راه‌های تقویت حافظه

من حافظه‌م بده

یکی از مواردی که زیاد شاهد بودم، این بوده که خیلی از افراد تو سوالاشون این رو میپرسن. که آقا من کلا حافظم ضعیفه… همش زبان که میخونم، یادم میره یا اصن در کل فقط زبان نه… هر چیزی میتونه باشه. امروز تو این پست قراره درباره حافظه با هم کمی گپ بزنیم تا با این ترفندها سطح حافظتون رو بهتر کنید…

شما حافظه‌ت بد نیس…

دانشمندها تحقیقاتی انجام دادن و متوجه شدن ما آدما یک سوم مغزمون رو نمیتونیم کنترل کنیم، اما کنترل دو سوم دیگش کاملا دست ماست. البته اینجوری نیس که رو هوا دستمون بیاد. واسه همین چیزی به اسم حافظه بد یا خوب نداریم. بلکه حافظه تمرین داده شده یا نشده داریم.

یه مثال جامع

حتما برات پیش اومده که اسم یه نفرو یادت بره. خیلی خجالت‌آوره و ممکنه رو زندگی حرفه‌ایت تاثیر منفی بذاره. میگن در برخورد با چیزی ما شش ثانیه زمان داریم تا حافظمون رو تحریک بیشتری کنیم. واسه همین موضوع دفعه بعد که با کسی رو به رو شدی این شش ثانیه و کلمه MOM رو یادت باشه.

M – Motivation

فرض کن من بیام پیشت و بگم اگه اسم اولین نفری که بهت سلام کرد رو یادت باشه، بهت ده میلیون میدم. آیا یادت میره؟ صد در صد نه. پس در واقع ربطی به حافظت نداره که ضعیفه یا نه، بلکه به این ربط داره که چقدر اون رو بخوای. پس از این به بعد هر چی خواستی حفظ کنی، تهه ماجرا رو برای خودت یادآور شو. اینکه قراره از حفظ این موضوع چی بدست بیاری؟

O – Observation

همیشه مشکل از نگهداشت یا حفظ اطلاعات نیست، بلکه توجه به اطلاعات هم میتونه باشه. کاپیتان‌های موفق یه گروه، رهبران خوبی میشن وقتی نشون بدن چقدر برای اعضای گروهشون اهمیت قائلن. پس اطلاعات رو با دقت با مثال های کافی، با چشمهات، گوشهات، دستات و… درک، مشاهده و لمس کن. وقتی چیزی ضمیمه به اطلاعات کنی اون رو راحت‌تر بخاطر میسپاری.

M – Mechanics

تکنولوژی هم میتونه به تقویت حافظه‌ت و تمرینش کمک کنه. یادته قبلا چقدر نرم‌افزار معرفی کردم؟ دلیلش اینه که مغزت تشنه اطلاعات بشه. وقتی هر روز با این نرم‌افزارها کار کنی ذهنت تربیت میشه که با کمترین زحمت و با روشی سرگرم‌کننده اطلاعات رو راحت‌تر یاد بگیره. برخی از این تکنولوژی ها فراتر از توان ما آدمان. واسه همین استفاده ازشون اجباره.

حالا چی؟

این شش ثانیه اول رو با این موارد ادغام کن تا بتونی راحت‌تر چیزها رو حفظ کنی. مثلا لغتی دیدی، سعی کن مثال بخونی، چهارتا عکس ازش ببینی، تو داستان‌ها و جملات مرورش کنی و حسابی کنجکاو باشی. به تهه حفظ اون لغت هم توجه کن. بگو این لغت چی بهت میده؟ و صد البته خوبه که این لغات و داستان‌ها رو با تکنولوژی یاد بگیری.

نکته آخر

اینم از حافظه. مطمئناً خیلیاتون حداقل یه بار به باهوش‌تر شدن فکر کردید. واسه چی این پیج رو دنبال داری؟ چون میخوای زبان بخونی و باهوش‌تر بشی. پس تکنیک‌هاشم یاد بگیر تا سریع‌تر به هوشت اضافه کنی (چون از نظر من همه‌ی ما باهوشیم و میتونیم بهتر بشیم)

مرسی که همراهیم می کنید.

یه خاطره از حافظه‌ت بگو!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *