زیاد وقت نده، سریع باش!

سریع باش تا سلیس شوی

روون صحبت کردن از دقیق صحبت کردن نمیاد. در واقع مکالمه داشتن نیاز به ریتم و سرعت کافی داره. ما برای مکالمه از ذهن ناخودآگاهمون استفاده می کنیم نه ذهن آگاهمون. برای درک بهتر این موضوع از خودت بپرس. وقتی میخوای به فارسی چیزی بگی آیا بهش فکر میکنی؟ برای من جواب نه هستش…

محدودیت زمانی بذار

برای اینکه بتونیم ذهن ناخودآگاهمون رو برای مکالمه فعال کنیم کارهای زیادی میشه کرد. امروز به یه تکنیک خیلی خوب میپردازیم که علاوه بر مکالمه می تونی برای تقویت نوشتارت هم ازش استفاده کنی.

پس بریم سراغش…

چیزهایی که لازم داری

سرت رو درد نمیارم. اینا رو میخوای:

 1. یه موضوع واسه بحث – میتونه داستان باشه، میتونه تاپیک آنلاین باشه. (در اپلیکیشن همه این موارد موجوده)

2. یه تایمر

3. یه دفترچه یاداشت

موضوع رو بفهم

گام اول تو این میشه که موضوع رو به قدر کافی مسلط بشی. مثلا اگه یه داستانه، سعی کن حسابی یاد بگیریش و بهش مسلط بشی. لغات داخلش رو بلدی؟ کلیات داستان دستته؟ میتونی داستان رو خودت بگی؟

سعی کن خوب یاد بگیریش.

رکورد اول

خب حالا تایمر رو روشن کن و داستان رو یه دور بگو. سعی کن سریع باشی.

کلیات داستان یا موضوعی که دربارش میخوای حرف بزنی رو شرح بده و سعی کن از لغات جدیدی که یاد گرفتی استفاده کنی.

چند دقیقه شد؟ دفترچه رو بردار و رکوردت رو بنویس. مثلا دو دقیقه شد…

رکورد دوم

خب حالا رکورد اولت که دو دقیقه‌ست رو داری. این بار هم درباره داستان یا موضوع صحبت کن اما این بار سعی کن کمتر از دو دقیقه بشه. شاید فکر کنی طوطی‌واره، اما اینطور نیس. تو قرار ذهنت رو از حالت آگاهانه در بیاری. پس نیازه سرعتت رو ببری بالاتر. بهترین رکوردت رو ثبت کن.

نکات مهم در این روش

برای کاهش رکورد از حاشیه‌های داستان باید بزنی. سعی کن خلاصه‌گویی کنی. لغات جدید رو حتما مورد استفاده قرار بده تا فعالشون کنی. میتونی یه لیست از اون لغات جلوت بذاری و همزمان که میگی بهشون نگاه کنی. تکلیف نیست، به شکل بازی بهش نگاه کن و لذت ببر.

سخن آخر

خود من از این روش در سطوح ابتداییم استفاده کردم. مثل یه بازی بهش نگاه میکردم و خوش میگذشت و کمک میکرد لغات رو عمیق‌ تر بفهمم و داستان رو حسابی یاد بگیرم. میتونی هم برای مکالمه و هم نوشتار استفاده کنی. سرعت همیشه اعتماد بنفس هم باهاش همراهه.

اهل رکورد شکستن هستی؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن