تصور کنید که یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و نمی‌توانید دیگر یک کلمه از زبان مادریتان را حرف بزنید. در مقابل، می توانید یک زبان خارجی را به گونه ای سلیس صحبت کنید. شاید این امر تخیلی به نظر برسد اما می تواند واقعا رخ بدهد؟

این هفته به داستان های واقعی در مورد چند نفر می پردازیم که وقتی از خواب بیدار شدند، یک زبان دیگر را صحبت می کردند. چگونه ممکن است؟ آیا بدان معنا نیست که همه ما توانایی صحبت کردن به زبانی دیگر را داریم؟

نکته اول:

ابتدا می‌توانید یکی دو بار به‌صورت تفننی این داستان را به‌صورت صوتی یا تصویری ببینید. اما برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی تکنیک‌های سایه و استراتژی‌های گفته‌شده در نوشته‌ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه را روی این داستان پیاده‌سازی نمایید.

نکته دوم:

این داستان را میتوانید در اپلیکیشن اندرویدی زبانشناس (پکیج داستان کوتاه)، به همراه امکانات جانبی بسیار خوب آن بخوانید.

=================

فایل صوتی داستان با سرعت نرمال:

دانلود فایل صوتی

متن انگلیسی فایل صوتی فوق در انتهای همین نوشته قرار دارد.

آیا می‌شود که یک شبه زبان مادری مان از یادمان برود؟

پسری که از خواب بیدار می شود و دیگر نمی تواند حتی یک کلمه انگلیسی حرف بزند

روبن یک فوتبالیست بااستعداد و دروازبان نترس است. زمانی که یک حادثه بد برای روبن رخ داد، او در تیم فوتبال الیت یوث در آتلانتا، جورجیا بازی می کرد. حریف به سرش ضربه‌ای وارد کرد و او دچار شوک شد. در زمین فوتبال چند بار تنفسش قطع شد و از هوش رفت و به هوش آمد. مربی اش می گوید: «فکر کردم که ممکن است بمیرد.»

روبن بوسیله هلیکوپتر امداد به بیمارستان منتقل شد و در آنجا به مدت چند روز به کما رفت. مادر روبن معلم دبیرستان است که اصلیتی نیجریه ای دارد. زمانی که روبن در نهایت به هوش آمد، به زبان اسپانیایی به مادرش گفت «گرسنه ام». مادر روبن سریع از اتاق خارج شد تا درخواست کمک کند. او گفت: «پرستار از من پرسید که روبن به چه زبانی صحبت می کند». من گفتم «من انگلیسی حرف می زنم. او هم انگلیسی زبان است. ما ریشه اسپانیایی نداریم».

ناگهان روبن نمی توانست یک کلمه انگلیسی حرف بزند. در عوض، به راحتی و به گونه ای سلیس اسپانیایی صحبت می کرد. روبن می گوید قبل از حادثه تنها چند کلمه اسپانیایی بلد بوده است. او فکر می کند که به گونه ای ناخودآگاه این زبان را از برادرش که در اسپانیا درس می خواند و برخی از هم تیمی هایش که اسپانیایی هستند، یاد گرفته است.

روبن اسپانیایی صحبت کردن را عجیب اما لذت بخش می داند. اگرچه، وقتی که تلاش می کند انگلیسی حرف بزند، دچار تصرف (حمله) می شود. پس از چند روز، انگلیسی روبن بازگشت. او هنوز می تواند اسپانیایی صحبت کند اما این توانایی در حال از بین رفتن است.

روبن تنها شخصی نیست که با شرایط زبانی عجیب از خواب بیدار شده است. در سال ۲۰۱۳، یک مرد آمریکایی در متلی در کالیفرنیا در حالی که به زبان سوئدی صحبت می‌کرد از خواب بیدار شد. برخلاف روبن، این زبان برای او جدید نبود اما زبان مادری خود یعنی انگلیسی و کل خاطرات گذشته را کاملا فراموش کرده بود. همچنین، سندروم لهجه خارجی یک نوع بیماری است که در آن افراد پس از ضربه به سر یک لهجه جدید به خود می گیرند. اولین مورد از این نوع به سال ۱۹۴۱ باز می گردد زمانی که یک زن نروژی که در طی بمباران آسیب دیده بود، ناگهان شروع کرد به صحبت با لهجه آلمانی کرد. در طی سال ها، ۶۲ مورد از این شرایط گزارش شده است.

روبن اکنون به خانه بازگشته است اما هنوز تست های پزشکی می دهد و دچار حمله می شود. یک صفحه gofundme.com ایجاد شده است تا به والدین او برای پرداخت هزینه های پزشکی کمک شود. روبن امیدوار است تا یک روز به فوتبالست حرفه ای تبدیل شود و مشتاقانه منتظر بازگشت به میادین است. مربی اش می گوید زمانی که او بازگردد، باید کلاه ایمنی بپوشد.

مطالب تکمیلی:

برای تقویت زبان انگلیسی، چگونه این داستان را بخوانم؟

برای ارتقای قدرت شنیداری (listening) :

۱- با سرعت آهسته شروع کنید. ابتدا بدون خواندن متن درس چند بار تنها به فایل صوتی گوش دهید:

دانلود فایل صوتی

۲- حال به همراه شنیدن فایل صوتی، متن درس را نیز بخوانید.

۳- لغات انگلیسی جدید را یاد بگیرید.

۴- با گوش دادن به ‌سرعت‌های بالاتر، خود را به چالش بیندازید:

دانلود فایل صوتی

برای ارتقای مکالمه زبان انگلیسی (speaking) :

۱- این درس را با تکنیک سایه تمرین کنید.

۲- برای تمرین بیشتر فایل‌ تکمیلی زیر را بخوانید. در این فایل تکمیلی داستان به‌صورت سؤال و جواب از شما پرسیده می‌شود که با جواب دادن به سؤالات مطرح‌شده می‌توانید درک بهتری از این داستان پیدا کنید:

دانلود فایل صوتی

فایل پی‌دی‌اف متن فایل صوتی فوق:

دانلود پی دی اف

اطلاعات بیشتر برای تقویت مکالمه در نوشته‌ی: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

۳- علاوه بر موارد فوق، در فایل پی‌دی‌اف زیر نیز یکسری سؤالات تکمیلی در رابطه با این درسی که خواندید مطرح‌شده است. با جواب دادن به این سؤالات، مکالمه‌ی خود را تقویت نمایید.

دانلود پی دی اف

منبع داستان: وبسایت DeepEnglish.com
زبانشناس تنها دارنده مجوز استفاده و نشر محصولات deepenglish در ایران است.

اشتراک در بخش داستان

نکته‌ی مهم:

با ثبت‌نام در خبرنامه‌ی ایمیلی زیر، هروقت داستان جدیدی به وبسایت زبانشناس اضافه شد، از طریق ایمیل به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

متن انگلیسی داستان:

Boy Wakes Up And Can’t Speak A Lick Of English

Reuben is a gifted soccer player and fearless goalie. He was playing for an elite youth soccer team in Atlanta, Georgia when the unfortunate accident happened. He was kicked in the head by an opponent and went into shock. He stopped breathing multiple times and came in and out of consciousness on the soccer field. His coach said, “I thought I might lose him…”

Reuben was airlifted to a hospital where he fell into a coma for several days. Reuben’s mother is a high school teacher originally from Nigeria. When Reuben finally woke up, he said to her, ‘I’m hungry’ in Spanish. Reuben’s mother ran out of the room to get help. “A nurse asked me what language does he speak. I said, ‘I speak English. He speaks English. We’re not Spanish-based people’”

Suddenly Reuben couldn’t speak a lick of English. Instead Spanish effortlessly flowed out of his mouth. Reuben says he could only speak a few words of Spanish before the accident. He thinks he must have subconsciously picked up the language from his brother who studied abroad in Spain, and some of his teammates who are fluent Spanish speakers.

Reuben described speaking Spanish as weird, but enjoyable. However, trying to speak his native English made him have a seizure. After a few days, Reuben’s English returned. He can still speak Spanish, but it is beginning to fade.

Reuben is not the only person to have ever woken up with a mysterious language condition. In 2013, an American man woke up in a motel in California speaking Swedish. Unlike Reuben, this was a not a new language for him, but he had completely forgotten his native English and all memory of his past life. Equally as baffling is foreign accent syndrome where people develop a new accent usually after some head trauma. The first case of this dates back to 1941 when a Norwegian woman, who was injured during a bombing, suddenly began speaking in a German accent. Over the years, there have been 62 cases of this condition.

Reuben is back at home now, but he still is getting medical tests and having seizures. A gofundme.com page has been created to help his parents pay for his medical expenses. Reuben hopes to become a professional soccer player one day and can’t wait to get back on the field. His coach says when he comes back he’ll need to wear a helmet.

داستان‌های مرتبط:

آیا سطح این داستان انگلیسی برای شما بالا بود؟ پیشنهاد میکنم که داستان‌های کوتاه برای سطح مبتدی را بخوانید:

داستان‌های کوتاه:

نوشته شده در دسته‌ی: داستان