چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم؟ (راهنمای جامع)

سالیان دراز است که به کلاس زبان می‌روید، اساتید خصوصی استخدام کرده‌اید و یا از منابع مختلف برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده می‌کنید، اما شاید هنوز هم بپرسید که چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم؟ اصلا نگران نباشید چون شما تنها زبان ‌آموزی نیستید که این مشکل را دارید.

 بسیاری از زبان‌ آموزان دیگر هستند که تکالیفشان را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند، از پس پروژه‌های سخت رایتینگ و گرامر و لیسنینگ برمی‌آیند، ولی تا صحبت از اسپیکینگ می‌شود، غرق در خجالت و نگرانی می‌شوند. در این مقاله آموزشی، به بررسی نکات اصلی این موضوع می‌پردازیم و به شما یاد می‌دهیم که چگونه انگلیسی را روان صحبت کنید. 

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم با گپ زدن

کلمات را نیاموزید، عبارات و جملات را یاد بگیرید

بسیاری از دانش‌آموزان گمان می‌کنند که اگر دیکشنری به دست بگیرند و شروع به یادگیری واژه‌های کتاب کنند، در مسیر روان‌ صحبت کردن به انگلیسی موفق خواهند شد. در صورتی که این‌طور نیست، آن‌ها اشتباه بسیار بزرگی را مرتکب می‌شوند.

کاربرد آن‌ها در جمله را بیاموزید

شاید با خودتان بگویید که یاد گرفتن حجم زیادی از کلمات چه ایرادی می‌تواند داشته باشد؟ هیچ ضرری در یاد گرفتن کلمات وجود ندارد اما مادامی که آن‌ها را تنها حفظ می‌کنیم و از کاربرد آن‌ها در جمله و چگونگی استفاده از آن‌ها خبر نداریم، چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آن طیف وسیع واژگان در روان صحبت کردن انگلیسی به ما کمک کنند؟

از مطالعه سریع کلمات و حفظ کردن آن صرف نظر کنید

دست از هدر دادن زمان خود بر سر مطالعه سریع کلمات و حفظ کردن آن‌ها بردارید. به عبارت‌ها و جمله‌ها روی بیاورید. در این صورت روش هوشمندانه‌تری را برای پاسخ به سوال “چگونه انگلیسی را روان صحبت کنید” پیدا خواهید کرد.

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم با آموزش

یادگیری عبارات زمان کمتری از شما می‌گیرند و در خلال حفظ کردن و یاد گرفتن یک عبارت با زنجیره‌ جدیدی از واژگان، گرامر و ساختارها آشنا می‌شوید که با حفظ کردن یک کلمه هرگز به دست نمی‌آورید. 

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم؟ با عبارات روزمره شروع کنید

چه لزومی دارد که نام یک پرنده یا یک فوبیا یا یک جسم را به انگلیسی بدانید اما یک احوال‌ پرسی به انگلیسی یا یک جمله عادی برای برقراری یک بحث کوتاه روزانه را بلد نباشید. برای شروع کار از عبارات روزمره استفاده کنید.

اگر خودتان را در دام گرامر انداخته اید، از این دام بیرون بیایید

به کودکانی که در حال یادگیری زبان مادری خود هستند نگاه کنید. کدام یک از آن‌ها برای یاد گرفتن جمله “آب را به من بده” کتاب و دفتر باز می‌کنند و  گرامر می‌نویسند؟ شما همان کودکی هستید که در حال یادگیری زبان دوم خود بوده و برای یادگیری به منابعی عادی و طبیعی نیاز دارید.

نمی‌توانیم بگوییم که گرامر و مطالعه و مرور گرامر را به طور کلی فراموش کنید، چرا که این امر غیر ممکن است و گرامر و قواعد جز جدایی‌ ناپذیر یادگیری زبان است. اما خودتان را در دام یادگیری آن نیاندازید.

صرفا روی کاغذ تمرین نکنید

 لزومی ندارد که شما روی کاغذ یاد بگیرید که فعل و فاعل در زبان انگلیسی در چه قسمتی از جمله قرار می‌گیرند. پاسخ به این سوال که چگونه انگلیسی را روان صحبت کنید، مستلزم این است که بخوانید، با مطالعه یک داستان کوتاه ساده یا تماشای یک فیلم سینمایی گرامر را یاد بگیرید و سعی کنید جملاتی که خوانده یا نوشته‌اید را تمرین کنید.

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم با تمرین

فراموش نکنید شما همان کودک نوپا هستید. او از بزرگسالان یاد می‌گیرد. سال اول زندگی‌اش به “آب” می‌گوید ” آبه” و در سال بعدی انقدر واژه صحیح “آب” را می‌شنود که دیگر  واژه قبلی را تکرار نمی‌کند چرا که بارها و بارها از منابع اطرافش یعنی بقیه و بزرگ‌تر‌ها واژه اصلی را شنیده و بیان خودش را اصلاح کرده ‌است. 

قدرت فیلم و کتاب و موسیقی را دست کم نگیرید

اشتباهاتی که قبلا بارها تکرار کرده‌اید را در فیلم‌ها ببینید و روش صحیح ادای یک جمله را یاد بگیرید. در واقع بدون این‌که دفتر و کتابی باز کنید و خودتان را گرفتار فعل و فاعل و مفعول کنید، آن‌چه که برای روان‌گویی نیاز دارید را دریافت می‌کنید.

در پاسخ به سوال چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم یادآور می‌شویم که گرامر بخش مهمی از زبان انگلیسی است و نمی‌توان اهمیت آن را انکار کرد. ولی این تمام ماجرا نیست. زبانشناس را همراهی کنید و از دانلود اپلیکیشن ما غافل نشوید زیرا می‌تواند به مهارت گفتگو شما به زبان انگلیسی تا حد زیادی کمک کند. جالب است بدانید که ما در این اپلیکیشن کتاب داستان‌های زیادی به زبان اصلی قرار داده‌ایم تا مهارت گفتگو به زبان انگلیسی شما بیش از پیش تقویت شود.

به دام ترجمه نیافتید

استفاده از گرامر شما را به دام ترجمه می‌اندازد. همان طور که می‌دانید، ترجمه کردن یکی از اشتباهات بسیار بزرگ زبان ‌آموزان بوده و از دشمنان روان‌گویی و اسپیکینگ در زبان انگلیسی به حساب می‌آید. هرچه بیشتر تمرکز شما بر یادگیری دقیق گرامر باشد، فاصله شما از یک آموزش باکیفیت و تقویت اسپیکینگ دور تر می‌شود.

به زبان انگلیسی بیشتر گوش دهید

یک کودک دو ساله در حال یادگیری زبان مادری، هرچه بیشتر می‌شنود، زودتر صحبت می‌کند. دو کودک در حال یادگیری را مقایسه کنید. یکی که والدینش با او زیاد صحبت می‌کنند و منابع زیادی برای ورودی داده به مغزش دارد و دیگری کودکی است که در خانواده‌ای کم ‌صحبت رشد می‌کند و داده‌هایی که در مسیر یادگیری زبان به مغزش می‌گیرد بسیار پایین است. خودتان می‌توانید قضاوت کنید که کدام یک سریع‌‌تر صحبت کردن را یاد می‌گیرد. در مورد شما به عنوان یک زبان ‌آموزی که در مسیر یادگیری انگلیسی تلاش می‌کنید نیز، پروسه‌های مشابه با همان کودک دو ساله تکرار می‌شود.

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم با گفتگو

از پادکست‌های بومی‌زبان‌ها استفاده کنید 

به خاطر داشته باشید که منابعی که به گوشتان وارد می‌کنید معتبر باشند. از فایل‌های صوتی و پادکست‌هایی استفاده کنید که توسط بومی‌زبان‌ها تولید شده‌اند. از گوش دادن به پادکست‌هایی که توسط افرادی با لهجه‌های غیر متعارف از کشورهای غیر انگلیسی زبان تولید شده‌اند بپرهیزید چرا که ممکن است اطلاعات اشتباهی به گوش خود وارد کنید.

فکر کردن به زبان انگلیسی را بیاموزید

زمانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید تا بتوانید بفهمید که چگونه انگلیسی را روان صحبت کنید، این است که بتوانید به انگلیسی فکر کنید.

فکر کردن به انگلیسی به این معنا است که بدون این‌که واژه یا عبارتی که به زبان می‌آورید را ترجمه کنید، آن را به سرعت بگویید. 

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم؟ با خودتان صحبت کنید

بدون تردید به خوبی می‌دانید که در مورد یادگیری هر مهارتی هرچه بیشتر تمرین کنید بیشتر آن را فرا خواهید گرفت. همین نکته در مورد زبان انگلیسی نیز صدق می‌کند. یکی از راه‌های تمرین زبان انگلیسی این است که با یک پارتنر شریک شوید و با او به پرسش و پاسخ بپردازید و در این صورت صحبت و روان‌گویی خود را بسنجید.

در ذهن گفتگو با خود را تمرین کنید

فرض کنید در مهمانی هستید، یک نفر را انتخاب کنید و در مورد او با خودتان و در ذهنتان به انگلیسی صحبت کنید. در ایستگاه قطار هستید و تا زمانی که قطار برسد، محیطی که در آن ایستاده‌اید را تمرین کنید. مشغول انجام کاری هستید و خودتان را در حالتی که هستید و کاری که در حال انجام آن هستید توصیف کنید. 

از ساده‌ترین مسائل برای خودتان و در ذهن خودتان موضوعی برای بحث پیدا کنید.

خودتان را به محیط‌های انگلیسی زبان دعوت کنید

اگر برای یافتن راه مناسب برای پاسخ به سوال چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم به تمرین کردن با خودتان راضی نمی‌شوید، منابع گوناگونی برای شما در دنیای تکنولوژی و اینترنت مهیا شده که شما بتوانید به سادگی پارتنر زبان انگلیسی هم سطح خودتان پیدا کنید و از یک شهر یا کشور دیگر با او به صحبت کردن به انگلیسی بپردازید.

چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم با حضور در جمع

موسیقی‌ مورد علاقه‌تان را حفظ کنید

می‌توانید موسیقی‌ مورد علاقه‌تان را بارها و بارها گوش دهید به حدی که بتوانید آن را حفظ کنید. می‌توانید داستانی که خوانده‌اید را تا حدی بخوانید که تمامی کلمات آن را به خوبی درک کنید و بتوانید با حفظ زمان‌بندی صحیح، خلاصه آن را برای خودتان یا پارتنر یا دوستتان تعریف کنید. آن‌چه در وهله اول یاد گرفته‌اید را در ذهن خود عمیق کنید. عمیق کردن یادگرفته‌ها موضوعی است که فقط و فقط با تمرین و تکرار فراوان حاصل می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله نکات بسیار مهمی برای پاسخ به سوال چگونه انگلیسی را روان صحبت کنیم مطرح کردیم. همچنین به شما آموزش دادیم که چطور با استفاده از کتاب و موسیقی و… این مهارت را در خود تقویت کنید. شما در این مقاله با برخی ترفندها که می‌تواند این مهارت را در شما بهبود دهد آشنا شدید. از همراهی شما خرسندیم و سپاسگزار. لازم است بدانید که ما همواره درصدد تولید محتوای مناسب و آموزشی برای شما هستیم. اگر از نظرات شما نیز مطلع شویم بهتر می‌توانیم کارمان را پیش ببریم. قطعا نظرات شما راهگشای ما است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.