گرامر زبان انگلیسی

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی که باید بخوانید

بعد از کامل شدن یک ساختمان پی، ستون‌ها، میلگردها و… دیگر دیده نمی‌شوند ولی واقعیت این است که همان‌ها هستند که ساختمان را نگه داشته‌اند. گرامر زبان انگلیسی هم دقیقا چنین نقشی دارد و بی‌دلیل نیست که زبان‌آموزان دنبال بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌گردند.

یک ساختمان محکم، قبل از هر چیز، زیرسازی استوار و دقیقی دارد و همین موضوع است که می‌تواند این ساختمان را سال‌ها سرپا نگه دارد. برای یادگیری زبان انگلیسی هم درطول آموزش، باید بتوانیم یک زیرسازی محکم و دقیق گرامری دست و پا کنیم تا موفقیت‌مان تضمین شود و در مسیر پیشرفت درجا نزنیم.

در این مطلب درمورد اهمیت یادگیری گرامر، نحوه‌ی یادگیری گرامر و… توضیح می‌دهیم و چند تا از بهترین کتاب‌ های گرامر را بهتان معرفی می‌کنیم. تا آخر این مطلب همراه‌مان باشید.

چرا باید گرامر زبان انگلیسی را خوب و دقیق یاد بگیریم؟

 • اگر گرامر ندانیم، نمی‌توانیم منظورمان را خوب به مخاطب منتقل کنیم.

فرض کنید بدون این‌که کاملا شنا بلد باشید، شما را داخل استخری بیندازند. باور کنید جان‌تان به لب‌تان می‌رسد تا خودتان را به کناره‌های استخر برسانید. خوبی‌اش این است که کمی شنا بلد هستید و خوشبختانه غرق نمی‌شوید ولی متاسفانه لذت خاصی از شنا کردن نمی‌برید و همه‌ی تلاش‌تان صرف این می‌شود که خودتان را به یک نقطه‌ی امن برسانید.

غرق شدن در استخر
داخل استخر زبان انگلیسی دست و پا نزنید!

مکالمه‌ی انگلیسی بدون تسلط روی گرامر هم دقیقا همین‌طور است. باید با هزار زور و زحمت فقط منظورتان را به مخاطب برسانید و منتظر واکنشش باشید. اینطوری در خیلی از موارد به بن‌بست می‌خورید، کارتان درنهایت به‌زور راه می‌افتد و دیر یا زود به فکر تهیه بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌افتید.

 • هرچه گرامرتان قوی‌تر باشد، بیشتر یک انگلیسی زبان بومی و واقعی به نظر می‌رسید.

هرچه با قواعد زبان انگلیسی بیشتر آشنا باشید، با بومی‌ها احساس نزدیکی بیشتری خواهید کرد و به‌علاوه می‌توانید متن‌های انگلیسی دقیق‌تر و بدون اشکالی بنویسید.

در این‌صورت بدون دردسر و بدون هیچ مکثی در هر محیطی حرف می‌زنید یا هر متنی که دل‌تان بخواهد و نیاز باشد می‌نویسید. استفاده از بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌تواند برای رسیدن به این هدف‌ها به کمک‌تان بیاید.

 • برای ورود به محیط‌های کاری و علمی انگلیسی زبان به دانش گرامری بالایی نیاز دارید.

در سفر، هنگام خرید، مهمانی و… شاید اشکال‌ها و ایرادهای گرامری‌تان خیلی به چشم نیاید یا جدی گرفته نشود. این‌طور وقت‌ها بالاخره می‌توانید یک‌جوری منظورتان را به بقیه برسانید و سر و ته قضیه را یک‌طوری هم‌بیاورید.

اما در دانشگاه یا محیط کار دیگر همه چیز به این راحتی و سادگی نیست. شما وارد یک محیط رسمی می‌شوید و قرار نیست انگلیسی را دست و پا شکسته و پر از ایراد و اشکال صحبت کنید. شما باید از قبل بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی را خوانده باشید و روی نکته‌ها و مطالبش تا حد زیادی مسلط باشید. به‌علاوه قبل از ورود به دانشگاه‌های خارجی و… به مدرک زبان معتبر مثل آیلتس و یا تافل نیاز دارید و برای گرفتن مدرک هم باید روی مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان‌تان( که گرامر هم جزوشان است) حسابی کار کنید.

هنگام یادگیری گرامر زبان انگلیسی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • از منابع متنوع استفاده کنید.

انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی کار راحتی نیست. بهتان توصیه می‌کنیم به‌جای تمرکز روی یک منبع خاص از دو یا سه منبع متفاوت به‌طور هم‌زمان استفاده کنید. مثلا بعد از مطالعه‌ی یک نکته می‌توانید تمرین‌ها و تست‌های مربوط به آن را در کتاب‌های دیگر مطالعه و حل کنید. البته درنهایت همه‌چیز بستگی به هدف و شرایط خودتان دارد.

 • تا می‌توانید به پادکست، اخبار انگلیسی، داستان‌های صوتی و… گوش کنید.

اینطوری هم مهارت شنیدن‌تان تقویت می‌شود و هم نکته‌های گرامری را ازطریق شنیدن عمیق‌تر یاد می‌گیرید و بهتر برایتان جا می‌افتند.

 • از امکانات اپلیکیشن‌هایی مثل زبانشناس به‌طور همزمان استفاده کنید.

فایل‌های صوتی متنوعی در زمینه‌های مختلف در نرم افزار زبانشناس وجود دارد. به‌علاوه به کتاب‌های گرامری معتبری هم دسترسی دارید. زمینه‌ی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و از طریق اپلیکیشن زبانشناس دنبال‌شان کنید. اینطوری هم می‌توانید همزمان هم از روی متن بخوانید و هم بشنوید. استفاده از این روش در کنار مطالعه بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی باعث می‌شود در کوتاه‌ترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید.

اپلیکیشن زبانشناس همه‌نیازهایت را رفع می‌کند!
 • نوشتن هر روزه را فراموش نکنید.

هر روز یادداشت‌هایی به زبان انگلیسی بنویسید، از ثبت خاطره‌های روزانه گرفته تا اتفاق‌های ریز و درشت و… . این‌کار باعث می‌شود نقطه ضعف‌هایتان را بشناسید و بیشتر رویشان کار کنید. به‌علاوه نوشتن مداوم باعث تقویت گرامر در کوتاه مدت خواهد شد.

نکاتی که قبل از انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی باید بدانید

 • سطح زبان انگلیسی‌تان را مشخص کنید.

انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی برای خودش متر و معیاری دارد. کتاب‌های زیادی برای یادگیری گرامر وجود دارند ولی همه‌اش مناسب شما نیستند. بنابراین قبل از انتخاب کتاب باید تعیین سطح زبان انگلیسی را انجام دهید و باتوجه به این‌که مبتدی، متوسط یا پیشرفته هستید، کتاب مناسب سطح‌تان را تهیه کنید.

 • فرمت مناسب شما کدام است؟ کتاب چاپی؟ سی‌دی؟ یا E-book?

بعضی‌ها صد سال دیگر هم که بگذرد برای انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی یا هر کتاب دیگری، خواندن نسخه‌های چاپ شده را ترجیح می‌دهند و اصلا نمی‌توانند با کتاب‌های الکترونیکی و سی‌دی‌ها ارتباط برقرار کنند.

کتاب الکترونیکی
کتاب الکترونیکی یا کتاب چاپی؟

ازطرفی عده‌ای دیگر با توجه به شرایط‌شان ترجیح می‌دهند یک کتاب الکترونیکی روی تبلت‌شان داشته باشند و هر وقت که دل‌شان خواست سراغ بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی بروند. به‌خصوص که بعضی کتاب‌ها حسابی سنگین و جاگیر هستند و جابه‌جا کردن‌شان کار هر کسی نیست!

شما هم قبل از هرکاری تکلیف‌تان را با این قضیه مشخص کنید.

 • نسخه‌های جدید از بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی را تهیه کنید.

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی هرچند وقت یک‌بار با تغییرات جدید دوباره چاپ می‌شوند. هر مرتبه ایراد چاپ‌های قبلی برطرف می‌‌شوند و مولفان هر بار نکته‌های جدیدی به مطالب کتاب‌ها اضافه می‌کنند. بهتر است هنگام خرید بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی به این نکته توجه کنید. مثلا اگر یک کتاب نه بار تجدید چاپ شده، به‌هیچ وجه سراغ خرید یا تهیه‌ی چاپ اول و دوم نروید و نهایتا یکی از جدیدترین نسخه‌هایش را تهیه کنید.

 • کتابی مطابق سبک، روش و حال و هوای خودتان پیدا کنید.

بعضی‌ها دل‌شان می‌خواهد گرامر زبان انگلیسی را به روش‌های غیرمستقیم و خلاقانه‌تری یاد بگیرند. عده‌ای همان روش‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند و دوست دارند مستقیم مطالب گرامری را بخوانند و مرور کنند. خلاصه هر کس برای خودش روشی دارد. ترجیح شما چیست؟ بعد از ورق زدن کتاب‌های مختلف، روش مناسب خودتان را پیدا کنید و بر همان اساس بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی را بخرید.

بهترین کتاب های گرامر انگلیسی

در ادامه 10 کتاب برتر برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی را برای شما معرفی خواهیم کرد که با توجه به نیازتان از بین آن‌ها انتخاب کنید.

Practical English usage

Practical English usage
 • انگلیسی زبان‌ها و همین‌طور استادان زبان انگلیسی به‌عنوان یک مرجع دقیق از این کتاب استفاده می‌کنند. Practical English usage بی‌شک می‌تواند بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی به‌شمار بیاید.
 • موضوعات کتاب براساس حروف الفبا دسته‌بندی شده‌اند و این موضوع باعث می‌شود خیلی راحت به مبحث مورد نظرتان دسترسی داشته باشید.
 • مثال‌های به‌جا و درست کتاب درجا افتادن نکته‌های گرامری نقش پررنگی دارند.
 • اگر برای آزمون‌های بین‌المللی آماده می‌شوید، مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند واقعا برایتان مفید باشد.
 • تشابهات و استثناهای زبانی را به ساده‌ترین شکل ممکن برایتان توضیح می‌دهد.
 • با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانید اطلاعات خوبی در زمینه‌ی تلفظ کلمه‌ها و واژه‌سازی درست به‌دست بیاورید.
 • این کتاب بهتان یاد می‌دهد چطور از گرامر در مکالمه یا Speaking استفاده کنید.

Grammar in use

Grammar in use

ریموند مورفی نویسنده‌ی معتبر و مطرحی در زمینه‌ی قواعد و گرامر زبان انگلیسی است. این مجموعه کتاب‌های معتبر هم توسط همین نویسنده نوشته شده‌اند و برای یادگیری قواعد انگلیسی کاملا مفید و کاربردی هستند.

 • این کتاب در سه سطح Elementary، Beginner،  Advanced نوشته شده است و در هر سطحی از زبان که باشید به کارتان می‌آید.
 • کامل‌ترین توضیحات مربوط به قواعد و همین‌طور بهترین تمرین‌ها را می‌توانید در این مجموعه پیدا کنید.

The blue book of grammar and punctuation

The blue book of grammar and punctuation
 • برای نوشتن متن‌های بدون ایراد به زبان انگلیسی باید علاوه‌بر گرامر با علائم نگارشی و نحوه‌ی استفاده‌شان هم آشنا باشید. این کتاب می‌تواند بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی باشد و بهترین آموزش‌ها در زمینه‌ی علائم نگارشی و گرامر را در اختیارتان ‌بگذارد.
 • همزمان با مطالعه‌ی کتاب و در طول تمرین‌ها، پیش‌آزمون‌ها و پس‌آزمون‌های متعدد با گرامر، علائم نگارشی و کاربردشان آشنا می‌شوید.

Longman Student Grammar of Spoken and Written English

Longman Student Grammar of Spoken and Written English

رویکرد این کتاب در آموزش گرامر انگلیسی واقعا مدرن و به‌روز است. وقتی این کتاب را جلوی رویتان باز می‌کنید و صفحه به صفحه جلو می‌روید، درواقع با یک تیر چند نشان می‌زنید:

 • هم‌زمان روی دو مهارت Speaking و  Writing کار می‌کنید.
 • زبان‌تان در مکالمه‌های روزمره تقویت می‌شود.
 • به‌طور هم‌زمان 3000 واژه‌ی کاربردی زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

Grammar for IELTS

Grammar for IELTS

این روزها خیلی‌ها برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارجی، باید در آزمون‌های بین‌المللی مثل آیلتس شرکت کنند و امتیاز کافی به‌دست بیاورند. هرچه روی مهارت‌های چهارگانه‌تان بیشتر کار کنید و کتاب‌های مفیدتر و به‌روزتری بخوانید، احتمال موفقیت‌تان در آزمون آیلتس بالاتر می‌رود.

اگر سطح زبان انگلیسی‌تان بالاتر از متوسط است، مطالعه‌ی این کتاب را بهتان پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب Grammar for IELTS در 25 درس به‌طور هم‌زمان روی مهارت‌های Writing، Reading و Listening کار می‌کند و نکته‌های گرامری مناسب برای شرکت در آزمون را هم بهتان یاد می‌دهد.

Oxford Practice Grammar

Oxford Practice Grammar
 • اگر دنبال بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی هستید این کتاب می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برایتان باشد.
 • هیج نکته‌ای از گرامر انگلیسی نیست که در این کتاب نیامده باشد.
 • کتاب در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته نوشته شده است. بعد از تعیین سطح زبان‌تان می‌توانید کتاب متناسب با سطح‌تان را تهیه کنید.
 • نکته‌ها را درطول تمرین‌ها و فعالیت‌های متنوعی یاد می‌گیرید.
 • این کتاب با پاسخنامه همراه است.
 • بخشی به نام Exit Test در کتاب وجود دارد که به کمکش می‌توانید از خودتان آزمون بگیرید و ببینید تا چه حد توانسته‌اید به مطالب کتاب مسلط شوید.

Oxford English Grammar Course

Oxford English Grammar Course
 • فرقی نمی‌کند زبان انگلیسی‌تان در چه سطحی باشد درهرحال این کتاب و مطالبش برای یادگیری گرامر به کارتان می‌آید.
 • یکی از ویژگی‌هایی که می‌تواند این کتاب را به بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی تبدیل کند، تمرین‌های متعددش است.
 • مثال‌های متنوع و کاربردی کتاب در یادگیری بهتر نکته‌ها بهتان کمک می‌کند.
 • این کتاب ساختار ساده‌ای دارد و اگر می‌خواهید به‌صورت خودخوان و در منزل انگلیسی را یاد بگیرید حتما به کارتان می‌آید.

English Grammar Azar

English Grammar Azar

داستان این کتاب با بقیه‌ی کتاب‌های آموزش گرامر زبان کمی فرق می‌کند. نویسنده‌ی کتاب از متخصصان حوزه‌ی آموزش زبان انگلیسی است و برای آموزش قواعد و… از رویکردی حسی استفاده می‌کند. بتی آذر همراه با توضیح‌های کامل، تمرین‌های فراوان و درگیر کردن مهارت‌های شنیدن و صحبت کردن، نکته‌های گرامری را بهتان یاد می‌دهد.

اگر می‌خواهید کمی متفاوت‌تر گرامر را یاد بگیرید و دنبال پیدا کردن بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی هستید، حتما نگاهی به این کتاب بیندازید.

Longman Advanced Learners’ Grammar

Longman Advanced Learners’ Grammar

فرض کنید در یادگیری زبان تا مراحلی پیش رفته‌اید و حالا برای ادامه‌ی مسیر به یک کتاب پیشرفته‌تر و البته خلاصه‌تر نیاز دارید. کتاب Longman Advanced Learners’ Grammar می‌تواند گزینه‌ی خوبی برایتان باشد.

در این کتاب دیگر جایی برای توضیح‌های زیاد و خسته کننده وجود ندارد و می‌توانید ساختارهای پیچیده‌تر را در مدت زمانی کوتاه و به‌خوبی یاد بگیرید. در انتهای هر بخش یک آزمون تستی وجود دارد که می‌توانید دانسته‌هایتان را بسنجید و از میزان پیشرفت‌تان باخبر شوید.

پس اگر وقت کمی دارید و در عین‌حال دنبال بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌گردید، حتما این کتاب را تهیه کنید.

Grammar Scan

Grammar Scan

مطالعه‌ی این کتاب را به سه دسته زبان آموزان توصیه می‌کنیم:

 • کسانی که برای آزمون‌های بین‌المللی آماده می‌شوند.
 • کسانی که به سطوح بالاتری در یادگیری زبان رسیده‌اند.
 • کسانی که می‌خواهند دانسته‌های گرامری‌شان را به کمک آزمون‌های استاندارد بسنجند و تسلط بیشتری روی نکته‌ها پیدا کنند.

این کتاب می‌تواند برای سطوح متوسط به بالا بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی باشد و حسابی به کارشان بیاید. زبان‌آموزان با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانند به راحتی با نقطه‌ ضعف‌هایشان آشنا شوند و برای ازبین بردن‌شان تلاش کنند.

نکته طلائی

چه انگلیسی‌ها و چه کسانی که به زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند، دل خوشی از قواعد و دستور زبان ندارند و درست و غلط مکالمه را فقط از طریق شنیدن یاد می‌گیرند. ولی یادگیری اصولی و دقیق، قواعد خاص خودش را دارد. درست است که ما هم می‌توانیم گرامر زبان انگلیسی را تا حد زیادی از طریق شنیدن، مکالمه و… یاد بگیریم ولی درنهایت برای یادگیری دقیق به انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی نیاز داریم.

در این مطلب سعی کردیم تمام نکته‌های مورد نیاز برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی و انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی را دراختیارتان بگذاریم. با یادگیری کامل قواعد زبان انگلیسی می‌توانید به راحتی در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنید، از دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرید و درنهایت در مجموعه‌های بزرگ مشغول کار شوید. کافی است کمی همت کنید و همین حالا دست روی بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی بگذارید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.