امیدت را از دست نده

مقدمه:

امید، شاخص بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها است. طوری که دانشمندان سعی کرده‌اند به طرقی آن را اندازه‌گیری کنند و شاخصی به نام "شاخص امید" برای آن اختصاص داده‌اند. تحقیقات دانشمندان و تجربیات زندگی نشان می‌دهد که افرادی که امید دارند، شادابی و چالاکی بیشتری دارند و احتمال موفقیتشان بیشتر است. به‌عنوان‌مثال بیماران سرطانی امیدوار، بیشتر بهبود می‌یابند و درمان می‌شوند. دانش‌آموزانی که امید بیشتری دارند، نمرات بهتری می‌گیرند. اگر امید داشته باشیم، حتی اگر زندانی باشیم، می‌توانیم در نشاط زندگی کنیم. پس امیدت را از دست نده.
در داستان زیر می‌خوانیم که چطور رساندن پیام مخفی امید، از طریق رمز مورس، در یک موسیقی، باعث می‌شود که گروگان‌هایی که به مدت ده سال در جنگل اسیر شورشیان بودند، نجات پیدا می‌کنند. این موسیقی در میانه‌ی داستان برای شما قرار داده شده است
.
دانلود pdf

فایل PDF متن داستان و تمامی فایل‌های صوتی

نکته‌ی مهم: همین داستان، با امکانات خیلی زیادتری، در اپلیکیشن اندروید زبانشناس (پکیج مگا داستان) قرار داده شده است که می‌توانید در آنجا، آن را مطالعه بفرمایید.

امید را زنده نگه دار

امید را زنده نگه دار

ترجمه ی فارسی داستان امیدت را از دست نده

گروگان‌ها در اعماق جنگلی در کلمبیا در حصاری از سیم‌خاردار به زنجیر کشیده شده بودند. برخی از آن‌ها بیش از ده سال بود که آنجا بودند. تمامی گروگان‌ها سربازانی بودند که ارتش شورشی خشن فارک، آن‌ها را ربوده بود.

شرایط جان‌فرسا بود و امیدها رو به ناامیدی می‌رفت. اما یک مرد، به نام سرهنگ خوزه اسپیجو، امیدش را از دست نداده بود. اگرچه در آن زمان نمی‌دانست، اما سرانجام امیدش به گروگان‌های مأیوس جنگل رسید و آن‌ها را آزاد کرد.

سرهنگ اسپیجو ۲۲ سال در ارتش کلمبیا کار کرده بود و آماده بود تا دست از کار بکشد. بازنشستگی‌اش داشت نزدیک می‌شد، اما وقتی هنوز مردانش در دست دشمن اسیر بودند، فکر کردن به بازنشستگی وجدانش را آسوده نمی‌گذاشت.

او عمیقاً مشغول فکر کردن بود و سعی می‌کرد راهی برای رساندن پیغام به سربازان گرفتار پیدا کند. او دریافت که ایده ابتکاری موردنیاز او فقط می‌تواند به ذهن یک نفر خطور کند. او با خوان کارلوس اورتیز مدیر اجرایی آگهی‌های بازرگانی تماس گرفت.

keep-hope-alive

شاید تماس گرفتن با کسی که در حوزه تبلیغات کار می‌کند و درخواست کمک برای نجات گروگان‌های اعماق جنگل عجیب به نظر برسد اما اورتیز یک مدیر تبلیغاتی معمولی نبود. او آدم خاصی بود.

اورتیز چند سال قبل از آن، یک آگهی تلویزیونی ساخت تا در مبارزه با مواد مخدر به دولت کلمبیا کمک کند. این آگهی در اتوبوسی اتفاق می‌افتاد و فردی معتاد به کوکائین را نشان می‌داد که کنار مردی ایستاده بود که شوره سرش روی شانه‌هایش ریخته بود. مرد معتاد که جنون نشئه شدن داشت، شوره‌ی سر را با کوکائین اشتباه می‌گیرد. او سرش را روی شانه‌های مرد می‌گذارد و شوره سر او را از بینی‌اش استنشاق می‌کرد. آگهی با این جملات تمام می‌شد: «کوکائین اعتیادآور است. خیلی اعتیادآور.»

این آگهی موفقیت بزرگی بود. ابتکاری، خنده‌دار و حیرت‌آور هم بود. درست همان چیزی بود که دولت کلمبیا در جستجویش بود. اورتیز برنده یکی از جوایز مشهور درزمینهٔ تبلیغات در فرانسه شد و تحسین مردم کلمبیا را برانگیخت. او تبدیل به قهرمانی ملی شد.

شادی اورتیز دوامی نداشت. اندکی پس از پخش آگهی، فارک که در تجارت مواد مخدر نقش عمده‌ای داشت، شروع به تهدید جان او کرد.

اورتیز اتومبیلی ضدگلوله خرید تا خانواده‌اش را محافظت کند اما تهدیدها ادامه داشت. او برای خلاصی از فارک سرانجام همراه با خانواده‌اش به نیویورک رفت.

اورتیز بالاخره احساس امنیت کرد اما هیچ‌وقت بلاهایی که فارک سر خانواده‌اش آورد بود را از یاد نبرد.

تحقیر تزلزل‌ناپذیر گروه فارک از سوی اورتیز، و ایده‌های ابتکاری فراوانش، او را تبدیل به مغز متفکر عجیب‌ترین خواسته‌های ارتش کلمبیا در مبارزه با گروه پارتیزان شورشی نمود.

یک‌بار ارتش کلمبیا از او خواست راهی برای متقاعد کردن زنان عضو فارک برای بازگشت به اجتماع پیدا کند. اورتیز نقشه‌ای کشید تا آن زنان را وادار کند که به مادر بودن، و زندگی‌ای که با گریز از اجتماع و زندگی در جنگل از آن محروم می‌شدند، فکر کنند.

ارتش طبق نقشه‌ی اورتیز هفت میلیون پستانک بچه در جنگل ریخت که رویشان پیغام‌هایی برای تشویق زنان پارتیزان برای بازگشت به جامعه نوشته شده بود.

ارتش در حال رها سازی هفت ملیون پستانک

ارتش در حال رها سازی هفت ملیون پستانک برای متقاعد کردن خانم های شورشی نسبت به برگشت به جامعه

در ایام کریسمس اورتیز در تلاش برای واداشتن شورشیان به تفکر درباره محرومیت‌هایشان از ارتش خواست درختان کریسمس را طوری نصب کنند که اعضای گروه فارک بتوانند آن‌ها را ببیند. او همچنین مأموریتی را ساماندهی کرد که توپ‌های فوتبالی حاوی پیغام صلح در رودخانه‌ای رها کنند تا شناور شده و به سمت گروه فارک بروند.

توپهایی حامل پیغام صلح

توپهایی حامل پیغام صلح

اورتیز به‌یقین سهم عادلانه‌ای در راه‌حل‌های مبارزه با فارک داشت اما این مأموریت فرق داشت. و ریسکش بزرگ‌تر بود.

سرهنگ خوزه اسپیجو مشغول طرح‌ریزی مأموریت نجات بود و دنبال راهی می‌گشت تا به گروگان‌ها بگوید امیدشان را از دست ندهند و آماده باشند. فارک به‌محض رؤیت مداخله‌ی ارتش، گروگان‌ها را می‌کشت، بنابراین گروگان‌ها باید می‌فهمیدند که از یاد نرفته‌اند و آماده نجات می‌شدند. آن‌ها می‌دانستند که فرستادن پیامی که به گروگان‌ها برسد، اما فارک از آن مطلع نشود، اگرچه ممکن، اما بسیار دشوار است. اورتیز استفاده از رادیو را برای فرستادن پیامی مخفی، پیشنهاد کرد. اعضای فارک اهل رادیو بودند و هنگام راهپیمایی یا اوقات بیکاری، اغلب رادیو گوش می‌کردند. بلافاصله پس از مطرح‌شدن پیشنهاد اورتیز، یکی دیگر از اعضای گروه استفاده از رمز مورس را پیشنهاد کرد.

رمز مورس سیستمی از ضربه‌ها یا صداهای بلند و کوتاهی است که برای فرستادن پیام به کار می‌رود. ازآنجاکه تمامی گروگان‌ها عضو ارتش بودند در آموزش‌های مقدماتی رمزهای مورس را یاد گرفته بودند. از طرف دیگر، احتمال اینکه حتی یکی از اعضای فارک، که همگی کشاورزان مزارع بودند، رمزهای مورس را بشناسد خیلی کم بود.

این ایده از همان‌جا شروع شد. اورتیز قبلاً آهنگ‌ساز بود و بااینکه کارش هیچ‌وقت رونق نگرفت، می‌دانست چطور آهنگی پاپ برای رادیو بسازد.

اما رمزهای مورس را چطور در آن آواز و آهنگ جای می‌دادند؟ آیا امکان چنین کاری وجود داشت؟

به نظر کار آسانی می‌آمد اما اصلاً کار ساده‌ای نبود. اول تصمیم گرفتند که شعری بسازند. آن‌ها تصمیم گرفتند چیزی بسازند که توجه گروگان‌ها را جلب کند. آن‌ها اسم آهنگ را «روزهای بهتر» گذاشتند و اشعاری مانند این‌ها نوشتند: «در نیمه‌های شب/ وقتی به دل‌بستگی‌هایم می‌اندیشم/ احساس می‌کنم باید آواز بخوانم...آوازی از دل‌تنگی‌ام برای آن‌ها.»

سپس سعی کردند رمزهای مورس را در ضرباهنگ موسیقی پنهان کنند. در پایان تصمیم گرفتند یک جمله دیگر هم قبل از پیغام اضافه کنند و آن «برادرم پیغام را گوش کن» بود. رمز مورس این پیغام مخفی را منتقل می‌کرد: «۱۹ نفر نجات یافتند. شما نفرات بعدی هستید. امیدتان را از دست ندهید.» در ادامه، به موسیقی ساخته شده (فایل زیر) گوش دهید.

morse_code

چرا پیام امید این‌قدر اهمیت داشت؟

طبق تحقیقات علمی، امید برای بقا ضروری است. امید از دو عنصر اصلی تشکیل شده است: ایمان و انتظار. زمانی که مغز ترکیبی از ایمان به بهبود چیزی و انتظار برای آن را تجربه می‌کند، درواقع شروع به توقف درد و رنج می‌کند. این به خاطر ترشح اندورفین براثر امید است و اندورفین هم مانند مورفین عمل می‌کند. مورفین یکی از رایج‌ترین مسکّن‌ها در پزشکی نوین است.

امید چنان شاخص مهمی در موفقیت و سلامتی است که دانشمندان راهی برای اندازه‌گیری آن پیداکرده‌اند. «معیار امید» میزان امیدواری افراد را اندازه‌گیری می‌کند. نتایج «معیار امید» می‌تواند از عملکرد فرد در امتحان یا در مواجهه با یک بیماری خبر دهد.

برای مثال تحقیقی نشان داد که دانشجویانِ امیدواری که در معیار امید امتیاز بالایی کسب کرده بودند نسبت به کسانی که امید کمتری داشتند نمره‌های بهتری گرفتند. همچنین احتمال فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان امیدوار بیشتر بود.

تحقیق دیگری درباره امید در یک آسایشگاه سالمندان انجام شد. محققان می‌خواستند بدانند چرا با وجود یکسان بودن شرایط زندگی، برخی از ساکنان آنجا روزبه‌روز سرحال و شاداب می‌شدند و برخی دیگر این‌طور نبودند. آن‌ها کشف کردند که آن گروهی که در حال سرحال‌تر شدن بودند، علیرغم شرایط خود، افراد امیدواری بودند؛ حال‌آنکه افراد ناامید روزبه‌روز پژمرده‌تر و افسرده‌تر می‌شدند.

این امر در مورد بیماران مبتلا به سرطان نیز صدق می‌کند. احتمال مرگ افراد امیدوار براثر سرطان کمتر و احتمال بهبودی‌شان بیشتر بود. افراد امیدوار مصمم بودند که بهبود یابند. آن‌ها می‌توانستند سرنوشتشان را خودشان رقم بزنند و برای یافتن راه‌حلی برای مشکلات خود، واقعاً تلاش می‌کردند.

امید نه‌تنها بر خود فرد بلکه بر اطرافیان او نیز تأثیر مثبت واقعی دارد. امید افراد را به هم نزدیک کرده و به آن‌ها انگیزه‌ی پیشرفت می‌دهد.

اما چه بر سر گروگان‌ها آمد؟

آهنگ در ۱۳۰ موج رادیویی در جنگل پخش شد و بیش از سه میلیون نفر به آن گوش دادند. برخی از گروگان‌ها، آن را شنیده و رمز مورس را تشخیص داده بودند. آن‌ها دهان‌به‌دهان پیام امید را بین هم منتقل کردند. با داشتن امید، برخی از آن‌ها توانستند ازآنجا فرار کنند و به ارتش اطلاعات بدهند و بقیه را آزاد کنند.

radio-station

آهنگ کار خودش را کرد. حتی اعضای فارک هم که از پیامِ پنهان در آن بی‌خبر بودند از شنیدنش لذت بردند.

امید نقش بزرگی در نجات این گروگان‌ها داشت. امیدواریِ سرهنگ اسپیجو به نجات مردانش، او را واداشت با اورتیز تماس بگیرد. امیدواری اورتیز به شکست فارک الهام‌بخش او در این کار سخت و یافتن راهی برای کمک به ارتش کلمبیا بود. و در آخر امیدی که رمزهای مورس با خود داشتند، نیرویی که گروگان‌ها برای یافتن آزادی نیاز داشتند را به آن‌ها رساند.

دفعه بعد که شنیدید کسی این جمله را می‌گوید «الکی امیدوار نباش.» به آن‌ها بگوئید که از امید چه می‌دانید. زنده کردن امید می‌تواند آنچه را که روزی فقط یک امید است، به واقعیت تبدیل کند.

منبع این داستان: دوره ی Fast Fluency Formula ارائه شده در وبسایت Deep English . com

===========

گوش دادن به قصه‌ها با سرعت‌های آهسته، نرمال و سریع

در این بخش سه فایل صوتی با سرعت‌های آهسته، نرمال، و سریع وجود دارد که در این سه فایل، داستان موردنظر برای شما در سرعت‌های مختلف گفته می‌شود. پیشنهاد می‌کنم که این سه فایل را به ترتیب زیر بخوانید.

۱- ابتدا به فایل صوتی قصه که با سرعت آهسته برای شما تهیه شده است گوش دهید. در این قسمت از روی فایل PDF چیزی نخوانید:

اصلاً نگران این نباشید که همه‌چیز را بفهمید. با آرامش سعی کنید که تمرکزتان روی چیزهایی باشد که می‌فهمید.

۲- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و چشمان خود را ببندید. آنچه را که می‌شنوید را تصور کنید. واقعاً آن را ببینید. یک فیلم در ذهن خود بسازید. اگر لازم بود فایل صوتی را متوقف کنید.

۳- بعدازاینکه ۴ یا ۵ بار به همین صورت گوش دادید، دوباره فایل صوتی را برای خود پخش‌کنید و این بار از فایل PDF نیز کمک بگیرید.

اگر لازم بود، مفهوم لغات انگلیسی جدید را با استفاده از دیکشنری استخراج‌کنید. اما یادتان باشد که هدف اصلی شما گوش دادن بیشتر است.

تصور کن که اجسام چه شکلی هستند، چه بویی و چه صدایی می‌دهند. شخصیت داستان چه احساسی می‌کند؟ هرچقدر بیشتر تصور کنید، بهتر می‌توانید که ناخودآگاه زبان انگلیسی را تجزیه‌وتحلیل کنید.

۴- دوباره به فایل صوتی گوش دهید و هرچند لحظه یک‌بار آن را متوقف کنید. چقدر از مطالب گفته‌شده را می‌توانید به خاطر بیاورید؟

آیا موضوعات اصلی را متوجه می‌شوید؟ اگر جواب خیر است باز به گوش دادن همان فایل صوتی ادامه دهید. اما اگر جواب بله است، فایل صوتی با سرعت نرمال را شروع کنید. برای چندین بار آن را نیز گوش دهید تا برایتان ساده شود (فایل صوتی زیر):

۵- دوباره فایل صوتی آهسته را گوش دهید و این بار سعی کنید که تکنیک سایه را روی آن پیاده‌سازی کنید.

۶- حال سعی کنید که تکنیک سایه روی سرعت نرمال پیاده‌سازی نمایید.

۷- بعدازاینکه از سرعت نرمال اطمینان خاطر پیدا کردید؛ سعی کنید که با پیاده‌سازی تکنیک سایه روی فایل صوتی سریع (فایل زیر)، خود را به چالش بیندازید:

بیشتر بخوانید: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

 

گوش دادن به فایل‌های تقویت مکالمه

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که با گوش دادن به آن، سؤالاتی مرتبط با داستانی که در بخش قبلی گوش دادید، از شما پرسیده می‌شود.

به سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود با جملات کامل پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود که اولاً داستان را هر چه بهتر بفهمید و لغات آن را به‌خوبی یاد بگیرید؛ ثانیاً گرامر زبان انگلیسی به‌طور ناخودآگاه در ذهن شما نقش می‌بندد:

قسمت اول داستان:

قسمت دوم داستان:

قسمت سوم داستان:

قسمت چهارم داستان:

اگر زمان کافی برای جواب دادن در اختیار ندارید، فایل صوتی را متوقف کنید.

بلندبلند صحبت بکنید. اگر می‌خواهید به مکالمه زبان انگلیسی مسلط شوید، نمی‌شود که در این قسمت خجالت بکشید. جسور باشید. پر از اعتمادبه‌نفس باشید. اگر احساس اعتمادبه‌نفس نمی‌کنید، نگران نباشید. اعتمادبه‌نفس، احساسی است که نیازمند تمرین است. تصور کنید که اعتمادبه‌نفس دارید تا کم‌کم این حس در شما رشد کند.

جسور باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی بایستی جسور باشید

اصلاً نگران اشتباه خود نباشید. هدف این نیست که بدون عیب و نقص باشید یا کاملاً مطابق با فایل صوتی عمل کنید. هدف این است که زمان مکالمه شما بیشتر شود تا به مکالمه زبان انگلیسی، هر چه بیشتر مسلط شوید.

فایل‌های صوتی بالا را آن‌قدری گوش دهید و به سؤالات پاسخ دهید، تا جایی که با حداکثر اعتمادبه‌نفس و بدون توقف فایل صوتی، بتوانید به سؤالات پاسخ دهید.

گوش دادن به فایل‌های صوتی زمان‌های مختلف

در این قسمت چهار فایل صوتی وجود دارد که در آن قصه‌ای که در بالا گوش دادید به زبان‌های مختلف برای شما بازگویی می‌شود. این قسمت‌ها برای این است که تغییرات جمله‌ها را در زمان‌های مختلف به‌خوبی گوش دهید تا بتوانید به‌صورت ناخودآگاه گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

با زمان آینده شروع کنید. این زمان ساده‌ترین مورد است:

سعی کنید که جواب به سؤالات را در زمان موردنظر بگویید. مثلاً اگر سؤال حال ساده است، جواب نیز باید حال ساده باشد. اما اصلاً از اشتباهات خود نترسید. آرامش داشتن در زمانی که در حال گوش دادن و مکالمه هستید، بسیار مهم است.

پس‌ازاینکه زمان آینده را خوب یاد گرفتید، حال استمراری را شروع کنید:

همان‌طور که به ضمایم پرسشی گوش می‌دهید، به یاد داشته باشید که ۱) جواب‌هایتان تا آنجایی که ممکن است بدون فکر کردن باشد، ۲) بدون ترسیدن و نگرانی از اشتباهات به سؤالات جواب دهید، و ۳) بلند و با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید.

تمرکزتان بیشتر روی آرامش داشتن باشد و سعی نکنید که بدون عیب و نقص باشید. تسلط به معنی مکالمه‌ی روان است. نه مکالمه‌ی بدون عیب و نقص.

همین قدم‌ها را نیز برای زمان‌ گذشته‌ی استمراری به کار ببرید:

و درنهایت فایل صوتی زمان حال کامل را گوش بدهید:

گوش دادن به فایل صوتی بحث و بررسی

در این قسمت دو نفر در رابطه با داستان بالا به گفتگوی عادی می‌پردازند و آن را با یکدیگر مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند. این گفتگو برای آشنایی هر چه بیشتر شما با زبان محاوره‌ای انگلیسی بسیار مناسب است:

آخرین فایل صوتی نیز در رابطه با لغات و اصطلاحات سخت و مهم فایل صوتی گفتگوی فوق است:

نکات پایانی، قبل از شروع مگا داستان بعدی

سعی ما بر این است که هر هفته برای شما یک مگا داستان به ایمیلتان بفرستیم. اما شما اصلاً عجله نکنید. این یک مسابقه‌ی دو ماراتن نیست. هدف اصلی شما این است که مقدار گوش دادن به مطالب انگلیسی و مکالمه‌تان به‌طور روزانه افزایش یابد. بنابراین زیاد مهم نیست که خواندن هر مگا داستان چند روز طول بکشد. در حقیقت پیشنهاد ما به شما این است که هر مگا داستان را خیلی آهسته و با آرامش خاطر بخوانید. این بهترین راه برای کسب تسلط واقعی و اعتمادبه‌نفس هنگام شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی است.

بعدازاینکه به‌طور کامل به این داستان‌ها مسلط شدید، می‌توانید این داستان‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید. البته که بازگویی این داستان‌ها به انگلیسی خیلی بهتر است. اما حتی اگر به زبان خودتان نیز این درس‌ها را برای دوستانتان بازگویی کنید، این موضوع در تجزیه‌وتحلیل بهتر درس‌ها به شما کمک می‌کند.

تا مگا داستان بعدی، فعلاً خدانگه‌دار

=======================

مگا داستان های قبلی:

مگا داستان اول: خانم غرق نشدنی

خانم غرق نشدنی

ویولت جسوپ، که به وی لقب خانم غرق نشدنی (Miss Unsinkable) داده بودند، در سه فاجعه ی بزرگ دریایی که شامل فاجعه ی کشتی تایتانیک می شد، حضور داشت و جان سالم به در برد.

مگا داستان دوم: زندگی یا مرگ

زندگی یا مرگ

صحنه ای از گیر کردن دست آرون زیر سنگ، در فیلم ۱۲۷ ساعت.

نوشته شده در: داستان تگ‌ها: , .

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

2 دیدگاه