بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست؟

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که بهترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی خواندن کتاب است. اما بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چه ویژگی هایی دارد؟

photo_2022-03-28_16-59-49.jpg
حسین ناصری
دی ۱۳۹۹ 
۱۱۲۲ 
بهترین کتاب

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی، به‌ویژه یادگیری زبان انگلیسی است. اما چه کتابی؟ ازآنجایی‌که کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده می‌شود، این مشکل برای زبان‌آموزان به وجود می‌آیدکه کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند. در این نوشته می‌خواهم برای شما ثابت کنم که به جای خواندن کتاب های آموزش زبان انگلیسی مرسوم، بیشتر به مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب غیر درسی بپردازید. ازلحاظ علمی و تجربی، ثابت شده است که خواندن کتاب‌های داستان، رمان، و دیگر کتاب‌های جذاب، خیلی بیشتر و بهتر از کتاب‌های آموزش زبان و گرامر انگلیسی، می‌تواند به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی شما کمک بکند.

تجربیات شخصی به ما چه میگوید

هریک از ما تجربه‌ی تلخی را با یک یا چند کتاب آموزش زبان انگلیسی داشته‌ایم. بنده خود چندین مجموعه کتاب برای آموزش گرامر مانند کتاب English grammar in use، چندین مجموعه کتاب برای لغت مانند کتاب ۵۰۴ و ده‌ها کتاب آموزشی دیگر را در این زمینه در طول زمان، برای یادگیری زبان انگلیسی خریده‌ام. ولی خواندن هیچ‌کدام از این کتاب‌های آموزشی، برای بنده موفقیت‌آمیز نبود. بعضی‌هایشان آن‌قدر کسل‌کننده بودند که پس از خواندن چند برگه از آن خسته می‌شدم و خواندن آن را کنار می‌گذاشتم و به کتاب بعدی مراجعه می‌کردم. بعضی‌ها را نیز (مثل کتاب ۵۰۴ لغت) چندین و چند بار مطالعه کردم اما هیچ‌وقت نتوانستم از اکثر مطالب ارائه‌شده در آن کتاب استفاده‌ی مناسبی بکنم (داستان بنده با لغات ۵۰۴ را در این نوشته بخوانید). کم‌کم داشتم مثل شما به این نتیجه می‌رسیدم که مشکل از بنده است که نمی‌توانم زبان انگلیسی را درست بفهمم و روی کتاب‌های آموزشی تمرکز کافی داشته باشم. اما آیا واقعا این نتیجه گیری درست است؟

واقع‌گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم، بخش قابل‌توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب، بر عهده‌ی خود کتاب است (نه خواننده). بنابراین، اگر کتاب‌های آموزشی نمی‌توانند نظر ما را جلب کند، مشکل از کتاب آموزشی است!

برای اینکه این موضوع بیشتر روشن شود، نظر شما را به این سؤال جلب می‌کنم: وقتی کتابی می‌خریم، چه درسی و چه غیر درسی، چقدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم؟ مشاهدات تجربی روی احتمال رسیدن خواننده به فصل‌های مختلف کتاب‌ها، نشان می‌دهد که کتاب‌های آموزشی به طرز قابل‌توجهی ضعیف‌تر از دیگر کتاب‌ها عمل می‌کنند. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، پس از خریدن یک کتاب درسی، نزدیک به ۳۰ درصد افراد حتی شروع به خواندن آن نمی‌کنند. درنهایت نیز کمتر از ۲۰ درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند. درحالی‌که این اعداد برای کتاب‌های غیر درسی، به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ ‌درصد است.

book-chart.jpg

کمتر از بیست درصد افراد موفق می‌شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند.

بنابراین اگر بتوانیم که زبان انگلیسی را با کتاب‌هایی غیر از کتاب آموزشی یاد بگیریم (که می‌توانیم) چه دلیلی دارد که اصلا به کتاب آموزشی تکیه کنیم؟

تحقیقات علمی به ما چه می‌گوید؟

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی دو گروه از زبان آموزان انجام شد، نتایج بسیار جالبی به دست آمد. هر دو گروه به مدت شش ماه، به‌طور میانگین روزی ۲ ساعت را به خواندن زبان انگلیسی اختصاص می‌دادند. گروه اول فقط کتاب‌های داستان و غیردرسی می‌خواندند؛ درحالی‌که گروه دوم در این دو ساعت تنها به خواندن کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی مرسوم می‌پرداختند. در پایان این شش ماه، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد. همچنین، چند شاخص مهم مشترک این دو گروه موردبررسی قرار گرفت که نتایج آن به‌طور خلاصه در اینفوگرافیک زیر مشاهده می‌شود.

books-542x1536.jpg

اینفوگرافیک مقایسه‌ی عملکرد خواندن کتاب داستان و غیر درسی در مقابل کتاب آموزش زبان انگلیسی

همان‌طور که در اینفوگرافیک فوق مشاهده می‌شود، نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که زبان‌آموزانی که به مطالعه‌ی کتاب داستان و کتاب‌های غیردرسی می‌پرداختند، در آزمون تافل به‌طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتاب‌های درسی خوانده بودند، عمل کردند. همچنین گروه اول در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی معمولاً اعتمادبه‌نفس بیشتری داشتند؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی، به کار می‌بستند؛ و در کل، ازیادگیری زبان انگلیسی، بیشتر از گروه دیگر لذت برده بودند.

نظریات پروفسور کرشن

آقای پروفسور “استفان کرشن”، که یکی از بزرگ‌ترین زبان‌شناسان حال حاضر دنیا است، یک سخنرانی در رابطه با یادگیری زبان با استفاده از کتب غیر درسی داشته است؛ که ویدئوی آن را در زیر می‌بینید. در این ویدئو، ایشان تایید می‌کند که خواندن کتاب‌های جذاب غیر درسی، برای یادگیری زبان انگلیسی، خیلی بهتر از خواندن کتب آموزشی است. باوجوداینکه این ویدئو نزدیک به یک ساعت طول می‌کشد اما دیدن آن واقعاً خالی از لطف نیست.

ویدئوی پروفسور کرشن در رابطه با قدرت خواندن (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

آقای کرشن در این ویدئو می‌گوید:

مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره‌ی لغات است. منبع اصلی توانایی ما در به‌کارگیری ساختارهای پیچیده‌ی گرامری است. منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه‌ی صحیح است. و منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون است.

وی همچنین به تحقیقی اشاره می‌کند که روی دانش آموزان جزیره‌ی فیجی انجام شده است. این تحقیق که در اینجا قابل‌مشاهده است، روی دو گروه از زبان آموزان انجام شده است که گروه اول به سبک معمولی و با کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، این زبان را یاد می‌گرفتند. اما گروه دوم با استفاده از کتاب‌های داستان به یادگیری زبان انگلیسی می‌پرداختند. این تحقیق نشان داده است که پس از هشت ماه، مهارت‌های زبان انگلیسی گروه دوم با سرعتی بیشتر از دو برابر معمول تقویت شده است. این سرعت، بعد از دو سال حتی بیشتر نیز شده است.

نکته‌ی بسیار جالب این تحقیق اینجاست که گروه اول به‌طور مستقیم گرامر زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند. اما نتایج امتحانات نشان می‌داد که گروه دوم، که هیچ گرامری آموزش ندیده بودند و تنها کتاب‌های داستان خوانده بودند، در به‌کارگیری صحیح گرامر خیلی بهتر از گروه اول عمل می‌کردند.

البته تنها همین تحقیق نیست که این موضوع را اثبات می‌کند. بلکه تحقیقات دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام‌شده و نتایجی مشابه به‌دست‌آمده است.

آقای کرشن در تأیید نتایج فوق می‌گوید:

وقتی‌که شما به‌صورت داوطلبانه کتاب‌های جذاب می‌خوانید، دانش شما (مهارت‌های خواندن، گرامر و …) به‌صورت ناخودآگاه فراگرفته و جذب می‌شود. این دانش به‌طور عمیقی در ذهن شما ثبت می‌شود و در نهایت، جزئی از وجود شما می‌گردد.

نظر بزرگان در تأیید این تحقیقات علمی

تنها تحقیقات علمی نیست که ثابت می‌کند مطالعه‌ی آزاد و داوطلبانه‌ی کتاب‌های جذاب، روشی بهتر برای یادگیری زبان انگلیسی است؛ بلکه نظر بزرگانی که زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند نیز به همین موضوع اشاره می‌کند. ازنظر بنده دیدگاه این افراد بزرگ باوجوداینکه دلیل علمی محسوب نمی‌شود اما کاملاً قانع‌کننده است. زیرا باوجوداینکه دیدگاه فردی شاید زیاد دلیل مستحکمی نباشد اما وقتی افراد زیاد و زیادتری یک الگو را بیان می‌کنند، احتمالاً آن الگو درست باشد.

به‌عنوان‌مثال آقای دزموند توتو برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل در این رابطه گفته است:

یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او، برخلاف اصول آموزشی مرسوم، به من اجازه داد که کتاب‌های کمدی بخوانم. بنده فکر می‌کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه‌ی من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود.

و یا آقای ریچارد رایت نویسنده‌ی سیاه‌پوست آمریکایی می‌گوید که:

من می‌خواستم بنویسم اما حتی با زبان انگلیسی آشنا نبودم. کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی زیادی خریدم اما همگی کسل‌کننده بودند. بنده این موضوع را دریافتم که با خواندن کتاب‌های رمان، درک بهتری از زبان انگلیسی پیدا می‌کردم که با کتاب‌های گرامر نمی‌توانستم.

مشکل کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

تا اینجای نوشته متوجه شدیم که تحقیقات علمی، زبانشناسان مشهور، و دیگر افراد معتبر، می‌گویند که برای یادگیری زبان، بهتر است که کتاب‌های غیر درسی بخوانیم. اما کتب درسی آموزش زبان انگلیسی چه مشکلی دارند که نتیجه‌ی خوبی در یادگیری ما ایجاد نمی‌کنند؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، ملال‌آور هستند

چه کسی از خواندن کتاب‌های درسی لذت می‌برد؟ در رابطه با هر موضوعی که باشد. انگلیسی، ریاضی، فیزیک، و …. همه‌ی کتاب‌های درسی کسل‌کننده هستند! کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به‌ویژه نسبت به دیگر کتاب‌های درسی، خسته‌کننده‌تر و ملال‌آورتر هستند. این کتاب‌ها اگر هیچ مشکل دیگری نداشته باشند همه‌ی ما دست‌کم سر این موضوع توافق داریم. این کتاب‌ها پر هستند از:

  • توضیحات گرامری بزرگ و دراز
  • گفتگوهای ساختگی که در واقعیت، کمتر دیده می‌شوند
  • تمرین‌ها و فعالیت‌های خسته‌کننده و زمان‌گیر

جالب اینجاست که برخی از این کتاب‌ها پر از عکس‌های براق و زیبا با آدم‌هایی در حال لبخند زدن هستند، که شما کمتر احساس خستگی کنید! ای‌کاش مشکل کتاب‌های درسی آموزش زبان انگلیسی به کسل‌کننده بودنشان پایان می‌یافت ولی این پایان داستان نیست.

bored-girl.jpg

اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

به‌کارگیری روش‌های قدیمی و ناکارآمد آموزش زبان انگلیسی

بیشتر تمرکز کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی بر گرامر است. یعنی در هر درس، گرامر جدیدی آموزش داده می‌شود. درحالی‌که خیلی از قواعد گرامری قبلی هنوز در ذهن تثبیت نشده است. در حقیقت خیلی‌ها پس از چندین و چند سال از روزی که برای اولین بار حال ساده‌ی انگلیسی را یاد گرفته‌اند، هنوز در به‌کارگیری صحیح آن مشکل‌دارند. بااین‌وجود به یادگیری قواعد گرامری جدید ادامه می‌دهند. در نوشته‌های پیشین توضیح دادم که چرا این روش درست نیست. نادرست بودن پافشاری بر گرامر زبان انگلیسی به‌طورکلی به این برمی‌گردد که گرامر زبان انگلیسی بایستی در ناخودآگاهمان نقش ببندد تا بتوانیم از آن به‌درستی در مکالمه استفاده کنیم. نخست اینکه این فرایند به زمان فراوانی نیاز دارد زیرا عادت‌های فکری ‌مان بایستی تغییر کند. دوم آنکه این فرایند مانند یادگرفتن فیزیک و ریاضی نیست که تحلیلی باشد به‌جای آن بیشتر مانند یک ورزش است که نیازمند فعالیت‌های عملی است. فرض بکنید می‌خواهید فوتبال یاد بگیرید. به‌راستی چه اندازه یک کتاب درسی فوتبال می‌تواند برای شما کارساز باشد. هرچقدر هم آن را بخوانید هرچقدر هم نمره‌ی بالایی در آن بیاورید هیچ دلیلی بر مهارت شما در فوتبال نیست. زبان انگلیسی نیز دقیقاً چنین است. بنابراین افزون بر اینکه کتاب‌های درسی زبان انگلیسی ملال‌آور هستند، روش مناسبی نیز برای آموزش زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهند. در حقیقت این کتاب‌ها تنها می‌توانند شما را برای آزمون انگلیسی آن‌هم نه گفتاری بلکه آزمون نوشتاری چهارگزینه‌ای آماده کنند.

مطالعه‌ی آزاد چه کتاب‌هایی برای یادگیری زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب های جذاب

در رابطه با مطالعه‌ی آزاد، نخستین سؤالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه کتاب‌هایی برای این کار مناسب هستند. پاسخ آن بسیار ساده است. کتاب‌هایی که برای شما جذاب و یا موردنیازتان باشد. از روی نمونه کتاب‌های داستان و رمان می‌تواند مورد مناسبی باشد. اگر هم به داستان علاقه ندارید کتاب‌های کاربردی بخوانید. از روی نمونه بنده معمولاً کتاب‌های تاریخی، روانشناسی، و کتاب‌های مرتبط با موضوع کسب‌وکار را خیلی دوست دارم و آن‌ها را تا جای ممکن می‌خوانم. بنابراین شما چه کتابی خوب است که بخوانید؟ کتاب‌هایی در رابطه با عناوینی که موردعلاقه‌ی شماست. اگر داستان‌های عاشقانه دوست دارید کتاب‌های عاشقانه بخرید. اگر به آشپزی علاقه دارید کتاب‌های آشپزی به زبان انگلیسی بخوانید. مهم این است که به آن موضوع علاقه داشته باشید تا خواندن آن برایتان جذاب باشد.

کتاب‌های گویای زبان انگلیسی

همان‌طور که در بالا آمد خواندن کتاب به‌صورت مطالعه‌ی آزاد بهترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی است. ولی بالاتر و بهتر از آن کتاب‌های گویای زبان انگلیسی است. به‌ویژه اگر هردو را باهم داشته باشید یعنی اگر هم کتاب را داشته باشید و هم کتاب گویا، می‌توانید همزمان هم بخوانید و هم بشنوید. یعنی یک تیر دو نشان. تقویت دو مهارت بنیادین زبان انگلیسی به‌طور همزمان. این قدرتمندترین راه ممکن برای آموزش زبان انگلیسی است.

چرا به‌کارگیری کتاب گویا قدرتمندتر از کتاب اصلی است؟

خوب برای اینکه هنگامی‌که شما کتابی می‌خوانید البته که دایره‌ی لغات خود را به‌طور ناخودآگاه تقویت می‌کنید اما خواندن محض ضعف کوچکی دارد و آن این است که یاد نمی‌گیرید که لغت‌ها را چگونه تلفظ کنید. هنگامی‌که در ذهن خود کتابی را می‌خواهید تلفظ خود را در ذهنتان بکار می‌برید. این کار در زبان مادری خودتان ایرادی ندارد ولی هنگامی‌که به زبان انگلیسی کتابی را می‌خواهید ممکن است مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. و دقیقاً برای همین موضوع است که کتاب‌های گویا خیلی قدرتمندتر می‌شود. زیرا کتاب گویا نتنها خوبی‌های خواندن محض کتاب را در خود نهفته دارد بالاتر از آن ضعف‌های خواندن محض به زبان انگلیسی -که یکی از آن تلفظ است- را پوشش می‌دهد.

البته به‌کارگیری کتاب گویا خوبی‌های دیگری هم دارد. برای نمونه شاید در هنگام قدم زدن و یا آشپزی نتوانست کتاب خواند ولی می‌توان مطالب داخل کتاب را با استفاده از کتاب گویا شنید. این موضوع خیلی از زمان‌های مرده‌ی شما را می‌تواند زنده کند.

بنابراین ترکیب کتاب و کتاب گویا روش شگفت‌انگیز ای برای یادگیری زبان انگلیسی است. و البته خیلی جذاب‌تر و بهتر از خواندن کتاب‌های درسی آموزش زبان است. هرچقدر شما موضوع کتاب گویای انتخابی را بیشتر دوست داشته باشید بیشتر از زمان خود لذت می‌برید و بیشتر دوست دارید که به آن گوش کنید. بنابراین بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

audiobook.jpg

با بکارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردد.

نخست کتاب‌های ساده سپس کتاب‌های سخت

نکته‌ی پایانی دربارهٔ بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتاب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. کتابی برای شما مناسب است که خیلی خیلی کم نیاز باشد به دیکشنری مراجعه بکنید. یعنی چیزی نزدیک به نودوپنج درصد لغات آن کتاب را بلد باشید. زیرا در این صورت می‌توانید که معنی لغات جدید را حدس بزنید و بر پایهٔ فرایند یادگیری لایه‌ای ، رفته‌رفته معنای لغت جدید را فرابگیرید. اگر کتاب سختی انتخاب کنید نیاز است که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید. این فرایند تا حد زیادی خسته‌کننده است و کارآمدی شما را پایین می‌آورد. بنابراین با کتاب‌های ساده آغاز کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان نوشته‌شده است می‌تواند آغاز خوبی باشد. برای نمونه اگر به ستاره‌شناسی علاقه دارید با کتاب‌های استیون ویلیام هاوکینگ آغاز نکنید. به‌جای آن با کتاب‌های ستاره‌شناسی‌ای آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است.

stories.png

کتاب های داستان کودکان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی خیلی توصیه می شود

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما را در این مورد بدانم. شما در رابطه با بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی چه فکری می‌کنید؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتاب‌های درسی کسل‌کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می‌شدم بدانم.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

محسن

۶ آبان ۱۳۹۴

مفید بود. ممنون. به این روش، آموزش به روش تلقینی میگن که در موسیقی هم بسیار کاربرد داره.

نسیم

۶ آبان ۱۳۹۴

این روش خوبیه ... برای اموزش یک زبان باید با اون زبان زندگی کرد داستان خوند فیلم دید موسیقی شنید و صحبت ...همونطوری که ما اول میتونیم فارسی حرف بزنیم جمله بندی کنیم بعد مدرسه میریم

جاوید

۶ آبان ۱۳۹۴

ممنون. خیلی خوب بود. بله همینطوره فکر میکنم. من از اوایل دوران راهنمایی اینطور یاد گرفتم. یعنی بدون در نظر گرفتن قواعد و بعدا کمی قواعد خوندم.

خرم بالائی

۶ آبان ۱۳۹۴

I enjoyed reading your post. However, there are some points to consider. First, there is definitely no best book for learning English. Secondly, it's a fallacy to consider language learning with grammar learning. Third, Krashan' input theory has its own critiques (see output theory by Swain). Last not least, different folks, different strokes.

مرتضی

۶ آبان ۱۳۹۴

احسنت، درود بر شما :) البته در کنار این روش کتاب‌های لغت اصولی هم میتونن خیلی مفید باشن و فرآیند یادگیری رو تسریع ببخشن.

abbas

۱۵ مهر ۱۳۹۴

با سلام

خیلی خوب بود ممنون، در واقع من 8 ماه طبق اصول قدیمی پیش رفتم ول نتیجه ای نگرفتم. انواع و اقسام کتابهای گرامری و لغت رو خریدم و الان از نظر گرامری در سطح خوبی هستم اما متاسفانه نمیتونم بنویسم و بخوانم و علت اصلی هم دامنه لغات ضعیف من است. من حدود ده روزی میشه به همین شیوه شروع به یادگیری کردم و از مکالمات ساده کتاب Person To Person شروع کردم و بعد سراغ Effortless english میروم. اما چند سوال:

1- اگر فقط گوش بدهیم و تمرکزی روی انچه گوش میدهیم نداشته باشیم باز هم تاثیری داره؟؟

2- هر بخش رو چقدر گوش بدهیم؟ تا زمانی که حفظ شود یا احتیاجی به حفظ نیست؟؟

3- نظر شما برای استفاده از دیکشنری چیه؟ انگلیسی به انگلیسی یا فارسی؟

لطفا فرایند یادگیری زبان رو بیشتر باز کنید، مثلا به چه صورت مطالبی که میخوانیم و میشنویم وارد ذهن ناخوداگاه میشوند و چکار کنیم این مطالب زودتر جا بیفتند؟؟

من فکر میکنم انجام ریلکسیشن خیلی کمک میکنه، چون در واقع ذهن خوداگاه که مربوط به تحلیل هست کنار میره و بدون هیچ پالایشگی میتونه در ناخوداگاه قرار بگیره...

ممنون

حسین

۱۶ مهر ۱۳۹۴

سلام

خوشحال شدم که کمکی کردم.

در رابطه با سوالات شما

ببینید طبق تئوری داده های ورودی در یادگیری بایستی هر ورودی که استفاده میکنید چه مطالب شنیداری چه مطالب خواندنی و هر مطلب دیگری بایستی قابل فهم باشد. این قابل فهم بودن ورودی خیلی از مسائل و سوالات ما را حل می کند. یعنی اگر ما چیزی را بدون توجه گوش میدهیم آیا آن مساله برای ما قابل فهم است یا خیر؟ بعضی وقتها ما اینقدری پیشرفت کرده ایم که می توانیم همزمان هم چیزی را بشنویم و آن را بفهمیم و هم به کارهای دیگر برسیم و توجه آنچنانی معطوف شنیدن نباشد. مثلا در فارسی بارها برای ما رخ داده که توجه خاصی به مطلبی نداریم ولی بهرحال چون وارد گوش ما می شود آن را میفهمیم. اگر در زبان انگلیسی به این حد رسیده اید بله تاثیر دارد اما اگر به این حد نرسیده اید حتما بایستی توجه خود رابالا ببرید که آنچه را که می شنوید به نحو مطلوبی متوجه نیز بشوید.

در رابطه با سوال دو منظورتان را از حفظ کردن متوجه نشدم. اگر منظور فهمیدن معانی تمامی لغات است: خیر بایستی هنوز ادامه دهید. بایستی تا جایی ادامه دهید که بتوانید فرایند shadowing را برای آن بخش به راحتی انجام دهید. فرایند shadowing را در لینک توضیح داده ام. یعنی بتوانید با تاخیر بسیار کمی تمامی آنچه گوینده میگوید با کپی کردن از حالات وی شما نیز بگویید. مثلا اگر گوینده در حال خنده دارد چیزی را میگوید شما نیز در حال خنده از وی تقلید کنید و .... توجه بفرمایید که در فرایند shadowing نبایستی که ابتدا گوینده صحبت کند و شما پس از گوینده آنچه که وی گفته را بگویید. بلکه این کار بایستی همزمان صورت بگیرد.

در رابطه با سوال دیکشنری: ببینید استفاده از دیکشنری اشکالی ندارد اما هرچه کمتر باشد بهتر است. به نظر شخصی بنده استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی میتواند از این نظر بهتر باشد که شما یاد بگیرید برای صحبت کردن و نوشتن، آنچه که به صورت فارسی در ذهن دارید را به انگلیسی ترجمه نکنید. این کار سرعت شما را به شدت پایین میاورد. بایستی تمرین داشته باشید که هرآنچه که در ذهن دارید به طور مستقیم به انگلیسی تبدیل شود. این کار اولش سخت است اما اگر جلوی ترجمه کردن خود را بگیرید (یعنی اول چیزی را به فارسی در ذهن میاورید و بعد به انگلیسی آن را ترجمه کنید) رفته رفته برای شما آسان می شود.

در رابطه با فرایند یادگیری هم به طور کامل در نوشته ی چگونه زبان انگلیسی یاد میگیریم توضیح داده ام. آن را بخوانید در صورت ابهام در موضوع هر سوالی داشتید بفرمایید که پاسخ بدهم.

بنده برای یادگیری بهتر به کوه و دشت میرفتم که ذهنم از آمادگی بالایی برخوردار بشه. ریلکسیشن را امتحان نکرده ام. اما در کل هرکاری که توجه ناخودآگاه شما را بالا ببرد پیشنهاد می شود.

abbas

۱۷ مهر ۱۳۹۴

بسیار ممنون از وقتی که میزارید و انرژی که به ما میدید.

در مورد Effortless من از همان دروس ابتدایی شروع کردم یعنی Man Injured Lessons اما اصلا انرژی نداره صحبت کردن آقای Hoge و همین باعث شده نتونم دروس و مجموعه ایشون رو ادامه بدهم و اومدم سراغ کتابی که در اموزشگاه بهمون معرفی کردم و چون خیلی با انرژی میگه و البته حجم درس هم خیلی پایین تره راحت تر میتونم بخوانم.

البته چون علاقه بسیار زیادی به مباحث روانشناسی نظیر هیپنوتیزم و NLP دارم قصد دارم برای مطالعه آزاد، مقالاتی نیز در این رابطه جمع اوری و مطالعه کنم.

و صرفا یک پیشنهاد: اگر با NLP آشنایی ندارید شدیدا توصیه میکنم مطالعه ای داشته باشید چرا که از تکنیک های NLP میتونید در بحث اموزش و فعالیت مغز و ذهن استفاده کنید، مسملما در آینده با تکنیک های NLP می تونید سیستمی فوق العاده طراحی کنید.

و موردی که الان یادم افتاد رو هم عرض کنم:

یادگیری در خواب رو من بهش اعتقاد دارم ( البته نه این خوابی که همه فکر میکنیم) بلکه خواب هیپنوتیزمی. زمانی که شما به خواب هیپنوتیزمی میروید، فعالیت خودگاه 20 درصد حالت بیداری میشه و بیشترین تاثیر رو روی ناخوداگاه داره، پس میشه خیلی راحت و در کمترین زمان مطالب رو به ناخوداگاه انتقال داد... مثلا اگه قرار بشه من به فایلی یک هفته گوش بدم تا در ذهن ناخوداگاه من تثبیت بشه در حالت هپنوتیزم واقعی میتونید در کمتر از یک روز تثبیت کنید.

با شکر از سایت خوبتون

حسین

۱۸ مهر ۱۳۹۴

شما از درسهای قدیمی آقای Hoge شروع کردید. درس های جدیدش بسیار عالی شده. من هم دروس انگلیسی قدرتشون رو تو مجموعه زبانشناس قرار دادم که بسیار بسیار عالی و پر انرژی هست. هم دروس VIP ایشون. در حال صحبت با ایشون هستم که در حقیقت یه کار مشترک جهانی داشته باشیم یعنی این نرم افزار حال حاضر رو از قالب ایران بیرون بیاریم و با همکاری ایشون جهانیش کنیم که البته فعلا کار میبره.

در رابطه با یادگیری در خواب متوجه منظور شما هستم. در این حالتی که شما میفرمایید در حقیقت شخص یچیزایی میفهمه و شرط داده ی ورودی قابل فهم برقراره. اگر مقاله ای در این زمینه دارید که خوب اینو توش بحث کرده باشه و همچنین اون بحث NLP ممنون میشم به من بگین که مطالعه بکنم.

abbas

۱۵ مهر ۱۳۹۴

با سلام مجدد و تشکر از پاسخگویی سریعتون

من همیشه عاشق یادگیری بودم و همیشه دوست داشتم روانشناسی یادگیری رو یاد بگیرم که خدا رو شکر سایت شما خیلی ه من کمک کرد.

مهمترین عامل در یادگیری زبان خارجی، موانع ذهنی هست که باید برطرف کرد متاسفانه باورهای بسیار غلطی در ناخواگاه ما وجود داره که مهمترین دلیل برای یادگیری است حتی اگر سالها به بهترین روش یادگیری، در تلاش برای یادگیری باشیم.

و اما سوالم از ما اینه:

من از مکالمات ساده در کتاب Person to person شروع کردم، بخصوص اینکه خیلی واقعی تر به نظر میرسه تا لحن و احساسات مجموعه effortless english

به نظرتون مفید هست این کار؟؟

و سوال دوم هم در رابطه با یادگیری زمان هاست ایا واقعا با شنیدن و خواندن، زمان ها رو اصولی یاد خواهیم گرفت؟

با تشکر

حسین

۱۶ مهر ۱۳۹۴

سلام مجدد.

ممنونم از ابراز لطفتون.

در رابطه با سوال اول: من این کتابی که میگید رو ندیدم. اما در کل معتقدم که نبایستی زیاد گیر این قضیه باشیم که دقیقا بهترین روش یادگیری چیه. بیشتر باید به این فکر کنیم که آیا روش یادگیری منطقی و علمی هست یا خیر. به عنوان مثال بحث یادگیری در خواب از لحاظ علمی و عملی کاملا واضح و مبرهنه که صحیح نیست. چون شخصی که خواب باشه دقیقا هیچ چیزی رو نمیفهمه. اما هنوز عده ای هستند که این قضیه رو تبلیغ میکنند. روش یادگیری بایستی معقولانه باشه. بقیش برمیگرده به اینکه آیا روش یادگیری حس خوبی در شما به عنوان زبان آموز ایجاد میکنه یا خیر. بنابراین اگر از آن کتاب خوشتان میاد چرا که نه. ادامه بدید قطعا تاثیرگذاره. روش effortless english هم از مبنای علمی خوبی برخورداره و یک خوبی دیگه ای که داره اینه که آقای hoge از انرژی بالایی برخوردارند و زبان آموز رو سر کیف نگه میدارن. ببینید اگه از لحاظ علمی بخوایم بحث یادگیری زبان رو بحث کنیم روشی بهتره (نه بهترین) که کمترین فکر خودآگاه رو نیاز داشته باشه. بنابراین یادگیری گرامر و به زور صحبت کردن غیر علمی میشه. مجموعه effortless هم به خاطر همین به نظر من جالب میاد که روی این نکته که زبان ناخودآگاه یادگیری بشه تاکید زیادی داره.

در رابطه با سوال دوم: ببینید اگر شخصی در معرض شنیده ها و نوشته های خوبی قرار بگیره و وقت زیادی صرف کنه قطعا بسیار بهتر از صرف کردن همان وقت و خوندنه گرامره. بنابراین ما چاره ای نداریم جز اینکه بخونیم و بشنویم. اما شاید شاید در مقاطعی لازم باشه یه سری هم به گرامر بزنیم. همون کاری که ما تو فارسی هم میکنیم. مثلا یه مقاله نوشتیم و برای اینکه از بابت دستور زبانی بهتر بشه اون رو میدیم به ویراستار. بنابراین سوالتون رو باید به این تغییر بدید که آیا با شنیدن و خواندن fluent میشیم یا نه که جواب اون بله هست. با شنیدن و خواندن قطعا شما در نهایت روان صحبت خواهید کرد. اما آدم هیچوقت نمیتونه هیچ اشتباهی نداشته باشه. در فارسی هم خیلیا که صحبت میکنن پر هستند از غلط دستور زبانی اما کسی نمیگه که اونها روان صحبت نمیکنند.

نسیم

۳۱ شهریور ۱۳۹۴

سلام ممنون از مطالب مفیدتون

کتابهای درسی واقعا خسته کننده ن خصوصا گرامر، میخوام زبان رو یاد بگیرم. فایل های صوتی آموزش زبان نصرت رو دارم نمیدونم حالا اونو کار کنم یا با کتاب داستان شروع کنم! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

حسین

۱ مهر ۱۳۹۴

سلام

حقیقتا من خیلی دوست داشتم یکبار هم که شده این فایلها رو ببینم. تبلیغات زیادی براشون شده ولی اینکه تا چه حد کارایی داره من نمیدونم. ببینید کلا من اینجا ویژگی های یک روش منطقی رو توضیح دادم. مثلا خلاصشو میتونید تو پست انگلیسی مثل آب خوردن به روش زبانشناس ببینید. هر روشی که مطابق با این توضیحات بود توصیه میشه. در ضمن نکته بعدی که به شما پیشنهاد میکنم اینه که فقط مطالب صوتی نخونین. خوندن کتاب اگر اهمیتش بیشتر از مطالب صوتی نباشه کمتر نیست. برای این مورد هم کتابهای گویا که از همه بهتره.

مریم

۲۹ شهریور ۱۳۹۴

با عرض سلام وخسته نباشید

میخواستم بدونم چطور کتاب گویا تهیه کنم و از کجا؟من دانشجوی ترم اول دکتری هستم متاسفانه در زمینه زبان ضعیف هستم .ممنون از راهنماییهای سودمند وعالیتون

حسین

۳۰ شهریور ۱۳۹۴

سلام و ممنون از نظرتون.

کتابهای گویا از اینترنت یخورده سخته پیدا کردن ولی بعضی نرم افزارای اندرویدی مثل LibriVox هم کتابهای گویای مجانی دارن.

ما هم فعلا یه کتاب گویا تو نرم افزار زبانشناس گذاشتیم و در آینده تعدادشو بیشتر هم میکنیم.

Narges

۶ شهریور ۱۳۹۴

من خودم از کتابی استفاده میکنم که جملات واصطلاحاتی ک درزندگی روزمره ویا حتی درموقعیت های متفاوت استفاده میشه رو شامل میشه..

English collocations in use

Narges

۶ شهریور ۱۳۹۴

همینطور intermediate vocabulary

خیلی خوبه:-)

حسین

۷ شهریور ۱۳۹۴

توجه بفرمایید که بنده در نوشتار چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم توضیح داده ام که یادگیری لغت به لغت اصلا روش خوبی برای بزرگ کردن دایره ی لغت به زبان انگلیسی نیست. بلکه یادگیری فراز به فراز و یا یادگیری لایه ای بیشتر در این رابطه پیشنهاد میشه.