایان نظریه‌ی داده‌های ورودی بیان می‌کند که شیوایی گفتار نمی‌تواند به‌طور مستقیم آموزش داده شود. بلکه به‌مرور زمان این شیوایی و روانی گفتار خودبه‌خود پدیدار می‌شود. با توجه به این دیدگاه، بهترین روش آموزش زبان انگلیسی ارائه کردن داده‌های ورودی قابل فهم است.

نظریه‌ی داده‌ی ورودی و حفظ کردن لغت

ازآنجایی‌که حفظ کردن لغات انگلیسی مهم‌ترین بخش یادگیری زبان انگلیسی است، کاربرد نظریه‌ی داده‌ی ورودی در حفظ کردن لغت بسیار برجسته می‌گردد. در نوشتار پیشین به‌طورکلی توضیح داده بودم که چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم. با توجه به این نظریه، اندکی موضوع را بازتر می‌کنیم.

فراگیری مفهوم به‌جای حفظ کردن معنی

خیلی‌ها لغت‌های انگلیسی را حفظ می‌کنند و با به کار بردن این روش سعی می‌کنند که دایره‌ی لغات خود را افزایش دهند. ولی با توجه به بند نخست نظریه‌ی داده‌ی ورودی، تمرکز زبان‌آموز بایستی بر مفهوم لغات باشد تا حفظ کردن معنی آن. هنگامی‌که زبان‌آموز مفهوم یک لغت را چند جا درست تشخیص دهد، آن لغت خودبه‌خود در حافظه‌ی ناخودآگاه زبان‌آموز شکل می‌گیرند.

خواندن کتاب‌های داستان و دیگر کتاب‌های جذاب و کاربردی بجای کتاب لغت

در کتاب‌های لغت مانند کتاب 504 که خیلی کتاب مرسومی است، همه‌چیز از پیش تعیین شده است. ولی بر پایهٔ تجربیات علمی و مطابق با بند دوم نظریه‌ی داده‌های ورودی، از پیش تعیین شده بودن لغت‌ها فرایند طبیعی فراگیری لغات را مختل می‌کند. در نوشتار پیشین توضیح داده بودم که بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی کتاب‌های داستان و کتاب‌های کاربردی و جذاب هستند، نه کتاب درسی. در کتاب‌های درسی، به‌ویژه کتاب‌های لغت، یادگیری لغات انگلیسی به‌صورت طبیعی انجام نمی‌شود. ولی با خواندن کتاب‌های عادی و جذاب لغات انگلیسی به‌صورت طبیعی فراگرفته می‌شوند.

شیوه‌ی فراگیری لغات جدید

همان‌گونه که در بالا آمد، زبان‌آموز هنگامی لغات جدید را یاد می‌گیرند که درگیر خواندن و یا شنیدن مطالبی شود که شماری لغت جدید در آن باشد. ولی بر پایهٔ بند سوم نظریه‌ی داده‌های ورودی، لغات جدید بایستی قابل فهم باشد. این موضوع نیازمند اندکی باریک‌بینی است. هنگامی‌که درصد بالایی از مطلبی که می‌خوانیم و می‌شنویم لغات جدید باشد فهمیدن آن مطلب بسیار سخت است. از سوی دیگر اگر شمار لغت جدید در مطلبی که درگیر آن هستیم بسیار کم باشد، فرایند یادگیری لغات جدید با کندی روبرو می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که شمار لغات جدید به‌اندازه‌ی مطلوب و بهینه باشد که سرعت یادگیری لغات جدید بالا برود. تجربه نشان داده است که مطلوب‌ترین حالت میزان لغت جدید در یک مطلب، چیزی میان پنج تا ده درصد کل لغات است. اگر زبان‌آموز هر بار که درگیر خواندن و یا شنیدن مطلبی است، میزان لغت‌های جدید را در همین بازه نگه دارد، به سرعت لغات جدید را یاد می‌گیرد. در این حالت کمتر نیاز است که به دیکشنری مراجعه شود زیرا پراکندگی لغات در مطلب به‌اندازه‌ای است که می‌توان مفهوم لغت جدید را حدس زد.

فراگیری لغات در نرم‌افزار اندرویدی آموزش زبان زبانشناس

بگذارید اشاره‌ی کوچکی به یکی از قابلیت‌های نرم‌افزار اندرویدی آموزش زبان انگلیسی زبانشناس بکنم. در این نرم‌افزار امکانی فراهم شده است که زبان‌آموز هرلحظه بداند که در هر مطلب چه میزان لغت جدید وجود دارد. این عدد با توجه به روال یادگیری زبان‌آموز، به‌طور لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌گردد. بنابراین فراگیری لغات جدید برای زبان‌آموز با این روش بسیار هدفمند است و به سرعت کاملاً مطلوبی انجام می‌شود.

امیدوارم که توانسته باشم مطلب خوبی را برای شما ارائه کنم. نظرات سازنده‌ی شما موجب پویایی مطالب می‌گردد.

13 دیدگاه دربارهٔ «چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم»

 1. سلام
  خسته نباشید
  من امسال میخوام کنکور زبان تخصصی بدم((منحصرا زبان))
  دامنه لغات هم 504 و تمام لغات دبیرستان هست و بیشتر روی گرامر مشکل دارم میخواستم ببینم باید چیکار بکنم تا درصد قابل قبولی در کنکور بزنم

 2. سلام ، ميخواستم ببينم امكانه اين هست كه زبانه انگليسي رو جوري ياد بگيرم كه واسه درك كردن و فهميدن جملات اون ها رو توي ذهنم به فارسي ترجمه نكنم يا نه؟(ميشه گفت يه جور هايي مثله زبانه مادري باشه واسَ مون) و اينكه راهِ حلِ شما واسه ي رسيدن به اين خواسته چيه؟؟؟ ( باتوجه به زمانه محدودي كه دارم ميخواستم ببينم مفيد ترين و سريع ترين راه چي هستش)
  مرسي از مطالب مفيد ـِ تون.

 3. سلام ، نرم افزار تحت ویندوز هم دارین ؟؟ یعنی بشه روی کامپیوتر نصب کرد …. ضمنا اگر بخام همراه شما زبان را جلو ببرم مراحلی که باید برای شروع انجام بدم را می تونیم برام ایمیل کنیم

  1. دوست عزیز ممنون از اینکه پاسخ دادسن …روش تدریستون خیلی عالیه ، اما کاش روشی هم بود که بشه حداقل تحت وب یا روی ویندوز با این روش زبان رو یاد گرفت، چون خودتون می دونید ما ایرانی ها عادت به درس خوندن روی گوشی نداریم … فقط با گوشی دنبال بازیگوشی هستیم تا استفاده مفید ، این نظر شخصیه ، بنظر من اگر می خاهید تو این روش موفق تر بشین سعی کنید پلفترم های مختلف مخصوصا تخت وب را هم اضافه کنید ، زیرا مث تلگرام از انعطاف بیشتری برخوردار خاهید شد … کاربرا وقتی روی گوشی خود دسترسی به نت نداشته باشن می تونن از طرییق اینترنت دوستاشون هم برنامه های درسی شون رو هم پیش ببرن …من خودم رشتم آی تی هست ولی خیلی در حسرتم که زبان رو فول و خوب یاد بگیرم و هر سری کلاس رفتم نصف و نیمه ول کردم…

  2. سلام و ممنون از نظري كه دادين
   بله در نهايت به سمت پلنفرم وب ميريم اما ويندوز بعيد ميدانم چون معمولا نرم افزارهاي ويندوزي به راحتي در ايران كرك مي شود

  3. با سپاس از اینکه پاسخ دادین ، اینکه نرم افزار ها تو ویندوز کرک میشن مشکل از ویندوز نیست و ضمنا کاربران اکثرا نرم افزار های خارجی رو کرک می کنند که اکثر این کرکها توسط کشورهای مثل روسیه و چین ارائه میشه که ما ایرانی ها هم از کرک اونا استفاده می کنیم.
   شما نرم افزار نمی تونید پیدا کنید که کرکش توسط ایرانی ها ارائه شده باشه و چدا از این مساله نرم افزار های تولید داخل تحت قانون کپی رایت هستند و نرم افزار های خارجی مث انتی ویروسها و خود ویندوز و … چون تو کشور ما شامل این قانون نیستن با کرک استفاده میشن.

   و نکته ی دیگه هم باید خدمتتون بگم خیلی از بازی ها و نرم افزار های خارجی تحت پلتفرم اندروید هم مشکل کرک را دارند زیرا خیلی از بازیها و نرم افزار های اندروید همرا با لایسنس ارائه میشن ولی بازم بخاطر عدم پایبندی به قانون کپی رایت در کشور ما اونا هم باز بدون لایسن و با استفاده از کرک استفاده میشن و اگر به نرم افزار های حسابداری و … که در داخل تولید میشن هم دقت کنید چون تحت قانون کپی رایت هستند کسی اصلا سراغ کرک این نرم افزار ها نمیره و عملا جایی هم وجود نداره مگر در موارد استثنایی که من به شخصه خودم به عنوان مهندس آی تی که تا به تا امروز در سازمانهایی که کار کردم مشاهده نکردم
   و ثانیا این کرک میخاد توسط یک سایتی که در داخل ایران فعالتی می کنه به انتشار عموم برسه و چون این سایت برای ادامه فعالیت خود ملزم به رعایت قوانین حاکم بر محصولات دیجیتال در داخل کشور که یکی از اونا قانون کپی رایت هست می باشد در نتیجه به هیچ عنوان نمی تونه اینکار را بکنه و گرنه با شکایت شما از مسئول سایت ، مدیر سایت باید برای ادامه فعالیت رضایت شما را جلب کنه …
   جدا از مسایل فوق راهای دیگرم هم برای حل این مشکل وجود دارد .. امیداورم اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادم برایتان و موفقیت آمیز باشد

  4. سلام دوست گرامي
   خير فعلا نرم افزار ويندوزي نداريم و فقط نرم افزار ما روي گوشي هاي اندرويدي كار ميكنه
   در رابطه با نحوه ي استفاده از نرم افزار من در پست زير توضيحاتي دادم
   شروع یادگیری زبان
   براي شروع ابتدا پيشنهاد ميكنم سري به وبسايت بزنيد و مطالب و نوشته هاي ما رو بخونيد كه با نحوه ي كار ما بيشتر آشنا بشيد
   اگر پس از خوندن نوشته ها از شيوه ي آموزشي ما خوشتون اومد طبيعتا اقدام بعدي دانلود كردن نرم افزار از كافه بازار اندرويد تو گوشي همراهتون هست
   در نرم افزار دو نوع درس وجود دارد
   عادي و تخصصي
   درسهاي عادي به موضوعات عادي مي پردازد و درس هاي تخصصي به طور اختصاصي براي زبان انگليسي ساخته شده است
   ما در نرم افزارمرن سه نوع بسته آموزشي داريم
   رايگان:
   قابليت گوش دادن به درس هاي عادي و فيلم ها
   ويژه:
   استفاده از ويژگي هاي نرم افزار به طور نامحدود از جمله ويژگي هايلايت كه بسيار مهم هست در بحث يادگيري زبان و ديكشنري درون برنامه
   اختصاصي:
   استفاده از تمام ويژگي ها تمام درسهاي تخصصي

   پيشنهاد بنده اين است كه بسته ي ويژه رو خريداري نماييد اما اگر خيلي جديتر ميخوايد ادامه بديد طبيعتا بسته ي اختصاصي پيشنهاد ميشه

   باز اگر سوال ديگري داشتين در خدمتيم

 4. من تا سال دیگه این موقع فرصت دارم یه یه نمره زبان به دانشگاه تحویل بدم که بتونم در آزمون جامع شرکت کنم
  زبانم خیلی نخوندم تا به حال
  یه یک ماهی هس که 504 میخونم
  و این سایتم یکی از دوستان ازش مشاوره خواستم بهم پیشنهاد داد
  الانم تقریبا وقتمو گذاشتم برا زبان
  ممنون میشم
  واقعا به مشاوره تون نیاز دارم

  1. ببینید پیشنهاد میکنم که کتاب های آموزش زبان انگلیسی، گرامر و لغت رو کنار بذارید. در نوشته ی کارامدی کتاب آموزش زبان انگلیسی کامل توضیح دادم که چرا این کتابها بدرد نمیخوره. مخصوصا این شیوه ی حفظ کردن لغات با کتابهایی مثل 504 که الان شما در پیش گرفتین اصلا شما رو به جایی نمیرسونه. در رابطه با نحوه ی صحیح یادگیری لغات انگلیسی هم تو وبلاگم کامل توضیح دادم.
   برای یادگیری زبان انگلیسی اولا کتاب های داستان بسیار مناسبه. ثانیا دیدن فیلم ها و سریال به روشی که در نوشته ی یادگیری زبان انگلیسی با فیلم توضیح دادم.
   در ضمن اگر گوشی اندرویدی دارین پیشنهاد میکنم نرم افزار زبانشناس رو دانلود کنین و استفاده کنین خیلی به کارتون میاد. مخصوصا درس های انگلیسی قدرت.
   باز اگه سوال داشتین همینجا بگین که بیشتر کمکتون کنم.

 5. سلام
  من سایتتونو به تازگی یه دوست بهم اطلاع رسانی کرد
  من زبانم ضعیف هست
  و با توجه به اینکه دانشجوی دکتری هم هستم
  و ازمون مدرک زبان یا همون نمره زبان میخوان
  باید چکار کنم

  1. سلام.
   با توجه به جمله ای که نوشتی حدس میزنم که سطح زبان انگلیسیت الان متوسط رو به بالا باشه.
   این سطح کاملا برای اینکه بتونی خودت رو پای خودت زبان یاد بگیری کافیه. بنابراین این نکات رو با ذکر منبع از سایتمون بت توصیه میکنم.
   1- کتاب های آموزشی نخون به جاش کتاب داستان و آموزنده بخون
   2- از منابع آموزشی مختلف مثلا فیلم استفاده کن. نحوه ی فیلم دیدن هم به طور جامع در این پست نوشتیم که بتونه تو یادگیری زبان انگلیسی موثر باشه
   3- بایستی بتونی انگیزه ی خودتو بالا نگه داری.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *